גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

הקלות הבלתי נסבלת של העונש על האסון בהר הרצל

האליטה המשפטית מתעניינת פחות באזרחים הקטנים שבאים בשעריה ויותר בכסף, בג'ובים ובהגמוניה ● פרשנות

1. באפריל 2012, במהלך חזרה של חיילי צה"ל לקראת טקס הדלקת המשואות בהר הרצל שעתיד היה להתקיים באותה שנה, התרחש אסון: מבנה שנועד לתליית ציוד הגברה, תאורה והקרנה, שנבנה מבעוד מועד ברחבה בידי חברת עיצוב במה לצורכי הטקס, קרס. כמה חיילים נלכדו תחת המבנה. סגן הילה בצלאלי, קצינה מצטיינת, נפטרה כתוצאה מהפגיעה. לחיילת ולחייל נוספים נגרמו חבלות קשות. הפרקליטות הגישה כתב אישום לבית המשפט השלום בירושלים, בפני השופט אוהד גורדון.

השבוע ניתן גזר הדין בעקבות האירוע הטרגי. על אחד המורשעים בגרימת מותה של בצלאלי, המהנדס אורן ורשבסקי, נגזרו 400 שעות של עבודה לתועלת הציבור בתפקיד של תיקון והשמשת ציוד רפואי ב"יד שרה". כמו כן, הוא קיבל 6 חודשי מאסר על-תנאי, והוא ישלם לכל אחד מהנפגעים (משפחתה של בצלאלי ושני החיילים שנפצעו) 5,000 שקל. על המורשע השני, יועץ הבטיחות יצחק צוקר, נגזרו 4 חודשי מאסר שניתנים להמרה בדרך של עבודות שירות. בנוסף, הוא ישלם 1,500 שקל לכל אחד מהנפגעים.

חלק גדול מגזר הדין הושחר, לטענת השופט גורדון, בגלל "האופי בריאותי-אישי" של הנאשמים, בדגש על ורשבסקי, "ולמניעת פגיעה בפרטיותם". אגב, ורשבסקי נעצר ב-2016 על-ידי רשות המסים בחשד להפצה וקיזוז של חשבוניות פיקטיביות בהיקף של 30 מיליון שקל.

אף שהשופט גורדון הדגיש את הצורך להקפיד על סטנדרטים ראויים של שמירה על חיי אדם וביטחונו ואת העובדה שגורם ההרתעה הוא שיקול מרכזי בענישה בעבירות רשלנות; אף שהוא ציטט פסק דין אחר שקבע כי "על העונש לבטא את הצורך להעביר מסר חד וברור לאנשי המקצוע העוסקים בענף ולהרתיעם מנטילת סיכונים אסורים העלולים להביא לתוצאות קטלניות", הוא שלח את השניים לעבודות שירות

אסון בהר הרצל הילה בצלאלי  / צלם: רויטרס דובר צהל

ניכר בשופט גורדון שהוא ממש חש חמלה כלפי המורשעים. על ורשבסקי הוא כתב שבגלל נסיבות ייחודיות וחריגות שווה לסטות, לקולה, ממתחם העונש ההולם ולהימנע מחיובו במאסר. "מדובר במצב קשה ומורכב, המתפרש על כלל מישורי חייו: האישיים, הכלכליים, התפקודיים, המקצועיים, והבריאותיים - בדגש על בריאותו הנפשית", קבע.

תיאוריו של גורדון בהמשך מתאימים לפרקליטי הנאשם הרבה יותר מאשר לשופט שעליו להרתיע בעלי מקצוע המבצעים פעולות רשלניות. מתיאוריו של גורדון נדמה לעתים שהוא בקיא בכל מהלך חייו של ורשבסקי כאילו הוא אחד מבני משפחתו. הוא דיבר על "תסמינים של התפרקות", על מהנדס מנוסה ובעל מוניטין, ששירת בקבע בצה"ל, שכלל אינו כשיר למאסר. "זה אחר זה קרסו פרנסתו, נישואיו וקשריו עם משפחתו הקרובה, מקום מגוריו, ובצורה דרמטית גם בריאותו הנפשית ותפקודו היומיומי". לבו של השופט יוצא ממש אל ורשבסקי. אל הוריה המרוסקים של בצלאלי - הרבה פחות.

