גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

ייפטרו מתנובה? הסינים מקווים שגבריאלי יציל אותם מעצמם

מה מסתתר מאחורי המינוי החריג של חיים גבריאלי ליו"ר, ואיך המינוי צפוי להשפיע על הכיוון האפשרי של החברה, על עתידו של המנכ"ל אייל מליס ועל מצב הקיבוצים ■ ניתוח מיוחד

חיים גבריאלי / צילום: תמר מצפי
חיים גבריאלי / צילום: תמר מצפי

בשנת 2015 מכרו קרן אייפקס ומבטח שמיר את השליטה בקונצרן המזון הגדול במדינה תנובה לידי קונצרן ברייט פוד הסינית. אין מחלוקת שהעסקה הזו הפכה ברבות השנים למאוד לא סימטרית: בעוד שצד אחד היה מרוצה ממנה מאוד (המוכרים), הרי שהצד השני (הרוכשים) סבל ממנה כשההנהלה שלו התחלפה שלא מרצונה, וכשהוא מתקשה להניב מהחברה הישראלית את כל מה שציפה למצוא בה ולהציף ממנה. עכשיו, כמעט שלוש שנים אחרי שהרכישה הענקית הושלמה, וכשברור גם לסינים שהם שילמו תמורה מופרזת בגינה, הם ממשיכים לחפש את הדרך לשנות כיוון - בין אם לצורך יציאה לדרך חדשה בתוך הבית ובין אם אפילו בדרך למכירה.

בתחילת השבוע הודיעה תנובה כי ברייט דיירי, תשלובת החלב של ברייט פוד, ממנה את חיים גבריאלי לתפקיד יו"ר תנובה. עבור גבריאלי, שכבר מכהן מזה כשמונה חודשים כדירקטור וכסגן יו"ר תנובה, מדובר בחזרה לקדמת הבמה העסקית בישראל, שנים לאחר שהיה מנכ"ל קונצרן אי.די.בי (קודם לקריסתו הפיננסית וגם לאחריה).

אבל, יותר מהחשיבות הרבה של המינוי עבור גבריאלי, נשאלת השאלה מה מינויו של ישראלי בעל היכרות מעמיקה עם המגזר העסקי בישראל מבשרת עבור ענקית החלב המקומית בעיניים של הבעלים הסינים. התשובה היא שהם לא מרוצים ממה שקורה בתנובה מאז שנכנסו אליה, ושלהערכתם הם הגיעו לדרך ללא מוצא - מה שמחייב אותם לכוון מחדש את המערכת.

סנונית ראשונה לכיוון החדש היא התרחבות בארה"ב. ל"גלובס" נודע כי תנובה שוכרת את שירותיה של PWC האמריקאית לצורך הרחבת עסקי החלב שלה בארה"ב.

מה עבר על תנובה - סינים

שינוי עמוק יותר בתפיסה

כדי להבין מה עשויות להיות המטרות של הסינים עם המינוי האמור של גבריאלי, יש להבין שמדובר בחלק משינוי משמעותי יותר בדירקטוריון תנובה, וזאת כשנתיים לאחר שהם החליפו את המנכ"ל הקודם של החברה, אריק שור, באייל מליס. כך, בהודעתם על השינויים מוקדם יותר השבוע, מסרו בעלי השליטה בתנובה כי "כחלק מתהליך שגרתי של החלפת חברי הדירקטוריון לאחר מספר שנים, מתוך שישה חברי דירקטוריון של ברייט פוד, ארבעה דירקטורים חדשים ימונו, בנוסף לז'או ג'יאנפו וחיים גבריאלי, שמכהנים כיום כדירקטורים". הם הוסיפו כי "חברי מועצת המנהלים החדשים שמונו, בראשותו של וו טונהונג, נשיא ברייט פוד אינטרנשיונל, הינם מנהלים בכירים אשר מביאים עימם ניסיון עשיר בתחום ניהול של קבוצות עסקיות גדולות ועם ניסיון עסקי בינלאומי".

עוד הודו הסינים כי "בשנתיים האחרונות תנובה ניצבה בפני אתגרים רבים", ושהיא "עדיין עומדת בפני אתגרים", תוך שטענו כי תנובה אימצה "תוכנית אסטרטגית חדשה ותוכנית רה-אורגניזציה והתייעלות, אשר שיפרו באופן משמעותי את היעילות והביצועים שלה", ושהיא "ממשיכה לחתור להמשך צמיחה וביצוע השקעות חדשות כדי להבטיח פיתוח משמעותי בזירה המקומית והבינלאומית".

