גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

היריון וטיפולי פוריות בגיל מבוגר: מה חשוב לדעת?

מגמות חברתיות גרמו לדחיית הכניסה להריון אצל נשים רבות אל מעבר לשנות ה-30, עת מתחילה הפוריות לרדת וסיכויי ההצלחה נפגעים ● עם מצב זה ניתן להתמודד באמצעות תכנון נכון וטיפול מתאים

היריון וטיפולי פוריות בגיל מבוגר/צילום: Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב
היריון וטיפולי פוריות בגיל מבוגר/צילום: Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

הכתבה בשיתוף ד"ר אמיר רבהון

בשנים האחרונות ישנה תחושה שהאדם הצליח למתוח את גבולותיה העליונים של תקופת הפוריות הנשית. כולנו יודעים שמדובר בזמן קצוב, שלרוב מסתיים אי שם סביב גיל 40 - אך יותר ויותר סיפורים מלמדים אותנו על נשים שהרו אחרי גיל זה, ואפילו סביב גיל 50, מה שמעלה תהיות ושאלות: האמנם האדם הצליח להאריך את התקופה שבה אישה יכולה להיכנס להיריון? אם בוחנים את הנתונים בשטח, התשובה המוחלטת תהיה שלילית כמעט לחלוטין. נסביר כאן מדוע.

"הטבע לא השתנה, ולא משנה איך נסתכל על העניין", קובע ד"ר אמיר רבהון, מומחה במיילדוּת, בגינקולוגיה ובפוריות, ורופא בכיר ביחידה להפריה חוץ-גופית בבית החולים וולפסון. "אומנם נכנסו לחיינו מגמות חברתיות רבות אשר גרמו לאיחור בגיל הנישואים ובגיל ההיריון הראשון בחברה המערבית, אך מבחינת יכולת האישה להיכנס להיריון בגיל מבוגר - לא נוצר שינוי. אם נסתכל על הסטטיסטיקה הכללית, נראה שכבר מגיל 33 מתחילה ירידה בפוריות האישה; מגיל 40 ומעלה הירידה הזאת הופכת לצניחה או לצלילה, ובעצם מגיל 45 ומעלה די נדיר לראות הריונות טבעיים".

כאן חשוב להדגיש עניין שעולה גם מהנתונים המופיעים מעלה: אישה "מבוגרת" מבחינת פוריותה אינה מבוגרת מבחינה חברתית, אפילו לא קרוב לזה. "אם הירידה חלה כבר מגיל 33, הרי שהזדקנות או התבגרות האישה בכל הקשור לפוריות שלה תהיה מוקדמת מאוד", מסביר ד"ר רבהון, "והדבר גורם לעיתים לאיזושהי התנגשות. נשים בגילאי 30 פלוס בוודאי לא מרגישות מבוגרות - הן רוצות להשקיע בקריירה או בזוגיות, הן צעירות ומעוניינות לעיתים להגשים דברים אחרים, לפני המחשבה על ילדים".

ד``ר אמיר רבהון/ צילום: עידן דמרי

ויש לכך צד נוסף, ששובר עוד מיתוס הרווח בציבור: מתברר שמחזור רגיל לא מעיד בהכרח על פוריותה של האישה, מסביר ד"ר רבהון: "אישה נוטה לחשוב שאם יש לה מחזור סדיר, היא יכולה להרות - וזה לא נכון. הגיל הממוצע להפסקת המחזור הוא 51, אבל גיל הפוריות, כאמור, נמוך הרבה יותר - יש הבדל של כמה שנים בין השניים וחשוב לדעת זאת".

לחשוב על כל ההיבטים

כאמור, העידן המודרני הביא עימו תופעות ומגמות חברתיות רבות, וביניהן הרצון להגשמה עצמית והפמיניזם - שתיהן עיצבו ומעצבות את החברה שלנו גם היום. הן גם משפיעות מאוד על הגיל הממוצע שבו נשים נכנסות להיריון. "לפני העידן הנוכחי, גם בגלל שלא היו אמצעי המניעה הפשוטים המקובלים כל כך היום, כשאישה הייתה מתחילה לקיים יחסי מין, היא בדרך כלל הייתה נכנסת להיריון", מציין ד"ר רבהון. "לכן, אם היא התחתנה בגיל 20, או נניח 25, הסיכוי שהילד הראשון יגיע רק בעשור הרביעי לחייה, אחרי גיל 30, היה קטן מאוד. כיום, שחרור האישה והרצון להגשמה עצמית ולפיתוח קריירה עלולים לא פעם להתנגש עם האפשרות להיכנס להיריון וללדת. לכן במקרים רבים גיל ההיריון נדחה ומתאחר.

