גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

הפרקליטות דורשת 7-11 שנות מאסר ליד-ימינה של קירשנבאום

דאוד גודובסקי, לשעבר מנהל אגף הארגון של מפלגת ישראל ביתנו, הורשע בהסדר טיעון בשורת עבירות שוחד ● התובע בטיעונים לעונש: "כתב האישום מגולל מעשה שחיתות מהחמורים והמסוכנים שנתקלנו בהם" ● דרישת הפרקליטות מלמדת על הצפוי לפאינה קירשנבאום אם וכאשר תורשע

פאינה קירשנבאום / צילום: שלומי יוסף
פאינה קירשנבאום / צילום: שלומי יוסף

"כתב האישום מגולל מעשה שחיתות מהחמורים והמסוכנים שנתקלנו בהם, הנאשם שימש בתפקיד בכיר במפלגת ישראל ביתנו והיה כפוף ישירות לפאינה קירשנבאום. על-פי עובדות כתב האישום, הנאשם היה אמון על נושאים מהותיים במפלגה, לרבות הקשר בין מטה המפלגה לאנשי השטח" - כך תיאר היום (ד') עו"ד יונתן קרמר מהמחלקה הכלכלית בפרקליטות המדינה את מעשיו של דואד גודובסקי במסגרת שלב הטיעונים לעונש. פרקליטות המדינה מבקשת להשית על גודובסקי עונש של בין 7-11.5 שנות מאסר בפועל בגין הרשעתו בפרשה. 

גודובסקי, מי שהיה מנהל אגף הארגון של מפלגת ישראל ביתנו ונחשב ליד-ימינה של פאינה קירשנבאום, שכיהנה כמזכ"לית המפלגה, כבר הורשע במסגרת הסדר טיעון אליו הגיע עם הפרקליטות, במסגרתו הודה במספר עבירות שוחד והלבנת הון, אך הצדדים השאירו את שאלת העונש לשיקול-דעתו של בית המשפט.

"הנאשם הורשע ב-4 עבירות של לקיחת שוחד, שתי עבירות של בקשת שוחד ו-3 עבירות של הלבנת כספי השוחד. העבירות נעברו במסגרת 3 פרשות שונות", ציין עו"ד קרמר, ובהמשך הוסיף כי "היקף כספי השוחד שביקש והסכומים שקיבל בפועל הנאשם, מגיעים לסכום של יותר מ-1.2 מיליון שקל".  

דאוד גודובסקי / צילום: שלומי יוסף

הפרקליטות ביקשה מהשופט לוי להחמיר בעונשו של גודובסקי, תוך הסתמכות על החמרת הענישה לעברייני שוחד שנקבעה בחוק העונשין לפני מספר שנים וכן במגמה של פסיקות בית המשפט העליון להחמיר עם עבריינים מסוג זה. לשיטת הפרקליטות, "המחוקק ראה לנגד עיניו לוקח שוחד בעל מאפיינים כמו אלה של הנאשם", כאשר החליט להחמיר את העונש למורשעים בעבירה זו.

העונשים שמבקשת הפרקליטות לגזור על גודובסקי הם: 12-28 חודשי מאסר בגין פרשת המופעים, 12-24 חודשי מאסר בגין פרשת התאחדות התעשיינים, 4-7 שנות מאסר בגין פרשת עמותת איילים וכן עונש מאסר נוסף וקנס משמעותי בגין עבירות הלבנת ההון. בסך-הכול, כאמור, מבקשת הפרקליטות להשית על גודובסקי עונש מאסר של בין 7 ל-11.5 שנה, כאשר היא הדגישה שהיא מבקשת שעונשי המאסר בגין הפרשות השונות יוטלו על הנאשם לריצוי במצטבר, ולא באופן חופף.

העונש אותו מבקשת הפרקליטות להשית על גודובסקי מתחשב בשיקולים לטובתו של גודובסקי, לרבות העובדה שהודה במסגרת הסדר טיעון, ולכן חסך זמן רב של ניהול ההליך בעניינו; וכן הסדר הטיעון עצמו, שכלל מחיקה של חלק מהאישומים שיוחסו לו.

