לכתבה הקודמת"הספורט הישראלי נושא עיניו לטוטו והאחריות במידה רבה עליי" לכתבה הבאהמהן משכורות העתיד, או מהי בכלל עבודה?

"תמיד כיוונתי לעולם הכספים, הוא משך אותי ועניין אותי"

בני גלאם CFO קבוצת גטר, נדרש בתפקידו לגמישות מחשבתית יומיומית, אותה פיתח בעשרים שנות קריירה ● "צריך לדעת לקשר ולחבר את כל הפונקציות בחברה ולרתום אותן לתהליכים בה"

27/06/2018, 12:05
בני גלאם, CFO קבוצת גטר/צילום: אילן סבירסקי
בני גלאם, CFO קבוצת גטר/צילום: אילן סבירסקי

הכתבה בשיתוף פורום CFO

"אני כבר מעל 20 שנה בעולמות הכספים - תמיד כיוונתי לעולם הזה, שמשך אותי ועניין אותי", מספר בני גלאם CFO קבוצת גטר בראיון עימו, "אני זוכר שממש חיכיתי לסיים את הסטאז' ולצאת לעולם ניהול הכספים. כיהנתי בתפקידי כספים במספר ענפים שונים ומגוונים: במלונאות, מסחר, קמעונאות, כולל תפקיד משמעותי כמשנה למנכ"ל קבוצת זארה ומשם הגעתי לתפקידי הנוכחי. לשמחתי, היתה לי ההזדמנות לעסוק במגוון תחומים מעניינים ובסוגי חברות שונים".

מהם תחומי האחריות שלך בארגון היום?

"קבוצת גטר נוסדה בשנות החמישים ועוסקת כיום בתחומי B2B - ייצוג מותגים בינלאומיים בארץ בתחומים שונים: דפוס - על כל רבדיו ועל כל המכלול של המוצרים הנלווים, ציוד רפואי - ביומד מעבדתי (מוצרים מתכלים) וביומד רפואי (ציוד למוסדות רפואיים), תעשיה מסורתית - מנועים, מיסבים וכו', תחום מוצרי הצריכה - אלקטרוניקה ומשחקים לילדים, תקשורת והייטק - שיווק רישיונות תוכנה של מיקרוסופט, מוצרים לתחום התקשורת, מחשוב וציוד היקפי. כל פעילות שונה מאד, תהליכי העבודה בה אחרים, האנשים והתרבויות העסקיות מגוונות ולכן מדובר בארגונים שונים מאד. המצב הזה יוצר עבורי יומיום מורכב, שדורש גמישות מחשבתית והתאמה למשתנים רבים.

"התפקיד רחב מאד. בכובעי הרשמי אני סמנכ"ל כספים ומשנה למנכ"ל. אני מכסה את החלקים הקלאסיים כמו בנקים, קשר עם גורמים מחוץ לחברה, ניהול האורגנים הטבעיים של מחלקת הכספים שתחתי - גזברות, מחלקה כלכלית, חשב וסגני חשבים ומחלקת גבייה. כמו כן, אני אמון על הובלת חלקים עסקיים נוספים - תפעול, ליווי החברות בקבוצה, מיזוגים ורכישות. החברה מונה תשע יחידות עסקיות, אחת מהן בחו"ל, וכל אחת מהן מתפקדת כחברה עצמאית המנוהלת בנפרד, שאנחנו במחלקת הכספים מעניקים להן שירותים כמטה. החלק לו אני מקדיש זמן רב, וממנו אני הכי נהנה הוא התכנון האסטרטגי ופיתוח החברה קדימה. אנחנו חיים בעולם טכנולוגי שמתקדם מהר. היכולת שלנו להגדיל את מחזור החברה על ידי צמיחה אורגנית קטן, ולכן חיוני לבצע רכישות ומיזוגים כדי להתרחב.

"בנוסף, אני אחראי על כל מערך הלוגיסטיקה והתפעול הכולל מרלו"ג ענק של 17 אלף מ"ר, שהוא לב החברה.

"אני מעורב בכל החברות ועובד צמוד עם המנכ"לים על כל התהליכים שהבעלים מחליט עליהם ורואה בהם חשיבות לשינוי, שיפור ופיתוח עסקי של הפעילויות השונות - צריך לדעת לקשר ולחבר את כל הפונקציות בחברה ולרתום אותן לתהליכים הללו בה. כמנהל משמעותי, חשוב לי, מחד, להשאיר חותם ולהשפיע מחד ומאידך, אני מעוניין שהמנכ"לים ירתמו להשגת התוצאה והיעדים אליהם אנחנו מכוונים וירגישו שזה שלהם".

