גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

בנו של לב לבייב: מעצרי נועד להפעיל לחץ על אבי כדי שיגיע לארץ

זבולון לבייב, שנעצר ביום שני במסגרת פרשת "היהלום השחור" בחשד להברחת יהלומים ועבירות נוספות, הגיש ערעור על הארכת מעצרו למשך 7 ימים, ומבקש את שחרורו לאלתר

לב לבייב / צילום: תמר מצפי
לב לבייב / צילום: תמר מצפי

"מטרת מעצרי אינה אלא שבירת רוחי והפעלת לחצים פסולים, כדי להפוך אותי לנחקר נוח יותר ועמיד פחות ללחצי החוקרים, ואולי אף ניסיון פסול להפעיל לחץ על אבי, לב לבייב, שעסקיו במוקד הפרשה, והוא מתגורר מחוץ לישראל, על-מנת שיגיע ארצה לאחר שיראה את מצוקת בנו" - כך טוען בנו של איש העסקים לב לבייב, זבולון לבייב, במסגרת ערר שהגיש אמש (ד') על החלטת בית משפט השלום להאריך את מעצרו מיום שני למשך 7 ימים, עד ליום ראשון 11 בנובמבר.

בערר, שהוגש באמצעות סנגורו, עו"ד אלון רון, טוען זבולון לבייב עוד כי מאז שנעצר נשאל שאלות ספורות באותו יום, ומאז ההחלטה על הארכת מעצרו לא הובא עוד לחקירה כלל, לא ביום שלישי ולא ביום רביעי. בנסיבות, זבולון לבייב מבקש את שחרורו ממעצר לאלתר. בית המשפט קבע דיון בבקשה למחר (ו') בשעות הבוקר.

זבולון לבייב נעצר ביום שני במסגרת גל המעצרים הראשון בפרשה המכונה "יהלום שחור", ואשר במרכזה חשד לקיומו של מנגנון משומן היטב של הברחות יהלומים מרוסיה לישראל ומחוץ לישראל, במשך 15 שנים, מבלי לדווח על כך לרשויות ותוך ביצוע עבירות הלבנת הון, עבירות מס ועבירות נוספות.

ביום המעצר הגישה המשטרה בקשה להארכת מעצרו ומעצרם של 5 חשודים נוספים לתקופה של 9 ימים, כאשר עילת המעצר הייתה חשש לשיבוש מהלכי חקירה. השופט גיא אבנון קבע כי "לעת הנוכחית, חומרי החקירה מטילים חשד סביר במידה נדרשת ביחס לכל אחד ואחד מהחשודים. העבירות המיוחסות לחשודים מקימות בראש ובראשונה עילת מעצר מובהקת מסוג חשש לשיבוש הליכי חקירה". 

בנוסףהתייחס השופט גם לטענות שחזרו בטיעוני באי-כוח החשודים השונים, לפיהן עיקרי החשדות נגד החשודים כבר ידועים בציבור מזה זמן מה, וציין :"אין בכך שחלק מהחשדות פורסם זה מכבר כדי להפחית מעוצמת החשש לעילת השיבוש". 

בערר שהגיש כנגד החלטה זו כותב הסנגור, עו"ד אלון רון, כי "במסגרת הדיון לא הצליח נציג המשיבה להפנות את בית המשפט קמא לחשש ספציפי לשיבוש מהלכי חקירה, והוא אישר כי עיקר החשש נובע מכך שהחקירה הפכה גלויה, וזאת על אף שהוצגו לו נתונים, שחלקם גובו בכתבות עיתונאיות, לפיהם חלק ניכר מהחשדות פורסם זה מכבר והיה ידוע לעורר ולחשודים האחרים".

לטענתו, משמעות קביעה זו של בית המשפט היא שחומרת העבירות המיוחסות מחייבת כשלעצמה מעצר, שכן בשל חומרתן יש חשש אינהרנטי לשיבוש מהלכי חקירה. ואולם, נכתב בערעור, "החוק אינו מונה בין עילות המעצר עילה לפיה סוג העבירה או חומרתה מצדיק מעצר, והחוק אינו קובע חזקה לפיה סוג מסוים של עבירות מקים חשש לשיבוש הליכי חקירה. בכך תיקון החוק את המצב הנורמטיבי ששרר לפניו וביטל במפורש את עילת המעצר של חומרת העבירה. מובן כי לא ניתן להחזיר 'בדלת האחורית' את עילת המעצר שבוטלה באמצעות קביעה כי עבירות מסוימות מקימות מטבען עילת מעצר של חשש לשיבוש הליכי חקירה".