"אין זה אומר, חלילה כי מדובר בדבר רע - אך זהו עניין שבהחלט צריך להיות מודעים אליו, ולנסות להביא בחשבון בתוכניות המורכבות של החיים. כלומר האישה צריכה לדעת שאם תרצה להיכנס להיריון בסביבות גיל 40, ואולי אף כמה שנים לפני כן, זו עלולה להיות משימה הרבה יותר קשה, ולעיתים בלתי אפשרית. אינני מתיימר להכתיב לאישה מה לעשות, אבל אני בהחלט חושב שהיא צריכה להיות ריאלית ולהכיר בעובדות לפני החלטה בנושא".

עניין פיזיולוגי נוסף שחשוב לקחת בחשבון במכלול ההחלטות הוא איכותן של הביציות, שיורדת עם הגיל כידוע. הדבר מורגש היטב במהלך טיפולי הפוריות עצמם. "בגיל מבוגר, כשנרצה לבצע גירוי של השחלות כדי להשיג הרבה ביציות, התוצאות יהיו טובות פחות בהשוואה לגילאים הצעירים", מציין ד"ר רבהון. "כדי להגביר את התגובה השחלתית אנחנו מכפילים ומשלשים את המינונים של התרופות ההורמונליות, וגם אז לא תמיד נצליח להשיג את אותה תגובה שנקבל אצל אישה צעירה".

פועלים מהר הרבה יותר

כאמור, ככל שגילה של האישה עולה כך סיכוייה להיכנס להיריון פוחתים. אם מגיל 33 מתחילה הירידה, הרי שבגיל 40 הסיכוי כבר יורד מתחת לעשרה אחוזים, ואחרי גיל 45 הוא עומד על אחוזים בודדים ואף פחות מכך. ועדיין, אישה אשר כבר נמצאת בטווח הגילאים הזה לא יכולה לעשות דבר כנגד הזמן שעבר. אולם עליה להביט קדימה, ועל מה שכן ניתן לעשות על מנת להרות.

"אחד הדברים החשובים ביותר בהקשר זה הוא מועד תחילת הטיפולים", אומר ד"ר רבהון. "מי שמחליטה לנסות להיכנס להיריון בגיל מבוגר ואינה מצליחה לעשת זאת בתוך זמן קצר יחסית - כדאי שתפנה למרפאת פוריות. אישה מתחת לגיל 35 אשר לא מצליחה להיכנס להיריון תמתין שנה ורק אז תוכל להתחיל בטיפולים; אם היא מעל גיל 35 נוריד את תקופת ההמתנה לחצי שנה, ובגילאים מבוגרים יותר אף נקצר יותר את זמן ההמתנה".

כאשר האישה המבוגרת מגיעה לטיפולי פוריות, ישנם כמה צעדים שבהם אפשר לנקוט. ראשית, נשים מעל גיל 39 זכאיות לעבור טיפולי הפריה חוץ-גופית כבר מהטיפול הראשון, לעומת נשים צעירות יותר שצריכות לעבור סדרה של טיפולי פוריות לפני שיופנו להפרייה חוץ-גופית. "המטרה כאן היא להעניק את הטיפול שיש לו את מירב סיכויי ההצלחה ליחידת זמן נתונה", מסביר ד"ר רבהון "עם זאת, חשוב לציין שמגיל 40 לפחות 80% מהעוברים שנוצרים במסגרת ההפריה החוץ-גופית אינם תקינים, וכדי 'לפצות' על כך אנחנו מחזירים לרחם האישה יותר עוברים. אם, לדוגמה, בשני מחזורי הטיפול הראשונים באישה מתחת לגיל 32 אפשר להחזיר עובר אחד בלבד, באישה מעל גיל 40 אפשר להחזיר, כבר במחזור הטיפול הראשון, שלושה עוברים. הדבר מגדיל את סיכויי ההצלחה.

"אמנם אין כיום ברפואה פרוטוקול טיפול שמתאים ספציפית לנשים בגיל מבוגר, והסיכויים להרות וללדת יילוד בריא תלויים גם בנתוניה של כל אישה, אך הצעדים שצוינו כאן יכולים לסייע במאמצים להגדלת הסיכוי להיריון תקין וללידה מוצלחת".

