גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

יו"ר מועצת התאגיד התנגד למינוי סמנכ"לית הטלוויזיה

גיל עומר התנגד למינוי של טל פרייפלד שקידם המנכ"ל אלדד קובלנץ, אולם המינוי אושר בכל זאת ברוב של שישה חברים ● שלושה חברי מועצה אחרים נמנעו ●  ממידע שהגיע לידי "גלובס" עולה כי מבקרת הפנים בתאגיד ביצעה בדיקה לגבי טענות על פגמים במינוי בכיר נוסף

גיל עומר  יו"ר מועצת התאגיד, ואלדד קובלנץ, המנכ"ל / צילום: דוברות הכנסת - יצחק הררי
גיל עומר יו"ר מועצת התאגיד, ואלדד קובלנץ, המנכ"ל / צילום: דוברות הכנסת - יצחק הררי

אתמול  (ג') בערב, בתום מכרז שעורר בתעשייה ביקורת בנוגע לאופן שבו נוהל, אישרה מועצת תאגיד השידור את מינויה של טל פרייפלד לסמנכ"ל הטלוויזיה של התאגיד. התוצאה הסופית - אשרור ההחלטה של ועדת האיתור שבחרה בפרייפלד לתפקיד - אולי לא הייתה מפתיעה, אבל בהצבעה עצמה היו גם היו הפתעות, בין היתר העובדה שיו"ר המועצה, גיל עומר, הצביע נגד המינוי, וש-3 חברי מועצה נוספים נמנעו. עם זאת, 6 חברי מועצה תמכו במינוי.

המכרז לבחירת סמנכ"ל הטלוויזיה יצא לדרך במארס, אמור היה להסתיים ב-11 באפריל, אבל הוארך עד ל-8 באוגוסט. הגרסה הרשמית של התאגיד לדחייה הייתה הזכייה באירוויזיון והצורך להתאים את יכולות הסמנכ"ל שייבחר להפקה גדולה שכזו. 

גברה על מועמדים עתירי ניסיון

פרייפלד, שהצליחה לגבור על מועמדים עתירי ניסיון כפי שתראו בהמשך, הצטרפה לתאגיד במהלך הקמתו כמנהלת אגף הפרוגרמינג כשבאמתחתה ניסיון כיועצת בנושאי מחקר ואסטרטגיה בחינוכית בעת שאלדד קובלנץ שימש כמנכ"ל. קודם לכן שימשה כאנליסטית מחקר וכמנהלת מחלקת המחקר בקשת. עד כה היא החזיקה בתאגיד באופן רשמי בתפקיד סמנכ"לית המחקר, אבל במקביל כיהנה גם כממלאת-מקום סמנכ"לית הטלוויזיה מאז שהסמנכ"לית הקודמת, ליסה שילוח, עזבה.

עם זאת, למרות שהבחירה של ועדת האיתור בפרייפלד נפלה רק בסוף השבוע שעבר, מבדיקת "גלובס" עולה כי בתאגיד החלו להיערך למכרז להחלפתה בתפקיד סמנכ"לית מחקר ואסטרטגיה כבר ביוני האחרון - הרבה לפני ההכרעה של ועדת האיתור. כך, מועצת התאגיד אישרה ב-12 ביוני כינון ועדת איתור לבחירת סמנכ"ל מחקר, וב-24 באותו החודש אישרה מינוי של חברת מועצה כמשקיפה בו. בנוסף, בתחילת השבוע הנוכחי, זאת כאמור למרות שהבחירה בפרייפלד נפלה רק בסוף השבוע שעבר, התפרסמה מודעה שמזמינה מועמדים להתמודד במכרז להחליפה בתפקיד סמנכ"ל מחקר. התאגיד, נציין, הוא גוף ציבורי, כך שמכרז לתפקיד כזה לא מתקיים בו ללא הכנה מוקדמת וקבלת אישורים, מה שלוקח זמן רב.

נציין כי הבחירה בפרייפלד לתפקיד סמנכ"לית הטלוויזיה עוררה תהיות בקרב גורמים בתעשייה, שכן לשלב הסופי במכרז הגיעו שני מועמדים בעלי ניסיון עשיר - יונה ויזנטל, ששימש כבעבר כעורך הראשי של רשות השידור לפני סגירתה וקודם לכן כסמנכ"ל התוכן של yes; והילי חורב-קסוטו, שמשמשת כמנכ"לית ערוץ הילדים של RGE ב-8 השנים האחרונות.

