גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

יו"ר מועצת התאגיד התנגד למינוי סמנכ"לית הטלוויזיה

גיל עומר התנגד למינוי של טל פרייפלד שקידם המנכ"ל אלדד קובלנץ, אולם המינוי אושר בכל זאת ברוב של שישה חברים ● שלושה חברי מועצה אחרים נמנעו ●  ממידע שהגיע לידי "גלובס" עולה כי מבקרת הפנים בתאגיד ביצעה בדיקה לגבי טענות על פגמים במינוי בכיר נוסף

גיל עומר  יו"ר מועצת התאגיד, ואלדד קובלנץ, המנכ"ל / צילום: דוברות הכנסת - יצחק הררי
גיל עומר יו"ר מועצת התאגיד, ואלדד קובלנץ, המנכ"ל / צילום: דוברות הכנסת - יצחק הררי

אתמול  (ג') בערב, בתום מכרז שעורר בתעשייה ביקורת בנוגע לאופן שבו נוהל, אישרה מועצת תאגיד השידור את מינויה של טל פרייפלד לסמנכ"ל הטלוויזיה של התאגיד. התוצאה הסופית - אשרור ההחלטה של ועדת האיתור שבחרה בפרייפלד לתפקיד - אולי לא הייתה מפתיעה, אבל בהצבעה עצמה היו גם היו הפתעות, בין היתר העובדה שיו"ר המועצה, גיל עומר, הצביע נגד המינוי, וש-3 חברי מועצה נוספים נמנעו. עם זאת, 6 חברי מועצה תמכו במינוי.

המכרז לבחירת סמנכ"ל הטלוויזיה יצא לדרך במארס, אמור היה להסתיים ב-11 באפריל, אבל הוארך עד ל-8 באוגוסט. הגרסה הרשמית של התאגיד לדחייה הייתה הזכייה באירוויזיון והצורך להתאים את יכולות הסמנכ"ל שייבחר להפקה גדולה שכזו. 

גברה על מועמדים עתירי ניסיון

פרייפלד, שהצליחה לגבור על מועמדים עתירי ניסיון כפי שתראו בהמשך, הצטרפה לתאגיד במהלך הקמתו כמנהלת אגף הפרוגרמינג כשבאמתחתה ניסיון כיועצת בנושאי מחקר ואסטרטגיה בחינוכית בעת שאלדד קובלנץ שימש כמנכ"ל. קודם לכן שימשה כאנליסטית מחקר וכמנהלת מחלקת המחקר בקשת. עד כה היא החזיקה בתאגיד באופן רשמי בתפקיד סמנכ"לית המחקר, אבל במקביל כיהנה גם כממלאת-מקום סמנכ"לית הטלוויזיה מאז שהסמנכ"לית הקודמת, ליסה שילוח, עזבה.

עם זאת, למרות שהבחירה של ועדת האיתור בפרייפלד נפלה רק בסוף השבוע שעבר, מבדיקת "גלובס" עולה כי בתאגיד החלו להיערך למכרז להחלפתה בתפקיד סמנכ"לית מחקר ואסטרטגיה כבר ביוני האחרון - הרבה לפני ההכרעה של ועדת האיתור. כך, מועצת התאגיד אישרה ב-12 ביוני כינון ועדת איתור לבחירת סמנכ"ל מחקר, וב-24 באותו החודש אישרה מינוי של חברת מועצה כמשקיפה בו. בנוסף, בתחילת השבוע הנוכחי, זאת כאמור למרות שהבחירה בפרייפלד נפלה רק בסוף השבוע שעבר, התפרסמה מודעה שמזמינה מועמדים להתמודד במכרז להחליפה בתפקיד סמנכ"ל מחקר. התאגיד, נציין, הוא גוף ציבורי, כך שמכרז לתפקיד כזה לא מתקיים בו ללא הכנה מוקדמת וקבלת אישורים, מה שלוקח זמן רב.

נציין כי הבחירה בפרייפלד לתפקיד סמנכ"לית הטלוויזיה עוררה תהיות בקרב גורמים בתעשייה, שכן לשלב הסופי במכרז הגיעו שני מועמדים בעלי ניסיון עשיר - יונה ויזנטל, ששימש כבעבר כעורך הראשי של רשות השידור לפני סגירתה וקודם לכן כסמנכ"ל התוכן של yes; והילי חורב-קסוטו, שמשמשת כמנכ"לית ערוץ הילדים של RGE ב-8 השנים האחרונות.

