גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

עו"ד ז'ק חן לעו"ד פרידמן: "לא אהבתי שקראת לאלוביץ עבריין"

העימות בין הסנגור הבכיר לפרקליט הבכיר התקיים בכנס בנושא שוק ההון ואכיפה כלכלית באוניברסיטת ת"א ■ עו"ד ז'ק חן, סנגורו של שאול אלוביץ, אמר ש"חנקו אותו", בהתייחס לכך שכל רכושו נתפס ועוקל ■ עו"ד שרון פרידמן: "עבריינים כמו אלוביץ נוהגים להעלים את הכספים שלא נתפסים מהר מאוד"

עו"ד ז'ק חן / צילום: שלומי יוסף
עו"ד ז'ק חן / צילום: שלומי יוסף

"מיד בשלב החקירה הגלויה יוצאת המשטרה למסע של תפיסות זמניות, לא מידתיות. מוציאים צווים לכל הבנקים, תופסים את כל הרכוש, עוצרים את כל כרטיסי האשראי, הוראות קבע חוזרת. במקרה של שאול אלוביץ, הגיעו אל ביתו הרבה חוקרים ביום שהוא נעצר, נשארו בבית שלו שעות ארוכות אחרי שהוא נעצר, הורידו תמונות מהקירות, וזה הגיע למחזות קשים, כשביקשו מהגברת אלוביץ להוריד עגילים שהיא ענדה, ומשאול אלוביץ דרשו להוריד את טבעת הנישואים מאצבעו - כאילו זה אמור למלא את הפער בין שווי העבירה לרכוש שנתפס לצורכה".

כך תיאר היום (ד') סנגורו של שאול אלוביץ, עו"ד ז'ק חן, במסגרת פאנל שנערך בכנס בנושא שוק ההון ואכיפה כלכלית בפקולטה למשפטים באוניברסיטת תל-אביב, את רגעי המעצר ותפיסת הרכוש של בני הזוג אלוביץ, במהלך מעצרם לחקירה בהסתעפות האחרונה בפרשת בזק (תיק 4000).

עו"ד חן, שהגיש הבוקר לבית המשפט בקשה לשחרור חלק מהרכוש של בני הזוג אלוביץ שנתפס לצורכי חילוט במקרה שיוגשו אישומים ואלוביץ יורשע, ביקר בחריפות את מדיניות תפיסות הרכוש של המדינה, ובין היתר טען כי "תופסים גם עסקים, חשבונות וזכויות של העסק, ואז גלי ההדף הם נוראיים - על ספקים, לקוחות, עובדים שלא מקבלים משכורות; ונוצרת מהומה, כאוס". 

עו"ד חן הוסיף כי ההשלכות של תפיסות הנכסים לאורך ההליך יכולות להיות הרסניות כלפי החשודים לאור ההתארכות של ההליכים: "למרבה הצער, משום שהחקירות מתארכות, והמדיניות של בתי המשפט היא מאוד ליברלית, ומפחידים את בתי המשפט שמה שלא ייתפס עכשיו ייעלם עד סוף ההליך - מגיעות ההחלטות שמאפשרות את התפיסות בהיקפים כל-כך גדולים. וכאשר התיקים מתארכים כל-כך הרבה זמן, והחקירה עצמה מתארכת לפעמים לשנה או שנתיים, אנחנו נמצאים בסופו של דבר מגיעים לסוף ההליך, לבירור האשמה, והקריסה הכלכלית כבר התרחשה, והנזק כבר נגרם, ואת הנעשה אין להשיב".

באשר לאלוביץ, אמר חן כי "חנקו אותו", בהתייחס לכך שכל רכושו נתפס ועוקל.

עו"ד שרון פרידמן, ראש תחום אכיפה כלכלית בפרקליטות המדינה, הגיב לדבריו של חן בביטול ואמר "אלמלא הכרתי את העובדות, כמעט הייתי משתכנע. הביקורת הייתה משובחת אילו היא הייתה קשורה לעובדות".

