גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

תיק 2000: ראיות כי נתניהו פעל ליישום הדיל עם מוזס

לפי מידע שהגיע ל"גלובס", ראיות חדשות מוכיחות לכאורה כי נתניהו החל להוציא לפועל את ה"דיל" המושחת לכאורה עם מו"ל "ידיעות אחרונות" נוני מוזס ● זאת, בניגוד לקו ההגנה שנוקט נתניהו, לפיו הוא לא פעל למימוש הרעיונות שהועלו בשיחותיו עם מוזס

בנימין נתניהו ונוני מוזס / צילומים: יוסי כהן וקובי גדעון - לעמ
בנימין נתניהו ונוני מוזס / צילומים: יוסי כהן וקובי גדעון - לעמ

פריצת דרך בחקירת תיק 2000. ל"גלובס" נודע כי בעת האחרונה חלה תפנית ראייתית בחקירת פרשת היחסים בין ראש הממשלה, בנימין נתניהו, לבין מו"ל "ידיעות אחרונות", ארנון (נוני) מוזס. תפנית שעשויה להוות "שובר שוויון" שיביא בסופו של דבר להגשת כתב אישום נגד נתניהו בתיק זה.

לפי המידע שבידינו, למשטרה ולפרקליטות הגיעו לאחרונה ראיות חדשות שמוכיחות לכאורה כי בניגוד לקו ההגנה שנוקט נתניהו, לפיו הוא לא פעל למימוש הרעיונות שהועלו בפגישות שנערכו בינו לבין מוזס, נתניהו החל להוציא לפועל את ה"דיל" המושחת לכאורה. לאחר שהגיעו הראיות החדשות, קיימו המשטרה והפרקליטות כמה ישיבות שבהן הן דנו במשמעות של ההתפתחות הזאת ובצעדים החקירתיים שיש לעשות לאורן. אחד מהצעדים הללו הוא עימות של נתניהו עם הראיות.

כפי שפרסם אתמול (א') מרדכי גילת ב"כאן", שלושה מהעדים המשמעותיים בתיק 2000, שמסייעים למשטרה להפריך את קו ההגנה של נתניהו, הם שלדון אדלסון, הבעלים של "ישראל היום" ורעייתו, מרים אדלסון, וכן עמוס רגב, העורך לשעבר של החינמון. ואולם, לפי המידע שבידי "גלובס" הראיות החדשות שבידי הפרקליטות לא מסתכמות בגרסאות של הזוג אדלסון ורגב.

לפי ממצאי חקירת תיק 2000, כפי שמסרה המשטרה בסיכומיה בחודש פברואר האחרון, החל מ-2009 ומאז במהלך השנים קיימו נתניהו ומוזס דין ודברים ביניהם, במפגשים אישיים, ב"עסקת חליפין" לקידום ענייניהם ההדדיים. במסגרת זאת דובר אודות סיועו של מוזס לנתניהו בביסוס מעמדו כראש הממשלה באמצעות סיקור חיובי ואוהד ב"ידיעות אחרונות", זאת בתמורה לסיועו של נתניהו למוזס בקידום האינטרסים הכלכליים של העיתון על-ידי יוזמה ותמיכה במהלכים לבלימת התעצמותו של "ישראל היום". עוד העלו ממצאי החקירה כי הצדדים נקטו פעולות בפועל לקידום האינטרסים אחד של האחר בהמשך להבנות שהושגו ביניהם, או לכל הפחות הציגו מצג האחד כלפי השני כאילו פעלו כאמור.

לפי החשדות, כפי שעלו מן ההקלטות שבוצעו לכמה שיחות שניהלו ראש הממשלה ומו"ל "ידיעות אחרונות", הם עסקו בבחינת האינטרסים הצולבים ויזמו מהלכים משותפים שנועדו למקסם את האינטרסים איש של רעהו ועסקו במספר כיווני פעולה שלובנו בין השניים: תמיכת ראש הממשלה ב"חוק 'ישראל היום'", צמצום תפוצת "ישראל היום" וביטול הוצאת מהדורת סוף השבוע של "ישראל היום".

