גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

הקלות הבלתי נסבלת של העונש על האסון בהר הרצל

האליטה המשפטית מתעניינת פחות באזרחים הקטנים שבאים בשעריה ויותר בכסף, בג'ובים ובהגמוניה ● פרשנות

1. באפריל 2012, במהלך חזרה של חיילי צה"ל לקראת טקס הדלקת המשואות בהר הרצל שעתיד היה להתקיים באותה שנה, התרחש אסון: מבנה שנועד לתליית ציוד הגברה, תאורה והקרנה, שנבנה מבעוד מועד ברחבה בידי חברת עיצוב במה לצורכי הטקס, קרס. כמה חיילים נלכדו תחת המבנה. סגן הילה בצלאלי, קצינה מצטיינת, נפטרה כתוצאה מהפגיעה. לחיילת ולחייל נוספים נגרמו חבלות קשות. הפרקליטות הגישה כתב אישום לבית המשפט השלום בירושלים, בפני השופט אוהד גורדון.

השבוע ניתן גזר הדין בעקבות האירוע הטרגי. על אחד המורשעים בגרימת מותה של בצלאלי, המהנדס אורן ורשבסקי, נגזרו 400 שעות של עבודה לתועלת הציבור בתפקיד של תיקון והשמשת ציוד רפואי ב"יד שרה". כמו כן, הוא קיבל 6 חודשי מאסר על-תנאי, והוא ישלם לכל אחד מהנפגעים (משפחתה של בצלאלי ושני החיילים שנפצעו) 5,000 שקל. על המורשע השני, יועץ הבטיחות יצחק צוקר, נגזרו 4 חודשי מאסר שניתנים להמרה בדרך של עבודות שירות. בנוסף, הוא ישלם 1,500 שקל לכל אחד מהנפגעים.

חלק גדול מגזר הדין הושחר, לטענת השופט גורדון, בגלל "האופי בריאותי-אישי" של הנאשמים, בדגש על ורשבסקי, "ולמניעת פגיעה בפרטיותם". אגב, ורשבסקי נעצר ב-2016 על-ידי רשות המסים בחשד להפצה וקיזוז של חשבוניות פיקטיביות בהיקף של 30 מיליון שקל.

אף שהשופט גורדון הדגיש את הצורך להקפיד על סטנדרטים ראויים של שמירה על חיי אדם וביטחונו ואת העובדה שגורם ההרתעה הוא שיקול מרכזי בענישה בעבירות רשלנות; אף שהוא ציטט פסק דין אחר שקבע כי "על העונש לבטא את הצורך להעביר מסר חד וברור לאנשי המקצוע העוסקים בענף ולהרתיעם מנטילת סיכונים אסורים העלולים להביא לתוצאות קטלניות", הוא שלח את השניים לעבודות שירות

אסון בהר הרצל הילה בצלאלי  / צלם: רויטרס דובר צהל

ניכר בשופט גורדון שהוא ממש חש חמלה כלפי המורשעים. על ורשבסקי הוא כתב שבגלל נסיבות ייחודיות וחריגות שווה לסטות, לקולה, ממתחם העונש ההולם ולהימנע מחיובו במאסר. "מדובר במצב קשה ומורכב, המתפרש על כלל מישורי חייו: האישיים, הכלכליים, התפקודיים, המקצועיים, והבריאותיים - בדגש על בריאותו הנפשית", קבע.

תיאוריו של גורדון בהמשך מתאימים לפרקליטי הנאשם הרבה יותר מאשר לשופט שעליו להרתיע בעלי מקצוע המבצעים פעולות רשלניות. מתיאוריו של גורדון נדמה לעתים שהוא בקיא בכל מהלך חייו של ורשבסקי כאילו הוא אחד מבני משפחתו. הוא דיבר על "תסמינים של התפרקות", על מהנדס מנוסה ובעל מוניטין, ששירת בקבע בצה"ל, שכלל אינו כשיר למאסר. "זה אחר זה קרסו פרנסתו, נישואיו וקשריו עם משפחתו הקרובה, מקום מגוריו, ובצורה דרמטית גם בריאותו הנפשית ותפקודו היומיומי". לבו של השופט יוצא ממש אל ורשבסקי. אל הוריה המרוסקים של בצלאלי - הרבה פחות.

