תוכן מקודם

כתבה זו נכתבה והופקה על ידי כותבי תוכן מקצועיים בשיתוף גורם מסחרי.

כתבות התוכן השיווקי בגלובס כוללות מידע ענייני בעל ערך מוסף לקורא, תוך שמירה על שקיפות מרבית כחלק מהקוד האתי של גלובס.

החלפת מפרק הכתף: מה כולל הניתוח ואיך מגיעים לתוצאה רצויה?

בעבר נחשבו ניתוחים להחלפת מפרק הכתף לבעייתיים • כיום בעיקר בזכות איכות המשתלים, התחליפים המלאכותיים המותאמים למבנה המפרק של המטופל, חלה התקדמות בתחום • למרות זאת המודעות אליו אינה גבוהה

החלפת מפרק כתף. הסיבה העיקרית שבר שאי אפשר לשחזר /צילום: Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב
החלפת מפרק כתף. הסיבה העיקרית שבר שאי אפשר לשחזר /צילום: Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

הכתבה בשיתוף הרצליה מדיקל סנטר

כבר עשרות שנים שניתוחי החלפת מפרקים נחשבים נפוצים ושכיחים למדי, בייחוד בכל הנוגע לניתוח החלפת ברך ומפרק הירך. לעומת זאת, כאן בישראל, ניתוחי כתף נעשים בתדירות נמוכה הרבה יותר - בייחוד אם נשווה את הנתונים למדינות מערביות אחרות.

מהן הסיבות לכך? ראשית, כמות האנשים הסובלים משחיקת פרק הכתף בישראל נמוכה משמעותית בהשוואה, למשל, לאירופה; שנית, משום שהמודעות לאפשרות הזו - לא רק בקרב הציבור הרחב, אלא גם בקרב הרופאים עצמם - אינה גבוהה מספיק.

"בצרפת, לדוגמה, נערכים כ-23 ניתוחי החלפת כתף ב-100 אלף איש מדי שנה, ואילו בארץ אנחנו עומדים על שלושה או ארבעה ל-100 אלף", מציין ד"ר ערן ממן, מומחה לאורתופדיה, מנהל יחידת כתף בבית החולים איכילוב ורופא בכיר בבית החולים הרצליה מדיקל סנטר. "אנחנו עדיין בפיגור מאוד משמעותי אחרי העולם, כי המוּדעוּת - גם של הרופאים בקהילה, גם של הפיזיותרפיסטים וגם של רופאי המשפחה - אינה מספיק גדולה".

זאת ועוד, לדברי ד"ר מרק לובנברג, מנהל שירות כתף ומרפק בבית החולים בילינסון ורופא בכיר בהרצליה מדיקל סנטר, בארה"ב נעשות 800 אלף החלפות ברכיים בשנה, לעומת 80 אלף החלפות כתף. הסיבה ברורה: על הכתף מופעל פחות עומס בהשוואה לברך ולירך".

ניתוחים מתקדמים יותר ויותר, והחלמה משופרת

בעבר הלא רחוק נחשבו ניתוחי החלפת מפרק כתף לניתוחים בעייתיים, שהותירו את המטופל להתמודד עם הגבלות רבות בתנועה. הסיבה העיקרית לכך - אך לא היחידה - היא שבעבר נהגו להמתין עם הניתוח עד שהמצב היה כבר חמור מאוד, כמעט בלתי ניתן לשיקום. "עד לפני כ-15 שנה, היו מבצעים את הניתוח רק באינדיקציות קטסטרופליות", מסביר ד"ר ממן. "כלומר אתה עושה את הניתוח רק כשכבר אין ברירה וכשכלו כל הקיצין, ואז התוצאה לא תהיה טובה. היום התוצאה מצוינת, גם כי המשתלים השתפרו לאין שיעור".

ד"ר ממן / צילום: יח"צ

כאמור, ד"ר ממן מציין את השיפור באיכות המשתלים - התחליפים המלאכותיים לחלקי המפרק שנהרס, העשויים חומרים חזקים שמחזירים לאזור את יציבותו ואת יכולת התנועה. זו, מבחינת טכניקת הניתוח, תרומה אדירה לשיפור התוצאות. "בעבר משתלים שיועדו למפרק הכתף הגיעו כ'בלוק' אחד - ללא התחשבות במבנה המפרק של המטופל. היום ישנם ארבעה עד שישה מרכיבים של המשתל, בגדלים ובמידות שונות, והם מגיעים בנפרד האחד מהשני. כך אני יכול לבחור במפרק שמתאים בדיוק למטופל עצמו", מתאר ד"ר ממן את השינוי במבנה המשתלים. "בעתיד תהיה פרוטזה שמיוצרת כולה מראש עבור המטופל. זו טכנולוגיה שקיימת כבר, אך כרגע היא עדיין יקרה למדי", הוא מוסיף.

