גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

הנסיך הסעודי עושה היסטוריה: מכיר בזכות הקיום של ישראל

מוחמד בין סלמאן בראיון ל"אטלנטיק": "אני מאמין שלפלסטינים ולישראלים יש זכות למדינה משלהם" ● "לסעודיה אין בעיה עם יהודים... אם יהיה שלום, יהיו הרבה אינטרסים משותפים בין ישראל למדינות המפרץ הפרסי" ● "אני מאמין שליד המנהיג העליון של איראן, היטלר נראה טוב"

מוחמד בן סלמאן / צילום: רויטרס
מוחמד בן סלמאן / צילום: רויטרס

יורש העצר של סעודיה, מוחמד בין סלמאן, הכריז כי הוא מכיר בזכותם של יהודים לחיות במדינה משלהם. זו הפעם הראשונה שבכיר סעודי משמיע הצהרה כזו. הוא אף אמר ששלום בין ישראל לפלסטינים ייתן גיבוי לאינטרסים משותפים בין ישראל למדינות המפרץ הפרסי. 

מגזין G: הכירו את יורש העצר הסעודי בן סלמאן

בראיון לעיתונאי היהודי ג'ף גולדברג, עורך הירחון "אטלנטיק", שעלה אתמול (ב') לאתר של המגזין, נשאל יורש העצר (הידוע בראשי התיבות באנגלית של שמו, MBS) האם הוא מאמין שלעם היהודי יש זכות לחיות במדינה שתשתרע על לפחות חלק מארץ אבותיו.

תשובתו: "אני מאמין שלכל עם, בכל מקום, יש זכות לחיות במדינה שוחרת שלום משלו. אני מאמין שלפלסטינים ולישראלים יש זכות לחיות במדינה משלהם. אך יש צורך בהסכם שלום כדי להבטיח יציבות לכל ולקיים יחסים נורמליים".

האם יש לך התנגדות דתית לקיומה של ישראל?

"יש לנו דאגות שנובעות מהדת לגבי גורלו של המסגד הקדוש (אל אקצא) בירושלים ולגבי זכויות העם הפלסטיני. אלה הבעיות שלנו. אין לו שום התנגדות לכל עם אחר".

מסורתית, סעודיה ידועה כמקום שמפיק הרבה תעמולה אנטישמית. האם יש לך בעיה אם האנטישמיות בארצך?

"לארצנו אין בעיה עם יהודים. נביאינו מוחמד התחתן עם יהודיה. היא לא הייתה סתם חברה. הוא נשא אותה לאשה. שכניו של הנביא היו יהודים. בסעודיה תמצא יהודים רבים שבאו מאמריקה ומאירופה. אין בעיה בין נוצרים למוסלמים ויהודים. יש לנו בעיות כפי שיש בכל מקום אחר בעולם, בין אנשים מסוימים. אבל מדובר בבעיות נורמליות".

האם, לדעתך, איראן מקרבת בין ישראל לסעודיה? אלמלא הבעיה האיראנית, האם אתה יכול להעלות בדעתך מצב שבו היו לסעודים אינטרסים משותפים עם ישראל?

"ישראל היא כלכלה גדולה יחסית לשטחה, וזו כלכלה צומחת, וכמובן שיכולים להיות לנו אינטרסים משתפים רבים אם יהיה שלום. יהיו הרבה אינטרסים משותפים בין ישראל למדינות המועצה לשת"פ בין מדינות המפרץ (שבה חברה גם סעודיה) ומדינות כמצרים וכירדן".

המראיין מציין שהראיון נערך לפני ההתנגשויות האלימות בין ישראל לפלסטינים לאורך הגבול עם עזה, אך לדעתו יורש העצר לא היה משנה את הדעות שהשמיע גם אם ההתנגשויות היו נערכות לפני הראיון. למנהיגי סעודיה, כמו למנהיגי מדינות ערביות אחרות, כבר נמאס מהפלסטינים, לדברי המראיין.

יורש העצר הרחיב את הדיבור על "משולש הרשע" שקדקודיו הם איראן, האחים המוסלמים וארגוני הטרור כאל קעאדה ודעאש. לדבריו, שלושת הקדקודים האלה מנסים לקדם את הרעיון שחובתו של כל מוסלמי היא לקדם את חזון הכליפות, לקבע הלך רוח של כליפות, כלומר שתהילת האיסלאם מושתתת על חזון הקמת הכליפות בכוח הזרוע.