בנוסף על הפעולות הנ"ל פעל ראש הממשלה לתווך בין מו"ל "ידיעות אחרונות" לבין בעלי הון, לרכישת העיתון. בחודש יוני האחרון חשפנו כי איש העסקים ארנון מילצ'ן, החשוד במתן שוחד לנתניהו בתיק 1000, תיק המתנות, היה מעורב גם בתיווך בין נתניהו למוזס.

קו ההגנה של נתניהו הוא שמעולם לא הייתה לו כוונה לממש את ה"דיל" המושחת שנרקם לכאורה עם מוזס. נתניהו טוען כי לא רק שהתוכנית לא יצאה לפועל, אלא שהוא פעל נגדה - טענות שלדברי נתניהו צריכות להביא לסגירת התיק.

אחרי שהמשטרה פרסמה את המלצותיה בתיקים 1000 ו-2000 בפברואר 2018, יצא נתניהו אל הציבור ותקף את המשטרה: "איך אפשר לומר שרציתי לפעול לטובתו של נוני מוזס על-ידי העברת החוק לסגירת 'ישראל היום', כשעשיתי בפועל את ההפך הגמור?", אמר ראש הממשלה. הוא הוסיף כי "הובלתי את ההתנגדות לחוק לסגירת 'ישראל היום', הצבעתי נגד החוק, עשיתי יותר מזה - פיזרתי את הכנסת, סיכנתי את עתידי הפוליטי. ואכן מהסיבה הזו החוק לא עבר".

נתניהו הוסיף ואמר כי "בניגוד אליי, 43 שרים וחברי כנסת פעלו לטובת מוזס ובשליחותו. הם קידמו את הצעות החוק שלו, רבים מהם אני חייב להגיד לכם קיבלו סיקור מלטף ומחבק ב'ידיעות אחרונות'. איך ייתכן שרובם המוחלט לא תוחקרו? לא הוגשה נגדם שום המלצה? איך ייתכן שדווקא נגדי, מי שהוביל את המלחמה נגד החוק והביא להפלתו, יש המלצות, וכנגד יוזמי החוק שקיבלו את ניסוחו מנוני מוזס, אין שום דבר? עולם הפוך".

עולם הפוך? לא לעמדת המשטרה והפרקליטות. עם זאת, חשוב להדגיש כי לנתניהו, כמו ליתר הנחקרים, עומדת חזקת החפות. תיק 2000 הוא תיק סבוך ומורכב משפטית, והדרך לקבלת החלטות לגבי העמדה, או אי-העמדה, לדין של נתניהו - עדיין ארוכה.

כבל: לא ראוי לחקור ח"כ על חקיקה

ב-14 ביוני נחקר חבר הכנסת איתן כבל באזהרה במסגרת תיק 2000. כבל היה מי שיזם וקידם את החוק נגד החינמון "ישראל היום". לפי מידע שהגיע לידינו, במסגרת חקירתו האחרונה במשטרה ולאחר שנועץ בעו"ד בעז בן-צור, טען כבל כי עצם חקירתו באזהרה הוא דבר פסול. זאת, לאור העובדה שלטענת כבל אסור או לא ראוי לחקור חבר כנסת על קידום צעדי חקיקה שנעשים במסגרת עבודתו כחבר כנסת. ובמילים אחרות, כבל טען שהוא קידם הליך חקיקה שבמסגרתו הוא התייעץ, בכובעו כמחוקק, עם גורמים שונים שיש להם עניין בחוק (ובהם מוזס) וזה חלק מהדי.אן.איי של החקיקה. לדבריו, אי-אפשר לקבוע כי הליך חקיקה כמעטו שגרתי מהווה עבירה פלילית.

להבדיל מכבל, שגם לא קיבל או ביקש תמורה ממוזס בשל קידום חוק "ישראל היום", נתניהו עשה משחק כפול - מצד אחד אמר "אני מתנגד להצעת החוק", ומצד שני ניהל דיונים שאולי יאפשרו כן לפגוע ב"ישראל היום" בתמורה לסיקור אוהד ב"ידיעות אחרונות" - סיטואציה שהביאה לסכסוך בין נתניהו לבין שלדון אדלסון, הבעלים של "ישראל היום".