מעבר לשפה שמאפיינת הודעות רבות בדבר מינוי בכיר זה או אחר, ההודעה הזו גם מגלמת בחובה שינוי עמוק יותר בתפיסה של הסינים לגבי תנובה. בניגוד לרכישות אחרות שברייט פוד הסינית ביצעה מחוץ לסין ושנעשו באמצעות ברייט פוד אינטרנשיונל, את הרכישה של תנובה היא ביצעה דווקא באמצעות ברייט דיירי, זרוע הפעילות שלה בסין שגם מתמחה בתחום החלב. כמו כן, בחברות שברייט פוד רכשה מחוץ לסין היא לא נהגה למנות יו"ר מקומי, כך שמדובר בצעד יוצא דופן.

על כל פנים, כשתנובה נרכשה על-ידם היו לסינים תוכניות אופטימיות ממש עבור החברה הישראלית, שהתמקדו, בין היתר, בהפיכתה לציבורית בסין כחלק מפעילות גדולה יותר של ברייט דיירי הציבורית. אבל המציאות טפחה על פניהם של הבעלים החדשים כשהתוצאות של תנובה הורעו ומעמדה בשוק הישראלי נשחק.

אז גם התברר שהרכישה נעשתה בשווי מפולפל הרבה יותר מדי מבחינת הסינים (כשברקע נשלחו כמה מבכירי הקונצרן הסיני לכלא, כולל מי שהיה היו"ר הראשון של תנובה מטעם ברייט פוד).

כך שהתוכנית להפוך את תנובה לחלק מפעילות ציבורית בסין נגנזה, והסינים החלו לחפש מוצא מהפלונטר התחרותי בישראל.

החלשת הכוח של הקיבוצים

ראשית, הסינים בוחרים למנות יו"ר מקומי שמכיר את השוק הישראלי טוב מהם, שחושב ומדבר עברית (גם בעסקים) ושיש לו ניסיון רב בהזזת דברים בישראל, גם מול גורמי רגולציה וממשל מקומיים. כמו כן, מי שאחראית על פעילות ברייט פוד בעולם היא, כאמור, ברייט פוד אינטרנשיונל, הזרוע של ברייט פוד לעניין בינלאומיים. עד עכשיו הדירקטורים של הסינים בתנובה היו דירקטורים של ברייט דיירי. כעת זה משתנה, והדירקטורים החדשים באים מהזרוע הבינלאומית. זה מבשר על שינוי בתפיסה ביחס לחברה בישראל. אבל בזה לא מתמצה השינוי בתנובה. השינוי הטוטאלי של הבורד, ולמעשה מינויו מחדש רק עם שני חברים שהיו בו - כולל גבריאלי שהצטרף אליו רק לאחרונה (לצורך מה שנראה כתקופת לימוד החברה מצדו וכתקופת בחינה שלו מצד בעלי השליטה), טומן בחובו שינוי גדול אף יותר, פנימה לתוך הקונצרן הישראלי.

נראה שהבורד החדש בתנובה מבשר לא רק על הזזת המוקד הסיני שדרכו תנוהל מעכשיו תנובה, כי אם גם על החלשה מסוימת של הכוח של הקיבוצים בקונצרן החלב הישראלי (השותפים של הסינים בתנובה). נראה גם שלגבריאלי ניתנת עכשיו סמכות ביצועית ממשית, כולל ציפייה שאף יוביל שינויים בקצב מהיר יותר, שכן בשנים האחרונות איבדה החברה נתחי שוק בכמה מוקדים מרכזיים עבורה והרגולציה מאיימת לחתוך עוד יותר את הכנסותיה.

מה גם שבורד חדש, שלא מינה את מנהלי תנובה, פחות מחויב לקונספציות הנוכחיות של הקבוצה, כך שהוא יכול לשנות אותן ואת הדמויות בראש החברה בקלות רבה יותר מאשר הבורד שהוביל את תנובה עד כה.

התוכניות העתידיות של גבריאלי

מקורבים אליו אומרים בשיחה עם "גלובס" כי "הבסיס לפעילות של גבריאלי תהיה לייצב את הספינה של תנובה. בארבע השנים האחרונות היא התחילה להתנדנד, וכעת הגיעה העת לייצב אותה".

