גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

האיש שנפל קורבן לשוד הביטקוין הגדול והחליט להשיב מלחמה

יום אחד גילה המתכנת השוודי קים נילסון שנפל קורבן לשוד הביטקוין הגדול ביותר אי פעם ● כשהחליט להתחקות אחר הגנבים, הוא נשאב לאודיסאת סייבר אפלה שמתחילה בטוקיו, עוברת במוסקבה ונגמרת במנזר יווני עתיק ● סיפורו של האיש שבסך הכול רצה לחפש את הכסף שלו - ופתח את תיבת הפנדורה של תעשיית הקריפטו

קים נילסון / איור: גיל ג'יבלי
קים נילסון / איור: גיל ג'יבלי

פרולוג
פוף! נעלם הכסף

קים נילסון לא ידע את נפשו. הוא התעורר בוקר אחד ב-2014 וגילה שמישהו מונע ממנו גישה לחשבון הביטקוין שלו. זמן קצר לאחר מכן הוא גילה שאינו לבד. בזה אחר זה נעלמו מטבעות הקריפטו מבורסת הביטקוין הכושלת מאונט גוקס, ומאות משקיעים סבלו ממפח נפש רציני, אם לא פשיטת רגל של ממש. יותר מ-400 מיליון דולר פשוט התפוגגו אל חלל הרשת.

אבל שלא כמו רוב הקורבנות, נילסון, מתכנת שוודי המתגורר בטוקיו, היה נחוש למצוא את הכסף שלו. הוא חבר לשותף אחר שאיבד את הביטקוין שלו, ועם עורך דין הם יצאו למסע בן שלוש שנים, שהתנהל מאחורי הקלעים של האינטרנט והסתיים בקיץ האחרון, על חוף יווני. שם, בצל מנזר בן אלף שנה, סוכני FBI עצרו אזרח רוסי והאשימו אותו בהלבנת ביטקוין בשווי כ-4 מיליארד דולר, לפי השער העדכני. זהו אחד הפשעים הגדולים ביותר, כמדומה, בהיסטוריה הקצרה של מטבעות הקריפטו.

האודיסיאה של נילסון - שוחר מטבעות קריפטו אופטימי, שהפך בעל כורחו לבלש הביטקוין הראשון - היא בזעיר אנפין הסיפור של תהליך התבגרותם המורכב של מטבעות הקריפטו עצמם, שערכם נסק בשנים האחרונות. האופן שבו חשף נילסון את הגניבה ואת ההלבנה של אי-אלו מיליוני דולרים מבהיר את טיב הסכנות הפוטנציאליות האורבות למשקיעים במרחבי הדיגיטל, הבלתי מפוקחים בעיקרם. כך זה קרה, שלב אחרי שלב.

פרק ראשון: רקע
ההר המקוון של טוקיו

נילסון ורבים אחרים מחברי קהילת שוחרי המטבעות הדיגיטליים ביפן נהרו אל הביטקוין ברגע של אופטימיות, עם שוך הדי המשבר הפיננסי של 2008. הביטקוין, שנוצר בידי המתכנת האניגמטי (או המתכנתים האניגמטיים) שנודע רק בשם סאטושי נאקאמוטו, קיים רק בעולם המקוון, כשורת קוד במרשם דיגיטלי המכונה בלוקצ'יין, מחוץ למערכת הפיננסית המרכזית. כל אחד יכול לראות את הטרנזקציות המבוצעות בה - אך לא את האנשים שמאחוריהן. הסדר זה מבטיח שלא יוכלו להשתמש באותו ביטקוין כדי לשלם תמורת מזון או שירות כלשהם יותר מפעם אחת. אף שאפשר לראות ביטקוינים עוברים בין "כתובות" ולזהות אותם לפי רצף אותיות ומספרים, שמותיהם של בעלי הארנקים עצמם חסויים.

בתיאוריה, מדובר בתהליך מבוזר, וכל בעל או בעלת ביטקוין אחראים לסיסמה של עצמם. אין שום צורך במתווך אמין דוגמת בנק או חברת אשראי כדי להבטיח שהפעולות במטבע מתבצעות כתקנן; בזאת מטפל הבלוקצ'יין.