מדרישה זו של הפרקליטות, ובמיוחד מגזר הדין שיגזור בסופו של דבר השופט לוי על גודובסקי, ניתן יהיה ללמוד על הצפוי לקירשנבאום אם וכאשר תורשע בעבירות המיוחסות לה. 

קשר הדוק עם קירשנבאום

עו"ד קרמר הדגיש במספר הזדמנויות את הקשר ההדוק בין גודובסקי למזכ"לית המפלגה, פאינה קירשנבאום, בעת ביצוע העבירות המיוחסות לו. זאת, כאמור, על-מנת "להכין את הקרקע" להרשעה העתידית של קירשנבאום, אליה חותרים בתביעה: "חשוב לציין שחברת הכנסת קירשנבאום נהגה להיוועץ בו לעתים תכופות, היו ביניהם יחסי אמון וקשרי עבודה הדוקים. לנאשם הייתה השפעה רבה על הנעשה במפלגה... התפקיד הציבורי של הנאשם במפלגה והקשר הקרוב שלו למזכ"לית המפלגה נתנו לו כוח רב, הוא היה במקרים רבים הפנים של המפלגה מול גורמי השטח של המפלגה, הוא היה שער הכניסה למפלגה". 

עוד ביקשו בפרקליטות להדגיש את השיטתיות ואת ריבוי המעשים המושחתים בהם הודה גודובסקי: "לא מדובר במעידה חד-פעמית או באירועים ספורים, אלא במסכת ארוכה של מעשי עבירה שנפרסה לאורך שנים. מדובר בלמעלה מ-10 הזדמנויות שונות בהן הנאשם ביקש או קיבל שוחד. מאפיין נוסף הוא השיטתיות: כתב האישום מגלה תמונה קשה לפיה הנאשם ניצל, צוותא חדא עם קירשנבאום, באופן שיטתי, את תפקידו הציבורי כדי לבקש ולקבל שוחד".

בנוגע ליחסים של גודובסקי וקירשנבאום עם עמותות שונות, אשר הוצגו במסגרת כתבי האישום כיחסים שוחדיים, ציין עו"ד קרמר כי "אחת התופעות המצערות שהתגלו בפרשה היא שראשי עמותות שרצו לעשות טוב למען החברה, הושחתו על-ידי הנאשם", ובהמשך הוסיף כי הדרישות שהעמיד גודובסקי בפני אותם ראשי עמותות היו "בעלות מאפיינים של סחיטה".

אשתו של גודובסקי: "אני לא יכולה לתאר מצב שהוא יישלח למאסר"

"אני לא יכולה לתאר אפילו מצב שהוא יישלח למאסר, אני צריכה את העזרה שלו, הוא מחזיק את המשפחה" - כך העידה היום ליאורה גודובסקי, אשתו של דאוד גודובסקי, במסגרת שלב עדויות האופי בטיעונים לעונש.

בנו הצעיר של גודובסקי, וולטר, לוחם בנחל, הגיע אף הוא להעיד, סיפר על אביו כאדם "דואג ומשקיע" והוסיף כי גודובסקי "נורא חכם, לקחתי ממנו הרבה מבחינת מוסר עבודה, ושגם כשקשה ממשיכים".

נזכיר כי גודובסקי, המיוצג על-ידי עורכי הדין מאור ברדיצ'בסקי ולירן זילברמן מטעם הסנגוריה הציבורית, נאבק על-מנת שהשופט ירון לוי, השומע את ההוכחות בפרשת ישראל ביתנו, לא יהיה השופט שיגזור את עונשו. לאחר שלוי דחה את בקשת הסנגורים להעביר את שמיעת הטיעונים לעונש לשופט אחר, הגיש גודובסקי בקשה לפסול את לוי מגזירת עונשו, לרבות ערעור שהוגש לבית המשפט העליון ונדחה לאחרונה.

בבקשת הערעור נכתב כי "מאז הודאתו של המערער בכתב האישום המתוקן, ממשיכים להעיד העדים הרלוונטיים לאישומים המיוחסים לו, הם מעידים עובדות, בית המשפט שואל אותם בעצמו שאלות בנוגע למערער, והמערער איננו מיוצג, איננו יכול להתמודד עם הדברים, באופן שלא מאפשר, להשקפת המערער, כי בית המשפט יגזור את עונשו".