גורדון יוצא מגדרו כדי לשבח גם את יועץ הבטיחות יצחק צוקר ומוצא נסיבות מקילות במתן גזר הדין. "מדובר באדם שאינו צעיר, בן 69, ושלאורך חייו צבר נקודות זכות רבות, בהן שירות צבאי שכלל פציעה ורקורד משמעותי בתחום הבטיחות באירועים... הנאשם הפך, בכוחות עצמו - בהיעדר הכשרה ייעודית - למוביל בתחומו ולבעל יכולות מקצועיות גבוהות, ששימש בהפקות ובאירועים מרכזיים רבים לאורך שנים וללא תקלות... הוא מילא את מלאכתו תוך הפגנת אכפתיות ומעורבות, נהנה מהערכה בולטת... לצד הצלחתו המקצועית, ועקב המעמד המרכזי שרכש, תרם צוקר גם בהיבט ציבורי, שעניינו בהסדרת תחום הבטיחות באירועים המוניים. בכלל זה נטל חלק בכתיבת 'תורת הבטיחות' של אירוע 'המכביה' לאחר אסון קריסת הגשר".

גורדון מפגין שוב חמלה יוצאת דופן לצוקר: "הוא הפך מדמות מקצועית מובילה ומצליחה למי שגרם ברשלנות לאסון כבד... מעדות בנו ומן המסמכים עולה גם הידרדרות בריאותית משמעותית שלו ושל רעייתו... קשיים ברמה האישית והנפשית, לרבות סימפטומים פוסט-טראומתיים ומצוקה כלכלית קשה".

אין ספק כי השניים ספגו מכה כלכלית בעקבות האירוע הטרגי ונקלעו למצוקה מסוימת; גם אין ספק שהם גרמו למותה של סגן בצלאלי ברשלנותם. דבר אחד לא ברור: מדוע השופט גורדון הפך למליץ יושר שלהם בבואו לקבוע את עונשם? מדוע הוא קיבל ככזה ראה וקדש את כל התיאורים שהוצגו בפניו על בריאותם הנפשית? וגרוע מכך - מדוע הוא לא ראה את הצד השני, את מותה בטרם עת של סגן בצלאלי ואת המצוקה שנגרמה להוריה ולבני משפחתה?

2. המערכת המשפטית בכלל ובית המשפט העליון בפרט מנהלים קמפיין אינטנסיבי נגד מה שהם תופסים כפגיעה במערכת המשפט. פעם זו פסקת ההתגברות, השבוע אלה היו היועצים המשפטיים, והיו עוד כמה הזדמנויות לאור היוזמות של שרת המשפטים אילת שקד. המוטו של הקמפיין, המופץ באמצעות מלחכי הפנכה של המערכת המשפטית בתקשורת, הוא מאוד פשוט וברור: היוזמות מסמנות את מות הדמוקרטיה הישראלית, זה עוד יום שחור לדמוקרטיה, זו שחיתות, ועוד כהנה וכהנה פראזות כיד הדמיון הטובה על מי שידו קלה בהפרחת מילים.

נדמה לי שהאליטה המשפטית עסוקה כל-כך בעצמה ובמה שמעניין אותה, עד שהיא התנתקה מעמה ולא רואה מה קורה לאנשים שם למטה, אותם אנשים שמערכת המשפט אמורה לשרת, אנשים חלשים, אנשים שהפכו לקורבנות, כמו סגן בצלאלי ז"ל. זו הדמוקרטיה החשובה ביותר, של האנשים שם למטה, ולא הדמוקרטיה הווירטואלית של האליטה המשפטית.

השופטים ששלחו את זורק הנעל על דורית ביניש ל-3 שנות מאסר ואת דורס בנו של מישאל חשין ז"ל, לשעבר שופט העליון, ל-12 שנות מאסר, לא הפגינו פסיק של חמלה כלפי הנאשמים (ושלא יהיה ספק, דורסים צריכים להישלח לכלא), כפי שעשה השופט גורדון ששלח את מי שהרגו את סגן בצלאלי לעבודות שירות. הם לא יבלו אפילו דקה אחת במאסר.