כבל צפוי לצאת בשלום מהתיק הזה, אבל גורמים המעורים בחקירת תיק 2000 אמרו ל"גלובס" כי כבל הסתבך בחקירותיו ובעיקר בפער ביניהן. זאת, בעיקר כשניסה להרחיק את עצמו ממוזס בחקירה הראשונה, אך בהמשך עימתו אותו החוקרים עם פלט שיחות בינו לבין מוזס, ראיה שהעידה על כך שכבל ומוזס היו בקשר אינטנסיבי למדי בתקופה הרלוונטית.

נתניהו: מופע האבסורד נמשך

מטעמו של ראש הממשלה נמסר: "מופע האבסורד נמשך. איך אפשר לומר שראש הממשלה נתניהו פעל לטובתו של מוזס על-ידי העברת החוק לסגירת 'ישראל היום', כשבפועל הוא עשה את ההפך הגמור. נתניהו הוא זה הוביל את ההתנגדות לחוק, הצביע נגדו ואף פיזר את הכנסת וסיכן את עתידו הפוליטי כשמנע את העברת החוק.

"בניגוד לראש הממשלה, 43 שרים וחברי כנסת דווקא כן פעלו לטובת מוזס ובשליחותו. הם קידמו את הצעות החוק שלו, ורבים מהם קיבלו בתמורה סיקור מלטף ומחבק ב'ידיעות אחרונות'. אבל כידוע - אם לא נתניהו, אז לא חוקרים. ישאל עצמו הציבור איך ייתכן שרובם המוחלט של מי שפעלו בשליחותו של מוזס לא נחקרו, ולא הוגשה נגדם שום המלצה? עולם הפוך". 

עוד כתבות

גילה אדרעי / צלם: אוריה תדמור

גילה אדרעי מגיבה: "זו לא ביקורת נגדי אלא מסע צלב"

שבוע אחרי התקרית שבה נעצרו הרכבות, מגיבה יו"ר ועד עובדי הרכבת לטענות נגדה, בפוסט חריף בפייסבוק: "כבר שבוע שאני בתוך סיוט - לכל אחד מותר להגיד עליי כל מה שהוא רוצה; זה ניסיון חיסול של כל הוועדים ושל כל העבודה המאורגנת"

דרור פויר .  / צילום: יונתן בלום

שריפות ראינו וממשלות הרכבנו. אז שלחו אותי אל החור השחור

אני יודע עכשיו שכל מה שנראה בלתי אפשרי יקרה, רק חבל לי שלא בימי חיי

נשיא סין, שי ג‘ינגפינג./ צילום :רויטרס David Gray

"סין תוסיף לדבוק במדיניות הכלכלית למרות הקשיים"

כך אמר אתמול נציג המפלגה הקומוניסטית של סין, מגיעה יומיים לאחר שסין דיווחה על צמיחה של 6.4% בחודשים ינואר-מרץ ● "למרות ההישגים, עלינו להיות מודעים לעובדה כי ישנם עדיין קשיים רבים ובעיות בפעילות הכלכלית"

נועם ברדין ואורי לוין, / צילום: קובי קנטור

5 ענקיות, 5 רכישות: מה קרה איתן ביום שאחרי?

שיתוף-פעולה שהפך לרכישה, מייסדים דומיננטיים וטכנולוגיה שמתאימה לפיתוחים עתידיים - איך הפכו אנפורנה, אדאלום, פריימסנס ואחרות להיות כל-כך משמעותיות בעבור ענקיות הטכנולוגיה, ומה זה אומר על התעשייה הישראלית?

