גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

האשראי החוץ-בנקאי: מה גרם למגמה החיובית להשתנות?

לאחר הנסיקה עד אמצע השנה שעברה, נדמה כי מאז חברות האשראי החוץ-בנקאי איבדו משהו מקסמן ● בשנה האחרונה מניות החברות הבולטות בתחום ירדו בעשרות אחוזים, למרות רוח גבית מהרגולטור ● האם התוצאות הטובות בדוחות ישיבו את המגמה החיובית? ● אייל שני, סמנכ"ל השקעות באפסילון: "אם תהיה האטה במשק הן ייפגעו ראשונות, אבל אנחנו לא מזהים כיום בעיית אשראי מסוימת ועלייה ברמת הסיכון הכללית" ● לנתוני הריבית הממוצעת על הלוואות בבנקים

דני מזרחי, אופל בלאנס \ צילום: יח"צ
דני מזרחי, אופל בלאנס \ צילום: יח"צ

מניות חברות האשראי החוץ-בנקאי הנסחרות בבורסה בתל-אביב, סובלות לאחרונה מסנטימנט שלילי אצל המשקיעים המקומיים. אם עד אמצע 2017 התלהבו הפעילים בשוק ההון מהצמיחה המרשימה והרווחים הנאים שהציגו אותן חברות, והזניקו את מניותיהן בעשרות אחוזים תוך חודשים בודדים, הרי שבשנה האחרונה המגמה השתנתה.

בניגוד למגמה ארוכת הטווח שמציגות החברות, של שיפור בהיקפי הפעילות וברווחים, מרבית מניות הסקטור רשמו ירידות חדות במהלך השנה האחרונה, כל אחת וסיבותיה עימה. מניית נאוי , החברה הוותיקה והגדולה בענף, עלתה ב-65% מתחילת 2016 ועד אמצע 2017, אולם לאחר מכן צנחה את כל הדרך בחזרה עד סוף השנה שעברה.

מניית האחים נאוי, אגב, הושפעה לרעה מהודעת החברה לפיה החל ב-2018 תפסיק לחלק דיבידנדים. ההחלטה הפתיעה את המשקיעים שהתרגלו לחלוקות הדיבידנדים הנדיבות של החברה וגרמה לנפילת מניית החברה, כמו גם מניות של חברות האחרות הפועלות בענף.

חברת אשראי חוץ-בנקאי גדולה נוספת, פנינסולה  מבית מיטב דש, קפצה ב-120% מאמצע 2016 ועד למאי 2017, אולם מאז ועד היום התממשה בירידה של כ-35%. חברת אס.אר. אקורד  של עדי צים רשמה ירידה של כ-20% בשנה האחרונה ואילו אופל בלאנס  של משפחת מזרחי, למרות דוחות הטובים שפרסמה לאחרונה, נפלה כמעט 40% באותה תקופה. 

לא פחות משבע חברות אשראי חוץ-בנקאי נסחרות כיום בבורסה בתל-אביב, כשכולן נכנסו לזירת המסחר באמצעות מיזוג לשלד בורסאי. שתי חברות נוספות עושות את דרכן לשם בדרך דומה. החברה הגדולה בתחום היא כאמור אחים נאוי של האחים דורי ושאול נאוי, ואחריה פנינסולה, אס.אר אקורד, אופל בלאנס, שוהם ביזנס , אורשי ופי.אל.טי פיננס .

פעילותן של החברות הללו מתרכזת במתן הלוואות לטווח קצר לעסקים קטנים ובינוניים, בין היתר באמצעות מסחר בממסרים דחויים (ניכיון צ'קים) - עסקת המרה שבה מקבל הלקוח את הערך הכספי של הצ'ק הדחוי שבידו, ואותו צ'ק מוסב לחברת המימון החוץ-בנקאי תמורת עמלה. היקף הפעילות של החברות הללו מהווה אחוזים בודדים מהאשראי הניתן בבנקים, רובו באמצעות הבנקים.