במקום לעסוק באובססיביות בדברים שמעניינים רק אותה, האליטה המשפטית חייבת להתחיל לעסוק במה שמעניין את האזרחים "הקטנים", שמאבדים את האמון במערכת המשפט, ויש להם סיבות טובות לכך. נדמה להם ששופטי העליון והמערכת המשפטית כולה שמים את עצמם מעל החוק; שמערכת הצדק, יותר משהיא מוציאה את הצדק לאור, היא מייסרת את מי שנכנס בשעריה בתהליכים שנמשכים שנים; שמערכת המשפט נגועה בנפוטיזם - חבר מביא חבר, בן משפחה מביא בן משפחה, קשרים חברתיים בין שופטים בכירים לבין עורכי דין בכירים; שהמערכת המשפטית מוציאה למיקור חוץ (גישורים, בוררויות) עבודה לחבריה, שופטים בדימוס, כי גם מי שיושבים כרגע על כס השיפוט יהיה מגשר ובורר בעתיד; שהמערכת המשפטית כולה הפכה למסחטת כספים; שבכירי המערכת המשפטית נהנים מפנסיה תקציבית של 70-100 אלף שקל בחודש ומתנאים יוצאי דופן לסקטור הציבורי.

השבוע הטיחה השרה שקד דברים קשים במתנגדים להצעת החוק לשינוי שיטת המינוי של היועצים המשפטים במשרדי הממשלה: "ב-40 השנה שהייתם בשלטון עשיתם מה שאתם רוצים בלי שלטון חוק. כל המכרזים היו תפורים".

שקד צודקת. המאבק של האליטה המשפטית הוא לא על הדמוקרטיה. הוא על כסף, על הגמוניה פיננסית, על ג'ובים, על מכרזים תפורים, על נפוטיזם. במאבק הזה נשכחים, למרבה הצער, מקרים זועקים לשמיים כמו של סגן בצלאלי ז"ל.

עוד כתבות

גיל שוויד / צלם: תמר מצפי

גיל שויד קיבל בשנת 2019 תגמולים בעלות כוללת של 40 מיליון דולר

כמו בכל השנים האחרונות, גם ב-2019 רובו ככולו של התגמול לשויד הוא מנייתי ● שכר הבסיס של שויד הוא שכר מינימום, לפי בקשתו

ענת גואטה בכנס אלי הורביץ לכלכלה וחברה / צילום: מיכל פתאל, יח"צ

רשות ניירות ערך מקילה על עסקאות ההחלף; בשוק ישמחו גם לוודאות בנוגע לאכיפה בדיעבד

מוטי ימין ממשרד ארדינסט, בן נתן טולידאנו ושות', בעבר מנהל מחלקת תאגידים ברשות: "עסקאות SWAP הן כלי מימוני מקובל בשוקי הון משוכללים בעולם. אם רוצים להבטיח שוק מניות בריא, חשוב להבטיח כי לצידו יתקיים שוק נגזרים פעיל"

הבורסה בתל אביב נצבעת באדום בצל הקורונה / צילום: טלי בוגדנובסקי , גלובס

נעילה שלילית בת"א; דלק זינקה ב-13%, פריגו צנחה 10%, מדד הנפט והגז קפץ 6%

מניות חברות הבדים בלטו בעליות: ספאנטק קפצה 10% ● בעקבות זינוק של 9% במחיר הנפט: תמר פטרוליום נסקה 48%, רציו פטרוליום ב-17% ואנרג'יאן ב-6%

חדוה בר/ צילום איל יצהר

בנק ישראל לא מרוצה מהבנקים ותוקף: "חיוני שהם ימשיכו לספק אשראי, בדגש על עסקים קטנים ובינוניים ומשקי בית"

המפקחת במכתב לראשי המערכת הבנקאית: "אני שבה וקוראת לכם לבחון מחדש את מדיניות התמחור של ההלוואות בעת הזו, ובפרט ללקוחות שערב המשבר עמדו בתשלומים כסדרם, ואשר סביר להניח שהקושי שלהם הוא נזילותי באופיו"