מהתאגיד נמסר בתגובה בהקשר הזה כי "מדובר בתפקיד שעל-פי חוק דורש מכרז בתום שנתיים מאיושו. אישור מועצה לתנאי המכרז התקבל באמצע אוגוסט ובתוך 3 שבועות בלבד עלה המכרז - זמן סביר ומקובל לקבלת כל האישורים הנדרשים למכרז במגזר הציבורי. כפי שמצוין במודעה, מדובר בתפקיד מאויש. הטענה לקשר בין המכרז לבחירה של פרייפלד מופרכת".

הליכי בחירת מועמדים תמוהים

זו לא הפעם הראשונה שבה ממלא-המקום הזמני הופך לקבוע או שלתפקידים בכירים נבחרים אנשים עם ניסיון שנתפס כפחות רלוונטי. ב"גלובס", כמו גם בכלי תקשורת אחרים, פורסמו בעבר ידיעות על התנהלות בעייתית בכל הקשור לאופן גיוס כוח-האדם בתאגיד, וככל שחולף הזמן, נחשפים בהדרגה עוד סיפורים הקשורים לכך.

כך, כפי שפרסם בעבר יונתן כיתאין ב"גלובס", קרן הראל-הררי, שהייתה ראש לשכתו של קובלנץ בטלוויזיה החינוכית ולאחר מכן בתאגיד, מונתה לממלאת-מקום סמנכ"לית משאבי האנוש, לאחר שגל שטרנברג, סמנכ"לית משאבי האנוש הראשונה של התאגיד, עזבה במאי 2016. מספר חודשים לאחר מכן מונתה הראל-הררי לתפקיד באופן רשמי לאחר שנבחרה במכרז. כמו שקרה גם במכרזים אחרים של התאגיד, גם במכרז שבאמצעותו נבחרה הראל-הררי הונמכו תנאי הסף לעומת המכרז הקודם. במקרה זה הוסרה הדרישה ל-5 שנות ניסיון בתפקיד ניהולי בכיר בתחום משאבי האנוש, ובמקומה נדרשו רק "3 שנות ניסיון בניהול ו/או ליווי תהליכים משמעותיים חוצי ארגון בתחום משאבי האנוש". 

במאי האחרון נחשף ב"גלובס" כי נפתחה ביקורת של מבקרת הפנים של התאגיד, אילה ורדי, בעניינה של הראל-הררי, לאחר שיו"ר מועצת התאגיד, גיל עומר, קיבל תלונה בנוגע להתנהלותה. חודש לאחר מכן הודיעה הראל-הררי כי היא עוזבת את הארגון. ל"גלובס" נודע כי במסגרת אותה בדיקה בחנה ורדי גם את הליכי הגיוס של מועמדים לתפקידים בתאגיד, והיא התמקדה בגיוס אחד למשרה בכירה יחסית (שמו של המועמד לתפקיד שמור במערכת).

ל"גלובס" נודע כי הליך הבחירה הזה, כאמור, נבדק כיוון שלפי החלטת ועדת משאבי אנוש המנכ"ל נדרש להשתתף בכל הראיונות, מאחר שהמשרה המוצעת הייתה בכפיפות ישירה לסמנכ"ל משאבי אנוש. בפועל, הוא השתתף רק בחלק קטן מהם - לבקשתו. למרות שהמחלקה המשפטית קבעה שמספיק שהמנכ"ל יהיה נוכח רק בראיונות הסופיים, ורדי בדקה את הטענה האם במקרה שבו מוותרים על המנכ"ל בצוות המראיין ניתן היה לצפות שיצורף לצוות בכיר אחר או גורם חיצוני כדי לענות על הבעיה לפיה מנהלת משאבי אנוש נושאת במצב שנוצר בשני כובעים - גם אחראית ישירה למגויס וגם הממונה הרלוונטית - אך זה לא קרה.

