גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

אוניברסיטת ת"א עותרת נגד תוואי הקו הירוק של הרכבת הקלה

הטענה העיקרית של האוניברסיטה היא שקיבלה את ההודעה על התוואי שכולל הפקעה משטחה לפני כחודשיים בלבד, ולאחר שהתוכנית כבר אושרה • בקשת האוניברסיטה לצו ביניים נדחתה

עבודות הרכבת הקלה / איל יצהר
עבודות הרכבת הקלה / איל יצהר

אוניברסיטת תל-אביב דורשת לשנות את תוואי הקו הירוק של הרכבת הקלה שמתוכנן להפקיע שטחים על חשבונה, ועתרה השבוע (א') לבית המשפט נגד התוואי המתוכנן. במסגרת העתירה המינהלית שהוגשה לבית המשפט לעניינים מינהליים בתל-אביב, מבקשת האוניברסיטה מבית המשפט לגרוע מתחום ההפקעה בפועל שנקבע להקמת התוואי הקו הירוק ותפעולו, חלק מהמקרקעין המצוי בשטח בו לאוניברסיטה זכות חכירה לדורות.

לטענת האוניברסיטה, חלק גדול משטחי ההפקעה שנקבעו על-ידי נתיבי תחבורה עירוניים להסעת המונים בע"מ (נת"ע) - בהיקף של 850 מ"ר לבין 1,250 מ"ר - כלל אינו דרוש לתפעול הקו הירוק. עוד נטען כי הפקעה זו באה על חשבון שטח בינוי העתיד לשמש את האוניברסיטה ואת הציבור. וזאת, באופן שרירותי, בלתי סביר, בלתי מידתי, תוך פגיעה בזכויות האוניברסיטה שלא כדין.

בקשה לקבלת צו ביניים שיורה לנת"ע להימנע מלתפוס חזקה במקרקעין המיותרים שהוגשה על-ידי האוניברסיטה במקביל להגשת העתירה, נדחתה עוד באותו היום בידי שופטת בית המשפט המחוזי, צילה צפת, אשר נימקה את סירובה להיעתר לבקשת האוניברסיטה, בכך שזו חיכתה כמעט חודשיים עם הגשת הבקשה, מהיום שנודע לה לשיטתה כי קיימת הפקעה של שטחים מיותרים המצדיקים את גריעתם.

i-12

האוניברסיטה טוענת שלא ידעה

המחלוקת נולדה בהודעה ששלחה נת"ע לאוניברסיטה בחודש יוני השנה, במסגרתה הודיעה נת"ע כי בהתאם לסעיפים 5 ו-7 לפקודת הקרקעות (רכישה לצרכי ציבור) היא מתכוונת להפקיע חלקים משטח האוניברסיטה.

לפי האוניברסיטה, חלקו הרלוונטי של תוואי מסילת הקו הירוק של הרכבת הקלה לעניין העתירה, הוא בצורה של "חצי סהר", והוא נמתח מרחוב חיים לבנון במערב ומתעקל לכיוון מזרח לרחוב ג'ורג וייז. עוד נטען כי לפי התוכנית, הקו הירוק מיועד לעבור בתחום שטחה של האוניברסיטה, תוך שהוא מפקיע חלקים ממנה באופן זמני או באופן קבוע.

לפי הנטען בעתירה, מעיון בתכנון המפורט של תחנות תוואי הרכבת הקלה בקו הירוק שנשלח ימים ספורים לאחר משלוח ההודעה על כניסתה הצפויה של נת"ע למקרקעין, "התחוור לראשונה" לאוניברסיטה כי מיקום התחנות בקו הירוק, כפי שזה מופיע בתכנון המפורט, מייתר את הצורך בהפקעת המקרקעין המיותרים. 

בהקשר זה מדגישה האוניברסיטה כי התכנון המפורט ובכלל זה מיקום התחנה, הובא לידיעתה רק לאחרונה - לאחר שתמו הליכי פרסום התוכנית ואישורה.

