גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

ח"כ שלי יחימוביץ': "הסכם ההסתדרות והקבלנים להטלת קנסות על פועלים מצמרר, מחתרתי ונעשה מאחורי הגב"

נציגי ההסתדרות וארגון בוני הארץ נמנעו מלהגיע לדיון, שקיימה היום הוועדה לביקורת המדינה בכנסת בראשות יחימוביץ', בנושא קנסות על פועלי בניין ● ניסקנורן ל"גלובס": "לא מוכן לדיון פוליטי. בדרך שלי מספר הנפגעים יירד דרמטית"

ח"כ שלי יחימוביץ ומוטי אלישע, ראש זרוע העבודה במשרד העבודה והרווחה, היום בכנסת / יח"צ
ח"כ שלי יחימוביץ ומוטי אלישע, ראש זרוע העבודה במשרד העבודה והרווחה, היום בכנסת / יח"צ

ביקורת נוקבת נשמעה היום (ד') בכנסת על הסכם עליו חתמו בימים האחרונים ההסתדרות והתאחדות בוני הארץ - הארגון היציג של קבלני הבניין בישראל, בשל סעיף לפיו ניתן יהיה להטיל קנסות על פועלים שיפרו הוראות בטיחות. וכי הכסף יועבר לקרן בשליטת הקבלנים.

"ההסכם בין התאחדות בוני הארץ ובין ההסתדרות הוא הסכם מצמרר", קבעה בפתח הדיון יו"ר הוועדה, ח"כ שלי יחימוביץ (המחנה הציוני) שיזמה את הדיון. עוד אמרה יחימוביץ' כי "במצב הקיים של היעדר תקני בטיחות, רשם הקבלנים לא מפעיל סנקציות על יזמים וקבלנים. אך בסופו של דבר נחתם הסכם שקובע שיש רק קבוצה אחת שאמורה לשאת בעונש ולשלם את המחיר - פועלי הבניין עצמם. בעיני זה מצמרר. מוסרית ומעשית, מה גם שרוב תאונות בניין נגרמות לא בגלל שעובדים לא חבשו קסדה, אלא כי לא נעשה מינימום למנוע מוות, כמו פריסת רשתות מתחת לפיגומים שקבלנים נמנעים מלעשות. העובדים הם גם משלמים בדמם, או נשארים נכים". יחימוביץ' מתחה ביקורת על התאחדות בוני הארץ שלא שלחו אף נציג לדיון: "התאחדות בוני הארץ אישרו הגעה לדיון הזה ולא הגיעו. במקומם גם אני לא הייתי באה. ההסכם הזה היה מחתרתי ומאחורי הגב. אם מישהו יעז להטיל על עובד קנס אני אתגייס לצדו ואשיג לו סיוע משפטי כדי שלא ישלם את הקנס הזה. מכל ההבטחות ששמענו אחרי השביתה שלא הייתה, יצא רק ההסכם הזה לרעת הפועלים. אנחנו בודקים האם הדבר המפלצתי הזה הולך להיאכף".

היועץ המשפטי של הפורום למניעת תאונות עבודה, עו"ד ישראל אסל, הוסיף: "ההסכם בין ההסתדרות להתאחדות בוני הארץ נוגד את כל תקנות הבטיחות בעבודה וגם את פסיקות בית המשפט העליון. כתוב בצורה מפורשת שמנהל העבודה אחראי לבטיחות - עכשיו העובד אחראי". אסל תלה את האשמה במשרד העבודה: "החוליה הכי חלשה במשרד העבודה זאת התובעת הראשית. כמה כתבי אישום היא הגישה לבית הדין לעבודה בגין הפרת פקודת הבטיחות לעבודה? זה כמו בית משפט לתעבורה - צריך רק להוכיח יסוד עובדתי. זה הכי קל שבעולם. איפה כתבי אישום?" שאל אסל שדווקא קיבל תשובה בעניין מגליה לוי, התובעת הראשית במשרד העבודה, שנכחה בדיון שאמרה כי "ב-2017 הגשנו 7 כתבי אישום, ב-2018 הוגשו 35 כתבי אישום".