מהתאגיד נמסר בתגובה בהקשר הזה כי "מדובר בתפקיד שעל-פי חוק דורש מכרז בתום שנתיים מאיושו. אישור מועצה לתנאי המכרז התקבל באמצע אוגוסט ובתוך 3 שבועות בלבד עלה המכרז - זמן סביר ומקובל לקבלת כל האישורים הנדרשים למכרז במגזר הציבורי. כפי שמצוין במודעה, מדובר בתפקיד מאויש. הטענה לקשר בין המכרז לבחירה של פרייפלד מופרכת".

הליכי בחירת מועמדים תמוהים

זו לא הפעם הראשונה שבה ממלא-המקום הזמני הופך לקבוע או שלתפקידים בכירים נבחרים אנשים עם ניסיון שנתפס כפחות רלוונטי. ב"גלובס", כמו גם בכלי תקשורת אחרים, פורסמו בעבר ידיעות על התנהלות בעייתית בכל הקשור לאופן גיוס כוח-האדם בתאגיד, וככל שחולף הזמן, נחשפים בהדרגה עוד סיפורים הקשורים לכך.

כך, כפי שפרסם בעבר יונתן כיתאין ב"גלובס", קרן הראל-הררי, שהייתה ראש לשכתו של קובלנץ בטלוויזיה החינוכית ולאחר מכן בתאגיד, מונתה לממלאת-מקום סמנכ"לית משאבי האנוש, לאחר שגל שטרנברג, סמנכ"לית משאבי האנוש הראשונה של התאגיד, עזבה במאי 2016. מספר חודשים לאחר מכן מונתה הראל-הררי לתפקיד באופן רשמי לאחר שנבחרה במכרז. כמו שקרה גם במכרזים אחרים של התאגיד, גם במכרז שבאמצעותו נבחרה הראל-הררי הונמכו תנאי הסף לעומת המכרז הקודם. במקרה זה הוסרה הדרישה ל-5 שנות ניסיון בתפקיד ניהולי בכיר בתחום משאבי האנוש, ובמקומה נדרשו רק "3 שנות ניסיון בניהול ו/או ליווי תהליכים משמעותיים חוצי ארגון בתחום משאבי האנוש". 

במאי האחרון נחשף ב"גלובס" כי נפתחה ביקורת של מבקרת הפנים של התאגיד, אילה ורדי, בעניינה של הראל-הררי, לאחר שיו"ר מועצת התאגיד, גיל עומר, קיבל תלונה בנוגע להתנהלותה. חודש לאחר מכן הודיעה הראל-הררי כי היא עוזבת את הארגון. ל"גלובס" נודע כי במסגרת אותה בדיקה בחנה ורדי גם את הליכי הגיוס של מועמדים לתפקידים בתאגיד, והיא התמקדה בגיוס אחד למשרה בכירה יחסית (שמו של המועמד לתפקיד שמור במערכת).

ל"גלובס" נודע כי הליך הבחירה הזה, כאמור, נבדק כיוון שלפי החלטת ועדת משאבי אנוש המנכ"ל נדרש להשתתף בכל הראיונות, מאחר שהמשרה המוצעת הייתה בכפיפות ישירה לסמנכ"ל משאבי אנוש. בפועל, הוא השתתף רק בחלק קטן מהם - לבקשתו. למרות שהמחלקה המשפטית קבעה שמספיק שהמנכ"ל יהיה נוכח רק בראיונות הסופיים, ורדי בדקה את הטענה האם במקרה שבו מוותרים על המנכ"ל בצוות המראיין ניתן היה לצפות שיצורף לצוות בכיר אחר או גורם חיצוני כדי לענות על הבעיה לפיה מנהלת משאבי אנוש נושאת במצב שנוצר בשני כובעים - גם אחראית ישירה למגויס וגם הממונה הרלוונטית - אך זה לא קרה.

בנוסף, לגבי מרבית הראיונות נבדקה הטענה לפיה הצוות המראיין כלל רק את הראל-הררי ואת עו"ד אביגדור דנן, היועץ המשפטי של התאגיד. נבדק האם מדובר בצוות מצומצם מדי שאינו עונה על ההנחיה בנוהל המחייב 3 גורמים מראיינים. בנוסף נבדקה הטענה בנוגע לעובדה שהיועץ המשפטי מדרג בראיונות את המועמדים כגורם מקצועי, זאת למרות שהוא אמור להשגיח על תקינותו של התהליך ולא לקחת בו חלק. בנוסף נבדק האם שמות של מועמדים הוחלפו בין הטפסים, כך שלא ברור אם סיכום הדירוג שנעשה להם אכן מדויק.

