גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

העובד הטכנופוב

למה הוא מצלצל כדי לענות למיילים? ולמה אין לו פרופיל פייסבוק ואינסטגרם?

טכנופוב / שאטרסטוק
טכנופוב / שאטרסטוק

למה הוא נותן מענה למיילים דרך התקשרות טלפונית, במקום להשיב בכתב? למה אינו משתתף בדיונים על נושאים מסוימים, וכן תורם את חלקו בנושאים אחרים? למה לוקח לו זמן רב יותר לייצר תוצרים שאתם יוצרים במהירות באמצעות המחשב?

משום ששימוש בטכנולוגיה מאיים עליו. נראה לו מורכב, לא יעיל, חודר לפרטיות (כבמקרה של השתתפות ברשתות חברתיות), יוצר עומס ("הישיבה מול המחשב מעייפת").

מיהו הטכנופוב שמעבר לקיר חדרכם?

הטכנופובים נמנעים שיטתית משימוש בטכנולוגיה בכל הזדמנות אפשרית, וכשהם אינם חשים הכרח להשתמש בטכנולוגיה כדי לבצע את משימותיהם.

הם לרוב אינם פעילים ברשתות החברתיות, ופחות מתקשרים וירטואלית. כשהם אינם חייבים, הם מעדיפים לא לעבוד מול המחשב, וסביר יותר למצוא אותם מתנהלים עם יומן מהסוג הישן. הם גם לא בהכרח המבוגרים שסביבנו .

מחקר חדש מראה גם קשר מרתק בין רמת האינטליגנציה הרגשית לבין מידת הקבלה הטכנולוגית: ככל שהאינטליגנציה הרגשית של העובד מפותחת יותר - כך גוברת מוכנותו לקבל את הטכנולוגיה, ופוחת הסיכוי שיחשוש מפניה.

זהו את התגובה הרגשית הטיפוסית

כדי להתמודד עם ההיצע הטכנולוגי שסביבם, הטכנופובים מרבים להיעזר בתירוצים שונים. אחד מהם הוא הבלטת יעילותה של השיטה הישנה והמוכרת: "אין תחליף לתהליך האישי", "זה יוצא הכי טוב כך". וכשהם חשים שלא ישכנעו עם תירוץ זה, עומד לרשותם התירוץ הקלאסי: "אין מספיק זמן בשביל ללמוד את הטכנולוגיה החדשה".

במקרים אחרים, למשל, כשהטכנופוב מתעלם ממייל שיש בו קישור או קובץ שמאיימים עליו, הוא עשוי להישאל מדוע לא השיב למייל, ולהגיב בשקר: "איזה מייל?", "לא קיבלתי מייל", "לא הצלחתי לפתוח את מה ששלחת, יש לי בעיה במחשב".

התירוצים האלה ואחרים מנסים להסתיר את היותם מאוימים מהמחשבה שעליהם להשקיע זמן ואנרגיה כדי ללמוד כיצד להשתמש בכלי הטכנולוגי. זוהי תגובה רגשית טיפוסית, וייטיב מנהל רגיש לעשות אם יבחין בכך ויציע פתרונות ברורים ופשוטים (כהקצאת זמן ללמידה, הנחיה ברורה ונהירה, תמיכה ועוד).

חוסר יעילות ובעיה בתקשורת

הבעיה העיקרית של הטכנופוביה היא פגיעה ביעילות - במיוחד כשהמעסיק או המנהל בעצמו הוא טכנופוב, ועל אחת כמה וכמה כשעובדיו נכונים לאמץ את הכלים הטכנולוגיים. במצב כזה, חוץ מ חוסר היעילות שעולה למעסיקים ביוקר , עולים קולות של תסכול בקרב אנשי הצוות.

בעייתי גם המקרה הנפוץ של צוות הטרוגני, שבו חלק מהעובדים נוטים לשימוש בטכנולוגיה וחלק אחר אינם. אז הסיכוי להיווצרות קונפליקטים גבוה למדי, ושיתוף הפעולה בין הפלחים נפגע משמעותית.