סוחרים מודאגים בוול סטריט צופים בנשיא טראמפ / צילום: Mark Lennihan, Associated Press

מחיר הנפט זינק 25% ומניות האנרגיה שלחו את וול סטריט לעליות חדות בסיום המסחר

מניית שברון קפצה 11% ● מחיר הנפט רשם את העלייה היומית החדה ביותר אי פעם לאחר שטראמפ אמר כי הוא צופה שערב הסעודית ורוסיה יסכמו על קיצוץ של 15-10 מיליון חביות נפט ביום ● התביעות הראשוניות לדמי אבטלה בארה"ב קפצו בכ-6.6 מיליון בשבוע שהסתיים ב-28 במרץ

אדם נוימן/ צילום:רויטרס

האקזיט של אדם נוימן נעלם רשמית: סופטבנק לא השלימה את רכישת מניות WeWork

אתמול תם המועד להשלמת העסקה ● WeWork: "הצעת הרכש הייתה למניות ישירות מבעלי מניות גדולים אחרים, ולסיומה אין השפעה על פעילות או על לקוחותיה של החברה"

בנימין נתניהו ובני גנץ / צילום: אלעד מלכה, יח"צ

ניסנקורן שר המשפטים, אדלשטיין יו"ר הכנסת: המו"מ הקואליציוני בין הליכוד לכחול לבן קרוב להשלמה

שתי המפלגות שואפות להקים ממשלה לפני פסח ● בין הצדדים יתקיים "מאזן אימה" של זכות וטו על מינויים בכירים ● מקור פוליטי המעורב במגעים אמר ל"גלובס" כי אין עדיין הסכמה סופית של כחול לבן למינויו מחדש של יולי אדלשטיין לתפקיד יו"ר הכנסת, אך ההתנגדות לכך פחתה

חיטוי של שכונה ברומא, איטליה / צילום: Mauro Scrobogna/LaPresse, AP

יותר ממיליון חולים ברחבי העולם; 471 מתים בצרפת היום

סך מקרי הקורונה בעולם חצה את רף המיליון, כאשר יותר מרבע מהמקרים מגיע מארה"ב ● איטליה דיווחה אתמול על סך קורבנות בנפש של 13,155 עם שיעור תמותה מהנגיף של 11.8% ● סך הקורבנות בצרפת מגיע ליותר מ-4,500 בני אדם

בורסת טוקיו / צילום: רויטרס

לאחר הזינוק במחיר הנפט אתמול: ירידות קלות באסיה

הניקיי יורד ב-0.7%, שנחאי ב-0.3% והונג קונג ב-1% ● ישנם גם ירידות בחוזים העתידיים על הנפט, שמאזנות את העליות החדות שביצע אתמול ● המסחר בוול סטריט ננעל אמש בעליות חדות במדדים המובילים

זוהר לוי - יו"ר סאמיט / צילום: יחצ

שיאני השכר: 18 מיליון שקל לזוהר לוי בסאמיט, 12 מיליון שקל לחן ליכטנשטיין באדמה

רף הכניסה לדירוג 100 שיאני השכר בבורסה בת"א - 4.5 מיליון שקל ● בין השיאנים שהחברות אליהן משתייכים פועלות בחו"ל - כמה ממנהלי חברת הנדל"ן איי.די.או, שקיבלו סכומים חד-פעמיים בגין סיום תפקידם על רקע שינוי השליטה בחברה ● רק שתי מנהלות בין מאה שיאני השכר הישראלים

מובטלים בלשכת התעסוקה / צילום: איל יצהר

פוטרתם או יצאתם לחל"ת? כך תיפגע הכנסתכם גם אם תקבלו דמי אבטלה

אם היה מי שחשב שהיוצאים לחל"ת ישתכרו שכר קרוב לזה שהרוויחו ויוכלו לשבת בבית - באים נתוני הביטוח הלאומי ומנפצים את האשליה הזו

יורי מילנר \ צילום: רויטרס

משקיע העל יורי מילנר תורם 3 מיליון מסכות לשימוש צוותי חירום בארץ

תרומת המסיכות, הצפויות להגיע לארץ באמצע השבוע הבא, נעשתה בתיאום עם הקונסול הכללי של ישראל בסן פרנסיסקו, מר שלומי קופמן, ותועבר למגן דוד אדום, אשר יהיה אמון על חלוקת המסיכות