לאור זאת, מצא את עצמו גודובסקי מציג את עדי האופי שלו בפני השופט ירון לוי, אותו שופט שסנגוריו של גודובסקי טענו בתוקף כי "לא ניתן לסמוך עליו" שיתעלם מהדברים ששמע מהעדים האחרים בפרשה.

מקסים פייטלסון, עולה חדש, סיפר על העזרה שקיבל מגודובסקי: "עלינו לפני שנה לארץ, עצרו את אשתי והבת שלי בגבול ולא נתנו להם להכנס לארץ. כתבתי בפייסבוק, דאוד היה הראשון שנענה לפנייה, הוא עזר לי, שילם לעורכי הדין בשבילי, וליווה אותי לאורך כל ההליך. הוא עזר לנו בכל הבעיות האישיות שלנו גם אחרי זה, ועד היום אנחנו נמצאים איתו בקשר. מדובר בבן אדם שעשה את המקסימום עבורנו, נתן את המקסימום שאפשר לתת".

גם איגור סלצקי, שעלה מאוקראינה עם משפחתו לפני כשנתיים ונדרש על-ידי משרד הפנים לצאת את גבולות המדינה לאחר שלא הצליח להסדיר את מעמדו בישראל, סיפר כיצד פנה בשלב הזה לגודובסקי. סלצקי סיפר כי מרגע שגודובסקי נכנס לתמונה, מבלי שהייתה ביניהם בכלל היכרות מוקדמת, דרישת הגירוש מהמדינה בוטלה, תוך חודשיים הוא ואשתו קיבלו אשרות שהייה, ולאחר מכן קיבלו את האזרחות - הכול בסיוע של גודובסקי. "הוא ממש עזר לנו, בלי העזרה שלו אני חושב שלא היינו מקבלים את האזרחות ולא היינו פה היום", העיד סלצקי. 

"עוסק כל היום בעזרה לאנשים" 

רשימת עדי האופי כללה גם מספר לא מבוטל של נציגי מפלגת ישראל ביתנו המכהנים בתפקידים שונים ברשויות המקומיות השונות. כולם סיפרו סיפורים דומים, כיצד הם נעזרים בגודובסקי באופן שוטף בעניינים שחורגים מהיכולת של הרשות המקומית לסייע. העדים השונים סיפרו כי גודובסקי זמין בכל שעה ביום, על-מנת לסייע באופן אישי לאנשים שהוא כלל לא מכיר.

אירנה גנין, סגנית ראש עיריית בת-ים, סיפרה כי גודובסקי "הוא בן אדם שתמיד עוזר לכולם, עוזר לאנשים שזקוקים לעזרה, ואני לא מכירה עוד אנשים כאלה שאני יכולה לפנות בדחיפות כזאת, תמיד ידעתי שיש לי רק כתובת אחת - להתקשר לדאוד ולבקש עזרה, ואנשים תמיד היו מקבלים מענה". 

אחד מעדי האופי המסקרנים שהגיעו להעיד לטובתו של גודובסקי היה עו"ד ידין עילם, העוסק בהגנה על זכויות אדם, שסיפר על הקשר שנרקם בינו לבין גודובסק: "מבחינה פוליטית אנחנו כל-כך הפכים, אנחנו משרד שמתעסק בעיקר בזכויות אדם, רוב הלקוחות שלנו היו מהצד ההפוך של המפה הפוליטית. לפני שנה וחצי התחיל קשר העבודה עם דאוד, הוא התחיל להביא פניות של אנשים שנמצאים בצרות שונות, בעיקר עם המעמד שלהם בישראל."

לאחר מכן הוסיף עילם: "בזמן שאנחנו עובדים יחד, למדתי להכיר אותו ולמדתי שהוא עוסק כל היום בעזרה לאנשים. הוא מקבל המון שיחות כל יום של אנשים שצריכים עזרה... כשאנשים פנו אליי והיו צריכים עזרה ולא יכלו לשלם שכר-טרחה, הייתי מבקש מדאוד לחפש דרך לעזור להם, ואני חשבתי שלפחות לגבי חלק מהפניות הוא יגיד לי 'מה אני בא אליו עם הפניות האלה', וזה אף פעם לא קרה. גם כשפניתי אליו עם פניות של ערבים שהיו צריכים עזרה, או אנשי קהילת הלהט"ב, הוא תמיד עשה את כל מה שהוא יכול כדי לעזור". 