הקו הירוק - מהרצליה ועד ראשל”צ

"נזק בלתי הפיך לאוניברסיטה"

אוניברסיטת תל-אביב מנסה לשוות לעתירתה נופך חוקתי, תוך שהיא טוענת כי גריעת המקרקעין המיותרים מההפקעה, הכרחית משום עקרונות חוקתיים של צמצום הפגיעה בזכויות הקניין של האוניברסיטה. בנוסף טוענת העירייה, כי גריעת המקרקעין הכרחית, גם בשל עקרונות תכנוניים כמפורט בחוות דעתו של אדריכל האוניברסיטה (משרד קולקר-קולקר-אפשטיין), שצורפה לעתירה. במסגרת אותה חוות-דעת נטען, בין היתר, ש"בשלב זה ברור בעליל, כי אין לנת"ע או למי מטעמה צורך כלשהו במקרקעין המיותרים לשם פרויקט הקו הירוק של הרכבת הקלה או לכל מטרה אחרת".

עוד טוענת האוניברסיטה כי גריעת המקרקעין המיותרים הכרחית, משום חיוניותם של אלה בעתיד, במסגרת "תוכנית-אב לבינוי" שמקדמת האוניברסיטה בשטחה, כחלק מהתפתחותה הטבעית ולטובת הציבור הרחב, כך לטענתה.

לפי האוניברסיטה, לאורך השנים, התקיימו מגעים שוטפים בינה ובין נת"ע, במסגרתם הבהירה הראשונה לאחרונה, כי לגישתה, יש לבטל את ההפקעה המתכוננת בפינת הרחובות ג’ורג’ וייז וחיים לבנון. זאת, בשל אותה תוכנית-אב לבינוי של האוניברסיטה, המציעה למקם את מרבית הבינוי החדש "על דפנות קמפוס האוניברסיטה". חרף אותם מגעים, לא יודעה האוניברסיטה בדבר התכנון המפורט, ורק משזה הועבר לה בחודש יוני האחרון, ניתן היה לעמוד כי חלק מאותה הפקעה באזור האוניברסיטה הוא מיותר.

לפי המתואר בעתירה, בתאריך 24.6.18 (לאחר שליחת ההודעה והתכנון המפורט) נערכה פגישה בין אדריכל האוניברסיטה לבין גורמים מטעם נת"ע (מנהלי הפרויקט מטעמה), במסגרתה הפנה אדריכל האוניברסיטה את תשומת ליבה של נת"ע לעובדת המקרקעין המיותרים. לפי הנטען, נת"ע לא דחתה על הסף את טענות האוניברסיטה, "ואף לא הצביעה על צורך כלשהו בהם".

"במצב דברים זה", טוענת האוניברסיטה, שיקולים של זכות הקניין מזה; צורכי הציבור מזה; ופיתוח האוניברסיטה מזה - הם אלה המחייבים את גריעתם של המקרקעין המיותרים. הותרת המצב כמו שהוא יגרום לאוניברסיטה "נזק בלתי הפיך, נזק אשר בתורו ישפיע גם על הציבור כולו", לטענתה.

העתירה הוגשה באמצעות עורכי הדין עופר דרורי וטל לבקוביץ ממשרד משה נסים, רינקוב, סנדרוביץ.

מנת"ע לא נמסרה תגובה.

