גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

ח"כ שלי יחימוביץ': "הסכם ההסתדרות והקבלנים להטלת קנסות על פועלים מצמרר, מחתרתי ונעשה מאחורי הגב"

נציגי ההסתדרות וארגון בוני הארץ נמנעו מלהגיע לדיון, שקיימה היום הוועדה לביקורת המדינה בכנסת בראשות יחימוביץ', בנושא קנסות על פועלי בניין ● ניסקנורן ל"גלובס": "לא מוכן לדיון פוליטי. בדרך שלי מספר הנפגעים יירד דרמטית"

ח"כ שלי יחימוביץ ומוטי אלישע, ראש זרוע העבודה במשרד העבודה והרווחה, היום בכנסת / יח"צ
ח"כ שלי יחימוביץ ומוטי אלישע, ראש זרוע העבודה במשרד העבודה והרווחה, היום בכנסת / יח"צ

ביקורת נוקבת נשמעה היום (ד') בכנסת על הסכם עליו חתמו בימים האחרונים ההסתדרות והתאחדות בוני הארץ - הארגון היציג של קבלני הבניין בישראל, בשל סעיף לפיו ניתן יהיה להטיל קנסות על פועלים שיפרו הוראות בטיחות. וכי הכסף יועבר לקרן בשליטת הקבלנים.

"ההסכם בין התאחדות בוני הארץ ובין ההסתדרות הוא הסכם מצמרר", קבעה בפתח הדיון יו"ר הוועדה, ח"כ שלי יחימוביץ (המחנה הציוני) שיזמה את הדיון. עוד אמרה יחימוביץ' כי "במצב הקיים של היעדר תקני בטיחות, רשם הקבלנים לא מפעיל סנקציות על יזמים וקבלנים. אך בסופו של דבר נחתם הסכם שקובע שיש רק קבוצה אחת שאמורה לשאת בעונש ולשלם את המחיר - פועלי הבניין עצמם. בעיני זה מצמרר. מוסרית ומעשית, מה גם שרוב תאונות בניין נגרמות לא בגלל שעובדים לא חבשו קסדה, אלא כי לא נעשה מינימום למנוע מוות, כמו פריסת רשתות מתחת לפיגומים שקבלנים נמנעים מלעשות. העובדים הם גם משלמים בדמם, או נשארים נכים". יחימוביץ' מתחה ביקורת על התאחדות בוני הארץ שלא שלחו אף נציג לדיון: "התאחדות בוני הארץ אישרו הגעה לדיון הזה ולא הגיעו. במקומם גם אני לא הייתי באה. ההסכם הזה היה מחתרתי ומאחורי הגב. אם מישהו יעז להטיל על עובד קנס אני אתגייס לצדו ואשיג לו סיוע משפטי כדי שלא ישלם את הקנס הזה. מכל ההבטחות ששמענו אחרי השביתה שלא הייתה, יצא רק ההסכם הזה לרעת הפועלים. אנחנו בודקים האם הדבר המפלצתי הזה הולך להיאכף".

היועץ המשפטי של הפורום למניעת תאונות עבודה, עו"ד ישראל אסל, הוסיף: "ההסכם בין ההסתדרות להתאחדות בוני הארץ נוגד את כל תקנות הבטיחות בעבודה וגם את פסיקות בית המשפט העליון. כתוב בצורה מפורשת שמנהל העבודה אחראי לבטיחות - עכשיו העובד אחראי". אסל תלה את האשמה במשרד העבודה: "החוליה הכי חלשה במשרד העבודה זאת התובעת הראשית. כמה כתבי אישום היא הגישה לבית הדין לעבודה בגין הפרת פקודת הבטיחות לעבודה? זה כמו בית משפט לתעבורה - צריך רק להוכיח יסוד עובדתי. זה הכי קל שבעולם. איפה כתבי אישום?" שאל אסל שדווקא קיבל תשובה בעניין מגליה לוי, התובעת הראשית במשרד העבודה, שנכחה בדיון שאמרה כי "ב-2017 הגשנו 7 כתבי אישום, ב-2018 הוגשו 35 כתבי אישום".