לטענת זבולון לבייב, המשטרה לא הצביעה על חשש ממשי, המתבסס על ניסיון לכאורה של העורר לשבש את הליכי החקירה. היא גם לא הפנתה למידע מודיעיני בדבר כוונה לבצע שיבוש קונקרטי בעתיד. עוד נטען כי בנסיבות בהן קיים חשש כללי בלבד לתיאום עדויות, כפי שעלה בעניינו של זבולון לבייב לכאורה, ניתן להפיגו בתנאים מגבילים.

עוד טוען זבולון לבייב כי "כפי שהובהר בדיון המעצר, דבר החקירה ידוע מזה חודשים רבים, לאחר שפורסמו כתבות עיתונאיות המפרטות חלק מניכר מהחשדות, ולאחר שעד המדינה שגויס סיפר כי חתם על הסכם עד מדינה ופירט את עיקרי גרסתו בפני אנשים שונים בבורסה ליהלומים. על כן ברור שבמקרה דנא אין בעצם הפיכת החקירה לגלויה כדי לבסס את החשש לשיבוש הליכים".

לטענת זבולון לבייב, גם האירועים שהתרחשו לאחר ההחלטה מחייבים את קבלת הערר ואת שחרורו ממעצרו - זאת בין היתר לאחר שלא נחקר בימים האחרונים, ונכלא בתא סמוך לאחר החשודים המרכזיים בפרשה, ששמו עדיין אסור לפרסום. "כאמור, עילת המעצר היחידה הייתה חשש מפני שיבוש, כל עוד לא מסר העורר גרסה בחקירה, על-מנת שלא יוכל להתאים את גרסתו לגרסת אחרים עליה ניתן כביכול להשפיע. לאור זאת היה צפוי ומתבקש, בעיקר לאור החשדות המסועפים, כי העורר ייחקר מיד עם מעצרו ברציפות ובאריכות, כדי לנצל את ימי המעצר ולנטרל את החשש מפני שיבוש. והנה, העורר נעצר ביום ב' בבוקר, נשאל שאלות ספורות באותו יום ומאז ההחלטה לא הובא לחקירה כלל, לא ביום שלישי ולא ביום רביעי", נכתב בערר.

לטענת סנגורו של לבייב בערר, "בנתון מדהים זה יש כדי לבסס את התחושה הקשה שמטרת המעצר אינה אלא שבירת רוחו של העורר והפעלת לחצים פסולים, כדי להפוך אותו לנחקר נוח יותר ועמיד פחות ללחצי החוקרים, ואולי אף ניסיון פסול להפעיל לחץ על אביו, שעסקיו במוקד הפרשה והוא מתגורר מחוץ לישראל, על-מנת שיגיע ארצה לאחר שיראה את מצוקת בנו".

עוד נכתב בערר כי "על אף שנטען כי מעצר העורר והחשודים האחרים דרוש כדי למנוע שיבוש הליכי חקירה, וברור כי בראש ובראשונה מדובר בחשש מפני מגע בין החשודים עצמם, הושם העורר בתא אחד במתקן המעצר עם X (קרוב משפחה נוסף של לב לבייב ששמו נאסר לפרסום, א' ל"ו), מי שהיה חשוד מספר 1 בבקשת המעצר. לאחר שהעורר ביקש למחרת מעצרו כי לא ישהה יחד עם X בשל סכסוך עמוק ביניהם, הועבר X לתא סמוך, באופן הבהיר לחלוטין כי אין שום חשש מפני מגע משבש כלשהו ביניהם".

