גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

הצי השישי: לא בטוח שנפקוד את חיפה אם חברה סינית תנהל הנמל

אתר ימני בארה"ב: אם ישראל תוסיף להדק קשריה עם סין, צריך לצמצם הקשרים הצבאיים, המודיעיניים והטכנולוגיים עימה" ● בעקבות הסתייגויות של פקידים אמריקאים החליטה ממשלת ישראל לבדוק מחדש ההסכם עם החברה הסינית SIPG ● גורם סיני תוקף את הכוונה לדון מחדש בהסכם ● לידת גרסה חדשה של פרשת הפאלקון, שבסופה שילמה ישראל לסין 350 מיליון דולר?

הדמיית "נמל המפרץ" בחיפה / צילום: אתר אשטרום
הדמיית "נמל המפרץ" בחיפה / צילום: אתר אשטרום

באיתות פומבי ראשון, מזהיר ממשל טראמפ את ישראל לא להפקיד את ניהול נמל המפרץ, הצמוד לנמל חיפה, בידי חברה סינית. ההסכם בין ישראל לחברה הסינית לניהול נמלים SIPG, שלפיו תחל החברה לנהל את נמל המפרץ ב-2021, מעורר דאגה בממסד הביטחוני של ארה"ב. כך אמרו ל"גלובס" עוזרי מחוקקים בקונגרס.

גורמים ישראלים בירושלים ובוושינגטון נרמזו, שהצי השישי יפסיק לפקוד את נמל חיפה, יעד קבוע של אוניות הצי, אם ישראל לא תבטל את ההסכם עם הסינים, אמרו המקורות. שגרירות ישראל בוושינגטון נמנעה ממתן תגובה.

לדברי המקורות, ארה"ב תומכת בהרחבת קשרים הכלכליים של ישראל עם כל מדינת תבל, ובהן סין, והיא מבינה את האטרקטיביות של השוק הסיני לכלכלה קטנה יחסית כישראל. אך הממשל מצפה שישראל, עם יחסיה המיוחדים עם ארה"ב, תבין, כי סין היא איום ביטחוני על ארה"ב לא רק באגן האוקיינוס השקט אלא בכל מקום בעולם.

דובר במטה של הצי השישי בנאפולי לא הוציא מכלל אפשרות נתק בין הצי לבין נמל חיפה. בתשובה על שאלת "גלובס" בשבוע שעבר האם ארה"ב מודאגת מהנוכחות הסינית העתידית בנמל חיפה, אמר הדובר, קומנדר (סא"ל) קייל ריינס: "אוניות הצי השישי פוקדות לעיתים קרובות את נמל חיפה, הן לאימונים משותפים עם חיל הים הישראלי והן לביקורי נמל (שגרתיים). אין שום שינוי בשגרת הפעילות שלנו עם ישראל. השותפות שלנו עם ישראל איתנה. (אך) אינני יכול לנבא מה יקרה או לא יקרה ב-2021".

גורמים ישראליים אמרו שהם מודעים להתראה האמריקאית וכי ממשלת ישראל החליטה לבחון מחדש את ההסכם עם בייג'ינג. לפחות ישיבה אחת של הקבינט המדיני-בטחוני עסקה בנושא בסוף נובמבר, והוזמנו אליה שר הכלכלה, אלי כהן ובכירים באוצר. לדברי הגורמים טרם התקבלה החלטה, אך נמשכים דיונים בלתי פורמליים, עם תשומות מפקידים אמריקאים.

בוושינגטון נשמעו הערכות, שישראל תנסה, כנראה, להיחלץ מההסכם עם החברה הסינית במאמץ להימנע מהתנגשות פומבית עם ממשל טראמפ. בקרב מקבלי החלטות בישראל יש הסכמה כמעט כללית שצריך להימנע משערוריה כגון זו שפרצה בעקבות התנגדות ארה"ב למכירת מטוסי אתראה מוקדמת (AWACS) של תע"א לסין ב-2000. בעקבות ההתנגדות, ביטלה ישראל את ההסכם ושילמה לסין 350 מיליון דולר. "אני אופטימי שהדברים לא יגיעו לכלל משבר כזה", אמר אחד מעוזרי המחוקקים.

