גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

היריון וטיפולי פוריות בגיל מבוגר: מה חשוב לדעת?

מגמות חברתיות גרמו לדחיית הכניסה להריון אצל נשים רבות אל מעבר לשנות ה-30, עת מתחילה הפוריות לרדת וסיכויי ההצלחה נפגעים ● עם מצב זה ניתן להתמודד באמצעות תכנון נכון וטיפול מתאים

היריון וטיפולי פוריות בגיל מבוגר/צילום: Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב
היריון וטיפולי פוריות בגיל מבוגר/צילום: Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

הכתבה בשיתוף ד"ר אמיר רבהון

בשנים האחרונות ישנה תחושה שהאדם הצליח למתוח את גבולותיה העליונים של תקופת הפוריות הנשית. כולנו יודעים שמדובר בזמן קצוב, שלרוב מסתיים אי שם סביב גיל 40 - אך יותר ויותר סיפורים מלמדים אותנו על נשים שהרו אחרי גיל זה, ואפילו סביב גיל 50, מה שמעלה תהיות ושאלות: האמנם האדם הצליח להאריך את התקופה שבה אישה יכולה להיכנס להיריון? אם בוחנים את הנתונים בשטח, התשובה המוחלטת תהיה שלילית כמעט לחלוטין. נסביר כאן מדוע.

"הטבע לא השתנה, ולא משנה איך נסתכל על העניין", קובע ד"ר אמיר רבהון, מומחה במיילדוּת, בגינקולוגיה ובפוריות, ורופא בכיר ביחידה להפריה חוץ-גופית בבית החולים וולפסון. "אומנם נכנסו לחיינו מגמות חברתיות רבות אשר גרמו לאיחור בגיל הנישואים ובגיל ההיריון הראשון בחברה המערבית, אך מבחינת יכולת האישה להיכנס להיריון בגיל מבוגר - לא נוצר שינוי. אם נסתכל על הסטטיסטיקה הכללית, נראה שכבר מגיל 33 מתחילה ירידה בפוריות האישה; מגיל 40 ומעלה הירידה הזאת הופכת לצניחה או לצלילה, ובעצם מגיל 45 ומעלה די נדיר לראות הריונות טבעיים".

כאן חשוב להדגיש עניין שעולה גם מהנתונים המופיעים מעלה: אישה "מבוגרת" מבחינת פוריותה אינה מבוגרת מבחינה חברתית, אפילו לא קרוב לזה. "אם הירידה חלה כבר מגיל 33, הרי שהזדקנות או התבגרות האישה בכל הקשור לפוריות שלה תהיה מוקדמת מאוד", מסביר ד"ר רבהון, "והדבר גורם לעיתים לאיזושהי התנגשות. נשים בגילאי 30 פלוס בוודאי לא מרגישות מבוגרות - הן רוצות להשקיע בקריירה או בזוגיות, הן צעירות ומעוניינות לעיתים להגשים דברים אחרים, לפני המחשבה על ילדים".

ד``ר אמיר רבהון/ צילום: עידן דמרי

ויש לכך צד נוסף, ששובר עוד מיתוס הרווח בציבור: מתברר שמחזור רגיל לא מעיד בהכרח על פוריותה של האישה, מסביר ד"ר רבהון: "אישה נוטה לחשוב שאם יש לה מחזור סדיר, היא יכולה להרות - וזה לא נכון. הגיל הממוצע להפסקת המחזור הוא 51, אבל גיל הפוריות, כאמור, נמוך הרבה יותר - יש הבדל של כמה שנים בין השניים וחשוב לדעת זאת".

לחשוב על כל ההיבטים

כאמור, העידן המודרני הביא עימו תופעות ומגמות חברתיות רבות, וביניהן הרצון להגשמה עצמית והפמיניזם - שתיהן עיצבו ומעצבות את החברה שלנו גם היום. הן גם משפיעות מאוד על הגיל הממוצע שבו נשים נכנסות להיריון. "לפני העידן הנוכחי, גם בגלל שלא היו אמצעי המניעה הפשוטים המקובלים כל כך היום, כשאישה הייתה מתחילה לקיים יחסי מין, היא בדרך כלל הייתה נכנסת להיריון", מציין ד"ר רבהון. "לכן, אם היא התחתנה בגיל 20, או נניח 25, הסיכוי שהילד הראשון יגיע רק בעשור הרביעי לחייה, אחרי גיל 30, היה קטן מאוד. כיום, שחרור האישה והרצון להגשמה עצמית ולפיתוח קריירה עלולים לא פעם להתנגש עם האפשרות להיכנס להיריון וללדת. לכן במקרים רבים גיל ההיריון נדחה ומתאחר.