עוד כתבות

סוחרים בוול סטריט / צילום: רויטרס

וול סטריט ננעלה ללא שינוי סביב רמת השיא; טבע צנחה ביותר מ-4%

הנאסד"ק והדאו ג'ונס ננעלו ללא שינוי, ומדד S&P טיפס ב-0.1% ● דחיית משפט האופיואידים בשלושה חודשים הכבידה על מניית טבע ● סיסקו נפלה לאחר תחזית חלשה שסיפקה זה הרבעון השני ברציפות ● וולמארט היכתה את תחזית הרווח למניה ● סין רכשה תוצרת חקלאית מארה"ב אך פחות מהצפוי

 מנכל IMC אורן שוסטר/ צילום:  איל יצהר

"כשמסתכלים על חברות קנדיות שמוכרות קנאביס בעשרות מיליוני דולרים ברבעון, קשה לדבר על יתרון של ניסיון בגידול. הן כבר עקפו אותנו"

בשבוע שעבר הצליחה חברת IMC מקיבוץ גליל ים לתקוע דגל ישראלי שני מעבר לים, כשהפכה לחברת גידול הקנאביס הראשונה להתחיל להיסחר בבורסה בקנדה ● בראיון ל"גלובס" מדבר המנכ"ל אורן שוסטר על הגאות של התחום והנפילה שבדרך, הקושי לגייס באקלים הנוכחי וכיצד רואים בחו"ל את ישראל: "כל הזמן קיבלנו פידבקים מהמשקיעים, שהדבר העיקרי שמטריד אותם לגבי חברות ישראליות הוא אי הוודאות"

סניף WeWork בניו יורק / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

הפסדי WeWork תפחו ל-1.25 מיליארד דולר ברבעון בעקבות פתיחת משרדים חדשים

ההפסדים של We, הבעלים של חברת חללי העבודה המשותפים, גדלו יותר מפי שניים ברבעון השלישי ● ההסבר העיקרי לגידול בהפסדים הוא שמספר המשרדים ברשת צמח לשיא, והחברה לא הצליחה לשלוט בעלויות

תמר גור קראוזה, רבה רפורמית עורכת חופות / צילום: אורי אלון , גלובס

"יש לך להמליץ על מישהו שהוא ממש כמוך, אבל גבר?"

תמר גור קראוזה כבר חיתנה 300 זוגות אבל עדיין נתקלת בשאלה: 'תוכלי להמליץ על מישהו בדיוק כמוך רק גבר?' ● אבל היא בכל זאת אופטימית: "קורית כאן מהפכה גדולה שמגיעה מלמטה - הציבור קם ואומר לרבנות אנחנו לא רוצים אתכם יותר. ומהפכות כאלה קורות לאט" ● פרק שלישי בסדרה "העבודה שלי"

איריס בינקוביץ', אביגיל דר ונרקיס טסלר / צילום: רונה איבר

מועדון ארוחת הבוקר: מה חושבות מנהלות בתחום הקנאביס על שבירת קירות

וגם: UMI תפחית שכרו של בני גבאי ל-60 אלף שקל לחודש

הפגנת BDS / צילום: SHUTTERSTOCK

הארגון שהפסיד בעתירה על סימון מוצרים מיו"ש: "החלטה מבישה שנבעה מסיבות פוליטיות"

ביה"ד של האיחוד האירופי הנחית השבוע מכה על היצוא הישראלי, כשקבע כי חובה לסמן מוצרים מיהודה ושומרון, ממזרח ירושלים ומרמת הגולן, בשל היותם "שטחים כבושים" ● באירופה הנזק לישראל יהיה יותר תדמיתי מאשר כלכלי

שרה נתניהו, רעיית ראש הממשלה בבית המשפט לקראת הודאה / צילום: מרים צחי

המסרונים המפלילים של בעלי בזק ו-250 סמסים בין שרה נתניהו לאיריס אלוביץ': נחשפו תמלילי חקירת אשת רה"מ

בתוכנית המקור בערוץ 13 נחשפו הערב תמלילים מחקירתה של שרה נתניהו שאף מעומתת בחקירה עם תכתובות בין שאול אלוביץ ומנכ"ל וואלה דאז אילן ישועה ● אלוביץ קושר בתכתובות במפורש בין סיקור חיובי להטבות רגולטוריות ● נתניהו נדרשת להגיב על מעורבותה בענייני משרד התקשורת ובהפעלת לחץ לקבלת סיקור חיובי

