גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

המדינה: מו"מ עם השוטרים על תוספת שכר במיליארדים

באוצר מתנגדים למו"מ: התקציב ייפרץ, הגירעון יחצה את קו 3%  - סכנה לדירוג האשראי של ישראל ● התוספת תינתן לאחר שביה"ד חייב את המדינה לשלם גם לגימלאי השב"כ והמוסד את "תוספת היעדר ביטחון תעסוקתי" שניתנה ב-2006 לחיילי צה"ל ● החשש - כל זרועות הביטחון ירצו את התוספת

חילופי מפכלים במשרד רהמ בנימין נתניהו, השר  גלעד ארדן,  בנצי סאו , רוני אלשיך / צילום : חיים צח לע"מ
חילופי מפכלים במשרד רהמ בנימין נתניהו, השר גלעד ארדן, בנצי סאו , רוני אלשיך / צילום : חיים צח לע"מ

המדינה תפתח במשא-ומתן רשמי עם נציגי השוטרים והסוהרים על תוספות שכר במליארדים - כך מסתמן בדיונים שהתנהלו בשבוע שעבר בין משרד האוצר למשרד המשפטים. ל"גלובס" נודע כי במסגרת הדיונים הבהירו נציגי היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, כי אין מנוס מפתיחה במו"מ על תוספות השכר אולם באוצר עדיין מתנגדים לאפשרות זו. בכירים באוצר אמרו הערב (ג') ל"גלובס" כי בפני הממשלה עומדות שתי אפשרויות, להחליט על תשלום תוספות השכר ולפתוח במו"מ או להחליט על אי-תשלום התוספות ולעתור לבג"ץ נגד החלטת בית הדין הארצי לעבודה המכירה בזכותם של השוטרים והסוהרים לתוספות השכר.

בעקבות הדיונים שלח מנכ"ל האוצר, שי באב"ד, מכתב בהול למ"מ מנכ"ל משרד ראש הממשלה, יואב הורביץ, והתריע כי תקציב 2018 ו-2019 צפוי להיפתח אם הממשלה לא תכונס לקבל החלטה שתאפשר ליועץ המשפטי לממשלה לעתור לבג"ץ בניסיון למנוע את התוספות.

עד כה נכשל האוצר בניסיונותיו לכנס את הממשלה על רקע מסע לחצים שמפעילים גמלאים ובני זוג של אנשים המשרתים במשטרה, בשירות בתי הסוהר ובזרועות הביטחון האחרות, על ראש הממשלה, השרים, חברי כנסת ואישים מרכזיים במפלגות. ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר האוצר משה כחלון לא מרבים להתבטא בנושא, בעוד שהשר לביטחון הפנים גלעד ארדן כבר הכריז על תמיכתו בתביעות השוטרים ובמתן התוספת העומדת בממוצע על 7% מהשכר.

באב"ד פנה להורביץ לאחר שבשיחות שהתנהלו בשבוע שעבר דחה המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, רז נזרי, את בקשת האוצר לעתור מיידית לבג"ץ בניסיון לעצור פסק דין, שמחייב את המדינה לשלם תוספת שכר לאנשי הקבע גם לגמלאי השב"כ והמוסד. ההערכה במדינה היא, שאם בג"ץ לא יתערב - ישמש פסק הדין תקדים עבור עשרות אלפי עובדים וגמלאים, ששכרם צמוד לשכר אנשי הקבע ובכלל זה שוטרים, סוהרים ואנשי זרועות ביטחון אחרות -שיקבלו את תוספת השכר גם מכאן ולהבא וגם רטרואקטיבית משנת 2006.

האוצר מעריך כי התשלום הרטרואקטיבי יעמוד על סכום של 7 מיליארד שקל והתשלום מכאן ולהבא יעמוד על סכום של 620 מיליון שקל לשנה. מעבר לכך, מדובר בהוצאה שצפויה לגרום לאוצר לחרוג ממסגרות התקציב - מגבלת ההוצאה ויעד הגירעון - ולסכן בכך את דירוג האשראי של ישראל, שהועלה רק לאחרונה על ידי סוכנות הדירוג S&P ונמצא בבחינה לקראת העלאה בסוכנות הדירוג מודי'ס.

