גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

הירידות במטבעות מרמזות שהזעזוע בשוק המניות מתפשט

עלייה במתחים הגיאופוליטיים ומלחמת הסחר המתפתחת סין לארה"ב משפיעות על שוקי המט"ח שהיו יציבים עד כה

מט"ח / צילום: Shutterstock
מט"ח / צילום: Shutterstock

מטבעות של מדינות שונות, כמו רוסיה, הונג קונג וקזחסטן ירדו בשבוע שעבר, ובעיני כמה משקיעים זה היה סימן לכך שהתנודתיות הגיאופוליטית שפקדה את המניות בארה"ב מתרחבת לשווקים נוספים.

הדולר של הונג קונג הגיע לרמת השפל במסגרת הסכם ההצמדה שלו לדולר האמריקאי, שקיימת כבר יותר מ-30 שנה, והרשות המוניטרית בעיר נאלצה להתערב ולהגן עליו. הרובל הרוסי ירד על רקע העיצומים המוגברים של ארה"ב נגד רוסיה, והציפייה למתקפת הטילים בסוריה. ירידת הרובל גרמה לירידת הטנג בקזחסטן. הירידות הללו באו על רקע שבוע שקט יחסית בשווקים אחרים, שבו עלה מדד המניות דאו ג'ונס כמעט ב-2% ושער הדולר האמריקאי כמעט לא השתנה מול סל מטבעות.

מערבולת מטבע

שוקי המט"ח היו יציבים השנה, וייתכן שהמשקיעים אינם ערוכים למעברים עולמיים גדולים, כולל הידוק המדיניות המוניטרית בכלכלות הגדולות ביותר בעולם, שתאיים על גאות בשווקים המתעוררים שנמשכת זה כמה שנים.

דוברי ארה"ב, צרפת ובריטניה מסרו שאין לפי שעה תוכניות להתקפות נוספות על מתקנים בסוריה לאחר ההתקפה בסוף השבוע, אך המתחים בין ארה"ב לרוסיה גוברים, וייתכן שהם יחדירו עוד תנודתיות לנכסים בשווקים מתעוררים ולמחירי נפט וסחורות נוספות שהמדינות הללו מייצאות.

כאשר מתחים גיאופוליטיים מתגברים, משקיעי מט"ח נוטים לסגור החזקות במטבעות של שווקים מתעוררים, ולעבור למטבעות שנחשבים בטוחים, כמו הין היפני.

כמה משקיעים ואנליסטים חוששים ששוק המט"ח יהפוך לזירה הבאה במלחמת הסחר המתפתחת בין ארה"ב לסין. היואן הסיני היה עד כה חסין לסכסוך המסחרי, אבל אנליסטים חוששים שעלייה נוספת במפלס המתיחות תגרור כלפי מטה את היואן ומגוון רחב של מטבעות אסיאניים.

מדד של בנק ג'יי.פי מורגן צ'ייס שעוקב אחרי תנודתיות צפויה במטבעות העולם המתעורר עלה בשבוע שעבר לרמתו הגבוהה ביותר מאז הירידות בשוקי המניות של פברואר. מדד אחר של בנק זה למטבעות החשובים, כמו הדולר והאירו, המשיך לרדת, ואותת בכך שהתנודתיות מתמקדת במטבעות הרגישים יותר של המדינות המתפתחות והמתעוררות.

משקיעים אומרים שהאיום העיקרי על יציבות שוק המט"ח העולמי הוא סכסוך הסחר בין ארה"ב לסין. על אף שהמתחים הוקלו מתחילת חודש זה, כאשר שתי הכלכלות הגדולות בעולם איימו להטיל מכסים על יבוא בהיקף עשרות מיליארדי דולרים מהמדינה האחרת, לא רבים מניחים שהשקט יישמר.

כמה משקיעים חוששים שסין תגיב על מדיניות המגננה הכלכלית של ממשל טראמפ בפיחות המטבע שלה, שעלה בשנה האחרונה ב-10% מול הדולר.

"אם סין תאותת שהיא מעוניינת להחליש את היואן, זו דרך יעילה למדי לקזז כל הישג מסחרי שארה"ב עשויה להשיג דרך מכסים", אמר ברד סטסר, עמית מחקר בכיר במועצה האמריקאית ליחסי חוץ.

מטבעות שרגישים לפיחות של היואן סיני הם הוון הדרום קוריאני, הדולר של סינגפור והבאט של תאילנד, וכן מטבעות של מדינות נוספות באסיה שתלויות ביצוא, לפי אנליסטים.