אריק יואן מנכ"ל זום /  REUTERS/Carlo Allegri

המהגר מסין שלא הצליח לקבל ויזה לארה"ב הוא המיליארדר החדש של עולם הטק

אריק יואן היה בן 30 כשהיגר לעמק הסיליקון מסין. 8 בקשות שהגיש לקבלת ויזה נדחו. הוא לא ויתר ● ביום חמישי האחרון הונפקה בנאסד"ק החברה שייסד. השווי שלה מוערך ב-15.9 מיליארד דולר. המניה טיפסה ב-72% ביום המסחר הראשון שלה ל-62 דולר

איילת שקד, פודקאסט לשבת / עיבוד תמונה: אפרת לוי

כנגד ארבעה פודקאסטים דיברה התורה | הדרך להעביר את החג

חג החופש בא לבקר ● ואין כמו החופש להאזין לתוכן לבחירתכם ללא הגבלה ● קבלו את ארבעת הפודקאסטים שיעשו לכם את הפסח ● פודקאסט לשבת - גרסת החגהאזינו

קניות לחג, פסח, מצות / lerner vadim שאטרסטוק

מהפקקים עד השי לחג - כמה אתם שולטים בפסח?

מה קורה לצריכת העוף, באיזו מדינה עובדים הכי הרבה, וכמה קלוריות יש במצה? 11 שאלות ברוח החג, בגדול

השף רז רהב / צילום: חיים יוסף

הבישול הציל אותו מאנורקסיה, כדי לאכול במסעדה שלו תצטרכו לחכות חודשים. השף רז רהב, כוכב עולה

זו השנה של רז רהב: הוא הוכתר לשף השנה של מדריך גומיו; למסעדה שלו, "OCD", צריך להזמין מקום חודשים מראש; והוא פתח אחת נוספת ● בשיחה מיוחדת הוא מספר איך הבישול הציל אותו, ולמה הוא עדיין מנקה דגים במטבח כאחרון הטבחים

אורי תדמור / צילום: אלבום פרטי

סדר ועדיפויות: מנהלים ומנהלות מספרים על האיזון בין משפחה וקריירה

בפרוס חג הפסח המזוהה כמשפחתי במיוחד, שאלנו מנהלים ומנהלות על הדרך שלהם לקיים חיי משפחה לצד קריירה תובענית ● כתבה ראשונה בסדרה

המיליונרים החדשים של תחום הקנאביס / צילום: Shutterstock

חברת הקנאביס קנביט גייסה 31.4 מיליון שקל בהנפקה לציבור

מדובר בגיוס הגדול ביותר של חברת קנאביס מן הציבור בארץ ● המניות הונפקו לפי מחיר של 18 למניה - נמוך ב-10% ממחיר הסגירה אתמול

הבורסה בת"א/ צילום: בז רתנר, רויטרס

פתיחה חיובית בבורסה, ביקום מזנקת בלמעלה מ-5%

ביום ו' לא התקיים מסחר בארה"ב לרגל חג ● בחול המועד יתקיים בת"א יום מסחר מקוצר עד 14:30. ביום ה' 25 באפריל, ערב החג השני, לא יתקיים מסחר ● גד זאבי העלה את הרף והגיש ביום ה' הצעה מחייבת להשקעה בביקום בסך 950 מיליון שקל ● קנביט השלימה את הגיוס הגדול ביותר של חברת קנאביס בארץ

איציק אברכהן / צילום: איל יצהר

התביעה שמטלטלת את עולם הקמעונאות: שופרסל נגד יצרניות המזון האחרות

קמעונאית המזון שופרסל הגישה תביעה חריגה נגד תאגיד המיחזור תמיר, שנמצא בבעלות משותפת שלה ושל מתחרותיה: תנובה, שטראוס, אסם, קוקה-קולה ועוד ● טוענת – התעשרו על חשבוננו

רמי לוי / צילום: איל יצהר

רמי לוי יתקשה לשמור על הצמיחה ברווח של רשת הקמעונאות שלו, וזה לא בגלל התחרות

רשת המזון רמי לוי תתקשה לשכפל את הצמיחה שלה ב-2019 ● האם זה קשור לעסקי הרשת? ולמה ההתחייבויות של החברה יגדלו משמעותית בשנה הקרובה? ● ניתוח 