המהלך המשמעותי שמוביל כעת גבריאלי הוא חיזוק פיתוח הפעילות הבינלאומית (הפעילות של תנובה בסין ובארה"ב), ועסקאות שעשויות לתנובה ערך מוסף כמו הקוטג' האמריקאי של תנובה תחת המותג "מונה", שעדיין לא מצליח לעמוד ביעדים בארה"ב.

אותם מקורבים מציינים גם כי גבריאלי יתמקד, בין היתר, בשיתוף פעולה עם המנכ"ל מליס. "הוא יתן לו גיבוי ויהיה גורם דומיננטי מאחוריו כשמליס הוא הפרונט. גבריאלי לא אמור לקחת ממנו את הניהול והוא לא מתכוון גם". לדברי אותם מקורבים, סוגיה נוספת שעליה יושם דגש הינה "שיתוף פעולה הדוק של הדירקטוריון עם נציגי הקיבוצים". מדובר בסוגיה מורכבת, שכן טרם כניסתו של גבריאלי נציגיהם היו מתוסכלים מהיעדר הסמכות להתנהל מולה, וחלקם אף בחנו למכור את החזקותיהם. בנוסף מציינים הגורמים כי גבריאלי יפעל למימוש האסטרטגיה של תנובה, שתתמקד בצעדי התייעלות (הוא גם היה זה שהוביל את תוכנית הצמצומים של החברה), מעבר למוצרי פרימיום (שעליהם הרווחיות גבוהה יותר בניגוד למוצרים המפוקחים), והגדלת תקציבי שיווק כתמיכה במותגים בתנובה (כפי שנעשה לאחרונה בתחום החלב).

בתקופה האחרונה, נציין, חוותה תנובה שינויים במצבת כוח-האדם שלה בגזרת הדרג הניהולי. בין היתר, פרש נועם נתיב ששימש כסמנכ"ל ויועץ המשפטי של תנובה. לפניו עזבו את החברה אופיר יעקוביאן ששימש כסמנכ"ל כספים; איל ארד ששימש כסמנכ"ל המכירות של החברה; גיא פרופר, מנהל החטיבה הבינלאומית; ליאור אלי, מנהל הבטיחות של תנובה ועוד.

במקביל, ישנם כאלה שמעריכים כי כל השינויים האמורים בדירקטוריון דווקא מגבירים את הסיכוי שהסינים אולי מכינים תוכנית עתידית ליציאה מכאן באמצעות מכירה אפשרית של תנובה.

עדיין מוקדם לקשור לברייט פוד כוונות שכאלה לגבי תנובה, אבל יש סיפור אחד שנוגע לקונצרן הסיני ושיכול לחזק את ההערכות הללו. מדובר בחברת ייצור דגני בוקר Weetabix הבריטית, שברייט פוד רכשה את השליטה בה בשנת 2012. ברבות השנים התברר גם שם שמדובר בעסקה שלא עומדת בציפיות המוקדמות של הסינים, והם מכרו אותה ב-2017, בין היתר מהסיבה ששילמו יותר מדי עבורה. "מה שקרה בבריטניה הוא שברייט פוד קנו את החברה במחיר מופקע, ומכרו אותה אחרי כמה שנים בהפסד. הם הבינו שהם לא מצליחים לנהל מרחוק", אמר לנו גורם שמעורה בפרטים. האם זה התסריט שמחכה לתנובה? לפי שעה לא נראים סימנים לכך, אבל, כפי שעולה מכמה שיחות שביצענו, ישנם כאלה שלא פוסלים את הרעיון.

מי שהחל כיועץ לבייגה שוחט והפך ליד ימינו של נוחי דנקנר: מי אתה, חיים גבריאלי?

חיים גבריאלי החל את דרכו המקצועית לפני שנים רבות בתפקיד יועץ לשר האוצר דאז, אברהם (בייגה) שוחט. לאחר מכן הוא שילב את דרכו בזו של נוחי דנקנר, שהפך לאיש החזק במשק דאז באמצעות קונצרן אי.די.בי, עד לקריסתו המצלצלת. במשך שנים היה גבריאלי עוזרו האישי של דנקנר, כשלאחר מכן הוא הפך לסמנכ"ל, למשנה למנכ"ל ואף למנכ"ל אי.די.בי.