לדברי עו"ד פרידמן, רשויות האכיפה פועלות במידתיות, וניתן ללמוד זאת לעמדתו גם מהנתונים שהפרקליטות אוספת בנושא, מהם עולה כי בסופם של ההליכים המשפטיים נשללים מהמורשעים בין 70%-75% מהרכוש שנתפס. "אם היינו פועלים באופן דרקוני כפי שהוצג פה, הייתה פועלת כבר מערכת של תביעות אזרחיות, וזה לא קורה. למיטב ידיעתי, ואני מפקח על מאות תיקים, אין חברה אחת לגיטימית שקרסה בעקבות תפיסות, אנחנו מאוד נזהרים בתפיסות הראשונים בגלל זה. יש חברות שקורסות - וטוב שכך".

פרידמן הוסיף כי "הניסיון מראה שכל מה שמשוחרר (רכוש שנתפס ומוחזר לחשודים, א' ל"ו) - נעלם. אני לא יודע אם זה בגלל שהנאשם בטוח בחפותו (נאמר בציניות). אנחנו רואים את זה במקרים שבטעות אנחנו לא תופסים נכסים, או שאנחנו מגיעים להסכמות עם הנאשם שנשחרר כסף כדי לאפשר קיום של עסק, ומיד לאחר שחרור הכסף העסק קורס, והכסף נעלם".

לדברי פרידמן, "עבריינים כמו אלוביץ", ש"הם ממש מסכנים, ואין להם כסף", נוהגים להעלים את הכספים שלא נתפסים מהר מאוד.

על דברים אלה התרעם עו"ד חן, אשר לדבריו השימוש של פרידמן במונח "עבריינים" בהקשר של חשודים שנכסיהם נתפסים, ובהם אלוביץ, מדגיש את הבעיה. "לא אהבתי שקראת לאלוביץ עבריין, פה טמונה הבעיה כולה", אמר, תוך שהוא מתייחס לכך שהנכסים נתפסים בשלב מוקדם מאוד של החקירות, כאשר חזקת החפות עומדת לכאורה לטובת החשוד.

העימות הזה בין הסנגור הבכיר לפרקליט הבכיר התקיים היום כאמור במסגרת פאנל שנערך בכנס בנושא שוק ההון ואכיפה כלכלית בפקולטה למשפטים באוניברסיטת תל-אביב. הכנס, שנערך בצל חקירת פרשת בזק (תיק 4000), הפגיש את הסנגורים ז'ק חן ומיכל רוזן-עוזר, המייצגים את בני הזוג אלוביץ בפרשה, גם עם השופטים חאלד כבוב ורות רונן מהמחלקה הכלכלית בבית המשפט המחוזי בתל-אביב והשופט גלעד נויטל מבית המשפט המחוזי בתל-אביב; וכן עם מנהל המחלקה הכלכלית בפרקליטות המדינה, עו"ד יהודית תירוש-גרוס, העומדת בראש מחלקת ניירות ערך בפרקליטות מחוז תל-אביב (מיסוי וכלכלה), המלווה את החקירה בתיק 4000 עוד מתחילת דרכה.

עיתוי הכנס, זהות המשתתפים ונוכחות של סנגורים רבים בקהל הובילו לא פעם להתלהטות הרוחות, כאשר הנושא החם שנדון בכנס היה השימוש שעושות רשויות האכיפה בכלי של תפיסות זמניות בשלבים מוקדמים של חקירות כלכליות.

"אין להם כסף ללכת למכולת"

גם עו"ד מיכל רוזן-עוזר התייחסה לסוגיה, תוך שהיא מותחת ביקורת על השימוש הגובר שעושות רשויות האכיפה בכלי של תפיסות זמניות: "אנחנו רואים התנהלות קשה יותר כלפי חשודים, וצריך לזכור שאף אחד לא בחן את הראיות נגדם בשלב הזה, והם (החשודים, א' ל"ו) עדיין לא נשאלו ולא נתנו תשובות, וכבר ברגע הזה הם נמצאים במצב שאין להם כסף ללכת למכולת, ממש ככה... לא תמיד מבינים שבדרך יכול להיות שנהרסו ונגמרו חיים של אנשים, עד שהם הגיעו ליום שבו הכספים שוחררו. לפעמים מדובר בתקופה ארוכה מאוד שכל הרכוש שלהם תפוס, וזה הורס משפחות, עסקים נסגרים, ויש סיפורים ושמות מאחורי הסיפורים האלה, וזה סיפור מכמיר לב".

