גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מחקר חדש בוחן איך מתבצעת עבודת העיתונאי ב-2017 "התמונה הגדולה משתנה באופן שצריך להדאיג אותנו; העיתונאים הופכים להיות יותר פאסיביים"

פרופ' צבי רייך, מהמחלקה לתקשורת באוניברסיטת בן גוריון בנגב, בודק כבר למעלה מ-15 שנה את האופן שבו עיתונאים אוספים את המידע שמיתרגם בסופו של דבר לידיעות ולאינפורמציה שכולנו ניזונים מהן ומגבשים לפיהן את תפיסת עולמנו *"נעשה כל-כך זמין לחפש בין הדברים שזורמים אליך בפיד וכל-כך מסובך ללכת לחפש בעצמך - וזה עניין מדאיג" /

"התמונה הגדולה משתנה באופן שצריך להדאיג אותנו. המגמה הכללית היא סוג של פסיביזציה, שבעצם האינפורמציה זורמת אל העיתונאי והוא רק צריך לבחור ויש חשש של התמכרות לדבר הזה. נעשה כל-כך זמין לחפש בין הדברים שזורמים אליך בפיד וכל-כך מסובך ללכת לחפש בעצמך, בפרט עם כל הלחצים שממילא פועלים היום על הסביבה העיתונאית - וזה עניין מדאיג".

פרופ' צבי רייך, מהמחלקה לתקשורת באוניברסיטת בן גוריון בנגב, בודק כבר למעלה מ-15 שנה את האופן שבו עיתונאים אוספים את המידע שמיתרגם בסופו של דבר לידיעות ולאינפורמציה שכולנו ניזונים מהן ומגבשים לפיהן את תפיסת עולמנו. לדבריו, הבדיקה האחרונה שביצע, במהלך השנים 2016 ו-2017, טומנת בחובה ממצאים בעלי "משמעויות חמורות".

"הסיפור הגדול הוא ההתרסקות של הטלפון כמקור מידע", הוא מסביר. "הטלפון היה ערוץ מרכזי מאוד בתעבורת המידע בין מקורות לעיתונאים, והיה אחראי לקרוב ל-60% מהסיפורים (ראו גרף) והוא מתרסק. שים לב שהוא החזיק מעמד גם בתקופות שכבר היה אינטרנט ואימיילים, אפילו בתחילת עידן הרשתות החברתיות, אבל עכשיו רואים את הנפילה שלו ומעבר לטכנולוגיה אחרת: הזינוק של הוואטסאפ, ובמידה מסוימת גם של האימייל (בגלל הזמינות שלו בסמאטרפונים)".

רייך מיחס כאמור למעבר הטכנולוגי הזה משמעויות מרחיקות לכת. "זה לא שערימת גאדג'טים אחת החליפה ערימת ג'אדג'טים אחרת. אני חושב שברגע שאנחנו עוברים מחדשות מיקוחיות לחדשות של פיד מוזרם, משהו עמוק משתנה - ובבירור יש פה ערוצים שפחות מאפשרים לשאול שאלות קשות ופחות מאפשרים להפעיל טכניקות ראיון. ראיתי מה העיתונאים עושים בוואטסאפ, ולמעט חריגים התמונה הגדולה היא ברורה".

מי בעצם אמר שבוואטסאפ אי-אפשר להציג שאלות קשות?

"אני גם ראיינתי את העיתונאים כדי להבין את מהות הממצאים. נכון שזה כרגע בשלבי עיצוב, יש עיתונאים שכן פיתחו טכניקות שמאפשרות להם דווקא באמצעות הוואטסאפ לקבל גישה לאנשים שבדרך-כלל לא נגישים, אבל זה החריג. באופן כללי, קשה להציג שאלות קשות בוואטסאפ, יש הרבה פחות כאלה והרבה יותר שאלות טכניות. (לעומת זה), האינטראקציה הטלפונית היא הדבר הקרוב ביותר שיש לאינטראקציה פנים אל פנים. היא חולקת יותר עם שיחה של פנים אל פנים מאשר טכנולוגיות אחרות. שיחת טלפון טובה עם מקור זה מגע חי: אתה שומע מתי המקור שלך משתנק במקומות של הסתרת אמת, והיכולת החקירתית שיש לך בטלפון כוללת גם התרשמות - הרי לא רק התמליל משחק פה תפקיד.