ומהן הסיבות לביצוע ניתוח החלפת כתף? ד"ר לובנברג מסביר: "הגורמים הם בעיקרם כאבים והגבלה בתנועה במפרק הכתף עקב שינויים ניווניים במפרק או קרעים מאסיביים בגידים, אשר פוגעים באיכות החיים של המטופלים. בניגוד לבעיות במפרקים בגפיים התחתונות, שבמידה והסובלים מהן חשים כאב אפשר לשבת ולנוח, מפרק הכתף משתתף בכל פעולה שמתבצעת עם היד, ומכאן הפגיעה המשמעותית ברמת התפקוד".

"בישראל הסיבה העיקרית לביצוע החלפות כתף היא שבר, כזה שאי אפשר לשחזר", מוסיף ד"ר ממן. "גם קרעים בגידים שלא טופלו בזמן וגרמו להרס של המפרק נחשבים סיבה לעריכת ניתוח שכזה, וכמובן שחיקה של מפרק הכתף - אוסטאוארתריטיס".

המפתח להצלחה? מצב הכתף לפני הניתוח

ניתוח להחלפת כתף הוא ניתוח פתוח, כלומר כזה הדורש חתך של כמה סנטימטרים בעור, שדרכו ניגש המנתח ישירות אל מקום הטיפול. "אין אופציה להחליף את הכתף במהלך ארטרוסקופיה (שיטה זעיר-פולשנית - י.נ.), כי השתל גדול יותר מהחתכים שמתבצעים במהלך הפרוצדורה", מסביר ד"ר לובנברג. "אבל החתך שנעשה בניתוח הפתוח הופך בכל שנה לקטן יותר ויותר. אם בעבר נדרש חתך של 15 ס"מ, עכשיו אפשר לבצע את הניתוח דרך חתך של שבעה ס"מ בלבד.

להחלפות כתף יש שתי גישות: הגישה העליונה, דרך גיד הדלתואיד (השריר העליון שמכסה למעשה את המפרק כולו), והגישה הקדמית. האחרונה מאפשרת לבצע החלפת כתף מבלי לחתוך את השרירים הגדולים, אלא על ידי הפרדתם בלבד, והיא הנפוצה יותר".

ד"ר לובנברג / צילום: יח"צ

"זהו ניתוח שנמשך בין שעה וחצי לשלוש שעות בממוצע", מציין ד"ר ממן. "החולה בדרך כלל משתחרר מבית החולים כבר יום למחרת, ויתבקש להסתובב עם מתלה ליד למשך כמה שבועות. הפיזיותרפיה מתחילה באופן מיידי, ולאחר חודשיים-שלושה מצב הכתף יהיה כבר טוב יותר משהיה לפני הניתוח. תהליך ההחלמה כולו נמשך כחצי שנה".

וכיצד ניתן להבטיח תוצאות מיטביות בניתוח שכזה? שני הרופאים מסכימים שהמפתח לכך הוא מצב הכתף בעת הגעת המטופל לניתוח. "האינדיקציה הכי טובה לתוצאה מוצלחת היא טווח התנועה לפני הניתוח", מסביר ד"ר לובנברג. "אם הטווח טוב, הניתוח ישמור עליו וישיג הטבה משמעותית מבחינת הכאב. אם במשך זמן ארוך הייתה נוקשות בתנועת הכתף, יהיה שיפור במצב לאחר הניתוח - אך המטופל לא יוכל ליהנות, בדרך כלל, מטווח תנועה מלא גם לאחר השיקום המלא".

"יש משמעות מאוד גדולה למצב שבו קיבלתי את המטופל", ממשיך ד"ר ממן. "ככל שאקבל אותו במצב גרוע יותר, כך התוצאה הסופית תהיה טובה פחות - ועדיין טובה יותר מהמצב לפני הניתוח. אנחנו אכן יכולים לשפר את טווח התנועה בצורה מסוימת, בערך ב-90 מעלות. כלומר, אם המטופל כלל לא מניע את הכתף לפני הניתוח, הוא יגיע לטווח תנועה של 90 מעלות; אם יגיע עם טווח תנועה של 90 מעלות, הוא עשוי להגיע, תיאורטית, ל-180 מעלות".

אם כן, ניתוחי החלפת מפרק כתף נעשים היום באיכות גבוהה מאוד, ואט-אט הופכים שכיחים יותר גם בישראל. השיפור בכלים העומדים לרשות המנתח, לצד האיכות הגבוהה והיכולות של המנתחים עצמם, הם שמאפשרים זאת. "ככל שנוקפות השנים, ככל שהניסיון שלנו גדל יותר וככל שהפרוטזות השתפרו, כך אנו נוכחים שהמנתחים בארץ נמצאים באותה שורה ומגיעים לאותן תוצאות המושגות ברחבי העולם בניתוחי החלפת מפרק כתף - עניין שגם נבדק מחקרית", מסכם ד"ר ממן.

ד"ר ערן ממן, מומחה לאורתופדיה, מנהל יחידת כתף בבית החולים איכילוב ורופא בכיר בבית החולים הרצליה מדיקל סנטר.

ד"ר מרק לובנברג, מנהל שירות כתף ומרפק בבית החולים בילינסון ורופא בכיר בבית החולים הרצליה מדיקל סנטר.

לאתר בית החולים הרצליה מדיקל סנטר

רוצה להשאר מעודכן/ת בנושא הסיפורים הגדולים של השבוע?
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988