על דברים אלה הגיבה עו"ד יהודית תירוש-גרוס, תוך שהיא מציינת כי הרשויות "ערות לכך שמדובר בהליך מאוד מקדמי, שחזקת החפות עדיין עומדת לכל חשוד, ויש משהו שנתפס דרקוני, בכך שמצד אחד יש את חזקת החפות, ומצד שני תופסים נכסים", אך היא ביקשה להדגיש כי "המחוקק ומערכות האכיפה ראו לנגד עיניהם את הצורך בהרתעה של העבריין הכלכלי, ולא רק את הצורך להעניש בשלילת חירות, אלא גם בכיס, בגלל שהפשיעה הכלכלית עוסקת בכספים, ויש חשיבות בהרתעה דרך הכיס".

בנוגע למצוקה אליה נקלעים החשודים לאור תפיסת הרכוש, ציינה עו"ד תירוש-גרוס: "אנחנו כן ערים להכבדה שהדבר מייצר, והרבה מאוד פעמים, כמעט בדרך-כלל, אנחנו מגיעים בשלבים מאוד ראשוניים להסכמות עם חשודים, על תפיסה של חלק מהסכומים שנתפסו, שחרור חשבונות מסוימים, גם בתאגידים, על-מנת לאפשר להם להתנהל. ככה שאנחנו כן מנסים לעשות את הדברים בצורה מידתית. אבל אם לא נתפוס כלום, שזאת הציפייה שאני שומעת ממיכל (עו"ד מיכל רוזן-עוזר), ואם לא נתפוס שום דבר, יש סיכוי רב שגם לא יהיה בסוף מה לחלט, ואני לא חושבת שאף אחד מאזרחי המדינה רוצה שאם בסוף היום בית המשפט ירשיע אדם, שהוא יישאר עם הפירות שהוא השיג מביצוע העבירה".

עוד כתבות

פוסים סיבים אופטיים של חברת UNLIMITED / צילום: איל יצהר

הקשיים בדרך לרישיון לתשתית התקשורת השלישית בישראל

מיזם IBC, שעליו משתלטת סלקום, עומד לקבל רישיון חדש - מה שמביא את הוט ובזק לצאת נגדו, בטענה כי ההקלות שקיבל הן הרבה מעבר למה שחשף משרד התקשורת

אהוד אולמרט / צלם: נועם מושקוביץ'

ראש הממשלה לשעבר אולמרט בפריז: אפשר היה להשיג שלום

לדברי אולמרט, אם הוא היה ממשיך בתפקידו כראש ממשלה למשך מספר חודשים נוספים ניתן היה להגיע להסכם שלום עם הרשות הפלסטינית

לב לבייב / צילום: תמר מצפי

לא מאוחר לשאלות קשות על התנהלותו העסקית של לבייב

התהיות והשאלות הקשות סביב התנהלותו הפיננסית של איש העסקים מתעצמות והולכות עם השנים ● איך תספורת הענק חמקה מתחת לרדאר?

דר עוד חיים ויסמונסקי / צילום:צילום:  Shutterstock ואיל יצהר

"בכירים במשק נסחטו ושילמו כופר": כך נלחמים בפשיעה ברשת

לא רק ברחובות הפשיעה משתוללת אלא גם במרחב האינטרנטי: האקרים, גניבת תוכנות, סחיטות באיומים, אתרים לשירותי זנות ופדופילים תחת כל מחשב רענן ● בראיון ל"גלובס" חושף ראש יחידת הסייבר בפרקליטות, ד"ר חיים ויסמונסקי, את דרכי ההתמודדות הסיזיפית שלו ושל עובדיו, בהם בוגרי 8200, עם העבריינות המקוונת: "להביא פשע אינטרנטי לכתב אישום זו פשוט קריעת ים סוף"

דונלד טראמפ / צילום: רויטרס

"ממשל טראמפ מאוכזב מיהודי ארה"ב: לא מעריכים העברת השגרירות"

