גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

תיק 2000: ראיות כי נתניהו פעל ליישום הדיל עם מוזס

לפי מידע שהגיע ל"גלובס", ראיות חדשות מוכיחות לכאורה כי נתניהו החל להוציא לפועל את ה"דיל" המושחת לכאורה עם מו"ל "ידיעות אחרונות" נוני מוזס ● זאת, בניגוד לקו ההגנה שנוקט נתניהו, לפיו הוא לא פעל למימוש הרעיונות שהועלו בשיחותיו עם מוזס

בנימין נתניהו ונוני מוזס / צילומים: יוסי כהן וקובי גדעון - לעמ
בנימין נתניהו ונוני מוזס / צילומים: יוסי כהן וקובי גדעון - לעמ

פריצת דרך בחקירת תיק 2000. ל"גלובס" נודע כי בעת האחרונה חלה תפנית ראייתית בחקירת פרשת היחסים בין ראש הממשלה, בנימין נתניהו, לבין מו"ל "ידיעות אחרונות", ארנון (נוני) מוזס. תפנית שעשויה להוות "שובר שוויון" שיביא בסופו של דבר להגשת כתב אישום נגד נתניהו בתיק זה.

לפי המידע שבידינו, למשטרה ולפרקליטות הגיעו לאחרונה ראיות חדשות שמוכיחות לכאורה כי בניגוד לקו ההגנה שנוקט נתניהו, לפיו הוא לא פעל למימוש הרעיונות שהועלו בפגישות שנערכו בינו לבין מוזס, נתניהו החל להוציא לפועל את ה"דיל" המושחת לכאורה. לאחר שהגיעו הראיות החדשות, קיימו המשטרה והפרקליטות כמה ישיבות שבהן הן דנו במשמעות של ההתפתחות הזאת ובצעדים החקירתיים שיש לעשות לאורן. אחד מהצעדים הללו הוא עימות של נתניהו עם הראיות.

כפי שפרסם אתמול (א') מרדכי גילת ב"כאן", שלושה מהעדים המשמעותיים בתיק 2000, שמסייעים למשטרה להפריך את קו ההגנה של נתניהו, הם שלדון אדלסון, הבעלים של "ישראל היום" ורעייתו, מרים אדלסון, וכן עמוס רגב, העורך לשעבר של החינמון. ואולם, לפי המידע שבידי "גלובס" הראיות החדשות שבידי הפרקליטות לא מסתכמות בגרסאות של הזוג אדלסון ורגב.

לפי ממצאי חקירת תיק 2000, כפי שמסרה המשטרה בסיכומיה בחודש פברואר האחרון, החל מ-2009 ומאז במהלך השנים קיימו נתניהו ומוזס דין ודברים ביניהם, במפגשים אישיים, ב"עסקת חליפין" לקידום ענייניהם ההדדיים. במסגרת זאת דובר אודות סיועו של מוזס לנתניהו בביסוס מעמדו כראש הממשלה באמצעות סיקור חיובי ואוהד ב"ידיעות אחרונות", זאת בתמורה לסיועו של נתניהו למוזס בקידום האינטרסים הכלכליים של העיתון על-ידי יוזמה ותמיכה במהלכים לבלימת התעצמותו של "ישראל היום". עוד העלו ממצאי החקירה כי הצדדים נקטו פעולות בפועל לקידום האינטרסים אחד של האחר בהמשך להבנות שהושגו ביניהם, או לכל הפחות הציגו מצג האחד כלפי השני כאילו פעלו כאמור.

לפי החשדות, כפי שעלו מן ההקלטות שבוצעו לכמה שיחות שניהלו ראש הממשלה ומו"ל "ידיעות אחרונות", הם עסקו בבחינת האינטרסים הצולבים ויזמו מהלכים משותפים שנועדו למקסם את האינטרסים איש של רעהו ועסקו במספר כיווני פעולה שלובנו בין השניים: תמיכת ראש הממשלה ב"חוק 'ישראל היום'", צמצום תפוצת "ישראל היום" וביטול הוצאת מהדורת סוף השבוע של "ישראל היום".

בנוסף על הפעולות הנ"ל פעל ראש הממשלה לתווך בין מו"ל "ידיעות אחרונות" לבין בעלי הון, לרכישת העיתון. בחודש יוני האחרון חשפנו כי איש העסקים ארנון מילצ'ן, החשוד במתן שוחד לנתניהו בתיק 1000, תיק המתנות, היה מעורב גם בתיווך בין נתניהו למוזס.