בנוסף, לגבי מרבית הראיונות נבדקה הטענה לפיה הצוות המראיין כלל רק את הראל-הררי ואת עו"ד אביגדור דנן, היועץ המשפטי של התאגיד. נבדק האם מדובר בצוות מצומצם מדי שאינו עונה על ההנחיה בנוהל המחייב 3 גורמים מראיינים. בנוסף נבדקה הטענה בנוגע לעובדה שהיועץ המשפטי מדרג בראיונות את המועמדים כגורם מקצועי, זאת למרות שהוא אמור להשגיח על תקינותו של התהליך ולא לקחת בו חלק. בנוסף נבדק האם שמות של מועמדים הוחלפו בין הטפסים, כך שלא ברור אם סיכום הדירוג שנעשה להם אכן מדויק.

תהיה נוספת שבדקה ורדי נוגעת לעובדה שלמרות שהמנכ"ל נכח כאמור בסבב הראיונות הראשון, טפסי הניקוד שלו לא נמצאו, ואף נמסר לה כי הוא כלל לא מילא טפסי הערכה בעת הראיונות. בנוסף בדקה ורדי את הטענה לפיה באחד הימים התקשרה הראל-הררי לאחת מהעובדות בצוות משאבי האנוש שליוותה את התהליך וביקשה ממנה למלא בדחיפות טופס הערכה למועמדים - כביכול בשם קובלנץ.

נציין כי למרות זאת, ככל הידוע ל"גלובס", עמדתה של ורדי הייתה כי הטענות לעניין תקינות ההליך אינן מצביעות על טיב הבחירה והתאמתו של המועמד שנבחר לתפקיד.

מהתאגיד נמסר כי "התאגיד מברך על כל בדיקה ומציג בשקיפות את התהליכים לכל אורך הדרך. הטענות בכתבה מבוססות על בירור ראשוני ופנימי של מבקרת הפנים השונה בפירוש מתוצאות הבדיקה המלאה. בניגוד לכללים הנהוגים בביקורת המדינה, בחרה מערכת 'גלובס' להתבסס על טענות ראשוניות שאינן מייצגות או משקפות את תוצאות הבדיקה או ממצאיה, ואף יוצרות מידע שגוי ומעוות. מכרזים בתאגיד מבוצעים על-פי כללי מינהל תקין, ובמידת הצורך בביקורת, שיפור או תיקון תהליכים - הדברים מבוצעים".

מקרן הראל-הררי נמסר בתגובה כי "תוכן המסמך כולל פרטים ומיידעים לא מדויקים, שקריים אשר חוטאים לאמת. המסמך המופיע בכתבה הוא מסמך ראשוני פנימי שהעלה השערות לבדיקה והוא שונה מהותית לנוכח תוצאות הבדיקה ומסקנותיה. המכרז בו מדובר לווה בייעוץ משפטי צמוד ובוועדת איתור בכירה שכללה את המנכ"ל והיועץ המשפטי של התאגיד. פרסום המסמך, המכיל מידע שגוי ומעוות, מהווה פגיעה סתמית וחסרת בסיס בשמו הטוב של התאגיד ובכל המעורבים במכרז". 

עוד כתבות

שלמה רודב בעלים השליטה בקרור / צילומים: אריאל ירוזולימסקי

יו"ר בזק שלמה רודב נפגש עם בכירי הראל לדיון במצבה של בזק

הראל: "הדיון התמקד בתחום אחריות יו"ר בזק, עם הערכה רבה על תשובותיו המקצועיות והמציאותיות" ● רודב נשאל על ההחלטות שהתקבלו בבזק ושתרמו לנפילת המניה ולהכשלת המכרז למכירת גרעין השליטה בחברה ● היום תתקיים אסיפת מחזיקי האג"ח של אינטרנט זהב, שנקלעת למעשה להסדר חוב

בני גנץ, אביגדור ליברמן / צילום: אמיר מאירי

"דיברנו עם גנץ על שותפות. על אידאולוגיה לא דיברנו"

דני זקן, כתב הבחירות של "גלובס", מדבר בפודקאסט עם ליאת רון על מאחורי הקלעים של רשימת המועמדים של גנץ ומפלגתו ● האזינו:

