גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

חובות של עשרות אלפי ש', ריהוט שנעלם וגרפיטי על הקירות

התעמרות בשוכרי הדירות? גם למשכירים יש מה לספר ● משכירי דירות מספרים על שוכרים שהשאירו אותם עם חובות וחורבות, ומשתפים מה למדו על בשרם ("הוא איים שלא נתעסק איתו") ועל מה כדאי להקפיד בחוזה הבא ("לקחת את הפרטים של הערבים")

דירה הרוסה \ צילום: שאטרסטוק
דירה הרוסה \ צילום: שאטרסטוק

שוק השכירות הישראלי מערים ללא ספק קשיים רבים על השוכרים, שנתקלים פעמים רבות בבעלי דירות עם דרישות מוגזמות, דמי שכירות מופקעים וחוזים דרקוניים. אבל גם למטבע הזה יש שני צדדים, ובעלי הדירות נאלצים לא פעם להתמודד עם שוכרים שמשאירים להם נזקים בדירות וחובות של אלפי שקלים.

"השכרתי את הדירה לדייר כבן 40 שחתם על חוזה לשנה", מספר קובי, בעל דירה בבאר-שבע. "את שכר הדירה לחודשיים הראשונים הוא שילם, ולאחר מכן בכל פעם דחה את התשלום. מטוב לב ורחמים לא הוצאנו אותו מהדירה כי האמנו שבסוף הוא יסדיר את התשלום. בוקר אחד הבחור פשוט נעלם ונותר חוב של כ-30 אלף שקל. ניסינו לפדות את צ'ק הביטחון אבל הוא היה ללא כיסוי. ניסינו גם עם חברה חיצונית, אך גם זה לא צלח בגלל שהוא היה מעוקל ופשט רגל.

"במקרה אחר השכרתי את הדירה לשני סטודנטים. הם שילמו תמיד בזמן ונשמעו בחורים איכותיים. למרבה הצער הם השחיתו את הדירה והופתעתי לראות דלתות שבורות, טלוויזיה שבורה ואת הספות והמזרונים קרועים. צ'ק הביטחון שלהם היה ללא כיסוי ונאלצתי לרדוף אחריהם הרבה עד שהם בסוף תיקנו את הנזקים".

מה המסקנה הלאה?

"היום אני בודק שהצ'קים עם כיסוי על ידי כך שאני פודה את הראשון או הולך עם השוכר לבנק ובודק אודותיו. נוסף לכך אני מנסה לדרוש תשלום חודשיים קדימה, כדי להבטיח שלא תהיה בריחה או לחלופין שאדע לפנות את הדייר בזמן. האמת שחוץ משני המקרים האלו, שאר הדיירים שנתקלתי בהם באמת היו בסדר".

"כשנכסנו חשכו עינינו, הריהוט פשוט נעלם"

אסנת (שם בדוי) בעלת דירה צעירה מירושלים, מספרת: "קנינו דירה ונאלצנו לקחת משכנתא ל-20 שנה. בינתיים אנחנו משכירים אותה, כך שהשכירות מכסה את המשכנתא ואנחנו גרים בשכירות בדירה אחרת.

"לפני כמה חודשים מצאנו שוכר שנכנס לדירה והכל נראה בסדר. לאורך כל התקופה היינו איתו בקשר גם לגבי בעיות ודברים שהתקלקלו ותיקנו כל מה שביקש והכל היה תקין.

"יום אחד הוא שלח לנו מייל שהוא עוזב את הדירה בטענה שאחד השכנים הטריד אותו ושהוא פשוט יוצא מהדירה. ענינו לו מיד שאנחנו מצטערים לשמוע ושאלנו למה הוא לא אמר לנו כלום והוא טען שזה קורה כבר במשך כמה חודשים. בחוזה יש סעיף שעליו למצוא מישהו אחר אם הוא עוזב, אך זה לא קרה.

"הוא פשוט עזב את הדירה וכשנכנסנו אליה חשכו עינינו לגלות שנעלמו הרהיטים שלנו מהסלון ומהמטבח, שהקירות מקושקשים ושכל הבית מבולגן.

"באותה תקופה ילדתי, ופתאום כשהסתכלנו אחורה ראינו שהוא גם לא שילם את החודשיים שלפני כן. התחלנו לרדוף אחריו בטלפונים. בחלק מהזמן הוא לא ענה, בחלק מהזמן הוא שיקר וטען שהעביר לנו את הכסף (למרות שהכסף לא נכנס ולא היו לו אסמכתאות), ואיים עלינו שלא נתעסק איתו. שלחנו לו מכתב אזהרה שעליו לא הגיב, וניסינו להפקיד את צ'ק הביטחון שחזר משום שהיה ללא כיסוי.