למעשה, רבות מן הטרנזקציות בביטקוין מתבצעות באמצעות בורסות, ולא בידי אנשים המשתמשים בבלוקצ'יין ישירות. בורסות רבות (שבעיקרו של דבר אינן נתונות לכל רגולוציה) מתפקדות פחות או יותר כמו מוסדות פיננסיים מסורתיים: הן מתווכות בין המוכרים לקונים ומחזיקות את המטבע בחשבונות המקוונים שלהן. חשבונות כאלה, כמו גם המידע שאוספת הבורסה על המשתמשים בשירותיה, עלולים ליפול קורבן להאקינג.

מאונט גוקס, שמקום מושבה היה טוקיו, הייתה אחת הבורסות הראשונות והגדולות שעסקו בביטקוין. היא סיפקה פלטפורמה לקניית המטבע הקריפטוגרפי ולמכירתו, כמו גם שירות לשמירת הארנקים הדיגיטליים המוגנים בסיסמה שבהם אוחסנו הביטקוינים של המשתמשים עצמם. נילסון עצמו רכש ביטקוין ראשון מידיד ב-2012. שנה לאחר מכן החל לרכוש את המטבע במאונט גוקס וצבר מאגר קטן.

אף שהמשתמשים בשירותיה של מאונט גוקס לא ידעו זאת, היא כבר עמדה על-פי פחת. האקרים הצליחו להשיג גישה למפתחות פרטיים ב-2011 והחלו לגנוב ביטקוינים מארנקים מקוונים - כ-630 אלף בארבע שנים.

בעליה של מאונט גוקס, מארק קרפלס, צרפתי המתגורר בטוקיו, ניסה להסתיר את עניין הגניבות עד ראשית 2014, אז ביטלה מאונט גוקס את האפשרות למשוך את הכסף והגישה בקשה לפשיטת רגל. קריסתה של מאונט גוקס - הגדולה ביותר בהיסטוריה הקצרה של הביטקוין - הותירה מאות קורבנות.

ביטקוין / איור: גיל ג'יבלי

פרק שני: הבלשים
קורבנות שהרימו ראש

דניאל קלמן, למשל, עורך דין מברוקלין שהתגורר אז בטייוואן, איבד 44.5 ביטקוינים, ששוויים הנוכחי עומד על כ-400 אלף דולר, והגיע לטוקיו בניסיון לרדת לעומק העניין.

בפגישת מחזיקי ביטקוין שנערכה בבר בגורד שחקים פגש קלמן את ג'ייסון מוריס, יליד הוואי, המכונה "ויז", העביר לו את שמו של אחד מעמיתיו - נילסון - שהיה מצויד בכישורי התכנות הדרושים כדי לפצח את תעלומת מאונט גוקס.

השלושה נפגשו לארוחת ערב בטדי'ז ביג בורגרז (אחת הרשתות ההוואיות שמוריס מתעקש לאכול בהן לא פעם), טיכסו עצה וגיבשו תוכנית לאיתור מטבעות הקריפטו הנעלמים - ולהפיכת היוזמה לעסק של ממש.

נילסון, קלמן ומוריס החליטו לקרוא לחברה החדשה WizSec, על שם כינויו של מוריס, ואימצו את הכותרת "מומחים לאבטחת ביטקוין". אלא שהעסק לא ממש המריא.

"כעבור זמן לא רב, מה שנשאר מכל הרעיון זה רק אני, ישבתי ועבדתי על ההיבט הטכני", אומר נילסון. בלי כסף לטכנולוגיה חדשה או למשרד, הוא ניהל את החקירה מדירתו בת 60 המטרים הרבועים, ברב-קומות לא רחוק ממרכז טוקיו.

פרק שלישי: החקירה
לעקוב אחרי הדפוסים

נילסון היה מצויד רק במחשב ביתי שהרכיב לצורכי גיימינג מחלקים שהזמין ברשת, ולא היה מצויד בכוח המחשוב הדרוש לחיפוש בבלוקצ'יין של ביטקוין. חיפושים היו נמשכים לילות שלמים. במקום זאת פיתח נילסון תוכנה שאפשרה לו לבצע חיפושים מהירים בכתובות של כל טרנזקציה.

אט-אט החלו להתגבש דפוסים, אלא שהיה קשה לעמוד על משמעותם, הואיל והבלוקצ'יין אינו מאפשר לזהות מי עומד מאחורי כל טרנזקציה ואין שום דבר דומה לספר טלפונים מקוון, המאפשר לחבר בין כתובות בלוקצ'יין לבין אנשים של ממש.

