גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

עו"ד ז'ק חן לעו"ד פרידמן: "לא אהבתי שקראת לאלוביץ עבריין"

העימות בין הסנגור הבכיר לפרקליט הבכיר התקיים בכנס בנושא שוק ההון ואכיפה כלכלית באוניברסיטת ת"א ■ עו"ד ז'ק חן, סנגורו של שאול אלוביץ, אמר ש"חנקו אותו", בהתייחס לכך שכל רכושו נתפס ועוקל ■ עו"ד שרון פרידמן: "עבריינים כמו אלוביץ נוהגים להעלים את הכספים שלא נתפסים מהר מאוד"

עו"ד ז'ק חן / צילום: שלומי יוסף
עו"ד ז'ק חן / צילום: שלומי יוסף

"מיד בשלב החקירה הגלויה יוצאת המשטרה למסע של תפיסות זמניות, לא מידתיות. מוציאים צווים לכל הבנקים, תופסים את כל הרכוש, עוצרים את כל כרטיסי האשראי, הוראות קבע חוזרת. במקרה של שאול אלוביץ, הגיעו אל ביתו הרבה חוקרים ביום שהוא נעצר, נשארו בבית שלו שעות ארוכות אחרי שהוא נעצר, הורידו תמונות מהקירות, וזה הגיע למחזות קשים, כשביקשו מהגברת אלוביץ להוריד עגילים שהיא ענדה, ומשאול אלוביץ דרשו להוריד את טבעת הנישואים מאצבעו - כאילו זה אמור למלא את הפער בין שווי העבירה לרכוש שנתפס לצורכה".

כך תיאר היום (ד') סנגורו של שאול אלוביץ, עו"ד ז'ק חן, במסגרת פאנל שנערך בכנס בנושא שוק ההון ואכיפה כלכלית בפקולטה למשפטים באוניברסיטת תל-אביב, את רגעי המעצר ותפיסת הרכוש של בני הזוג אלוביץ, במהלך מעצרם לחקירה בהסתעפות האחרונה בפרשת בזק (תיק 4000).

עו"ד חן, שהגיש הבוקר לבית המשפט בקשה לשחרור חלק מהרכוש של בני הזוג אלוביץ שנתפס לצורכי חילוט במקרה שיוגשו אישומים ואלוביץ יורשע, ביקר בחריפות את מדיניות תפיסות הרכוש של המדינה, ובין היתר טען כי "תופסים גם עסקים, חשבונות וזכויות של העסק, ואז גלי ההדף הם נוראיים - על ספקים, לקוחות, עובדים שלא מקבלים משכורות; ונוצרת מהומה, כאוס". 

עו"ד חן הוסיף כי ההשלכות של תפיסות הנכסים לאורך ההליך יכולות להיות הרסניות כלפי החשודים לאור ההתארכות של ההליכים: "למרבה הצער, משום שהחקירות מתארכות, והמדיניות של בתי המשפט היא מאוד ליברלית, ומפחידים את בתי המשפט שמה שלא ייתפס עכשיו ייעלם עד סוף ההליך - מגיעות ההחלטות שמאפשרות את התפיסות בהיקפים כל-כך גדולים. וכאשר התיקים מתארכים כל-כך הרבה זמן, והחקירה עצמה מתארכת לפעמים לשנה או שנתיים, אנחנו נמצאים בסופו של דבר מגיעים לסוף ההליך, לבירור האשמה, והקריסה הכלכלית כבר התרחשה, והנזק כבר נגרם, ואת הנעשה אין להשיב".

באשר לאלוביץ, אמר חן כי "חנקו אותו", בהתייחס לכך שכל רכושו נתפס ועוקל.

עו"ד שרון פרידמן, ראש תחום אכיפה כלכלית בפרקליטות המדינה, הגיב לדבריו של חן בביטול ואמר "אלמלא הכרתי את העובדות, כמעט הייתי משתכנע. הביקורת הייתה משובחת אילו היא הייתה קשורה לעובדות".

לדברי עו"ד פרידמן, רשויות האכיפה פועלות במידתיות, וניתן ללמוד זאת לעמדתו גם מהנתונים שהפרקליטות אוספת בנושא, מהם עולה כי בסופם של ההליכים המשפטיים נשללים מהמורשעים בין 70%-75% מהרכוש שנתפס. "אם היינו פועלים באופן דרקוני כפי שהוצג פה, הייתה פועלת כבר מערכת של תביעות אזרחיות, וזה לא קורה. למיטב ידיעתי, ואני מפקח על מאות תיקים, אין חברה אחת לגיטימית שקרסה בעקבות תפיסות, אנחנו מאוד נזהרים בתפיסות הראשונים בגלל זה. יש חברות שקורסות - וטוב שכך".