דו"ח של המכון למדיניות העם היהודי, מכון חשיבה בירושלים, מצטט פקיד בכיר בממשל: "לו אובמה היה מעביר את השגרירות, הקהילה היהודית כולה היתה מתאחדת בתרועות הלל" ● "ישראל צריכה להיערך למציאות שבה ארה"ב תרצה להקטין מעורבותה באזור"

גלריה גבעון / צילום: כפיר זיו

נעמי גבעון ונורית וולף: "כדי להגיע אלינו צריך להתרומם"

"ישראל היא גם מדינה של משה גרשוני ולא רק של סייבר ושל מלחמות" ● "נשאנו את הדגל של המודרניזם הישראלי משום שהוריי באו מגרמניה" ● "יש אנשים שהולכים לסיורי גלריות, וגם אם תיקחי פלאייר, לא תוכלי לפקוח להם את העיניים" ● האחיות נעמי גבעון ונורית וולף יוצאות להגנת האמנות הישראלית (וקובעי הטעם האליטיסטי)

טילי S-300 / צילום: רויטרס

רוסיה תספק לסוריה טילי S-300 נגד מטוסים בתוך שבועיים

שר ההגנה הרוסי ציין כי המערכת "תגביר בצורה משמעותית את יכולת הקרב של הצבא הסורי" ● במהלך השנים האחרונות היו מאמצים רבים מצד ישראל לשכנע את הרוסים לא לספק את המערכת לסוריה

השופטת אסתר חיות / צילום: שלומי יוסף

ההפקעה לא מומשה במשך 40 שנה אך העליון קבע שלא נזנחה

ביהמ"ש קבע כי הוראות בתכנית המגבילות את משך ביצוע ההפקעה הן הוראות מנחות בלבד וכי למרות שחלפו 40 שנה ממועד אישור התכנית המפקיעה, אין לראות בוועדה המקומית פ"ת כמי שזנחה את מטרת ההפקעה שהייתה לצרכי שטח ציבורי פתוח

טיל "טמיר" בתוך ה"קסטה". / צילום באדיבות רפאל

ביקור באתר כיפת ברזל הסודי: "אין להשאיר טילים במסדרון"

למרות האחוזים הגבוהים של ההצלחות ביירוט רקטות ופצמ"רים, למפתחי מערכת ההגנה האווירית כיפת ברזל אין זמן לשבת על זרי הדפנה ● "ארגוני הטרור מנסים כל היום את הכיפה ומחפשים נקודות תורפה", אומר בכיר ברפאל, "ואנחנו מחויבים להיות שני צעדים לפניהם" ● הצצה נדירה לבונקר השמור שבו מתרחש תהליך ההרכבה של הטילים - וגם ולאתגרים שניצבים בפני הכיפה עם הקונצנזוס הכי גדול בישראל

הכפר מקרניצה | צילום: Pornalis

ארץ הפלאות המיתולוגית: ביקור קסום בחצי האי פיליון

על אף יופיו של חצי האי פיליון, הוא הצליח לחמוק מהרדאר של הקהל הישראלי (באופן יחסי) ● לאחרונה, עם קו טיסות חדש, אפשר לגלות ביתר קלות את קסמיה של אחת הפנינים הנסתרות של יוון

ב.מ.וו / צילום: יחצ

מלחמת הסחר משפיעה גם על וולבו; ה-XC60 ניצב בלב המהומה

הגרסה ההתחלתית של ה-XC60 מציעה את הסטטוס והמרחב של האחות הגדולה T-8 לצד ביצועים מכובדים ● אבל ללא הטבת המס של כחלון, עמדת הפתיחה מאתגרת

גבעת שמואל / צילום: שאטרסטוק

גבעת שמואל: קרקע ל-77 דירות נמכרה ב-74 מיליון שקל

חברת ארמונות חן מקבוצת קופרלי זכתה במכרז לקרקע סמוך לכביש מכבית, במסגרת הליך פירוק שיתוף בין בעלים

דליה קורקין/צילום: נעה זני

"בסופ"ש עבדתי במשק, ומהר מאוד הכניסו אותי להנה"ח"