עו"ד הדס תגרי, שמנהלת את הקבוצה למאבק בתאונות הבנייה, אמרה לגבי הסכם ההסתדרות-בוני הארץ כי "להערכתי הדבר הטוב בהסכם הזה הוא שאי אפשר ליישם אותו. במישור ההצהרתי, חמור להטיל את האחריות על הפועלים. הבעיה המרכזית שלנו היא משרד העבודה, שהנושא הזה לא עומד שם על סדר היום. יש עלייה של 30% במספרי ההרוגים מאז שנה שעברה. מנהל מינהל הבטיחות ארז מימון התפטר תוך האשמות קשות כלפי הנהלת המשרד. עברו שישה שבועות מאז ולא מינו עדיין את ועדת האיתור - שצריכה לפרסם מכרז וגם לזהות מועמדים.".

בתגובה לעניין זה הסביר הממונה על זרוע העבודה במשרד העבודה והרווחה, מוטי אלישע, כי "זה תפקיד מורכב, ולכן ביקשתי שנגייס מועמדים באמצעות חברה חיצונית. בינתיים יש ממונה בפועל, אריק שמילוביץ שעשה את התפקיד בעבר. תוך 6 חודשים ימונה ממונה בטיחות".

ח"כ דב חנין (הרשימה המשותפת) אמר בהמשך כי: "אני מברך על התייצבותה של ההסתדרות למאבק, ומצטער על כך שהם לא באו להתייחס לשאלות. מה שקורה בשטח עדיין חמור מאוד - בלי קסדות, בלי רתימה בגובה. הדיבורים משמעותיים אבל הם לא שווים שום דבר. צריך לקדם שינויים בשטח. צריך לבדוק אם ההישגים שהושגו בהסכם של ההסתדרות הם ההישגים הנכונים".

בנקודה זו הוסיפה תגרי כי: "יש 20 תקנים לא מאוישים לפני שמוציאים תקנים למשרות חדשות?! רק בחודשיים האחרונים יצאו מספר מכרזים. מה קרה איתם? למה אנחנו לא רואים עוד מפקחים. עד דצמבר אמרתם אי אפשר בגלל תנאי השכר. אחרי זה השר כץ אמר חוזים אישיים והבעיה הזו נפתרה. זה היה לפני שנה. שום דבר לא השתנה. הנושא של קו חם - עוד חצי שנה. למה? איך אתם מטילים עליהם קנסות בלי שיש להם אפילו לאן להתלונן?"

אריק שמילוביץ, מנהל מינהל הבטיחות במשרד העבודה: "לגבי העיצומים הכספיים: בגלל מחסור בכוח אדם ובמערך העיצומים אצלנו במשרד, זה תהליך שלוקח זמן. אנחנו שולחים לקבלן, הוא שולח לנו התייחסויות מעורכי דין, שקשה לנו כרגע להתמודד איתן".

סרג'יי מרצ'נקו, אחיו של אנטון ז"ל שנהרג באוקטובר האחרון בפרויקט של אלקטרה בנייה בבת ים שהגיע לדיון, קיבל אף הוא את זכות הדיבור ואמר: "זו יריקה בפרצוף. הביאו רתמות לעובדים קרוב לשעתיים אחרי מות אחי. אין פיקוח, אין הרתעה. יש הרבה אתרים שלא רואים שום פיקוח. בגלל זה רוב ההרוגים. אתם יכולים להסתכל לי בעיניים. כרגע יש 38 משפחות. זה לא רק המספר הזה אלא כל המשפחות והחברים. נשארתי בן יחיד. אני הייתי לוחם בגבעתי ולא יכולתי לסיים את השירות כמו שרציתי. לא אוכל להמשיך את החיים כמו שרציתי. צריך להוביל שינוי דחוף. יום למחרת מות אחי מתו עוד שלושה. אם מנהל עבודה ידע שהוא ילך לכלא אם מישהו ימות, אתם יכולים להיות בטוחים שכולם יהיו רתומים".