תהיה נוספת שבדקה ורדי נוגעת לעובדה שלמרות שהמנכ"ל נכח כאמור בסבב הראיונות הראשון, טפסי הניקוד שלו לא נמצאו, ואף נמסר לה כי הוא כלל לא מילא טפסי הערכה בעת הראיונות. בנוסף בדקה ורדי את הטענה לפיה באחד הימים התקשרה הראל-הררי לאחת מהעובדות בצוות משאבי האנוש שליוותה את התהליך וביקשה ממנה למלא בדחיפות טופס הערכה למועמדים - כביכול בשם קובלנץ.

נציין כי למרות זאת, ככל הידוע ל"גלובס", עמדתה של ורדי הייתה כי הטענות לעניין תקינות ההליך אינן מצביעות על טיב הבחירה והתאמתו של המועמד שנבחר לתפקיד.

מהתאגיד נמסר כי "התאגיד מברך על כל בדיקה ומציג בשקיפות את התהליכים לכל אורך הדרך. הטענות בכתבה מבוססות על בירור ראשוני ופנימי של מבקרת הפנים השונה בפירוש מתוצאות הבדיקה המלאה. בניגוד לכללים הנהוגים בביקורת המדינה, בחרה מערכת 'גלובס' להתבסס על טענות ראשוניות שאינן מייצגות או משקפות את תוצאות הבדיקה או ממצאיה, ואף יוצרות מידע שגוי ומעוות. מכרזים בתאגיד מבוצעים על-פי כללי מינהל תקין, ובמידת הצורך בביקורת, שיפור או תיקון תהליכים - הדברים מבוצעים".

מקרן הראל-הררי נמסר בתגובה כי "תוכן המסמך כולל פרטים ומיידעים לא מדויקים, שקריים אשר חוטאים לאמת. המסמך המופיע בכתבה הוא מסמך ראשוני פנימי שהעלה השערות לבדיקה והוא שונה מהותית לנוכח תוצאות הבדיקה ומסקנותיה. המכרז בו מדובר לווה בייעוץ משפטי צמוד ובוועדת איתור בכירה שכללה את המנכ"ל והיועץ המשפטי של התאגיד. פרסום המסמך, המכיל מידע שגוי ומעוות, מהווה פגיעה סתמית וחסרת בסיס בשמו הטוב של התאגיד ובכל המעורבים במכרז". 

עוד כתבות

עמית יפרח / צילום: תנועת המושבים

נקבע דיון בבג"ץ בעתירת המושבים והקיבוצים נגד הותמ"ל

הדיון הראשון בעתירה יתקיים ב-11 לנובמבר ● עיקר הטענות כנגד הותמ"ל מתייחסות לפגיעה בשטחים פתוחים ובשטחים חקלאיים ● עו"ד עמית יפרח: "כל משבר גדול, ככל שיהיה, לא מצדיק את רמיסת הזכויות של חברי המושבים המחזיקים בקרקע בדין במשך קרוב למאה שנים"

מנכ"ל ומייסד טוויטר ג'ק דורסי / צילום: לוקס ג'קסון, רויטרס

טוויטר הודיעה כי תיקנה באג שעשוי היה לשתף הודעות פרטיות

הבאג היה עשוי לשתף הודעות פרטיות של משתמשים עם מפתחים חיצוניים שעובדים עם טוויטר ● על פי הערכות, פחות מאחוז משתמשי טוויטר הושפעו

חממת גידול קנאביס של טילריי /צילום: אתר החברה

מה עומד מאחורי הזינוק של כוכבת הקנאביס התורנית

חברת הקנאביס טילריי הקנדית זינקה בוול סטריט פי 15 תוך 3 חודשים לשווי של 20 מיליארד דולר, למרות שהיא מוכרת בפחות מ-10 מיליון דולר ברבעון ומפסידה 7 מיליון ● איך זה קרה?

