גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

הבנקים יממנו לגיל אגמון במלואה את רכישת השליטה בורידיס

העסקה בהיקף כולל של מיליארד שקל מחזור ההכנסות של קבוצת הקיימות ורידיס עמד אשתקד על 983 מיליון שקל, והרווח התפעולי שלה גדל ל-117 מיליון שקל

מנכ"ל דלק רכב, גיל אגמון / צילום: איל יצהר
מנכ"ל דלק רכב, גיל אגמון / צילום: איל יצהר

חברת דלק רכב  השלימה היום (ג') את רכישת מניות השליטה בקבוצת הקיימות ורידיס, לאחר שקיבלה לצורך כך את כל האישורים הרגולטוריים הדרושים. בעקבות השלמת העסקה הפכה דלק רכב מיבואנית רכב לחברת החזקות, שתחום יבוא הרכבים הוא רק אחת מפעילויותיה.

ורידיס עוסקת בתחומים של איכות הסביבה, התפלת מי ים, ייצור חשמל ופתרונות אנרגיה. במסגרת העסקה רכשה דלק רכב מידי קרן אוקטרי הבינלאומית 70% מהמניות ומהלוואות הבעלים של חברת OCM Luxemburg, שמחזיקה בוורידיס. בתמורה, שילמה דלק רכב לאוקטרי סכום של כ-990 מיליון שקל, המשקף שווי של כ-1.4 מיליארד שקל לחברת ההחזקה.

את הרכישה מימנה דלק רכב באמצעות הלוואות וקווי אשראי בהיקף כולל של 1.05 מיליארד שקל, שקיבלה מארבעה בנקאים ומגוף מוסדי לתקופות שונות של עד שמונה שנים. כמו כן, סכום של 100 מיליון שקל מתוך התשלום לא שולם בפועל, ונרשם כהלוואת מוכר למשך שנה אחת.

במקביל, רכשה גם חברת הביטוח הראל 10% ממניות חברת ההחזקה, לפי שווי חברה זהה לזה שבו ביצעה דלק רכב את השקעתה. הראל רכשה 5% מהמניות שבידי קרן אוקטרי ועוד 5% נוספים באמצעות מימוש אופציה שהעניקה אוקטרי לקרן תשתיות ישראל (תש"י), שבה מחזיקה הראל, כאשר מכרה לה ביולי אשתקד 20% מניות חברת ההחזקה. 

ורידיס

נמכרה לאוקטרי ב-450 מיליון דולר 

קבוצת ורִידִיס הוקמה בישראל בשנת 1993 בידי קונצרן הענק הצרפתי ויאוליה ואורי שטרקמן. במשך 22 שנה פעלה החברה תחת השם ויאוליה ישראל, ובשנת 2015 היא נמכרה לקרן אוקטרי תמורת 450 מיליון דולר. לאחר הרכישה מינתה אוקטרי את אריאל קפון למנכ"ל ויאוליה ישראל, ובינואר 2017 שונה שם החברה לוירידיס ישראל.

מנתונים שפרסמה היום דלק רכב עולה, כי מחזור ההכנסות של קבוצת ורידיס עמד ב-2017 על 983 מיליון שקל, לעומת 887.4 מיליון שקל ב-2016. הרווח התפעולי של ורידיס גדל ב-2017 ל-117 מיליון שקל, לעומת 113.2 מיליון שקל ב-2016, ואילו שיעור ה-EBITDA (רווח תפעולי תזרימי) המתואם של הקבוצה עמד ב-2017 על 25.3% מההכנסות (249 מיליון שקל) לעומת 25.6% מההכנסות (227 מיליון שקל) ב-2016.