קו ההגנה של נתניהו הוא שמעולם לא הייתה לו כוונה לממש את ה"דיל" המושחת שנרקם לכאורה עם מוזס. נתניהו טוען כי לא רק שהתוכנית לא יצאה לפועל, אלא שהוא פעל נגדה - טענות שלדברי נתניהו צריכות להביא לסגירת התיק.

אחרי שהמשטרה פרסמה את המלצותיה בתיקים 1000 ו-2000 בפברואר 2018, יצא נתניהו אל הציבור ותקף את המשטרה: "איך אפשר לומר שרציתי לפעול לטובתו של נוני מוזס על-ידי העברת החוק לסגירת 'ישראל היום', כשעשיתי בפועל את ההפך הגמור?", אמר ראש הממשלה. הוא הוסיף כי "הובלתי את ההתנגדות לחוק לסגירת 'ישראל היום', הצבעתי נגד החוק, עשיתי יותר מזה - פיזרתי את הכנסת, סיכנתי את עתידי הפוליטי. ואכן מהסיבה הזו החוק לא עבר".

נתניהו הוסיף ואמר כי "בניגוד אליי, 43 שרים וחברי כנסת פעלו לטובת מוזס ובשליחותו. הם קידמו את הצעות החוק שלו, רבים מהם אני חייב להגיד לכם קיבלו סיקור מלטף ומחבק ב'ידיעות אחרונות'. איך ייתכן שרובם המוחלט לא תוחקרו? לא הוגשה נגדם שום המלצה? איך ייתכן שדווקא נגדי, מי שהוביל את המלחמה נגד החוק והביא להפלתו, יש המלצות, וכנגד יוזמי החוק שקיבלו את ניסוחו מנוני מוזס, אין שום דבר? עולם הפוך".

עולם הפוך? לא לעמדת המשטרה והפרקליטות. עם זאת, חשוב להדגיש כי לנתניהו, כמו ליתר הנחקרים, עומדת חזקת החפות. תיק 2000 הוא תיק סבוך ומורכב משפטית, והדרך לקבלת החלטות לגבי העמדה, או אי-העמדה, לדין של נתניהו - עדיין ארוכה.

כבל: לא ראוי לחקור ח"כ על חקיקה

ב-14 ביוני נחקר חבר הכנסת איתן כבל באזהרה במסגרת תיק 2000. כבל היה מי שיזם וקידם את החוק נגד החינמון "ישראל היום". לפי מידע שהגיע לידינו, במסגרת חקירתו האחרונה במשטרה ולאחר שנועץ בעו"ד בעז בן-צור, טען כבל כי עצם חקירתו באזהרה הוא דבר פסול. זאת, לאור העובדה שלטענת כבל אסור או לא ראוי לחקור חבר כנסת על קידום צעדי חקיקה שנעשים במסגרת עבודתו כחבר כנסת. ובמילים אחרות, כבל טען שהוא קידם הליך חקיקה שבמסגרתו הוא התייעץ, בכובעו כמחוקק, עם גורמים שונים שיש להם עניין בחוק (ובהם מוזס) וזה חלק מהדי.אן.איי של החקיקה. לדבריו, אי-אפשר לקבוע כי הליך חקיקה כמעטו שגרתי מהווה עבירה פלילית.

להבדיל מכבל, שגם לא קיבל או ביקש תמורה ממוזס בשל קידום חוק "ישראל היום", נתניהו עשה משחק כפול - מצד אחד אמר "אני מתנגד להצעת החוק", ומצד שני ניהל דיונים שאולי יאפשרו כן לפגוע ב"ישראל היום" בתמורה לסיקור אוהד ב"ידיעות אחרונות" - סיטואציה שהביאה לסכסוך בין נתניהו לבין שלדון אדלסון, הבעלים של "ישראל היום".

כבל צפוי לצאת בשלום מהתיק הזה, אבל גורמים המעורים בחקירת תיק 2000 אמרו ל"גלובס" כי כבל הסתבך בחקירותיו ובעיקר בפער ביניהן. זאת, בעיקר כשניסה להרחיק את עצמו ממוזס בחקירה הראשונה, אך בהמשך עימתו אותו החוקרים עם פלט שיחות בינו לבין מוזס, ראיה שהעידה על כך שכבל ומוזס היו בקשר אינטנסיבי למדי בתקופה הרלוונטית.