אורי הדומי / צילום: איל יצהר

נשבר שיא ישראלי: מדטרוניק רוכשת את מזור ב-1.6 מיליארד ד'

חברת מדטרוניק האמריקאית רוכשת את חברת מזור הישראלית ב-1.6 מיליארד דולר ● מזור מפתחת מערכות רובוטיות לניתוחים בעמוד השדרה, הונפקה בבורסה בתל אביב ב-2007 ועברה ימים קשים מאוד עם החדרה פחות מוצלחת של המוצר הראשון שלה בתקופת המשבר הכלכלי בארה"ב

קמפוס הר הצופים, האוניברסיטה העברית / צילום: שאטרסטוק

הסכם שכר חדש לסגל האקדמי הזוטר; איום השביתה לא הוסר

האוצר והוועדה לתכנון ותקצוב אישרו הסכם שכולל בין היתר העלאת שכר של 10.5% ● ההסכם בתוקף עד 2022 ● באוניברסיטאות תל אביב, חיפה ובן גוריון עוד לא חתמו על ההסכם ● ארגון הסגל הזוטר בחיפה דורש המשך מו"מ: "הסכם נחות מהסכמים אחרים במשק"

סוחר בבורסת ניו יורק / צילום: רויטרס

המסחר בוול סטריט ננעל בעליות; S&P 500 בשיא כל הזמנים

גם מדד דאו ג'ונס ננעל ברמה הגבוהה ביותר שלו זה 8 חודשים ● מניות אפל ואמזון רשמו עליות ● המסחר באירופה ננעל בעליות שערים ● ג'ק מא, מייסד עליבאבא, אמר כי לאור החרפת מלחמת הסחר החברה אינה מעוניינת עוד להביא מיליון מקומות עבודה לארה"ב

עסקים קטנים/צילום:תמר מצפי

למה עסקים קטנים לא מעניינים את כלכלני המאקרו בישראל

כ-99% מהעסקים בישראל עונים להגדרה של עסק קטן או בינוני. ולמרות הנתון המרשים הזה, הם לא מעניינים את כלכלני המקרו בישראל ● רוצים לדעת למה?

רפאל סווירי / תמונה: WalkMe

WalkMe גייסה 40 מ' ד' על פי הערכת שווי של כמיליארד דולר

נשיא החברה רפאל סווירי: "החברה מתכוננת להנפקה בבורסת נאסדאק ב-2019" ● סך הגיוסים של החברה לאחר סבב הגיוס השביעי (F) עבר את ה-200 מיליון דולר ● סבב גיוס זה מגיע כשנה בלבד לאחר שהחברה גייסה 75 מיליון דולר לפי שווי של חצי מיליארד דולר, ושנתיים לאחר שגייסה 50 מיליון דולר לפי שווי של 400 מיליון דולר

סונדר פיצ'אי, מנכ"ל גוגל בכנס אתמול / צילום: סטפן לם, רויטרס

בעד מהגרים, נגד טראמפ: עובדי גוגל הציעו להשפיע על החיפוש

מסמכים פנימיים של החברה חושפים כי העובדים ביקשו לאזן את ההטיה, לדבריהם, של אלגוריתם החיפוש נגד מונחים הקשורים במוסלמים לאחר הודעת טראמפ על איסור כניסה לתושבי שבע מדינות מוסלמיות

עצרת של החמאס / / צילום:רויטרס

בכיר בחמאס לאתר יהודי: אנחנו לא שונים מהימין בישראל

בראיון נדיר למגזין האמריקאי המקוון טאבלט, אמר חוסאם בדראן, שהיה מפקד הזורע הצבאית של חמאס בגדה: לו הישראלים היו יודעים מה אנו מציעים (בשיחות עקיפות עם ישראל), הם היו יוצאים להפגין ברחובות נגד הססנות ממשלתם ● מכריז: שחרור שני השבויים הישראלים והחזרת גופות הדר גולדין ואורון שאול – בעסקת חילופי שבויים "לא פחות משמעותית מעסקת גלעד שליט"

 

הפגנות חרדים נגד הגיוס, מרץ 2017 / צילום: רויטרס

משבר הרכבת: מחאות החרדים דוחקות את המדינה לפינה

מסגירת חופי הכנרת ועד עצירת העבודות בגשר יהודית, החרדים יכולים לרשום לעצמם לא מעט ניצחונות עד כה

נציב הקבילות יצחק בריק מוסר הדוח  לאבי דיכטר / צילום: דנה שרגא, משרד הביטחון

הצבא צועד על גאוותנותו: האם צה"ל מוכן למלחמה הבאה?