"יחסי מקור עיתונאי זה לא רק טקסט - זה גם אינטונציה, וגם כחכוח בקול, וגם תחושה כמה קשה היה לו להשיב לשאלה שלך ואם נשמע לך שהוא מסתיר ממך משהו. בשיחת טלפון אתה גם יודע בוודאות הרבה יותר גדולה מי עונה לך. כשאתה שולח וואטסאפ לשר יש לך מושג אם מי שהשיב זה הוא או הדובר שלו? אתה לא באמת יודע".

מה מסבירים העיתונאים שדיברת איתם על המעבר הזה?

"כשאתה מדבר עם עיתונאים אתה לומד שתעבורת המידע בוואטסאפ היא מדהימה", מסביר פרופ' רייך, שמציין כי בחלק גדול מהמקרים מדובר על קבוצות וואטסאפ שפופולריות מאוד, ובמידה רבה מהוות התגלגלות של הודעות הביפר שהיו מוזרמות לכתבים בהתאם לתא המקצועי שלהם, וגם הן היו תופעה שהייתה חזקה במיוחד בישראל.

"אמר לי עיתונאי אחד: 'היום באמצעות הוואטסאפ אתה סוגר מעגל תוך רגע. אתה מקבל את ההודעות של חמאס שבהם רואים את שיגור הרקטה, והודעות של מד"א נניח שמראות את מקום הנפילה, (ובקבוצה אחרת) אזרחים או צה"ל מעלים וידאו של היירוט, אם יש. אז זה לא שאנחנו מדברים כאן על איזו הודעה לעיתונות או תגובה של פוליטיקאי שמתקבלת בוואטסאפ והופכת לידיעה, אלא על ידיעות הרבה יותר מעניינות וחשובות".

"אין די עבודת שטח"

פרופ' רייך חוקר כאמור את הנושא מאז 2001, בארבעה סבבים (הבדיקות הנוספות נערכו ב-2006 וב-2012). המחקר האחרון, שמתפרסם כעת בכתב העת "new media & society" נשען על שיחות עם 70 כתבים ועיתונאים ישראלים מעיתונים ואתרי אינטרנט מרכזיים המסקרים את תחומי הביטחון, הכלכלה והפנים, בהן כל אחד מהם התייחס בממוצע לשבעה אייטמים שפרסם.

הממצאים שלו מספרים באופן מדעי או מחקרי גם על תופעות בנאליות יותר כמו היעלמות הביפר והפקס שלפני כעשור עוד היו אחראים ל-12% מהידיעות. עניין אחר, חשוב יותר, נוגע לירידה גם בדיווח על אירועים בצורה לא מתווכת, כלומר על סמך מראה עיניים באמצעות מפגש פנים אל פנים או דיווח מזירת האירוע. אם בשתי תקופות המחקר הקודמות אלה היו אחראיים ל-16% מהידיעות, בתקופה הבדיקה האחרונה נרשמה ירידה ל-10% בלבד.

"יש ירידה משמעותית סטטיסטית בעבודת הרגליים, אבל היא לא דרמטית", אומר פרופ' רייך. "מצד אחד, הממצא הזה מאשר תחושה של רבים שאין די עבודת שטח, אבל המחקר מלמד שבסופו של דבר הירידה לא דרמטית כי גם לפני 15 שנה עבודת הרגליים כבר לא הייתה מרשימה, מה שמכניס קצת לפרופורציה את הנוסטלגיה העיתונאית והנטיות לקונן על איך כשאני הייתי צעיר הייתה הרבה עבודת שטח".

יש טענה שהתפתחות הטכנולוגיה דווקא מחזקת את העיתונאי, נותנת לו יותר כלים ומידע וכוח, אתה חושב שהכיוון הוא הפוך?