תלמיד עם מחשב נייד / צילום: שאטרסטוק

בכיר באפל: תלמידים שישתמשו במחשבים של גוגל לא צפויים להצליח

פיל שילר, סגן נשיא בכיר לשיווק באפל, התייחס בראיון לאתר "CNET" למחשבי "כרומבוק" של גוגל: "אם כל מה שאתה רוצה זה לעשות מבחנים לילדים, אולי מחשב זול יוכל לעשות זאת. אבל התלמידים לא הולכים להצליח"

יהלי סלע, רם יוניש וגילי ינקוביץ - מייסדי סימפליפיי / צילום: יח"צ

צ'ק פוינט רוכשת את סטארט-אפ הגנת הסייבר סימפליפיי

סימפליפיי מפתחת טכנולוגיית הגנת סייבר להגנה על מוצרי האינטרנט של הדברים ● סכום העסקה לא נחשף, אך ההערכה היא כי מדובר בכמה מיליוני דולרים

אביגדור ליברמן ובני גנץ / צילום: אלעד מלכה, יח"צ

גנץ וליברמן בסיום הפגישה: אין תשובה מדויקת על מתווה הנשיא

עדיין לא חלה התקדמות כלשהי לכיוון הקמת ממשלה ● ביום רביעי הקרוב יפקע המנדט של גנץ להרכבת הממשלה

קנאביס / צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

התפתחות דרמטית בבג"ץ הקנאביס: משרד הבריאות חשף כי הנחיות בעניין ייצוא הקנאביס יפורסמו בשבוע הבא

משרד הבריאות מתכנן לפרסם הנחיות בעניין ייצוא קנאביס ביום שני הקרוב ● בהודעה לבג"צ אמר המשרד: "מבחינת משרד הבריאות, כל עסק אשר עומד בסטנדרט לייצור ושיווק מקומי – יוכל לשווק מוצריו לחו"ל" ● חשיפת תקנות מטעם משרד הבריאות עדיין אין פירושה שישנה הסכמה עם כל הגורמים הקשורים בעניין וכי הוסרו כל החסמים לייצוא, אולם היא לכל הפחות מעידה כי הדיון מתקדם ואיננו תקוע

אורי לוין, מייסד ויו"ר. זיו תירוש, מייסד ומנכ"ל, Refundit / צילום: יח"צ

הסטארט-אפ ריפנדיט שייסדו אורי לוין וזיו תירוש גייס 10 מיליון דולר

מדובר בסטארט-אפ המציע אפליקציה שמייעלת ומקצרת את הליך קבלת החזר המע"מ לתיירים בהתאם למדיניות של הארצות בהן הם מבקרים ● את סבב הגיוס הובילה Amadeus Ventures

מוצרים של דין פודס / צילום: א.ס.א.פ קריאייטיב / Shutterstock

צניחה של 40% בארבעה עשורים בצריכה: מה גרם לענקית החלב מארה"ב לפשוט רגל

דין פודס, המתמודדת עם השינוי בטעמי הצרכנים, פנתה להליך של פשיטת רגל ● מאמצי החברה לסגור מחלבות ולצמצם את כוח-האדם לא עמדו בקצב של הירידה במכירות ● על אף הירידה בצריכת משקה החלב, הצריכה של מוצרי חלב הכוללת עלתה כמעט ב-20% בתקופה זו, כי הצרכנים קונים יותר יוגורט וגבינות

מטבע דיגיטלי/צילום: שאטרסטוק

יצרנית מכונות כריית הביטקוין מנמיכה ציפיות לקראת הנפקה ראשונית בנאסד"ק

Canaan הסינית, החברה השנייה בגודלה בתעשיית מכונות הכרייה של מטבעות קריפטו, מתכננת להנפיק 10 מיליון ADS במחיר יעד של 11-9 דולרים למניה ● במחיר זה תוכל החברה לגייס לכל היותר 100 מיליון דולר - ולא 400 מיליון דולר, כפי שהעריכה לפני כשבועיים

