גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

הפרקליטות דורשת 7-11 שנות מאסר ליד-ימינה של קירשנבאום

דאוד גודובסקי, לשעבר מנהל אגף הארגון של מפלגת ישראל ביתנו, הורשע בהסדר טיעון בשורת עבירות שוחד ● התובע בטיעונים לעונש: "כתב האישום מגולל מעשה שחיתות מהחמורים והמסוכנים שנתקלנו בהם" ● דרישת הפרקליטות מלמדת על הצפוי לפאינה קירשנבאום אם וכאשר תורשע

פאינה קירשנבאום / צילום: שלומי יוסף
פאינה קירשנבאום / צילום: שלומי יוסף

"כתב האישום מגולל מעשה שחיתות מהחמורים והמסוכנים שנתקלנו בהם, הנאשם שימש בתפקיד בכיר במפלגת ישראל ביתנו והיה כפוף ישירות לפאינה קירשנבאום. על-פי עובדות כתב האישום, הנאשם היה אמון על נושאים מהותיים במפלגה, לרבות הקשר בין מטה המפלגה לאנשי השטח" - כך תיאר היום (ד') עו"ד יונתן קרמר מהמחלקה הכלכלית בפרקליטות המדינה את מעשיו של דואד גודובסקי במסגרת שלב הטיעונים לעונש. פרקליטות המדינה מבקשת להשית על גודובסקי עונש של בין 7-11.5 שנות מאסר בפועל בגין הרשעתו בפרשה. 

גודובסקי, מי שהיה מנהל אגף הארגון של מפלגת ישראל ביתנו ונחשב ליד-ימינה של פאינה קירשנבאום, שכיהנה כמזכ"לית המפלגה, כבר הורשע במסגרת הסדר טיעון אליו הגיע עם הפרקליטות, במסגרתו הודה במספר עבירות שוחד והלבנת הון, אך הצדדים השאירו את שאלת העונש לשיקול-דעתו של בית המשפט.

"הנאשם הורשע ב-4 עבירות של לקיחת שוחד, שתי עבירות של בקשת שוחד ו-3 עבירות של הלבנת כספי השוחד. העבירות נעברו במסגרת 3 פרשות שונות", ציין עו"ד קרמר, ובהמשך הוסיף כי "היקף כספי השוחד שביקש והסכומים שקיבל בפועל הנאשם, מגיעים לסכום של יותר מ-1.2 מיליון שקל".  

דאוד גודובסקי / צילום: שלומי יוסף

הפרקליטות ביקשה מהשופט לוי להחמיר בעונשו של גודובסקי, תוך הסתמכות על החמרת הענישה לעברייני שוחד שנקבעה בחוק העונשין לפני מספר שנים וכן במגמה של פסיקות בית המשפט העליון להחמיר עם עבריינים מסוג זה. לשיטת הפרקליטות, "המחוקק ראה לנגד עיניו לוקח שוחד בעל מאפיינים כמו אלה של הנאשם", כאשר החליט להחמיר את העונש למורשעים בעבירה זו.

העונשים שמבקשת הפרקליטות לגזור על גודובסקי הם: 12-28 חודשי מאסר בגין פרשת המופעים, 12-24 חודשי מאסר בגין פרשת התאחדות התעשיינים, 4-7 שנות מאסר בגין פרשת עמותת איילים וכן עונש מאסר נוסף וקנס משמעותי בגין עבירות הלבנת ההון. בסך-הכול, כאמור, מבקשת הפרקליטות להשית על גודובסקי עונש מאסר של בין 7 ל-11.5 שנה, כאשר היא הדגישה שהיא מבקשת שעונשי המאסר בגין הפרשות השונות יוטלו על הנאשם לריצוי במצטבר, ולא באופן חופף.

העונש אותו מבקשת הפרקליטות להשית על גודובסקי מתחשב בשיקולים לטובתו של גודובסקי, לרבות העובדה שהודה במסגרת הסדר טיעון, ולכן חסך זמן רב של ניהול ההליך בעניינו; וכן הסדר הטיעון עצמו, שכלל מחיקה של חלק מהאישומים שיוחסו לו.

