תוכן מקודם

כתבה זו נכתבה והופקה על ידי כותבי תוכן מקצועיים בשיתוף גורם מסחרי.

כתבות התוכן השיווקי בגלובס כוללות מידע ענייני בעל ערך מוסף לקורא, תוך שמירה על שקיפות מרבית כחלק מהקוד האתי של גלובס.

צפו: התקנות החדשות לתביעות ייצוגיות - האם הן ישנו את התחום?

בעתיד הקרוב תלווה הגשת תביעה ייצוגית בתשלום אגרה של כמה אלפי שקלים • מהי המוטיבציה למהלך, עד כמה ואיך הוא ישפיע על מגישי התביעות

מס על תביעה ייצוגית/צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב
מס על תביעה ייצוגית/צילום: Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

*** הכתבה בשיתוף משרד עו"ד בן ארי, פיש, סבן ושות'

השרה איילת שקד הובילה התקנת תקנת חדשות, שייכנסו לתוקף החודש (אפריל), ויחייבו את התובעים בתביעה ייצוגית בתשלום אגרה של כמה אלפי שקלים. כיצד ישפיע המהלך על תחום התביעות הייצוגיות והאם הוא ישנה את פניו?

עו"ד צחי פוסטל ממשרד בן ארי, פיש, סבן ושות', מסביר: "עד כה מי שביקש להגיש תביעה ייצוגית, עשה זאת ללא תשלום אגרה. התקנות החדשות, שעתידות להיכנס לתוקף, קובעות כי על מנת להגיש תביעה עד סך של 2.5 מיליון שקל יש לשלם אגרה בגובה 3,000 שקל; מעל סכום של 2.5 מיליון, התביעה תוגש בבית המשפט המחוזי והתשלום יהיה 5,500 שקל".

הרעיון מאחורי המהלך הוא ניסיון של המחוקק להקטין את כמות תביעות הסרק שמוגשות כיום. אולם יש החרגות בתקנות. עו"ד אסף גרופר, גם הוא ממשרד בן ארי, פיש, סבן ושות', מונה שלוש עילות שבהן אין חובת תשלום אגרה: עילת האפליה, עילת זכויות בעלי מוגבלויות ועילת תחום איכות הסביבה. לדבריו, "במקרים אלה המחוקק מעודד הגשת תביעות ייצוגיות ככלי לשינוי חברתי. לדעתי, המחוקק סבר כי עיקר תביעות הסרק היו בקשר לתובענות הצרכניות, ולכן הוא בא ואומר: 'אני יודע איפה צריך להגביל ואיפה אני רוצה לעודד את התובענות הייצוגיות'".

עו"ד פוסטל סבור כי התחום עצמו לא ישתנה דרמטית בעקבות התקנות: "נראה ירידה קלה במספר התובענות המוגשות, אבל תהיה גם יותר הכוונה".

לפני סיום הוא מציע למגישי התביעות הייצוגיות לכמת אותן באופן נכון: אם אתם סבורים כי סך התביעה הוא קטן מ-2.5 מיליון שקל, אז תגישו אותה בסדר גודל שכזה, ולא כפי שקורה היום לא אחת, כשכל תביעה מוגשת בסכומים גבוהים מאחר ואין תשלום אגרה".

צרו איתנו קשר *5988