ליברמן יעיד?

עד אופי נוסף שהיה אמור להעיד היום הוא שר הבטחון אביגדור ליברמן, המכיר את גודובסקי עשרות שנים מהעבודה המשותפת במפלגה. סנגוריו של גודובסקי הסבירו כי נבצר מליברמן להגיע לדיון לאור המצב הביטחוני, אך הם ביקשו לאפשר לו להגיע ולהעיד במועד חלופי. 

גודובסקי: "טעיתי, שגיתי, איבדתי גבולות"

סנגוריו של גודובסקי, עורכי הדין מאור ברדיצ'בסקי ולירן זילברמן, טענו כי העונשים שמבקשת הפרקליטות להשית על הנאשם מוגזמים, מכיוון שאין מחלוקת כי גודובסקי לא לקח לכיסו את כספי השוחד שמיוחסים לו. לשיטת הסנגורים, העונש הראוי לגודובסקי נע בין 8 חודשים לשנתיים וחצי מאסר בפועל בלבד.

"הוא שימוש כצינור ופעל בידיעת ובהנחיית הממונה עליו, פאינה קירשנבאום", הסביר עו"ד ברדיצ'בסקי, וביקש להדגיש כי תקציבי המפלגה הועברו באמצעות גודובסקי "לפרויקטים ציבוריים בעלי מטרות חשובות", ומכיוון ש"אין מחלוקת שהכספים הלכו לפעילות ציבורית", עו"ד זילברמן טען כי זוהי נסיבה שצריכה לבוא לטובתו של גודובסקי.

"הצלחה במשימות שמוטלות על אדם, זה לא רווח?", שאל השופט לוי לגבי הטענה כי גודובסקי כלל לא נהנה מטובות ההנאה שניתנו בפרשה. עו"ד זילברמן הסביר כי לאורך כל התקופה כיהן גודובסקי באותו תפקיד, לא קודם ולא ביקש קידום לתפקידים אחרים. "הוא ביצע את העבירה בשל האמונה העיוורת שלו, לעשות משהו עבור הציבור, הוא עובד עבור הציבור. הוא האדם הראשון במדינת ישראל שנותן את הדין בעבירות שוחד בנסיבות המאוד חריגות האלה", אמר הסנגור. 

סנגוריו של גודובסקי גם עמדו על הפער המשמעותי בין העונשים להם הסכימה הפרקליטות בהסדרי הטיעון שנחתמו עם מנהלי עמותת איילים, שהם הגורמים שהורשעו במתן השוחד, שגודובסקי הורשע בקבלתו. מבין שלושת הנאשמים מהצד של עמותת איילים, אחד נמחק לגמרי מכתב האישום המתוקן, והעונש החמור ביותר שהושת על מנהל העמותה היה 6 חודשי עבודות שירות, ללא מאסר בפועל כלל.

"לא ניתן לגזור ענישה חמורה משמעותית מהסדרים אלו על מקבל השוחד", הסבירו הסנגורים, "על נותן השוחד גזרו 6 חודשי עבודות שירות, והיום המדינה טוענת ל-4 עד 7 שנים עונש למקבל השוחד?", הזדעקו הסנגורים.

את טיעוניהם סיכמו הסנגורים כך: "המחיר שהוא שילם, זה כבר לא עניין של עוד חודש או פחות חודש בענישה, הביזוי הציבורי שלו, העובדה שהוא כבר לא משמש יותר בתפקידו במפלגה, ושהשם שלו הפך שם נרדף לפרשה כזאת, זה שיקול שהוא חשוב... האיש הזה עשה צעד חריג, כשבתיק כזה, כל-כך מורכב, הוא אמר כבר ביום הראשון שהוא מבין איפה הוא טעה, ושהוא רוצה לקחת את האחריות".

בשלב זה אמר גודובסקי עצמו: "אני לא רגיל בכלל לדבר על עצמי, אף פעם לא רדפתי אחרי פרסום במסגרת חיי הציבוריים, עורכי הדין שלי המליצו שאני אדבר היום. אני רוצה להודות לסנגורים שלי ולסנגוריה הציבורית, ללא הסנגוריה הציבורית לא הייתי זוכה להגנה, מפאת חוסר היכולת שלי לשכור סנגור פרטי.

