*** הכתבה בשיתוף ד"ר זאב אורמינר

על פי הנתונים, יותר מ-100 אלף איש עברו השתלת שיניים בשנת 2016, רבים מהם בהצלחה רבה. בעוד שבמדינות רבות ישנה מגבלה ולא כל רופא שיניים ראשי לבצע את הפרוצדורה, בישראל אין זה כך. לדברי ד"ר זאב אורמינר, מומחה לשיקום הפה וראש המחלקה לשיקום הפה באוניברסיטת ת"א, השכיחות והפופולריות של השתלות השיניים בישראל נובעת מכך שכל רופא שיניים שסיים לימודיו יכול לבצע את ההליך. אולם צריך להבין כי מדובר בפרוצדורה שיקומית ומה שחשוב הוא כיצד תראה התוצאה הסופית. לדבריו "הדבר המהותי הוא לבחור את הרופא המבצע את שיקום הפה, כלומר להתחיל מהסוף ולא מההתחלה, צריך להבין שהתוצאה של השתלת השיניים תלויה במי שמרכיב לך את השיניים בפה".

הוא מסביר כי מאחר וכאמור כל רופא שיניים בארץ יכול להשתיל ולשקם שניים ובנוסף בעת לימודי רפואת שניים ההכשרה היא מינימלית, הרופא, שלא עבר התמחות מסודרת בתחום, צריך להשלים את הידע שלו לבד. על כן המטופל יצטרך לבדוק מה הרופא שלו יודע ועד כמה הוא מתמחה בתחום. "חשוב להבין כי ככל שהשיקום או חוסר השיניים הוא בעיה אסתטית יותר גדולה או יותר מורכבת, כדאי למצוא את הרופא שעבר הכשרה מתאימה לטפל בכאלה מקרים".

ד"ר אורמינר מסכם ואומר כי בהשתלת שיניים צריך להתחיל, כאמור, בתכנון אחורה - לדעת לאן רוצים להגיע מבחינה אסתטית ותפקודית ואז לתכנן את התשתית, לא לחסוך בחומרים או בשתלים, לבצע את העבודה באופן מיטבי ובהמשך לדאוג לתחזק את השתלים באמצעות ביקורים אצל הרופא המשקם.