נדל"ן בת"א/צילום:אייל יצהר

חושבים שאתם מבינים בנדל"ן? כנסו לחידון ותוכיחו

כמה דירות מחיר למשתכן הוגרלו, מה המכפיל הממוצע בפינוי-בינוי, ואיפה עלו מחירי השכירות הכי הרבה בשנה החולפת? 10 שאלות שיבדקו אם הנדל"ן זורם לכם בוורידים

כנסיית סנט אנתוני, סרי לנקה / REUTERS/Dinuka Liyanawatte

סרי לנקה: לפחות 52 הרוגים ב-6 פיצוצים במלונות ובכנסיות

(עדכון) - הרשויות הודיעו כי כ-280 פצועים פונו לבתי החולים ● שלושה מהפיצוצים התרחשו בכנסיות ושלושה נוספים בבתי מלון בבירה קולומבו, בזמן שהמדינה מציינת את חג הפסחא ● שום ארגון לא קיבל עוד אחריות על מה שנראה כמו מתקפה משולבת

100 עצות לממשלה החדשה

100 מחשבות על 100 ימים: "ליצור תוכנית לבניית 60 אלף יח"ד בשנה"

מה צריך לעשות עם הסכסוך הישראלי פלסטיני, איך ניתן להבריא את מערכת הבריאות וכיצד לשמור על כלכלה חופשית ● 100 אנשי חברה, כלכלה, רוח ותרבות מסמנים את המשימה הדחופה ביותר ל-100 הימים הראשונים של הכנסת ● חלק רביעי בסדרה

דרום אמריקה בסטיישן / צילום: פרטי

אמריקה בסטיישן - מדרום לצפון: ברוכים הבאים לטראמפ לנד

אחרי שלושה חודשים באמריקה הלטינית טסנו צפונה, אל משכננו בסן דייגו הלטינית גם כן. וולקאם טו יונייטד סטייט'ס אוף אמריקה ● צפון אמריקה בסטיישן, שבוע 12

פרופסור יצחק סוארי / איור: גיל ג'יבלי

רכב, נדל"ן פיננסים ואפילו מכשירי חשמל: איך מצליחה אלייד להתרחב כל הזמן ועדיין להישאר מתחת לרדאר

היא מחזיקה בצ'מפיון מוטורס ומנהלת פרויקטי ענק של נדל"ן ותשתיות, אבל אין בה "בעל בית" במובן הקלאסי, אלא חמישה נאמנים בראשות פרופ' יצחק סוארי, שהפך לאחד האנשים הכי מקושרים והכי חשאיים במגזר העסקי ● איך מתקבלות בה ההחלטות, ולאן הולכים הרווחים ● G מרים את מסך העמימות מעל אלייד, קבוצת ההחזקות הכי חזקה שאתם לא מכירים

פרויקט בנייה לדיור בסין / צילום: רויטרס

האדמה רועדת מתחת למגדלים של סין, חמישית מהדירות עומדות ריקות, וגם במערב צריכים לדאוג

ברזי האשראי שנפתחו בסין בעשור האחרון הזרימו כספי עתק בעיקר למגזר הנדל"ן ● אבל עכשיו התשואות על הנכסים מתחילות לרדת והתפוצצותה של בועת הנכסים מתקרבת והולכת ● כתבה ראשונה על תמונת המצב האמיתית בכלכלה שנתפסת כיורשת של ארה"ב

שי סטולר / צילום: שלומי יוסף

"במודעה נכתב 690 אלף": קנה דירה להשקעה בחריש לפני 5 שנים ועדיין לא קיבל מפתחות

לפני חמש שנים שי סטולר ראה מודעה שהזמינה אותו לרכוש דירה במחיר מצחיק בחריש ● הוא לא האמין שיחלפו שנים ועדיין לא יקבל את המפתחות לדירה ● למרות הכול, התיאבון שלו להשקעות נדל"ן רק גדל ● האזינו לפרק חדש של "כסף בקיר" ● פרק שצריך ללמוד ממנו