תוכן מקודם

כתבה זו נכתבה והופקה על ידי כותבי תוכן מקצועיים בשיתוף גורם מסחרי.

כתבות התוכן השיווקי בגלובס כוללות מידע ענייני בעל ערך מוסף לקורא, תוך שמירה על שקיפות מרבית כחלק מהקוד האתי של גלובס.

משרד רז כהן, פרשקר ושות’ עורכי דין: מוביל בהתחדשות עירונית לשנת 2017

המדד להתחדשות עירונית מעניק מידע אובייקטיבי אודות מומחים בתחום ומידע עדכני אודות עולם התמ"א 38 ופינוי בינוי

לוגו dun's100
לוגו dun's100

תוכן שיווקי

משרד עוה"ד של רז-כהן ופרשקר פועל מ-2001 . עם הלקוחות שלו נמנים רשויות ציבוריות, יזמים במגזר הפרטי, ודיירים בהתחדשות עירונית. עו"ד משה רז-כהן מספר שהמטבע "פינוי-בינוי" הומצא במשרדם, טרם פורסם "דוח אייגס" לפני 15 שנה. "היינו שם לפני כולם. ב-2005 אוכלסו כבר שני בניינים ראשונים בקריית- אונו הירוקה בפרויקט פינוי-בינוי בארץ, שבו ייצגנו את כל הדיירים. כיום, יש מאחורינו קרוב ל 1000- דירות ב-40 בניינים מאוכלסיםשל פרויקטים אשר ליווינו". כמי שהיו שם בראשית ימי ההתחדשות העירונית, רז-כהן מספר שהדבר העיקרי שהשתנה בחלוף השנים, הוא שהמון כוח ושיקול-דעת הועברו לרשויות המקומיות, בעיקר בתחומי תמ"א. תיקון 3א העצים את הכוח ואת שיקול הדעת שניתן לרשויות, באופן כזה שנוצר ניגוד-אינטרסים בין היזמים לרשות המקומית, שאין לה עניין להוסיף יחידות-דיור בתחומה בגלל גירעון הארנונה. כפועל יוצא קיימת האטה בתחום. עם זאת, אנו עדים לשיפורים ברגולציה, ולהקלות משמעותיות במיסוי, שהביאו גם לשינוי בתמ"א-38 .

כמו כן, הליכי אישור תוכניות פינוי-ובינוי התקצרו. "יש יותר נכונות של הוועדות המחוזיות לקדם פרויקטים של פינוי-בינוי. אם בעבר זה ארך 10-12 שנים, היום התהליך הוא בן 3-4 שנים". עקרונית, איזו תמ"א תתאים לבניין ישן, חיזוק ושיפוץ או הריסה ובנייה מחדש? רז-כהן: "הכלל הוא שעדיף פינוי-בינוי. תכנון של שכונה חדשה עולה בקנה אחד עם האינטרס של הרשות והדיירים, אך מה שעומד מנגד הוא אורך הזמן של התכנון מחדש, שמתורגם להוצאות כלכליות גבוהות יותר. לא תמיד מאושרת תוכנית של פינוי-בינוי, והרבה פרויקטים נפלו עם השנים. ליווינו פרויקט פינוי-בינוי בשכונת אלחנן המונה יותר מ-100 יחידות-דיור במשך 8 שנים. בסופו של דבר, מאינטרסים שונים, הוועדה המקומית הייתה נגד התוכנית, ואנחנו נותרנו רק עם האפשרות לעבור למתווה של תמ"א. רק היום הגענו, במסגרת התמ"א לשלב של רישוי הבנייה.

לדברי רז-כהן, "ההחלטה אם לעשות תמ"א-38 או פינוי-בינוי משותפת לרשות המקומית, ליזם ולדיירים, ותלויה בעיקר ביעילות, באורך הזמן, ובעצם האפשרות לבצע תמ"א- 38 . שיקול נוסף הוא המיסוי, וכאן יש יתרון בולט לפינוי-בינוי. הפטור ממס שבח, וממס רכישה לדיירים, הוא גורף יותר במסגרת פינוי-ובינוי. מעבר לכך, יש עדיפות גבוהה לבנות שכונה חדשה ולתכנן אותה מחדש. תמ"א פירושה דחיסה של יותר יחידות-דיור על תכנון ישן, עם תשתיות ודרכים שלרוב לא הולמות, מה שלא עולה בקנה אחד עם תכנון מודרני". 

לעמוד החברה באתר המדד להתחדשות עירונית

צרו איתנו קשר *5988