מדרישה זו של הפרקליטות, ובמיוחד מגזר הדין שיגזור בסופו של דבר השופט לוי על גודובסקי, ניתן יהיה ללמוד על הצפוי לקירשנבאום אם וכאשר תורשע בעבירות המיוחסות לה. 

קשר הדוק עם קירשנבאום

עו"ד קרמר הדגיש במספר הזדמנויות את הקשר ההדוק בין גודובסקי למזכ"לית המפלגה, פאינה קירשנבאום, בעת ביצוע העבירות המיוחסות לו. זאת, כאמור, על-מנת "להכין את הקרקע" להרשעה העתידית של קירשנבאום, אליה חותרים בתביעה: "חשוב לציין שחברת הכנסת קירשנבאום נהגה להיוועץ בו לעתים תכופות, היו ביניהם יחסי אמון וקשרי עבודה הדוקים. לנאשם הייתה השפעה רבה על הנעשה במפלגה... התפקיד הציבורי של הנאשם במפלגה והקשר הקרוב שלו למזכ"לית המפלגה נתנו לו כוח רב, הוא היה במקרים רבים הפנים של המפלגה מול גורמי השטח של המפלגה, הוא היה שער הכניסה למפלגה". 

עוד ביקשו בפרקליטות להדגיש את השיטתיות ואת ריבוי המעשים המושחתים בהם הודה גודובסקי: "לא מדובר במעידה חד-פעמית או באירועים ספורים, אלא במסכת ארוכה של מעשי עבירה שנפרסה לאורך שנים. מדובר בלמעלה מ-10 הזדמנויות שונות בהן הנאשם ביקש או קיבל שוחד. מאפיין נוסף הוא השיטתיות: כתב האישום מגלה תמונה קשה לפיה הנאשם ניצל, צוותא חדא עם קירשנבאום, באופן שיטתי, את תפקידו הציבורי כדי לבקש ולקבל שוחד".

בנוגע ליחסים של גודובסקי וקירשנבאום עם עמותות שונות, אשר הוצגו במסגרת כתבי האישום כיחסים שוחדיים, ציין עו"ד קרמר כי "אחת התופעות המצערות שהתגלו בפרשה היא שראשי עמותות שרצו לעשות טוב למען החברה, הושחתו על-ידי הנאשם", ובהמשך הוסיף כי הדרישות שהעמיד גודובסקי בפני אותם ראשי עמותות היו "בעלות מאפיינים של סחיטה".

אשתו של גודובסקי: "אני לא יכולה לתאר מצב שהוא יישלח למאסר"

"אני לא יכולה לתאר אפילו מצב שהוא יישלח למאסר, אני צריכה את העזרה שלו, הוא מחזיק את המשפחה" - כך העידה היום ליאורה גודובסקי, אשתו של דאוד גודובסקי, במסגרת שלב עדויות האופי בטיעונים לעונש.

בנו הצעיר של גודובסקי, וולטר, לוחם בנחל, הגיע אף הוא להעיד, סיפר על אביו כאדם "דואג ומשקיע" והוסיף כי גודובסקי "נורא חכם, לקחתי ממנו הרבה מבחינת מוסר עבודה, ושגם כשקשה ממשיכים".

נזכיר כי גודובסקי, המיוצג על-ידי עורכי הדין מאור ברדיצ'בסקי ולירן זילברמן מטעם הסנגוריה הציבורית, נאבק על-מנת שהשופט ירון לוי, השומע את ההוכחות בפרשת ישראל ביתנו, לא יהיה השופט שיגזור את עונשו. לאחר שלוי דחה את בקשת הסנגורים להעביר את שמיעת הטיעונים לעונש לשופט אחר, הגיש גודובסקי בקשה לפסול את לוי מגזירת עונשו, לרבות ערעור שהוגש לבית המשפט העליון ונדחה לאחרונה.