החברות הפועלות בתחום דווקא נהנו בשנה האחרונה מרוח גבית חזקה מצד הרגולטור, גם עקב חקיקה שהסדירה את הפעילות בתחום ואפשרה להן לגייס כספים באמצעות הנפקות אג"ח בבורסה. כך, במסגרת חוק ההסדרים לשנים 2015-2016 תוקן חוק הבנקאות באופן שהוא מאפשר לתאגידים לא בנקאיים לממן את פעילותם באמצעות הנפקת אג"ח לציבור. זאת בעוד שלפני השינוי, התבסס עיקר המימון של אותן חברות על הלוואות מבנקים. בסך הכל הנפיקו מאז אותה חקיקה שבע חברות של אשראי חוץ-בנקאי אג"ח בהיקף של כ-1.9 מיליארד שקל, וכתוצאה מכך שיעור האשראי הבנקאי מסך ההתחייבויות הפיננסיות שלהן ירד ל-49% בממוצע בסוף 2017 לעומת יותר מכ-92% בשנת 2015.

חוק נוסף, הפיקוח על שירותים פיננסיים, שנכנס לתוקף באמצע 2017, "עושה סדר" בתחום האשראי החוץ-בנקאי. הוא צפוי לשפר את תדמית הגופים בעלי רישיון וככל הנראה יצמצם את התחרות ויגדיל את הפעילות של החברות הגדולות יותר. זאת מכיוון שחלק מהגופים שלא יעמדו בדרישות לקבלת רישיון, יסגרו או ימכרו את פעילותם. 

חברות אשראי חוץ בנקאי

שיפור בתוצאות הרבעון הראשון

החברה החלוצה מבין החברות הציבוריות היא האחים נאוי, שבשליטת האחרים דורי ושאול נאוי, הנסחרת בשווי של כ-650 מיליון שקל ונחשבת גם המובילה מבחינת היקפי הפעילות והרווח. את הרבעון הראשון השנה סיימה האחים נאוי עם עלייה של 8% בהכנסות המימון לעומת הרבעון המקביל אשתקד, לרמה של כ-34 מיליון שקל. בהוצאות לחובות מסופקים נרשמה צניחה של כ-90% ל-335 אלף שקל בלבד, כך שהרווח הנקי קפץ בכ-30% והסתכם בכ-19 מיליון שקל.

פנינסולה, הנמצאת בשליטת מיטב דש, רשמה ברבעון עלייה של 5.5% בהכנסות לרמה של 13.4 מיליון שקל וצמיחה של 9% ברווח הנקי שהגיע לכ-4.8 מיליון שקל. גם אס.אר אקורד של עדי צים (מחזיק כ-86% מההון) נהנתה מגידול בהיקפי פעילותה ורשמה ברבעון הכנסות מימון של כ-14 מיליון שקל, צמיחה של 24% לעומת הרבעון המקביל. בשורה התחתונה הציגה החברה רווח נקי של כ-6.8 מיליון שקל, עלייה של 6% לעומת הרבעון המקביל.

אופל בלאנס של משפחת מזרחי בלטה ברבעון הראשון עם הכפלה של הרווח הנקי לעומת הרבעון המקביל אשתקד לכ-5.2 מיליון שקל. ההכנסות ממתן שירותים פיננסיים גדלו ב-25% לרמה של כ-14 מיליון שקל ואילו ההפרשה לחובות מסופקים צנחה ב-64% ועמדה על כ-1.7 מיליון שקל בלבד. תיק הלקוחות של החברה גדל ב-43% והגיע לכ-239 מיליון שקל. התשואה על ההון הגיעה לכ-35%.

את השיפור המרשים ביותר רשמה שוהם ביזנס של אלי נידם, שהציגה קפיצה של 75% בהכנסות הרבעון לעומת הרבעון המקביל אשתקד, לכ-6.3 מיליון שקל והכפילה פי 5 את הרווח הנקי שהגיע לכ-2 מיליון שקל. חברת אורשי, שהנפיקה אג"ח בכ-56 מיליון שקל באוגוסט אשתקד, רשמה ברבעון קפיצה של 30% בהכנסות לכ-6.5 מיליון שקל ועלייה של 47% ברווח לכ-2.5 מיליון שקל. 