אבל אז קרה דבר שסיפק לו משנה מוטיבציה: חלקים ממסד הנתונים של מאונט גוקס דלפו, חלקם לפורומים ברשת וחלקם לתקשורת הממוסדת, ונילסון הצליח להשיג רשומות פרטיות של עסקות, של משיכות, של הפקדות ושל מאזנים של משתמשים.

פרק רביעי: הגילוי
כרוניקה של טיוח והסתרה

במאי 2014, מתכנת אחר פרסם ניתוח של המידע שדלף. הוא מצא חשבונות שרכשו ביטקוין באופן שעורר את הרושם שהוגדרו לפעול אוטומטית - במטרה לשפר את ערך החזקותיה של מאונט גוקס. נילסון, שהתחקה אחר מקורותיו של הדיווח, הבין שהוא יכול להשתמש במסד הנתונים כדי לברר כמה כסף איבדה מאונט גוקס, באמצעות איתור כל ארנקי הביטקוין הקשורים בבורסה ואז התחקות אחר הטרנזקציות שלהם.

החקירה השתלטה על חייו. בימים עדיין עבד במשרה מלאה, אך לילותיו היו קודש למרתונים רוויי קולה זירו מול שלושה צגים זוהרים: על האחד הופיעו שורות קוד, על האחר - גיליון נתונים לתיעוד מידע חשוב, ובשלישי כתב נילסון הערות ומסקנות. בתום כמה חודשים של עבודה היו לנילסון כמעט 2 מיליון כתובות הקשורות במאונט גוקס - אבל לא היה לו שום מושג מי השתמש באיזו כתובת ולאיזו מטרה. הוא היה זקוק לעזרה מבפנים.

הרשויות היפניות חקרו אז את מאונט גוקס. בעל החברה, קרפלס, הנמיך פרופיל. קלמן יצר איתו קשר באמצעות ערוץ המוקדש לביטקוין בתוכנת ההודעות IRC, הוא ידע שקרפלס מרבה להשתמש בו. "יום אחד פשוט נכנסתי ל-IRC והתחלתי להאשים את מארק במעילה", מספר קולמן.

קרפלס, שביקש לנקות את שמו, הסכים להיפגש עם נילסון ועם קלמן במזללת המבורגרים. הוא אישר את המידע שאסף נילסון על החשבונות וסייע לו לערוך רשימת כתובות מלאה ממאונט גוקס. שני המשקיעים מספרים שגילה להם גם פרט נוסף, שנודע לציבור רק זמן רב מאוחר יותר: את פעולות המסחר החשודות במאונט גוקס ביצעה תוכנה שפיתח קרפלס עצמו, בניסיון להסתיר את הגניבות שביצעו עבריינים שזהותם לא נודעה.

קרפלס סירב להגיב לדברים, אך בעבר הכחיש כל מעילה בכספי מאונט גוקס.

נילסון עבר על אלפי הארנקים הנותרים ומצא כי אף שמאונט גוקס הייתה אמורה להחזיק ביותר מ-900 אלף ביטקוינים, למעשה החזיקה בפחות מ-200 אלף. הוא ראה שהמטבעות החלו להיעלם כבר בשנת 2011. "ביודעין או שלא ביודעין", כתב בבלוג בשנת 2015, "מבחינה טכנית מאונט גוקס הייתה חדלת פירעון לפחות מאז 2012".

לאחר שהמטבעות האמורים עברו לבורסות אחרות, כמה מהם נמכרו, כמדומה, במזומן. נילסון לא הצליח לגלות מי גנב ומי מכר אותם, אבל הרגיש שהוא בדרך הנכונה.

באפריל 2015 פרסם את ממצאיו בבלוג של WizSec, בתקווה שהמידע יניע מישהו לספק מידע נוסף. הוא ציין מה הוא יודע והוסיף כי לדעתו מישהו שאינו קרפלס הוא שגנב את הביטקוינים. "ואם כך", חתם את הפוסט, "מי עשה את זה?".

פרק חמישי: השיטה
בחיפוש אחר WME

זמן לא רב לאחר מכן קיבל נילסון הודעה שלא ציפה לה. השולח היה סוכן של מס ההכנסה האמריקאי: גארי אלפורד, שנודע בחוגי מטבעות הקריפטו כחוקר שזיהה את בעליו של "דרך המשי", שוק מקוון שהיה אפשר לרכוש בו סמים וכלי נשק תמורת ביטקוין. תוצאת חקירתו זו של אלפורד הייתה אחת התביעות הגדולות ביותר אי-פעם שהייתה להן זיקה לביטקוין.