ולבסוף, הבעיה עוצמתית יותר כשקהל הלקוחות של הארגון הוא טכנולוגי במהותו, כבמקרה של מרצים שאינם משתמשים בכלים טכנולוגיים במסגרת הוראתם, ובשל כך מתקשים לתקשר עם הסטודנטים שלהם, שמצדם משוועים לכך.

מנהלים, התמודדו עם הטכנופובים בצוות

האם אפשר לעזור להם להסתגל? האם יש לעובד הטכנופוב מוטיבציה לשינוי?
יש מוטיבציה? בקשו מהם לפעול לשינוי המצב בכוחות עצמם. אם אין שינוי, והעובד נחוץ, בדקו אם ישתלם לכם להשקיע בכך משאבים להכשירו באופן מסודר. שאלו את עצמכם: עד כמה הטכנופוביה פוגעת בתפקודו? האם ביכולתו להשתמש בכלים אחרים ולהשיג את אותן תוצאות? האם אפשר להעביר משימות טכנולוגיות לעובדים אחרים ולהקצות לו משימות אחרות?).

אל תעשו את זה במקומם: רבים נוטים ליפול לבור הזה - לעשות את זה במהירות וביעילות, באמצעים טכנולוגיים מתקדמים, במקום העובד הטכנופוב שאינו מסוגל לכך. החלטתם להכשירו? תנו לו הזדמנות להתנסות, לטעות, לנסות שוב ולהשתפשף בעצמו.

תמיכה: הציעו להם להיעזר בכלים מסייעים, כמו אלה המשמשים לכל מקרה אחר של חרדה (כדמיון מודרך או מטפלים שונים), וכן קורסים פשוטים וראשוניים לשימושי מחשב או לומדות ומשחקי מחשב מהנים. פשטו את שלבי השימוש בטכנולוגיה בעבורם, גרמו לה להיות פחות מאיימת בעבורם, והימנעו מלגרום לעובדים להרגיש נחותים, כדי שיישארו מחויבים לתהליך ובעלי מוטיבציה (העצימו את תרומתם בסוגיות שאינן מצריכות שימוש בטכנולוגיה).

■ יעל מהודר היא יועצת ארגונית וכותבת הספר "המועמד הנבחר" והספר בערבית "העתיד הנבחר". אפשר ליצור קשר עם יעל בפייסבוק או באתר.

עוד כתבות

חממת גידול קנאביס של טילריי /צילום: אתר החברה

מה עומד מאחורי הזינוק של כוכבת הקנאביס התורנית

חברת הקנאביס טילריי הקנדית זינקה בוול סטריט פי 15 תוך 3 חודשים לשווי של 20 מיליארד דולר, למרות שהיא מוכרת בפחות מ-10 מיליון דולר ברבעון ומפסידה 7 מיליון ● איך זה קרה?

סינים בעבודות / צילום: נת"ע

העבודות בשבת יימשכו: ביהמ"ש קיבל את הערעור של נת"ע

בית המשפט המחוזי בתל אביב מאפשר לנת"ע, שמבצעת את עבודות הרכבת הקלה בגוש דן, להמשיך את עבודות הכרייה גם בשבת ● בשעה 18:00 צפויה להתחיל הפגנת ענק של תושבי בני ברק בתחנת "אם המושבות" הנמצאת על גבול בני ברק–פתח תקווה במחאה על העבודות

דני דנון / רויטרס

המשטרה: לא נמצאת תשתית ראייתית נגד דני דנון

משטרה סיימה בדיקה שהחלה בעקבות פרסום תחקיר של העיתונאי עמית סגל בעניינו של דני דנון שגריר ישראל באו"ם ● בתחקיר עלו חשד לביצוע עבירות בתחום טוהר המידות ושחיתות ציבורית ● לא נמצאה תשתית ראייתית המצביעה על חשד לביצוע עבירות פליליות

פרופ' טל סבוראי/ צילום: באדיבות טל סבוראי

האם גם אתם סובלים מתסמונת המחסור בטבע?