בבקשת הערעור נכתב כי "מאז הודאתו של המערער בכתב האישום המתוקן, ממשיכים להעיד העדים הרלוונטיים לאישומים המיוחסים לו, הם מעידים עובדות, בית המשפט שואל אותם בעצמו שאלות בנוגע למערער, והמערער איננו מיוצג, איננו יכול להתמודד עם הדברים, באופן שלא מאפשר, להשקפת המערער, כי בית המשפט יגזור את עונשו".

לאור זאת, מצא את עצמו גודובסקי מציג את עדי האופי שלו בפני השופט ירון לוי, אותו שופט שסנגוריו של גודובסקי טענו בתוקף כי "לא ניתן לסמוך עליו" שיתעלם מהדברים ששמע מהעדים האחרים בפרשה.

מקסים פייטלסון, עולה חדש, סיפר על העזרה שקיבל מגודובסקי: "עלינו לפני שנה לארץ, עצרו את אשתי והבת שלי בגבול ולא נתנו להם להכנס לארץ. כתבתי בפייסבוק, דאוד היה הראשון שנענה לפנייה, הוא עזר לי, שילם לעורכי הדין בשבילי, וליווה אותי לאורך כל ההליך. הוא עזר לנו בכל הבעיות האישיות שלנו גם אחרי זה, ועד היום אנחנו נמצאים איתו בקשר. מדובר בבן אדם שעשה את המקסימום עבורנו, נתן את המקסימום שאפשר לתת".

גם איגור סלצקי, שעלה מאוקראינה עם משפחתו לפני כשנתיים ונדרש על-ידי משרד הפנים לצאת את גבולות המדינה לאחר שלא הצליח להסדיר את מעמדו בישראל, סיפר כיצד פנה בשלב הזה לגודובסקי. סלצקי סיפר כי מרגע שגודובסקי נכנס לתמונה, מבלי שהייתה ביניהם בכלל היכרות מוקדמת, דרישת הגירוש מהמדינה בוטלה, תוך חודשיים הוא ואשתו קיבלו אשרות שהייה, ולאחר מכן קיבלו את האזרחות - הכול בסיוע של גודובסקי. "הוא ממש עזר לנו, בלי העזרה שלו אני חושב שלא היינו מקבלים את האזרחות ולא היינו פה היום", העיד סלצקי. 

"עוסק כל היום בעזרה לאנשים" 

רשימת עדי האופי כללה גם מספר לא מבוטל של נציגי מפלגת ישראל ביתנו המכהנים בתפקידים שונים ברשויות המקומיות השונות. כולם סיפרו סיפורים דומים, כיצד הם נעזרים בגודובסקי באופן שוטף בעניינים שחורגים מהיכולת של הרשות המקומית לסייע. העדים השונים סיפרו כי גודובסקי זמין בכל שעה ביום, על-מנת לסייע באופן אישי לאנשים שהוא כלל לא מכיר.

אירנה גנין, סגנית ראש עיריית בת-ים, סיפרה כי גודובסקי "הוא בן אדם שתמיד עוזר לכולם, עוזר לאנשים שזקוקים לעזרה, ואני לא מכירה עוד אנשים כאלה שאני יכולה לפנות בדחיפות כזאת, תמיד ידעתי שיש לי רק כתובת אחת - להתקשר לדאוד ולבקש עזרה, ואנשים תמיד היו מקבלים מענה". 

אחד מעדי האופי המסקרנים שהגיעו להעיד לטובתו של גודובסקי היה עו"ד ידין עילם, העוסק בהגנה על זכויות אדם, שסיפר על הקשר שנרקם בינו לבין גודובסק: "מבחינה פוליטית אנחנו כל-כך הפכים, אנחנו משרד שמתעסק בעיקר בזכויות אדם, רוב הלקוחות שלנו היו מהצד ההפוך של המפה הפוליטית. לפני שנה וחצי התחיל קשר העבודה עם דאוד, הוא התחיל להביא פניות של אנשים שנמצאים בצרות שונות, בעיקר עם המעמד שלהם בישראל."