אך גורם סיני אותת בשבוע שעבר, כי בייג'ינג אינה מתכננת לשבת בחיבוק ידיים מול ניסיון לשנות או לבטל את החוזה עם ממשלת ישראל. ליו נאיה, עמית מחקר במכון ללימודי מערב אסיה ואפריקה באקדמיה הסינית למדעי החברה, אמר שהבחינה המחודשת של ההסכם נובעת משיקולים פוליטיים טהורים.

"הסיבה לכך שארה"ב רוצה שבעלת בריתה תבחן שוב את ההסכם היא מאמץ להכשיל את שיתוף הפעולה בין סין לבין ישראל", אמר ליו. "זו השיטה שבה משתמשת וושינגטון בעקביות כדי להחניק את הפעילויות הבינלאומיות של סין". הוא רואיין ב"סאות צ'יינה מורנינג פוסט", ב-17 בדצמבר.

על המחלוקת המסתמנת בין ישראל לארה"ב בסוגיית נמל חיפה דיווח בראשונה "ג'רוזלם פוסט".

ביטויים למורת הרוח האמריקאית מהנוכחות העתידית של חברה סינית במתקן אסטרטגי ישראלי, שמשמש לפעמים יעד לאוניות הצי השישי, החלו להופיע באמצעי תקשורת אמריקאים, שחלקם תומכים בממשל טרמאפ.

מאמר באתר החדשות "וושינגטון אקזאמינר", שופר קונסרבטיבי בעל השפעה, הזהיר בשבוע שעבר: "ישראל היא בעלת ברית קרובה של ארה"ב. בכל זאת, הקשרים המעמיקים והולכים בין ישראל לסין אינם עולים בקנה אחד עם האינטרסים האמריקאים. ממשל טראמפ חייב לגנות זאת".

"אם ישראל תוסיף להדק קשריה עם סין, ארה"ב חייבת לצמצם את קשריה הצבאיים, המודיעיניים והטכנולוגיים עם ישראל", כותב האתר, שנמצא בבעלות המיליארדר פיליפ אנשוץ. "זה צעד משמעותי, אך החשש (מקשרי ישראל עם סין) הוא אמיתי מאוד... חיל הים האמריקאי מודאג, בצדק, שהסינים ישתמשו (בנמל חיפה) כבסיס לפעולות מודיעינות... אבל זה רק קצהו של הקרחון".

"מטרידים יותר מפרשת חיפה הם היחסים שהולכים ומתהדקים בין תעשיות ההיי-טק הישראליות לבין סין", מוסיף "וושינגטון אקזאמינר". "סין תנצל את גישתה לחברות אלה כדי להניח ידה על תוכנות וחומרות מוגנות בפטנטים, לרבות תוכנות פרי של מו"פ אמריקאי. שוב, הגישה הזו (להיי-טק ישראלי) מנוגדת באופן בסיסי לאינטרסים של ארה"ב.

"הספקות האלה משקפים חששות כבדים עוד יותר בוושינגטון", כותב עוד האתר. "שוררת דאגה שטכנולוגיות צבאיות אמריקאיות, שסופקו לישראל, כגון מטוסי אף 35 (המטוסים החמקניים), עלולות למצוא יום אחד את דרכן לסין".

ההסכם למסירת תפעול נמל המפרץ בחיפה לחברה הסינית נחתם ב-2015, אך המחלוקת סביבו החלה להתפרץ רק בחודשים שחלפו, יותר משלוש שנים לאחר שיבשה הדיו על המסמך. מדוע? אחת מהסיבות העיקריות היא הרעת היחסים בין וושינגטון לבייג'ינג, שצברה תאוצה עם כניסתו של דונלד טראמפ לבית הלבן והחלטתו לנהל מלחמת סחר בלתי מתפשרת עם הסינים.

