גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מדינות קטנות, מפסידות גדולות: הקורבנות של עימותי הסחר

כלכלות שמשולבות באופן מסיבי בשרשרות האספקה העולמיות ניצבות בפני פגיעה מוגדלת מהתייקרות היבוא והיחלשות הביקוש ליצוא

גללי פלדה במפעל הייצור / צילום: רויטרס
גללי פלדה במפעל הייצור / צילום: רויטרס

בעימות סחר עולמי, השחקנים הגדולים אינם בהכרח המפסידים הגדולים. ייתכן שאלה דווקא מדינות קטנות יותר ופתוחות שנלכדו באמצע המהומה, כמו הונגריה, צ'כיה, טייוואן, סינגפור ודרום קוריאה.

המשותף לכל המקומות הללו הוא שהם משולבים מאוד ברשתות האספקה העולמיות - יבוא של חומרי גלם ורכיבים מחלקים אחרים של העולם לפני השילוב שלהם למוצרים שהן מייצאות לחו"ל.

אינפו מדינות קטנות ומלחמת סחר

כלכלות אלה, ששוכנות בלב רשתות הקשרים הכלכליים בין מדינות, ניצבות בפני פגיעה מוגדלת מהתייקרות היבוא והיחלשות הביקוש ליצוא שלהן, שנובעות בדרך כלל מהסלמה של מגננה כלכלית.

גם כלכלות גדולות כמו ארה"ב לא יהיו חסינות בפני זעזועים, אך הן מייצרות הרבה חומרי גלם ורכיבים בעצמן, והצריכה הפנימית שלהן מגינה עליהן חלקית מן ההאטה בסחר העולמי.

כלכלה קטנה ופתוחה שתלויה בסחר, פגיעה יותר", אמר אמית קארה, ראש יחידת החיזוי המקרו-כלכלי במכון הלאומי למחקר כלכלי וחברתי, מוסד מחקר מלונדון.

ארה"ב הטילה מכסים על יבוא פלדה, אלומיניום, לוחות סולריים (קולטי שמש) ומכונות כביסה, מלבד עוד יבוא סיני ב-34 מיליארד דולר בשנה, והיא מאיימת להרחיב את המכסים לכל היבוא מסין למעשה, 500 מיליארד דולר, בנוסף למכסים על מכוניות מיובאות.

בסך הכול, האיום הוא במכסים על יבוא בהיקף 900 מיליארד דולר בשנה לארה"ב. סין ועמיתות סחר נוספות הגיבו במכסים משלהן, והן מאיימות בפעולות גומלין כלשהן על כל הסלמה מכיוונה של ארה"ב.

ניתוח בחברת ניהול הנכסים פיקטט של נתוני ארגון הסחר העולמי מעריך שהפגיעות של מדינות קטנות לעימותי סחר תלויה בהשתתפות שלהן ברשתות האספקה התעשייתיות העולמיות.

המדינות הפחות פגיעות הן אלה שמתמקדות לא ביצוא של ערך מוסף במגזר הייצור או השירותים, ויותר ביצוא חומרי גלם, כמו סעודיה, ארגנטינה וניו זילנד.

טייוואן, הונגריה וצ'כיה ניצבות בצמרת רשימת המדינות הפגיעות ביותר, ואחריהן סינגפור ודרום קוריאה. נתוני ארגון הסחר מראים שבין 60% ל-70% מהיצוא שלהן מיועד לרשתות אספקה עולמיות, שבהן שלבי ייצור שונים ממוקמים בחלקים שונים של העולם, ולכן הן חשופות לשיבושים בסחר העולמי.

הכלכלות הללו נפגעו קשה אחרי המשבר הפיננסי של 2007-2008, שהוריד את הסחר העולמי. התמ"ג ההונגרי התכווץ ב-6.6% ב-2009, וזה של צ'כיה התכווץ ב-4.8%, לפי קרן המטבע הבינלאומית. טייוואן עברה את המיתון החריף ביותר שלה זה עשרות שנים.