אלפורד המשיך לעקוב אחר הביטקוינים הקשורים ב"דרך המשי" והגיע לכמה מן המקומות שנילסון חיפש בהם את כספו האבוד. זה היה רגע מביך: הרי אחת המטרות שלשלמן נילסון החל להתעסק בביטקוין מלכתחילה, הייתה לחמוק מן הרגולטורים.

"כמובן שבחוגים שאני מסתובב בהם יש סטיגמה בנוגע למס הכנסה", הוא אומר. "אנשים מרשויות המס לא הכי פופולריים שם". ועם כל זאת, קלמן ונילסון חשבו שהממשל האמריקאי - עם שלל סמכויותיו ועם תקציב וטכנולוגיה גדולים פי כמה - עשוי להיות להם לעזר. אלא שבדיעבד, קלמן אומר שהאינטרקציה הייתה חד-סטרית. "אנחנו נתנו להם הכול, אבל אלפורד לא נתן לנו כלום מעבר לאמירה 'אתם בכיוון הנכון'". אלפורד סירב להגיב לכתבה.

נילסון המשיך ביתר עוז. הוא התחקה אחר תנועת המטבעות שיצאו ממאונט גוקס והגיעו לבורסות אחרות, ובהן גם בורסה המכונה BTC-E. נילסון המשיך לחפור ומצא ארנקים של WME שהיו קשורים ב-BTC-E. הוא גילה שכמה מן הביטקוינים ממאונט-גוקס הגיעו לחשבונות של BTC-E ואז נשארו שם. כלומר: במקום שיוחלפו, הם נשארו בארנקים הקשורים במנהל של BTC-E.

בשלב זה, נילסון עדיין לא ידע ש-BTC-E נמצאת על הכוונת של חוקרים מטעם משרד המשפטים האמריקאי. חוקרים בתחום אבטחת הסייבר מספרים כי BTC-E הייתה לבורסה החביבה על פושעים ברחבי העולם. קשרי הבנקאות שלה באירופה אפשרו ללקוחותיה לרכוש ביטקוין או להמיר אותו לאירו ולרובל. חוקר עצמאי העוסק בבלוקצ'יין העריך כי BTC-E קשורה ב-60% עד 70% מכלל המקרים הפליליים שבהם נעשה שימוש במטבעות קריפטו ב-2016.

כך או כך, החיפוש הוביל אותו לגילוי בלתי צפוי: בארנקים שאליהם הגיעו הביטקוינים ממאונט גוקס היו גם ביטקוינים שנגנבו מבורסות אחרות, במקרי גניבה מפורסמים אחרים ולכאורה בלתי קשורים. הוא הצליב בין הטרנזקציות הללו לבין מידע שדלף ממאונט גוקס, ומצא כי כמה מן המטבעות שנגנבו ממאונט גוקס הופקדו בחשבונות אחרים באותה הבורסה, ושבאחד מהם הופקד כסף מזומן בלוויית ההערה "WME". נילסון הסיק מכך כי בעליו של חשבון WME, יהיה אשר יהיה, החזיק מטבעות שנגנבו ממאונט גוקס. כעת היה עליו לברר במי מדובר.

לשם כך החליף את אנליזת הבלוקצ'יין בחטטנות אינטרנט מסורתית: הוא חפר ומצא כי מישהו שכינויו WME טוען שהפעיל בורסות מטבע במוסקבה. "שלום, אני עוסק במסחר במטבעות יותר מ-10 שנים, ועכשיו התחלתי לעבוד עם ביטקוין. אני יכול להחליף אותם תמורת מה שתרצו", כתב WME בשנת 2011 בלוח Bitcointalk.org, והוסיף, "עדיפות לסכומים גדולים".

ביטקוין / איור: גיל ג'יבלי

הצעד הבא היה להבין מיהו WME.