עוד עולה מהנתונים, כי סך נכסי קבוצת ורידיס בסוף 2016 עמד על כ-1.98 מיליארד שקל, ואילו סך ההתחייבויות על כ-1.62 מיליארד שקל. כך שלכאורה, הסתכם ההון העצמי מיוחס לבעלי המניות של ורידיס ב-364 מיליון שקל בלבד, אולם בפועל כוללות ההתחייבויות הרשומות במאזן גם הלוואות בעלים על סך 235 מיליון שקל, כך שעבור הרוכשים מדובר בהון עצמי בפועל של 599 מיליון שקל.

דלק מוטורס תהפוך לאחת הזרועות

דלק רכב עסקה עד כה בתחום פעילות עיקרי אחד - יבוא ושיווק לישראל של מכוניות מתוצרת מאזדה, פורד וב.מ.וו/מיני. פעילות זו מבוצעת בידי החברה הבת דלק מוטורס, שתהפוך כעת רק לאחת מהזרועות השונות של דלק רכב.

דלק רכב טרם חשפה את תוצאותיה לרבעון השני של 2018, שהיה האחרון שלה במבנה הפעילות הקודם. את הרבעון הראשון של 2018 היא סיימה עם הכנסות של 1.18 מיליארד שקל ועם רווח נקי של 63 מיליון שקל. זאת לעומת הכנסות של קרוב ל-1.1 מיליארד שקל ורווח נקי של 100 מיליון שקל שרשמה ברבעון הראשון של 2017. את הסיבה לירידה ברווחיות הסבירה החברה בעלייה חדה בהוצאות המימון, שנבעה ברובה מהתחזקות שרשם המטבע היפני (ין) מול השקל.

דלק רכב נסחרת בבורסה לפי שווי של כ-2 מיליארד שקל, לאחר שאיבדה מתחילת 2018 כ-19% מערכה, על רקע השחיקה ברווחיות והעסקה המתגבשת לרכישת ורידיס. בעל השליטה בדלק רכב הוא גיל אגמון, שמחזיק בתפקיד המנכ"ל וב-37.5% מהמניות בשווי של כ-750 מיליון שקל. נכון לסוף מארס 2018 הציגה דלק רכב מאזן הכולל נכסים בשווי של 2.69 מיליארד שקל, והון עצמי של 731 מיליון שקל, כך שהעסקה הנוכחית כמעט תכפיל את היקף המאזן של דלק רכב.

את ההחלטה לרכוש את השליטה בורידיס הסבירה דלק רכב בדוח השנתי לסיכום 2017. "במסגרת שאיפות החברה להתפתח לתחומים נוספים, ובין השאר בשל האי-ודאות לגבי שיעורי הצמיחה לטווח הארוך של יצרניות הרכב, ובהתאמה - לגבי ענף יבוא הרכב בישראל, החברה בחנה כניסה לתחומי פעילות מעבר לענף זה", נכתב בדוח.

שלושה תחומי פעילות מרכזיים

ורידיס פועלת כאמור בשלושה תחומים מרכזיים. בתחום איכות הסביבה מעניקה החברה לעיריות ולמועצות מקומיות שירותים לאיסוף ופינוי פסולת ביתית ותעשייתית, ובמקביל עוסקת במיון פסולת, בהטמנת פסולת ובשריפה של פסולת מסוכנת. בין השאר מחזיקה החברה במפעלי מיון בעפולה ובחירייה (שמספקים דלק למפעל המלט נשר) וכן בשיעורים שונים במטמנות אשפה בישראל. כמו כן, בבעלותה המתקן היחיד בישראל (ממוקם ברמת חובב) לשריפה של פסולת מסוכנת, המסופקת בידי חברה ממשלתית.

בתחום התפלת המים מחזיקה ורידיס בחלקים שווים עם קבוצת IDE במתקן ההתפלה באשקלון. כושר הייצור של המתקן עומד על 120 מיליון מטרים מעוקבים (מלמ"ק) של מים בשנה, כשלקבוצת ורידיס גם אחזקה ב-59.5% מחברת ההפעלה והתחזוקה של המתקן.