באירלנד, כלכלה קטנה נוספת שקרובה לצמרת המדינות הפגיעות, אוין גבין, מנכ"ל חברת לוגיסטיקה הנקראת על שמו, מטפל ביבוא ויצוא בין אירלנד, אירופה וארה"ב. הוא אומר שהעסק שלו והכלכלה האירית בכלל תלויים מאוד בהשקעות חוץ ובמסחר, בייחוד עם ארה"ב. לדבריו, חמש מכולות של חלקי אלומיניום ופלדה שהוא טיפל בהן מוטלות ללא שימוש במחסנים אחרי שהנשיא טראמפ הטיל מכסים על יבוא המתכות הללו במאי.

"אם יהיו מכסים על סחורות, תהיה לכך השפעה מאסיבית על העסקים שלנו", הוא אמר.

חלק מהמדינות הללו כבר הפסידו בגדול בעיני משקיעים. מדד המניות קוספי בדרום קוריאה ירד עד כה השנה ב-7.5%, ומדד סטרייטס טיימס בסינגפור ירד ב-3.7%. בהונגריה ירד מדד המניות BUX ב-10.8%. מלזיה סבלה מירידת מדד של 21%.

"אף אחד לא מנצח במלחמת סחר", נאמר בדוח עדכני של פיקטט.

ראש ממשלת הונגריה ויקטור אורבן היה המנהיג הראשון באירופה שאימץ את ממשל טראמפ ואת מדיניות החוץ שלו, "אמריקה תחילה". לגודל האירוניה, הונגריה תהיה בין הקורבנות הגדולים של עלייה במתחי הסחר.

הונגריה מייבאת רכיבים מגרמניה, רוסיה וארה"ב כדי להרכיב ציוד למחשבים וכלי רכב שהיא מוכרת חזרה לגרמניה, וגם לאיטליה ולבריטניה.

תעשיית הרכב מהווה 29% מהתוצר התעשייתי השנתי של הונגריה, לפי סוכנות קידום ההשקעות ההונגרית, ולכן היא פגיעה במיוחד לאיומי המכסים של טראמפ על חלקי רכב. ליצרניות כמו ב.מ.וו ודיימלר (מרצדס) יש מפעלים בהונגריה, שמקבלים אספקה מיותר מ-700 ספקים הונגרים.

קרן המטבע הבינלאומית מעריכה שהצמיחה בכלכלות האירופיות המתפתחות תאט בשנה הבאה ל-3.6% מ-4.3% השנה ו-5.9% בשנה שעברה.

כמה כלכלות קטנות ומשולבות עולמית יוכלו להתגבר על מלחמת סחר בקלות יחסית. לוקה פאוליני, האסטרטג הראשי של פיקטט, שמנהלת נכסים בסך 193 מיליארד דולר, אמר שמשקיעים שמחפשים מקלט מבטחים צריכים לא רק לחשוב על דרגת החשיפה של מדינה לעימותי הסחר, אלא גם על יציבותה הפוליטית והפיננסית, רמות החוב ויתרות המט"ח שלה.

ארגנטינה משולבת בכלכלה העולמית פחות מאשר גרמניה, למשל, "אבל אם המצב יהיה קשה, עדיין עדיף יהיה להשקיע בגרמניה מאשר בארגנטינה", הוא אמר. שווקים מבודדים יחסית אחרים מרשתות האספקה העולמיות הם ישראל, הודו ואינדונזיה, לפי פאוליני. 

עוד כתבות

אורי קיסוס, מנכ"ל הגמל המיועד / צילום: יח"צ

הכוכב החדש של שוק הגמל מגייס מנכ"ל חדש: אורי קיסוס ינהל את מור גמל

בית ההשקעות מור רכש פעילות גמל שולית בשלהי 2018 והפך אותה לגוף המנהל כיום  כ-10 מיליארד שקל, עם הצבירה השנייה בגודלה אשתקד לנוכח תשואות יוצאות דופן

ריד הייסטינגס / צילום:Netflix

8.5 מיליון אנשים הצטרפו לנטפליקס ברבעון האחרון; המניה מזנקת ב-10%

האנליסטים צפו כי לחברה יצטרפו רק 6.47 מיליון אנשים ברבעון, נתון אותו נטפליקס עקפה ב-2 מיליון איש ● המניה מזנקת לאחר המסחר ב-10%

השופט חאלד כבוב / צילום: תמר מצפי

השופט חאלד כבוב דחה את בקשת ההתפטרות של סנגורי אמיר ברמלי

עורכי הדין לירן זילברמן ועמית זיו ביקשו להתפטר מייצוגו של ברמלי עקב משבר אמון שנוצר ביניהם, על רקע החקירה החדשה שנפתחה נגד ברמלי בחשד לסחיטה באיומים במטרה להשפיע על המשפט ולהביא לפסילתו של השופט כבוב מלגזור את עונשו