פרק שישי: הגנב
הותיר שובל של רמזים

נראה שמדובר במשימה לא פשוטה. לא קל לתפוס פושע שמשתמש בארנק שונה לכל טרנזקציה ונזהר שלא לחשוף שום מידע שעשוי לקשור בין הכינוי שלו לבין דמות אמיתית. אלא ש-WME, כפי שהתברר, לא היה זהיר במיוחד. נילסון מסביר ש"ניהול זהות מרושל" הותיר שובל של רמזים. ראשית, היו הודעות שקשרו בין WME לבין חשבונות ספציפיים. אחר כך נמצא פוסט מ-2012 שהתפרסם באחד הלוחות, ובו טען משתמש זועם, שכינויו WME, שפלטפורמת סחר אחרת "גנבה ממני וברחה עם הכסף".

כדי לתת לטענתו משנה תוקף, WME העלה תכתובות בינו לבין CryptoXchange, ולצידן גם מכתב שעורך דינו שלח לחברה. בתחתית אחת ההודעות, CryptoXchange מסרה ל-WME היכן הפקידה את כספו: בחשבון על שם "ויניק אלכסנדר".

נילסון היה המום. "אפילו לא האמנתי שזה שם אמיתי", הוא אומר. "חשבתי שזה כינוי או משהו. למה שמישהו שמתעסק במטבעות קריפטו יעלה לרשת את השם האמיתי שלו ומידע על חשבון בנק?" הוא העביר את השם (עם שגיאת כתיב) לידיו של סוכן המס אלפורד. זה היה בקיץ 2016, לאחר שנתיים שבהן שקד נילסון על החקירה.

מסמכים שהוגשו לבית המשפט מלמדים כי גם החוקרים הפדרליים מצאו כי אדם שכינויו WME שולט בחשבונות שבהם הופקדו מטבעות שנגנבו ממאונט גוקס, וכי יש לו קשר ל-BTC-E. החוקרים התחקו אחר עסקות בלוקצ'יין וזימנו רשומות בנקאיות. הם מצאו כי בשנים 2015-2013, חשבון שהיה קשור ל-BTC-E ולאזרח רוסי, היה מעורב בהעברות מזומן לבנקים בקפריסין ובלטביה - מדינות המשמשות מלביני כספים כתחנות ביניים בדרך לבנקים גדולים ביבשת. בסוף 2016 כבר היו בידי התובעים די ראיות כדי להגיש כתב אישום נגד ויניק.

הואיל ורוסיה אינה נוטה להסגיר פושעי סייבר, הסוכנים האמריקאים ביקשו למצוא דרך לתפוס אותו מחוץ למדינה. בינואר 2017 הגישו כתב אישום פדרלי חסוי ובו טענו כי ויניק, וכמה שותפים שזהותם טרם התבררה, הלבינו באמצעות BTC-E כ-4 מיליארד דולר. כאשר יצא מר ויניק לחופשה ביוון, ה-FBI וכוחות השיטור המקומיים כבר היו מוכנים.

ב-25 ביולי, שוטרים בלבוש אזרחי סגרו על ויניק בחוף הים, סמוך למנזר בן אלף שנה, ועצרו אותו. הם תפסו שני מחשבים ניידים, שני טאבלטים, חמישה טלפונים סלולריים וראוטר אחד. לפי מקור ברשויות האכיפה היווניות, המתבסס על מסמכים שהוגשו לבית המשפט, מדובר בציוד שעשוי ללמד על פעילותה של BTC-E.

אפילוג
אולי תפסנו רק איש קש?

מוקדם לומר מה יעלה בעתידו של ויניק. ארצות הברית מנסה להבטיח שיסגירו אותו לידיה, אך רוסיה מתנגדת בטענה שעליו לעמוד לדין במוסקבה בגין הונאה בהיקף של 9,500 אירו.

עורך דינו הרוסי של ויניק הכחיש את ההאשמות נגדו בבית המשפט היווני, טען כי מרשו אינו עובד של BTC-E והוסיף כי ויניק נלחם בדומיננטיות האמריקאית במערכת הפיננסים הגלובלית. אם זה לא דרמטי מספיק, הוא הזכיר גם את מורשת הנוצרית האורתודוקסית המשותפת ליוונים ולרוסים, וטען כי היוונים אינם יכולים לשלוח את "אחיהם לדת" לארצות הברית. ויניק עצמו בילה את השימועים בעניין גירושו בקריאה בכתבי הקודש.

ב-30 ביולי, פאנל של שופטים יוונים נעתרו לבקשה להסגיר את ויניק לרוסיה, אף שבתי משפט יווניים אחרים קבעו שיש להסגיר אותו לארצות הברית או לצרפת. ויניק ביקש מקלט ביוון, ואם בקשתו לא תתקבל, שר המשפטים הוא שיידרש להחליט לאן לשלוח אותו.