לטענת זבולון לבייב, גם מ"עובדה מתמיהה" זו עולה בבירור כי לא חשש לשיבוש חקירה הניע את המשטרה, כי אם ניסיון פסול להפעיל עליו לחץ. "דברים אלה מתחזקים נוכח דברי נציג המשטרה בדיון המעצר, אשר ציין לאחר שהתקבלה ההחלטה על הארכת המעצר, כי מי שישתף פעולה וימסור גרסה העולה בקנה אחד עם החומר המבסס לטענת החוקרים את החשדות ישוחרר לפני תום ימי המעצר שנקבעו על-ידי בית המשפט קמא, הערה שזכתה לביקורת מצידו של בית המשפט קמא עצמו, שציין כי 'בית המשפט מבהיר כי הערת בא-כוח המבקשת, לפיה שיתוף-פעולה כשלעצמו יביא לכאורה לשחרור מוקדם, איננה ראויה ואיננה מקובלת על בית המשפט'", נכתב בערר.

עוד צוין בערר,כי זבולון לבייב הוא אב ל-5 ילדים קטינים ומתגורר בקריית מלאכי, הרחק מהחשודים האחרים, כך שניתן להבטיח מגבלות שיאפשרו את שחרורו ללא חשש לשיבוש הליכים.

על רקע טענות אלה, מבקש זבולון לבייב מבית המשפט המחוזי לקבוע הוא ישוחרר לביתו לאלתר כנגד הפקדת ערובות מתאימות, או לחלופין להורות על שחרורו לחלופת מעצר-בית בתנאים.

בית המשפט התבקש גם לקבוע דיון דחוף בבקשה על-מנת שניתן יהיה לדון ולהכריע בה טרם כניסת השבת, והדיון אכן נקבע לבוקרו של יום שישי. 

*** חזקת החפות: כל החשודים בפרשת הברחת היהלומים, ובהם זבולון לבייב, הם בגדר חשודים בלבד במעשים המיוחסים להם. מדובר בשלב מקדמי בהליך הפלילי, ולכן החשודים הם בחזקת חפים מפשע, כל עוד לא הורשעו בדין.

עוד כתבות

שי אהרונוביץ / צילום: שלומי יוסף, יח"צ

ברשות המסים עובדים על חוק שיבהיר מהו "תא משפחתי" לצורך חיוב במס רכישה

על רקע שפע תכנוני המס שנולדו בעקבות מס הרכישה הגבוה בישראל (8%), שהנפוצים שבהם הם העברת דירה במתנה לבן משפחה, ילד או הורה, הודיע היום סמנכ"ל מיסוי מקרקעין ברשות המסים, שי אהרונוביץ', כי רשות המסים פועלת על מנת להסדיר את הנושא בחקיקה

שלטי השכרה ומכירה בבניין בחדרה  / צילום:  תמר מצפי

הורשע עו"ד שהעלים הכנסות בסך 1.7 מיליון שקל מהשכרת שמונה דירות

ביהמ"ש קבע כי "עו"ד שמואל אריאלי העלים את ההכנסות מהשכרת הדירות במרמה, תוך שימוש פסול בפרטיהם של קרובי משפחתו, כדי לפטור עצמו מהצורך לדווח על הכנסותיו ולשלם מסים כדין" ● "הנאשם עשה שימוש יצירתי במיוחד – אם להשתמש במילים עדינות – בידע המשפטי שברשותו"

הבורסה בתל אביב / צילום: תמר מצפי

ת"א ננעלה בירידות; סלקום קפצה לאחר רכישת גולן טלקום

ת"א 35 ירד ב-0.8%, ת"א 125 נחלש ב-0.75%, ומדד ת"א 90 איבד 0.45% ● מדדי הטכנולוגיה והבנקים ירדו בכ-1% ● סלקום תרכוש את גולן טלקום ב-600 מיליון שקל ● טאואר פספסה את תחזיות הרבעון הרביעי ומספקת תחזית הכנסות נמוכה לרבעון הראשון של 2020

נפגעי הקורקינטים והאופניים החשמליים - 17 בפברואר

אתמול באיכילוב: 8 נפגעים בתאונות קורקינט ואופניים חשמליים

מדי יום "גלובס" ובית החולים איכילוב מדווחים על מספר הנפגעים מתאונות שבהן מעורבים כלי רכב חשמליים: אופניים וקורקינטים

בנק HSBC / צילום: שאטרסטוק

בנק HSBC: נפטר 35 אלף עובדים ונמכור נכסים ב-100 מיליארד דולר

הבנק שמתכונן לארגון מחדש דיווח היום במסגרת הדוחות הכספיים לשנת 2019 על ירידה של 53% ברווח הנקי שלו ● בין יתר האתגרים העומדים בפני הבנק מתייחס היו"ר לנגיף הקורונה: "הבנק עוקב אחרי השפעת התפרצות נגיף הקורונה, והפחית את ציפיותיו לצמיחה באסיה השנה כתוצאה מכך"