בהמשך לכך, מעניק ד"ר רבהון עוד שלוש עצות שיכולות להיות בעלות משקל לאורך התהליך: ראשית - לא להפסיק את הטיפולים. "צריך להיות ריאליים ולהבין שהטיפול לא תמיד מצליח מייד", הוא אומר, "ולמרות האכזבה - לא לקחת פסקי זמן ארוכים מאוד. אם אישה בת 30 'תיעלם' מחדר הטיפול לחצי שנה, זה לא יטריד אותי כלל, אבל בגיל 40 ויותר חשוב לשמור על רצף טיפולי".

שנית - להיעזר בתמיכה נפשית. "המורכבות והקושי גדולים יותר בגיל מבוגר", מסביר ד"ר רבהון. "תמיכה רגשית ונפשית, שעליה אני ממליץ באופן כללי סביב טיפולי פוריות, כדאית מאוד כאשר סיכויי ההצלחה נמוכים. נדרשים פה סבלנות ואורך רוח בכמויות גדולות, ויכולת לרוץ למרחקים ארוכים מאוד".

שלישית - בייחוד בגיל מבוגר, כדאי מאוד לתכנן את תוכנית ההריונות קדימה, עבור מי שמעוניינת להביא לעולם יותר מילד אחד. "אם, נניח, אישה רוצה להביא ילד ראשון בגיל 40, עליה לחשוב מתי תרצה שייוולד הילד השני", מסביר ד"ר רבהון. "כלומר צריך לשנות קצת את דרך החשיבה - לא לשאול 'מתי אני רוצה ללדת בפעם הראשונה', אלא 'מתי אני רוצה ללדת בפעם האחרונה' - ולפי זה לבנות תוכנית הטיפולים".

לסיכום, היריון בגיל מבוגר עם לידה של תינוק בריא בסיומו נחשב גם היום למשימה לא פשוטה ואף מאתגרת, הן לאישה והן למומחי הפוריות. ובכל זאת, בעזרת תכנון נכון וטיפול מתאים, אפשר להעלות במידת מה את סיכויי ההצלחה, בתקווה לעוד אם מאושרת שתחבוק תינוק בזרועותיה, אפילו בעשור החמישי לחייה.

ד"ר אמיר רבהון, מומחה לגינקולוגיה ולטיפולי פוריות.

לכניסה לאתר הקליקו כאן

עוד כתבות

בני דרייפוס, מנכ"ל משרד השיכון / צילום: כדיה לוי

זכה בפיס: התפקיד החדש של מנכ"ל משרד השיכון בני דרייפוס

הצעד המפתיע של דרייפוס מקורו, ככל הנראה, ברצונו לחזור ולעבוד עם אביגדור יצחקי, שעזב את מטה הדיור לפני כשנתיים ● האם לעובדה כי תוכנית למשתכן מצטמקת יש קשר להחלטה?

צביקה וילנאי /  צילום יח"צ

בעקבות קריסת מגה: עמיתי מועדון הוט יקבלו החזר של 100 אלף שקל

מדובר בכספים שהעמיתים שילמו לפני שנים עבור רכישת תווי קנייה לרשת מגה ("התו החכם") ● ההחזר מגיע גם ל-1,300 שקל לעמית וגם לשקלים בודדים – בהתאם ליתרה שנשארה בתווים שלא מומשו

רכבים היברידיים מתוצרת טויוטה בנמל חיפה / צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

בזכות כלי הרכב ההיברידיים: המשק צמח ברבעון הרביעי בקצב מהיר מהצפוי

הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה מעדכנת למעלה את קצב הצמיחה של המשק בשנת 2019 ל-3.5% ● עם זאת, נתוני הצמיחה המעודכנים הושפעו מאוד מהקדמת יבוא כלי רכב היברידיים בעקבות החלטת הממשלה להעלות את המיסוי על כלי רכב אלה החל מ-2020

אייל דרור  / צילום: סיוון פרג'

שטראוס נכנסת למעדניות ולקצביות עם מותג בוטיק חדש

שטראוס מסמנת את שוק החנויות המתמחות, כמו מאפיות שכונתיות, קצביות ומעדניות • השלב הראשון: השקת מותג סלטים פרימיום בתמחור גבוה יותר תחת השם "דליקטס"

טבע - תרופת קופקסון  / צלם: תמר מצפי

האם טבע עומדת בפני תביעה של מיליארדי דולרים על עיכוב הקופקסון?