משרדים בת"א. מ־110 ל־85 שקל למ"ר / צילום: Shutterstock

עם הכנסות זעומות והפסד: הילה משרדים גייסה כ-60 מיליון שקל באג"ח

בהנפקת החברה שבשליטת רפי אלאלוף לקחו חלק אלטשולר שחם, פעילים ניהול השקעות, קסם, אפסילון ועוד

פרופ' איתן פרידמן, יו"ר "ועדת הלסינקי העליונה" / צילום: צילום מסך

והרי חדשות האמת: החיסון לקורונה הוא לא ניסוי בבני אדם

בניגוד לכותרות, ועדת הלסינקי – הוועדה שאחראית על אישור ניסויים בבני אדם – לא העלתה בשום שלב טענה שהחיסונים הם ניסוי בבני אדם ● מה באמת דרשו חברי הוועדה והאם הם בכלל מוסמכים לפסול את החיסון? ● המשרוקית של גלובס

דונלד טראמפ / צילום: Associated Press, Evan Vucci

מנהיג הרוב הרפובליקאי בסנאט: טראמפ שלהב את ההמונים שהתנפלו על הקפיטול

מנהיג הרוב בסנאט מיץ' מקונל מבקש בשעותיו האחרונות בתפקידו להגן על הפיליבסטר החקיקתי

סטיב באנון / צילום: רויטרס  JONATHAN BACHMAN

טראמפ העניק חנינה ליועצו לשעבר סטיב באנון

החנינה לבאנון היא אחת מתוך עשרות חנינות שהנשיא היוצא טראמפ צפוי לחתום עליהן בשעות האחרונות שלו בתפקיד

חולה קורונה מטופל בבית החולים שיבא / צילום: רובי קסטרו - וואלה חדשות

"כרופא, מעולם לא ראיתי מצב כזה": בתי החולים קורסים תחת העומס

פרופ' דרור מבורך, מנהל מחלקות הקורונה בבית החולים הדסה עין כרם, מנהל "ברומטר" משלו לתחלואה הגוברת, ואומר: "הצוותים בבתי החולים גם מתייאשים מהניהול של המדינה" ● פרופ' צבי שמעוני, המנהל הרפואי של בית החולים לניאדו בנתניה: "יש אירוע דרמטי מתגלגל שאתה לא רואה את סופו"

אביר קארה, מייסד "אני שולמן" בהפגנה של העצמאיים / צילום: שלומי יוסף

מייסד תנועת העצמאים "אני שולמן" אביר קארה הצטרף למפלגת ימינה

אביר קארה הודיע כי שוריינו ל"שולמנים" חמישה נציגים ברשימה של ימינה ● "נדאג שהממשלה תיתן את המענה הנכון. הגיע הזמן לרסק את הרגולציה" ● נפתלי בנט: "אנחנו הבית של חצי מיליון העצמאיים ובעלי העסקים בישראל"

יואל בר־אל ודרור פלדהיים, מייסדי טראקס / צילום: יח"צ

אחרי סדרת רכישות בעולם, טראקס שוב מפטרת בישראל

החברה המפתחת טכנולוגיה לניהול מלאי קמעונאי מפטרת כ-10% מתוך 300 העובדים במרכז הפיתוח בישראל ● במקביל טראקס פועלת לקראת הנפקה בניו יורק ושואפת לשווי של מעל 2 מיליארד דולר

דואר ישראל - שירות מיון ארצי / צילום: איל יצהר

הקורונה של דואר ישראל: ירידה משמעותית בהיקף הסחר ב-2020

תושבי ישראל הזמינו מחו"ל כ-50 מיליון חבילות ב-2020, מול כ-68 מיליון חבילות ב-2019 ● מנתוני הדואר עולה כי זו השנה הראשונה מזה עשור שבה כמות החבילות נמוכה משמעותית משנה קודמת, ודומה בהיקפה להזמנות ב-2016

האתר של ישראל היום

מדביק את הפער: "ישראל היום" משקיע באפליקציה משודרגת למובייל

העיתון, המופץ בחינם, מבקש להדביק את הפער הדיגיטלי ונערך להשקה בהשקעה של מאות אלפי שקלים במקביל לשדרוג האתר ● בהמשך ייערכו בעיתון לשיווק ולקידום המהלך בקמפיין פרסום נרחב

