גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

דון לני גבאי: "איש לא חיכה לי בחוץ, וזה גמר לי את הנשמה"

דון לני גבאי כבר הייתה כוכבת ילדים, כשהיא החליטה לעצור הכול בשביל ללמוד משחק במטרה לכבוש גם את עולם המבוגרים. כשסיימה היא גילתה שני דברים: הראשון, שהעגלה נוסעת אין עצור, והשני, שעולם הילדים הוא המקום שבו היא רוצה להיות. ראיון

דון לני גבאי  / צילום: שלומי יוסף
דון לני גבאי / צילום: שלומי יוסף

אין קיצורי דרך למקום ששווה להגיע אליו, אומר הפתגם, ומתברר שהוא תקף גם כשמדובר במסלול מעגלי, שלוקח אותך פחות או יותר אל נקודת המוצא שלך. את הלקח הזה למדה על בשרה כוכבת הילדים דון לני גבאי, שבגיל 25 קטעה קריירת ילדים משגשגת, מפנקת ומתגמלת כדי ללמוד משחק ולכבוש את המגרש של הגדולים, ובסופו של המסע החליטה שהכי מתאים לה להיות... כוכבת ילדים. שש שנים אחרי הצעד ההוא, בוגרת יורם לוינשטיין וכבר אמא, דון לני גבאי מגלמת את התפקיד הראשי בהצגה "מולאן" בתיאטרון אורנה פורת לילדים ולנוער, שיוצג בפסטיבל ירון בחול המועד סוכות במוזיאון תל אביב לאמנות - ונחושה שאין בה חרטה.

"מעולם לא בדקתי אם יש לי את היכולת לעבוד למבוגרים, והייתי חייבת לעשות את זה", היא אומרת, כשקבוצת ילדות מזהות אותה מאחורי קיר הזכוכית של בית הקפה, ומתלחשת בהתרגשות. "מה ששבר אותי היה האודישן לתפקיד למבוגרים, שכשניגשתי אליו אמרו לי: עד שאין לך 'תעודת שחקן לא אתן לך להתקבל. זה היה מעליב. היום אני יכולה להגיד שהלימודים לא נתנו כישרון, אלא פיתחו אותו".

לא חסרים שחקנים ושחקניות שלא למדו משחק והפכו למגה סטארים.
"הייתי צריכה את יורם לוינשטיין, כדי להוציא מהלב שלי את האמת. את זה חיפשתי. זה היה תהליך קשה. בערוץ הילדים מלמדים אותך לשמור על פרטיות, להציג תדמית נקייה. יורם רצה את ההפך ממני ולא ויתר".

אני עדיין לא מבינה למה זה היה כל-כך חשוב לך.
"כדי להגיע למה שקרה באמצע שנה ב'. היה לנו תרגיל קונפליקט עם רפי ניב (המנהל האמנותי של תיאטרון באר שבע), והיינו צריכים להביא לכיתה קונפליקט מהבית. לי לא היה מה להביא - לא עברתי אונס, לא הרביצו לי - ואז החלטתי שאביא סיטואציה עם אמא שלי, וכשהתחלתי לחפור, הבנתי עד כמה היא הייתה משמעותית בשבילי.

"לא רציתי לחזור ללימודים בסוף שנה א', לא רציתי ללכלך את עצמי. התחלתי ללכת לפסיכולוגית, והיא עודדה אותי להמשיך, להתמודד עם מה שלא נוח לי ושאחר כך אוכל לפרוש. אז עליתי לתרגיל הקונפליקט, שעסק בזה שאמא דחפה אותי ללמוד משחק - ולא רציתי. בגיל שבע קיבלתי את התפקיד הראשון שלי בתיאטרון. לפני זה הסתובבתי כל הזמן מאחורי הקלעים, כי לאמא לא היה כסף לבייביסיטר, עד החודש התשיעי היא הייתה איתי על הבמה".

אמא שלך, רק נאמר, היא יפה גבאי, שחקנית ואחת המדבבות המיתולוגיות, שעל שמה רשומות דמויות כמו מרקו, פומיקי, בינבה, עליסה בארץ הפלאות.
"כן, יש לי עוד שני אחים גדולים ואחות קטנה, שלצערי גם היא שחקנית".

למה לצערך?
"כי אני יודעת מה זה לעבור תקופות קשות כשאין עבודה".