נתניהו: מופע האבסורד נמשך

מטעמו של ראש הממשלה נמסר: "מופע האבסורד נמשך. איך אפשר לומר שראש הממשלה נתניהו פעל לטובתו של מוזס על-ידי העברת החוק לסגירת 'ישראל היום', כשבפועל הוא עשה את ההפך הגמור. נתניהו הוא זה הוביל את ההתנגדות לחוק, הצביע נגדו ואף פיזר את הכנסת וסיכן את עתידו הפוליטי כשמנע את העברת החוק.

"בניגוד לראש הממשלה, 43 שרים וחברי כנסת דווקא כן פעלו לטובת מוזס ובשליחותו. הם קידמו את הצעות החוק שלו, ורבים מהם קיבלו בתמורה סיקור מלטף ומחבק ב'ידיעות אחרונות'. אבל כידוע - אם לא נתניהו, אז לא חוקרים. ישאל עצמו הציבור איך ייתכן שרובם המוחלט של מי שפעלו בשליחותו של מוזס לא נחקרו, ולא הוגשה נגדם שום המלצה? עולם הפוך". 

עוד כתבות

משרדי להב 433 / אייל פישר

הפרשה המשפטית החמורה נוגעת לשחיתות במינוי שופטים; אחד מכיווני החקירה הוא שוחד מיני

(עדכון) - הותר לפרסום: הפרשה המשפטית החמורה עוסקת בחשד לביצוע עבירות בקשר למינוי של שופטת שלום אחת לפני מספר שנים ובקשר לניסיון להביא למינוי של שופט שלום למחוזי - שלא קודם ● הבוקר נעצר לחקירה חשוד אחד, עו"ד מוכר, וזומנו שתי חשודות נוספות - שופטת שלום ועורכת דין ● בנוסף, המשטרה פשטה הבוקר על לשכת עוה"ד וערכה שם חיפוש

שלמה רודב / צילום: רמי זרנגר

מתרבים הסיכויים שגורל השליטה בבזק יוכרע ביום חמישי

מחר אמור דירקטוריון אינטרנט זהב להתכנס ולבחון את ההצעות שהוגשו במכרז ● זאת לאחר שהתפרסמו הערכות לפיהן מחזיקי האג"ח יהיו מוכנים להסתפק במחיר נמוך יותר מאשר שווי מניות ביקום שעומד על 580 מיליון שקלים

פתיחת המסחר בבורסה הלונדונית/ צילום: רויטרס

למרות המפלה בהצבעה על הברקזיט: פתיחה ירוקה בלונדון

נעילה מעורבת באסיה: מדד שנחאי שמר על יציבות בעוד ההנג סנג והניקיי ירדו ● תבוסה קשה אמש למיי בפרלמנט הבריטי - הסכם הברקזיט לא אושר, ערך הליש"ט יורד מול הדולר ● המדד הכלל אירופי סטוקס 600 נפתח בעלייה של כחצי אחוז

אודי אנג'ל / צילום: איל יצהר

אודי אנג'ל: "בישראל 2019 בלתי אפשרי להחזיק יותר את הבית שאני אוהב"

במכתב לעובדים התייחס אודי אנג'ל לסיבות שהביאו למיזוג בין רשת וערוץ עשר: "ניבאנו אך לא הצלחנו לשכנע כי המציאות של הפיצול דינה להסתיים במהרה"

שר העבודה, חיים כץ / צילום: ראובן קפוצ'ינסקי

סאגת גשר יהודית חוזרת? השר חיים כץ: "אשמור על האיזון בין בניית תשתיות לקדושת השבת"

בשבוע שעבר הודיעו משרד התחבורה וחברת נתיבי איילון לבג"ץ על תחילת העבודות להקמת הגשר בסוף ינואר, אך כעת מסתמן שביצוע העבודות עשוי להידחות שוב ● הפעם, בעקבות דרישת שר העבודה והרווחה חיים כץ להציג חלופות נוספות לביצוע העבודות במטרה לצמצמם את חילול השבת ● בסביבת השר הדגישו היום ל"גלובס" כי בסיבוב הקודם ביקשה החברה אישור לעבודות בשבת עבור 4 יהודים בלבד ואילו בבקשה שהוגשה בשבוע שעבר מדובר ב-21 יהודים, דבר שגרם בין היתר לשר לדרוש מ"נתיבי איילון" להציג לו חלופות נוספות