"אך אלוהים לא ביקש מאתנו לעשות זאת, והנביא מוחמד לא ביקש מאתנו לעשות זאת", אמר הנסיך. "אלוהים רק ביקש מאתנו להפיץ את בשורתו, והמשימה הזו כבר הושלמה. כיום, לכל אדם יש זכות להאמין לפי צו ליבו... שוב אין לנו חובה להילחם כדי להפיץ את האיסלאם. אך במשולש הרשע מנסים לתעתע במוסלמים, לשכנעם שחובתם כמוסלמים - כבודם כמוסלמים - מחייב הקמת אימפריה מוסלמית".

אתה מדבר במילים בוטות ביותר על איראן ועל האידיאולוגיה שלה. השווית אפילו את המנהיג העליון של איראן להיטלר. מה הופך אותו להיטלר? היטלר הוא הכי גרוע שיש.

"אני מאמין שליד המנהיג העליון של איראן, היטלר נראה טוב".

באמת?

"היטלר לא ניסה לעשות מה שהמנהיג העליון מנסה לעשות. היטלר ניסה לכבוש את אירופה - וזה רע".

כן, רע מאוד.

"אבל המנהיג העליון של איראן מנסה לכבוש את העולם. הוא מאמין שהוא שליט העולם. שניהם (המנהיג העליון והיטלר) רעים מאוד. המנהיג העליון הוא היטלר של המזה"ת. בשנות ה-20 וה-30 (של המאה שעברה) איש לא ראה בהיטלר סכנה. אולי רק מעטים ראו - עד שזה קרה. איננו רוצים שמה שהתרחש באירופה יתרחש במזה"ת. צריך לבלום זאת באמצעות צעדים פוליטיים, כלכליים ומודיעיניים. אנו רוצים להימנע ממלחמה".

נראה לי שאתה חושב שדונלד טראמפ מבין זאת טוב יותר מברק אובמה.

"שניהם מבינים זאת. אני מאמין שהנשיא אובמה נקט טקטיקות שונות. הוא האמין, שאם הוא ייתן לאיראן הזדמנות להיפתח (לעולם), הדברים ישתנו. אך המשטר שם מבוסס על האידיאולוגיה הזו (של חזון האימפריה המוסלמית) ואיראן לא תיפתח בקרוב. 60% מהכלכלה האיראנית נשלטים ע"י משמרות המהפכה. ההטבות הכלכליות שקיבלה איראן כתוצאה מההסכם הגרעיני אינן מגיעות אל העם. המשטר באיראן לקח 150 מיליארד דולר בעקבות ההסכם. אתה יכול להראות לי שיכון ציבורי אחד שהם בנו בכסף הזה? פארק אחד? אזור תעשייתי אחד?

"אנו בסעודיה מאמינים שיש סיכוי של 0.1% שההסכם הגרעיני יביא לשינוי באיראן", אמר יורש העצר. "אובמה האמין שמדובר בסיכוי של 50%. אך אפילו אם היה סיכוי של 50% שאיראן תיפתח, איננו יכולים לקחת את הסיכון הזה, כי 50% האחרים הם סיכוי למלחמה. אנו חייבים ללכת על תרחיש שבו אין מלחמה".

עוד כתבות

ח"כ היבא יזבק / צילום: איציק הררי, ועדת הבחירות המרכזית

עתידות: היום שבו דנה השופטת יזבק בפסילתו של רה"מ יאיר נתניהו

בישראל של 2048 הציבור התרגל לחיות מבחירות לבחירות • אז מי מקבל את ההחלטות בממשלות המעבר, איך המדינה מתפקדת במערכות הבחירות האינסופיות ולמה הוחרב משרד המשפטים • דיסטופיה שכולה פרי הדמיון ● דעה

דרור פויר / צילום: יונתן בלום, גלובס

דעה: כשאדוורד מונק ותופרת איראנית אלמונית נפגשים

יש צעקה אינסופית שעוברת בטבע ● ואנחנו כל הזמן לומדים לשמוע אותה

וול סטריט / צילום: רויטרס

וול סטריט נסוגה מהשיא: הדאו השיל 100 נקודות, הנאסד"ק איבד 0.8%

בורסות אירופה ננעלו בירידות, הדאקס איבד 0.9%, הפוטסי השיל 0.3% ● מדד הייצור של פילדלפיה עלה לשיא של שלוש שנים ● דרישות הראשוניות לדמי האבטלה בארה"ב בשבוע החולף הסתכמו ב-210,000 תביעות, בהתאם לתחזיות