תת-אלוף (במיל.) אסף אוריון, שהיה ראש החטיבה לתכנון אסטרטגי באגף התכנון במטכ"ל, וכיום עמית צבאי במכון וושינגטון למדיניות מזרח-תיכונית, אמר ל"גלובס", כי ישראל נקלעה לתחרות בין שתי המעצמות הגדולות בתבל על נתיבי ים ונכסים אסטרטגיים אחרים. "אנחנו צריכים להיזהר לא להימחץ בין שני הענקים", כדבריו. מתכננים בפנטגון נתנו דעתם לכך, שבעוד שסין קנתה לה דריסת רגל בנמל חשוב בחוף המזרחי של הים התיכון, קיבלה רוסיה זכיון ל-49 שנה לנמל טרטוס בסוריה. שתי ההתפתחויות האלה נתפסות בוושינגטון כקריאת תיגר על ארה"ב, הוא אומר.

גורם ישראלי אחר אמר ל"גלובס", כי האופי הנפיץ של הנשיא הנוכחי גורם למקבלי החלטות בישראל לחשוש מאפשרות שהוא יזעם על "כפיות טובה" ישראלית אם יקבל דיווח לא אוהד, מהפנטגון למשל, על הנוכחות הסינית בחיפה. "בהבל פה הוא עלול לקלקל תשתית שנבנתה במשך עשרות שנים", אמר הגורם. "החשש הזה קיים כבר מזמן, אך ההחלטה המפתיעה, שכאילו נשלפה מהמותן, להוציא את החיילים האמריקאים מסוריה, ניערה אנשים. ישראל לא יכולה לסמוך על כך שג'ארד קושנר יהיה במקום המתאים ובזמן המתאים כל הזמן. אסור להסתבך (עם טראמפ) וליטול סיכונים רק בגלל האופקים הכלכליים-עסקיים שסין פותחת לישראל".

אוריון אומר, כי ישראל צריכה להביא בחשבון איך נתפסים מהלכיה מול סין בארה"ב. נכון אמנם, שספינות של חיל הים האמריקאי עוגנות לפעמים גם בנמלים סיניים, אך ישראל צריכה להבין שיחסיה עם ארה"ב הם העדיפות הראשונה במעלה. אוריון מציין שישראל אינה יכולה להתעלם מהתועלת הפוטנציאלית הגדולה ביחסים כלכליים עם סין, אך היא אינה יכולה לקפוץ ליחסים עמה בעיניים עצומות. זו שאלה של ניהול סיכונים, של הסתכלות חכמה, אומר אוריון. מצד אחד - המשאבים ההוניים הגדולים, השוק העצום; מצד אחר - נכונותה של סין להשתמש במנופים כלכליים להשגת מטרות מדיניות (טייוואן, טיבט). ויש בעיה של ריגול סיני. הוא ציין, שבשלב זה קיים בישראל חסר במומחיות מוסדית לטיפול בסוגיות הקשורות בסין.

בעיית הפעילות הסינית בישראל החלה לחדור לשיח הישראלי בשנה החולפת, במידה לא מעטה בזכות פרופ' שאול חורב, ראש מרכז חיפה למחקרי מדיניות ואסטרטגיה ימית באוניברסיטת חיפה ולשעבר ראש הוועדה לאנרגיה אטומית, סגן מפקד חיל הים ומפקד שייטת צוללות. הנושא הסיני נדון בכנס שערכו מרכז חיפה ומכון האדסון ב-22 באוגוסט השנה.