גורדון יוצא מגדרו כדי לשבח גם את יועץ הבטיחות יצחק צוקר ומוצא נסיבות מקילות במתן גזר הדין. "מדובר באדם שאינו צעיר, בן 69, ושלאורך חייו צבר נקודות זכות רבות, בהן שירות צבאי שכלל פציעה ורקורד משמעותי בתחום הבטיחות באירועים... הנאשם הפך, בכוחות עצמו - בהיעדר הכשרה ייעודית - למוביל בתחומו ולבעל יכולות מקצועיות גבוהות, ששימש בהפקות ובאירועים מרכזיים רבים לאורך שנים וללא תקלות... הוא מילא את מלאכתו תוך הפגנת אכפתיות ומעורבות, נהנה מהערכה בולטת... לצד הצלחתו המקצועית, ועקב המעמד המרכזי שרכש, תרם צוקר גם בהיבט ציבורי, שעניינו בהסדרת תחום הבטיחות באירועים המוניים. בכלל זה נטל חלק בכתיבת 'תורת הבטיחות' של אירוע 'המכביה' לאחר אסון קריסת הגשר".

גורדון מפגין שוב חמלה יוצאת דופן לצוקר: "הוא הפך מדמות מקצועית מובילה ומצליחה למי שגרם ברשלנות לאסון כבד... מעדות בנו ומן המסמכים עולה גם הידרדרות בריאותית משמעותית שלו ושל רעייתו... קשיים ברמה האישית והנפשית, לרבות סימפטומים פוסט-טראומתיים ומצוקה כלכלית קשה".

אין ספק כי השניים ספגו מכה כלכלית בעקבות האירוע הטרגי ונקלעו למצוקה מסוימת; גם אין ספק שהם גרמו למותה של סגן בצלאלי ברשלנותם. דבר אחד לא ברור: מדוע השופט גורדון הפך למליץ יושר שלהם בבואו לקבוע את עונשם? מדוע הוא קיבל ככזה ראה וקדש את כל התיאורים שהוצגו בפניו על בריאותם הנפשית? וגרוע מכך - מדוע הוא לא ראה את הצד השני, את מותה בטרם עת של סגן בצלאלי ואת המצוקה שנגרמה להוריה ולבני משפחתה?

2. המערכת המשפטית בכלל ובית המשפט העליון בפרט מנהלים קמפיין אינטנסיבי נגד מה שהם תופסים כפגיעה במערכת המשפט. פעם זו פסקת ההתגברות, השבוע אלה היו היועצים המשפטיים, והיו עוד כמה הזדמנויות לאור היוזמות של שרת המשפטים אילת שקד. המוטו של הקמפיין, המופץ באמצעות מלחכי הפנכה של המערכת המשפטית בתקשורת, הוא מאוד פשוט וברור: היוזמות מסמנות את מות הדמוקרטיה הישראלית, זה עוד יום שחור לדמוקרטיה, זו שחיתות, ועוד כהנה וכהנה פראזות כיד הדמיון הטובה על מי שידו קלה בהפרחת מילים.

נדמה לי שהאליטה המשפטית עסוקה כל-כך בעצמה ובמה שמעניין אותה, עד שהיא התנתקה מעמה ולא רואה מה קורה לאנשים שם למטה, אותם אנשים שמערכת המשפט אמורה לשרת, אנשים חלשים, אנשים שהפכו לקורבנות, כמו סגן בצלאלי ז"ל. זו הדמוקרטיה החשובה ביותר, של האנשים שם למטה, ולא הדמוקרטיה הווירטואלית של האליטה המשפטית.