"ברצוננו להבהיר שביצוע פסק הדין כאמור יוביל למעשה לפתיחה של תקציב המדינה לשנים 2018 ו-2019", כותב באב"ד להורביץ במכתב שהעתקו נשלח גם לראש הממשלה, "ומשמעותו הפחתה משמעותית בתקציבים המיועדים לרווחה, חינוך בריאות וביטחון. בנוסף לביצוע פסק הדין כאמור השלכה משמעותית על המגבלות הפיסקאליות של התוכנית התלת-שנתית לשנים 2020-2022".

ל"גלובס" נודע כי עמדת היועץ המשפטי לממשלה, שהוצגה על-ידי המשנה עו"ד נזרי, היא כי אין היתכנות משפטית לעתירה לבג"ץ כעת וכי היועץ המשפטי לממשלה יהיה מוכן לשקול מחדש את עמדתו רק אם הממשלה תקבל החלטה, שמשמעותה שתוספת השכר איננה חלק מהשכר של אנשי הקבע.

באוצר הודו כי נכשלו כל הניסיונות שנעשו עד כה לכנס את הממשלה לקבל את ההחלטה - על-רקע מסע הלחצים שמופעל על ראש הממשלה והשרים. לאור המצב, סוכם בישיבה כי במקביל לערוץ המשפטי תפעל המדינה בערוץ של ניהול סיכונים כלומר תפתח במשא-ומתן עם נציגי העותרים.

גמלאי השב"כ והמוסד עתרו לפני מספר שנים לבית הדין לעבודה בדרישה לקבל תוספת שכר המשולמת מאז 2006 לחיילי צה"ל בגין היעדר ביטחון תעסוקתי. התוספת בגובה 7.3% מהשכר הובטחה בזמנו על-ידי האוצר במסגרת הסכם, שבו הסכים הצבא לפיטורי אלפי אנשי קבע - מאחר שבצה"ל אין למשרתי הקבע אפשרות להתאגד. ואולם, בעת מתן התוספת לא נקבע כי מדובר בתוספת ייחודית לחיילי צה"ל ומשום כך דרשו לקבל אותה גם משרתים אחרים בזרועות הביטחון, ששכרם צמוד לשכר אנשי הקבע.

באוצר טענו כי המשרתים במשטרה, בבשירות בתי הסוהר ובגופי ביטחון אחרים נהנים בפועל מביטחון תעסוקתי מלא, אך למרות זאת ב-25 ביוני דחה בית הדין הארצי לעבודה ערעור שהגישה המדינה נגד פסק הדין וקיבל את עתירת הגמלאים. במקביל צריכה המדינה להודיע לבית הדין הארצי עד ל-6 בספטמבר מה עמדתה בנוגע לעתירה המקבילה שהגישו שוטרים וסוהרים.

כאמור, לדעת היועץ המשפטי לממשלה הדרך היחידה לנסות ולעצור את התשלום היא באמצעות קבלת החלטת ממשלה שתכיר בתוספת היעדר ביטחון תעסוקתי כתוספת קבועה לפי חוק שירות הקבע (גמלאות). ואולם כל ניסיונות האוצר להביא את הממשלה לקבל החלטה בנושא נדחו. 

פרשנות: נתניהו נכנע לעוד תוספת שכר שקרית / סטלה קורין-ליבר

משביתה לשביתה, מפרשה כלכלית אחת לשנייה, מבחירות לבחירות ומכניעה לכניעה, הולך ומתברר שראש הממשלה בנימין נתניהו הופך לקומוניסט האחרון שנותר ראש ממשלה בעולם המערבי. אין לו כוח ללחצים. אין לו כוח או הערכה למשה "הנדיב הידוע" כחלון, אין לו טיפת סבלנות לחברתיות המתיפייפת של אבי "חובב השביתות" ניסנקורן וועדי המונופולים שלו.

אז הוא מוותר. נכנע.