פרופ' אסוואר פרסאד למדיניות מסחרית באוניברסיטת קורנל אמר שכל מאמץ לפחת את היואן עלול להסב לסין נזק יותר מאשר תועלת. פיחות היואן ב-2015 הצית מימושים בשוקי ההון ברחבי העולם, ובריחת הון מסין, שהרשויות הוציאו כטריליון דולר מיתרות המט"ח של המדינה כדי לעצור.

"פיחות יהיה כלי שיפגע בסין הרבה יותר מאשר בארה"ב", אמר פראסד. "הוא באמת יחזיר את הסינים לאחור במונחים של מה שהם מנסים להשיג עם פתיחת שוקי ההון".

העלייה במתיחויות הסחר והגיאופוליטיקה בעולם פוגעת במטבעות נוספים. הרובל הרוסי איבד בשבוע שעבר 6.8% מערכו מול הדולר, אחרי שממשל טראמפ הודיע על עיצומים חדשים נגד אישי ממשל רוסים ואוליגרכים. הטנג הקזחי ירד ב-3.2% מול הדולר, מחשש שירידת הרובל תפגע ביצוא הקזחי לרוסיה.

הלירה הטורקית ירדה בשבוע שעבר ב-1.3% כאשר התנודתיות בשוקי המט"ח המתעוררים חידדה את חששות המשקיעים ממצבה הכלכלי של מדינה זו.

הירידות הללו הן תפנית מחודשים רבים של עליות לשיאים רב-שנתיים בבורסות ובמטבעות של המדינות המתעוררות, כאשר המשקיעים המעיטו מחשיבות מחלוקות הסחר והפוליטיקה, והתמקדו בצמיחה הכלכלית החזקה במדינות הללו. מדד MSCI של מטבעות המדינות המתעוררות עלה השנה בכ-2%, ומדד המניות בעולם המתעורר עלה ב-1%. לשם השוואה, מדדי 500 S&Pוסטוקס אירופה ירדו ב-0.7% וב-2.6% בהתאמה.

קפיצה בתנודתיות עלולה גם להפעיל לחץ על מדינות שהמטבעות שלהן נשארו צמודים לדולר, כמו סעודיה וקטאר. מטבעות צמודים נסחרים בדרך כלל רק בשער מסוים או בטווח שערים צר. תנודתיות עלולה להקשות את השמירה על השערים הרצויים הללו, מפני שגורמים נוספים כמו כניסה ויציאה של הון מהמדינה משפיעים על שער המטבע שלה.

מדינות מתפתחות רבות הצמידו את המטבעות לדולר לפני עשרות שנים, כדי לבודד את עצמן מתנודתיות. אבל עליית הדולר בשנים 2011-2016 וקריסת מחירי סחורות (קומודיטיז) רבות אילצו מדינות רבות לוותר על ההצמדה, שהפכה יקרה מדי לתחזוק.

ב-2014, הבנק המרכזי של רוסיה החל לנקוט צעדים לשחרור הרובל למסחר חופשי, כאשר כלכלת רוסיה נקלעה לקשיים. מדינות כמו ניגריה, מצרים וקזחסטן נטשו או רופפו לאחרונה את קשריהן לדולר.

"הצמדות לא מצליחות בשוק תנודתי", אמר מארק מקורמיק, ראש יחידת המט"ח בצפון אמריקה בחברת ניירות הערך TD סקיוריטיז. כאשר השווקים פחות יציבים, "ההצמדות עומדות בפני אתגר", לדבריו.

עוד כתבות

קבלנים / צילום: שאטרסטוק

האם בעל זכות מזערית בקרקע יכול לגרום ליתר הבעלים לאבד אותה?

האמנם כל שותף בקרקע זכאי לדרוש פירוק שיתוף? 

 

הני ושלמה מורג / צילום: תמונה פרטית

"בסבב הקודם לא קיבלנו פיצוי על הימים שבהם העסק היה סגור"

להני מורג (52) ובעלה שלמה יש מפעל בשם "האניס טכנולוגיות" בשדרות ● "הייתי רוצה שהמדינה תפצה אותנו בלי לתת לנו לרדוף אחריה" ● עצמאים? "גלובס" רוצה לשמוע מכם מה מטריד אתכם. צרו קשר במייל ATZMAIM@globes.co.il 

דונלד טראמפ ממתין לנאום במליאת האו"ם / צילום: לוקאס ג'קסון, רויטרס

בעיצומה של עדות השגרירה טראמפ צייץ: הרסה כל מקום שהיתה בו

מארי יובאנוביץ', שגרירת ארה"ב באוקראינה: ציוצים כאלה מפחידים מאוד ● יו"ר ועדת המודיעין של בית-הנבחרים, אדם שיף: "ניסיון לאיים על עדים" ● טראמפ הורה לפטר את יובאנוביץ' בעקבות שיחה עם לב פרנס, חתן פרס "חובבי ציון", שאמר לו, כי השגרירה אינה נאמנה לו

