תוכן מקודם

כתבה זו נכתבה והופקה על ידי כותבי תוכן מקצועיים בשיתוף גורם מסחרי.

כתבות התוכן השיווקי בגלובס כוללות מידע ענייני בעל ערך מוסף לקורא, תוך שמירה על שקיפות מרבית כחלק מהקוד האתי של גלובס.

רפואת נשים: על החשיבות של מומחה פוריות והפריה חוץ-גופית

למרות שנהוג לחשוב שגינקולוג הוא בעל הסמכות העיקרי בגינקולוגיה, במקרים רבים רק מומחה יכול לספק תשובות מדויקות • ד"ר אמיר רבהון, מומחה לרפואת נשים, מסביר מדוע חשוב לפנות למומחה פוריות והפריה חוץ-גופית בעת הצורך

טיפולי פוריות והפריה חוץ-גופית רק על ידי מומחה בתחום/צילום: Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב
טיפולי פוריות והפריה חוץ-גופית רק על ידי מומחה בתחום/צילום: Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

הכתבה בשיתוף ד"ר אמיר רבהון

רופא נשים הוא מאנשי מקצועות הרפואה החשובים והבולטים ביותר בחייה של אישה בוגרת. ההמלצה לכל אישה בתקופת הפוריות היא להיפגש אחת לכמה זמן לבדיקה שגרתית עם רופא הנשים שלה, ולהקפיד על בדיקות ומעקב פרטניים במצבים שונים כמו היריון, מחלות ובעיות בריאותיות הקשורות במערכת הרבייה הנשית. במילים אחרות, הגינקולוג הוא כנראה הרופא שאותו תפגוש האישה יותר פעמים מכל רופא אחר במהלך שנות פוריותה.

למרות שנשים רבות חושבות שהגינקולוג הוא בעל הסמכות העיקרי בכל הקשור לגינקולוגיה ולמערכת הרבייה הנשית, חשוב לציין כי ישנם תחומים שבהם צריך לפנות לאיש מקצוע המתמחה בתחום ספציפי. במקרים רבים המומחה הוא היחיד שיכול לספק תשובות מדויקות ולנקוט בטיפול המתאים ביותר, במיוחד כאשר מדובר בתחום הפוריות וההפריה החוץ־גופית.

"מומחה פוריות הוא המקור הטוב ביותר בכל הקשור להחלטה על סוג הטיפול, על קצב ההתקדמות שלו ועוד", מסביר ד"ר אמיר רבהון, מומחה במיילדוּת, גינקולוגיה ופוריות, ורופא בכיר ביחידה להפריה חוץ-גופית בבית החולים וולפסון. "בטיפולי פוריות עומדות לעתים בפני האישה ובפני הצוות הרפואי כמה אפשרויות, וחשוב לבחור באפשרות המתאימה ביותר עבור כל מטופלת, לפי גילה ועל פי פקטורים רבים אחרים. רופא העוסק בפוריות ובהפריה חוץ־גופית באופן קבוע, יעשה את זה טוב יותר מרופא שאינו מומחה בתחום".

לכאורה, העניין אמור להיות פשוט מאוד: אישה שמעוניינת לזכות בייעוץ מפי מומחה לפוריות, פשוט צריכה לחפש רופא כזה ולהתחיל בתהליך. בפועל המצב שונה, שכן נכון להיום פוריות לא נחשבת להתמחות רשמית בישראל, ולכן גם רופא בעל ידע עשיר בתחום לא יכול להצהיר על עצמו, מבחינה חוקית, כמומחה לפוריות. האפשרות היחידה לדעת זאת היא, למעשה, לבדוק מהו ניסיונו ולעשות שיעורי בית לפני הבחירה ברופא ספציפי.

"אין לי אפשרות לכתוב על דלת משרדי שאני 'מומחה לפוריות', משום שאין תת־התמחות רשמית כזו כרגע", מסביר ד"ר רבהון. "יש תחומים ברפואה שיש בהם התמחויות רשמיות לדברים ספציפיים, אך דווקא ברפואת נשים עדיין אין. יש המון תתי־תחומים שאנשים מתעסקים בהם, ומי שבברנז'ה יודע, פחות או יותר, לשייך את הרופא לתחום המתאים, אבל לא מדובר בהתמחות שקיימת באופן רשמי. מדברים על כך שתהיה התמחות כזו, או מעין השתלמות עמיתים בנושא בעתיד הקרוב, אך כרגע אנחנו עדיין לא שם".