למעשה, לכל אורך 12 השנים שלו באי.די.בי, נחשב גבריאלי ליד ימינו של דנקנר. כמו כן, לפני כמה שנים קרסה החברה תחת נטל חובותיה האדיר והשליטה בה הועברה מידי דנקנר ושותפיו - משפחות לבנת ומנור - לידי אדוארדו אלשטיין ומוטי בן משה (האחרון עזב את אי.די.בי, שנמצאת כיום בשליטת אלשטיין). גבריאלי נותר מנכ"ל אי.די.בי גם תחת הבעלים החדשים, עד אשר עזב את הקבוצה בתחילת 2016.

במהלך שנותיו באי.די.בי זכה גבריאלי להצצה משמעותית לעולם המזון בישראל, בעיקר דרך רשת הקמעונאות שופרסל, שעדיין בשליטת הקונצרן. עכשיו הוא יוכל להביא את זווית הראיה הזו לתנובה, שחלק אדיר מפעילותה נעשה דרך ועבור רשתות הקמעונאות.

בכל אופן, גבריאלי מגיע לתנובה עם ירושה בעייתית, והוא גם זוכה להיכנס בתקופה שבה אולי יש שינוי כיוון חיובי בפעילותה. כך, לאחר שנים של שחיקה במעמדה, הצליחה החברה בחודשים האחרונים לייצב את מצבה ולהפסיק לאבד מכירות. עם זאת, למרות הסנטימנט החיובי, עדיין מוקדם לקבוע שתנובה יצאה לדרך חדשה.

ת.ז

גיל: 47

מצב משפחתי: נשוי 3

תפקידים קודמים: מנכ"ל אי.די.בי; דירקטור בחברות-בנות שלה כמו שופרסל; סגן יו"ר השלוחה הישראלית של חברת הביטוח הבינלאומית AON

השכלה: תואר שני במינהל ציבורי למנהלים באוניברסיטת חיפה

עוד כתבות

שליחים של וולט ותן ביס/ צילום: שלומי יוסף

בלי סכו"ם בבקשה: כך תהפכו את משלוח האוכל שלכם לקצת פחות מזהם

לפריחה בתחום משלוחי האוכל יש מחיר כבד - באיחוד האירופי נזרקים מיליארד קופסאות חד-פעמיות מזהמות לפח מדי שנה, ובישראל אלפי שליחים מדי יום מעבירים ארוחות ארוזות במוצרים לא מתכלים לבתי עסק ● רוב החברות אפילו לא מציעות ללקוחות להימנע מלקחת מוצרים מזהמים

ארומה תל אביב / צילום: מתוך ערוץ היוטיוב של ארומה תל אביב

משרד הבריאות: ארומה ת"א אחראית להרעלת המזון

לפי תוצאות המעבדה הראשוניות של משרד הבריאות, מקור ההרעלות בסניף ארומה ת"א ברחוב דרך בגין היה ככל הנראה באחסון לקוי של טונה בסניף ● ארומה ת"א: "נעשה הכול על-מנת שתקלה מסוג זה לא תחזור" ● אדם נוסף הגיע לחדר מיון לאחר שאכל כריך טונה בקיוסק בנמל ת"א

בנימין נתניהו / צילום: Ronen Zvulun, רויטרס

מה יקרה ב-48 השעות האחרונות לפני פקיעת המנדט והאם נתניהו ישלוף עוד שפן?

כל מי שמכיר את רה"מ יודע שהוא נוהג לשלוף שפנים מהכובע כשאף אחד לא מוכן • בהנחה שלא יקדים להחזיר את המנדט להרכבת הממשלה, גם הפעם כדאי להיות דרוכים עד הרגע האחרון • ומה הותיר נתניהו במשרד החוץ ● פרשנות

המכונית האוטונומית של גוגל /צילום: רויטרס

מה יקרה לרכבי המיני והאם הג'יפונים כאן כדי להישאר? כך ייראה שוק הרכב ב-2020

חלק מהסיבות לשינויים הן פנימיות, כמו פגיעה בשוק ההיברידיות כתוצאה מעדכון המס הירוק, וחלקן נובעות מתהליכים גלובליים בשוק • מה שלא משתנה הוא החיבה של הישראלים לג'יפונים שלהם