לנתניהו נגמר הרצון להילחם על תיקון כלכלת ישראל. איבד את הלהט ליישם את האג'נדה התחרותית שדגל בה. הותש משרי האוצר שלו. נוח לו, פוליטית ומדינית, לחגוג סימנים חיצוניים, כמו אבטלה נמוכה ודירוג אשראי גבוה. הוא מתעלם משלל הבעיות המבניות והנזקים ארוכי הטווח והמעמיקים שהקדנציה הנוכחית שלו גורמת למשק. שר האוצר נתניהו, 28.2.2003 - 7.8.2005 היה נלחם בראש ממשלה אם היה מחליט את ההחלטות שהוא עצמו עושה היום, אילו היה פותח במשא-ומתן כל-כך מיותר, לא צודק, לא ראוי. משא-ומתן פוליטי בריח בחירות.

החלטה מוזרה מתפתחת בפרשה המאוד-שקרית של השוטרים, שב"ס, מוסד, שב"כ ושירות בתי הסוהר. שאחריהם ירוצו לוחמי האש, אחר-כך עובדי מד"א ועוד ועוד ועוד... זאת החלטה הרבה יותר עקרונית מכל החלטה כלכלית שהתקבלה בשנים האחרונות. כל-כך עקרונית ומכרעת שהיא גם עלולה לפגוע ביהלום שבכתר של ראש הממשלה ושר האוצר: דירוג האשראי של ישראל.

אגב, עלות ההחלטה היא עשרות מיליארדי שקל, שיצטרפו בגאון ל-180 מיליארד שקל עלות שנתית של "השירות הציבורי", כ-700 אלף אישה ואיש, לא כולל כמה מאות אלפי פנסיונרים. וזאת מאחר שכללי ההצמדה בשכר בשירות הציבורי נשארו סובייטים מימי מסך הברזל: שכרו של זה צמוד לשכרו של ההוא שצמוד לזה, שצמוד להוא... בדיוק כמו קוביות דומינו שמתמוטטות אחת אחר השנייה.

מדובר בהחלטה לא צודקת וגם שקרית. וזאת מפני ששמשקרים כל האנשים והאיגודים של העובדים והגמלאים, שדורשים-לוחצים עכשיו לממש לטובתם את עיקרון ההצמדה ולתת גם להם (כמו שניתן לאנשי הקבע בצה"ל) את תוספת "היעדר ביטחון תעסוקתי" שתוסיף להם 7.3% לחודש בשכר ובגימלה, הנוכחית והעתידית. זהו שקר מאחר שיש להם - בהחלט יש להם - ביטחון תעסוקתי.

הגימלאים נהנים ממילא מהזרמה חודשית קבועה. העובדים הפעילים יודעים היטב שבשירות המדינה, בממשלה ובשירות הציבורי, לא מפטרים עובדים (אפילו לא את אלה שמזמן הפסיקו לעבוד). לכן לא מגיעה להם שום תוספת כספית על משהו שלא קיים - מיליארדים שיבואו הישר משכרם של עובדים, ממי שנדרש לכספי רווחה, בריאות, בתי ספר.

ברור שהדג מסריח מהראש. אבל סביר להניח שגם נתניהו לא באמת ידע מה קורה שם. גם לא שר האוצר ופקידיו. אפשר שאפילו שר הביטחון דאז לא ידע - אבל היה אמור, כמו הרמטכ"ל, לדעת על הזרמת הכסף השקרית והמופקרת בצבא - שזעזעה את שורת הדומינו הזו.

מי שכן ידע היטב ואף יזם את השקר, הם אנשי הכספים בצה"ל מאז 2006. באותה שנה, לאחר שהתגבשו תוכניות לצמצום מספר משרתי הקבע ומימוש האפשרות לפטר אותם במהלך החוזה התלת-שנתי או מייד אחריו, הוסכם לתת לאנשי הקבע תוספת של 7.3%. תוספת שכונתה "תוספת בגין היעדר ביטחון תעסוקתי". אבל איכשהו הצבא החליט להעניק את התוספת הזו גם לגימלאים שלו. למה? כי בצבא יש הרבה כסף ואפשר לחלק אותו בלי שאף אחד ידע על כך.