"בשלב מסוים גילינו שהוא גם לא ביצע את ההעברות של חשבונות הארנונה, המים והחשמל על שמו כפי שהתחייב בחוזה, וגם לא שילם את החשבונות. בעת חתימת החוזה הוא הפקיד אצלנו צ'קים פתוחים לגופים אלו כביטחון, וכשהעירייה ניסתה להפקיד את הצ'ק שלו, גם הוא חזר. הם יצרו קשר עם הוצאה לפועל, מה שכנראה הפריע לו כי מיד אחרי כן הוא יצר איתנו קשר ואמר שישלם את החוב, אבל שניתן לו זמן כי כרגע הוא לחוץ על הכסף.

"בינתיים, במשך כמה חודשים נתקענו בלי כיסוי למשכנתא שלנו באותו זמן שאנחנו גם משלמים שכר דירה, ונאלצנו להוציא אלפי שקלים על צביעת הדירה מחדש ועל קניית רהיטים חדשים במהירות, כדי שנוכל שוב להשכיר את הדירה ולא להמשיך לשלם גם משכנתא וגם שכירות במקביל לאורך זמן.

"כיום הדירה כבר מושכרת למישהו אחר, אך אותו שוכר עדיין לא החזיר לנו את הכסף. ניסינו לתבוע אותו אך כרגע אנחנו לא יודעים איפה הוא גר וזה מקשה את כל העניין".

איזה לקח למדתם?

"מהדיירים החדשים שנכנסו אחריו כבר ביקשנו ביטחון במזומן, בנוסף לצ'קים פתוחים לעירייה, למים ולחשמל שהיינו מבקשים גם קודם. בפעם הבאה נשקול לבקש גם ערבים וכתובת מגורים נוספת שנוכל לפנות לעוד גורם במקרה ומישהו ייעלם שוב. אי אפשר לסמוך על מישהו גם אם הוא נראה בסדר ובמקרה הזה חיפוש קצר בגוגל העלה בדיעבד שמדובר באדם עם עבר של הונאה, וחבל שלא בדקנו זאת קודם. בכל מקרה התחושה היא שגם עם כל הביטחונות בעולם, אם מישהו הוא רמאי, הוא בסוף ימצא את הדרך להיעלם ולצאת מזה".

עו"ד דוד זיסו, המתמחה במקרקעין מוסיף: "כניסה להליך משפטי לא תמיד כדאית בשל ההוצאות המשפטיות הרבות ביחס לחוב, שברוב המקרים מסתכם בכמה חודשי שכירות וחובות לרשויות, וכן בגלל הזמן הרב שלוקח לתביעה להתברר וההתעסקות והעלויות שבמימוש פסק הדין".

"כדי לצמצם את הסיכון ולהימנע מחובות בנוסף לדמי השכירות, לגופים כמו העירייה וחברות הגז המים והחשמל, חשוב מאוד שבעלי הדירות יקפידו להודיע על חילופי המחזיקים ולהעברת החשבונות על שם השוכר, אחרת החובות יחולו עליהם, הם יאלצו לשלמם על מנת למנוע ניתוק, ורק לאחר מכן לתבוע את הדייר".

"חובות של עשרות אלפי שקלים"

זוג תושבי חוץ צעירים קנו דירה חדשה ומפוארת להשקעה במגדל חדש בבת ים: "קנינו את הדירה לפני כחמש שנים חדשה מהקבלן והשכרנו אותה למשפחה עם שני ילדים. את התשלום הראשון הם שילמו במזומן אבל שאר הצ'קים שנתנו לנו היו ללא כיסוי, על שם חברה שבדיעבד מסתבר שכנראה הייתה בדויה. במשך תשעה חודשים הם לא שילמו את שכר הדירה, לא ארנונה וגם לא דמי ניהול, שכידוע נוטים להיות גבוהים במגדלים חדשים.

"בשלב מסוים פנינו לבית המשפט עם תביעה לפינוי המושכר. הדייר ניסה ללא הרף לדחות את הדיון אך בית המשפט סירב ואמר שאם הוא רוצה לדחות את הדיון, שיפקיד כסף. בשלב הזה הדייר אמר שהוא מכור להימורים והתחיל לבכות שאין לו כסף ולהמציא לבית המשפט סיפורים, כמו למשל שהוא שילם ארנונה במזומן לאדם שהגיע אליו מהעירייה.