דונלד טאסק, נשיא המועצה האירופית / צילום: Bartosz Banka/Agencja Gazeta, רויטרס

נמשכות השיחות על הסכם "ברקזיט"; טאסק: "נדע בעוד שבע-שמונה שעות"

השיחות על הסכם הברקזיט החדש בין האיחוד האירופי לבריטניה נמשכות בשעה זו, לאחר שהדד-ליין שנקבע להיום אחר-הצהריים חלף

חליפות החלל של אנדר ארמור / צילום: Virgin Galactic

אנדר ארמור חושפת: אלה חליפות החלל שעיצבנו לריצ'ארד ברנסון

אנדר ארמור משתפת פעולה עם וירג'ין גלאקטיק, חברת הטיסות הפרטיות לחלל שבשליטת ריצ'ארד ברנסון, בקולקציה שלמה של לבוש חלל - "הראשונה שנוצרה במיוחד עבור אסטרונאוטים פרטיים"

קאר שולץ, מנכ"ל טבע / צילום: שלומי יוסף

לקראת הסדר בפרשת משככי הכאבים בארה"ב? דיווח: טבע וחברות נוספות מציעות פיצויים בכ-50 מיליארד דולר

לפי הדיווח, חמש חברות שעסקו בייצור ובהפצה של משככי הכאבים מציעות לשלם פיצויים בסכום של כ-22 מיליארד דולר במזומן ועוד כ-28 מיליארד דולר בתרופות ובשירותים

אלי לוי, מור בית השקעות \ צילום: איל יצהר

זינוק של 60% במדד הנדל"ן מתחילת השנה לא הרתיע את מור השקעות מרכישת מניות אדגר וחג'ג'

חרף מחירי השיא שבהן נסחרות רבות מחברות הנדל"ן בת"א, מנהלי השקעות עדיין רואים בהן הזדמנות קנייה ● כבר בימים שמיד לאחר העסקאות, מור מורווח בשיעור דו-ספרתי על ההשקעות באדגר ובחג'ג' נדל"ן ● ילין לפידות השקיע 40 מיליון שקל במניות מגה אור, גם לאחר שהכפילו את מחירן ב-2019

טרודו עם בוחרים פוטנציאלים /צילום: רויטרס

החרדות הכלכליות של תושבי קנדה ינצחו בבחירות בעוד שבוע

ראש ממשלת קנדה ג'סטין טרודו ויריבו השמרן אנדרו שיר נושאים עיניים לפרברי טורונטו, שמהם תבוא ההכרעה בבחירות בשבוע הבא • אף שתמונות ישנות של טרודו מחופש לשחור עלולות לפגוע בתמיכה בו, מה שמעניין את הבוחרים הם מחירי הדיור ומס שמייקר את הנסיעה

רוני אלשיך/ צילום: שלומי יוסף

הסיפור המוזר על קצין המשטרה, חקירת מח"ש והניסיון לכאורה להפליל את המפכ"ל לשעבר אלשיך

קצין בכיר במשטרה טוען כי חקירת מח"ש נגדו נפתחה ללא בסיס וממניעים זרים ● לדבריו, באחת מההפסקות בחקירה התברר לו לכאורה המניע האמיתי לחקירתו - חוקר שוחח איתו על חקירה אחרת וניסה לגרום לו להפליל את המפכ"ל לשעבר

ראש הנציבות האירופית ז'אן-קלוד וראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון / צילום: Yves Herman, רויטרס

כל מה שצריך לדעת על ההתקדמות החדשה בהסכם הברקזיט

ראש ממשלת בריטניה הודיע היום כי הגיע להסכם חדש עם האיחוד האירופי ● מה בדיוק חדש בהסכם והאם זה אומר שהברקזיט יוצא לפועל? ● "גלובס" עושה סדר

סי אנד סאן ומלון West /צילום:שלומי יוסף

צרות של עשירים: מה עומד מאחורי ההתנגדות היוקדת של דיירי סי אנד סאן להרחבת הפרויקט

לאחרונה אושרה תוכנית לבניית 116 דירות יוקרה ו–198 יחידות מלונאיות בצמוד לפרויקט היוקרה שבצפון העיר ● לטענת בעלי הנכסים שבמתחם, התוכנית החדשה "מנופחת" ועשויה להוריד מערך נכסיהם ● במהלך הדיונים נחשף כי חלק מהיחידות המלונאיות במלון West משמשות למגורי קבע, בניגוד לחוק