"אין זה אומר, חלילה כי מדובר בדבר רע - אך זהו עניין שבהחלט צריך להיות מודעים אליו, ולנסות להביא בחשבון בתוכניות המורכבות של החיים. כלומר האישה צריכה לדעת שאם תרצה להיכנס להיריון בסביבות גיל 40, ואולי אף כמה שנים לפני כן, זו עלולה להיות משימה הרבה יותר קשה, ולעיתים בלתי אפשרית. אינני מתיימר להכתיב לאישה מה לעשות, אבל אני בהחלט חושב שהיא צריכה להיות ריאלית ולהכיר בעובדות לפני החלטה בנושא".

עניין פיזיולוגי נוסף שחשוב לקחת בחשבון במכלול ההחלטות הוא איכותן של הביציות, שיורדת עם הגיל כידוע. הדבר מורגש היטב במהלך טיפולי הפוריות עצמם. "בגיל מבוגר, כשנרצה לבצע גירוי של השחלות כדי להשיג הרבה ביציות, התוצאות יהיו טובות פחות בהשוואה לגילאים הצעירים", מציין ד"ר רבהון. "כדי להגביר את התגובה השחלתית אנחנו מכפילים ומשלשים את המינונים של התרופות ההורמונליות, וגם אז לא תמיד נצליח להשיג את אותה תגובה שנקבל אצל אישה צעירה".

פועלים מהר הרבה יותר

כאמור, ככל שגילה של האישה עולה כך סיכוייה להיכנס להיריון פוחתים. אם מגיל 33 מתחילה הירידה, הרי שבגיל 40 הסיכוי כבר יורד מתחת לעשרה אחוזים, ואחרי גיל 45 הוא עומד על אחוזים בודדים ואף פחות מכך. ועדיין, אישה אשר כבר נמצאת בטווח הגילאים הזה לא יכולה לעשות דבר כנגד הזמן שעבר. אולם עליה להביט קדימה, ועל מה שכן ניתן לעשות על מנת להרות.

"אחד הדברים החשובים ביותר בהקשר זה הוא מועד תחילת הטיפולים", אומר ד"ר רבהון. "מי שמחליטה לנסות להיכנס להיריון בגיל מבוגר ואינה מצליחה לעשת זאת בתוך זמן קצר יחסית - כדאי שתפנה למרפאת פוריות. אישה מתחת לגיל 35 אשר לא מצליחה להיכנס להיריון תמתין שנה ורק אז תוכל להתחיל בטיפולים; אם היא מעל גיל 35 נוריד את תקופת ההמתנה לחצי שנה, ובגילאים מבוגרים יותר אף נקצר יותר את זמן ההמתנה".

כאשר האישה המבוגרת מגיעה לטיפולי פוריות, ישנם כמה צעדים שבהם אפשר לנקוט. ראשית, נשים מעל גיל 39 זכאיות לעבור טיפולי הפריה חוץ-גופית כבר מהטיפול הראשון, לעומת נשים צעירות יותר שצריכות לעבור סדרה של טיפולי פוריות לפני שיופנו להפרייה חוץ-גופית. "המטרה כאן היא להעניק את הטיפול שיש לו את מירב סיכויי ההצלחה ליחידת זמן נתונה", מסביר ד"ר רבהון "עם זאת, חשוב לציין שמגיל 40 לפחות 80% מהעוברים שנוצרים במסגרת ההפריה החוץ-גופית אינם תקינים, וכדי 'לפצות' על כך אנחנו מחזירים לרחם האישה יותר עוברים. אם, לדוגמה, בשני מחזורי הטיפול הראשונים באישה מתחת לגיל 32 אפשר להחזיר עובר אחד בלבד, באישה מעל גיל 40 אפשר להחזיר, כבר במחזור הטיפול הראשון, שלושה עוברים. הדבר מגדיל את סיכויי ההצלחה.

"אמנם אין כיום ברפואה פרוטוקול טיפול שמתאים ספציפית לנשים בגיל מבוגר, והסיכויים להרות וללדת יילוד בריא תלויים גם בנתוניה של כל אישה, אך הצעדים שצוינו כאן יכולים לסייע במאמצים להגדלת הסיכוי להיריון תקין וללידה מוצלחת".