"במאמר עצמו אני עושה שימוש במושג שאני קורא לו 'רוחב פס הידע'. הטענה היא שלמרות שבכל ערוץ אפשר להעביר כל מידע, כל ערוץ תקשורת מאפשר היקף אחר של ידע, ביסוס ראיות, יכולת חקירה, הפעלת טכניקות ראויות ויכולות אימות מידע. כאן נוצר מצב מעניין: בעוד שחוקרים רבים וטכנופילים רוצים יותר חדשנות במדיה, מי שמספק 'רוחב פס' גדול יותר הם דווקא הערוצים הוותיקים: שיחות פנים אל פנים, זירת האירוע, וראיונות טלפוניים - ואלה דווקא מצויים בירידה".

עוד כתבות

קים ג'ונג און, דונלד טראמפ / צילום: רויטרס

קים מחמם מנועים, ומאותת לטראמפ שהוא מאבד סבלנות

הרודן הצפון קוריאני אמנם לא חידש את הניסויים הגרעיניים או את שיגורי הטילים לטווח ארוך, אך ההכרזה על ניסוי בנשק חדש מבהירה כי הוא לא ימתין עוד זמן רב ● הוא עשוי למצוא כתף תומכת אצל פוטין, שעמו ייפגש בקרוב אחרי שרוסיה לא הייתה מעורבת בשיחות הגרעין

קרקע של מחיר למשתכן / צילום: איל יצהר

קבוצות הרכישה: אין מס על אופציה לרכישת קרקע

החלטת ועדת ערר בעניין תשלום מס רכישה על אופציה לקרקע שקנתה קבוצת רכישה היא בשורה למארגני הקבוצות

השף רז רהב / צילום: חיים יוסף

הבישול הציל אותו מאנורקסיה, כדי לאכול במסעדה שלו תצטרכו לחכות חודשים. השף רז רהב, כוכב עולה

זו השנה של רז רהב: הוא הוכתר לשף השנה של מדריך גומיו; למסעדה שלו, "OCD", צריך להזמין מקום חודשים מראש; והוא פתח אחת נוספת ● בשיחה מיוחדת הוא מספר איך הבישול הציל אותו, ולמה הוא עדיין מנקה דגים במטבח כאחרון הטבחים

 צבעוני הרים בפסגת החרמון / צילום: יותם יעקובסון

לכבוד פסח: פריחות, זרימות והתחדשות בטיולים הכי אביביים

השנה לא רק שזכינו לפריחה שכמותה לא נראתה כאן שנים, אלא שהאביב ארוך ויפה מתמיד. פריחות, זרימות, מפלים, ובהתחדשות הטבע, גם גורי שפנים ויעלים ● המיטב של העונה

אריק יואן מנכ"ל זום /  REUTERS/Carlo Allegri

המהגר מסין שלא הצליח לקבל ויזה לארה"ב הוא המיליארדר החדש של עולם הטק

אריק יואן היה בן 30 כשהיגר לעמק הסיליקון מסין. 8 בקשות שהגיש לקבלת ויזה נדחו. הוא לא וויתר ● ביום חמישי האחרון הונפקה בנאסד"ק החברה שייסד. השווי שלה מוערך ב-15.9 מיליארד דולר. המניה טיפסה ב-72% ביום המסחר הראשון שלה ל-62 דולר

נדב ואביב נתיב/ צילום: שלומי יוסף

האחים מרחובות ששולטים בצמרת העולמית בסקי מים בכבלים

האחים נדב ואביב אטיב שולטים בצמרת העולמית בסקי מים בכבלים ● הוא היה אלוף אירופה ואלוף עולם, היא הייתה אלופת אירופה לנוער וזוכת מדליית ארד באליפות העולם ● איך כל זה במשפחה אחת?