במקרה שלך האין עבודה היה מבחירה. היית על גג העולם.
"לא היה אכפת לי לחיות על קרקרים ומים, להצטמצם, כי העקרונות שלי יותר חשובים מכסף. היו לי בעבר בני זוג עשירים ובחרתי שלא להיות איתם, אלא לחיות עם שחקן (עופר רוטנברג)".

אוקיי - וקיבלת "תעודת שחקנית", אלא שאז כבר אף אחד לא חיכה לך.
"חלק מזה היה בחירה שלי. מאז שזוהר נולדה, הורדתי קצב, כי אין לי מטפלת ויש לי רק עזרה מאמא, וזה מה שעושה לי אושר, גם אם זה אומר שהחשבון בסופר יצטמצם. אני זוכרת שכשהייתי ילדה והייתי הולכת עם אמא לקניות, מדף הממתקים היה מטריף אותי, ולא ביקשתי כלום, כי ידעתי שאי-אפשר. ככה גם עם מילקי. רק בשבועות היא הייתה קונה לנו. עד היום מילקי זה פינוק".

איך מימנת את הלימודים?
"חסכתי הרבה בערוץ הילדים, כי ההורים לחצו עליי לחסוך, אז לא הייתי מהסטודנטים שהיו צריכים לקרוע את עצמם, הייתי מהמפונקים. אבל בסטודיו לקחתי על עצמי את העבודות הכי מסריחות. לפתוח את פתח הביוב".

כי רצית להוכיח שאת לא נסיכה מפונקת?
"כי אני אוהבת לנקות ואני לא מפחדת ללכלך את הידיים. הבעיה שלי הייתה ללכלך את עצמי, לחשוף את הצדדים המכוערים שלי. בשנה הראשונה צחקתי כל הזמן על זה שאני כוכבת ילדים. ואז במשימת הקונפליקט אמרתי לאמא: תפסיקי לגרום לי להיות כמוך וללכת אחרייך".

ובכל זאת את הולכת אחריה. בדיבוב, במשחק, בעולם הילדים.
"נכון, ודומה לה יותר מתמיד, אפילו יש לנו את אותו טעם בבגדים. אבל היה לי חשוב להגיד את זה אז. אחרי שלושה מפגשים עם הפסיכולוגית, סיפרתי לאמא שהתחלתי ללכת לטיפול וגיליתי שהיא הייתה גם המטפלת שלה לפני המון זמן".

אפילו בפסיכולוגית חלקתן?
"אבל לא מאותן סיבות - היא לא חיפשה את עצמה והתייסרה כמוני, כדי להבין שהיא אוהבת את מה שהיא עושה".

בואי נחזור לרגע שבו את מסיימת ללמוד. מה אז?
"אחרי שלוש שנים שבהן הייתי עסוקה עד מעל הראש, אף אחד לא חיכה לי בחוץ, ריק מוחלט. זה גמר לי את הנשמה. טסתי לאחי באפריקה, יש לו שם כל מיני עסקים, תחנת דלק, סוכנות רכב, שקלתי להיות אשת עסקים. חזרתי וניסיתי להחיות קשרים מפעם, מיילים, אסאמסים, שום דבר. ככה כמעט שנה".

ממה התפרנסת?
"לא ממש התפרנסתי. דווקא אז נפרדתי מבן זוג שהיה לי ארבע שנים, שהיה לי מאוד בטוח איתו - ועברתי לגור לבד. הייתי חייבת לעצמי את ההזדמנות של לשלם שכר דירה לבד, להחזיק בית. זאת הייתה השנה הכי מלמדת שהייתה לי בחיים, בעיקר איך להעסיק את עצמי בשעות המתות שבהן אני לא עובדת. ואז פגשתי את עופר רוטנברג, בן הזוג שלי. רציתי ילד, ואז גם התחילה להתגבש ההבנה שאני רוצה לעבוד עם ילדים. רציתי לעבוד איתם מאז ומעולם, סטיתי קצת וזה יישר אותי בחזרה למקום שאני אוהבת, מאמינה בו ורוצה אותו".

ואז הגיע האודישן ל"מולאן".
"עם כל הבנות מהשכבה בסטודיו. התקשרתי לתיאטרון אורנה פורת, שלחתי קורות חיים והזמינו אותי. בהתחלה התלבטתי בכלל אם ללכת, כי היה לי קשה להיות כמו כולם, בעיקר כשמדובר בעולם הילדים, ואיך זה שהשם לא עוזר לי".