אביב כוכבי / צילום: Oded Balilty, Associated Press

רשמית צה"ל מודיע על הקמת אגף אסטרטגיה ואיראן

זאת כחלק מהתוכנית הרב-שנתית "תנופה" שמקדם הרמטכ"ל אביב כוכבי ● האגף החדש יכלול בשלב ראשון את החטיבה האסטרטגית וחטיבה קשרי החוץ, ושתי משימותיו העיקריות יהיו תכנון אסטרטגיה צבאית ו"ריכוז הפעולות לעיצוב ולתכנון המערכה למול הזירה האיראנית"

אליעזר פישמן / צילום: שלומי יוסף

משפחת פישמן תחמוק מאחריות משפטית? מחלוקת בין לאומי והפועלים על הצעת פשרה בתיק פשיטת הרגל

איש העסקים פושט הרגל מנסה לקדם פשרה שכוללת מחיקה של התביעות המשפטיות נגד ילדיו ורעייתו בתמורה לתשלום פעוט ● ל"גלובס" נודע כי בנק לאומי כבר הסכים לפשרה, שנתקעה כי בנק הפועלים דרש הזרמה של עשרות מיליונים ● לאומי: "מתנגדים בתוקף להסדר המוצע"

סוחר בבורסת ניו יורק. המצטרפת החדשה אינמוד סיימה את אוגוסט בזינוק של 42%   / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

הדאו ננעל בירידות יום שלישי ברצף, נאסד"ק הצליח לגרד עלייה סמלית

מדד דאו ג'ונס איבד 0.6%, S&P 500 ירד ב-0.3% והנאסד"ק ננעל בעלייה מזערית של 0.02% לשיא חדש ● אפל הודיעה כי לא תעמוד בתחזית ההכנסות בגלל השפעות וירוס הקורונה על הפעילות הכלכלית בסין, מנייתה איבדה כ-2% ומניות הספקיות שלה נפגעו גם כן ● הזהב חצה את רף 1,600 דולר לראשונה מאז 2103 ונסגר במחיר של 1,603.5 דולר לאונקיה ● הנפט ננעל ללא שינוי, במחיר של 52.1 דולר לחבית ● טסלה טיפסה בעוד 7% ● המדדים המובילים באירופה סיימו את יום המסחר בירידות של 0.8%-0.5%

מימין: מטוס של אל על, אוריין ומלון הרודס של פתאל / צילומים: סיון פרג' ומצגות חברות. עיבוד: טלי בוגדנובסקי

וירוס הקורונה והשווקים: לפרק את המולקולה

התנודתיות בשוקי ההון עולה מדרגה, וסוחרים מתוחכמים יכולים לנצל זאת לטובתם, בשעה שמשקיעים סולידיים יותר עושים התאמות בתיק ● מי שבחר לצאת מיד מהשוק בגלל פאניקה - הפסיד

אלון מאסק / צילום: Aly Song, רויטרס

יצרניות הרכב הוותיקות שוברות את הראש: "איך להיות יותר כמו טסלה?"

בכירים בפולקסווגן, אאודי, פורשה וג'נרל מוטורס מאיצים את המאמצים להעלות על הכביש דגמים "הורגי טסלה" ● אנליסט במורגן סטנלי: "אם טסלה תוכיח שהיא רווחית, זה יבטל את אחת הסיבות הגדולות ביותר לכך שהיצרניות המסורתיות היססו 'ללכת על כל הקופה' עם המכוניות החשמליות"

מטוס הרטרו של אל על / יחצ אל על

"אל על בונה על תמיכה ממשלתית בעקבות משבר הקורונה"

בכיר באל על ל"גלובס": "אנו מברכים על היוזמה של שר התחבורה לסייע לחברות התעופה הישראליות. אנחנו חושבים שזה נכון בעת הזו מול האתגר הזה שמשלב כוח עליון והחלטות של המדינה שמשפיעות עלינו"

שעוני פייר קארדן / צילום: יח"צ

רולטיים קיבלה את הזיכיון הבלעדי לייבוא מותג השעונים פייר קארדן

השעונים של המותג ישווקו ברשת חנויות אימפרס ובאתר האונליין שלה ובחנויות שעונים נוספות בטווח מחירים שינוע בין 560-880 שקלים

מפעל ייצור בסין. / צילום   AP   ASSOCIATED PRESS

עוד לפני הקורונה: מה קרה לאישה שניסתה לחיות במשך שנה בלי מוצרים מסין?