גילה אדרעי / צלם: אוריה תדמור

גילה אדרעי מגיבה: "זו לא ביקורת נגדי אלא מסע צלב"

שבוע אחרי התקרית שבה נעצרו הרכבות מגיבה יו"ר ועד עובדי הרכבת לטענות נגדה, בפוסט חריף בפייסבוק: "כבר שבוע שאני בתוך סיוט - לכל אחד מותר להגיד עלי כל מה שהוא רוצה; זה ניסיון חיסול של כל הוועדים ושל כל העבודה המאורגנת"

100 עצות לממשלה החדשה

100 המלצות ל-100 הימים הראשונים של הממשלה הנכנסת

הנשיא ריבלין מנסה לאחות את השברים אחרי מערכת הבחירות, החשב הכללי באוצר ששכל את בנו מנסה למנוע את תאונת הדרכים הבאה ומנכ"ל סודהסטרים מסביר למה האבטלה בקרב הפלסטינים היא בעיה של כולנו ● חלק ראשון בסדרה

פרויקט בנייה לדיור בסין / צילום: רויטרס

האדמה רועדת מתחת למגדלים של סין, חמישית מהדירות עומדות ריקות וגם במערב צריכים לדאוג

ברזי האשראי שנפתחו בסין בעשור האחרון הזרימו כספי עתק בעיקר למגזר הנדל"ן ● אבל עכשיו התשואות על הנכסים מתחילות לרדת והתפוצצותה של בועת הנכסים מתקרבת והולכת ● כתבה ראשונה על תמונת המצב האמיתית בכלכלה שנתפסת כיורשת של ארה"ב

שי ברס / צילום: כדיה לוי

שי ברס בראיון בלעדי: "ערן מלכה ורונאל פישר עבדו עליי"

שי ברס היה המנכ"ל הכל-יכול של חברת נתיבי ישראל, עד שנעצר והואשם בפלילים ● בראיון ראשון לאחר סגירת התיק נגדו בשתיים מבין שלוש הפרשות, הוא מספר בגילוי על השנים המאתגרות בחייו ● על האכזבה מישראל כ"ץ שמינה אותו לתפקיד, על תחושת כפיות-הטובה כלפי אנשי הביצוע, ואיך הגיב כשנודע לו בסאונה באתר הסקי באיטליה שאחד מתיקי השחיתות נגדו נסגר

דרום אמריקה בסטיישן / צילום: פרטי

אמריקה בסטיישן - מדרום לצפון: ברוכים הבאים לטראמפ לנד

אחרי שלושה חודשים באמריקה הלטינית טסנו צפונה, אל משכננו בסן דייגו הלטינית גם כן. וולקאם טו יונייטד סטייט'ס אוף אמריקה ● צפון אמריקה בסטיישן, שבוע 12

הבורסה בת"א/ צילום: בז רתנר, רויטרס

הבורסה בת"א תפתח היום את שבוע המסחר המקוצר לרגל חול המועד

ביום ו' לא התקיים מסחר בארה"ב לרגל חג ● בחול המועד יתקיים בת"א יום מסחר מקוצר עד השעה 14:30. ביום ה' 25 באפריל, ערב החג השני, לא יתקיים מסחר ● גד זאבי העלה את הרף  והגיש ביום חמישי הצעה מחייבת לביצוע השקעה בביקום בסך של 950 מיליון שקל ● חברת קנביט השלימה את הגיוס הגדול ביותר של חברת קנאביס בארץ

רוברט מולר . צילום: רויטרס

דוח מולר: "טראמפ קיים שורה של מאמצים ממוקדים כדי לשלוט בחקירה"

(עדכון) ●  היום פורסם הדוח המלא על חקירת ההתערבות הרוסית בבחירות 2016 ● בעוד שרוברט מולר לא מצא עדויות לכך שטראמפ ידע על המעורבות הרוסית, הוא לא הצליח לטהר את שמו של הנשיא משיבוש הליכי משפט ● "חקירתנו מצאה פעולות רבות של הנשיא שהיו מסוגלות להוות השפעה מופרזת על חקירות הרשויות"

נגיד הפד, ג'רום פאואל/ צילום: רויטרס / Jonathan Ernst

הבנקים המרכזיים מובילים לשעבוד פיננסי

לבנק מרכזי שני תפקידים מרכזיים שלאורם הוא נבחן: שמירה על יציבות המחירים, תוך עמידה ביעדי אינפלציה מוגדרים ושמירה על יציבות המערכת הפיננסית ● האם המהלכים בהם נוקט הפד לאחרונה יובילו לצורך הכפוי לקנות עוד מאותו הדבר כדי לא ליפול, עד לנפילה הבלתי נמנעת?