"ברצון האין-גבולי הזה, להגיע לתוצאה ולעשות עבודה, לא בשביל להתקדם, אלא פשוט כדי לעזור לאנשים להגיע ולהגשים את החלום לעלות לישראל. בעבודה הזאת אני טעיתי, שגיתי ואיבדתי גבולות. אני מבין את זה היטב היום, אני מתחרט על זה... אני החלטתי לשפוט את עצמי על הטעויות, ואני חושב שעשיתי טעויות. בעצם כך שחתמתי על ההסכם הזה, אני חסכתי לבית המשפט הרבה ימי שיפוט, אבל זה לא העניין העיקרי בעיניי, אלא עניין שאני מפנים הטעויות שאני עשיתי ומבין שהיה אפשר לעשות ולחפש דרכים לעשות את זה אחרת... אני לא נאיבי, מגזר הדין שלי לא ייחרב העולם, אבל ייחרב העולם של משפחה אחת בלבד, של המשפחה שלי. אני מבקש בכל לשון של בקשה לא להרוס את החיים שלי ושל המשפחה שלי". 

עוד כתבות

אודי אדם / צילום: דוברות משרד הביטחון

לא כלכלי? תע"א פרשה ממכרז בהיקף מיליארדי שקלים; רפאל ואלביט ממשיכות להתמודד

התעשייה האווירית החליטה לפרוש ממכרז ענק של משרד הביטחון הכולל פיתוח ואספקת מערכות מודיעיניות לצה"ל ● בחברה טוענים כי המכרז לא כלכלי בעקבות הגבלות על מכירת הציוד לחו"ל, אך בכירים בתעשיות הביטחוניות טוענים כי המכרז לא כלכלי לחברה עקב חוסר יעילותה

ישראלים באומן, אוקראינה / צילום: Valentyn Ogirenko, רויטרס

האם מחירי הטיסות לאומן בתקופת החגים יהיו נמוכים מהרגיל?

רשות התעופה האזרחית צפויה לפנות לרשות התעופה האזרחית האוקראינית עם הצעה להגדלת מכסת המושבים בטיסות המיוחדות לאוקראינה בתקופת החגים ● בשנה שעברה בקשה דומה שהגישה הרשות נדחתה, והמחירים זינקו

קו ייצור במפעל רכב. / צילום?: רויטרס Philippe Wojazer

וולוו וטויוטה הובילו השקעה של 31 מיליון דולר ב-UVeye הישראלית

UVeye פיתחה מערכת לבדיקות חיצוניות של רכבים, הן לשוק הביטחוני והן לתהליכי ייצור ולבדיקת רכבים שכבר עלו על הכביש

אדורארדו אלשטיין, בעל השליטה באי.די.בי / צילום: איל יצהר

הסדר חוב באי.די.בי הוא כמעט בלתי נמנע: אילו אפשרויות עומדות לפני אלשטיין?

אי.די.בי מציגה היקף חוב גבוה משווי נכסיה, וב-S&P מעלות מעריכים כי בחצי השנה הקרובה היא תידרש לבצע עצירת תשלומים, בשל הטענה להעדפת נושים ● אם זה יקרה, תיקלע החברה למצב מאתגר ביותר, שבו היא נדרשת להתמודד מול 4 סדרות אג"ח שונות ונפרדות ● להלן כמה תרחישים שיכולים לשרת את אלשטיין במניעת הסלמה והידרדרות לנקודת אל-חזור

גן ילדים / צילום: שאטרסטוק

על רקע האירועים האחרונים: בזק תצא בקרוב בשירות "גן חכם"

השירות יכלול התקנת מצלמות וחיישנים שינטרו את תנועת הילדים בגן וכן חיישן מצוקה שיקושר למשטרה

אסתי שלי/ צילום: איל יצהר

האישה שתדאג שנקבל טיפול רפואי יותר טוב מזה שמקבלים הורינו

אסתי שלי, מנהלת הבריאות הדיגיטלית החדשה במשרד הבריאות, נחשפת לראשונה ● בשיחה עם "גלובס" היא מדברת על החשש מפני התקפות סייבר, ההשראה שקיבלה מברק אובמה ועל האתגרים: "אם לא נעשה את המהפכה הזו, השירות הרפואי שנקבל יהיה יותר גרוע ממה שההורים שלנו מקבלים היום" ● ישראל 2048