לאחר מכן הוסיף עילם: "בזמן שאנחנו עובדים יחד, למדתי להכיר אותו ולמדתי שהוא עוסק כל היום בעזרה לאנשים. הוא מקבל המון שיחות כל יום של אנשים שצריכים עזרה... כשאנשים פנו אליי והיו צריכים עזרה ולא יכלו לשלם שכר-טרחה, הייתי מבקש מדאוד לחפש דרך לעזור להם, ואני חשבתי שלפחות לגבי חלק מהפניות הוא יגיד לי 'מה אני בא אליו עם הפניות האלה', וזה אף פעם לא קרה. גם כשפניתי אליו עם פניות של ערבים שהיו צריכים עזרה, או אנשי קהילת הלהט"ב, הוא תמיד עשה את כל מה שהוא יכול כדי לעזור". 

ליברמן יעיד?

עד אופי נוסף שהיה אמור להעיד היום הוא שר הבטחון אביגדור ליברמן, המכיר את גודובסקי עשרות שנים מהעבודה המשותפת במפלגה. סנגוריו של גודובסקי הסבירו כי נבצר מליברמן להגיע לדיון לאור המצב הביטחוני, אך הם ביקשו לאפשר לו להגיע ולהעיד במועד חלופי. 

גודובסקי: "טעיתי, שגיתי, איבדתי גבולות"

סנגוריו של גודובסקי, עורכי הדין מאור ברדיצ'בסקי ולירן זילברמן, טענו כי העונשים שמבקשת הפרקליטות להשית על הנאשם מוגזמים, מכיוון שאין מחלוקת כי גודובסקי לא לקח לכיסו את כספי השוחד שמיוחסים לו. לשיטת הסנגורים, העונש הראוי לגודובסקי נע בין 8 חודשים לשנתיים וחצי מאסר בפועל בלבד.

"הוא שימוש כצינור ופעל בידיעת ובהנחיית הממונה עליו, פאינה קירשנבאום", הסביר עו"ד ברדיצ'בסקי, וביקש להדגיש כי תקציבי המפלגה הועברו באמצעות גודובסקי "לפרויקטים ציבוריים בעלי מטרות חשובות", ומכיוון ש"אין מחלוקת שהכספים הלכו לפעילות ציבורית", עו"ד זילברמן טען כי זוהי נסיבה שצריכה לבוא לטובתו של גודובסקי.

"הצלחה במשימות שמוטלות על אדם, זה לא רווח?", שאל השופט לוי לגבי הטענה כי גודובסקי כלל לא נהנה מטובות ההנאה שניתנו בפרשה. עו"ד זילברמן הסביר כי לאורך כל התקופה כיהן גודובסקי באותו תפקיד, לא קודם ולא ביקש קידום לתפקידים אחרים. "הוא ביצע את העבירה בשל האמונה העיוורת שלו, לעשות משהו עבור הציבור, הוא עובד עבור הציבור. הוא האדם הראשון במדינת ישראל שנותן את הדין בעבירות שוחד בנסיבות המאוד חריגות האלה", אמר הסנגור. 

סנגוריו של גודובסקי גם עמדו על הפער המשמעותי בין העונשים להם הסכימה הפרקליטות בהסדרי הטיעון שנחתמו עם מנהלי עמותת איילים, שהם הגורמים שהורשעו במתן השוחד, שגודובסקי הורשע בקבלתו. מבין שלושת הנאשמים מהצד של עמותת איילים, אחד נמחק לגמרי מכתב האישום המתוקן, והעונש החמור ביותר שהושת על מנהל העמותה היה 6 חודשי עבודות שירות, ללא מאסר בפועל כלל.

"לא ניתן לגזור ענישה חמורה משמעותית מהסדרים אלו על מקבל השוחד", הסבירו הסנגורים, "על נותן השוחד גזרו 6 חודשי עבודות שירות, והיום המדינה טוענת ל-4 עד 7 שנים עונש למקבל השוחד?", הזדעקו הסנגורים.

את טיעוניהם סיכמו הסנגורים כך: "המחיר שהוא שילם, זה כבר לא עניין של עוד חודש או פחות חודש בענישה, הביזוי הציבורי שלו, העובדה שהוא כבר לא משמש יותר בתפקידו במפלגה, ושהשם שלו הפך שם נרדף לפרשה כזאת, זה שיקול שהוא חשוב... האיש הזה עשה צעד חריג, כשבתיק כזה, כל-כך מורכב, הוא אמר כבר ביום הראשון שהוא מבין איפה הוא טעה, ושהוא רוצה לקחת את האחריות".