השופטים ששלחו את זורק הנעל על דורית ביניש ל-3 שנות מאסר ואת דורס בנו של מישאל חשין ז"ל, לשעבר שופט העליון, ל-12 שנות מאסר, לא הפגינו פסיק של חמלה כלפי הנאשמים (ושלא יהיה ספק, דורסים צריכים להישלח לכלא), כפי שעשה השופט גורדון ששלח את מי שהרגו את סגן בצלאלי לעבודות שירות. הם לא יבלו אפילו דקה אחת במאסר.

במקום לעסוק באובססיביות בדברים שמעניינים רק אותה, האליטה המשפטית חייבת להתחיל לעסוק במה שמעניין את האזרחים "הקטנים", שמאבדים את האמון במערכת המשפט, ויש להם סיבות טובות לכך. נדמה להם ששופטי העליון והמערכת המשפטית כולה שמים את עצמם מעל החוק; שמערכת הצדק, יותר משהיא מוציאה את הצדק לאור, היא מייסרת את מי שנכנס בשעריה בתהליכים שנמשכים שנים; שמערכת המשפט נגועה בנפוטיזם - חבר מביא חבר, בן משפחה מביא בן משפחה, קשרים חברתיים בין שופטים בכירים לבין עורכי דין בכירים; שהמערכת המשפטית מוציאה למיקור חוץ (גישורים, בוררויות) עבודה לחבריה, שופטים בדימוס, כי גם מי שיושבים כרגע על כס השיפוט יהיה מגשר ובורר בעתיד; שהמערכת המשפטית כולה הפכה למסחטת כספים; שבכירי המערכת המשפטית נהנים מפנסיה תקציבית של 70-100 אלף שקל בחודש ומתנאים יוצאי דופן לסקטור הציבורי.

השבוע הטיחה השרה שקד דברים קשים במתנגדים להצעת החוק לשינוי שיטת המינוי של היועצים המשפטים במשרדי הממשלה: "ב-40 השנה שהייתם בשלטון עשיתם מה שאתם רוצים בלי שלטון חוק. כל המכרזים היו תפורים".

שקד צודקת. המאבק של האליטה המשפטית הוא לא על הדמוקרטיה. הוא על כסף, על הגמוניה פיננסית, על ג'ובים, על מכרזים תפורים, על נפוטיזם. במאבק הזה נשכחים, למרבה הצער, מקרים זועקים לשמיים כמו של סגן בצלאלי ז"ל.

עוד כתבות

חבילת ממתקים של שטראוס / באדיבות חברת שטראוס

שטראוס יכולה לסמוך על השוק המקומי: הממתקים, החטיפים והקפה בארץ הם מגזר הפעילות הצומח ביותר שלה

יצרנית המזון שבבעלות משפחת שטראוס ממשיכה בשיפור רווחיה, שעלו ברבעון השלישי ב-6.5% ל-153 מיליון שקל, לצד עלייה של 4% בהכנסות, שהסתכמו ב-2.2 מיליארד שקל ● המניה עלתה ב-30% מתחילת 2019

הפרשת קרקעות חקלאיות / צילום: תמר מצפי

אחרי 20 שנה: רשות המסים חויבה להכיר בביטול עסקת מקרקעין

ועדת הערר קבעה כי הסכם למכירת קרקע ב-1997 לא יצא אל הפועל, ולכן רשות המסים צריכה לבטל את שומת המס שהוציאה בגינו

חגיגות יום הרווקים של עליבאבא / צילום: Aly Song, רויטרס

כמה כסף הוציאו הישראלים ב"יום הרווקים הסיני" האחרון?

38.4 מיליארד דולר ב-24 שעות - זה הסכום האסטרונומי שגרפה לקופתה עליבאבא הסינית ב"יום הרווקים הסיני" שהתקיים ב-11.11.19 ● מה הייתה מנת חלקם של הישראלים?