בכנות, לא היה רגע שבו תפסת את הראש ושאלת את עצמך: מה עשיתי?
"אני לא אצטער על שום דבר שעשיתי. כל דבר הוביל אותי הלאה. עשיתי אודישן הכי פצצה שיכול להיות, כי ידעתי שאני הכי טובה. 'מולאן' היא בול אני. מישהי שהיא קצת טום בוי, כמו אמא. כשמולאן עלתה נכנסתי להיריון, הופעתי עד החודש השביעי ואחרי שלושה חודשים חזרתי לעבודה, כי זה התפקיד שלי".

מינפת את "מולאן" כדי לקבל עוד עבודה?
"אף אחד לא יתקשר אליך ויגיד לך 'בואי'. אם לא תתקשרי ותלחצי, לא יחשבו עלייך, כי יש כל-כך הרבה היצע. בשנה ד' חינכו אותנו ליזום. היינו יושבים פעם בשבוע ומשווקים את עצמנו, עושים טלפונים, מזמינים אנשים בתעשייה להצגות, דוחפים את עצמנו. אז יזמתי פגישות, שלחתי אסאמסים, ודברים התחילו לזוז. החלטתי שאני שולחת את זוהר לגן בגיל 11 חודשים וממש עוד מעט זה קורה, ואני אוכל להקדיש את עצמי לפרויקט הבא שלי. אני עובדת על מותג ילדים שיישא את השם שלי".

סוג של "דון הקטנה"?
"משהו אחר. אמא כותבת אותו ועופר עוזר בהפקה. הכול עוד בשלב הגיבוש, אבל יש מותג ואני רוצה לכוון אותו לילדים קטנים. אני מביאה את הייחוד שלי, את התכנים של פעם - איכותיים וחינוכיים. ראיתי כמה הצגות לילדים ורציתי לקבור את עצמי, אני רוצה להביא אלטרנטיבה. כשהייתי בערוץ הילדים אף פעם לא היה לי בראש להיות כוכבת ילדים, כי התנהלתי בתוך משהו שקרה, וזה היה נהדר וכלכלי מאוד, אבל זה היה בשנות העשרים שלי. כשזה מפסיק, זה הזמן לקחת אחריות על החיים שלך. לא אשב לחכות יותר, זהו".

אישי: 31, בזוגיות 1, מתגוררת בתל אביב

אקטואלי: מגלמת את מולאן בהצגה בבימויה של צביה הוברמן בתיאטרון אורנה פורת לילדים ולנוער. ההצגה תעלה בחול המועד סוכות, במסגרת פסטיבל ירון, שייערך במוזיאון תל אביב לאמנות

עוד כתבות

קובי בראיינט / צילום: USA Today Sports, רויטרס

דיווח: הזכירה את מקרה האונס של קובי בראיינט, והושעתה מה"וושינגטון פוסט"

העיתונאית פליסיה סונמז צייצה לינק לכתבה שמסקרת את מקרה האונס שבו הואשם שחקן הכדורסל המנוח קובי בראיינט ● ב"Daily Mail" דיווחו כי לאחר שהציוץ התקבל בזעם ברשתות החברתיות, בעיתון החליטו להשעות את העיתונאית: "הציוץ הראה שיקול דעת לקוי"

פסטיבל האביב ביפן בצל נגיף הקורונה. בסין הפסטיבל המפורסם התבטל / צילום: רויטרס

פחד עד מוות: עד כמה הכלכלה הסינית תיפגע מווירוס הקורונה

סארס למול קורונה: כיצד נפגעה הכלכלה הסינית בתקופת התפרצות הסארס בשנת 2002, כמה עלולה לעלות ההתפרצות של הנגיף הקטלני קורונה למשק בסין, ומהם הסקטורים שייפגעו קשות עקב החשש של תושבי סין לצאת מהבית, לקולנוע או לרכבת התחתית?

סונדאר פיצ'איי / צילום: רויטרס

הממשל האמריקאי מעבה את החקירה הפדרלית נגד גוגל

במרכז החקירה עומד החשד כי גוגל ניצלה את מעמדה החזק בשוק הפרסום המקוון כדי להחניק את התחרות ● כמה תובעים כלליים של מדינות בארה"ב ייפגשו השבוע עם פרקליטים במשרד המשפטים הפדרלי כדי לחלוק מידע, במהלך שיכול לאחד את החקירות