רומי חכמוב / צילום: פרטי

“זו עבודה לקיץ, אבל צריך להיות מקצועיים ולהפיק משהו כל יום”

רומי חכמוב (15), מאפיינת בסיס נתונים ב-SeeTree ● הערכת שכר: 4,700 שקל

מתחם גני שרונה בתל אביב / צילום: תמר מצפי

כדי לפרוע אג"ח: מידאס נוטלת הלוואה בריבית של 9.6% ומשעבדת את עיקר החזקותיה בגני שרונה

חברת הנדל"ן הקטנה תממן כמעט מחצית מתשלום החוב הקרוב בסוף החודש - בהיקף של כ-18 מיליון שקל - באמצעות הלוואה של 8 מיליון שקל מבנק, שכנגדה ישועבדו ההחזקות במתחם הבילויים בת"א

צוות ויסיטה / צילום: vCita

vCita גייסה 15 מיליון דולר כדי לחבר נותני שירותים ללקוחותיהם

vCita מפתחת מערכת לניהול קשרי לקוחות עבור עסקים קטנים ונותני שירותים של עד כעשרה עובדים ● החברה דיווחה כי היקף הכנסותיה הוכפל בשנה האחרונה, והן עומדות על כמה עשרות מיליוני דולרים בודדים

אסנת ענתבי, שרון גרשביין, רן שחם, יאיר לוינשטיין, קלמן שחם וחני שטרית בך/  צילום עומר מסינגר

"עם אהבה וללא חרטה": אלטשולר שחם פתחה את יום המסחר בת"א

וגם: מינוי נוסף לדרור נגל: הצטרף לדירקטוריון חברת האגרוטק רוטס, מטומי מבקשת לאשר מענקים לבכיריה לשעבר ואות בינלאומי הוענק לעו"ד נטלי משען-זכאי, היועמ"ש של קבוצת הראל,

 קים קרדשיאן  / צילום:: רויטרס, Mario Anzuoni

קים קרדשיאן עדיין רוצה נתח משוק המיליארדים של מחטבי הגוף: "יש פוטנציאל לשבש תעשייה שלמה"

קים קרדשיאן ווסט חלמה ליצור קו בגדים מחטבים שיקדם דימוי גוף חיובי ויתאים לכל גווני העור ● כשהשיקה את המותג החדש "קימונו", היא בוודאי לא ציפתה שהוא יעורר סערה ציבורית כה חריפה, האשטג שרץ ברשתות ופנייה מראש עיריית טוקיו להחליף את השם ● כעת היא מנסה להציל את הנתח שקיוותה לנגוס מתעשיית המיליארדים ועל הדרך להביס גם את ריהאנה

אחיות / צילום: Shutterstock

האחיות מאיימות להשבית את מערכת הבריאות החל מיום שלישי: "העבדות עברה מהעולם"

מדובר בשביתת אחיות כללית במתכונת חירום בכל מערכת הבריאות, אם כזו תצא לפועל ● הסתדרות האחיות מוחה על עומסים כבדים במחלקות, היעדר תקנים מספיקים והפחתה משכר האחיות בישראל ● "האחים והאחיות בישראל אינם עובדי כפייה. על כן החלטנו - די לעומסים וכן למטופלים"

יבגני סובה צילום: יצחק הררי, דוברות הכנסת

נתניהו או ליברמן? מי עבד למען החיילים והעולים בממשלה האחרונה

בישראל ביתנו מנסים להוכיח לנתניהו שבניגוד לדבריו, הם כן פעלו למען עולים וחיילים ● חבר הכנסת הטרי יבגני סובה התגאה במיוחד בהטבות שניתנו למילואימניקים עצמאיים ובמענק כספי לחיילים בודדים ● בדקנו אותם

אביגדור יצחקי / צילום: איל יצהר, גלובס

טעויות הקלדה מוזרות וציון חריג מחבר ועדה: כך מונה אביגדור יצחקי ליו"ר מפעל הפיס

נתניהו וכחלון הכריזו על מינוי אביגדור יצחקי ליו"ר מפעל הפיס החדש, ואז גילו שצריך לכנס ועדת איתור ● גם הוועדה בחרה ביצחקי, אלא שעיון במסמכיה מעלה כי ציון ההתאמה שניתן לו היה גבוה מהניקוד האמיתי שקיבל מחבריה ● באוצר מסבירים זאת ב"טעות הקלדה" ● ומדוע חבר בוועדה העניק ליצחקי את הציון הנדיר 100?