פרידמן הוסיף כי "הניסיון מראה שכל מה שמשוחרר (רכוש שנתפס ומוחזר לחשודים, א' ל"ו) - נעלם. אני לא יודע אם זה בגלל שהנאשם בטוח בחפותו (נאמר בציניות). אנחנו רואים את זה במקרים שבטעות אנחנו לא תופסים נכסים, או שאנחנו מגיעים להסכמות עם הנאשם שנשחרר כסף כדי לאפשר קיום של עסק, ומיד לאחר שחרור הכסף העסק קורס, והכסף נעלם".

לדברי פרידמן, "עבריינים כמו אלוביץ", ש"הם ממש מסכנים, ואין להם כסף", נוהגים להעלים את הכספים שלא נתפסים מהר מאוד.

על דברים אלה התרעם עו"ד חן, אשר לדבריו השימוש של פרידמן במונח "עבריינים" בהקשר של חשודים שנכסיהם נתפסים, ובהם אלוביץ, מדגיש את הבעיה. "לא אהבתי שקראת לאלוביץ עבריין, פה טמונה הבעיה כולה", אמר, תוך שהוא מתייחס לכך שהנכסים נתפסים בשלב מוקדם מאוד של החקירות, כאשר חזקת החפות עומדת לכאורה לטובת החשוד.

העימות הזה בין הסנגור הבכיר לפרקליט הבכיר התקיים היום כאמור במסגרת פאנל שנערך בכנס בנושא שוק ההון ואכיפה כלכלית בפקולטה למשפטים באוניברסיטת תל-אביב. הכנס, שנערך בצל חקירת פרשת בזק (תיק 4000), הפגיש את הסנגורים ז'ק חן ומיכל רוזן-עוזר, המייצגים את בני הזוג אלוביץ בפרשה, גם עם השופטים חאלד כבוב ורות רונן מהמחלקה הכלכלית בבית המשפט המחוזי בתל-אביב והשופט גלעד נויטל מבית המשפט המחוזי בתל-אביב; וכן עם מנהל המחלקה הכלכלית בפרקליטות המדינה, עו"ד יהודית תירוש-גרוס, העומדת בראש מחלקת ניירות ערך בפרקליטות מחוז תל-אביב (מיסוי וכלכלה), המלווה את החקירה בתיק 4000 עוד מתחילת דרכה.

עיתוי הכנס, זהות המשתתפים ונוכחות של סנגורים רבים בקהל הובילו לא פעם להתלהטות הרוחות, כאשר הנושא החם שנדון בכנס היה השימוש שעושות רשויות האכיפה בכלי של תפיסות זמניות בשלבים מוקדמים של חקירות כלכליות.

"אין להם כסף ללכת למכולת"

גם עו"ד מיכל רוזן-עוזר התייחסה לסוגיה, תוך שהיא מותחת ביקורת על השימוש הגובר שעושות רשויות האכיפה בכלי של תפיסות זמניות: "אנחנו רואים התנהלות קשה יותר כלפי חשודים, וצריך לזכור שאף אחד לא בחן את הראיות נגדם בשלב הזה, והם (החשודים, א' ל"ו) עדיין לא נשאלו ולא נתנו תשובות, וכבר ברגע הזה הם נמצאים במצב שאין להם כסף ללכת למכולת, ממש ככה... לא תמיד מבינים שבדרך יכול להיות שנהרסו ונגמרו חיים של אנשים, עד שהם הגיעו ליום שבו הכספים שוחררו. לפעמים מדובר בתקופה ארוכה מאוד שכל הרכוש שלהם תפוס, וזה הורס משפחות, עסקים נסגרים, ויש סיפורים ושמות מאחורי הסיפורים האלה, וזה סיפור מכמיר לב".