בהמשך לכך, מעניק ד"ר רבהון עוד שלוש עצות שיכולות להיות בעלות משקל לאורך התהליך: ראשית - לא להפסיק את הטיפולים. "צריך להיות ריאליים ולהבין שהטיפול לא תמיד מצליח מייד", הוא אומר, "ולמרות האכזבה - לא לקחת פסקי זמן ארוכים מאוד. אם אישה בת 30 'תיעלם' מחדר הטיפול לחצי שנה, זה לא יטריד אותי כלל, אבל בגיל 40 ויותר חשוב לשמור על רצף טיפולי".

שנית - להיעזר בתמיכה נפשית. "המורכבות והקושי גדולים יותר בגיל מבוגר", מסביר ד"ר רבהון. "תמיכה רגשית ונפשית, שעליה אני ממליץ באופן כללי סביב טיפולי פוריות, כדאית מאוד כאשר סיכויי ההצלחה נמוכים. נדרשים פה סבלנות ואורך רוח בכמויות גדולות, ויכולת לרוץ למרחקים ארוכים מאוד".

שלישית - בייחוד בגיל מבוגר, כדאי מאוד לתכנן את תוכנית ההריונות קדימה, עבור מי שמעוניינת להביא לעולם יותר מילד אחד. "אם, נניח, אישה רוצה להביא ילד ראשון בגיל 40, עליה לחשוב מתי תרצה שייוולד הילד השני", מסביר ד"ר רבהון. "כלומר צריך לשנות קצת את דרך החשיבה - לא לשאול 'מתי אני רוצה ללדת בפעם הראשונה', אלא 'מתי אני רוצה ללדת בפעם האחרונה' - ולפי זה לבנות תוכנית הטיפולים".

לסיכום, היריון בגיל מבוגר עם לידה של תינוק בריא בסיומו נחשב גם היום למשימה לא פשוטה ואף מאתגרת, הן לאישה והן למומחי הפוריות. ובכל זאת, בעזרת תכנון נכון וטיפול מתאים, אפשר להעלות במידת מה את סיכויי ההצלחה, בתקווה לעוד אם מאושרת שתחבוק תינוק בזרועותיה, אפילו בעשור החמישי לחייה.

ד"ר אמיר רבהון, מומחה לגינקולוגיה ולטיפולי פוריות.

לכניסה לאתר הקליקו כאן

עוד כתבות

ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר החוץ האמריקאי מייק פומפיאו / צילום: ג'ים יאנג, רויטרס

מזכיר המדינה האמריקאי פומפיאו: "ההתנחלויות לא מפרות את החוק הבינלאומי"

כתגובה להחלטת בית הדין האירופי לסמן מוצרים המיוצרים בהתנחלויות, מייק פומפיאו הודיע היום כי ארה"ב מרככת את עמדתה ביחס להתנחלויות ישראליות בגדה המערבית ● מועצת הביטחון של האו"ם תתכנס ברביעי הקרוב לדיון בעקבות הצהרת ארה"ב

מימין לשמאל: בירנצוייג, מנכ"ל וייסייטס, שייר, סמנכ"ל פיתוח עסקי, פולק, מדען ראשי, רוטשילד, סמנכ"ל מוצרים, עכאוי, סמנכ"ל טכנולוגיות / צילום: רוית תורקיה

סטארט-אפ הווידאו-אנליטיקס ויסייטס גייס 10 מיליון דולר

החברה הוקמה ב-2015 ומעסיקה 15 עובדים במשרדיה בת"א ● המערכת שפיתחה ויסייטס מסוגלת לזהות התנהגויות של אנשים מקטעי וידאו ולהתריע על אירועים חריגים כמו קטטות רחוב

תוכנית ההתחדשות של קריית חיים / צילום: אירית צרף נתניהו

עם הפנים לים: פורסמה תוכנית ההתחדשות העירונית של קריית חיים המערבית

תוכנית ההתחדשות העירונית של קריית חיים המערבית מציעה בניית "חזית ים" ותוספת של 4,500 יחידות דיור ● האדרריכלית פרופ' אירית צרף נתניהו: "שלא כמו ביישובים אחרים שלוקחים את קו החוף - כאן נותנים אותו לציבור"