מנכ"ל אסתי לאודר ישראל, אורן רווח / צילום: איל יצהר

אחרי המזון, גם תחום הקוסמטיקה מצטרף לגל ההתייקרויות: אסתי לאודר מעלה מחירים

הנציגות הישראלית של אסתי לאודר ביצעה עדכון מחירון למוצריה ברשתות ובאמצעים בהם היא משווקת ישירות לצרכן ● עליית המחיר לקמעונאי תעמוד על עד 15%, אך המחיר הסופי לצרכן צפוי להיות גבוה יותר ולגלם גם את שיעורי הרווחיות של הרשת ● החברה: "במרבית המוצרים לא נעשה שינוי במחיר, בחלק מהמוצרים חלו הורדות מחירים של עד 15%"

כיכר דיזנגוף בתל אביב / צילום: כדיה לוי

חפשו את הצל: למה אחרי כל ההשקעה כיכר דיזנגוף החדשה נטושה בשעות היום?

הכיכר התל-אביבית אינה היחידה, ובחום הלוהט של הקיץ הישראלי גם ירידה של שלוש-ארבע מעלות היא משמעותית ● אז למה חסר כל-כך הרבה צל במרחב הציבורי שלנו, אף שההשקעה בו טובה לתושבים וגם חוסכת כסף למדינה?

ג'ף מקלר, מנכ"ל אינטק / צילום: רויטרס

אינטק נכשלה בניסוי הקליני בגלולת האקורדיון לפרקינסון; המניה צוללת בטרום מסחר בנאסד"ק

הגלולה לא הראתה בניסוי עדיפות בהפחתת "זמן הקיפאון" (Off Time), הזמן בו חולי הפרקינסון אינם מסוגלים לזוז ● גם מדדים משניים לא הושגו ● אי הצלחת הניסוי לא פוסלת את השימוש בכל הפלטפורמה של אינטק, אולם ההשקעה הרבה בניסוי, אכזבת השוק והשאלה מדוע המוצר לא פעל כמו המצופה, יכולים להעמיד אתגרים בפני החברה

יצחק תשובה / צילום ארכיון: גיל יוחנן

שוב לוקח סיכון יוצא דופן בהשקעה סופר ממונפת: למה יצחק תשובה צריך את זה?

רכישת נכסי הנפט של שברון בים הצפוני היא השקעה סופר-ממונפת אשר זכתה לאחרונה לכתף קרה מהמשקיעים הזרים, שדרשו תשואה של כ-9.5% כדי לממן את שכבת החוב הנחותה בעסקה ● האם נכון מבחינת תשובה כיום לסכן כל-כך הרבה, בסיטואציה גיאופוליטית שבה רב הנסתר על הגלוי?

תמ“א 38 ברחוב יהודה הנשיא בר"ג, / צילום: תמר מצפי

פסק דין "הערת אזהרה": נדחתה בקשה לעיכוב ביצוע פסק הדין

ביהמ"ש העליון דחה בקשה נוספת לעיכוב ביצוע פסק דין המבטל הערות אזהרה והסכמים לרכישת דירות חדשות בפרויקט תמ"א 38 שנתקע בר"ג לאחר שהיזם נקלע לפירוק ● ההחלטה בתיק הפכה לעקרונית, כשבמשרד השיכון אף טוענים כי אם תתקבל סופית בעליון, הם ישקלו להכניס תיקונים בחוק המכר

תיירים סינים / צילום: Erik de Castro / צילום: רויטרס

כובשים את התיירות העולמית: התיירים הסינים מוציאים יותר מהאמריקאים

עפ"י נתוני מאסטרקארד במסגרת מחקר ה-GDCI, היקף ההוצאות של התיירות מסין ב-2018 הסתכם ב-52.9 מיליארד דולר, בעוד התיירים מארה"ב הוציאו בשנה זו 50.9 מיליארד דולר