מאז המהפכה התעשייתית האנושות הולכת ומתרחקת מהטבע, וחוקרים מובילים בעולם כבר מדברים על "תסמונת המחסור בטבע", שהופכת אנשים למאושרים פחות ● פרופ' טל סבוראי מאוניברסיטת בן גוריון, שחקר תמונות של טיולים ברשתות חברתיות, מסביר מה הופך גיחה לטבע למנוחה אמיתית ● וטיולי אקסטרים ויציאה לטיול עם הילדים לא ממש נחשבים

הרכבת הקלה, עבודות בקרליבך/ צילום: רפי קוץ

צו מניעה זמני לחלק מעבודות הרכבת הקלה בבני ברק בשבתות

הצו הוצא לאחר שעיריית בני ברק טענה שעל פי ההסכם שנחתם ב-2012 התחייבה חברת נת"ע המבצעת את פרויקט הקו האדום בגוש דן לא לבצע עבודות בשבת ובחגי ישראל ● זאת "למעט עבודות הכרחיות מתחת לפני הקרקע שאי ביצוען במועד עלול להסב אבדות בנפש"

עומדים בתור בכניסה לאפל סטור בהנגזו שבסין / צילום: רויטרס

ביקושים נמוכים לאייפון Xs ו-Xs Max? מה רומזים התורים?

(עדכון) ● תורים בארה"ב ליד חנויות אפל ● התור לחנות המרכזית של אפל בלונדון היה קצר יותר ביחס לשנים קודמות ● בישראל המכשירים צפויים להימכר רשמית רק מאמצע אוקטובר, אך צפויים להגיע ביבוא מקביל כבר בשבוע הבא

אזהרת מסע/איור: עומר הופמן

כשאתה מאיר על אנשים, הם מצליחים לראות כמה הם גדולים

מאחר שאף אחד מחבריי לא משתתף בתחרויות ספורט, חששתי שההצעה לצאת למסע ריצה, רכיבה ושחייה לאורך כביש 90, לא תקסום למרבית החברים. דווקא לא התבדיתי ● הטור של ליאור טומשין

מחאת החרדים הערב

אלפי חרדים מחו בבני ברק נגד הרכבת; כביש 4 נפתח לתנועה

אלפי חרדים התכנסו לעצרת תפילה סמוך למתחם הבנייה בעיר במחאה על חילול השבת עם הימשכות העבודות ברכבת הקלה

שאול שני / צילום: איל יצהר

שאול שני מנסה להנפיק את ECI במחצית מהשווי שבו נרכשה

החברה תנסה לפי שווי של כ-650 מיליון דולר "לפני הכסף" ● חברת ציוד התקשורת הוותיקה ולמודת המשברים, שנרכשה על ידי שני ב-2007, מציגה בשנתיים האחרונות צמיחה בהכנסותיה, אך היא עדיין רושמת הפסדים, שעמדו על 19 מיליון דולר במחצית הראשונה של 2018 ● תנסה לגייס 230 מיליון דולר במקביל להצעת מכר של הבעלים שני

יודפת הראל בוכריס / צילום: כפיר זיו

קרן ההון סיכון Blumberg Capital מתרחבת, ויש זווית ישראלית

הקרן מסן פרנסיסקו פועלת גם בתל אביב ● השותפים המנהלים החדשים: יודפת הראל בוכריס ותא"ל (מיל) אהוד שניאורסון

קמפוס הר הצופים, האוניברסיטה העברית / צילום: שאטרסטוק

הסכם שכר חדש לסגל האקדמי הזוטר; איום השביתה לא הוסר

האוצר והוועדה לתכנון ותקצוב אישרו הסכם שכולל בין היתר העלאת שכר של 10.5% ● ההסכם בתוקף עד 2022 ● באוניברסיטאות תל אביב, חיפה ובן גוריון עוד לא חתמו על ההסכם ● ארגון הסגל הזוטר בחיפה דורש המשך מו"מ: "הסכם נחות מהסכמים אחרים במשק"

 יוליה שמאלוב ברקוביץ / צילום: יחצ

הרשות השנייה: ״המיזוג בין רשת לערוץ עשר - לא חוקי״

במכתב שהוציאה הבוקר הרשות לבעלי הרישיון היא מודיעה להם כי הבקשה שלהם אינה עולה בקנה אחד עם המנגנון הקבוע בחוק הרשות השנייה לביטול הרישיון

אייפון Xs ו Xs max / צילום: יח"צ

בדקנו את האייפונים החדשים: האם כדאי לשדרג?