"פנינסולה הכי מעניינת"

אז האם עצירת העליות במניות המגזר של השנה האחרונה היא זמנית והן ישובו למגמת עלייה? אייל שני, סמנכ"ל השקעות בבית ההשקעות אפסילון, אומר בשיחה עם "גלובס" כי "הסקטור מאוד מעניין כיום בגלל כמה סיבות, כמו הרגולציה שצפויה להביא לגל של מיזוגים שעשוי לתרום לחברות הגדולות יותר, שהן מן הסתם החברות הציבוריות. כמובן שלכל חברה יש את המאפיינים והבעיות שלה".

מה עוד משפיע היום על הענף?

"כל החברות כמעט גייסו הרבה חוב באמצעות אג"חים בשנת 2017 בריביות נמוכות יחסית. ולאחר מכן, בחצי השני של 2017 ראינו באמת התרחבות של תיק האשראי של החברות. עם זאת, ברבעון הראשון השנה לא ראינו צמיחה בתיק האשראי, ולכן בנקודת הזמן הזאת המכפיל העתידי שאנחנו נותנים לחברות יורד".

איזה חברה הכי אטרקטיבית מביניהן כיום?

"אם בוחנים את המרווחים שלהן, נאוי היא כנראה החברה הפחות מסוכנת, כי מרווח האשראי (הפער בין עלות גיוס הכסף לריבית שהחברה מקבלת מהלקוחות) שלה הוא הנמוך ביותר, בסביבות 5.2%. בפנינסולה המרווח עומד על כ-8%, ובאופל בלאנס המרווח הגבוה ביותר, סביב כ-20%".

"כיום החברות המעניינות ביותר הן פנינסולה, שהכי מוערכת על ידינו ברמה הניהולית, ואופל בלאנס. פנינסולה גם נכנסת לפעילויות נוספות שמגוונות את ההכנסות וכמו שציינתי, אנחנו מצפים לקונסולידציה עקב הרגולציה בתחום שאף היא תתרום כנראה לחברה.

"תיק האשראי של אופל בלאנס צומח הכי מהר והיא נסחרת במכפיל הכי זול בתעשייה. היא פונה גם לנתח שוק של הלוואות הנחשבות יותר מסוכנות אבל בהיקפים יותר קטנים, של כ-30 אלף שקל בממוצע, מה שמצמצם את הסיכון.

"נאוי ופנינסולה נסחרות במכפילי רווח של 9-10 ואופל בלאנס מכפיל של כ-7.5 ל-12 החודשים הקרובים, כך שהמניות האלה זולות בסך הכל. מצד שני, אלה החברות הכי מסוכנות בשוק, כי אם תהיה האטה במשק הן ייפגעו ראשונות, אבל אנחנו לא מזהים כיום בעיית אשראי מסוימת ועלייה ברמת הסיכון הכללית".

"לא סתם הבנקים נטשו את התחום"

בשיחה עם "גלובס" אומר דני מזרחי, מנכ"ל אופל בלאנס, כי "כפי שאפשר לראות מהתוצאות שלנו, שולי הרווח גבוהים מאחרים כי אנחנו מעניקים שירותים רבים שלא ניתנים במקומות אחרים. הסיכון שלנו נמוך יחסית בגלל מספר הלקוחות הרבים שלנו, כשההלוואה הממוצעת שלנו לא גבוהה יחסית".

האם אתם מרגישים שהתחרות מתרחבת והתחום הופך לקשה יותר?

"אנחנו גדלים משנה לשנה בכוח אדם ובהיקף הפעילות שלנו ואנחנו כמובן לא שוקטים על השמרים וממשיכים להשקיע בלקוחות, טכנולוגיה ומוצרים פיננסים נוספים. זה נכון שהתחרות מתרחבת אבל לאור הרגולציה שמחייבת רישיונות, להערכתי הרבה פעילים בשוק הזה עומדים לסגור, בכל אופן יותר מאלה שעומדים לפתוח.

"יש לנו מאגר מידע שבנינו במשך 23 שנים וזה מאוד חשוב. כדי להצליח בתחום הזה אתה צריך ניסיון כמובן וגם הרבה מאוד מידע ויכולת לנתח אותו. זה לא רק עניין של עתודות כספיות. לא סתם הבנקים נטשו את פעילות ניכיון הצ'קים והשאירו את זה לחברות המימון החוץ-בנקאי, כי זה לא דומה להלוואה עם בטוחה. כאן צריך לדעת לעשות חיתום בלי צורך בבטוחות. המערכת הבנקאית מאוד מסורבלת ואנחנו כמובן הרבה יותר זריזים".

