תוכן מקודם

כתבה זו נכתבה והופקה על ידי כותבי תוכן מקצועיים בשיתוף גורם מסחרי.

כתבות התוכן השיווקי בגלובס כוללות מידע ענייני בעל ערך מוסף לקורא, תוך שמירה על שקיפות מרבית כחלק מהקוד האתי של גלובס.

איך ניתן לטפל בחוסר איזון בסגר השיניים?

חוסר התאמה בין השיניים בלסת העליונה לזו התחתונה, הגורם לשיניים שלא להיסגר היטב אחת על השנייה, פוגע במראה ובתפקוד הפה ■ הסיבות לו הן מגוונות ממציצת אצבע בילדות, דרך דלקת חניכייים ועד צמיחה צפופה של השיניים

איזו סגר השיניים. יוצר אשליה של שיניים ישרות /צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב
איזו סגר השיניים. יוצר אשליה של שיניים ישרות /צילום: Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

*** הכתבה בשיתוף ד"ר יהודית יסקין

יש בעיות שיניים גלויות כגון שיניים עקומות, חורים שמייצרים כאבים, חניכיים נפוחות ואדומות, אובדן שיניים שפוגע במראה ובתפקוד. וישנן גם בעיות סמויות, שעשויות להסב נזק, אך אינן נראות בהכרח על פני השטח ולא מתגלות ללא אבחנה רפואית. אחת מהן היא חוסר איזון בסגר.

לדברי  ד"ר יהודית יסקין, בעלת כ-24 שנות ניסיון ברפואת שיניים, כירורגיה והשתלות, בוגרת רפואת שיניים באוניברסיטת בורדו שבצרפת, שלמדה גישה אינטגרטיבית ברפואת שיניים (Dentisterie energetique) אצל מייסד השיטה ד"ר מישל מורו, סגר הוא האופן שבו שיניים נסגרות אחת על השנייה. "השיניים העליונות והתחתונות אמורות לחפוף זו את זו, כלומר להיות מתואמות בתנועת הסגירה של הפה. בסגר אידיאלי, כל שן באה במגע עם שתי שיניים, וזאת פרט לחותכות התחתונות המרכזיות והטוחנות העליונות האחרונות. אבל לרוב יש כל מני הפרעות שמערערות את הסגר וכך נוצר חוסר התאמה בין השיניים בלסת העליונה לזו התחתונה. כלומר, מבחינה מכנית, השיניים אינן נסגרות היטב אחת על השנייה מסיבות שונות, ביניהן אובדן שיניים, תזוזת שיניים כתוצאה מדלקת, שיניים בולטות יותר מאחרות או צמיחה צפופה של השיניים ומרווחים גבוהים שגורמים לליקוי בסגר. לעיתים אלה סיבות גנטיות מבניות, אבל לרוב מדובר בהרגלי חיים שגרמו לבעיות איזון בסגר כמו מציצת אצבע בילדות, לעיסת עטים, היגיינה לקויה, אי טיפול במחלת חניכיים ושחיקה מוגברת של השיניים. כל אלה פוגעים במראה ועשויים לפגוע גם בתפקוד הפה", מסבירה ד"ר יסקין.

אחד הגורמים הנפוצים לבעיות בסגר הוא מחלת חניכיים, שמביאה לאובדן עצם. לדברי ד"ר יסקין, "השיניים נושאות עומס רב יותר בגלל שהעצם נספגת כתוצאה מהמחלה. ככל שהזמן עובר, השיניים זזות וגורמות לחוסר איזון בסגר. כמו כן, חוסר איזון בסגר יכול לנבוע מטיפול אורתודנטי לא מוצלח, שגרם למשל לנסיגת עצם או שורשים, או טיפול שאיפשר לשיניים לזוז חזרה למקומם הקודם.

ד"ר יהודית ואלרי יסקין/צילום: דרור סיתהכל

עוד היא אומרת כי "שחיקת (שיוף - ק.ד.) שיניים זו בזו ונעילת שיניים לא רצוניות במהלך הלילה פוגעות בסגר ובחניכיים, שכן הם גורמים לשברים קטנים באמייל (זגוגית השן ק.ד.) הפוגעים במראה האסתטי. קיימת גם דעה ששחיקת שיניים נובעת מחוסר איזון בסגר, כשהגוף מנסה 'להשחיז' את השן הבולטת וכך לסלק את הגורם המפריע".