עו"ד הדס תגרי, שמנהלת את הקבוצה למאבק בתאונות הבנייה, אמרה לגבי הסכם ההסתדרות-בוני הארץ כי "להערכתי הדבר הטוב בהסכם הזה הוא שאי אפשר ליישם אותו. במישור ההצהרתי, חמור להטיל את האחריות על הפועלים. הבעיה המרכזית שלנו היא משרד העבודה, שהנושא הזה לא עומד שם על סדר היום. יש עלייה של 30% במספרי ההרוגים מאז שנה שעברה. מנהל מינהל הבטיחות ארז מימון התפטר תוך האשמות קשות כלפי הנהלת המשרד. עברו שישה שבועות מאז ולא מינו עדיין את ועדת האיתור - שצריכה לפרסם מכרז וגם לזהות מועמדים.".

בתגובה לעניין זה הסביר הממונה על זרוע העבודה במשרד העבודה והרווחה, מוטי אלישע, כי "זה תפקיד מורכב, ולכן ביקשתי שנגייס מועמדים באמצעות חברה חיצונית. בינתיים יש ממונה בפועל, אריק שמילוביץ שעשה את התפקיד בעבר. תוך 6 חודשים ימונה ממונה בטיחות".

ח"כ דב חנין (הרשימה המשותפת) אמר בהמשך כי: "אני מברך על התייצבותה של ההסתדרות למאבק, ומצטער על כך שהם לא באו להתייחס לשאלות. מה שקורה בשטח עדיין חמור מאוד - בלי קסדות, בלי רתימה בגובה. הדיבורים משמעותיים אבל הם לא שווים שום דבר. צריך לקדם שינויים בשטח. צריך לבדוק אם ההישגים שהושגו בהסכם של ההסתדרות הם ההישגים הנכונים".

בנקודה זו הוסיפה תגרי כי: "יש 20 תקנים לא מאוישים לפני שמוציאים תקנים למשרות חדשות?! רק בחודשיים האחרונים יצאו מספר מכרזים. מה קרה איתם? למה אנחנו לא רואים עוד מפקחים. עד דצמבר אמרתם אי אפשר בגלל תנאי השכר. אחרי זה השר כץ אמר חוזים אישיים והבעיה הזו נפתרה. זה היה לפני שנה. שום דבר לא השתנה. הנושא של קו חם - עוד חצי שנה. למה? איך אתם מטילים עליהם קנסות בלי שיש להם אפילו לאן להתלונן?"

אריק שמילוביץ, מנהל מינהל הבטיחות במשרד העבודה: "לגבי העיצומים הכספיים: בגלל מחסור בכוח אדם ובמערך העיצומים אצלנו במשרד, זה תהליך שלוקח זמן. אנחנו שולחים לקבלן, הוא שולח לנו התייחסויות מעורכי דין, שקשה לנו כרגע להתמודד איתן".

סרג'יי מרצ'נקו, אחיו של אנטון ז"ל שנהרג באוקטובר האחרון בפרויקט של אלקטרה בנייה בבת ים שהגיע לדיון, קיבל אף הוא את זכות הדיבור ואמר: "זו יריקה בפרצוף. הביאו רתמות לעובדים קרוב לשעתיים אחרי מות אחי. אין פיקוח, אין הרתעה. יש הרבה אתרים שלא רואים שום פיקוח. בגלל זה רוב ההרוגים. אתם יכולים להסתכל לי בעיניים. כרגע יש 38 משפחות. זה לא רק המספר הזה אלא כל המשפחות והחברים. נשארתי בן יחיד. אני הייתי לוחם בגבעתי ולא יכולתי לסיים את השירות כמו שרציתי. לא אוכל להמשיך את החיים כמו שרציתי. צריך להוביל שינוי דחוף. יום למחרת מות אחי מתו עוד שלושה. אם מנהל עבודה ידע שהוא ילך לכלא אם מישהו ימות, אתם יכולים להיות בטוחים שכולם יהיו רתומים".

מנהל אגף בכיר ברשם הקבלנים, אילן אליהו הוסיף מייד אחריו כי: "לפני שאני נוקט אמצעי משמעת נגד קבלנים אני צריך להזמין אותם לשימוע. בשנה וחצי האחרונים נעשתה פעילות הסברתית גדולה לרבות פעילות באינטרנט. אני צריך להוציא אזהרה לשימוע בגין הפרה בטיחותית. בחודשים האחרונים הזמנתי שמונה חברות, מתוכן התבצע שימוע ל-4 חברות ובחודש דצמבר יתקיימו ארבעה נוספים. 4 חברות ששמענו הציגו שיפור בבטיחות ולכן לא הופעלו נגדן סנקציות. זה מעודד את הקבלנים להשתפר".