בשלב זה אמר גודובסקי עצמו: "אני לא רגיל בכלל לדבר על עצמי, אף פעם לא רדפתי אחרי פרסום במסגרת חיי הציבוריים, עורכי הדין שלי המליצו שאני אדבר היום. אני רוצה להודות לסנגורים שלי ולסנגוריה הציבורית, ללא הסנגוריה הציבורית לא הייתי זוכה להגנה, מפאת חוסר היכולת שלי לשכור סנגור פרטי.

"ברצון האין-גבולי הזה, להגיע לתוצאה ולעשות עבודה, לא בשביל להתקדם, אלא פשוט כדי לעזור לאנשים להגיע ולהגשים את החלום לעלות לישראל. בעבודה הזאת אני טעיתי, שגיתי ואיבדתי גבולות. אני מבין את זה היטב היום, אני מתחרט על זה... אני החלטתי לשפוט את עצמי על הטעויות, ואני חושב שעשיתי טעויות. בעצם כך שחתמתי על ההסכם הזה, אני חסכתי לבית המשפט הרבה ימי שיפוט, אבל זה לא העניין העיקרי בעיניי, אלא עניין שאני מפנים הטעויות שאני עשיתי ומבין שהיה אפשר לעשות ולחפש דרכים לעשות את זה אחרת... אני לא נאיבי, מגזר הדין שלי לא ייחרב העולם, אבל ייחרב העולם של משפחה אחת בלבד, של המשפחה שלי. אני מבקש בכל לשון של בקשה לא להרוס את החיים שלי ושל המשפחה שלי". 

עוד כתבות

"שעת נעילה" בפונט שעיצבה מירב שחם. אותיות בהשראת טנקים / צילום: ורד אדיר

"שעת נעילה": ראיון עם מירב שחם, מעצבת הפתיח של הסדרה

מירב שחם, המעצבת של הפתיח הוויזואלי של "שעת נעילה", מספרת איך הסדרה התערבבה לה עם החיים

הסיפורים הבולטים של סוף השבוע / צילום: גלובס

שירביט, הסוף? מה חדש בפריצת הסייבר הגדולה והמיזם החדש של מייסד אפל

המנהלים שמשתמשים בחומרים משני תודעה כדי להצליח ● המורה שהפכה למנהלת מפעל טחינה מצליח ● ההתפתחויות בפריצת הסייבר הגדולה בחברת הביטוח שירביט ● לאן נעלמה הנערה שסחפה את העולם ועוד שני סיפורים בולטים מהסופ"ש

קו הרקיע של בחריין / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

בחריין הודיעה כי לא תייבא לשטחה מוצרים מההתנחלויות

ההודעה של סוכנות הידיעות של בחריין מנוגדת לעמדה שהציג שר המסחר הבחרייני זאייד בין זיאני בביקורו השבוע בישראל ● בין זיאני ציין כי לא תהיה הבחנה בין מוצרים, אך הפלסטינים מתחו ביקורת על כך והיום נמסר כי דברי השר לא הובנו

2020 הסיפורים הגדולים - כתבי הבריאות / צילום: איל יצהר, יח״צ חדשות 12

בקו האש: כתבי הבריאות הפכו ללוחמים בחזית, והם לא מתביישים לספר גם על פצעי הקרב

האולפנים הפתוחים בישראל מוקדשים לרוב לאירועים ביטחוניים ומככבים בהם כתבים צבאיים • אלא שמאז מרץ עומדים בחזית כתבי הבריאות • עבורם מדובר בחוויה דו קוטבית, מאתגרת אך מתישה • את הכאוס של ההתחלה מחליף כעת זעם מצד הציבור: "אנשים כותבים לי 'תתביישי על מסע ההפחדה'"