וול סטריט / צילום: רויטרס

נעילה חיובית בוול סטריט: נאסד"ק זינק ב-1.7%, נטפליקס זינקה בכ-6.5%

הסכם הברקזיט לא התקבל בפרלמנט הבריטי ● נטפליקס זינקה לאחר שהודיעה על העלאת מחירים למנויים ● מדד האמפייר-סטייט בארה"ב ירד לרמה הנמוכה מזה יותר משנה ● עונת הדוחות: ג'.פי מורגן פספס התחזיות, דלתא עמדה בתחזית ההכנסות ● כיטוב פארמה זינקה בכ-170% לאחר פרסום ממצאים חדשים על תרופת NT219

תרזה מיי / צילום: רויטרס RT-Handout

דריכות בשוק המט"ח לקראת ההצבעה על הברקזיט

הערב הפרלמנט הבריטי יצביע על תוכנית הפרידה מהאיחוד ● המסחר בשוק המקומי מתנהל לקראת פרסום מדד דצמבר ● הדולר טיפס 0.35% ושערו היציג נקבע על 3.670 שקלים ● הראל: "הפרלמנט הבריטי והאירופי לא יאפשרו יציאה ללא הסכם, בשל ההשלכות השליליות החמורות לשני הצדדים" ● סקירת המט"ח היומית של "גלובס"

שלמה רודב בעלים השליטה בקרור / צילומים: אריאל ירוזולימסקי

תספורת? בנק השקעות שוויצרי קירב את אינטרנט זהב להסדר חוב

ל"גלובס" נודע כי ההחלטה של בנק ההשקעות השוויצרי הפרטי PICTEC שהחזיק ביותר מ–1.5% ממניות בזק למכור את מניות החברה, הובילה את גל הנפילות האחרון במניה • היום אמנם המניה התאוששה מעט, אבל הקריסה של בעלת השליטה אינטרנט זהב נמשכת ומעלה חשש כי לא יהיה מנוס - מחזיקי האג"ח עומדים בפני תספורת של מאות מיליוני שקלים

כסף מתחת לבלטות, אילוסטרציה / שאטרסטוק

איך הכלכלה עוזרת לכסף לצאת מהבלטות? | האזינו לפודקאסט

בואו נדמיין... נניח שאנחנו מפסיקים להוציא כסף, לא קונים בגדים, לא יוצאים לאכול בחוץ, לא מחליפים רהיטים ולא נוסעים לחופשות... הכלכלה העולמית פשוט הייתה נתקעת ● איך כלכלנים פתרו את הבעיה? קנס על כסף ● האזינו לפודקאסט

יעקב אילון  / צילום: איל יצהר

המשבר בין קשת ורשת נפתר ומיזוג רשת-10 יוצא לדרך הערב

הסתיימה דרמת המיזוג: ל"גלובס" נודע כי המשבר בין קשת ורשת נפתר והצדדים הגיעו להסכמות לגבי הלוגו של חדשות 13 (לשעבר חדשות 10) ● לקראת השעה חצות צפוי יעקב איילון לעלות במהדורת חדשות אחרונה של חדשות 10, אז יסתיימו שידוריו ותעלה שקופית שמפנה לערוץ 13

יאיר רביבו / צילום: שלומי יוסף

ראש העיר לוד: "קניתי דירה בקבוצת רכישה - והיא תקועה"

ראש עיריית לוד יאיר רביבו הצטרף לפני יותר מארבע שנים לקבוצת רכישה שקנתה מגרש בשכונת אחיסמך בעירו, לבנייה למגורים ● בשיחה עם "גלובס" הודה: "מדובר בחוויה לא נעימה בכלל ואנו רחוקים מאוד מסיום הבנייה"

מטה סיילספורס / צילום: רויטרס

סיילספורס במו"מ לרכישת קליקסופטוור תמורת מעל מיליארד דולר

קליקסופטוור נרכשה ב-2015 ע"י קרן ההשקעות פרנסיסקו פרטנרס תמורת סכום של 438 מיליון דולר

