לכתבה הקודמתחשיבות הטיפול בפנסיה לעובד ולמעסיק בעידן רגולטורי משתנה לכתבה הבאה"לחברות ישראליות יש הרבה מה להרוויח ממסחר ב-OTC"

הכל נשאר במשפחה: גישור כמנוף להצמחת עסקים משפחתיים

בעסק משפחתי, בו שולחן הדירקטוריון ושולחן ארוחת החג דומים בהרכבם, סכסוך פנימי עלול לגרום לשיתוק העסק ולפירוק המשפחה ● לפני שרצים לבית המשפט, כדאי להפנות את הצדדים לגישור - המאפשר את יישוב המשבר, שיקום העסק ושימור הרקמה המשפחתית

20/09/2018, 10:30
עו"ד אורית אסנין/צילום: סמדר כפרי
עו"ד אורית אסנין/צילום: סמדר כפרי

הכתבה בשיתוף פורום CFO

"כל המשפחות המאושרות דומות זו לזו, וכל משפחה אומללה - אומללה בדרכה". המשפט הזה, שנכתב ע"י לב טולסטוי בספרו 'אנה קרנינה' בשנת 1878, רלוונטי גם כיום. שימור האושר והעושר המשפחתי, הוא משימה מורכבת ומאתגרת, במיוחד במשפחות בהן העסקים והמשפחה שלובים אלה באלה. לאתגרים העסקיים נוספים משתנים אמוציונליים רבים, שהופכים את המורכבות לכפולה ומכופלת. במקרה זה יש חשיבות מכרעת ליישוב סכסוכים מבלי לפגוע בתא המשפחתי. גישור יכול לעשות בדיוק את זה.

משחר ההיסטוריה, מרבית הפעילות העסקית מתבצעת בין בני משפחה. בישראל, למעלה מ-75% מהעסקים הקטנים והבינוניים הם משפחתיים, וכ-50% מהחברות הנסחרות בבורסה, הן משפחתיות. בזירה הבינלאומית, היקפי הפעילות העסקית-משפחתית אדירים ודי בעסקים משפחתיים כמו Samsung Oracle ,Facebook ,Nike ו-Walmart, כדי להבין את השפעתם של עסקים מסוג זה על הכלכלה העולמית. לאחרונה, התבשרנו כי הבורסה בתל אביב מתעתדת להשיק מדד ייחודי לחברות משפחתיות הנסחרות בה - מדד "ת"א פמילי" וזאת כחלק ממגמה עולמית, המכירה בחלקן המשמעותי של חברות המשפחתיות בכלכלה הגלובלית.

מהו סוד כוחה של ההתאגדות המשפחתית? היתרון המרכזי בעסק משפחתי הוא שלשותפים העסקיים יש הרבה מן המשותף: היסטוריה, עולם ערכים, אינטרסים, נאמנות ועזרה הדדית, ציפייה לפיתוח העסק למען הדורות הבאים ומוטיבציה משותפת להצלחתו. אולם לצד היתרונות, עסק משפחתי נתון לאתגרים ייחודיים. הדוגמאות לכך רבות ומגוונות: חלוקה לא שוויונית של משאבים בין בני המשפחה, דומיננטיות יתר או השקעה לא שוויונית בעסק, תגמול שלא על בסיס מקצועי, קושי לפרנס את המשפחה לאור התרחבותה, העדר הסכמים כתובים ועוד. כל אלה עלולים להוביל לסכסוך שיציף, נוסף למחלוקת מקצועית או כלכלית, גם משקעים רגשיים שללא טיפול מקצועי עלולים לחבל בעסק ולפגוע ביחסים המשפחתיים. 

למצות את ההליך

מה מבדיל בין עסקים משפחתיים שצולחים סכסוכים ומשברים עסקיים לבין אלה שנותנים לאמוציות למוטט גם את העסק וגם את היחסים במשפחה? התשובה טמונה באופן שבו המשפחה בוחרת ליישב את הסכסוך.

אחרי שני עשורים של יישוב סכסוכים עסקיים בדרך להצלחה, התשובה בעיני ברורה: גישור הוא הנתיב האופטימלי ליישוב סכסוכים בעסקים בכלל ובעסקים משפחתיים בפרט. יתרה מכך, לגישור יש את הפוטנציאל הרב ביותר לפתרון מקיף, איכותי וארוך טווח, שממנף את העסק המשפחתי קדימה.

טעות נפוצה בצמתי משבר היא פנייה לבית המשפט כמוצא ראשון. המחירים לכך גבוהים: בית המשפט אינו אמון על ניהול מערכות יחסים, חינוך משפחתי או שיקום עסקים, אלא על עשיית דין ומתן מענה לבעיות או תקלות עסקיות, במגבלות הסעדים שבדין. המערכת המשפטית לא נותנת מענה לרבדים העמוקים של המחלוקות בעסק המשפחתי ואינה מסוגלת לתת מתווה של "פנינו לאן". פסק דין אולי יפתור קרב נקודתי, אך לא מעבר לכך. בהעדר מענה כולל למורכבות שמאפיינת עסק משפחתי, עלולה המחלוקת להתפרץ שוב בעתיד ולטלטל את המשפחה ביתר שאת. לכן, רגע לפני שרצים לבית המשפט, מומלץ למצות תחילה תהליך של גישור.