אין דרך לומר שהגמלאים סובלים מהיעדר ביטחון תעסוקתי מבלי לשקר. גם אין דרך בעולם לומר שגימלאי השוטרים, אלא ששובתים ומתעלפים מול הבית של כחלון או נתניהו, סובלים מהיעדר ביטחון תעסוקתי - גם זה שקר וכזב. גם את גימלאי השב"כ, מוסד, שב"ס ומשמר הכנסת אי-אפשר לפטר והם לא יהיו מובטלים - כי שכרם-גימלתם זורמת.

עכשיו נתקדם מגמלאים לעובדים פעילים. האם אפשר לפטר שוטרים פעילים? האם מערכת ההגנה של הוועדים מאפשרת להזיז מתפקידו סוהר בשירות בתי הסוהר?

אפילו כשברור שהם לא עובדים - אי-אפשר להזיז אותם. הם יסיימו את תפקידם בדיוק בשנת הגימלה הקבועה בחוק. יקבלו פנסיה, שתכלול גם תוספות מיוחדות שסודרו להם לקראת שנת הפרישה, וגם למשל תוספת ביגוד, למרות שהם לא זקוקים לביגוד שרד מיוחד בשנות הפנסיה. בכל מקרה: מהיעדר ביטחון תעסוקתי הם בטוח לא סובלים.

אז למה לתת להם? רק כי ראש הממשלה ושריו מתכוננים לבחירות? כי ראש הממשלה שכח את עקרונות הכלכלה שלו. כי השרים חיכו שהיועץ המשפטי לממשלה יחלץ אותם משפטית - והוא לא עושה את זה. 

ההחלטה כולה של נתניהו. רק הוא. גם הוא יודע שהדרישות שקריות. האם הוא מסוגל להחליט שהמשא-ומתן מיותר?

עוד כתבות

רוברט קראפט / צילום: ריטרס

המיליארדר היהודי רוברט קראפט מואשם בשידול לזנות בפלורידה

משטרת פלורידה הודיעה היום כי קראפט, ידידו של הנשיא טראמפ, תועד בעת שירותי מין בספא "Orchids of Asia" ● בתחילת השנה הודיעה קרן "פרס בראשית" כי קראפט נבחר לחתן פרס בראשית השישי במספר, והוא אמור לקבלו בחודש יוני

איתמר בן גביר  / צילום: אריאל ירוזלימסקי

איפא״ק בביקורת על נתניהו בעקבות התמיכה בעוצמה לישראל: "מפלגה גזענית ודוחה"

לגלובס נודע שחברים בולטים בועד המארגן של איפא"ק העבירו פנייה לבני גנץ בבקשה שינאם בכנס השנתי, אך המטה שלו יעץ לו בשלב הזה לא לעשות כן, שכן זירת איפא"ק היא ביתו הפוליטי הטבעי של נתניהו

בני גנץ בוועידת מינכן / צילום: רויטרס, Andreas Gebert

האתגר הגדול של גנץ ולפיד אינו מבחן המנדטים, אלא הגושים. אם יצליחו כולם יצטרפו אליהם, גם החרדים

אם יצליחו גנץ, לפיד, יעלון ואשכנזי להשיג יותר מנדטים, הרי שהסיעות החרדיות ורסיסי מפלגות מרכז, גם העבודה ומרצ - ינהרו אליהם באוטובוסים ● פרשנות

מודי בן שך / צילום: ענבל מרמרי

"הקנאביס בחר בי": מודי בן ש"ך משקיע בחברה של אהוד ברק, תומך בבני גנץ ולא מתגעגע לניהול פז

מודי בן ש"ך לא תכנן מעולם להשקיע בקנאביס, אבל ההחזקה שלו באינטרקיור כבר שווה 80 מיליון שקל ● בראיון בלעדי ל–G הוא מספר איך זה קרה, וגם למה היה מסרב כיום לנהל את פז, אפילו שניסה פעמיים בעבר לרכוש אותה, ומה הוא חושב על מפקדו לשעבר, בני גנץ