אפי נוה/ תצלום: תמר מצפי

דרמה בלשכת עורכי הדין: המשנה של אפי נוה וסגניו מתפטרים ותוקפים אותו

עוה"ד משה טייב, מעיין אמודאי ושחר אורגד הודיעו היום ליו"ר לשכת עורכי הדין, אפי נוה, כי הם מתפטרים מתפקידם לאור "המצב שנוצר" ● בפנייתם לנוה כתבו: "התנהלותך בחודשים האחרונים אינה תורמת לכבוד המקצוע"

שלדון אדלסון/ צילום: יח"צ

ארה"ב אוסרת על כל ההימורים ברשת, בהתאם לעמדת שלדון אדלסון

מחלקת המשפטים של ארה"ב אוסרת כעת כל סוג של הימורים ברשת, ומשנה את הפרשנות שלה לחוק האוסר על הימורים (Federal Wire Act) שנחקק בשנת 1961 ● לפי דיווחים, שינוי החוק הוא תוצאה של מאמצי לובי בגיבוי המיליארדר שלדון אדלסון, שמחזיק בבעלות על חברת לאס וגאס סאנדס המפעילה בתי קזינו מהגדולים בלאס וגאס

יצחק ישראל / צילום: יחצ

ניסוי מעבדה במוצר לסרטן מקפיץ את מניית כיטוב ב-150%

הניסוי נערך במוצר החלום של החברה ● לאחרונה מסחרה כיטוב את המוצר המוביל שלה לחברת תרופות אמריקאית

דורון תורג'מן / צילום: יחצ

אינטרנט זהב: לא הוגשו הצעות לרכישת ביקום; המסחר במניות אינטרנט זהב, ביקום ובזק הופסק

אמש לא הוגשו הצעות במכרז לרכישת ביקום וככל הנראה אינטרנט זהב הולכת להסדר חוב ● המסחר הופסק גם במניות ביקום ובזק ויתחדש בשעה 10:07 ● דירקטוריון אינטרנט זהב מכונס בשעה זו על מנת להחליט על צעדי ההמשך

איילת שקד, אפי נוה / צילום: פוטו מרסלו

אם פרשת אפי נוה תסתבך, שקד תהיה חייבת להתנער ציבורית ממעשיו

בימים האחרונים נשמעו לראשונה קריאות תיגר ברורות ורמות על מעמדו כראש לשכת עורכי-הדין ● אם וכאשר נוה יעזוב את ראשות לשכת עוה"ד, הדבר יהווה מכה גם עבור שרת המשפטים ● פרשנות

ראש ממשלת בריטניה, תרזה מיי / צילום: רויטרס Annegret Hilse

הפרלמנט הבריטי הצביע נגד הסכם הברקזיט; האופוזיציה הגישה הצעת אי אמון בממשלתה של מיי

רק 202 חברי פרלמנט תמכו בהסכם הפרישה מהאיחוד האירופי שהביאה ראשת הממשלה לאישור הפרלמנט, בעוד 432 – כולל 118 מחברי  מפלגתה – הצביעו נגדה ● בעקבות התבוסה ההיסטורית, צפויה להתקיים היום הצבעת אי אמון ● הצניחה בליש"ט התאפסה

דורון תורג'מן בכנס "עושים שוק"/ צילום: איל יצהר

המצב בפירמידה של בזק מסלים: מחזיקי האג"ח של אינטרנט זהב נערכים לעצירת תשלומי החוב

אינטרנט זהב חייבת למחזיקי האג"ח כ-728 מיליון שקל, רובם לסדרה ד', שהפירעון שלה יתבצע ב-2022 ● סדרה ג' אמורה להיפרע בחודש מארס הקרוב, אך גורם מוסדי בכיר העריך היום בשיחה עם "גלובס" כי אינטרנט זהב לא תבצע פירעון למחזיקי סדרה ג' כדי שלא יעלו נגדה טענות מצד מחזיקי סדרה ד׳ על העדפת נושים

רונית הראל בן זאב / צילום: איל יצהר

תחזיות S&P מעלות לשנת 2019: רווחיות מגזר התקשורת תמשיך להישחק; הקיפאון בשוק הדיור יימשך

ב-S&P מעלות מסמנים את המגמות הבולטות הצפויות בשוק המקומי בשנה הקרובה, ובהן המשך התקררות שוק הדיור והמשך תחרות בתחום התקשורת ● בצד החיובי, בחברת הדירוג צופים המשך פריחה בתחום התשתיות ועליית מדרגה בפעילות המימון החוץ-בנקאי