מנהל אגף בכיר ברשם הקבלנים, אילן אליהו הוסיף מייד אחריו כי: "לפני שאני נוקט אמצעי משמעת נגד קבלנים אני צריך להזמין אותם לשימוע. בשנה וחצי האחרונים נעשתה פעילות הסברתית גדולה לרבות פעילות באינטרנט. אני צריך להוציא אזהרה לשימוע בגין הפרה בטיחותית. בחודשים האחרונים הזמנתי שמונה חברות, מתוכן התבצע שימוע ל-4 חברות ובחודש דצמבר יתקיימו ארבעה נוספים. 4 חברות ששמענו הציגו שיפור בבטיחות ולכן לא הופעלו נגדן סנקציות. זה מעודד את הקבלנים להשתפר".

בתגובה אמרה יחימוביץ בסוף הדיון כי "לא יכול להיות שחברות שהפרו כללי בטיחות לא יקבלו סנקציות ויקבלו קלירנס מלא על ההפרות. זה נוהג ששומט את הקרקע מתחת לכוח של סנקציות. אני מיואשת. עבירות בנייה מתבצעות באלפיהן, פועלים נהרגים בעשרותיהם ונפצעים במאותיהם ורשם הקבלנים הוציא רק 8 צווי בטיחות. יש פסיקה חדשה מהשבוע שמאפשרת לפרסם שמות של חברות עברייניות בטיחות. לא מבינה למה לפי רשם הקבלנים אי אפשר לפרסם שמות של חברות שהפרו את כללי בטיחות. בהמשך לדבריה אמר אילן אליהו כי: "הנושא ייבדק".

יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן הדף בשיחה עם "גלובס" את דבריה של יחימוביץ' שההסכם נעשה במחשכים "זה שהיא לא שמעה על זה, לא אומר שזה מחתרתי. אמרתי מעל כל במה שאני אגיע להסכם גם עם התאחדות הקבלנים" אמר ניסנקורן. בענין אי הגעת נציג מטעם ההסתדרות אמר "אני לא מוכן לדיון פוליטי. בדרך שלי מספר הנפגעים יירד דרמטית".

מהתאחדות בוני הארץ נמסר בתגובה: "ההתאחדות הינה צד להסכם היסטורי שמטרתו אחת - הבטחת התנהלות של כלל העובדים באתרי הבנייה על פי נהלי הבטיחות והחוק".

עוד כתבות

ארז ענתבי / צילום: איל יצהר

אלוט מרחיבה את פעילותה ומתכננת לגייס עשרות עובדים חדשים בישראל עד סוף השנה

בסוף 2018, החברה שהייתה עד לא מזמן במשבר, העסיקה בישראל כ-300 עובדים מתוך מצבת כוח אדם של כ-520 עובדים ● כיום בארץ ובעולם 550 עובדים ● שווי השוק הנוכחי של אלוט בנאסד"ק ובת"א הוא 238 מיליון דולר

מוחמד מורסי / צילום: רויטרס

נשיא מצרים לשעבר מוחמד מורסי מת במהלך דיון בביהמ"ש

הנשיא האסלאמיסטי שהודח בהפיכה צבאית בשנת 2013 התעלף במהלך דיון בבית משפט במדינה ומת מאוחר יותר ● איש האחים המוסלמים היה הראשון שנבחר בבחירות דמוקרטיות לנשיאות ב-2012 אולם הודח שנה לאחר מכן על ידי א-סיסי

רונן משה יועץ תקשורת / צילום: יחצ

מפלגת כחול לבן במו"מ מתקדם לשכירת יועץ התקשורת רונן משה

רונן משה לא יעמוד בחזית, ומטעם משרדו תשמש לי-אור אבנון כדוברת הקמפיין בצמוד לח"כ בני גנץ

אליקה מרחבי / צילום: יוסי צווקר

ישראייר יעבדו עם זרמון גרופ

ההתקשרות מתייחסת לשירותי סטודיו וחלק מהקריאייטיב באוף-ליין ובדיגיטל ● תקציב הפרסום של ישראייר נאמד במיליוני שקלים בודדים

