לכתבה הבאהמשריפה ועד התמוטטות חניון - טיפים חשובים לניהול אירוע ביטוחי

מהן משכורות העתיד, או מהי בכלל עבודה?

תפיסת העולם שלנו בנוגע לשכר עומדת להשתנות באופן דרסטי, אומר רפי הכהן CFO מלם שכר ● "ההגדרה מהי עבודה, מהו תגמול וכיצד למדוד אותם יעוצבו מחדש בשנים הקרובות”

13/06/2018, 12:20
רפי הכהן/צילום: אלה פאוסט
רפי הכהן/צילום: אלה פאוסט

הכתבה בשיתוף פורום CFO

האם עצרתם פעם לחשוב מהי בעצם ההגדרה של עבודה, שואל רפי הכהן CFO מלם שכר. "נדמה שזו שאלה פשוטה ויומיומית, הרי כולנו יודעים לזהות עבודה כשאנו רואים אותה... או שלא. אבל בעידן הדיגיטלי, לדבריו, השאלה תהפוך למורכבת יותר, בין השאר בגלל שחלק גדל והולך מהעובדים בעולם המערבי יעבדו במיקום פיזי שאינו במשרדי החברה. בעידן שמחשב או אפילו סמארטפון וחיבור מהיר לאינטרנט מספקים תשתית לעבודה בחלק גדול מהמקרים, נשאלת השאלה איך מודדים אותה. מחד, ישנו חיסכון עצום למעסיק בנדל"ן, בחומרה, בבזבוז זמן ועלות נסיעה, מאידך, במשך כמה זמן ובאיזה עצימות אכן העבודה מתבצעת?

כאן נכנסת לתמונה מלם שכר עם מגוון רחב ומרשים של מערכות העידן החדש לניהול הון אנושי, התומכות בארגונים גדולים ומאפשרות למכונה ללמוד את התנהגות המפעילים אותה. המערכות הללו מבינות את הרציונל העומד מאחורי פעולות אלו ומייצרות תמונה ויזואלית נקיה על ידי הצגה גרפית המייעלת את עבודתו של המנהל והופכת מסד נתונים מורכב לנגיש ויעיל.

"מקצועות רבים עומדים להיעלם מהעולם בתוך מספר שנים", אומר הכהן, "קחו למשל את נושא הרכב האוטונומי - תפקיד הנהג יעלם, בארה"ב לבדה מדובר בלמעלה משלושה מיליון איש ובשלב שני ייעלמו מחלקות העוסקות בתמרור כבישים וכל עולם ביטוח הרכב ישתנה. מאידך יהיו לנו תאגידי רכב שיספקו שירותי תחבורה מקצה לקצה בתשלום לפי שימוש, תוך שהם מאפשרים time share.

"דוגמא נוספת שהובאה בכתבה בגלובס במדור 'ישראל 2048', עסקה בתפקיד הקופאית ברשתות הקמעונאיות, זאת לאחר שאמזון פתחה בארה"ב חנות ללא קופאיות. "אני כבר שנים עושה את כל קניות הסופרמרקט On-line וגם אם במקרה נכנסתי לסופר הקרוב בביתי, לרוב אשתמש בעמדה העצמית לתשלום, שיש בה ממשק נוח מאוד לשימוש, למה שאמתין עד שתתפנה הקופאית?" ממשיך הכהן, "כמובן שלוקח זמן עד שמהלך כזה יתפוס, ויש תקופת מעבר - שבה משתמשים בשתי השיטות במקביל, אבל ברגע שהדבר ייכנס כסטנדרט, זה יתפשט כמו אש בשדה קוצים".

לדברי הכהן, "תגמול עובדים עובר בהתמדה מתגמול בגין פעולות פיזיות לגמול בגין השימוש במוח, בידע האנושי, בכישורים של העובד. אך ככל שעוברות השנים, הידע אנושי נמצא בתנועה מתמדת, ואנו נדרשים ליכולת מתקדמת לנטר אותו. גם לאחר שנצליח במשימה זו מתעוררות שאלות חדשות כמו למשל תשלומי מסים - לדוגמה, עובד שעובר תוך כדי עבודה ממדינה למדינה, לעיתים אפילו באותו היום, היכן הוא צריך לשלם מס?

בכנס השנתי של פורום CFO באילת, יציג הכהן את הנושא וידגים כיצד מיישמים במערכות החדשות טכנולוגיות חדישות שקיימות בשוק:
התוכנה של Machine learning ו-(BI (Buisness Intelegence  ואיך נראה העתיד, בכל מה שנוגע למדידת עבודה ותגמול עובדים - "כי זה מה שנמצא לנגד עיננו, במלם שכר, כבר היום בפיתוח המערכות האלו".

"ומה עם תפקיד העיתונאי, האם הוא יעלם מן העולם?, אנו שואלים אותו: "אתם רוצים את החדשות הטובות או הרעות? כבר היום מחשבים יודעים לכתוב כתבות שבני אדם לא מזהים כי יוצרו על ידי מכונה...

אז מה החדשות הטובות?

"מישהו יצטרך לתכנת את המחשיבם ולפקח עליהם".

לקריאת כתבות וסקירות נוספות של פורום CFO, הקליקו כאן גלובס לחודש היכרות – כל הכתבות, המאמרים וטורי הדעה אצלך מדי ערב >>
 

כתבות נוספות

"התרגשתי לשבת בכיסאו של סבי כמנכ"ל 80 שנה אחריו" "התרגשתי לשבת בכיסאו של סבי כמנכ"ל 80 שנה אחריו" יוחאי שוחט CFO מקורות, מדבר על האתגרים בתפקיד - התנהלות כספית אחראית תחת אילוצים ייחודיים וכבדים של רגולציה; הסכם קיבוצי מאתגר במיוחד; והצורך לתת מענה לצרכים של משק המים, בתקופת בצורת מתמשכת והחשש משינוי אקלימי קבוע עו"ד מיכל קורן 21/05/2018
"ה-CFO עוסק הרבה יותר בצמיחת העסק, בהגדלת העוגה ולא בחלוקתה" "ה-CFO עוסק הרבה יותר בצמיחת העסק, בהגדלת העוגה ולא בחלוקתה" היא החלה את דרכה ב-P&G וכיום נהנית מתפקידה כסמנכ"לית הכספים והתפעול של מיקרוסופט ישראל ● דנה אלכסנדרוביץ מספקת הצצה ליכולות הטכנולוגיות המשדרגות את תפקידה, מאפשרות לה להתייעל, לשפר פרודוקטיביות ולקחת חלק בצמיחה של החברה עו"ד מיכל קורן 09/04/2018
"כדי שחברה ישראלית תצליח עליה להיות מצויינת כפליים מהאמריקאיות" "כדי שחברה ישראלית תצליח עליה להיות מצויינת כפליים מהאמריקאיות" ג'וש סיגל  CyberArk CFO משמש כבר למעלה מ-20 שנה בתפקידים ניהוליים בתחום הכספים בהייטק הישראלי ● "ה-CFO צריך להיות מי שיודע איך כל החברה עובדת ולא רק אגף הכספים" עו"ד מיכל קורן 11/06/2018