אופל בלאנס זכתה בימים האחרונים להמלצת 'קנייה' מבית ההשקעות ווליו בייס. האנליסט מאיר סלייטר מציב מחיר יעד של 2.7 שקלים למניה, גבוה ב-28% ממחירה בבורסה כיום, ואומר כי לחברה יש מספר יתרונות בולטים מול מתחרותיה, ביניהם פריסה גיאוגרפית רחבה, מתן שירות איכותי ומהיר, חוסר תלות במנכי משנה, פיזור רחב מאוד של לקוחות בתיק האשראי, מח"מ קצר יחסית והנהלה מנוסה. לדברי סלייטר, "יתרונות ותהליכים אלו ביחס למתחרות, בתחום פעילות בעל פוטנציאל צמיחה גדול, צפויים להמשיך לספק לחברה יכולת לשפר את תוצאותיה בשנים הבאות".

בשורה התחתונה, אומר סלייטר כי "תחום האשראי החוץ-בנקאי נהנה מרוח גבית, שמקורה בצורך לשירותים אלו בשוק האשראי הישראלי, וכן מהסדרה ושיפור השקיפות של התחום. תהליכים אלו צפויים להערכתנו לתמוך בצמיחה גבוהה באופל בלאנס ושיפור היעילות והתוצאות בשנים הבאות".

עוד כתבות

AIRBNB / צילום: דאדו רוביק, רויטרס

תעשיית התיירות מקבלת תמיכה? פלטפורמת Airbnb גייסה מיליארד דולר

אחרי ההשקעה הזו עולה סך היקף ההשקעות בחברה ל-5.4 מיליארד דולר

פרויקט בנייה של אאורה ביהוד / צילום: איל יצהר, גלובס

מפחדים מהעלאת ריבית: הקורונה הטיסה את לקיחת המשכנתאות ב-50% לשיא כל הזמנים

הסיבות: העלאת רף המגבלה להלוואה במשכון הדירה והחשש מעליות ריבית ● סך המשכנתאות שניתנו במרץ 2020 עמדו על כ-9 מיליארד שקל ● משכנתאות בהיקף של כ-1.1 מיליארד שקל הוקפאו ● בבנקים מעריכים כי המשבר יבוא לידי ביטוי בנתוני אפריל

מחסום משטרתי בבני ברק / צילום: Ammar Awad, רויטרס

התפשטות הקורונה: מניין המתים בישראל עלה ל-73; בן 63 מת בבי"ח סורוקה

הגבר סבל ממחלות רקע, מוקדם יותר בת 90 עם מחלות רקע מתה בשערי צדק ● מניין הנדבקים עלה ל-9,404 ● מצבו של ג'ונסון התייצב והוא מגיב לטיפול ● בספרד מספר החולים זינק ל-147 אלף ● מלון קורונה נפתח בחיפה ● העוצר יימשך עד מחר ב-07:00

קניון tlv/ צילום:auev fvi

עוד מכה לשוק האופנה: רשות התחרות לא תאשר מו״מ משותף מול הקניונים

רשות התחרות מוציאה לרשתות האופנה והמסחר כרטיס צהוב: ההתאגדות מול חברות הקניונים עלולה להיות הסדר כובל אסור ● התאגדות רשתות האופנה והמסחר: "חלק ניכר מבעלי הנכסים אשר מבינים את גודל השעה, ואת המשמעויות החוקיות של משבר שכזה על הסכמי השכירות, הציעו מיוזמתם לוותר על דמי השכירות בתקופת הסגירה"

אתר בנייה של פרויקט התחדשות עירונית בתל אביב, בשבוע שעבר. ממשיכים לבנות למרות משבר הקורונה / צילום: שלומי יוסף, גלובס

מריחות הזדמנות: חברות המימון החוץ בנקאי מסתערות על השוק

התפרצות הקורונה, אומרים יזמים, הכניסה את הבנקים למצב של "נחכה ונראה" בכל הקשור למימון פרויקטים של בנייה ● המרוויחות הגדולות הן חברות המימון החוץ בנקאי ● "מה שמשפיע זה הפאניקה", אומרים בשוק