הפגנה נגד סגירת שדה דב בירושלים היום / צילום: יוסי זמיר

מאות משתתפים בהפגנה נגד סגירת שדה דב מול בית רה"מ

שדה התעופה אמור להיסגר ב-1 ביולי ● לצד מאות מתושבי אילת, בהפגנה יש גם נציגות מכובדת לחברי כחול לבן ● ראש עיריית אילת מאיר יצחק הלוי: "בשבוע הבא נשכב על הגדר של שדה דב תרתי משמע"

עוז רן  / צילום: איל יצהר, גלובס

האתגרים של רן עוז במגדל: להסתדר עם בעל השליטה ועם היו"ר, ולהחזיר לקבוצה את הובלת השוק שאבדה

מגדל בחרה ביו”ר כאל רן עוז למנכ"ל החברה ● עוז מגיע לתפקיד ללא ניסיון בביטוח, וניצב בפני אתגר כפול: לנווט בין בעל השליטה ויו”ר הנחשבים לדומיננטיים, ולהצעיד את החברה, שבשנים האחרונות הדרדר מצבה, בחזרה לצמרת קבוצות הביטוח ● היתרונות: היקף נכסים מנוהל גבוה והיכרות מקרוב עם תחום האשראי שסומן כמנוע הצמיחה של החברה ● ניתוח "גלובס"

פוליטיקאי פקיסטני עם פילטר חתול על פניו / צילום מסך

מבוכה לפוליטיקאי הפקיסטני: עלה לפייסבוק לייב - בתור חתול

הפוליטיקאי הפקיסטני שאוקט יוספזאי שידר מסיבת עיתונאים בלייב בפייסבוק ולא שם לב שעל פניו הופיע פילטר של חתול ● יוספאזי: "לא הייתי היחיד, שני בכירים שישבו לידי הושפעו גם מפילטר החתול"

בצלאל סמוטריץ' בכנס לשכת עורכי הדין באילת / צילום: ליאב פלד

שעה לאחר שמונה לשר התחבורה - סמוטריץ': "שדה דב לא ייסגר"

סמוטריץ׳, תומך נלהב במחאה נגד סגירת השדה, שוחח עם ראש הממשלה נתניהו מיד לאחר מינוי לשר התחבורה מוקדם יותר היום ● "סמלי מאוד שפגישת העבודה הראשונה בתפקיד נמצאת כאן באוהל הזה במאבק שאנחנו מובילים ביחד מזה כמה שנים", אמר השר הטרי

פקקים / צילום: Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

החורף ייעלם, האוויר יהיה יותר מזוהם: כך ייראה האסון הסביבתי שמאיים על ישראל

המשרד להגנת הסביבה מספק הצצה לאסון הסביבתי שעשוי להתרחש בעתיד הנראה לעין, אם הממשלה לא תקבל אחריות ● יחד עם גופים ממשלתיים ואזרחיים נוספים, מגבשים במשרד תוכנית עבודה מפורטת, שתוגש לאישור ממשלה בדצמבר הקרוב ● השאלה הגדולה היא מה יעשו הפוליטיקאים ● ישראל 2048

פארמוקן / צילום: אתר החברה

הושלם מיזוג חברת הקנאביס פארמוקן לשלד מדיקל: "אנחנו חברה רווחית ומתכננים להמשיך כך"

פארמוקן, אחת החלוצות החקלאיות בתחום הקנאביס הרפואי, סיכמה את 2018 עם הכנסות של 14.8 מיליון שקל ורווח נקי של 6.6 מיליון שקל ● במסגרת המיזוג קיבלו בעלי פארמוקן 73% ממניות החברה הממוזגת

אריאל פורת, יריב בש וסיגלית חיון / צילום: אביב חופי

חגיגה בקמפוס: מי בוגרי האוניברסיטה שהוכיחו שהגבול הוא השמים

וגם: איך מקדמים גיוון והכלה בקהילה העסקית

פריסת סיבים אופטיים ותשתיות תקשורת / צילום: shutterstock

ההחלטה הרגישה של שר התקשורת החדש: רישיונות לפעילות הטלוויזיה והסיבים של פרטנר וסלקום