אייפון Xs ואייפון Xs הגיעו היום לחנויות במדינות נבחרות בעולם ● מבדיקה ראשונית עולה כי אף שהשיפורים לא דרמטיים, חלקם מורגשים מיד - עם דגש על המצלמה ● בדגם ה-Max הצפייה בסרטונים מהנה במיוחד ● ולמרות זאת, קשה שלא להרגיש תחושת דז'ה וו

מרצדס C300  קופה 2019 / צילום: יחצ

העתיד יצטרך לחכות: רכב הפנאי-פאר החשמלי של מרצדס

מאחורי הכסות המוכרת והספורטיבית של ה-C קופה, מסתיר מודל 2019 המחודש שדרוג הנדסי ואלקטרוני מקיף ומנוע קונבציונלי חדש ונמרץ

אורי הדומי / צילום: איל יצהר

אורי הדומי: "הפיתוח של מזור יישאר בישראל. קיבלנו הבטחה"

רגע אחרי האקזיט, אורי הדומי, מנכ"ל מזור רובוטיקה, מדבר ● הדומי חושף לראשונה כי מאמצי הפיתוח של מוצר מזור X שהוביל למכירה, החלו כבר ב-2011 ● "ב-2016 מדטרוניק רצו לרכוש את מזור על בסיס המוצר הסודי. אמרתי להם – אני עלול לא לצאת טוב מול השוק. בוא נחשוף את המוצר והשת"פ וניתן לשוק להעריך אותו"

עצרת של החמאס / / צילום:רויטרס

בכיר בחמאס לאתר יהודי: אנחנו לא שונים מהימין בישראל

בראיון נדיר למגזין האמריקאי המקוון טאבלט, אמר חוסאם בדראן, שהיה מפקד הזורע הצבאית של חמאס בגדה: לו הישראלים היו יודעים מה אנו מציעים (בשיחות עקיפות עם ישראל), הם היו יוצאים להפגין ברחובות נגד הססנות ממשלתם ● מכריז: שחרור שני השבויים הישראלים והחזרת גופות הדר גולדין ואורון שאול – בעסקת חילופי שבויים "לא פחות משמעותית מעסקת גלעד שליט"

 

מנכ"ל ומייסד טוויטר ג'ק דורסי / צילום: לוקס ג'קסון, רויטרס

טוויטר הודיעה כי תיקנה באג שעשוי היה לשתף הודעות פרטיות

הבאג היה עשוי לשתף הודעות פרטיות של משתמשים עם מפתחים חיצוניים שעובדים עם טוויטר ● על פי הערכות, פחות מאחוז משתמשי טוויטר הושפעו

כריסטיאנו רונאלדו \ צילום: רויטרס, Murad Sezer

האם אפשר לאמוד שווי של שחקן כדורגל?

פירמות ייעוץ מנסות לבנות מדדים אובייקטיביים לקביעת שווי שחקנים שעומדים למכירה • אלא שהמדדים לא עומדים במבחן המציאות, והסכומים שמשולמים בפועל הם הרבה "מעל המחירון" • מה שטוב לשווקים רגילים, לא עובד בענף אמוציונלי שבו הבעלים מוכנים לעשות הכול בשביל תארים

נציב הקבילות יצחק בריק מוסר הדוח  לאבי דיכטר / צילום: דנה שרגא, משרד הביטחון

הצבא צועד על גאוותנותו: האם צה"ל מוכן למלחמה הבאה?

אם שואלים את יצחק בריק, נציב קבילות החיילים, צריך לפחד מהתשובה ● מה עושים עם מחלה שתוקפת ארגון שלם? ● ומדוע יש לשקול לשלוח את שוטרי ישראל לשיעורי כתיבה תמה? ● פרשנות

מחלקת עסקים של קתאי פסיפיק / צילום: יחצ

כמו התחלה של בדיחה: לאן נעלמה ה-F של קתאי פסיפיק?

טעות הגהה מביכה הפכה לבדיחה היומית ברשת ● חברת התעופה הציגה מטוס בואינג 777 חדש מהניילונים, ועליו הכיתוב של שמה עם טעות: במקום Cathay Pacific נשמטה ה-F והופיע הכיתוב Cathay Paciic