בתום האנרגיה עוסקת ורידיס בהתקנה ובשירות של מערכות חימום ומיזוג אוויר, באספקת שירותי תפעול ותחזוקה לתחנת הכוח הצמודה למתקן ההתפלה באשקלון, בהפעלת שני מפעלי קיטור בקיבוצים גלעם וגן שמואל, ובהתקנת מערכות חימום וקירור בבתי מלון. נוסף על כך, מחזיקה ורידיס ב-20% ממניות תחנת הכוח במישור רותם שבנגב, כשיתרת המניות מוחזקות בידי או.פי.סי אנרגיה הבורסאית.

את קרן אוקטרי ייצגו בעסקה עורכי הדין מרק פיליפס, אבירם חזק ועדינה רבינוביץ' ממשרד הרצוג פוקס נאמן. את חברת דלק רכב ייצגו עורכי הדין אורי רוזנברג, דניאל סקל ואביתר שדה ממשרד צבי אגמון ושות', ואת חברת הראל וקרן תש"י ייצג עו"ד זוהר ליס ממשרד פישר-בכר-חן. 

עוד כתבות

פגיעה ישירה במפעל בשדרות / צילום: Ammar Awad, רויטרס

שלושה ימי שיגורי רקטות: נזק ישיר המוערך בעשרות מיליוני שקלים עד כה

ברשות המסים טיפלו עד כה ב-67 תביעות בגין נזק ישיר שנגרם לאזרחים ● מדובר בנזק לרכוש בעקבות שיגורי הרקטות ולא בנזקים עקיפים בגין אובדן ימי עבודה, תשלומי שכר לעובדים או הפסדי רווחים

מדרחוב בשנג'ן, סין / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

איך אומרים בסינית שופינג? סין כבר לא המפעל של כולם

בזמן שהתרגלנו לחשוב על סין כעל "המפעל של העולם", היא הפכה להיות הצרכנית השנייה בגודלה בעולם לאחר ארה"ב ● הצריכה הפרטית של סין מהווה יותר מ-10% מהצריכה הגלובלית, והחברה הסינית בקושי התחילה לגרד את הפוטנציאל שלה

ראשת מועצת גני תקווה, ליזי דלרי'צה / צילום: אביגיל עוזי

"התחבורה בישראל היא 100 שנה אחורה, צריך פתרונות בתוך היישוב"

כך אמרה ל"גלובס" ראשת מועצת גני תקווה ליזי דלרי'צה לאור החלטת המועצה השבוע לקדם בניית 1,200 דירות בצפון היישוב כחלק מרובע חדש שיכלול גם רבע מיליון מ"ר שטחי תעסוקה ומסחר

משרדי ?Wix / צילום: רויטרס

מנייתה של Wix צונחת בוול סטריט לאחר צמצום תחזית שנתית

הישראלית שנסחרת בוול סטריט הציגה עלייה מפתיעה ברווח ובהכנסות ברבעון השלישי של השנה, אך צמצמה את טווח התחזיות לשנת 2019 כולה ● צופה הכנסות בטווח של 763-761 מיליון דולר, לעומת התחזיות הקודמת להכנסות בטווח של 765-761 מיליון דולר

ברק עילם  / צילום : שלומי יוסף

צמיחה של 27% בתחום הענן דחפה את הכנסות נייס; מעלה תחזית רווח שנתית

הכנסות של 152 מיליון דולר מתחום הענן סייעו לנייס להציג ברבעון השלישי עלייה של 8% בהכנסות ל-387 מיליון דולר ● המנכ"ל ברק עילם: ההכנסות מפעילות הענן הן 40% בקירוב מהכנסות החברה ומשקפות את ההצלחה הגדולה שלנו בתחום"

מנכ"ל משרד התקשורת, נתי כהן ומנכ"ל בזק, דודו מזרחי / צילום: כדיה לוי, רונן טופלברג

האם התוכנית החדשה לפרסית סיבים אופטיים תוכל לעמוד באתגרי המציאות הישראלית

משרדי האוצר והתקשורת הראו חשיבה מחוץ לקופסה בתוכניתם להקים קרן שתממן פריסת סיבים אופטיים באזורים לא כלכליים • האם זו הדרך הנכונה להנחת התשתית לקפיצה הדיגיטלית שדרושה לישראל, והאם חברות תקשורת יכולות לוותר על הכנסות למען הקרן?