על דברים אלה הגיבה עו"ד יהודית תירוש-גרוס, תוך שהיא מציינת כי הרשויות "ערות לכך שמדובר בהליך מאוד מקדמי, שחזקת החפות עדיין עומדת לכל חשוד, ויש משהו שנתפס דרקוני, בכך שמצד אחד יש את חזקת החפות, ומצד שני תופסים נכסים", אך היא ביקשה להדגיש כי "המחוקק ומערכות האכיפה ראו לנגד עיניהם את הצורך בהרתעה של העבריין הכלכלי, ולא רק את הצורך להעניש בשלילת חירות, אלא גם בכיס, בגלל שהפשיעה הכלכלית עוסקת בכספים, ויש חשיבות בהרתעה דרך הכיס".

בנוגע למצוקה אליה נקלעים החשודים לאור תפיסת הרכוש, ציינה עו"ד תירוש-גרוס: "אנחנו כן ערים להכבדה שהדבר מייצר, והרבה מאוד פעמים, כמעט בדרך-כלל, אנחנו מגיעים בשלבים מאוד ראשוניים להסכמות עם חשודים, על תפיסה של חלק מהסכומים שנתפסו, שחרור חשבונות מסוימים, גם בתאגידים, על-מנת לאפשר להם להתנהל. ככה שאנחנו כן מנסים לעשות את הדברים בצורה מידתית. אבל אם לא נתפוס כלום, שזאת הציפייה שאני שומעת ממיכל (עו"ד מיכל רוזן-עוזר), ואם לא נתפוס שום דבר, יש סיכוי רב שגם לא יהיה בסוף מה לחלט, ואני לא חושבת שאף אחד מאזרחי המדינה רוצה שאם בסוף היום בית המשפט ירשיע אדם, שהוא יישאר עם הפירות שהוא השיג מביצוע העבירה".

עוד כתבות

טנסנט מיוזיק/ צילום: יחצ

מנייתה של "ספוטיפיי הסינית" מזנקת 10% ביום המסחר הראשון בוול סטריט

טנסנט מיוזיק הונפקה לפי שווי של 21.3 מיליארד דולר באחת ההנפקות הגדולות בארה"ב של חברות סיניות ● נסחרת במחיר של 14.1 דולרים למניה ביומה הראשון למסחר

שי באב"ד/צילום:אלון רון

תוכנית "נטו עסקים קטנים" יוצאת לדרך: הטבות והקלות בהיקף של כ-600 מיליון שקל

בין המלצות הוועדה לחיזוק העסקים הקטנים והבינוניים: מהלכים להגברת התחרות באשראי החוץ-בנקאי שניתן לעסקים הקטנים והבינוניים, גיבוש כלים להגדלת הפריון והצמיחה, הסרת חסמים שמקשים על העוסקים במגזר זה לגשת למכרזי רכש של גופים ציבוריים, תוכנית לעידוד יזמות בקרב נשים ועוד

   ‏‏תנ'צ ערן קמין / צילום: רפי קוץ

ראש יאח"ה, תנ"צ ערן קמין: "אין לנו אג'נדה נגד ראשי ערים"

תנ"צ קמין בוועידת "עיר הנדל"ן": "כדי להגיע לשירות הציבורי, צריך להגיע ממקום ערכי. למשטרה אין שום אג'נדה נסתרת כלפי ראשי רשויות, והיא בטח לא פועלת על-פי קריטרינים של דת גזע מין" ● ראש עיריית צפת לשעבר, אילן שוחט: "לכל ראש עיר יש תיק מוכן ביאח"ה. כולם יגיעו בשלב זה או אחר לחקירה"

עובדי אופטיבס / צילום: יח"צ

עליבאבא הצטרפה כמשקיעה אסטרטגית בגיוס של אופטיבס

עליבאבא תקדם את כניסה של חברת אופטיבס הישראלית לשוק התחבורה הציבורית הסיני, עם פוטנציאל עסקאות בהיקף מאות מיליוני דולרים ● החברה, שהשירות שלה מאפשר לתפעל בצורה אופטימלית את רשת התחבורה, השלימה סבב גיוס B בהיקף 40 מיליון דולר

חברת חשמל / צילום: שאטרסטוק

פשרת עתק בתביעת חברת החשמל נגד סימנס: כ-500 מיליון שקל

כך הודיעו השבוע הצדדים לתיק לביהמ"ש המחוזי מרכז, שם מתנהלות התביעות. הפשרה הושגה במסגרת הליך גישור אליו הופנו הצדדים על ידי ביהמ"ש

מט"ח / צילום: Shutterstock

חשיפה למט"ח: "בנק ישראל לא ימהר שוב להעלות ריבית"