שרה בונג'יורני כתבה לפני יותר מעשור את הספר "שנה שלמה ללא 'מייד אין צ׳יינה'"● החווייה הייתה כל-כך קשה, שהיא סירבה לכתוב ספר המשך ● מאז הדומיננטיות של הייצור הסיני רק גדלה, האם וירוס הקורונה יאט את גלגלי הכלכלה העולמית?

בני דרייפוס ועו”ד מירי כהן / צילומים: כדיה לוי ויונתן בלום

מגדל קלפים: כשאין ממשלה ואין תוכניות, הפקידות הבכירה מתפנה מרצונה

האם הקיפאון בקידום תוכניות עבודה ממשלתיות בתחום הנדל"ן מבריח את הפקידות הבכירה? וגם: ג'ף בזוס נרתם למאבק במשבר האקלים, המינויים החדשים של גיא שמש בנוקיה ויעל לפיד באופטימוב, ובאיזה פרס זכתה פרופ' רות ארנון?

משה מזרחי, אינמוד / צילום: איל יצהר, גלובס

הכנסות שנתיות של 156 מיליון דולר לאינמוד שכבר שווה 1.4 מיליארד דולר

חברת האסתטיקה הרפואית רשמה ברבעון הרביעי הכנסות של 47 מיליון דולר, גידול של 63% לעומת התקופה המקבילה ● החברה משיקה שני מוצרים חדשים וחוזה צמיחה נוספת של 20-25% ב-2020

הובלת מכולות מסין לקליפורניה / צילום: רויטרס

משבר הקורונה הוא “מהחמורים שידע ענף הספנות בעשור האחרון”

האטת הכלכלה הסינית מביאה להשעיית עשרות קווים ימיים ומעכבת את קצב הבנייה של אוניות חדשות

 

 

ארז שמול / צילום: יח"צ

נגיף הקורונה מאיים על הנפקת המניות של תלמה תיירות ורכישת הענק של אמריקן אקספרס טרוול

דחייתה או ביטולה של ההנפקה עקב המשבר בענף התיירות עלולה להשליך על סדרת רכישות שהתבססו על תמורת ההנפקה המתוכננת, ובראשן רכישת סוכנות הנסיעות לאנשי עסקים מידי איסתא ב-130 מיליון שקל ● תלמה: "החברה ממשיכה לפעול להנפקתה לפי לוח הזמנים המקורי"

מנכ"ל מימון ישיר, ערן וולף  / צילום: מימון ישיר

מימון ישיר מתקרבת לבורסה: תצא לרוד שואו בשבועות הבאים לקראת הנפקה לפי שווי של כ-1.5 מיליארד שקל

הנפקת מימון ישיר, המשתייכת לקבוצת צור שמיר, רוכבת על הגאות במניותיהן של חברות האשראי החוץ-בנקאי בבורסת תל אביב ● התחום נחשב לכזה שעדיין אינו קרוב למיצוי הפוטנציאל הקיים בו

שאול אלוביץ' / צילום ארכיון: יוסי כהן

החלטה גורלית של שאול אלוביץ': מוותר על השימוע בתיק בזק

ל"גלובס" נודע כי אלוביץ' החליט לוותר על זכותו להליך שימוע בפני פרקליטות מיסוי וכלכלה ב"תיק בזק השני" - פרשת המרמה בבזק ● המשמעות: ייאלץ להתמודד כנאשם במקביל עם שני משפטים פליליים – תיק 4000 ותיק בזק

ביל גייטס ואלון מאסק / צילומים: HANNIBAL HANSCHKE, Olivier Chassignole/ AP

ביל גייטס רכש פורשה חשמלית, ואלון מאסק לא נשאר חייב

גייטס חשף לאחרונה כי החליט לרכוש את אחת מהמתחרות של יצרנית הרכבים החשמליים טסלה ● בתגובה, מאסק עקץ את גייטס בטוויטר