מהו האתגר הגדול ביותר שלך כ-CFO של הארגון?

"לדעת לנהל את הזמן בארגון מורכב ולתת תובנות ברגעים ובצמתים החשובים. משאב הזמן הוא הקריטי והמרכזי וחייב להיות מנוהל - צריך לדעת לחלק אותו נכון ולשים אצבע במקומות המשמעותיים. המטרה היא לקחת את הארגון קדימה, יחד עם הבעלים, לחשוב איפה אנחנו מחר ברמת הפיתוח העסקי של הפעילויות השונות וכמובן טיפול וחיזוק התחומים החלשים".

מהן בעיניך התכונות החשובות ביותר של מנהל בכיר בארגון גדול?

"מולטי-טאסקינג הוא חובה. אי אפשר להוביל רק תהליך אחד או רק תחום אחד. יש לדעת לחלק תפקידים בין הכפיפים והאורגנים, שאתה אחראי להם ולדעת לראות צעד קדימה לפני כולם כדי לקדם פעולות שיביאו תוצאות בסוף. בארגון בשווי מיליארד שקל, המורכב מתשע חטיבות שונות מאד זו מזו, מדובר באתגר לא פשוט".

מה העצה הטובה ביותר שיש לך עבורCFO?

"לא לפחד לקחת אחריות, כי סמכויות לא נותנים, אלא לוקחים. גם בעיתות משבר או תהליך בעייתי - קח אחריות וסמכות ותיכנס לתהליך: תלמד, תעצים את עצמך ותתקדם יחד עם הארגון. ההבנה שלי היום רחבה, כי לשמחתי למדתי והתנסיתי בתחומים רבים בכל המגוון העסקי - כספים, מכירות, תפעול, מו"מ, ניהול בינלאומי וכו'. ה- CFO חייב תמיד לחפש ולראות את התמונה הרחבה, לחפש ולייצר את הפתרונות ולאפשר צמיחה. ה- CFO הוא ציר מרכזי בארגון, שיכול לחבר בין הרבה גורמים ותהליכים וצריך למנף את המיקום כצומת מרכזי, ליכולת הובלה כלל ארגונית".

מה אתה צופה כפרויקט הגדול הבא של הארגון?

"עומדים לפנינו שני אתגרים - תפעולי ועסקי. תפעולית - האתגר המשמעותי הוא להחליף את מערכת ה-ERP, פרויקט מהותי וכבד, שדורש משאבי ניהול, זמן וכסף. מבחינה עסקית - עלינו להמשיך לפתח את העסק באמצעות רכישות ומיזוגים. אישית, כדי למלא באופן מיטבי את תפקידי כ-CFO הקבוצה עלי להמשיך להיות גורם מרכזי ודומיננטי בארגון ולחזק אותו".

לקריאת כתבות וסקירות נוספות של פורום CFO, הקליקו כאן גלובס לחודש היכרות – כל הכתבות, המאמרים וטורי הדעה אצלך מדי ערב >>
 

כתבות נוספות

ניהול כספים מתקדם: "שילוב אמצעים טכנולוגיים נמצא בראש סדר העדיפויות" ניהול כספים מתקדם: "שילוב אמצעים טכנולוגיים נמצא בראש סדר העדיפויות" אייל טרגרמן CFO טמפו משקאות, סבור כי על העבודה האנושית להתמקד בחשיבה ויצירתיות והיתר - שיטופל בעזרת טכנולוגיה ומיכון עליהם הוא שם דגש עו"ד מיכל קורן 24/07/2018
חשיבות הטיפול בפנסיה לעובד ולמעסיק בעידן רגולטורי משתנה חשיבות הטיפול בפנסיה לעובד ולמעסיק בעידן רגולטורי משתנה זו כבר הפעם השמינית ברציפות שמנורה מבטחים גמל ופנסיה זוכה בתואר קרן הפנסיה של השנה • גיא קריגר, המנכ"ל, מדבר על האתגרים הניצבים בפני קרן הפנסיה הגדולה בישראל, הערך האמיתי המוצע ללקוחות ומה נדרש מהמעסיק בהקשר של ניהול פנסיה כנרת בן אשר 26/12/2018
ניהול סיכונים בזמן אמת: המקרה של קריסת חניון הברזל ניהול סיכונים בזמן אמת: המקרה של קריסת חניון הברזל בכנס השנתי של פורום CFO באילת, תארו לפרטים אלעד שלף, משנה למנכ"ל ומנהל אגף עסקים, מנורה מבטחים ביטוח ואמיר דורון CFO דניה סיבוס את יישום תוכנית המגירה, שהוכנה ליום אסון - שאכן שהתרחש כנרת בן אשר 02/09/2018