ערן יעקב/ צילום: ליאב פלד

מנהל רשות המסים: "אנחנו בפער של 2 מיליארד שקל מיעד גביית המס"

ערן יעקב אמר את הדברים בכנס לשכת סוכני הביטוח באילת ● יעד גביית המס השנה עמד על 317 מיליארד שקל, ולדברי מנהל רשות המסים, "לפי שעה נראה שאם נגבה 315 מיליארד שקל – זה יהיה הישג גדול"

ראש עיריית תל אביב רון חולדאי בהשקת מערך ההסעים החדש, "נעים בסופ"ש" / צילום: איל יצהר, גלובס

"נעים בסופ"ש": מערך ההסעים של מטרופולין גוש דן יוצא לדרך

הבוקר השיקו ראשי הערים את מערך ההסעים החדש, "נעים בסופ"ש", שיחל לפעול ברחבי גוש דן בסוף השבוע הקרוב, ובמסגרתו יופעלו 6 קווים על פני יותר מ-500 תחנות ● חולדאי: "אני מקווה שהצעד הבא יהיה הקמת רשות תחבורה מטרופולינית"

 פידליטי / צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

ענקית הפיננסים פידליטי קיבלה רישיון למכור ביטקוין בניו יורק

הרישיון יאפשר לחברה לגייס לקוחות לפלטפורמה שהקימה לפני כשנה, המציעה שירותי מסחר ומשמורת של מטבעות דיגיטליים ● הרגולטור הפיננסי של מדינת ניו יורק נתן עד כה רישיונות ל-23 חברות קריפטו

קאר שולץ, מנכ"ל טבע / צילום: שלומי יוסף

שולץ על הנפקת האג"ח של טבע: "הביקוש החזק ממחיש את האמון באסטרטגיה ובסיכויים הפיננסיים שלנו"

טבע הבטיחה אתמול גיוס של 2.1 מיליארד דולר בהנפקת איגרות חוב בחו"ל, לאחר שביקשה בתחילה לגייס 1.5 מיליארד דולר בלבד ● האג"ח הונפקו בריבית של 7%-6% ללא ביטחונות

נפגעי הקורקינטים - 19 בנובמבר 2019

אתמול באיכילוב: 10 נפגעי תאונות קורקינט ואופניים חשמליים, מתוכם 4 אושפזו

מדי יום "גלובס" ובית החולים איכילוב מדווחים על מספר הנפגעים מתאונות שבהן מעורבים כלי רכב חשמליים: אופניים וקורקינטים

מערב העיר הרצליה / צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

הותמ"ל אישרה היום את תוכנית קרית שחקים בהרצליה

התוכנית כוללת 1,650 יח"ד שייבנו ב-7 מגדלים בני 22-60 קומות, שטחי תעסוקה ומסחר ומרכז תחבורה מטרופוליני

עובדי חברת החשמל / צילום: שאטרסטוק, א.ס.א.פ קריאייטיב

חברת חשמל רשמה רווח של 1.45 מיליארד שקל ב-9 החודשים הראשונים של השנה

את 9 החודשים הראשונים של 2019 סיימה חברת חשמל עם עלייה של 1 מיליארד שקל בהכנסות לעומת התקופה המקבילה ב-2018 ● החלטת הממשלה בדבר השינויים המבניים במשק החברה הביאו לרישום הוצאה בסך של כ-681 מיליון שקל

אמנון ברויט,/צילום: תמונה פרטית

"גביית התשלום מהלקוחות היא כמעט בלתי אפשרית"

אמנון ברויט (45) הוא חשמלאי מת"א ● "אני מפחד להעסיק עובד כי אני לא בטוח שיהיה לי מאיפה לשלם לו" ● עצמאים? "גלובס" רוצה לשמוע מכם מה מטריד אתכם. צרו קשר במייל ATZMAIM@globes.co.il

עובדי חברת CHEQ  / צילום: יח"צ

חברת CHEQ גייסה 16 מיליון דולר כדי להגן על המפרסמים

את סבב הגיוס השני של החברה המפתחת מערכות להגנה על פרסומות ברשת הובילו MizMaa ו-Battery ונצ'רס ● סך הכל גייסה החברה 22 מיליון דולר

 

דנה עזריאלי.  "אני לומדת מכולם"  / צילום: איל יצהר

בחמישייה הפותחת של הבורסה: קבוצת הנדל"ן עזריאלי כבר בשווי של 32 מיליארד שקל, לאחר עוד דוח חזק