תותח של צהל בגבול הרצועה / צילום:  רויטרס

מלחמה או פעולת איבה: כמה פיצויים יקבלו הנפגעים מהאירועים הביטחוניים

שנים של עימותים ברצועת עזה יצרו מנגנון מורכב לפיצוי בעלי עסקים בישראל ● לא משנה אם נקרא לזה "מלחמה" או "מבצע", מילת המפתח היא "פעולת איבה" ● ככל שהעסק קרוב יותר לגבול, כך גדלים הסיכויים שיקבל פיצוי על נזק עקיף, כמו אובדן מחזור, וגם זה לאחר תלאות רבות

אורי גייגר / צילום: יחצ

אקסלמד שואפת לשבור שיא לקרן מכשור רפואי: גיוס 400 מיליון דולר

הקבוצה, המשקיעה בחברות מכשור רפואי, מקימה קרן רביעית שתפעל לפי המודל הייחודי שפיתחה: צירוף טכנולוגיות חדשניות למערכי שיווק של חברות מדשדשות • המייסד והשותף המנהל, ד”ר אורי גייגר, מסביר אילו חברות הוא מחפש, מה היתרון של ניו יורק על עמק הסיליקון ומדוע המוסדיים צודקים בכך שלא השקיעו עד כה בקרנות רפואיות שיצאו מישראל

שדרות ירושלים/צילום: מתן פורטנוי

מוקדם מהמתוכנן: אפליקציית Colu מסיימת מחר את הטבת הצבירה המוגדלת ביפו

בתחילת אוקטובר יצאה אפליקציית התשלומים במהלך שמטרתו לעודד את העסקים בשדרות ירושלים ביפו: הטבה של צבירת קאש-בק בשיעור של 30% ● המבצע, שאמור היה להימשך עד 1 בדצמבר, יסתיים כבר מחר בערב, היות שהתקציב נגמר

מטבע דיגיטלי/צילום: שאטרסטוק

יצרנית מכונות כריית הביטקוין מנמיכה ציפיות לקראת הנפקה ראשונית בנאסד"ק

Canaan הסינית, החברה השנייה בגודלה בתעשיית מכונות הכרייה של מטבעות קריפטו, מתכננת להנפיק 10 מיליון ADS במחיר יעד של 11-9 דולרים למניה ● במחיר זה תוכל החברה לגייס לכל היותר 100 מיליון דולר - ולא 400 מיליון דולר, כפי שהעריכה לפני כשבועיים

חברת סיסקו / צילום: רויטרס

סיסקו צונחת לאחר הדוחות - האם מדובר בהזדמנות?

סיסקו אכזבה את המשקיעים כאשר סיפקה תחזית חלשה זה הרבעון השני ברציפות ● פסגות: "בעידן הנוכחי של ריביות נמוכות במיוחד, חברות בעלות תזרים מזומנים יציב וחזק מסוגה, המחזירות למשקיעים היקף גדול מהתזרים (תשואת דיבידנד של כ-3%) מהוות לדעתנו נכס מעניין"

חיילי צה"ל על גבול רצועת עזה,/ צילום: רויטרס

למרות הפסקת האש: התרעות צבע אדום בעוטף עזה

(עדכונים שוטפים) - פיקוד העורף הודיע על חזרה לשגרה, אך מטח נורה לעבר היישובים הסמוכים לגדר הגבול ויורט על ידי כיפת ברזל

איריס בינקוביץ', אביגיל דר ונרקיס טסלר / צילום: רונה איבר

מועדון ארוחת הבוקר: מה חושבות מנהלות בתחום הקנאביס על שבירת קירות

וגם: UMI תפחית שכרו של בני גבאי ל-60 אלף שקל לחודש

רויטל סויד, העבודה–גשר / צילום: כדיה לוי

אם אוחנה חשף את סודו של חפץ במתכוון, האם יש לו חסינות?