בכיר במשרד התקשורת: אין שאלה האם פעילות הטלוויזיה והסיבים של פרטנר וסלקום יוסדרו ברישיון - השאלה היא מתי

לילך אשר טופילסקי - מנכ"לית בנק דיסקונט / תמר מצפי

אשר טופילסקי: "פעם להיות בנקאי היה אופציה ראשונה ליוצאים מהאוניברסיטה, היום זה ההייטק"

מנכ"לית דיסקונט הפורשת בכנס הנדל"ן השנתי של EY: "היום לא מחפשים קביעות במערכת גדולה, מחפשים שינוי וריגוש ותגמול נכון וראוי" ● על עזיבתה: "החלטתי לעשות שינוי ולהתפתח לאתגרים חדשים" ● איתמר דויטשר, מנכ"ל אלקטרה: "חברות מבינות שצריך לייצר ערך מוסף ללקוחות"

אסף רפפורט  / צילום: יח"צ

מיקרוסופט מעבירה את עובדי הקבלן בישראל להעסקה ישירה

אסף רפפורט, מנהל מרכז הפיתוח בישראל, החליט להעביר מעל 100 עובדים להעסקה ישירה עד סוף החודש הנוכחי

 

 

דן בודנר, מנכ"ל ורינט / צילום: איל יצהר

אלן מוריה מורינט מכר מניות החברה בהיקף של כ-922 אלף דולר

מוריה, שמכהן כנשיא החטיבה האזרחית בורינט, מכר את המניות לאורך שלושה ימי מסחר ובמחירים שנעו בין 56.19-57.22 דולר למניה

תל אביב, ישראל / צילום: shutterstock

מנכ"ל פורום ה-15: "אנשים מוכנים לגור בערים צפופות, אם באותן ערים יש איכויות נוספות"

אף שהדרך לאישור השינויים בתמ"א 35, שיגדילו בצורה משמעותית את הצפיפות הערים, עוד ארוכה - הם כבר מעוררים תגובות עזות בענף ● איתן עטיה: "הממשלה צריכה לעשות שינוי דרמטי ולהגדיל במאות אחוזים את ההשקעות בשירותים האזרחיים"

רון חולדאי במסיבת העיתונאים היום על שדה דב / צילום: שלומי יוסף

חולדאי לנתניהו: "המשך הפעלת שדה דב לא יעכב את ביצוע עבודות הקו הירוק של הרכבת הקלה"

במכתב ששלח הבוקר לנתניהו, התייחס ראש עיריית ת"א לטענות כי מתן ארכה לפינוי שדה דב יביא לקשיים בביצוע עבודות הקו הירוק של הרכבת הקלה: "החלופות המוצעות אינן גורמות לאף קושי בביצוע עבודות הקו הירוק" ● נת"ע: "מדובר במעקף של הקו הירוק שלא משנה מהותית את מתווה הקו"

בנימין נתניהו בקלפי / צילום: חיים צח-לעמ"

נתניהו מינה את פרץ לשר החינוך ואת סמוטריץ' לשר התחבורה

נתניהו גם מינה את סמוטריץ' לחבר הקבינט המדיני-ביטחוני ואת פרץ למשקיף בקבינט

eaty / צילום: תנובה,

רוצה שתדלגו על הקנייה בסופר: תנובה תמכור ישירות לצרכן

תנובה משיקה מיזם אונליין למכירה ישירה לצרכנים של ערכות בישול ביתי שכוללות מתכון ומצרכים, תחת השם "eaty"

קפה ג'ו  / צילום: איל יצהר

תמכור קפסולות לאמריקאים? קפה ג'ו נכנסת לאונליין ולרשתות מזון בארה"ב

רשת בתי הקפה הישראלית השיקה פלטפורמה מקוונת שתמכור מוצרי קפה בהשקעה של כ-100 אלף דולר ● במקביל החלה קפה ג'ו במכירה של מוצרים ביניהם קפסולות תואמות נספרסו ומוצרי קפה נוספים בכ-10 חנויות מזון בארה"ב