סצנה מ"שעת נעילה". הפרקים הראשונים נראו מבטיחים / צילום: ורד אדיר

"שעת נעילה": כשהמציאות מכה בקונספציה

הרצון ב"שעת נעילה" ("כאן") להעביר מסר "אנטי מלחמתי" כללי, הפך את מלחמת יום כיפור המשתקפת בסדרה ל"סתם עוד מלחמה" ● בניסיון להגיע לצמרת, יוצרי הסדרה חתכו לעצמם את השורשים

פריים מתוך "שעת נעילה" / צילום: ורד אדיר

באיחור של 4 שנים: התאגיד מתחיל לפרוע את הצ'ק

עם סדרות מצליחות ומוערכות, השנה החולפת הייתה זאת שבה "התאגיד" עשה עוד צעד חשוב בדרכו ל"כאן", והתחיל סוף סוף למלא את ייעודו ● אז למה ההצלחה לא זולגת לחטיבת החדשות ומה יהיה עם הרייטינג

בויאבס של מנטה ריי / צילום: אבי גנור

בויאבז, מלך המרקים, מצטרף למשלוחים ויש גם קיט להכנה ביתית

עונת המרקים נפתחה בקול תרועה, ואל שלל המרקים הביתיים מצטרף גם בויאבז ממיטב המסעדות, שהרי רק מעטים יאתגרו את עצמם בהכנה של מרק הדגים הצרפתי המהולל ● אבל השנה יש גם חידוש: ערכת בויאבז להכנה ביתית, כמעט כמו במסעדה

רחוב קורצ’אק 5–7, קרית אונו / צילום: זיתוני הדמיות אדריכליות

"יש פה אנשים מבוגרים שכבר קשה להם לעלות ארבע קומות ברגל"

הדיירים ברחוב קורצ'אק 5-7 בקרית אונו בחרו קבלן שכבר בנה בכמה מקומות בעיר: "הלכנו לראות בעיניים את הדירות"

ניו יורק - וול סטריט / צילום: תמר מצפי

התקווה לתמריצים והגעת החיסון לשוק דחפו את המדדים המובילים בוול סטריט לשיא כל הזמנים

הנאסד"ק, הדאו ג'ונס וה-S&P 500 עלו ב-0.9%-0.7 לשיא כל הזמנים ● תוספת המשרות בארה"ב בנובמבר הגיעה מתחת לתחזיות; שיעור האבטלה הגיע ל-6.7% ● התשואות על האג"ח האמריקאיות ל-10 שנים מטפסות ● בית הנבחרים בארה"ב הסיר את צמח הקנאביס מרשימת החומרים המסוכנים

מאיימים על רשתות אמריקאיות / צילום: Shutterstock

"שירביט, זה הסוף": ההאקרים ממשיכים להדליף מסמכים מחברת הביטוח

לאחר ששירביט סירבה לשלם את הכופר וגם האולטימטום השני חלף, קבוצת ההאקרים פרסמה הבוקר חומרים נוספים, בהם תעודות זהות, מסמכים אישיים והתכתבויות ווטסאפ ● מטעם שירביט נמסר היום: "אירוע שמטרתו האמיתית היא להביך את החברה ובאמצעותה להביך את המשק הישראלי כולו"

לינדה תומס־גרינפילד, השגרירה החדשה של ארה"ב באו"ם. רגע של אופוריה / צילום: Reuters, Sipa USA

למה שמחה שגרירת ארה"ב המיועדת לאו"ם ואיך זה קשור לגלובליזם?

70 שנה העולם דגל ב"רב-צדדיות" - שיתוף פעולה גלובלי, לטובת אינטרס כלכלי, אבל עוד לפני עידן טראמפ, הגלובליזם כבר נמאס על רבים ● האם יש דרך חזרה מ"האינטרס העצמי"?