הדולר נסחר מול השקל ברמה הגבוהה ב-10% מהשפל שנרשם בינואר על רקע פערי הריבית ● הליש"ט מטפסת על רקע הצבעת האי-אמון נגד ראשת ממשלת בריטניה ● הראל: "בנק ישראל לא ימהר לעלות את הריבית על רקע ההאטה בצמיחה בשני הרבעונים האחרונים, הורדת הציפיות לצמיחה בעולם, הירידה במחירי הנפט ואיתה הירידה בציפיות לאינפלציה" ● סקירת המט"ח היומית של "גלובס"

רחל יעקובי מנהלת חטיבת הסייבר הבינלאומי, רון גריסרו מנכל מתף וסמדר ברבר צדיק מנכלית הבנק הבינלאומי /

"הסייבר לא לוקח יום מחלה": סמדר ברבר צדיק מחפשת סטארט-אפים

וגם: עמותת אתגרים ציינה את אירוע ההתרמה השנתי

השופט מני מזוז / צילום:רפי קוץ

ביהמ"ש העליון במסר מעודד לצרכנים הסובלים מריבוי הודעות ספאם

בפסק הדין קבעו שופטי העליון כי יש לפסוק פיצויים מרתיעים ומשמעותיים נגד משגרי ההודעות והפרסומים האסורים עפ"י החוק, ואין לדחות תביעות אלה רק בשל העובדה שהן "מעמיסות" לכאורה על בתי המשפט, וזאת גם אם הן מוגשות באמצעות חברה המתמחה בהגשת תביעות נגד מפיצי הספאם

אובר/  צילום: Shutterstock א.ס.א.פ קריאטיב

סטארט-אפ שיתוף נסיעות שנסגר תובע את אובר: "פגעה בתחרות"

סטארט-אפ הנסיעות השיתופיות Sidecar תובע את אובר בטענה כי התמחור והפרקטיקות האנטי-תחרותיות שלה הן שהביאו לסגירת החברה ● בתביעה, שהוגשה לביהמ"ש בסן פרנסיסקו, נכתב כי "אובר הייתה נחושה לחסל את התחרות מאפליקציות שיתוף נסיעות מתחרות"

משה ברקת/ צילום:יחצ

משה ברקת לשלמה אליהו: "אתם בוחנים את סבלנותו של הרגולטור לרפיון בהתנהלותכם"

הממונה על רשות שוק ההון, משה ברקת, זימן בדחיפות את שלמה אליהו, יו"ר קבוצת מגדל, ואת חברי הדירקטוריון, לבירור במשרדי הרשות כבר ביום ראשון הקרוב בבוקר לאחר שלא נקבעה ישיבה מיוחדת בנושא הפיקוח על מגדל ביטוח ● "אני סבור כי אתם שוכחים את חובתכם כדירקטוריון החברה"

אפי נוה/ צילום: תמר מצפי

התנהלות תמוהה של לשכת עורכי הדין: ניסתה להסתיר מפגש בין היועמ"ש לראש הלשכה אפי נוה החשוד בפלילים

היועץ המשפטי לממשלה, ד"ר אביחי מנדלבליט, הופיע שלשום בפני הוועד המרכזי של הלשכה והביע את התנגדותו לחוק היועמ"שים ● גם אפי נוה, יו"ר לשכת עוה"ד ומי שחשוד בפלילים, נכח בפגישה ● המפגש המקצועי הזה לא היה מעניין אלמלא הלשכה הייתה יוצאת מגדרה כדי להסתירו

רז נזרי / צילום: איל יצהר

עו"ד רז נזרי: "שיח סוגדי נתניהו ושונאי נתניהו מסוכן לדמוקרטיה"

המשנה ליועמ"ש בכנס של המכון הישראלי לדמוקרטיה: "אנחנו רואים שיח קצוות: קבוצה אחת של 'שונאי נתניהו' גורסת שגם אם יזכו אותו, הוא אשם, ותוקפת את היועץ המשפטי לממשלה שכביכול מגן עליו; קבוצה שנייה של 'סוגדי נתניהו', שברור שגם אם יוגש נגדו כתב אישום, והוא יורשע ב-3 ערכאות, עדיין יראו אותו כזכאי"

משה גפני / צילום: שאטרסטוק, א.ס.א.פ קריאייטיב

שמולי: צאו להפגין; גפני: לא ניתן לחברות מסחריות לנצל את המצב

לאחר ההודעה ששר האוצר יכנס ועדה חדשה להתמודדות עם גל ההתייקרויות במשק, רבים בזירה הפוליטית מיהרו להגיב

ג'ף בזוס   / צילום: רויטרס

"הענק התעורר": האם אמזון בדרך להשתלט גם על עולם הפרסום המקוון?