ד"ר אמיר רבהון / צילום: עידן דמרי

"אם נניח, רופא מסוים התמחה ברפואה פנימית ורוצה להתמחות בלב, הוא פונה לקרדיולוגיה. אם הוא מעוניין להתמחות במערכת העיכול, הוא יפנה לגסטרואנטרולוגיה", ממשיך ד"ר רבהון, "אך בגינקולוגיה זה לא קיים, ולכן הרבה פעמים אנשים חושבים שרופא נשים אמור להתמצא גם בפוריות, וזו כמובן טעות. מטופלות רבות לא יודעות זאת, וכך קורה שעובר זמן עד שהאישה מופנית למרפאת פוריות. כאן מגיעה הנקודה החשובה ביותר: בשורה התחתונה, כשיש בעיית פוריות האישה צריכה להגיע לרופא שזו ההתמחות שלו ואם צריך, עליה גם לדרוש זאת מהמערכת".

בתחום הפוריות ישנה חשיבות רבה לוותק

ומדוע ישנה חשיבות רבה כל כך למפגש עם רופא שזו ההתמחות שלו? מתברר שהמקור לכך נמצא עוד בשלבי ההכשרה של הרופא. "ברפואת הנשים ישנם שלושה תחומים עיקריים: מיילדוּת, גינקולוגיה ופוריות", מציין ד"ר רבהון. "מבין כל שלושת התחומים הללו, נושא הפוריות הוא זה שבו הרופא רוכש את הניסיון המועט ביותר, וכך קורה שישנם רופאים שמסיימים את המסלול בגינקולוגיה עם מושג קלוש בפוריות - בעיקר בכל הנוגע לניסיון הקליני. זה דבר שלא יכול לקרות במיילדוּת, למשל, כי בעת רכישת הידע המקצועי בתחום הרופא מבלה לא מעט שעות בחדר לידה, משתתף בניתוחים קיסריים וכדומה. המסקנה בעקבות כך ברורה: בתחום הפוריות ישנה חשיבות רבה לוותק, וכמו בכל תחום אחר ברפואה - חשוב לבחור במישהו שכבר יש לו קצת 'שערות לבנות'. דבר חשוב נוסף, ולגיטימי מאוד בעיניי, הוא לשאול את הרופא בפגישה הראשונה אם הוא עוסק בפוריות, אם הוא עובד במרפאת פוריות, אם הוא נמצא בקופת חולים או בבית חולים וכדומה".

כאן אנחנו מגיעים, למעשה, לפרט החשוב ביותר: רופא מומחה לפוריות הוא רופא שמבלה שעות רבות במרפאת פוריות, כלומר עוסק בתחום הזה בפועל, ובאופן קבוע. לדברי ד"ר רבהון, זהו פרט שיסייע מאוד בבחירת הרופא המתאים. "אישה שמגיעה למרפאת פוריות בבית החולים או בקופת החולים שלה, יכולה להניח בסבירות גבוהה שיושב שם איש מקצוע שבאמת עוסק בפוריות. לכן חשוב מאוד להגיע למרפאה שכזו - דרך רופא הנשים או באמצעות הפניה ספציפית. במרפאה כזו יהיה תמיד מישהו שזהו תחום ההתמחות שלו. לצד זה, כדאי לבקש המלצות מאנשים שעברו טיפולי פוריות, ואפילו לבדוק באינטרנט וברשתות החברתיות. אומנם צריך לקחת את המידע ברשת בעירבון מוגבל, אך זהו מקור מידע שגם ממנו אפשר ללמוד כמה דברים".

לפני סיום, נזכיר כי הדברים האמורים לגבי תחום הפוריות, נכונים למעשה לכל תחום הנוגע לרפואת נשים, מהסיבה שהוזכרה בפתיחה - נכון להיום אין התמחויות רשמיות במקצוע זה. "העצות שניתנו כאן רלוונטיות גם לתחומים אחרים בגינקולוגיה", מסכם ד"ר רבהון. "אורוגינקולוגיה, היריון בסיכון - אלו הם תחומים שבאופן רשמי לא מוגדרים כתתי־התמחויות, וגם בהם כדאי לבדוק מראש מיהו הרופא, מהי התמחותו וכמה ניסיון יש לו". אם תקפידו על כך, תוכלו להיות בטוחים שאתם בידיים טובות, איכותיות ומקצועיות.

ד"ר אמיר רבהון, מומחה לרפואת נשים.

לאתר הקליקו כאן

רוצה להשאר מעודכן/ת בנושא הסיפורים הגדולים של השבוע?
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988