בורסת תל אביב סיקור שוטף / צילום: איל יצהר, גלובס

ת"א נעלה את יום המסחר האחרון השבוע בעליות חזקות; מדד הנפט והגז נסק ב-11.5%

ת"א-90 זינק ב-5.1% ● מדד ת"א 35 התחזק בכ-2.4% בהובלת נסיקה של 34% במניית פתאל ● מניית קבוצת דלק נסקה ב-17%, יחידות דלק קידוחים קפצו ב-34%, ואלו של רציו הוסיפו 20% ● מחזור המסחר הסתכם בכ-2.8 מיליארד שקל

אריק יואן מנכ"ל זום /  REUTERS/Carlo Allegri

זהירות, זום! מה כל כך מסוכן באפליקציה הפופולרית של ימי הקורונה?

אפליקציית שיחות הווידאו הפופלרית כבר הפכה לסוג של מוצר צריכה בסיסי בכל בית ומשרד, ולאחת החברות הבודדות ששורדות את ההתרסקות בנאסד"ק • האם למרות אזהרת שימוש של ה-FBI היא תשנה את דפוסי העבודה וחיי שלנו שלנו, לתמיד? ● האזינו

סימולטור הקורונה של גלובס / אינפוגרפיק: אפרת לוי, גלובס

סימולטור הקורונה של גלובס: בואו לבדוק איך ההתנהגות שלכם תשפיע על התפשטות המגפה

חושבים לנסוע להורים לחג? להחלטות שתקבלו בשבועות הקרובים תהיה השפעה קריטית על החיים של כולנו ● סימולטור הקורונה של "גלובס" מאפשר לבחון את התרחישים האפשריים, בהתאם להתנהגות הציבור ● היכנסו ובדקו מה יכול לקרות בישראל ובשאר העולם ● פיתוח: ירון שמש

גילי רגב / צילום: איליה מלניקוב, גלובס

"יכולנו לעצור את ההתפשטות הרבה יותר מוקדם. הזהרתי מראש"

"ניבאתי אחד לאחד את מה שקורה היום, ואמרתי שחייבים להתכונן, אבל משרד הבריאות עצר את הבדיקות מסיבה לא ברורה", אומרת ל'ליידי גלובס' פרופ’ גילי רגב, האחראית האפידמיולוגית במתחם הקורונה בשיבא ● הרופאות שמובילות את המלחמה בנגיף הקורונה בישראל 

משה ברקת / צילום: רפי קוץ

בשל הקורונה: האוצר ורשות שוק ההון יתירו לבנקים לספק ייעוץ פנסיוני מרחוק

הצעד נועד לסייע לענף הייעוץ הפנסיוני שהיקפו הצטמצם בשנים האחרונות ●  נכון לסוף 2018 ומאז 2007 ניתן ייעוץ פנסיוני בבנקים לכ-444.2 אלף איש, שלהם נכסים בהיקף של 187.5 מיליארד שקל

דדי גלעד / צילום: Tyto Care

טייטו קר גייסה 50 מיליון דולר כדי לתת שירותים רפואיים מרחוק

החברה פיתחה מכשיר לבדיקת ריאות, לב, גרון ואוזניים שמאפשר לאדם לצלם את עצמו ולשלוח לרופא ● בחברה מתכננים לייצר פי שלושה יותר מכשירים מהתכנון כתוצאה מביקושים גבוהים בשל נגיף הקורונה

אל על דרימליינר / צילום: גלובס

בשעה שנתניהו יחליט האם לחלץ את אל על, הסיוע לישראייר ולארקיע מתקרב

ההחלטה של רה"מ בדבר גורלה של ה"חברה הלאומית" תגיע גם על רקע הסדרי הלוואות שהמתחרות ארקיע וישראייר צפויות לקבל מהאוצר ● ועל אף זאת, חשוב להדגיש כי הסכנה הקיומית של אל על היא גם ההזדמנות הגדולה שלה לבצע מהלך של התייעלות מהשורש

מסעדה סגורה בסיאטל. בעל המסעדה חוסם את החלונות כדי למנוע ביזה / צילום: Ted S. Warren, AP