בתגובה אמרה יחימוביץ בסוף הדיון כי "לא יכול להיות שחברות שהפרו כללי בטיחות לא יקבלו סנקציות ויקבלו קלירנס מלא על ההפרות. זה נוהג ששומט את הקרקע מתחת לכוח של סנקציות. אני מיואשת. עבירות בנייה מתבצעות באלפיהן, פועלים נהרגים בעשרותיהם ונפצעים במאותיהם ורשם הקבלנים הוציא רק 8 צווי בטיחות. יש פסיקה חדשה מהשבוע שמאפשרת לפרסם שמות של חברות עברייניות בטיחות. לא מבינה למה לפי רשם הקבלנים אי אפשר לפרסם שמות של חברות שהפרו את כללי בטיחות. בהמשך לדבריה אמר אילן אליהו כי: "הנושא ייבדק".

יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן הדף בשיחה עם "גלובס" את דבריה של יחימוביץ' שההסכם נעשה במחשכים "זה שהיא לא שמעה על זה, לא אומר שזה מחתרתי. אמרתי מעל כל במה שאני אגיע להסכם גם עם התאחדות הקבלנים" אמר ניסנקורן. בענין אי הגעת נציג מטעם ההסתדרות אמר "אני לא מוכן לדיון פוליטי. בדרך שלי מספר הנפגעים יירד דרמטית".

מהתאחדות בוני הארץ נמסר בתגובה: "ההתאחדות הינה צד להסכם היסטורי שמטרתו אחת - הבטחת התנהלות של כלל העובדים באתרי הבנייה על פי נהלי הבטיחות והחוק".

עוד כתבות

דונלד טראמפ/ צילום: רויטרס

ארה"ב נסוגה לחלוטין מצפון סוריה; הכורדים יאפשרו לאסד להתפרס בגבול טורקיה

עם התקדמות הכוחות הטורקיים, טראמפ הורה על יציאת כאלף חיילים מאזור הקרבות ● לאור הנטישה האמריקנית, הכורדים הגיעו להבנות עם המשטר על כניסתו לשטחים שהיו בידיהם מאז תחילת המלחמה

עדי סופר תאני / צילום: יונתן בלום

"לא הבנתי כלום. תתחילו מההתחלה": עדי סופר תאני מספרת על ניהול הצד הישראלי של הרשת החברתית הגדולה בעולם

מה עושה מנכ"לית פייסבוק ישראל, עדי סופר תאני, כדי להיות אפקטיבית בניהול ● "האמירה שאם אתה האדם הכי חכם בחדר אז אתה לא בחדר הנכון, נכונה גם למנכ"לים. ואם זה באמת ככה, אז או שצריך לפטר את המנכ"ל או שצריך לפטר את החדר" ●"50 המשפיעות של ליידי גלובס"

הזוכים בפרס נובל לכלכלה 2019: אסתר דופלו, אבהיג'יט באנרג'י ומייקל קרמר  / צילום:  Karin Wesslen/TT News Agency/via REUTERS

הזוכים בפרס נובל לכלכלה: שלושה חוקרים בתחום העוני העולמי

החוקרים אסתר דופלו, אבהיג'יט באנרג'י ומייקל קרמר הם שלושת הזוכים בפרס ● דופלו היא האישה השנייה שזכתה בתולדות הפרס, והיא נשואה לזוכה שלצידה, באנרג'י ● הפרס הנחשק בתחום הכלכלה חגג יובל השנה, אחרי שב-1969 הוא הוענק לראשונה

מוחמד סעוד הבלוגר הסעודי / צילום: צילום מסך מתוך טוויטר

מוחמד סעוד, המוכר בכינויו "הבלוגר הסעודי": סוחטים אותי

מוחמד סעוד המפרסם חדשות לבקרים ציוצים בעד ישראל וראש הממשלה נתניהו בחשבון הטוויטר שלו, ואף נפגש עם נתניהו לפני מספר חודשים, מאשים את האקטיביסט באיומים ● זאת בתגובה לציוץ שפרסם רותם בו נכתב: "לא מציע לך להיכנס איתי ראש בראש כי זה יגמר רע מאד בשבילך"

מרכז העיצוב דיזיין סיטי, מעלה אדומים / הדמיה: יח"צ

בכמה שכרה רשת פנדור 600 מ"ר בדיזיין סיטי במעלה אדומים?