ענת כהן דייג / צילום: רמי זרנגר

קומפיוג'ן מרחיבה את ההסכם עם בריסטול מיירס; יצאו לניסוי נוסף

לחברות שיתוף פעולה שהוביל בעבר להשקעה של 12 מיליון דולר בקומפיוג'ן; במסגרת שיתוף הפעולה הנוכחי יבחן מוצר של קומפיוג'ן עם מוצר של בריסטול שעדיין נמצא בפיתוח

פרופ’ מייקל פורטר וניר ברקת   / צילום: רמי זרנגר

קבלו תזכורת: ההיסטוריה הפחות מחמיאה של המנטור של ניר ברקת

וגם: מנכ"לית המוסד לבטיחות ולגהות, ד"ר אורנית רז, תפרוש לאחר ארבע שנים בתפקיד ● השיחה

דב גילהר / צילום: תמר מצפי, גלובס

דב גילהר פורש מהגשת התוכנית "ערב ערב" בערוץ "כאן 11"

במקום התוכנית של דב גילהר צפויה לעלות לאוויר התוכנית החדשה של שלי יחימוביץ' ויגאל גואטה

נרנדרה מודי/ צילום: רויטרס, Soe Zeya Tun

מלחמת הסחר הבאה? אחרי ההתקררות בגזרה הסינית הודו עולה על המוקד

הודו נמצאת על מסלול התנגשות עם טראמפ, שנחוש בדעתו להעניש כל מדינה שלדעתו פוגעת ביתרון האמריקאי ● טראמפ טוען שהוא מחבב אישית את מודי. זה לא יציל את הודו ממלחמת סחר עם ארה"ב יותר מאשר החיבה המוצהרת שלו לשי ג'ינפינג

סינגפור  / צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

מכתב למשרד הבריאות: "דווקא מסינגפור אתם מונעים כניסת זרים?"

במכתב שהעבירו שתי ישראליות תושבות סינגפור לשר הבריאות ולשר החוץ, הן כותבות: "אם יש מדינה שיכולה לווירוס הזה – זו סינגפור! אז דווקא מהם אתם מונעים כניסה?"

שער בכניסה לשכונה בעיר שנחאי / צילום: רויטרס ALY SONG

המשטר הסיני בכל פינת רחוב: המלחמה בקורונה, גרסת השכונה

780 מיליון סינים, מחצית מאוכלוסיית המדינה, נמצאים עדיין תחת הגבלות תנועה שונות כדי למנוע את התפשטות הנגיף ● מי שאחראיות על יישום ההגבלות הן השכונות והקהילות, שלפעמים הולכות רחוק מדי

פרנץ ליבנספצר, מנהל תחום אריזות ואיכות הסביבה של קבוצת נסטלה העולמית / צילום: איל יצהר, גלובס

האחראי על איכות הסביבה בנסטלה העולמית בטוח: "אנחנו בדרך לשינוי היסטורי"

פרנץ ליבנספצר, מנהל אריזות ואיכות הסביבה של ענקית המזון נסטלה, הגיע לבקר בחברת אסם שבבעלות הקבוצה, ויש לו הרבה מה לומר על אריזות המזון המזהמות • לדבריו, בחברה עדיין מחפשים תחליף מזהם פחות לשקיות החטיפים ומעדיפים למכור מוצרים בתפזורת וללא עטיפה

שי ג'ינפינג - נשיא סין / צילום: רויטרס

בפעם הראשונה מאז מותו של מאו צה טונג: סין מגרשת עיתונאים

סין החליטה על גירוש שלושה עיתונאי "וול סטריט ג'ורנל", כעונש על פרסום מאמר דעה בעיתון ● השלושה נדרשים לעזוב את סין בתוך חמישה ימים ● מועדון הכתבים הזרים במדינה: "תגובה חסרת תקדים נגד עיתונאים זרים בסין"

האישה היחידה בחדר / צילום: יעל שינקר, גלובס

140 חברות ישראליות, רק 24% נשים בדירקטוריונים: הרשימה המלאה

מה משותף לצ'ק פוינט, בזן, הבנק הבינלאומי, שיכון ובינוי וסלקום? בדירקטוריון שלהן יושבת אישה אחת בלבד ● "גלובס" יצא למסע בעקבות ייצוג הנשים בדירקטוריונים וחזר עם ממצאים מדאיגים ● מהחברות הסבירות ועד המביכות - הנה הרשימה המלאה