גרגירי זהב/ צילום: רויטרס, Lisi Niesner

כך הפכה ההשקעה בזהב לתעודת ביטוח נגד סיכונים, גם עבור הבנקים המרכזיים

בעיני רבים נתפס הזהב לא כהשקעה, אלא כנכס המבטיח שמירת ערך בתקופות קשות ● מי היה הנשיא האמריקאי שחיסל את הזהב בארה"ב, איזה הסכם עולמי החזיר אותו ללב המערכת המוניטרית, מי היה הנשיא האמריקאי שביטל את אותו הסכם, ולמה הבנקים המרכזיים רק מגבירים את הרכישות ● המתכת היקרה שמסובבת את העולם - כתבה שנייה בסדרה

סקר הסקרים

סקר הסקרים: כחול לבן הדיחה את הליכוד מראש הטבלה

מי מתחזק, מי נחלש ומי מתנדנד סביב אחוז החסימה ● כל הסקרים מכל כלי התקשורת ● "גלובס" עושה סדר ומביא את המספרים העדכניים ביותר של מערכת הבחירות הלוהטת

אחמד טיבי / צילום: איל יצהר

איימן עודה ואחמד טיבי מאחדים רשימות

יו"ר חד"ש ויו"ר תע"ל יכהנו במשותף כיו"ר המפלגה המאוחדת, כשבראש הרשימה יוצב עודה, וטיבי יהיה יו"ר הסיעה בכנסת ● העשיריה הראשונה ברשימה תורכב בחלוקה שווה של חמישה נציגים מכל מפלגה

קואופשופ / צילום:: בר אל

ביהמ״ש דחה פעם נוספת את ההכרעה בנוגע לרכישת הקואופ

השופט האריך את מועד הגשת הצעות והסתייגויות בנוגע למחיר ולהשגת הסכם קיבוצי מול עובדי הקואופ עד ליום שני הקרוב

חיסונים / צילום: שאטרסטוק

הורות לפי מערכת המשפט: חיסונים זה טוב, בית ספר ייחודי - פחות

על הקשר בין החלטת בית המשפט העליון לתת הכשר משפטי לאפלייה בין מוסדות חינוך בתל אביב, לבין החלטת בית המשפט למשפחה לחייב אבא לחסן את ילדתו מצהבת

גבי אשכנזי / צילום: איל יצהר

ג'וקר או משקולת: גבי אשכנזי החליט סוף סוף להיכנס לחיים הפוליטיים. איך זה ייגמר?

המגעים שלא הבשילו עם הליכוד, הדם הרע עם בני גנץ, תמלילי פרשת הרפז שמאיימים לחזור לרדוף אותו, התביעה בחברת שמן ומי בתקשורת ניסו להריץ אותו ● גבי אשכנזי ירד מהגדר ונכנס לפוליטיקה, כמה זמן הוא יישאר?

וול סטריט / צילום: רויטרס

אוויס רשמה רווח למניה שעלה בהרבה על ציפיות השוק

חברת השכרת הרכבים מסכמת את הרבעון הרביעי עם עלייה של 2% בהכנסות ורווח למניה שהדהים את השוק ● המניה בזינוק החד מזה 7 שנים ● רק לפני עשרה ימים בגולדמן זאקס העלו המלצה למניה

משפחה / צילום: shutterstock

עסקה מלאכותית? "חמותי אינה קרובת משפחה שלי"

חם או חמות אינם נחשבים קרובי משפחה לצורך העברת דירה כמתנה, אבל חתן דווקא כן

שמעון אלון/ צילום:איל יצהר

רגע אחרי מכירת אטיוניטי, שמעון אלון מסכם אקזיט שני: ״החלטנו למכור כי לא לעולם חוסן״

אטיוניטי הודיעה על מכירתה לחברת Qlik תמורת 560 מיליון דולר ● אלון מספר על המחיר בעסקה: "כשאתה אומר 'אנחנו רוצים עוד דולר', אתה לוקח סיכון שהצעה כזאת כבר לא תחזור פעם שנייה" ● ויש גם בונוס: האזינו לשיחה עמו, שערכנו ב-17 בספטמבר 2018, לפני המכירה