רעות גת ואוריאן טובול, מעלה גמלא/ צילום: אייל מרגולין

לא מחליפים את הצפון: המשפחות שבוחרות כל בוקר מחדש לגור הרחק מהמרכז, גם אם זה מאתגר

המשפחות שונות זו מזו, אבל כולן מדווחות על קשיים דומים בתחומי התעסוקה, התחבורה והבריאות ● למרות החסרונות, כל המשתתפים מסכימים כי המרחבים, הקהילתיות והשלווה - שווים את הנסיעות הארוכות למרכז

חנות של H&M / צילום: מקסים שמטוב, רויטרס

אם כדאי לפנות מקום בתיק ההשקעות לחברות אופנה?

תעשיית האופנה היא לא נישה, אבל משום מה היא לא מקבלת את הכבוד הראוי לה ● עם קבוצות מותגים בשווי של 3-4 טריליוני דולרים, טכנולוגיות מתקדמות ותחרות בלתי מתפשרת, אפשר לצפות ליותר מהתחום

100 עצות לממשלה החדשה

100 מחשבות על 100 ימים: "להקים חצי מיליון יחידות דיור בפריפריה במימון ממשלתי"

מה יגדיל את הצמיחה בדרום, כיצד ניתן יהיה לשפר את המצב התעסוקתי של המבוגרים ואיך נוכל להכשיר את כוח העבודה למקצועות העתיד ● 100 אנשי חברה, כלכלה, רוח ותרבות מסמנים את המשימה הדחופה ביותר ל-100 הימים הראשונים של הכנסת ● חלק שני בסדרה

הדמוקרוטיה  מתה יחי האדמין /איור Shutterstock א.ס.א.פ קריאייטיב,

הדמוקרטיה מתה, יחי האדמין: למנהלי קבוצות הפייסבוק יש מכנה משותף, וזה מדעי

הם קובעים את הכללים ואת הנורמות של הקבוצה ומשמשים מודל לחיקוי, אבל גם מתמודדים עם תחרות מקבוצות אחרות ועם מרידות קטנות של החברים ● חוקרים של קבוצות וירטואליות כמו אלה שמתקיימות בפייסבוק ובוואטסאפ משרטטים את דמותו של המנהיג החדש ומסבירים מדוע הנתינים הווירטואלים לא מצפים לדמוקרטיה

קעקוע / איור: דורון פלם

להקים סטארט-אפ בגיל 70 ועוד תשעה לייט-בלומרס. כי אף פעם לא מאוחר להגשים חלום מקצועי

מי אמר שצריך להספיק הכול עד גיל 40? הכירו את האנשים שמוכיחים שמי שמתחילים מאוחר או בוחרים בדרך הארוכה - נהנים יותר | פרויקט חג

פרופ' רפאל משולם / צילום: איל יצהר

החוקר שגילה את החומר הפעיל בקנאביס מודה: "לא ניסיתי לעשן, זה לא מושך אותי"

הפורטפוליו של פרופ' רפאל משולם, בן 88, פרופסור אמריטוס בבית הספר לרוקחות, האוניברסיטה העברית ● "כשהתחלתי לחקור את נושא הקנאביס, הלכתי לאחראי על האדמיניסטרציה ושאלתי אם הוא מכיר מישהו במשטרה. הוא הרים טלפון למישהו ששאל אם אפשר לסמוך עליי, וקיבלתי 5 קילו חשיש. בדיעבד גם הוא וגם אני עברנו על החוק"