אילוסטרציה - בורסה ת"א / צילום: שלומי יוסף

עליות קלות בבורסה; גילת קופצת ב-5.3%, שופרסל עולה ב-2.8%

הממשלה אישרה פה אחד את הצעת נתניהו: הסגר יוארך ב-10 ימים ● הדולר והאירו מתחזקים מול השקל ● עליות קלות במסחר בחוזים על מדדי בורסות ארה"ב ● טראמפ מפנה היום את הבית הלבן

הבורסה בוול סטריט  / צילום : Shutterstock א.ס.א.פ קריאייטיב

בורסות וול סטריט ננעלו בעליות, נאסד"ק קפץ 1.5%

מדד דאו ג'ונס התחזק ב-0.4% ומדד S&P 500 התקדם ב-0.8% ● נפט ברנט קפץ ב-2.1% ● סרגון טסה 32%, גילת המריאה 26% ● גולדמן זאקס ובנק אוף אמריקה עקפו את התחזיות ברבעון הרביעי ב-2020 ● באירופה: מדד דאקס נחלש ב-0.2%, פוטסי 100 נסוג 0.1% וקאק 40 ירד ב-0.3%

מנכ"ל ScyllaDB דור לאור / צילום: יח"צ

המנכ"ל הישראלי שניתק את פרלר: "ויתרנו על הכנסה גדולה"

הסטארט-אפ הישראלי ScyllaDB סיפק לרשת החברתית השנויה במחלוקת את מסד הנתונים עד לשבוע שעבר ● המנכ"ל דור לאור: "זאת החלטה קשה שקיבלנו לאחר שלושה ימי דיונים. היינו חייבים להציב גבול"

חנויות סגורות בעקבות הסגר / צילום: כדיה לוי, גלובס

זרם המובטלים נמשך: 3,256 נרשמו בשירות התעסוקה ביממה האחרונה

מאז תחילת הסגר נרשמו בשירות התעסוקה 141,651 דורשי עבודה חדשים ● עובדי ענף ההוראה, החינוך וההדרכה מהווים את הקבוצה העיקרית בקרב דורשי העבודה החדשים מאז תחילת הסגר עם שיעור של 26.3%

פאנלים סולאריים בישראל/ צילום: Shutterstock

עוד אנרגיה ירוקה לבורסה: סולאיר הגישה תשקיף לגיוס של כ-150 מיליון שקל

חברת האנרגיה הסולארית המפסידה של בני הזוג אלון ופאולה שגב פועלת בישראל ובאירופה ● מכוונת לשווי של עד 600 מיליון שקל בהנפקה

אנגלה מרקל / צילום: AP - Michael Sohn

גרמניה האריכה הסגר עד אמצע פברואר; בתיה"ס יישארו סגורים

ברקע החשש בגרמניה מהתפשטותה של "המוטציה הבריטית" הוחלט להאריך את ההגבלות על החיים הציבוריים במדינה עד 14 בפברואר לכל הפחות ● גם אוסטריה ושוויץ הודיעו על הארכת הסגר

ג''ק מא, מייסד עליבאבא. האשים את הרגולטורים ב"גישה מיושנת"
צילום: רויטרס-Yuya Shino

התעלומה שהטריפה את העולם: ג'ק מא נראה לראשונה מזה חודשים, ומניית עליבאבא מזנקת

לפי הדיווח בתקשורת הסינית המקומית, הטייקון מא הופיע בווידאו ונשא נאום מול 100 מורים כפריים ● זוהי הופעתו הפומבית הראשונה מאז הנאום הביקורתי שנשא ב-24 באוקטובר

ויטליק בוטרין, מייסד את'ריום / צילום: Ethereum Foundation

את'ריום חוצה את רף ה-1,400 דולר: המתחרה של ביטקוין בשיא כל הזמנים

מחירו של את'ר, המטבע השני בגודלו בשוק הקריפטו אחרי ביטקוין, זינק יותר מ-12% ביממה האחרונה ● אחר הצהריים נסחר במחיר ממוצע של עד 1,430 דולר - רק 2 דולר פחות ממחיר השיא שקבע לפני שלוש שנים