דוד אמסלם / צילום: יצחק הררי דוברות הכנסת

סלקום, גולן טלקום ו-WE4G מתכננות לעתור לבג"ץ בניסיון לדחות את מכרז הדור חמישי

החברות מבקשות הקלות מהמדינה כדי לבצע מהפכה בשירות שמקבלים ישראלים כיום עקב אי-ודאות שעולה מהמכרז ● הוט מובייל העלתה טענות דומות אך מכחישה כי בכוונתה לעתור ● בכירים בחברות ל"גלובס": לא הגיוני שעשרות בקשות להבהרות נדחו ללא הסבר

השקות מרובות של שירותים פיננסיים מטעם ענקיות הטכנולוגיה / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

חשבון עו"ש בגוגל? מה ענקיות הטק יעשו עם המידע הפיננסי שלנו

על אף שענקיות הטכנולוגיה זוכות ליחס מחמיר וחשדנות מצד רגולטורים, הן לא מהססות להיכנס לתחום הפיננסי, שיאפשר להן להפיק תובנות נוספות ורגישות על המשתמשים ויסייע להן להמשיך לבצר את מעמדן

פקקים בנתיב פלוס - נתיב הקארפול הראשון / צילום: שלומי יוסף

פרויקט "דרך ערך" חוזר: נהגים שיפחיתו שימוש ברכבם הפרטי יתוגמלו ע"י המדינה

המאמצים להוריד את העומס הקשה בכבישים נמשכים והפעם הגיע תורו של החיזוק החיובי • כיצד זה יעבוד ומי יכול להשתתף בפרויקט? "גלובס" עושה סדר

שמואל סייד מנכ"ל ריט 1 / צילום: תמר מצפי, גלובס

עם רוח גבית מהריבית הנמוכה והצמיחה במשק: ריט 1 מפרסמת דוחות טובים ומעלה תחזיות

הקרן הציגה ברבעון שחלף גידול של 30% ברווח הנקי שהגיע לרמה של כ-80 מיליון שקל ● המנכ"ל שמואל סייד: "התוצאות החזקות נובעות מרכישת נכסים מניבים במהלך השנה בהיקף של כ-700 מיליון שקל יחד עם שיפור ב-NOI מנכסים זהים"

טילי ספייק בשימוש חיילים גרמנים / צילום: רפאל

רפאל תמכור לגרמניה אלפי טילים נגד טנקים בכ-200 מיליון אירו

את העסקה בגרמניה הובילה חברת הבת של רפאל באירופה, Eurospike והיא נחתמה באחרונה ● במסגרת העסקה, במהלך השנים הקרובות רפאל תספק לצבא גרמניה אלפי טילי ספייק על דגמיהם השונים ועוד מאות משגרים מותאמים מסוג ICLU

HP חברת /צילום :Shutterstock / א.ס.א.פ קריאייטיב

HP דחתה את הצעת הרכישה של זירוקס, אך לא שללה את אופציית המיזוג ביניהן

ב-HP סבורים כי השווי שזירוקס הציעה נמוך מדי ● במיזוג של שתי יצרניות המדפסות תומך המשקיע האקטיביסט קרל אייקן, שמחזיק במניות של שתי החברות

פרימור/  צילום: יחצ

"סימני עובש": ריקול למשקה תות-בננה של פרימור

חברת גניר, יצרנית פרימור, הודיעה על ריקול של משקה תות-בננה, המסומן בתאריכים אחרונים לשיווק בין 27.4.2020-26.4.2020

פרוייקט מחיר למשתכן בירושלים/ צילום:רפי קוץ

התפרסמה רשימת זוכי ההגרלה התשיעית ב"מחיר למשתכן"

משרד הבינוי והשיכון פרסם הבוקר את רשימת הזוכים בהגרלה האחרונה של מסלול "מחיר למשתכן" ● יותר מ-20 אלף משקי בית השתתפו בהגרלת מחיר למשתכן שפורסמה בספטמבר, מתוכם יש 3,316 זוכים

יאיר לפיד/ צילום:  Shutterstock  א.ס.א.פ קריאטיב

לפיד: "דברי נתניהו על הערבים הם גזענות בלתי נסלחת"

ח"כ יאיר לפיד בישיבה של סיעת כחול לבן: "אם יקרה משהו למי מהיושבים פה בחדר, שיידע שזה ביבי. הוא מוביל לאלימות" ● יו"ר כחול לבן בני גנץ: ניהול מו"מ פוליטי אל מול הליכוד "שקול לדיבור עם הקיר"