ועוד דירות וחללים שנמכרו והושכרו לאחרונה

נתניהו ומנדלבליט/  צילום: אלכס קולומויסקי / ידיעות אחרונות

היועמ"ש נגד "התערבות נתניהו במדיניות האכיפה ביו"ש": "צבר מקרים חמורים, פגיעה בשלטון החוק"

עו"ד ארז קמיניץ במכתב חריף: ראש הממשלה ושר הביטחון נתניהו פועל למנוע פינוי התיישבות לא חוקית ביהודה ושומרון ● בפגישה שנערכה מנדלבליט דרש מנתניהו כי יבהיר כי אסור למשרדו להתערב בהליכי האכיפה והפיקוח בהתנחלויות

סמסונג גלקסי נוט 10 פלוס / צילום: יח"צ

מצלמה משודרגת ופיצ'ר לגיימרים: האם כדאי לקנות את הגלקסי נוט החדש?

עט פונקציונלית יותר, צבעים חיים ופילטרים לאינסטגרם: הנוט 10 פלוס נכנס לקטגוריית המכשירים שבמיינסטרים - אבל זאת בשורה חיובית

צב ים עם קשית תקועה בפיו/ צילום:  Shutterstock א.ס.א.פ קריאייטיב

הגיליון הירוק: פרויקט מיוחד על משבר האקלים

הגיע הזמן להודות בכך: למשבר האקלים יש השלכות כלכליות מובהקות והאחריות מוטלת על כולנו ● למה לא באמת מדובר בסוגייה פוליטית, מה ההשלכות של עוד כמה מעלות ואיך עסקים בעולם כבר נערכים עם פתרונות ● מגזין G של "גלובס" הוקדש השבוע כולו לסיקור משבר האקלים. קבלו הצצה

ניצול מרבי של חומרי גלם / צילום: סן פלגרינו - יח"צ חו"ל

עד הפירור האחרון: קולניריה ירוקה שבה אוכלים הכל, כולל הכל

אחד הביטויים הקולינריים של המגמה הסביבתית "אפס פסולת" הוא "אפס פחת", שימוש בכל החלקים של חומר הגלם, שלרוב היו נזרקים מיד לאשפה ● כך מוצאים חלקים לא פוטוגניים כמו אשכי עגל, עיני דגים או קליפות וגבעולים את דרכם אל הצלחות במיטב מסעדות תבל

מה אפשר לקנות ב-1.2 מיליון שקל בדרום הארץ / צילום: טלי בוגדנובסקי

איזו דירה תוכלו לקנות ב-1.2 מיליון שקל בדרום הארץ

דירת 3 חדרים באילת, קוטג' דו משפחתי במצפה רמון, דירת 4 חדרים בבאר שבע או וילה בת 6 חדרים בדימונה

השחקנית ג'יין פונדה / צילום: רויטרס

השחקנית והאקטיביסטית ג'יין פונדה נעצרה בוושינגטון בעקבות הפגנות משבר האקלים

השחקנית נעצרה יחד 15 אקטיביסטים נוספים, כך דווח ממשטרת גבעת הקפיטול בוושינגטון ● לעצורים צפוי עונש של עד 90 יום בכלא

 עו"ד מיכאל דבורין /צילום: יונתן בלום

"במשרד עורכי דין תל אביבי ממוצע יש 80% שמאלנים ו-20% ימנים וגם הם 'בארון'"

עו"ד מיכאל דבורין, היועץ האסטרטגי-פוליטי לקמפיין של הליכוד, בראיון אישי ● על הילדות בירושלים, על הסכמי אוסלו, על הבחירה במשפטים, על ההתמודדות בבחירות ללשכה, ועל התיקים הפליליים נגד ראש הממשלה

הדור שמגיע לו הכול פוגש בשוק פיננסי שאין לו לתת / אילוסטרציה: shutterstock, שאטרסטוק