משפט ארוך בין שתי החברות, שבו האשימה פרוניורון את טבע בסיכון חולים בניוון שרירים, הסתיים לפני כחודש ● ביהמ"ש פסק כי טבע אכן הפרה חוזה מול פרוניורון, וזו צפויה לטעון בתביעת נזיקין שתגיש כי הייתה יכולה לפתח את הקופקסון למחלות נוספות

גני־גונן / צילום: איל יצהר, גלובס

תוכנית המתאר חדשה למועצה אזורית דרום השרון תצמצם אולי את דריסת המרחב הכפרי

הוועדה המחוזית מרכז החליטה להפקיד תוכנית מתאר כוללנית למועצה אזורית דרום השרון התוכנית כוללת תוספת של 3,000 יחידות דיור שייתנו מענה ליעד אוכלוסייה של 45,000 תושבים עד שנת 2040

מסכה על הפנים ברחובות בייג'ין בנובמבר 2018  בגלל הזיהום / צילום : AP \ Andy Wong

נזקי זיהום האוויר בעולם עולים לנו מיליארדים מדי יום

דו"ח של גרינפיס מעריך את עלות זיהום האוויר שנגרם משימוש בדלקים פוסיליים ב-8 מיליארד דולר ביום ● בישראל נמצא הנושא במקום נמוך בסדר היום הציבורי, למרות העדויות המצטברות על הנזקים של נשימת אוויר מזוהם

רמי לוי / צילום: שלומי יוסף

יזמי המזון והנדל"ן רמי לוי ושלום חיים מכניסים את השלד בי.ג'י.איי לעסקי המלונאות והדיור המוגן

ללוי ולשותפו לשליטה שלום חיים - בעלי חברת טעמן, כבר יש פעילות נדל"ן פרטית משמעותית - חלקה במשותף ● בבי.ג'י.איי "בונים" גם על היכרות של טעמן שיווק מזון עם הציבור החרדי, שעשוי להוות קהל מרכזי לדיור מוגן ● בעלת השליטה בבי.ג'י.איי, חברת שי אודם, "מחזיקה כבר היום בנכסי מלונאות הנמצאים בהקמה, ועשויה להתקשר בהסכמי הפעלה עם בתי המלון שבבעלות בעלת השליטה"

הבורסה לני"ע בת"א. / צילום: תמר מצפי

עדכון המדדים מצביע על הסקטורים החמים: נדל"ן, תשתיות, שוק ההון וקמעונות מזון

במסגרת העדכון החצי-שנתי של הבורסה, מבני תעשיה ואלקטרה נכנסו לת"א 35, אחרי קפיצות דו-ספרתיות מהן נהנו מניותיהן של השתיים ● מנגד, פז נפט ואופקו נפרדו מהמדד המוביל

קניון של סטרווד ווסט / צילום: מצגת החברה

לאחר שהאג"ח קרסה ביותר מ-50%: בקשה לתביעה ייצוגית נגד חברת הנדל"ן הזרה סטרווד ווסט

הבקשה הוגשה ע"י בית ההשקעות פרוקסימה שבבעלות חיים ונציה ואורי רענן ● סטרווד ווסט דיווחה כי עילות התביעה נוגעות לקיומם לכאורה של פרטים מטעים ואי-גילוי הולם בתשקיף ההנפקה של אג"ח מסדרה א' וכן הטעיה וחוסר בפרטים בדוחות מיידיים

מרכז קניות בטייוואן בסוף ינואר, לאחר התפרצות וירוס קורונה בסין / צילום: AP

אפל למפעילי הסלולר בישראל: נגיף הקורונה עלול לפגוע במלאי האייפונים

אפל עדכנה כי צפי המלאים שיגיע לישראל יעודכן מדי שבוע במקום מדי שלושה שבועות, בשל אי-הוודאות סביב הנגיף וחוסר היכולת להתחייב כי יצליחו לספק מלאי לתקופה ארוכה יותר

נוסע נצור בספינת השיט "נסיכת דיאמונד"  / צילום: Eugene Hoshiko, AP

משרד הבריאות: ישראלית נוספת בספינה ביפן נדבקה בקורונה

עד כה אובחנו 3 חולים ישראלים על הספינה "דיימונד פרינס" ● לגבי יתר הישראלים על הספינה, ככל שלא יימצאו חיוביים לנגיף, הם יחזרו לישראל עד סוף השבוע הבא בטיסה מיוחדת