הפורטפוליו של דליה קורקין, בת 57, בעלים ומנכ"לית של חברת הסיעוד עמל ומעבר

איילת שקד/ צילום: שלומי יוסף

היועץ הנאמן של איילת שקד חושף תפיסה מסוכנת

יועצה של שרת המשפטים איילת שקד, עו"ד גיל ברינגר, פרסם מאמר בכתב העת "השילוח" ושזר בו שלל טיעונים להגבלת כוחם של היועצים המשפטיים • התפישה שמציג ברינגר מטעה ומסוכנת, ותביא לריסוק מעמדם של היועמ"שים שיהיו מחויבים לפוליטיקאים במקום לציבור

נוסעים בשדה התעופה JFK / צילום: רויטרס

למה מסלול המראה חדש לא כלול בתוכנית החידוש של JFK

בקרוב צפויה לצאת לפועל תוכנית חידוש נרחבת בעלות של 10 מיליארד דולר באחד משדות התעופה העמוסים ביותר בארה"ב ● בעוד שמומחים טוענים כי יש צורך לפחות בשני מסלולי המראה חדשים כדי לעמוד בעומס הנוסעים, רשות הנמלים בניו יורק נמנעת מלעסוק בנושא

ברני סנדרס / צילום: רויטרס

מתכונן ל-2020: סנדרס מנסה לגבש חזית פרוגרסיבית בינלאומית

עפ"י הערכות, ברני סנדרס צפוי לנסות ולהתמודד שוב במערכת הבחירות הבאה בארה"ב ● אם טראמפ רץ ב-2016 על America First, סנדרס מרכיב חזון סותר: מצד אחד, הוא מצביע על כך שטראמפ בעצם מוביל רישות גלובלי של עשירים הדואגים לאינטרסים הכלכליים של החזקים ● מצד שני, הוא מצביע על תמת יחסי החוץ החדשה שלו, גלובליזם משולב בסולידריות בינלאומית ● פרשנות

ג'רמי קורבין, יו"ר מפלגת הלייבור הבריטית / צילום: רויטרס

הלייבור בבריטניה: יש להלאים חברות ולחלק מניות לעובדים

בכנס השנתי שלה פירטה מפלגת הלייבור משנה כלכלית התערבותית: חברות גדולות ייאלצו להעביר עד 10% ממניותיהן לעובדיהן ולחלק להם דיבידנדים

יוחנן דנינו/ צילום: שלומי יוסף

"חברות הביטוח נתפסות כרעות וזו אשמתן"

משכורות העתק ("אנשים היו גרידים, השתכרו סכומים לא נורמליים"), הסערה סביב אי-הארכת כהונת המפכ"ל אלשיך ("הפתרון הוא לקבוע תקופה בחוק שלא נתונה להארכות") והמהפכה שהוא מתכנן לחולל בשוק הביטוח, עם חברת ביטוח דיגיטלית רזה וזריזה: "אנשים בתחום לא מוכנים לקבל את העובדה שהעולם הזה משתנה לנגד עיניהם" ● יוחנן דנינו בראיון בלעדי ל-G

בנימין נתניהו וישראל כ"ץ בטקס חנוכת קו הרכבת ת"א י-ם / צילום: ששון תירם

עוד מכשול הוסר: המשטרה אישרה הפעלת קו הרכבת לירושלים

גם כוחות הכיבוי וההצלה נתנו אישור זמני הפעלה של הקו המהיר עם נוסעים ● האישור ניתן לחודש בלבד עד להשלמת תיקונים הנדרשים על הקו ● אישור הבטיחות של מכון התקנים הבינלאומי צפוי להתקבל מחר

קריסה בבורסות אוסטרליה באוקטובר 2008 / צילום: רויטרס

עשור למשבר: אמות המידה הפיננסיות באג"ח המקומי חלשות

למרות כברת הדרך הארוכה שצעדה מערכת החיסכון המקומית במהלך העשור האחרון, עדיין אירוע קיצון כלכלי צפוי לטלטל באופן מהותי את כושר ההחזר של תאגידים ישראליים ● פרשנות