שייקה שקד / צילום: תמונה פרטית

"לא הגיוני שהמדינה תחייב אותנו לשלם שכר מינימום לעובד זר בחקלאות"

שייקה שקד (67) הוא חקלאי מנתיב העשרה ● "לא נשאר לי כמעט כלום כי העלויות הן מטורפות" ● עצמאים? "גלובס" רוצה לשמוע מכם מה מטריד אתכם. צרו קשר במייל ATZMAIM@globes.co.il  

בני גנץ נואם לאחר פרסום תוצאות המדגם / צילום: כדיה לוי, גלובס

גנץ לראשי בלוק הימין: שחררו את נתניהו מהתחייבות בלוק 55

חמישה ימים להרכבת הקואליציה: יו"ר כחול לבן פנה לראשי מפלגות הימין וביקש כי יסללו את הדרך להקמת ממשלת אחדות לאומית בין כחול לבן לליכוד ● בנט: "כל ניסיון שלכם להפריד בינינו ייכשל. אנחנו נאמנים לגוש הימין"

תזונה /  צילום: Gettyimages ישראל

אלצהיימר, סוכרת, מחלות דם ולב: כמה אייג’ס אכלתם היום

חשבתם ששומן, סוכר וטיגון בעייתיים לתזונה שלנו? מתברר שגם לבישול ארוך, צלייה והשחמה יש השפעה, והם עלולים להאיץ תהליכים דלקתיים שיובילו למחלות כרוניות, כולל הזדקנות מוקדמת ● החוקרים מסבירים ל'ליידי גלובס' איך פועל מנגנון האייג'ס, למה זה מזיק לאכול מנת בשר מיד אחרי דג, ולמה חשוב לשתות קפה טורקי לפני הארוחה

בני גנץ / קרדיט צילום: שריה דיאמנט

התוכנית שהקפיצה את נתניהו: 4 ימים לתום המנדט זה מה שמתכנן בני גנץ

ערב פגישתו עם נשיא המדינה, יו"ר כחול לבן מתכנן לקיים מו"מ להרכבת ממשלה צרה שתתבסס על מיעוט בכנסת, תוך תמיכת הרשימה המשותפת מבחוץ ● על גבי הרשתות החברתיות פנה לנתניהו וכתב: "אני אעשה הכל כדי למנוע ממך לגרור את אזרחי ישראל למערכת בחירות בפעם השלישית"

מלינדה וביל גייטס /  צילום: Gettyimages ישראל

בעבור מיליארד דולר: המהלך של מלינדה גייטס

מלינדה גייטס הודיעה כי היא מתכוונת להשקיע סכום אגדי לקידום שוויון מגדרי בעשור הקרוב

אבישי אברהמי / צילום: יונתן בלום

המשקיעים שמתעלמים מההייטק והיזם המצליח שגדל בלי טכנולוגיה: מה קרה השבוע בהייטק

מה עומד מאחורי התוכנית של רשות החדשנות לעידוד השקעה בהייטק, מהם הנתונים מאחורי Wix ומה הקשר בין מיקרוסופט, הסטארט-אפ הישראלי והפלסטינים ביהודה ושומרון ● השבוע שהיה בהייטק

פרוייקט דורית סלע / צילום: עודד סמדר, יח"צ

סיפור מעטפת הרמוני של כפריות עם נגיעות מודרניות: הבית המרהיב במרכז הארץ

דורית סלע הפכה בית כפרי לבית עכשווי עם חיפוי באבן בזלת פראית ● בחללים הרחבים החליף הפרקט את רצפת האבן כדי להפחית את תחושת הניכור

הבורסה בתל אביב / צילום: רויטרס

לקראת הפתיחה: צפי לעליות בת"א, טבע חוזרת עם פער ארביטרז' חיובי גבוה

סקטור הקנאביס צפוי לרכז עניין על רקע חשיפת גלובס כי משרד הבריאות מתכנן לפרסם הנחיות בעניין ייצוא קנאביס מחר ● טבע זינקה ביום המסחר האחרון בוול סטריט בכ-9%; באפט לא שינה את החזקותיו במניית החברה ברבעון החולף ● פריגו חוזרת עם פער חיובי של 2.9%, לייבפרסון עם פלוס 6.8%, אופקו בפלוס 4%