מדובר באחד המעצרים הגדולים ביותר אי-פעם בעולם המטבעות הדיגיטליים. עם זאת, הסוכנים שסגרו על ויניק ידעו כי לא סביר להניח שמעצרו יוביל לסוף לפעילותה של BTC-E. גורמים המעורבים בחקירה אומרים שלא ברור אם ויניק ניהל את BTC-E, ואפילו לא אם היה בעל תפקיד מרכזי בה. למעשה, הם ונילסון אומרים כי לא מן הנמנע כי מי שעומד מאחורי המבצע כולו יושב לבטח בגוש הסובייטי לשעבר, עשיר בביטקוין וממשיך בשלו.

כמה ימים לאחר מעצרו של ויניק, BTC-E שבה לפעול ברשת בשם אחר. האנשים המפעילים אותה כעת - זהויותיהם עדיין אינן ידועות - מחזיקים ברשימת לקוחותיה של BTC-E ובחלקים רבים מן הטכנולוגיה שלה, אך גורסים כי האתר פועל בהנהלה חדשה. לפני כמה שבועות הודיעו שהם מתעתדים לסגור אותו כליל. את תגובתם לא היה אפשר להשיג.

גורמים המעורים בפרטי החקירה אומרים כי מבחינתם של התובעים הפדרליים האמריקאים, ויניק הוא הראשון מבין כמה מטרות ב-BTC-E.

נילסון עצמו שבע רצון מהמעצר, אך עודו מתוסכל. הוא מרגיש שמצא את האיש שאחריו חיפש, אבל הכסף שלו עדיין תקוע בהליכי פשיטת הרגל של מאונט גוקס. הוא קיווה שהשימוש בביטקוין יאפשר לו להימנע ממגעים עם ממשלות, עם מוסדות פיננסיים ועם רמאים. במקום זאת, הוא וחופן הביטקוינים שלו נדרשו להתמודד עם כל השלושה. "זה סיפור די עגום", הוא אומר.

עוד כתבות

המגיש והעורך דרור גלוברמן / צילום: שלומי יוסף, גלובס

"גם מצב הטכנולוגיה כאן מחפיר ביחס למדינות המערב. נהיינו אומה של ג'אנקיז"

דרור גלוברמן, מגיש בקשת 12, יוצר הסרט "הקרב על המוח", תוהה מה יקרה עם החיים שלו כשהכל מבולגן, מנסה להתמקד במה שחשוב ובטוח שצריך לרסן את הרשתות החברתיות

שר האוצר ישראל כ"ץ / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

כ"ץ למנהלי בתי החולים: לא יעוכבו משכורות לסגל הרפואי

שרי האוצר והבריאות נפגשו היום עם שבעה מנהלי בתי החולים ציבוריים, והורו שלא לעכב תשלומי שכר לעובדים עד סוף השנה ● בנוסף סוכם על תיקון חוק הקאפ בשנת 2021, במטרה להפסיק את אי השוויון בחלוקת התקצוב הממשלתי לבתי החולים

פרופ' רוני גמזו / צילום: Sebastian Scheiner, Associated Press

פרופ' רוני גמזו: "40% מהמאומתים – בחברה החרדית"

בתדרוך לתקשורת, ציין פרויקטור הקורונה גמזו כי "בשלב הזה אנחנו מצפים להפחתה של התחלואה אחרי שיא של תחילת סגר" ● לטענתו, הסגר אפקטיבי: "רואים בצורה ברורה פחות תנועה ומגעים" ● "אם אדלשטיין יבקש ממני להישאר אחרי ה-1 בנובמבר, אני אשקול את זה"

נתב"ג בימי קורונה / צילום: מיכל רז-חיימוביץ, גלובס

ישראייר תגיש מחדש את העתירה נגד מתווה התעופה

העתירה שהגישה חברת התעופה לבג"ץ נגד מתווה התעופה בטענה להפרות חוק יסוד האדם עם המניעה לצאת מהארץ נדחתה, אולם בכוונתה להגישה מחדש בימים הקרובים ● יו"ר התאחדות משרדי הנסיעות: "המדינה גנזה את מעט התקווה והסיכוי להתאוששות בשם "שוויוניות"? .. זו אינה שוויוניות, זו אפליה!"