וורן באפט, תלמידו של בנג'מין גרהאם / צילום: ריק ווילקינג, רויטרס

ההשקעה של וורן באפט בטבע: השווי עלה, אך ברקשייר הת'אוויי עדיין הפסידה מאות מילוני דולרים

פורסמו ההחזקות הרבעוניות של ברקשייר הת'אוויי (שבבעלות וורן באפט) בחברת טבע. אין שינוי מרבעונים קודמים, עדיין מחזיק בסוף הרבעון השלישי בכ-43.2 מיליון מניות טבע ● השוני המרכזי הוא שמחיר המניה עלה מ-6.88 דולר בסוף הרבעון ל-9.37 דולר נכון לאתמול, לכן שווי ההחזקה של באפט הוא כ-405 מיליון דולר

ברק עילם  / צילום : שלומי יוסף

צמיחה של 27% בתחום הענן דחפה את הכנסות נייס; מעלה תחזית רווח שנתית

הכנסות של 152 מיליון דולר מתחום הענן סייעו לנייס להציג ברבעון השלישי עלייה של 8% בהכנסות ל-387 מיליון דולר ● המנכ"ל ברק עילם: ההכנסות מפעילות הענן הן 40% בקירוב מהכנסות החברה ומשקפות את ההצלחה הגדולה שלנו בתחום"

אוכלים בכלים חד פעמיים בחברת הפינטק "טיפלתי" / צילום: אורי פרל

להוציא את החד"פ: כך ההייטקיסטים שוב מקבעים נורמות בשוק התעסוקה

יוזמה של עובדי הייטק שקוראת למעסיקים להוציא מחדרי האוכל את הכלים החד-פעמיים ויוזמות סביבתיות אחרות מובילות את המעסיקים לדבר בשפה אקולוגית ● האם מדובר בטרנד חולף בגלל מחאת האקלים או בשינוי כיוון?

אוון שפיגל / צילום: JD Lasica

"הורי גידלו אותי בלי טכנולוגיה. הבן שלי רשאי לצפות בטלוויזיה שעה בשבוע"

אוון שפיגל, מייסד ומנכ"ל סנאפ, מספר בראיון ל"וול סטריט ג'ורנל" על האופן שבו הוא מגדל את הילדים שלו, על העיצוב המחודש שהיה שנוי במחלוקת ("הוא הצלחה") ועל פייסבוק: "התחרות איתנו גרמה להם להציע יותר ערך ללקוחות"

סניף של ברגר קינג/ צילום:  יקי טל

הקרב על הקציצה עולה מדרגה: ברגר קינג בדרך להביא לישראל המבורגר צמחוני משלה

ענקית המזון המהיר החלה לשווק בארה"ב המבורגר מבוסס חלבון צמחי, ומספר הלקוחות החדשים זינק • בינתיים הקציצה הפופולרית לא יכולה לנחות באירופה בשל דרישות תקינה, וברשת מצאו פתרון יצירתי: יוניליוור תייצר עבורם גרסה לשוק האירופי • איזו גרסה תגיע לישראל?

אלונה בר און בוועידת עושים שוק \ צילום: איל יצהר

אלונה בר און, יו"רית "גלובס": יש לקיים דיון דחוף על תפקיד מועצת העיתונות בשיקום העיתונות ואמון הציבור

"זוהי שעת חירום. עלינו להודות שמועצת העיתונות אינה ממלאת תפקיד משמעותי ורלוונטי כפי שהיה מצופה ממנה בשעה קשה זו" ● מכתב גלוי ששלחה אמש יו"רית גלובס אלונה בר און למועצת העיתונות ● מפאת חשיבות הדברים והרלוונטיות גם ל"גלובס", אנו מביאים אותו כאן כלשונו