Libra המטבע הדיגיטלי של פייסבוק / אילוסטרציה: shutterstock, שאטרסטוק

בכירים במטבע של פייסבוק במאמר מיוחד: למה ליברה תעודד חדשנות ותחרותיות

הדיון סביב המטבע הדיגיטלי ליברה נעדר פעמים רבות את היתרונות של המבנה המבוזר שלו, שייטיב עם החברות ועם הצרכנים

ברקזיט/  צילום: רויטרס

פוחתים הסיכויים להסכמה היום על הברקזיט: הצפון-אירים מתנגדים

המפלגה הדמוקרטית הצפון-אירית הודיעה הבוקר כי אינה יכולה לתמוך במתווה הברקזיט החדש שגובש בשל ההצעה הנוגעת לחוקי המכס בצפון אירלנד ● התנגדות המפלגה מצמצמת את הסיכוי לאשר אותו בבריטניה ובאיחוד האירופי

מטוסי בואינג 777 / צילום: GECAS

תע"א תסב מטוסי בואינג 777 עבור GECAS במאות מיליוני דולרים

התעשייה האווירית מרחיבה את פעילותה בתחום הסבת המטוסים: במסגרת הסכם חדש שעליו היא חתמה עם GECAS, היא תסב עבורה 15 מטוסי בואינג 777 מתצורה של מטוסי נוסעים לתצורת מטען

סוחרים בוול סטריט / צילום: רויטרס

נעילה בירידות קלות בוול סטריט; המכירות הקמעונאיות בארה"ב הפתיעו לרעה בספטמבר

המכירות הקמעונאיות בחודש ספטמבר בארה"ב ירדו ב-0.3%, בניגוד לתחזיות לעלייה של 0.3%, והירידה הראשונה מזה 7 חודשים ● בנק אוף אמריקה עקף את התחזיות לרבעון השלישי ● בורסות אירופה ננעלו ביציבות ● סין הזרימה 28 מיליארד דולר למערכת הפיננסית

דונלד טראמפ / צילום: רויטרס

פנס: ארה"ב וטורקיה הסכימו על הפסקת אש בסוריה

ההודעה מגיעה לאחר פגישתם של פנס ופומפאו, שר ההגנה האמריקאי, עם נשיא טורקיה ארדואן ● קודם לכן צייץ טראמפ: "חדשות נהדרות" צפויות להגיע, "מיליוני אזרחים צפויים להינצל"

מפעל פרוטליקס  / צילום: פאול אורלייב

פרוטליקס מזנקת ב-70% בוול סטריט על רקע נתוני ביניים חיוביים בטיפול בחולי פברי

נתונים מ-12 חודשי טיפול בתפקוד הכלייתי של חולי פברי מעידים על שיפור משמעותי בתפקוד הכלייתי אצל החולים שעברו מטיפול באחת משלוש התרופות המתחרות בשוק לחלבון Prx-102 של פרוטליקס

דונלד טראמפ ממתין לנאום במליאת האו"ם / צילום: לוקאס ג'קסון, רויטרס

68 אלף סיבות לארדואן לזרוק את המכתב של טראמפ לפח

טראמפ אמר כי הטורקים "עושים הרבה כסף" מייצוא פלדה לארה"ב, אך לפי נתוני משרד הסחר האמריקאי, התמונה נראית אחרת ● מעבר לכך, על התרומה לשוק העבודה האמריקאי של ייצוא הסחורות והשירותים לטורקיה, בהם הייצוא הביטחוני, טראמפ לא היה מעוניין לוותר ● הנה המספרים

תיירים צופים בציור קיר של אירועי "בלאדי סאנדיי". הגבולות בין צפון אירלנד ואירלנד שוב במוקד המחלוקת   / צילום: Clodagh Kilcoyne, רויטרס

כשהאדמה הבריטית רועדת תחת רגלי הנמר הקלטי

אחרי שהכלכלה האירית התרסקה כתוצאה משילוב של המשבר העולמי ומשבר פנימי, היא חווה צמיחה גבוהה במיוחד בעשור האחרון ● אבל לא בפעם הראשונה בהיסטוריה אירלנד לומדת שגורלה שזור בזה של בריטניה, ובמקרה של ברקזיט ללא הסכם, היא עלולה להינזק אף יותר ממנה