שירה איסקוב / צילום: פייסבוק

"עד הערב הגענו ליעד. אז שמענו שהשופט נענה לבקשת הבעל לא לפרסם את שמו"

חנה רדו תכננה לגייס 360 אלף שקל עבור שירה איסקוב, שבעלה ניסה לרצוח אותה • בינתיים כבר יש יותר מ-1.2 מיליון שקל • זמן סולידריות, מדור חדש שמציג אנשים ועסקים שעושים טוב באמצע המהומה

מטוסי אל על מושבתים בשדה התעופה / צילום: Oded Balilty, Associated Press

"לא מתקנים עוולה בעוולה": למה באמת אוסרים על טיסות בסגר

בראיון לרשת ב', נימקה ראש שירותי בריאות הציבור במשרד הבריאות את ההחלטה למנוע מהציבור לטוס בכך ש"יש אנשים שלא יכולים לזוז, ויש אנשים שיכולים לקנות כרטיס טיסה" ● דבריה עוררו סערה בקרב חברות הטיסה ואף בקרב אפידמיולוגים

ישראלים מבלים על חוף הים בתל אביב, החודש / צילום: Amir Cohen, רויטרס

חודש ספטמבר בישראל: החם ביותר מאז החלו מדידות הטמפרטורה

בחלקו הראשון של החודש שרר גל חום ששבר שיאים הן בערכי הטמפרטורה שנמדדו בו והן בהמשכו ● באופן כללי, מדובר בחודש הרביעי החם ביותר שנמדד בישראל ב-70 השנה האחרונות בהשוואה לכלל חודשי העבר

יורם טורבוביץ/ צילום: יוסי כהן

כונסי הנכסים של דסק"ש מבקשים להחליף את אלשטיין ודירקטורים

עורכי הדין רענן קליר ואלון בנימיני מבקשים למנות את יורם טורבוביץ, יצחק עידן, עומר סרבינסקי, רגינה אונגר ויעקב נימקובסקי לדירקטוריון דסק"ש

שי באב"ד / צילום: איל יצהר

שי באב"ד הסיר את מועמדותו לניהול התעשייה האווירית: "עדיף מנכ"ל עם רקע ביטחוני נרחב"

למרות הניסיון והקשרים מנכ"ל משרד האוצר לשעבר ומי שנחשב לאחד המתמודדים הבולטים על תפקיד מנכ"ל התעשייה האווירית החליט לפרוש מהמירוץ ● מקורבי באב"ד: "עמדת משרד הביטחון אותה שי חולק, הינה כי מין הנכון שדמות ביטחונית בכירה תעמוד לפחות באחד התפקידים הבכירים בחברה"

מפגינים בבלפור לאחר הגבלת ההפגנות על ידי הממשלה / צילום: בן כהן, יח"צ

הממשלה ניצבת במערומיה בפני הציבור: מיגור המגפה הוא הדבר האחרון שמעניין אותה

יום הגבלת ההפגנות הוא יום שחור לישראל הדמוקרטית, במיוחד כאשר המוטיבציה למהלך מגיעה מהעומד בראש השלטון שנאשם בשלושה תיקים פליליים ● גם מי שנכנסו לממשלה בטענה להגנה על הדמוקרטיה, עסוקים היום בריצוי ההנהגה החרדית, גם אם המחיר הוא איבוד שליטה במגפה ואיבוד סופי של אמון הציבור במערכת הפוליטית

בנייה במרכז תל אביב / צילום: גיא ליברמן, גלובס

ירידה של 41% בעסקאות נדל"ן באזור תל אביב ברבעון השני

סקירת אגף הכלכלנית הראשית באוצר לרבעון השני מצביעה על שפל של 15 שנים ברכישת דירות ● עיקר הפגיעה היא בנכסי יוקרה במרכז ● בניגוד לפרסומים על גל תושבי חוץ שרוכשים כאן דירות בתקופת הקורונה, דווקא נרשם בתקופה זו שפל היסטורי

זירת המסחר בוול סטריט / צילום: Lucas Jackson , רויטרס

מניות ההייטק משכו את וול סטריט לעליות בסיום; אנלייבקס זינקה ב-48%

מדד מנהלי הרכש לסקטור התעשייה בארה"ב עמד בספטמבר ברמה של 55.4 נק' ● פייבר קפצה בכ-8% לשיא חדש, וויקס עלתה ב-5.7% וטסלה ב-4.5%