אם שואלים את יצחק בריק, נציב קבילות החיילים, צריך לפחד מהתשובה ● מה עושים עם מחלה שתוקפת ארגון שלם? ● ומדוע יש לשקול לשלוח את שוטרי ישראל לשיעורי כתיבה תמה? ● פרשנות

מטבע ריפל

ריפל מאיימת על מעמד את'ריום במקום השני בשוק הקריפטו

(עדכון) ● המטבע הדיגיטלי XRP של ריפל זינק ביום שישי ביותר מ-50% ומתחילת השבוע השלים קפיצה של יותר מ-100%, שהובילה אותו לשווי שוק קרוב לזה של את'ר ● המטבע של ריפל הגיע היום למשך כמה שעות למקום השני בשוק הקריפטו, לראשונה מתחילת 2018

פודקאסט מזור אורי אדומי

אורי הדומי: המכירות דשדשו, אז הכפלנו פי 10 את המחירים

מההנפקה בבורסה דרך פיתוח חשאי של מוצא חדש והסכם עם אחת מהחברות הגדולות בעולם שגם עלה לחברה בחקירה ועד לאקזיט הענק ● מנכ"ל מזור רובוטיקה התראיין במאי האחרון לפודקאסט שוק ההון של גלובס "כיסא מנהלים". רגע לאחר האקזיט אנחנו מביאים את הראיון בשנית ● האזינו לפודקאסט

סמדר ברבר צדיק / צילום: תמר מצפי

הבינלאומי: עיצומי עובדי מתף פוגעים ברפורמה בתעודות הסל

הבנק עתר לבית הדין לעבודה נגד עיצומי עובדי זרוע הטכנולוגיה שלו ● ועד עובדי מתף: "ההנהלה היא המונעת את יישום הרפורמה" ● הבינלאומי: "עובדי מתף נהנים משכר ומתנאים גבוהים ביחס לענף"

הרכבת הקלה, עבודות בקרליבך/ צילום: רפי קוץ

צו מניעה זמני לחלק מעבודות הרכבת הקלה בבני ברק בשבתות

הצו הוצא לאחר שעיריית בני ברק טענה שעל פי ההסכם שנחתם ב-2012 התחייבה חברת נת"ע המבצעת את פרויקט הקו האדום בגוש דן לא לבצע עבודות בשבת ובחגי ישראל ● זאת "למעט עבודות הכרחיות מתחת לפני הקרקע שאי ביצוען במועד עלול להסב אבדות בנפש"

אזהרת מסע/איור: עומר הופמן

כשאתה מאיר על אנשים, הם מצליחים לראות כמה הם גדולים

מאחר שאף אחד מחבריי לא משתתף בתחרויות ספורט, חששתי שההצעה לצאת למסע ריצה, רכיבה ושחייה לאורך כביש 90, לא תקסום למרבית החברים. דווקא לא התבדיתי ● הטור של ליאור טומשין

Bank of Cyprus/צילום: רויטרס Yiannis Kourtoglou

איגוח: מגורם למשבר כלכלי - לכלי לפתרון

עשור לאחר קריסת ליהמן ברדרס, כלי האיגוח עדיין מתמודדים עם סטיגמות ועם חששות שנובעים מהשימוש הלקוי שנעשה בהם במשכנתאות הסאב-פריים ● ואולם המציאות במערכת הבנקאית באירופה, שעדיין מתמודדת עם חובות בעייתיים בכטריליון דולר, מלמדת שעם שימוש מושכל וחקיקה נכונה יכול האיגוח לסייע למערכת הפיננסית להתאושש ממשברים

איתי בן זאב  / צילום: Gettyimages ישראל

ביטול הפרשה העביר את הבורסה לרווח רבעוני של 70 מיליון ש'

הבורסה לניירות ערך בתל אביב פרסמה היום לראשונה דוחות כספיים חצי-שנתיים, עם שיפור ניכר בתוצאותיה ● השיפור נזקף בעיקר לזכות ביטול כל ההפרשה לירידת ערך בגין המשכן המפואר שנבנה לבורסה בעלות של 350 מיליון שקל ● הבורסה הקצתה לכמה נושאי משרה הכפופים למנכ"ל, איתי בן זאב, אופציות לרכישת מניותיה בשווי 4.5 מיליון שקל

סינים בעבודות / צילום: נת"ע

העבודות בשבת יימשכו: ביהמ"ש קיבל את הערעור של נת"ע

בית המשפט המחוזי בתל אביב מאפשר לנת"ע, שמבצעת את עבודות הרכבת הקלה בגוש דן, להמשיך את עבודות הכרייה גם בשבת ● בשעה 18:00 צפויה להתחיל הפגנת ענק של תושבי בני ברק בתחנת "אם המושבות" הנמצאת על גבול בני ברק–פתח תקווה במחאה על העבודות