ציפיות מרקיעות שחקים / איור: חן ליבמן

את תוכניות המגירה תשאירו בבית. 5 טעויות קלאסיות בכניסה לתפקיד

איך קורה שמנהל חדש, שהציפיות ממנו הרקיעו שחקים, מסומן תוך שלושה חודשים כבעיה? ● חמש טעויות קלאסיות שעושים מנהלים חדשים בלהט המוטיבציה להוביל, לעשות, להוכיח ולהצליח

אלפי מפגינים בכיכר פריז הערב / צילום: בן כהן

חצי שנה של הפגנות: אלימות ומעצרים בהפגנה בבלפור

ההפגנות המשיכו היום בצמתים, בגשרים, בכיכרות ובסמוך למעון הרשמי בירושלים ● ההפגנה בכיכר פריז הערב היא הגדולה ביותר מזה שבועות רבים ● ארגוני המחאה מדווחים על מעצרים אלימים של לפחות 25 מפגינים

תלמידים בדרך לבית הספר בניירובי, קניה בחודש אוקטובר / צילום: Reuters, THOMAS MUKOYA

מדינות עניות עלולות להישאר בלי חיסון לקורונה וזה לא רק עניין מוסרי

המדינות העשירות כבר חתמו על חוזים לאספקת מיליארדי חיסונים מול חברות התרופות - עד 10 מנות לאדם - בעוד שהמדינות העניות נותרו מחוץ לתחרות וללא מזור לאזרחיהן ● לא מדובר רק בעניין מוסרי אלא גם פרקטי: הקורונה לא תיעלם ממערב כל עוד החצר האחורית שלו חולה

קניון איילון לאחר שפתיחתו במסגרת הפיילוט / צילום: כדיה לוי

עמיר פרץ: נמליץ לפתוח 40 קניונים מיום שני; יולי אדלשטיין: נתנגד

קבינט הקורונה צפוי לדון מחר בהרחבת הפיילוט לקניונים נוספים ● שר הכלכלה עמיר פרץ יציג מחר את ממצאי הביניים לגבי הפיילוט, שהוגדר כ"הצלחה" ● משרד הבריאות צפוי להמליץ שלא לפתח קניונים נוספים

גברים מסאיים עם מסכות נגד קורונה בקניה, בחודש אוגוסט / צילום: Reuters, THOMAS MUKOYA

"הכעס באפריקה יגיע כשנראה שבאירופה החיסונים אכן יעילים"

ראבי רדי, מנכ"ל בנק הדם באפריקה, מספר שממשלות באפריקה חתמו בינתיים על הסכם העברת טכנולוגיה של החיסון לקורונה, כי הן יודעות שאין להן סיכוי להתחרות בממשלות עשירות

חוקרת בודקת מבחנות דם כחלק מהניסוי בחיסון של מודרנה לנגיף הקורונה / צילום: Taimy Alvarez, AP

מודרנה מתחילה בניסוי בחיסון לקורונה לבני נוער

החברה הודיעה כי תערוך בקרוב ניסוי ב-3,000 נערים ונערות מגיל 12 ● לרוב מחלת הקורונה קלה יותר אצל בני הנוער, אך החשש הוא שאם לא יחוסנו, יהפכו למפיצים משמעותיים של הנגיף

ג'רמי לוין, יו"ר BIO / צילום: Reuters, Nir Elias

חברת אוביד של ג'רמי לוין נכשלה בניסוי שלב 3 בתסמונת אנגלמן

החברה ממשיכה לפתח את המוצר להתוויות נוספות ● לוין: "אני עושה את זה לזכרו של דוד שלי, שהיה בעל מגבלה ונאלץ להישאר בדרום אפריקה כשברחנו ממנה"

שלמה רודב / צילום: תמר מצפי

המשך הסערה ביינות ביתן: ביתן במכתב פיטורים לשלמה רודב

לגלובס נודע כי נחום ביתן הוציא מכתב להנהלת יינות ביתן במסגרתו הוא מפטר את רודב וחסם אותו מהגישה למחשבים בחברה

טוני שיי / צילום: Reuters, Richard Brian

מנכ"ל זאפוס לשעבר טוני שיי האמין בשירות לקוחות מוצלח וקבע רף גבוה למתחרות

היזם שמת בסוף השבוע שעבר בשריפה טיפח חברה לממכר נעליים באינטרנט, כתב רבי מכר והיה גורו לנושאי ניהול