האיום של ניר חפץ לתבוע את שר המשפטים אמיר אוחנה בגלל המידע שחשף עליו עורר תהייה: האם אוחנה, שדיבר מעל במת הכנסת, לא זכאי לחסינות פרלמנטרית? מתברר שלא תמיד ● המשרוקית של גלובס

יניב אלפי/ צילום: אלירן אביטל

"הצלחנו לשנות דפוסי התנהגות אצל נהגי מוניות. שכל נהג יעשה לעצמו את החשבון איפה משתלם לו לעבוד"

מנכ"ל יאנגו יניב אלפי מכיר היטב את הסיטואציה שבה בשעות השיא נהגי מוניות מכבים את האפליקציות, וגם את החאפרים שמנסים לנגוס לו ברווחים ●  זה לא מונע ממנו להתגאות במודל העסקי שבזכותו החברה מרחיבה את פעילותה בישראל ● "כשהשירות טוב, אנשים מוכנים לשלם עליו"

שאול שני / צילום: איל יצהר

ספינת הדגל לשעבר של ההייטק הישראלי ECI בדרך למיזוג עם חברה אמריקאית בעסקה של 486 מיליון דולר

ריבון קומיוניקיישנס הנסחרת בנאסד"ק דיווחה על מגעים למיזוג עם הישראלית של שאול שני תמורת 32.5 מיליון מניות של ריבון ועוד 355 מיליון דולר במזומן ● המיזוג מגיע לאחר כישלון הנפקתה של ECI בלונדון לפני כשנה ● בעלי המניות של ECI צפויים להחזיק בכ-23% מהחברה הממוזגת

מרתף חניה / צילום: איל יצהר, גלובס

תמ"א 38: גם מרתף חניה אינו זכאי לפטור מהיטל השבחה

ועדת ערר החליטה כי מרתף חניה בר"ג לא יזכה לפטור מהיטל השבחה בפרויקט תמ"א 38

הנשיא דונלד טראמפ ונשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן / צילום: רויטרס

ג'ון בולטון: אינטרסים פיננסיים מכתיבים מדיניות טראמפ כלפי טורקיה

טראמפ אירח אתמול את ארדואן בבית הלבן והכריז: "אני אוהד גדול של נשיא טורקיה" ● ארדואן מתח ביקורת על הקונגרס האמריקאי מעל בימת הבית הלבן ● טראמפ: "יש לנו יחסים מצוינים עם הכורדים"

תלמיד עם מחשב נייד / צילום: שאטרסטוק

בכיר באפל: תלמידים שישתמשו במחשבים של גוגל לא צפויים להצליח

פיל שילר, סגן נשיא בכיר לשיווק באפל, התייחס בראיון לאתר "CNET" למחשבי "כרומבוק" של גוגל: "אם כל מה שאתה רוצה זה לעשות מבחנים לילדים, אולי מחשב זול יוכל לעשות זאת. אבל התלמידים לא הולכים להצליח"

אורי לוין, מייסד ויו"ר. זיו תירוש, מייסד ומנכ"ל, Refundit / צילום: יח"צ

הסטארט-אפ ריפנדיט שייסדו אורי לוין וזיו תירוש גייס 10 מיליון דולר

מדובר בסטארט-אפ המציע אפליקציה שמייעלת ומקצרת את הליך קבלת החזר המע"מ לתיירים בהתאם למדיניות של הארצות בהן הם מבקרים ● את סבב הגיוס הובילה Amadeus Ventures