סכסוך בעסק משפחתי מורכב מנעלמים רבים, בהם המרכיב העסקי-כלכלי, מיפוי בני המשפחה המעורבים במחלוקת במישרין, ובני המשפחה שאינם פעילים, אך בוחשים בקלחת כשחקני צללים, משקעי עבר, רגשות, קודים והערכים המשפחתיים. כל אלה מנהלים את הסכסוך, מאיימים לקרוע את המשפחה לגזרים ולהוריד לטמיון עשייה רבת שנים. תהליך גישור מכיר בחשיבות הזיהוי של נעלמים אלה כתנאי ויסוד לפתרון איכותי וארוך טווח לסכסוך.

הסיבה לעיסוק במרכיבים אלה נעוצה בבסיס תפיסת הגישור, שדוגלת בזיהוי מכלול האינטרסים ומרכיבי הסכסוך בין הצדדים כמנוף לפתרון כולל שיביא לשגשוג עסקי ואישי. הבנת הבעיות המקצועיות והאישיות של העסק, שחקניו ומערכות היחסים, יכולה לשמש מקפצה לתיקון טעויות וליצירת הסכמות חדשות על יעדי העסק והתנהלות הנפשות הפועלות.

לייצר שיח משותף

במקביל למיפוי וליבון הבעיות המקצועיות והאישיות בעסק המשפחתי, מגשר טוב יכול לרתום לשיחה את כל השחקנים המשפחתיים הרלבנטיים: אלה העובדים בעסק ואלה שאינם עובדים בו אך משפיעים עליו מבחוץ. שיח משותף של כל הנוגעים בדבר הוא המפתח לפתרון הסכסוך ולהבראת מערכות היחסים בין בני המשפחה הפעילים בעסק. בשלב זה יוכלו הצדדים לפרוק משקעי עבר, לברור עיקר וטפל, לנסח יעדים ראליים, להסדיר מחדש הגדרות תפקיד, גבולות אחריות ואת הזכויות והחובות של בני המשפחה בעסק. את ההבנות שיתגבשו חשוב לעגן במערך הסדרים בכתב, כדי להבטיח התנהלות עסקית בריאה ביום שאחרי.

ככל שהתהליך מתבצע בשלב מוקדם של הסכסוך, כך גדול הסיכוי שיהיה איכותי ומועיל יותר. לכן, עם פרוץ הסכסוך ולפני שה"בעבוע המשפחתי" יעלה על גדותיו, מומלץ שלא להתמהמה ולהושיב את השותפים סביב שולחן הגישור.

גישור הוא תהליך מאומץ ומאתגר למגשר ולמשתתפים גם יחד. אף על פי כן, ולמרות ניסיון של אלפי גישורים, אני עדיין נפעמת בכל פעם מחדש מכוחו של התהליך לחולל שינוי. ממצב של כאוס וכאב ביחסים, חווים המשתתפים הסדרה ורגיעה עסקית ובין-אישית. כשדמעות הכאב והצער הופכות לדמעות של התרגשות ושמחה - התועלת והסיפוק אדירים.

לסיכום, משפחה היא ערך עליון. ליישוב סכסוך בעסק משפחתי נדרשת התייחסות מקצועית ורגשית מותאמת. לכן אני ממליצה להשאיר את בית המשפט כמוצא אחרון, ולהעדיף תהליך גישור תחילה. מודעות היא שם המשחק: חשוב שגם יועצים חיצוניים ומנהלים שכירים בארגון שאינם בני משפחה, כגון מנכ"לים, מנהלי כספים או בכירים אחרים, יכירו ביתרונות הגישור וימליצו עליו. בחירה נכונה של העיתוי, ההליך ואיש המקצוע תשמור על העסק המשפחתי מלהיכלל ברשימת המשפחות 'האומללות בדרכן' ותשאיר אותו מתפקד, יעיל וצומח.

אורית אסנין היא עו"ד מסחרית מומחית בתחום הגישור.

לקריאת כתבות וסקירות נוספות של פורום CFO, הקליקו כאן גלובס לחודש היכרות – כל הכתבות, המאמרים וטורי הדעה אצלך מדי ערב >>
 

כתבות נוספות

"הספורט הישראלי נושא עיניו לטוטו והאחריות במידה רבה עליי" "הספורט הישראלי נושא עיניו לטוטו והאחריות במידה רבה עליי" איילת דרורי, סמנכ"לית הכספים של הטוטו, מספרת על האתגרים בניהול מחזור של כ-3 מיליארד שקל בשנה מהימורי ספורט, על הלחץ והעבודה בתקופת המונדיאל וכיצד הישראלים אוהבים להמר עו"ד מיכל קורן 11/07/2018
"לחברות גדולות יש לא מעט יתרונות, אבל גם חסרונות שנחשפתי אליהם - שיתעצמו עם השינויים בעולם" "לחברות גדולות יש לא מעט יתרונות, אבל גם חסרונות שנחשפתי אליהם - שיתעצמו עם השינויים בעולם" האם לחברה גדולה בישראל קל יותר לשגשג? קובי אלטמן CFO כי"ל, בחן עם משתתפי כנס פורום CFO השנתי באילת את נכונות התיאוריה הזו, לאור הקריירה שלו באמדוקס, טבע וכי"ל מיכל קורן 31/07/2018
"התרומה האמיתית של CFO היא ביכולתו להשפיע על עתיד החברה" "התרומה האמיתית של CFO היא ביכולתו להשפיע על עתיד החברה" בראיון לרגל קבלת אות ההוקרה של פורום CFO, מתאר דניאל ארדרייך CFO סודהסטרים, את העליות והמורדות בהובלת החברה ועד המכירה לפפסיקו עו"ד מיכל קורן 08/01/2019