לפי חברות מחקר, ענקית הקניות צפויה להכפיל את הרווחים שלה מפרסום עוד השנה ולהפוך לאיום מהותי על פייסבוק וגוגל ● בניגוד למתחרים, לאמזון אפשרויות יש פרסום מגוונות ורבות - החל מפעילות קידום המוצרים באתר, דרך אריזות המשלוחים, אירועי ספורט בשידורים חיים שהיא מכסה ועד לחנויות של הול פודס

פעילות רחפניסט של צה"ל./ צילום: דובר צהל

הרחפנים הסיניים משתלטים על צה"ל, אבל בינתיים רק אלביט נותנת פייט

החברה זכתה במכרז לפתח עבור צה"ל את ה"צור" – רחפן מתקדם שאמור להבטיח יכולות שטרם נראו ● במקביל גם יתר החברות הביטחוניות לוטשות עיניים לתחום שמוערך ב"כמה עשרות מיליוני דולרים בשנה" ● ובינתיים בצה"ל: יותר ויותר קורסים נפתחים בבסיס בדרום כדי להכשיר את "הרחפניסט", הלוחם החדש שמתלווה ליחידות השדה

משה כחלון ואלי כהן

יועמ"ש האוצר מתנגד למינוי זליכה לראשות הוועדה להורדת יוקר המחיה

שרי האוצר והכלכלה מוטרדים מההעלאות האחרונות במחירי המזון ● הוועדה תדון, בין השאר, ברפורמות, ייעול של שירותים ממשלתיים, צמצום הביורוקרטיה והרגולציה, השקעה בחדשנות והעלאת הפריון בתעשייה ● יועמ"ש משרד האוצר עו"ד אסי מסינג מתנגד למינוי פרופ' ירון זליכה לראשות הוועדה

תשתיות אינטרנט ביתי  / צילום:  Shutterstock ס.א.פ קריאייטיב /

גולשים דרך בזק? בקרוב אתם עלולים להישאר ללא חיבור

לקוחות בזק בחבילה שכוללת תשלום גם עבור תשתית וגם עבור ספק אינטרנט, ייאלצו בקרוב לעדכן את החבילה, אחרת הם עלולים להיות מנותקים אוטומטית מהרשת ● הסיבה: הגבלות שהטיל מש' התקשורת על בזק

מפגין בפריז / צילום: רויטרס

יחס מיוחד לצרפת? מקרון מתרחק מכללי התקציב האירופי

הוויתורים שעליהם הכריז נשיא צרפת כדי לפייס את אנשי המחאה החברתית עלולים להפר את כללי המשמעת התקציבית של האיחוד האירופי ולהמריץ את איטליה ומדינות אחרות באיחוד להגביר את מאבקן בדרישות של הנציבות האירופית

מנכ"ל מיקרוסופט סאטיה נדלה / צילום: רויטרס

התגלה פגם אבטחה במיקרוסופט שעשוי היה לסכן מידע פרטי של משתמשים

צייד הבאגים ההודי סאהאד אן.קיי גילה כי הדומיין success.office.com לא עבר קונפיגורציה כראוי, וכך הוא יכול היה להשתלט עליו ● מיקרוסופט תיקנה את פגם האבטחה

שאול אלוביץ ובנימין נתניהו / צילומים: תמר מצפי

תיק 4000: האומנם סיקור עיתונאי מוטה יכול להיחשב כשוחד? רוב המומחים סבורים שכן

יחסי תן וקח בין פוליטיקאים ועיתונאים הם דבר שבשגרה, והשאלה היא היכן עובר הגבול והאם סיקור עיתונאי מוטה יכול להיחשב כשוחד ● אף שאין לכך תקדים, נראה שהתשובה לכך היא חיובית - בשל ההגדרה הרחבה ביותר של עבירת שוחד בחוק ● עם זאת סנגורים בכירים מצביעים על הקשיים שיכולים ללוות את פרשת 4000, המצויים בעיקר בפן הראייתי ● ניתוח "גלובס"