דניאל וקסמן/ צילום: כפיר זיו

מירי רגב? "חיבוק זה לא דבר טוב. מי שמחבק אותך בדרך כלל רוצה ממך משהו"

דניאל וקסמן חתום על כמה מהסרטים החשובים והטעונים בתולדות הקולנוע הישראלי, מה שלא שינה את העובדה שעשר שנים הוא חיפש מימון לסרט החדש שלו, "עכו חלומות", וגם כשסוף־סוף מצא תקציב ל־14 ימי צילום, הילדים שלו עבדו על הסט ● ראיון

שיגור בראשית \ צילום מסך מ-SpaceX

היסטוריה ישראלית: החללית בראשית שוגרה בהצלחה לירח

החללית שוגרה בשעה 03:45 שעון ישראל, ואיתה שוגרו גם לוויין תקשורת אינדונזי ולוויין אמריקאי ● נשיא המדינה ראובן ריבלין שיגר לתעשייה האווירית ברכה מצולמת ואמר: "מזל טוב מדינת ישראל! יש לך חללית בדרך לירח" ● החללית מתוכננת להגיע אל הירח ולנחות עליו בעוד 7 שבועות

וול סטריט / צילום: שאטרסטוק

נעילה חיובית בוול סטריט; דאו ג'ונס סוגר שבוע תשיעי של עליות

קראפט היינץ צללה כמעט 30% ● נעילה חיובית באירופה ● אינטל, נטפליקס ופייזר מטפסות ● הסנטימנט העסקי בגרמניה ירד בחודש פברואר לרמה הנמוכה מאז חודש דצמבר של 2014 ● עונת הדוחות בוול סטריט נמשכת ● דרופבוקס עקפה אמנם את תחזיות השוק לרבעון הרביעי, אך סיפקה תחזית מאכזבת  ● הבורסה בשנחאי זינקה ב-1.9%, והונג קונג עלתה 0.5%

הרי האנדים/ צילום: פרטי

דרום אמריקה בסטיישן: בלי דלק בלב האנדים ועם אובר-ווייט שעלה כמו יומיים טיול

בלי דלק בלב האנדים, עם אובר–ווייט שעלה כמו יומיים טיול, ובבקתה שהייתה עד לא מזמן מסעדה, עם מקרר של קוקה קולה ● תחזיקו חזק ● דרום אמריקה בסטיישן, שבוע 4

רוני שינקמן / צילום: שחר תמיר

דילמת השיתוף: מה לשתף ברשת ואיך להזהר מקנאה

אתם מעלים לרשת תמונה שמתעדת רגע שמח בחייכם. בטח לקחתם בחשבון שהתגובה שתעוררו לאו דווקא תמצא חן בעיניכם ● עידו גרינברג מ-mismas, הסופרת רוני שינקמן, השחקנית אסתי זקהיים, התסריטאי אבנר ברנהיימר, הזמרת עינת שרוף ומגישת הרדיו דפנה לוסטיג מדברים

קלייר פוי/ צילום: REUTERS Vincent West

על חרדה ודעה קדומה: כך הגיעה השחקנית קלייר פוי לשחק את המלכה אליזבת

"חרדה הייתה חלק מהחיים שלי, אבל הבנתי את זה רק כשהייתי בת 25" ● "להרגיש 'טיפשה' זה לא נעים. לא הייתי באמת טובה בשום דבר" ● "משחק לא היה אני, ולא היה הדרך שבה גידלו אותי" ● קלייר פוי, הוד מעלתה המלכה אליזבת בשבילכם, בראיון שינתץ את כל מה שאולי חשבתם עליה

איילת שקד ורועי פולקמן / צילום: שלומי יוסף

למה מתכוונים הח"כים כשהם אומרים "הוצאה אזרחית"

חברי הכנסת סתיו שפיר ורועי פולקמן מצאו עצמם מתווכחים מה קרה להוצאה האזרחית בתקופת הממשלה האחרונה - האם היא עלתה או ירדה ● מי צודק? בדיקת המשרוקית של גלובס מצאה ששניהם לא מדייקים ומבלבלים בינה לבין מונחים אחרים