מה קורה כשהדור שמגיע לו הכל פוגש עולם פיננסי שאין לו מה לתת

ילידי שנות ה-70 המאוחרות ואילך נולדו לתקופה של צמיחה כלכלית ושינויים תעשייתיים וטכנולוגיים מרחיקי לכת ●  קל לזנוח את ההתייחסות למה עלול לקרות אם הצמיחה הזו תיעצר או אפילו רק תואט באופן משמעותי

נשים סיניות מבוגרות / צילום: רויטרס

יותר מבוגרים, פחות עובדים: המלכוד שמאיים על הצמיחה העולמית

83 מדינות נמצאות במצב שבו אוכלוסייתן מזדקנת בהתמדה, והמשמעות היא אחת: כלכלתן מועדת לדעיכה ● מה קורה להוצאות כשמתבגרים, איך זה משפיע על פעילות המשק ולמה הבייבי בומרס בארה"ב לא מצליחים למכור את בתיהם ● כתבה שנייה על הפצצה המתקתקת של המגמות הדמוגרפיות

תת ניצב אלי אסייג/ צילום: איל יצהר

"נתייחס לתאונת עבודה כמו שמתייחסים לחקירת רצח": המחלקה החדשה של המשטרה לטיפול בתאונות בנייה נחשפת

יחידת פלס אמורה לתת מענה לחקירת תאונות באתרי בנייה • בראיון ראשון חושפים מפקדי היחידה והאחראים עליה מלהב 433, את שיטות העבודה - מהאזנות לקבלנים, איסוף מודיעין אלקטרוני ועד שימוש בצוותי בילוש

ההפצצות הטורקיות בסוריה./ צילום: רויטרס

גרמניה וצרפת משעות מכירת נשק לטורקיה בשל המתקפה בסוריה

עם זאת, ההודעות מתייחסות רק ל"נשק שעלול להיות בשימוש בסוריה", מה שמאפשר את המשך עסקאות הצוללות וכלי השיט בין גרמניה לטורקיה ● מחר יתכנסו בבריסל שרי החוץ של האיחוד לדון בתגובה למתקפה

סופת הטייפון הגיביס ביפן / צילום: רויטרס

הרשויות ביפן: על 8 מיליון איש לעזוב את בתיהם בעקבות סופת טייפון

רוחות חזקות וגשמים בהיקף חסר תקדים מכים היום את טוקיו ואזורים נרחבים במרכז יפן ● מזג האוויר החריג, שהגיע במסגרת סופת הטייפון הגיביס, הוביל את ממשלת יפן להצהיר על מצב חירום בכוננות הגבוהה ביותר

שיחת עבודה בין הרמטכ"ל יצחק רבין (משמאל) לשמעון פרס / צילום: לע"מ

האם השמאל הציוני הגיע לסוף דרכו? ואיך ניתן לשקם אותו?

כיצד הגיע מחנה השמאל לעבר פי סכנת הכחדה מוחלטת בשתי מערכות הבחירות האחרונות? ● שמונה דמויות מפתח בשמאל הפוליטי מנסות להבין לאן ממשיכים מכאן ● פרויקט מיוחד

צילום: shutterstock עיבוד: טלי בוגדנובסקי

מה אומר האופן שבו אנחנו מגישים הוצאות בעבודה על האופי שלנו

האם תגישו בקשה להחזר על הקפה ששתיתם בזמן שמילאתם את תפקידכם או שתבדקו את גבולות המעסיק עם בקשה להחזרים מופרכים כמו הדברת פרעושים בבית? ● מחקרים ארגוניים ופסיכולוגים מגלים שדוחות הוצאה שעובדים מגישים מלמדים הרבה על יחסם לכסף ולמקום העבודה

181 מנהלים אמריקאים חותמים "רווחים זה לא הכל" / צילום: רויטרס

הניסיון לטעון שהרווח משרת את כולם הוא מיתמם ומטעה

לא ניתן להתעלם מן ההיבט החברתי, שכן פערים גדולים מדי מייצגים את אחד הסיכונים הכי גדולים לעצם קיומו של המשטר הקפיטליסטי ● מי שימשיך ויתמיד בגישה שהכל טוב, שהרווח הוא הכל, שאין שום רע בפערים כלכליים עמוקים ככל שיהיו, כורה קבר עמוק מאוד לקפיטליזם ● דעה