דסק הנדל"ן / צילום: שאטרסטוק

הקבלנים מנסים לשרוד את הקורונה: עד מתי הם יחזיקו מעמד

נראה שכל מי שיכול עוצר עסקאות, למעט יצחק תשובה שכחלק מהמרדף שלו אחרי מזומנים עומד למכור שני מגרשים בבבלי לקבוצת חג'ג' תמורת 400 מיליון ש' ● מה התפקיד של גבי שוחט ואיך מכתב קצרצר שלו הוליד סערה נדל"נית ● הצטרפו לשידור לייב של דסק הנדל"ן ב"גלובס" שמסכם שבוע

דורשי עבודה חדשים שנרשמו בלשכת התעסוקה מתחילת החודש

שיעור האבטלה מטפס ל-24.9%; ביומיים נרשמו 38,321 דורשי אבטלה חדשים

לפי נתוני שירות התעסוקה, מתחילת מרץ ועד היום נרשמו 879,372 נרשמים חדשים – 89.2% מהם בחל"ת, 6.6% פוטרו

פרופ' קרנית פלוג, נגידת בנק ישראל 2018-2013 / צילום: איל יצהר, גלובס

פלוג: לא מבינה למה גם מי שעובד ומקבל משכורת צריך לקבל מהמדינה שי לחג

נגידת בנק ישראל לשעבר אמרה כי הסיוע הממשלתי לטיפול במשבר צריך להיות ממוקד באוכלוסייה שנפגעה מהמשבר – ותוכנית ה"שי לחג" איננה כזאת

ענת אדמתי  / צילום: ענבל מרמרי

"קודם צריך לחלץ את האנשים - לא כל עסק חייב לשרוד כל זעזוע"

כך אומרת פרופ' ענת אדמתי, אחת הכלכלניות המשפיעות בעולם בעשור האחרון ● בראיון מיוחד "לגלובס" היא מסבירה איך הקורונה הציפה למעלה סתירות בקפיטליזם האמריקאי, עוקצת את טראמפ ("האמת היא הקורבן") וגם נותנת טיפ למקבלי ההחלטות בישראל

בזק / צילום: תקשורת תאגידית בזק

משרד התקשורת יבהיר: בזק רשאית שלא לנתק לקוחות אינטרנט

אי הבנה בין משרד התקשורת לבזק סביב סוגיית הניתוקים באינטרנט ● בזק ביקשה להפסיק לנתק לקוחות קיימים והמשרד סבר שהכוונה היא ללקוחות חדשים ולכן הוחלט להוציא הבהרה שתתיר לבזק להפסיק לנתק

שוק הביומד / צילום: Shutterstock

כנס משקיעי הביומד של קבוצת קוקרמן ייערך בשבוע הבא

בכנס המקוון בנושא הקורונה, שייערך ב-6-7 באפריל, ישתתפו סטארט-אפים בתחומים של חיסונים, ציוד רפואי, ביוטכנולוגיה, פארמה, אבחון, רובוטיקה ובריאות דיגיטלית

ג'ראד קושנר / צילום: Leah Millis, רויטרס

פרשנות: קושנר ישיר לנו סולו - החתן הראשון של ארה"ב יצא למתקפה

החתן הראשון של ארה"ב מתייצב בפעם הראשונה בפני המיקרופונים בתדרוך היומי על מצב הקורונה ויוצא בהתקפה חסרת תקדים על כשירותם והתאמתם של מושלים וראשי ערים ש"אין להם מושג מה מתרחש במדינותיהם"

רונן נמני / צילום: איל יצהר

קבוצת קפה קפה מקימה קרן סיוע לעובדי הקבוצה וזכייניה

היקף קרן הסיוע יעמוד על כ-2 מיליון שקל מהונו האישי של רונן נמני, בעלי הקבוצה ● נמני ל"גלובס": "לפי מה שמסתמן כרגע, היום שאחרי הקורונה יהיה לא פחות קשה"