השריפה באמזונס /  צילום:  גרינפיס Victor Moriyama  גרינפיס

קצב בירוא יערות האמזונס הוא הגבוה ביותר מזה שנים

לפי הנתונים רשמיים שפורסמו היום, שיעור בירוא היער בין אוגוסט 2018 ועד יולי 2019 דומה לפינוי של 3,820 מגרשי כדורגל ביממה

מריו דראגי / צילום: רויטרס

עולם חדש ומופלא? איך הגענו למצב של ריביות שליליות ומי המרוויחים הגדולים

איך הגענו לעולם הזה של ריביות שליליות ומדוע, מי מרוויח מכך ומי מפסיד, ואילו אקסיומות כלכליות נשברו בעשור האחרון? ● האם העולם של ריביות נמוכות צפוי ללווות אותנו עוד הרבה שנים? ואם כן, מה עלולות להיות ההשלכות על חיינו?

Pret a Manger / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

במקום שתסעו ללונדון: ענקית המזון המוכן Pret a Manger במגעים להגיע לישראל

Pret a Manger פועלת בפורמט שבו הלקוחות אוספים בעצמם מוצרי מזון מוכנים וניגשים לקופה רק לטובת תשלום ● ל"גלובס" נודע כי קבוצת קפה קפה, שנמצאת במגעים עם הרשת הבריטית, שואפת לפתוח עד 70 סניפים שלה בפריסה ארצית בשטח 100 מ"ר כל אחת

מתקנים של ארמקו הסעודית./ צילום: רויטרס Ahmed Jadallah

לקראת ההנפקה המדוברת: ארמקו ביטלה את הרוד שואו שתכננה בלונדון

החברה כבר החליטה שלא למכור מניות בארה"ב, בקנדה או ביפן ● ההנפקה תסתמך כעת בעיקר על משפחות סעודיות עשירות ומשקיעים מקומיים ● הודיעה אתמול כי תנפיק 1.5% ממניותיה לפי שווי של עד 1.7 טריליון דולר

מבקר המדינה מתניהו אנגלמן / צילום: כדיה לוי, גלובס

בעקבות השינויים הדיגיטליים: אנגלמן הסדיר את נוהלי עבודת ביקורת המדינה

הנוהל החדש, שגובש בשיתוף-פעולה עם היועמ"ש אביחי מנדלבליט, מסדיר היבטים של ביקורות על מערכות המידע ואיתנותן ואמור להסדיר את עבודת הביקורת בעידן של מאגרי מידע ממוחשבים, מחשבים ניידים וגישה למייל

בנין הבורסה / צילום: איל יצהר

סגירה מעורבת בבורסה בתל אביב: סוער בשוק הסלולר - סלקום זינקה ב-20%; פרטנר ב-10%

צמד מניות הסלולר בלטו בצד החיובי ללא דיווח מצד החברות; ככל הנראה המשקיעים מקווים לתוצאות חיוביות שיציגו צמד החברות לרבעון השלישי של השנה ● מדד ת"א 35 איבד 0.2%, ת"א בנקים השיל 0.3% ומנגד ת"א 90 עלה ב-0.6% ● חלל תקשורת ניתרה ב-9%, אינרום ב-6.7% וגילת ב-6.6%

אייל רביד ויקטורי / צילום: אבי רוקח

אייל רביד ימשיך להתמקד בעסקי המזון: ויקטורי נסוגה מהשקעתה בחוות קנאביס

ככל הידוע, משרד הבריאות טרם אישר את הקמת חווה הקנאביס המתוכננת ● לצד קיטון ברווח הנקי, רשת הסופרמרקטים של אייל רביד רשמה גידול של 4.8% במכירות הרבעון השלישי, שהסתכמו ב-447 מיליון שקל

חיים גרון/  צילום: איל יצהר

בכיר לשעבר במשרד התקשורת בביקורת חריפה על מדיניות המשרד

סמנכ"ל הטכנולוגיות לשעבר חיים גרון בתגובה למדיניות המשרד בנושא הסיבים האופטיים: "קיים כשל אנושי מובנה בהנחה לפיה חבורת פקידים, בכירים ומוכשרים ככל שיהיו, יצליחו לחזות על סמך תחזיות ותרחישים תיאוריים את התנהגות השוק בתגובה למהלכי אסדרה שיינקטו על ידם"