הרווח הנקי צמח ברבעון השלישי ב-9% ל-289 מיליון שקל ● מתחילת השנה רשמה הקבוצה שיערוכי נכסים ב-175 מיליון שקל, בעיקר מפעילות המשרדים, שתרמו לזינוק של 30% ברווח בתקופה זו ל-990 מיליון שקל

רביב מלמד, נפתלי חייט ומירי רטנר./ צילום: איל יצהר

ואיאר גייסה 109 מיליון דולר: "מקווים להגיע למצב שבו נתחיל לממן את עצמנו וחיים בזכות עצמנו"

הסבב הנוכחי מביא את סך גיוסי החברה ל-188 מיליון דולר

אפל מיוזק / צילום: שאטרסטוק

מרחיבה את רשימת ההאזנה: אפל מיוזיק מפתחת שירות לעסקים

לפי דיווח "הוול סטריט ג'ורנל", אפל מפעילה גרסת פיילוט של השירות מזה חצי שנה ונרשמו אליו 25 עסקים עד כה, בהם חנויות המותג ליוויס וחנות הכלבו היוקרתית האנגלית הרודס

יו.בי.אס ubs בנק / צלם: רויטרס

מהפרופסור לרפואה ועד הפנסיונרים שלא דיווחו על כספים בחו"ל: מי שילם למדינה כופר על העלמת הכנסות ב-2017

רשות המסים פרסמה את קובץ החלטות ועדות הכופר לשנת 2017 ● כוכבי הדוח הם בעלי דירות שהעלימו הכנסות משכירות; 49 החלטות מתוך 283 עסקו בהשמטת הכנסות משכר דירה ● 8 החלטות נוגעות לפרשת UBS שווייץ ● וכמה שילם שאול מזרחי, בעלי מועדון "הבארבי" בת"א?

גם בלי קסדה וגם שניים על קורקינט. / צילום: שלומי יוסף

רגולציה דווקא יש, אבל מי אחראי לאכוף את חוקי הרכיבה על הקורקינטים?

הדרך לחנך את הציבור לנסוע באחריות עדיין ארוכה ובינתיים נמשיך לראות רוכבים חוצים באדום, נוסעים נגד כיוון התנועה ומרכיבים חברים • כתבה שנייה בסדרה

חברות התקשורת / עיבוד תמונה: טלי בוגדנובסקי

חברות הסלולר מבקשות דחייה במכרז הדור החמישי

פרטנר מבקשת דחייה על רקע אי-הוודאות בסוגיית מבנה דירקטוריון החברה, סלקום מבקשת דחייה בשל אי-השלמת המו"מ עם גולן טלקום ואקספון, והוט מובייל מבקשת דחייה על רקע אי-הוודאות בפרטנר

גיימרית / צילום: Shutterstock

גוגל השיקה את הפרויקט השאפתני של גיימינג בענן ומפתחת 450 משחקים

מעתה יוכלו גיימרים לשחק במשחקים באיכות גבוהה בדפדפן כרום ובמכשירי פיקסל, ללא צורך בחומרה יקרה ומתקדמת ● השירות טרם זמין בישראל

ליהיא פינטו–פריימן  / צילום: איליה מלניקוב, יח"צ

"יכולנו להתאבל ולהגיד, שיט, הכול ירד לטמיון. אבל החלטנו לראות בזה הזדמנות"

הרעיון נולד אצל ליהיא פינטו-פריימן בערב התרמה בלונדון, כשרצתה לדעת איפה אפשר לקנות שמלה שראתה ● כדי לפתח את הטכנולוגיה היא גייסה מדען מפרויקט מאיץ החלקיקים בשווייץ, והצליחה להעמיד את SYTE, השזאם של האופנה ● עכשיו, אחרי שסגרה גיוס של 30 מיליון דולר, היא מסבירה ל"ליידי גלובס" מה אנחנו לא מבינים על השפה של דור ה–Z