OECD: חודש מרץ מסתמן כגרוע בהיסטוריה מבחינה כלכלית

על-פי סקירה שמפרסם היום הארגון, הסימנים לכניסה למיתון באירופה ובגוש האירו חזקים יותר מכפי שהיו במהלך משבר 2008 ●לפי כותבי הסקירה, לא ניתן כעת לצפות מתי המיתון יגיע לסופו, אולם ככל שהסגרים יתארכו הפעילות הכלכלית צפויה להתאים את עצמה למציאות החדשה

חדווה בר / צילום: יונתן בלום

דאגה בבנק ישראל: נסיקה חדה בשיעור הצ'קים החוזרים והמבוטלים בשל משבר הקורונה

שיעור הצ'קים החוזרים זינק ב-140% - מכ-2.5% מסך הצ'קים שהוצגו לפירעון בשגרה לכ-6% ● במקביל הוכפל כמעט פי חמישה שיעור הצ'קים המבוטלים, מ-0.35% ל-2% ● בנק ישראל מתריע: "יש לכך השלכות שיכולות להוביל לסנקציות"

אדם עם מסכה עובר ליד בניין בורסת ניו יורק / צילום: Mark Lennihan, AP

עליות חדות בסיום המסחר בוול סטריט לאחר שסנדרס פרש מהמרוץ לנשיאות

הסנאטור ברני סנדרס נשר מהמירוץ לנשיאות ● נעילה שלילית בבורסות סין, יפן עלתה בלמעלה מ-2% ● טראמפ האשים אתמול את ארגון הבריאות העולמי בכך שטעה "בכל היבט" של הטיפול במגפת הקורונה

מיצג של בית מעוקל בתוצאה ממשבר הסאב פריים, 2010. האם ארה"ב בדרך למשבר נדל"ן חריף יותר? / צילום: Mike Segar, רויטרס

חובות המשכנתאות מאיימים לכתוש את כלכלת ארה"ב הרבה אחרי שהקורונה תיעלם

בחסות חוק התמריצים החדש, רוב המפוטרים הפסיקו לפרוע את המשכנתאות החודש ● באמריקה חוששים כי שוק הנדל"ן עומד בפני קריסה

מנכ"ל רשות החדשנות אהרון אהרון / צילום: איל יצהר

מענקים מהירים והגנה על השקעות מוסדיים: תוכנית הסיוע של המדינה לתעשיית ההייטק בימי הקורונה

האוצר יעביר לרשות החדשנות באופן מיידי 1.25 מיליארד שקל, כחלק מהתקציב השנתי שלה, שישמשו בעיקר למענקים בתמורה לתמלוגים ● המדינה תספק למוסדיים מנגנוני הגנה במטרה לעודד אותם להשקיע בחברות הייטק בהיקף של 2 מיליארד שקל

כחלון ונתניהו / צילום: Amir Cohen, רויטרס

"העליה החדה תימשך": הגירעון בתקציב המדינה הגיע ל-4% במרץ

מדובר בנתון שאין לו משמעות רבה היות והוא מבטא באופן חלקי ביותר את הזינוק הדרמטי שהחל בחודש מרץ, ומושפע עדיין מנתוני 11 החודשים שלפני תחילת המשבר ● ההכנסות במסים במרץ צללו ב-17.6% לעומת מרץ 2019

שלמה קרמר / צילום: בז רטנר, רויטרס

קאטו נטוורקס של שלמה קרמר גייסה 77 מיליון דולר

החברה מפתחת ומספקת תשתית לרשתות תקשורת ארגוניות מאובטחות מבוססות ענן, והיא הוקמה על ידי קרמר, ממייסדי צ'ק פוינט ומייסד חברת האבטחה אימפרבה (Imperva) ואחת הדמויות הבולטות בהייטק הישראלי

סיפורי ליל סדר בימים שלפני הקורונה

עברנו את פרעה, נעבור גם את הקורונה: שייקה לוי, דב מורן ואחרים על לילות סדר בלתי נשכחים

ליל סדר כזה לא היה לנו מעולם ● רגע לפני שהציבור מתיישב לשולחן הסגר, ביקשנו מבכירים במשק, אנשי רוח ופוליטיקאים לחזור אל ליל הסדר הזכור להם ביותר בחייהם ● בימים שלפני הקורונה