מפעל קוקה קולה בבני ברק / צילום: איל יצהר

אושר ניהול תביעה ייצוגית בהיקף 450 מיליון שקל נגד קוקה-קולה ישראל

בית המשפט המחוזי אישר בקשה לנהל את התביעה הייצוגית, שלפיה החברה המרכזית "ניצלה לרעה את כוחה המונופוליסטי בשוק של משקאות הקולה" ● החברה המרכזית: "מדובר בהחלטה ראשונית בלבד"

מכשיר המוטו Razr המיתולוגי / צילום: Shutterstock

הלו מוטו: מוטורולה תשיק מחדש את טלפון הצדפה שלה כסמארטפון

מדובר ב-Motorola Razr שזכה לפופולריות רבה בעבר, אך עם עדכונים ל-2019 כמו מסך מתקפל ופיצ'רים נוספים של טלפון חכם

דורון תורג'מן בכנס "עושים שוק"/ צילום: איל יצהר

אינטרנט זהב הודיעה רשמית על עצירת התשלומים למחזיקי האג"ח וכניסה להסדר חוב של 730 מיליון שקל

התספורת הצפויה למחזיקים נאמדת במאות מיליוני שקלים ● בשל חשש לניגוד עניינים: מנכ"ל אינטרנט זהב, דורון תורג'מן, פרש מניהול החברה הבת ביקום ויוחלף בידי עמי בר לב, שכיהן כיו"ר אינטרנט זהב ● שווי השוק של אינטרנט זהב הצטמק ל-92 מיליון שקל בלבד לאחר קריסה של 90% במניה בשנה האחרונה

מנכ"ל אפל טים קוק/ Shannon Stapleton , צילום: רויטרס

אנליסטים חוששים כי חברת אפל נוהגת בחוסר שקיפות

הדיווח של אפל - כי תחזית ההכנסות של חטיבת השירותים שלהם מעל לתחזיות השוק - הצליח לבלבל את האנליסטים ● זאת מכיוון שאפל חישבה את ההכנסות לפי חוקי החשבונאות החדשים, אך לא ציינה זאת במכתבה למשקיעים ● לפי כללי החשבונאות הישנים, תחזית ההכנסות דווקא מתחת לציפיות

תעודות סל / אילוסטרציה: shutterstock

היום שאחרי תעודות הסל: לאן תפנה תעשיית המדדים בישראל

איך נראית תעשיית מוצרי המדד בישראל לאחר הפיכת תעודות הסל ל-ETF? אילו מנהלים מובילים את התעשייה המאוחדת וכמה מדדים ומוצרי מדד זמינים כעת עבור המשקיע הישראלי?

ראש הממשלה בנימין נתניהו מארח את שר הכלכלה היפני הירושיג סקו / צילום: לע"מ קובי גידעון

אחרי סין וקוריאה: גם יפן שמה את ישראל על הכוונת

התחממות ביחסים העסקיים בין ישראל ליפן הובילה לביקור השבוע בישראל של שר הכלכלה היפני ו-200 מנהלים בכירים, רובם מחברות טכנולוגיה • ההשקעות של היפנים עדיין בהיקפים מצומצמים, אבל אם רק יתגברו על פערי התרבויות - יש לאן לצמוח

רחוב הכשרת הישוב צפת / צילום: יחצ

האדמו"ר מצאנז העלה את ערך הדירה בצפת בכ-100 אלף שקל

זוג צעיר חרדי רכש דירה משופצת ברחוב הכשרת הישוב בצפת בשטח 90 מ"ר ב-840 אלף שקל ● "דירה דומה ברחוב אחר ולא רחוק נמכרת סביב 700 אלף שקל"

הבורסה בתל אביב/ צילום: שלומי יוסף

נעילה בת"א: מדד הבנקים עלה 1%, טאואר נפלה 3%

מניית בזק עלתה 2.35%, לאומי עלתה 1.3%, מנגד טבע איבדה 2.9%, אלביט מערכות איבדה 2.4% ● מחזור המסחר הסתכם ב-1.18 מיליארד שקל

ישיבה משרדית / צילום: shutterstock

דרך החתחתים של תגמול מנייתי בחברות פרטיות

בחוזר שפרסמה לאחרונה רשות המסים נקבע כי כאשר מוקנה לעובד תגמול מנייתי שהבשלתו מותנית במכירת החברה, או בהנפקתה בבורסה, הוא לא יזכה ליהנות מ"המסלול ההוני", שמקנה לו הקלות מס על הרווח שנוצר לו