"רוב האנשים מעוניינים לסדר את הסגר בגלל אסתטיקה, על מנת שהשיניים יהיו ישרות אבל חשוב להבין שלאיזון בסגר יש סיבה עמוקה יותר שמשפיעה על כל הגוף שלנו", מסבירה ד"ר יסקין, "על פי הגישה האינטגרטיבית, הגוף האנושי בנוי בצורה אנכית כאשר יש לנו שלוש פלטות שמעצבות אותו - פלטת אגן הירכיים, פלטת הכתפיים ומערכת השיניים. כשיש בעיה בסגר השיניים, היא יכולה להשפיע על הברכיים ועל היציבה כלומר, הסגר משפיע על משחק השרירים. מדובר בהפרה של המערכת ההוליסטית. ניתוח בברכיים יכול לייצר בעיות בסגר ולהפך, איזון הסגר יכול לפתור בעיות ברכיים ובעיות יציבה. לדוגמה,קיימת טכניקה המטפלת ביציבה על ידי טיפול בסגר ושמה:  Occlusoposturologie. ברפואת שיניים אינטגרטיבית אנחנו מתייחסים להשפעות הכוללות של הבעיות בפה, בשיניים ובסגר.

"רוב האנשים לא יודעים שיש להם בעיה בסגר, אך רופא שיניים יכול לאתר את הבעיה. כדאי לטפל בה, גם כי השיניים ייראו טוב יותר, אך גם כדי להחזיר לגוף את האיזון המבוקש".

כיצד מטפלים באיזון הסגר?

"ראשית, אנחנו בודקים מהי העוצמה בה המטופל סוגר את השיניים. לפי הספרות המקצועית, 30-50 ניוטון (יחידה למדידת לחץ - ק.ד.) זה תקין, אך יש אנשים שמפעילים כוחות אדירים בעוצמה שיכולה להגיע גם ל-500 ניוטון. עלינו לבדוק את המגעים של השיניים כדי להבין כיצד לאזן את הסגר, גם אם מישהו נוטה לנעול את השיניים בעוצמה רבה מן הרגיל. לאחר לקיחת המידות של השיניים ובדיקת המגעים בין השיניים (היכן יש מגעים חזקים והיכן חלשים - ק.ד.), אנחנו משרטטים על מודל גבס את הסגר ולפיו משחיזים את החלקים שמפריעים לתנועה חופשית וזורמת של השיניים אחת על השנייה. המטרה היא, שהסגר יהיה זורם יותר וכוחות נעילת הפה והלעיסה יתפזרו בשטח באופן שווה. מדובר בהשחזה אמנותית ועדינה, שמעניקה אשליה אופטית של שיניים ישרות - כאשר הן אינן כאלה באמת. אנו, למשל, נשחיז שן קדמית בולטת וחלק מהשן שלצדה וכך הן ייראו אחת ליד השנייה ישרות ופיזור הכוחות יהיה מאוזן יותר. את ההשחזה מבצעים עם מקדחה או באבנים עדינות עם גומי.

"לרוב, מבצעים השחזה ראשונית עד שמתחילים להרגיש שהסגר משתחרר ונעשה יותר מאוזן. לאחר מכן, נותנים לפעילות השרירים בפה להשתנות למשך שבועיים-חודש ואז מבצעים השחזה חוזרת. ההשחזה, שיוצרת איזון בסגר, מורידה את הסבירות להחמרה של בעיות חניכיים, נעילת שיניים ושחיקת שיניים. היא מהווה חלק הכרחי בטיפול בשחיקת שיניים ובטיפול בחניכיים, כיוון שככל שהסגר מאוזן יותר, כך נוכל לשמור על חניכיים אסתטיות ובהמשך גם על שרידות השתלים או כתרים לזמן ממושך יותר".

ד"ר יהודית ואלרי יסקין, בעלת כ-23 שנות ניסיון ברפואת שיניים, כירורגיה והשתלות, מוסמכת לרפואה טבעית והוליסטית.

לכניסה לאתר הקליקו כאן

רוצה להשאר מעודכן/ת בנושא הסיפורים הגדולים של השבוע?
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988