משתמשת בפייסבוק / צילום: שאטרסטוק

מדריך: כך "תעבדו" על פייסבוק ותשדרגו את הפיד

אם הפיד שלכם מתחיל להעיק, הפרסומות לא רלוונטיות, ואתם עוד לא בשלים לגמילה מפייסבוק – המדריך הזה בשבילכם ● כך תסלקו את כל החלודה שהצטברה בעורקים של הרשת החברתית ותלמדו אותה מחדש מה אתם אוהבים ● וגם בונוס: הפיצ'רים הכי חשובים למי שחשוב לשלוט על המידע שלו

מפלגת הימין הלא־דמוקרטי בספרד חוגגת את התוצאות / צילום: רויטרס - Susana Vera

המגפה הפוליטית שמתפשטת: שפעת ספרדית

זה זן חדש של מגפה שהולך ומתפשט: מספרד, דרך בריטניה ועד ישראל, דמוקרטיות מבוססות מתקשות להרכיב ממשלות ● פעם, פעמיים, אולי שלוש, אפילו ארבע ● מה יהיה? אולי צריך להתחיל לחשוב על דמוקרטיה 2.0

לורנס דאגלס פינק, יו"ר ומנכ"ל בלאקרוק   / צילום: Thomas Peter, רויטרס

חברות ניהול ההשקעות הגדולות בארה"ב: אנחנו לא פוגעות בתחרות

הפירמות בלאקרוק, ונגארד וסטייט סטריט מחזיקות בכחמישית ממדד 500 S&P באמצעות הקרנות שהן מנהלות עבור לקוחותיהן ● בימים אלה הן מנסות לשכך את החששות הגוברים בממשל ובאקדמיה, מכך שהחזקותיהן חונקות את התחרות במגזרים מסוימים

שרי שיבננדה  /  צילום: יח"צ PayPal

“ייקח עוד עשור עד שנגיע לעולם ללא מזומן”: בכיר בפייפאל מספר על החיבה של הישראלים להזמנות מחו"ל

סמנכ"ל הטכנולוגיות של פייפאל, שרי שיבננדה, מאמין שבעתיד נוכל לבצע תשלומים מכל מכשיר, אבל שהחנויות הפיזיות אולי לא ייעלמו לעולם ● בראיון ל"גלובס" הוא מדבר על כניסת הענקיות לתחום התשלומים ומציין ש"הישראלים בחוד החנית של התנהגות צרכנית"

זאב אלקין / צילום: תמר מצפי

צמצום פליטת גזי חממה: האם ישראל יכולה לעמוד בהבטחותיה הצנועות?

בניגוד לטראמפ, השר להגנת הסביבה זאב אלקין דבק בהתלהבות בהסכם האקלים של פריז • אבל כמה שאפתניות היו ההתחייבויות של ישראל מלכתחילה, והאם סביר שנעמוד בהן בתאריך היעד - 2030? ● המשרוקית של גלובס

המוסד לביטוח לאומי צילום איל יצהר

בתום סבב הלחימה: המדריך לזכויות נפגעי גוף ונפש בפעולות איבה וטרור

מהי פעולת איבה, מי זכאי לפיצויים עפ"י החוק, מהן הזכויות של הנפגע, איך נקבע גובה הפיצוי, ואילו הטבות נוספות ניתן לקבל מהמוסד לביטוח לאומי? כל התשובות בפנים

 האריה השואג / צילום: יחצ

התסכול של משה דבי, התיווך של רני רהב: איגוד יחסי הציבור מתפרק. מה יעלה בגורל תחרות האריה השואג?

מסמכים שהגיעו לידי "גלובס" בעקבות הבקשה לפירוק איגוד משרדי היח"צ הפועלים בישראל, חושפים את מאחורי הקלעים של התנהלותו ● בין הממצאים: היעדר דיווחים ופנקס חברים וטענות לרשימת "מומלצים"

איתן יוחננוף, מנכ"ל החברה / צילום: תמר מצפי

רשת הדיסקאונט שמנפיקה ללא דיסקאונט: הכול על הנפקת יוחננוף

ביוחחנוף, כמו בקרב מנפיקים לא מעטים אחרים, בחרו לנצל את תנאי השוק הנוחים ולמקסם תמורות כבר במועד ההנפקה - וחבל שכך

יואל בר אל / צילום: איל יצהר, גלובס

"זה עולם קשה, קר ואכזר": הכירו את היזם שמלמד את רשתות השיווק מה קורה בחנויות שלהן

חברת Trax מלמדת ספקים וקמעונאיות מה מתרחש בחנויות - ממלאי המוצרים ועד אופטימיזציה של המדפים ● יואל בר־אל, מייסד-שותף, מספר ל"גלובס" על העבודה מול הקמעונאיות ועל החברה שהצליח להציל מפירוק ● האזינו לפודקאסט ההייטק "רוד שואו"