איילת שקד / איור: דניאל גולדפרב

אחרי שש שנים בלבד בפוליטיקה, איילת שקד מזכירה את נתניהו יותר מכל אחד ששואף לרשת אותו

היא כורתת בריתות אסטרטגיות (כולל אחת שנויה מאוד במחלוקת עם אפי נוה), מתעמתת עם שופטי עליון, אפילו שאין לה כלל השכלה משפטית, ואף פעם לא עושה את זה אישי (כמעט) ● בסך-הכול בת 42, רק שש שנים בפוליטיקה ועם תדמית כמו רובוטית, שיטת איילת שקד נחשפת שלב אחר שלב ● ניתוח "גלובס"

רכישת דירה / צילום: Shutterstock

רשות המסים עדכנה את מדרגות מס רכישה: עד 1.69 מיליון שקל דירה תהיה פטורה

בהתאם לשיעור עליית המדד שפורסם אתמול (ד') עדכנה רשות המסים את גובה מדרגות מס הרכישה ● המשמעות המעשית: הפחתה בגובה המס הרכישה

משקיעים בבורסת NYSE  / צילום: רויטרס

מה לעשות עם תיק ההשקעות אחרי הנפילות בדצמבר?

הירידות החדות של דצמבר נבלמו בדיוק בחג המולד ומאז יצאו השווקים למסע עליות ● מה הוביל לשינוי ואיך מתמודדים עם זה בתיק ההשקעות?

עידן רגב / צילום: יחצ

עידן רגב, מנהל הקריאייטיב בבאומן, מצטרף כשותף ב-LEAD

הפרסומאי רמי יהודיחה עושה מאמץ נוסף לשדרג את הצעת הערך שלו בתחום הקריאייטיב ומצרף למשרד הפרסום LEAD את עידן רגב כמנהל קריאייטיב ראשי במסלול שותפות

תאגיד השידור כאן לוגו

כצפוי: עומר מנור זכה במכרז מנהל "כאן חינוכית"

עומר מנור שימש עד עתה כמנהל בפועל של "כאן חינוכית", וכעת זכה במכרז, ומינויו יהיה קבוע ● מנור נחשב למקורב למנכ"ל תאגיד השידור, אלדד קובלנץ

בניין בבני ברק / צילום: איל יצהר

תמ"א 38 בבני ברק: בקרוב הדרישה להקצאת גני ילדים בפרויקט תהיה חוקית

הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה הפקידה לאחרונה תוכנית המאפשרת לעיריית בני ברק לדרוש מיזמים המבקשים היתר לתמ"א 38 להקים מבני ציבור בקומת הכניסה לטובת גני ילדים

אביחי מנדלבליט ובנימין נתניהו/ צילום: אוהד צויגנברג ידיעות אחרונות

מנדלבליט ייפגש עם נציגי נתניהו לדון בבקשה לדחות השימוע

בד בבד עם קביעת הפגישה, הבהיר היועמ"ש כי תהליך העבודה על תיקי החקירה הנוגעים לראש הממשלה, אשר החל עוד לפני ההחלטה להקדים את הבחירות, נמשך כסידרו ומתנהל כמתוכנן

ניר קורצק פלייטקה / צילום: אפי שמח

פלייטיקה רכשה חברת גיימינג אוסטרית בעשרת מיליוני דולרים

חברת הגיימינג הסינית-ישראלית הודיעה היום על רכישת חברת Supertreat האוסטרית, מפתחת המשחק Solitaire Grand Harvest בקטגוריית הקז'ואל גיימינג ●  לפני כחודש רכשה החברה את Wooga הגרמנית ב-100 מיליון דולר ולפני כשנה רכשה את חברת Jelly Button הישראלית בכמה עשרות מיליוני דולרים

גלעד גליק, מנכ"ל איתמר מדיקל / צילום: איל יצהר

חם בביומד: איתמר מדיקל גייסה 11.5 מיליון דולר, וכיטוב 6 מיליון דולר

גיוס הגישור של איתמר, בו משתתף גם מור בית השקעות, עשוי לגדול ● מניית כיטוב צונחת כעת בבורסה בתל אביב ביותר מ-20% לאחר שיעור עלייה תלת ספרתי ביומיים האחרונים