מיכל הלפרין / צילום: יונתן בלום

קרטל המעליות: כתב אישום בכפוף לשימוע נגד בכירים ב-6 החברות החשודות

לפי כתבי החשדות שנשלחו לחברות ולנושאי משרה בכירים בהן, נציגי החברות השתמשו בקודים ביניהם על-מנת להסוות תיאום של כריתת הסדרי אי-תחרות, במסגרתם הסכימו החברות ומנהליהן שלא להתחרות על לקוחות קיימים האחת של השנייה

מנכ"ל אפל טים קוק/ Shannon Stapleton , צילום: רויטרס

לקראת דוחות אפל: הנתונים החשובים שכדאי שנחפש טוב

מניית אפל נמצאת בשיא כל הזמנים, דווקא בתקופה שהחברה נמצאת בשינוי משמעותי של המודל העסקי שלה ● חמישה דברים שצריך לשים אליהם לב בדוחות החברה

ח"כ היבא יזבק / צילום: יח"צ

מנדלבליט: יש לאפשר לח"כ היבא יזבק לרוץ לכנסת ה-23

הודעת היועץ מנדלבליט הגיעה לאחר קבלת תצהירה של יזבק שבו הבהירה כי אין באמירותיה קריאה לאלימות, אלא לסיום הכיבוש ● במכתב תשובה ליועמ"ש אביחי מנדלבליט, כתבה יזבק כי אמירותיה בראיון הביעו תמיכה בסיום הכיבוש ולא קריאה למאבק מזוין נגד ישראל

ניצול שואה / צילום: רויטרס

קבוצה הולכת ומצטמצמת של ניצולי שואה עותרת לבג"ץ: הזדמנות אחרונה לתקן עוול היסטורי מצד המדינה

ערב יום השואה הבינלאומי פנתה קבוצת ניצולי שואה שעלו לישראל עד שנת 1953 לבג"ץ, בדרישה כי יורה למדינה לתקן את העוול ההיסטורי שנגרם להם בעקבות ויתורה של המדינה במסגרת "הסכם השילומים" על זכותם לתבוע פיצויים מגרמניה

נעמה יששכר / צילום: רויטרס

ועדת חנינות ברוסיה אישרה את בקשתה של נעמה יששכר

ועדת החנינות אישרה את בקשתה של יששכר, הישראלית המרצה מאסר ברוסיה ● לאחר מכן, תועבר המלצה למושל המחוז וממנו לנשיא פוטין ● על פי ההערכות, ההחלטה תתקבל לקראת חזרתו של נתניהו, השוהה בוושינגטון

המגדל הלבן שבמרכז רמלה / צילום: גיא נרדי

פי חמישה דירות, פי ארבעה משרדים וגם חדרי מלון: אור ירוק לשדרוג מרכז העיר רמלה

הוועדה המחוזית מרכז אישרה את מסמך המדיניות לחידוש מרכז העיר המוזנח והנטוש בחלקו ● בתפריט: 1,250 דירות, 125 אלף מ"ר בייעוד מסחר ותעסוקה ואפילו 300 חדרי מלון ● ראש העירייה: "כבר כיום מחיר של מ"ר ברחוב הרצל עולה יותר מאשר ברחוב רוטשילד בראשון"

אישור משכנתא / צילום: שאטרסטוק

הפרחים למחיר למשתכן: 2019 שברה את שיאי לקיחת המשכנתאות השנתיים

14 אלף לווי מחיר למשתכן הקפיצו את המשכנתאות הגבוהות והביאו את 2019 להיות שנת השיא של כל הזמנים, ואת חודש דצמבר לחודש השיא בלקיחת משכנתאות ● הריבית הנמוכה דרבנה גם רכישת דירות להשקעה ומיחזורי משכנתאות

מירי רגב, הליכוד / צילום: תמר מצפי

האם תקציב המשרד של מירי רגב גדל בכמיליארד שקל בתקופתה?

השרה רגב טוענת שהוסיפה לתקציב משרדה קרוב למיליארד שקל. הצצנו במספרים ● המשרוקית של גלובס

הבורסה בתל אביב/ צילום: שלומי יוסף

לאחר הפיצול: שלושה מדדים חדשים יצטרפו למדד מניות הנדל"ן של בורסת ת"א

מדדי המניות החדשים, שנוצרו מפיצול מדד הנדל"ן, ייכנסו לתוקף ב-9 בפברואר: ת"א-בנייה, ת"א-מניב ישראל ות"א-מניב חו"ל ● לדברי הבורסה, "התשואה הגבוהה של מדד ת"א-נדל"ן בשנה האחרונה עוררה בשוק ביקוש למוצרים פיננסיים נוספים המבוססים על מניות מענף הנדל"ן"