הבורסה בתל אביב/ צילום: שלומי יוסף

הבורסה ננעלה בעליות: ת"א 90 קפץ ב-1.2%, טבע איבדה 5%

לייבפרסון צללה ב-21% לאחר שהעמיקה את ההפסד הרבעוני; סמנכ"ל הכספים של החברה פרש ● באפט חשף את השינוי בהחזקותיו במניית טבע ברבעון ● אלקטרה צריכה במו"מ עם סלקום למכירת גולן טלקום ● מחזור המסחר בשוק המניות הגיע ל-666 מיליון שקל

נפגעי הקורקינטים והאופניים החשמליים - סופ"ש 14-15 בפברואר

בסופ"ש באיכילוב: 13 נפגעים בתאונות קורקינט ואופניים חשמליים

מדי יום "גלובס" ובית החולים איכילוב מדווחים על מספר הנפגעים מתאונות שבהן מעורבים כלי רכב חשמליים: אופניים וקורקינטים

צביקה שווימר, מנכ"ל אלקטרה מוצרי צריכה / צילום: יח"צ

אלקטרה צריכה מאשרת: מנהלת מו"מ עם סלקום למכירת גולן טלקום

חברת-האם של גולן טלקום מוסרת כי אין ודאות בשלב זה שהמגעים יבשילו לכדי עסקה ● רכישת גולן טלקום ע"י סלקום נועדה לבסס את מעמדה של סלקום בשוק המקומי ובמקביל לסכל אפשרות למיזוג בין פרטנר להוט

סוחרים בבורסת ניו יורק / צילום: רויטרס

מאכזבות בוול סטריט: צניחה דו-ספרתית במניות לייבפרסון, אבן קיסר, סייברארק ורדוור לאחר הדוחות

מניית לייבפרסון נחתכה בלילה אחד ברבע משווייה - כ-700 מיליון דולר - עקב הפסד שהיה גבוה מהתחזיות ● אבן קיסר צנחה כ-16% לאחר שדיווחה על ירידה בהכנסות, למרות צפי לחזרה לצמיחה ב-2019 ● סייברארק ורדוור צנחו בכ-14% בגלל תחזיות נמוכות מהצפוי

נפתלי בנט / איל יצהר

האם שר הביטחון נפתלי בנט הפחית את ירי הרקטות ב-80%

בנט מתפאר שגישתו הנחרצת צמצמה את הירי מעזה פי חמישה ● ספרנו שיגורים ● המשרוקית של גלובס

בנימין נתניהו וניר ברקת / צילום: איל יצהר, גלובס

נתניהו מציג תוכנית כלכלית: ניר ברקת ואני נוריד את יוקר המחיה

נתניהו וברקת הציגו היום בבורסת תל אביב את התוכנית הכלכלית של הליכוד ● בין הרפורמות המתוכננות: הוזלת מחירי המזון על ידי הורדת מכסים ורגולציות והפחתת מסים על רכישת קרקעות

מרכז מסחרי של "ביג" בכרמי גת / הדמיה: משרד אדריכלים ברעלי לויצקי כסיף

נדחתה התנגדות השכנים למרכז מסחרי פתוח של ביג בכרמי גת

ועדת הערר המחוזית דרום דחתה את התנגדויות שכנים, שחוששים שקרבת היתר למגדלים מעל המרכז המסחרי תפגע באיכות חייהם ● עו"ד שחר בן עמי, שייצג את הוועדה המקומית קריית גת: "רוכש דירה מול מגרש מסחרי צריך לקחת בחשבון שבינוי יכול להשתנות על ידי הוועדה המקומית"

קלפיות במרכז לוגיסטי של ועדת הבחירות/  צילום: רויטרס, Ammar Awad

פנייה ליו"ר ועדת הבחירות: לאסור שימוש המפלגות באפליקציות לניהול בחירות

על רקע פרצת האבטחה באפליקציית אלקטור, בה משתמשות חלק מהמפלגות, המכון הישראלי לדמוקרטיה הגיש חוות דעת לוועדת הבחירות ● "איסוף המידע והצלבתו פוגע בחוק הגנת הפרטיות, מאיים על הזכות לבחור ולהיבחר ופותח כר נרחב לזיופים ולדליפות מידע"