"נפתח תיק הוצאה לפועל וכל תהליך פינוי הדירה לקח כשנה. יום לפני שהגיעה המשאית לפנות אותו הוא פינה את הדירה. בבית המשפט הגענו לפשרה, הוא שילם את חובותיו בסכומים קטנים יותר במשך ארבע שנים. בהסדר הוא עמד אבל הפסדנו עשרות אלפי שקלים מהפרשה הזאת כי כבר אי אפשר היה לרדוף אחריו על כל חשבון. מעבר לזה הוא השאיר לנו שריטות על הקירות, ארונות שבורים בלי ידיות, מלא ניירות ובגדים ישנים על הרצפה. נאלצנו להוציא עוד 25 אלף שקל רק כדי להביא את הדירה למצב שאפשר להשכיר אותה שוב.

"מאז אותו מקרה אנחנו עורכים חוזים מול דיירים רק באמצעות עורך דין, מבצעים בדיקת רקע ודואגים לקבל את כל הפרטים על הערבים".

"כשהתקשרתי לאמא, פתאום הם סיידו"

חזי, בעל דירה בבאר-שבע: "השכרתי את הדירה לשני סטודנטים צעירים. הם עמדו בתשלומים, אבל כשנגמר החוזה עזבו את הדירה והשאירו לי כמזכרת ציורי גרפיטי על הקירות. בחוזה היה כתוב שעליהם להחזיר את הדירה מסוידת ולכן ביקשתי מהם לעשות זאת. אחרי שלא עשו זאת פניתי לערבה שהם העמידו בהתאם להסכם במכתב התראה. הערבה הייתה אמא של אחד מהם. במכתב צוין כי הם מפרים את ההסכם בכך שלא צבעו את הדירה וככל ולא יתקנו את ההפרה אני אפעל במישור המשפטי. לא חלפו 48 שעות והם ביקשו שנגיע לראות את הדירה שוב, ולמרבה ההפתעה הדירה הייתה מסוידת ונקייה כפי שקיבלו אותה.

עו"ד דן כהן ממשרד כהן ערב ושות' אומר בהתייחס למקרים כאלה: "מומלץ להחתים ערב על שטר חוב על מנת להבטיח את התקיימות תנאי ההסכם, כאשר גובה שטר החוב תלוי במספר משתנים כגון האם נלקחו ערבויות נוספות, האם הושאר בדירה ריהוט יקר ערך ומה דמי השכירות החודשיים. כמובן שככל שהשכירות והתכולה יקרים יותר, גובה שטר החוב יהיה בסכום גבוה יותר.

"לבחירת הערב יש משמעות קרדינלית בעת הניסיון לגבות את החובות מאת השוכר, במקרה שהשוכר אינו פורע את חובותיו. ישנן כמה דרכים לבדוק את הערב ולקובע האם מדובר בערב 'טוב': יש לבקש תלוש שכר של הערב ולבדוק בו גם את הוותק במקום העבודה, לבדוק את הקרבה של הערב לשוכר, כך למשל אם מדובר בערב אשר מתכוון להתגורר עם השוכר בדירה אך לא רוצה להיות צד להסכם, מעלה הדבר חשש. לרוב, כאשר מדובר בערב נורמטיבי הוא יפעיל לחץ על השוכר עצמו לסיים את המחלוקות מול בעל הדירה, שכן מבין הוא שאם הדבר לא יסתיים ימצא עצמו בהליך משפטי בהוצאה לפועל".

עוד כתבות

שליחים של וולט ותן ביס/ צילום: שלומי יוסף

בלי סכו"ם בבקשה: כך תהפכו את משלוח האוכל שלכם לקצת פחות מזהם

לפריחה בתחום משלוחי האוכל יש מחיר כבד - באיחוד האירופי נזרקים מיליארד קופסאות חד-פעמיות מזהמות לפח מדי שנה, ובישראל אלפי שליחים מדי יום מעבירים ארוחות ארוזות במוצרים לא מתכלים לבתי עסק ● רוב החברות אפילו לא מציעות ללקוחות להימנע מלקחת מוצרים מזהמים

סניף של ארומה ת"א / צילום: יח"צ

בעקבות ההרעלות: ירידה של עשרות אחוזים במכירת מוצרי טונה במסעדות ובבתי קפה

מנכ"ל איגוד המסעדות, שי ברמן: "באירועים הכוללים אשפוז והשלכות בריאותיות חמורות, מרגישים את זה מיידית. מניסיון העבר, אני מניחה שאחרי כמה ימים זה ייעצר"