תלמידי ישיבה בבני ברק / צילום: Oded Balilty, Associated Press

הסיבה האמיתית שבגללה רקדו בישיבות החרדיות במוצאי יום כיפור

הבחורים בני ה-17 ו-18 מהחברה החרדית נשארו בישיבות במשך חודש וחצי ברציפות, במתווה מיוחד ומחמיר של משרד הבריאות, שאכן הסתיים במספר נדבקים מזערי ● ריקודי השמחה שלהם במוצאי יום הכיפורים לא היו זלזול בהנחיות אלא דווקא ביטוי לשמירה על כללי הבריאות

נוסעים אזרים עולים למטוס של ישראייר שנחת בטשקרט וממריא לבאקו / צילום: מוני שפיר

נדחתה עתירת ישראייר על מתווה התעופה

התקווה של ענף התעופה נגוזה כאשר העתירה שהגישה חברת ישראייר נגד מתווה התעופה בטענה להפרות חוק יסוד האדם עם המניעה לצאת מהארץ נדחתה

ללין  / צילום: יונתן בלום

פועלים במו"מ לרכישת 20% מללין; פוקס תרכוש את השליטה

במסגרת העסקה צפויה פוקס לרכוש עוד 5% מללין ולהגיע לשליטה עם 55% ממניות הרשת ● העסקה משקפת לרשת הטיפוח שווי שוק של 350 מיליון שקל ● לפני כשנתיים פוקס ניסתה לחתום על מכירת 25% לחברת נוקס הצרפתית לפי שווי דומה אולם העסקה התפוצצה

רינת פאר ודוד רפאל / צילום: גבע טלמור

יזם הנדל"ן דוד רפאל השקיע 10 מיליון שקל באתר השיווק Zira1

אתר שיווק הנדל"ן Zira 1, שבבעלות רינת פאר, השלים סבב גיוס שני ● ההשקעה באתר נעשתה לפי שווי של 300 מיליון שקל

ראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון / צילום: Tom Nicholson, רויטרס

הברקזיט מסתבך: האיחוד האירופי החל בהליך משפטי נגד בריטניה

האיחוד האירופי החל בהליכים לאחר שהממשלה הבריטית החלה להעביר בפרלמנט חוק שנוגד את הסכם הברקזיט ● הברקזיט צפוי להיכנס לתוקף בסוף השנה, אך שני הצדדים עדיין לא הגיעו להסכמה בנוגע לטיב הסחר ביניהם אחרי הפרישה

ערן דוד, בעלים של עסק להתקנת מערכות מולטימדיה ואביזרים לרכב     / צילום: תמונה פרטית

"המדינה תיכנס לכאוס אמיתי בעוד חצי שנה. עסקים פה יקרסו על ימין ועל שמאל"

לערן דוד יש עסק להתקנת מערכות מולטימדיה ואביזרים לרכב בפתח תקווה ● "המשבר הגיע במרץ 2020 וריסק אותנו לגורמים. חטפתי את המכה ביום אחד, בבום" ● "גלובס" שם את הסיוע לעסקים קטנים ולעצמאים במרכז

ד”ר שלומית ווגמן–רטנר / צילום: רן יחזקאל

הרשות להגנת הפרטיות לשרי הממשלה: כלי השב"כ לא אפקטיביים ופוגעים קשות בציבור

יו"ר הרשות להגנת הפרטיות הציגה בישיבת הממשלה דוח לפיו ההיתר שניתן לשב"כ לאיכון טלפונים סלולריים של אזרחים כדי לקטוע שרשראות הדבקה בנגיף הקורונה נמצא לא אפקטיבי ● בין הסיבות לאי האפקטיביות: טלפונים לא חכמים בהם משתמש המגזר החרדי וחוסר יכולת לאכן במקומות סגורים כמו בתי ספר, קניונים ובתי כנסת

רקדני הבלט הלאומי בצ'כיה עם מסכות פנים / צילום: David W Cerny, רויטרס

עכשיו גם אסור לרקוד? מחקר חדש מראה שהסיכון להידבק עולה

פרופ' דוד קטושבסקי מהיחידה להנדסה סביבתית באוניברסיטת בן-גוריון בנגב טוען כי הריקוד עלול להגדיל את הזמן שבו הווירוסים שוהים באוויר