יצחק תשובה / צלם: תמר מצפי

לא דיבידנד, רווח הון: תשובה ישלם לרשות המסים מאות מיליוני שקלים

העליון קיבל את ערעורה של המדינה על פס"ד המחוזי, שקבע כי התמורה של מכירת מניותיה של דלק הונגריה, בגובה 2.5 מיליארד שקל, בדלק ארה”ב, תיחשב לה כדיבידנד

סניף של יינות ביתן / צילום: שלומי יוסף, גלובס

180 מיליון שקל בחצי שנה: מה עומד מאחורי מבול המימושים של נחום ביתן, מה עושים הספקים ואיך זה ייגמר?

קבוצת יינות ביתן דיווחה על מכירת שני סניפים מרכזיים לויקטורי המתחרה, ובכך ביצעה בתוך חצי שנה עסקאות למכירת סניפים ב–180 מיליון שקל ● הספקים מדווחים על פיגור וביתן קרוב לסגירת קבלת הלוואת ענק מעדי צים בתמורה לשעבודים ● ניתוח "גלובס"

אלפרד אקירוב/ צילום: איל יצהר

אלרוב חושפת את נתוני הפעילות שבכוונתה להנפיק בשווייץ: 21 נכסים המניבים הכנסה שנתית של 185 מיליון שקל

לקראת רוד שואו בו היא עשויה להתחיל בקרוב, פרסמה החברה גם צפי לשיעור תשואה של כ-4.1% מהכנסותיה שם ● שווי נכסי אלרוב בשווייץ התקרב בסיומה של 2019 לסכום של 4.6 מיליארד שקל

טראמפ ואבו מאזן/ צילום: רויטרס Kevin Lamarque

אבו מאזן על טראמפ: "כלב בן כלב, זיפת, ערס, הוא לא יאיים עלי"

את הדברים אמר, כך לפי גורמים פלסטינים בכירים, בפגישה עם חברי הוועד המרכזי של הפתח ● "אנחנו הולכים לימים קשים מאוד. נתתי למנגנוני הביטחון הוראה לא לעצור את המחאה"

זיהום נפט בים / צילום: שאטרסטוק

המשרד להגנת הסביבה החל בהליך של אכיפה מנהלית נגד קידוח כריש

במשרד בודקים חשד שאוניית הקידוח של אנרג'יאן הזרימה צנמט קידוח לים ● הבדיקה נעשתה כחלק ממבצע בינלאומי שמוביל האינטרפול להידוק הפיקוח והאכיפה בסביבה הימית ● המשרד להגנת הסביבה ביצע ביקורות ב-29 אוניות שפקדו את הנמלים בישראל

טראמפ, נתניהו, אבו מאזן / צילומים: shutterstock, אלעד מלכה, איל יצהר, עיבוד: טלי בוגדנובסקי

דיווחים בארה"ב: מדינה פלסטינית "על תנאי" ושרטוט גבולות מחדש. תוכנית המאה של טראמפ נחשפת

לפי דיווח של ה"וושינגטון פוסט": טראמפ יחשוף הערב את פרטי תוכנית השלום ● לפלסטינים תינתן אוטונומיה מוגבלת, אך שיעורה ילך ויגדל בתנאים מסוימים ● בסופו של דבר, ישלטו הפלסטינים על 70%-80% משטח הגדה ● "אף פלסטיני או ישראלי לא יידרש לנטוש את ביתו"

פעילי המרד בהכחדה והבריגדה האדומה משבשים את פעילות הבורסה לניירות ערך ובית ההשקעות פסגות בתל אביב / צילום: איילה טולקין ודורי הופמן, המרד בהכחדה, יח"צ

קרן הגידור הרווחית בעולם הופכת לאקטיביסטית אקלים

קרן הגידור TCI, המנהלת 30 מיליארד דולר, מתכננת לאלץ חברות להשתנות נוכח איומי משבר האקלים

איילת שקד ואריה דרעי/ צילומים: כדיה לוי, יוסי זמיר

דרעי על איילת שקד: "בתקופת אוסלו היא הייתה אמא של שבת בגן"

בסרטון התעמולה של ש"ס נמתחה ביקורת, בין היתר, על איילת שקד שלא עמדה לצידו של ראש הממשלה בנימין נתניהו ● שר הפנים הנחה את בכירי משרדו להכין עבודת מטה לסיפוח בקעת הירדן