ג'ראד קושנר ובנימין נתניהו / צילום: קובי גדעון/לע"מ

ג'ארד קושנר מגיע לישראל לדון על תכנית השלום

על פי דיווח באמצעי תקשורת אמריקאים, יבחן קושנר את האווירה הפוליטית בישראל בעקבות הבחירות האחרונות ● קושנר מתכנן לתת פומבי לתכנית השלום בין ישראל לפלסטינים

ארומה תל אביב / צילום: מתוך ערוץ היוטיוב של ארומה תל אביב

משרד הבריאות: ארומה ת"א אחראית להרעלת המזון

לפי תוצאות המעבדה הראשוניות של משרד הבריאות, מקור ההרעלות בסניף ארומה ת"א ברחוב דרך בגין היה ככל הנראה באחסון לקוי של טונה בסניף ● ארומה ת"א: "נעשה הכול על-מנת שתקלה מסוג זה לא תחזור" ● אדם נוסף הגיע לחדר מיון לאחר שאכל כריך טונה בקיוסק בנמל ת"א

קאר שולץ, מנכ"ל טבע / צילום: שלומי יוסף

לקראת הסדר בפרשת משככי הכאבים בארה"ב? דיווח: טבע וחברות נוספות מציעות פיצויים בכ-50 מיליארד דולר

לפי הדיווח, חמש חברות שעסקו בייצור ובהפצה של משככי הכאבים מציעות לשלם פיצויים בסכום של כ-22 מיליארד דולר במזומן ועוד כ-28 מיליארד דולר בתרופות ובשירותים

ראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון / צילום: Simon Dawson, רויטרס

ג'ונסון: "יש הסכם ברקזיט"; הליש"ט עברה לירידות על רקע התנגדות בפרלמנט

ההסכם עדיין טעון אישור של הפרלמנט הבריטי, ולא ברור אם יש לו רוב בעקבות הודעת המפלגת הדמוקרטית הצפון-אירית הבוקר כי אינה מקבלת אותו "במתכונתו הנוכחית" ● אחרי שעלתה בעד 0.9% מול הדולר, הליש"ט עברה לירידות

בנימין נתניהו / צילום: Ronen Zvulun, רויטרס

מה יקרה ב-48 השעות האחרונות לפני פקיעת המנדט והאם נתניהו ישלוף עוד שפן?

כל מי שמכיר את רה"מ יודע שהוא נוהג לשלוף שפנים מהכובע כשאף אחד לא מוכן • בהנחה שלא יקדים להחזיר את המנדט להרכבת הממשלה, גם הפעם כדאי להיות דרוכים עד הרגע האחרון • ומה הותיר נתניהו במשרד החוץ ● פרשנות

מארק צוקרברג / צילום: צילום מסך מפייסבוק

מארק צוקרברג: "לפייסבוק תפקיד חשוב במניעת תוכן שגורם לקיטוב"

מנכ"ל פייסבוק נאם בשידור חי ופרש את משנתו בנושא חופש הביטוי ● בפוסט שפרסם יממה קודם לשידור הנאום כתב צוקרברג כי יתייחס לאיומים המרכזיים על חופש הביטוי, וכי הנאום הוא זיקוק של כל הדברים שלמד על הנושא בשנים האחרונות

נתיבי איילון, הנחל ומסילת הרכבת לפני ההרחבה / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

המקטע השלישי של פרויקט הנתיבים המהירים יוצא לדרך

במסגרת העבודות ייסלל נתיב נסיעה נוסף ממחלף קק"ל ועד למחלף שבעת הכוכבים בשני הכיוונים ● כמו כן ייבנו שני גשרים המחברים ישירות את הנתיב המהיר בכביש 20 לנתיב המהיר בכביש 5 ● הפרויקט צפוי להסתיים בשנת 2025

עופר שלח / צילום: שאטרסטוק, א.ס.א.פ קריאייטיב

עופר שלח: התר"ש לצה"ל לא מעניין את נתניהו כבר שנה שלמה

ח"כ עופר שלח הוסיף בפוסט פייסבוק נוקב במיוחד כי "רק כעת משתמש נתניהו בכך להפעלת לחץ פוליטי על כחול לבן"

מרגרט וסטגר / צילום: רויטרס, Francois Lenoir

האישה שקנסה את גוגל ואפל במיליארדים: "הקנסות - לא הפתרון הנכון"

מרגרט וסטגר, הממונה על ההגבלים העסקיים באירופה: "צריך להצליח למנוע את הבעיות מראש"

סי אנד סאן ומלון West /צילום:שלומי יוסף

צרות של עשירים: מה עומד מאחורי ההתנגדות היוקדת של דיירי סי אנד סאן להרחבת הפרויקט