טראמפ ופוטין / צילום: רויטרס - Kevin Lamarque

המודיעין בארה"ב: רוסיה שוב מתערבת בבחירות 2020 לטובת טראמפ

ההערכה הושמעה בתדרוך מודיעיני לצירי בית-הנבחרים ● טראמפ זועם על החשיפה: "מספקת תחמושת לדמוקרטים" ● פיטר את ראש המערך המודיעין הלאומי והחליפו באחד מנאמניו, שאין לו שום ניסיון בעבודה מודיעינית

מרכז קניות בטייוואן בסוף ינואר, לאחר התפרצות וירוס קורונה בסין / צילום: AP

"אוניית הקורונה משולה לכדור הארץ - כולנו כרגע על הסיפון שלה"

"את הדילמות שראינו על הספינה נראה בעוד ועוד מקומות" אומר פרופ' חגי לוין מומחה בבריאות הציבור: "חשוב מאוד שישראל תיערך למגפה עולמית שעלולה לשנות את כל החיים שלנו" ● מדוע בכל זאת הוא מודאג בעיקר מדברים אחרים? ● האזינו לפודקאסט "הצוללת"

סער ברכה / צילום: ולדימיר אסקין

מצבה הקשה של תהל וכישלון ניסיונות המכירה של החברה הובילו להתפטרות המנכ"ל סער ברכה

את ברכה יחליף בינתיים רוני קומר, שמונה למ"מ המנכ"ל בתיאום עם הבנקים נושי החברה ● עפ"י מקורות בשוק, הבנקים ימשיכו לממן את תהל במסגרת תוכנית התייעלות שתאפשר לפרוע כמה שיותר מחובותיה כלפיהם

שאול מרידור / צילום: רפי קוץ

רגע לפני הבחירות, קרב קשה באוצר על ניהול התקציב. משרד המשפטים נדרש להכריע מי ינהל את תקציב המדינה

המשנה ליועמ"ש יכריע בסוגיה בין שאול מרידור ורוני חזקיהו, הנאבקים על הזכות לאשר החלטות הנוגעות לתקציב המדינה ● תוספת תקציב של 900 מיליון שקל למשרד הביטחון הציתה את המאבק ● משרד המשפטים יכריע

הבורסה בתל אביב/ צילום: איל יצהר

נעילה שלילית בבורסה בתל אביב בהובלת הבנקים; טבע עלתה בכ-3%

מדד ת"א 35 איבד 0.5%, מדד ת"א 90 השיל 0.8% ומדד הבנקים נפל ב-1.4% ● אלביט מערכות איבדה 1.9%, ארפורט סיטי ירדה בכ-1% במחזור גבוה ● קומפיוג'ן זינקה בכ-8% על רקע חידוש השת"פ עם בריסטול מאיירס

בורסות אסיה / צילום: רויטרס

אירופה נפתחה בירידות; הונג קונג ננעלה בירידה של 1.2%

המסחר בניו יורק ננעל אתמול בטריטוריה האדומה, ובכך המדדים נסוגו מהשיא שנרשם אמש ● באירופה הבורסות ננעלו בירידות

חברות פרויקט הדירקטוריות התאגידיות (CWDI) הבינלאומי פותחות את המסחר  בבורסה במדרידתת ייצוג עולמי / צילום: רויטרס

בבנקים, בקופות החולים ובהייטק: באיזה ענף יש הכי מעט נשים בדירקטוריונים?

נשים בדירקטוריון מעמיקות יותר, מנוסות ומאזנות את תאוות הסיכון של עמיתיהן הגברים ● שורה של מחקרים מצביעים כבר שנים על התועלת, אז למה הייצוג עדיין חסר

אל על דרימליינר / צילום: גלובס

דעה: אל על, תסתדרי לבד - חברת תעופה לא זקוקה לסיוע מכספי הציבור

לא מצאתי בתקשורת העולמית שום פרסום על שר תחבורה במדינה מערבית שמציע להעביר כספי מדינה לחברת תעופה מקומית בשל נזקי הקורונה ● מוטב גם לאל על שלא לפזול לעבר הקופה הציבורית, אלא לתת לכוחות השוק לעשות את מלאכתם