לאחרונה אושרה תוכנית לבניית 116 דירות יוקרה ו–198 יחידות מלונאיות בצמוד לפרויקט היוקרה שבצפון העיר ● לטענת בעלי הנכסים שבמתחם, התוכנית החדשה "מנופחת" ועשויה להוריד מערך נכסיהם ● במהלך הדיונים נחשף כי חלק מהיחידות המלונאיות במלון West משמשות למגורי קבע, בניגוד לחוק

סניף מגה בעיר / צילום: איל יצהר

ועד עובדי מגה מאיים לטרפד את עסקת יינות ביתן-פרשמרקט?

יו"ר ועד עובדי מגה הנחה את העובדים שלא להגיע ב-1 בנובמבר לעבודה בחמשת סניפי מגה בעיר שאמורים להימסר לידי פרשמרקט ● "הסירוב של הרוכש להיפגש ולדון על תנאי העובדים לא מבשר טובות"

גרשון גונטובניק /צילום: אלון רון

בית המשפט משרטט מחדש את גבולות שכר-הטרחה של עורכי הדין

מסר לעורכי הדין הגובים שכר-טרחה על בסיס הצלחה: ביהמ"ש המחוזי קבע כי אין תוקף משפטי לסעיף בהסכמי שכר-טרחה מבוססי אחוזים, שלפיו הלקוח מתחייב לשלם את מלוא הכסף גם אם יפסיק את הטיפול המשפטי ● ערעור על ההחלטה נדון בעליון

מערבל בטון של שפיר הנדסה. סיום הפרויקט בכביש 6 השפיע על התוצאות / צילום: אתר החברה

ארבעת האחים שפירא מבקשים לשדרג את שכרם בשפיר הנדסה לעד 5.5 מיליון שקל בשנה כל אחד

כל אחד מהארבעה צפוי ליהנות משכר חודשי של 135 אלף שקל, לצד הטבות נוספות, בעלות שנתית מוערכת של כ-2.5 מיליון שקל ● זאת בנוסף למענק שנתי בסכום מקסימום של 3 מיליון שקל

בצלאל סמוטריץ' / צילום: שלומי יוסף

עם אילו מורשעים החוק מחמיר יותר - ח"כים או שרים? סמוטריץ' ערבב, אנחנו סידרנו

שר התחבורה בצלאל סמוטריץ' התראיין לגלי צה"ל וטען כי "חברי כנסת חייבים להתפטר אחרי הרשעה בערכאה ראשונה; שרים וראש ממשלה - אחרי ערכאה אחרונה עם קלון" ● מתי הם באמת חייבים להתפטר? ● המשרוקית של גלובס

חליפות החלל של אנדר ארמור / צילום: Virgin Galactic

אנדר ארמור חושפת: אלה חליפות החלל שעיצבנו לריצ'ארד ברנסון

אנדר ארמור משתפת פעולה עם וירג'ין גלאקטיק, חברת הטיסות הפרטיות לחלל שבשליטת ריצ'ארד ברנסון, בקולקציה שלמה של לבוש חלל - "הראשונה שנוצרה במיוחד עבור אסטרונאוטים פרטיים"

דונלד טראמפ / צילום: רויטרס

פנס: ארה"ב וטורקיה הסכימו על הפסקת אש בסוריה

ההודעה מגיעה לאחר פגישתם של פנס ופומפאו, שר ההגנה האמריקאי, עם נשיא טורקיה ארדואן ● "כל הפועלות הצבאיות של טורקיה בסוריה יופסקו, המבצע יחדול, והכוחות הכורדיים יאובטחו", אמר פנס

מטוסי בואינג 777 / צילום: GECAS

תע"א תסב מטוסי בואינג 777 עבור GECAS במאות מיליוני דולרים

התעשייה האווירית מרחיבה את פעילותה בתחום הסבת המטוסים: במסגרת הסכם חדש שעליו היא חתמה עם GECAS, היא תסב עבורה 15 מטוסי בואינג 777 מתצורה של מטוסי נוסעים לתצורת מטען

דונלד טאסק, נשיא המועצה האירופית / צילום: Bartosz Banka/Agencja Gazeta, רויטרס

נמשכות השיחות על הסכם "ברקזיט"; טאסק: "נדע בעוד שבע-שמונה שעות"

השיחות על הסכם הברקזיט החדש בין האיחוד האירופי לבריטניה נמשכות בשעה זו, לאחר שהדד-ליין שנקבע להיום אחר-הצהריים חלף