נייר עבודה שכתבו חורב ודאגלס פיית, לשעבר תת-שר ההגנה האמריקאי לענייני מדיניות, בעקבות הכנס, העלה את הנקודות הבאות:


בעיני הצי האמריקאי, שת"פ עם חיל הים הישראלי נעשה אטרקטיבי יותר בעקבות ההתפתחויות האסטרטגיות במזרח הים התיכון, אך החוזה שנחתם עם החברה הסינית לניהול נמל המפרץ בחיפה מגביל את השת"פ הזה ואולי מוציאו מכלל אפשרות.
למדיניות סין לבניית נמלים ותפעולם ברחבי תבל יש תמריצים כלכליים, אך יש לה גם ממדים פוליטיים וצבאיים.
ישראל חייבת להחליט באיזו מידה היא רוצה להכניס את סין לפעילות כלכלית בישראל ובה בעת לשמור על האינטרסים הביטחוניים שלה.
בישראל אין גוף בין-משרדי לבדיקת הצעות להשקעות זרות, לא רק מבחינה עסקית אלא גם מבחינה ביטחונית.
ישראל צריכה לבדוק את החוזה לניהול נמל המפרץ בחיפה ולהכניס בו שינויים מתאימים כדי לצמצם, אם לא לבטל, את הסיכונים שכרוכים בו.

אדמירל גארי ראפהד, לשעבר ראש אגף מבצעים בצי האמריקאי, אמר באותו כנס, כי הוא מצדד בהרחבת שיתוף הפעולה בין הצי השישי לחיל הים הישראלי, אך "הנוכחות הסינית המשמעותית" בנמלים בישראל מסכלת זאת. לדבריו, המפעילים הסיניים של הנמל יוכלו לנטר מקרוב את תנועת האוניות של הצי השישי.

פרופ' חורב אמר ל"גלובס": "מדינה אינה יכולה להפריט את עצמה לדעת. נמל הוא תשתית אסטרטגית חשובה. בלי קשר לנכונות הצי השישי להקים בחיפה בסיס ביתי, נמל כזה לא מפריטים.".

אך כשהאמריקאים מביעים חששות, ישראל צריכה להתייחס אליהם, אמר חורב. הוא הדגיש: "כשבעל הבית דורש - מקיימים".

חורב ציין, כי אינו מאשים את שר התחבורה, ישראל כץ, שחתם על ההסכם עם הסינים. "תפקידו לקדם את האינטרסים של משרד התחבורה כפי שהוא מבין אותם. הבעיה היא, שחסרה ראיה לאומית. אין גורם שירכז את החשיבה האסטרטגית של ישראל".

איך יוצאים מהבוץ?

חורב: "אנו צריכים לשבת מול הממשל בארה"ב ולברר בצורה דיסקרטית, לא מעל דפי העיתונים, איך להשביע את רצון ארה"ב. נקודת המוצא היא: אנו לא רוצים עימות עם האמריקאים".

צריך להדגיש שבישראל נשמעות גם דעות אחרות. בראיון לשלומית לן במגזין G, ב-15 דצמבר, נשאל רב-חובל יגאל מאור, מנהל רשות הספנות והנמלים, מה דעתו על התנגדות ארה"ב לנוכחות סינית בחיפה.

תשובתו: "גורם אמריקאי רשמי אמר לי שאין לזה שום בסיס... אבל אם הם אכן מתנגדים, אני לא חושב שזו חכמה לבוא ולהגיד לי - אצלך אסור שסינים יתפעלו נמל, כאשר בארה"ב יש שלושה טרמינאלים סיניים..."

עוד כתבות

עמית גריידי / צילום: משרד השיכון

שליחותו של הממונה על חוק המכר? מכה נוספת לקבוצות הרכישה

שתי החלטות של הממונה על חוק המכר מהשבועות האחרונים מטלטלות שוב את תחום קבוצות הרכישה בישראל - ושוב עולה כי הנפגעים העיקריים יהיו ציבור הרוכשים ● דעה

סוכה / צילום: שאטרסטוק

סוכת שלום כל השנה: אפשר לפתור את המתח בין החילונים לחרדים

רוב הישראלים מסורתיים וחובבים את היהדות אך מודאגים מאוד מהקונפליקט החילוני-חרדי ● מסתבר שניתן לפתור אותו, אך הוא דורש מאמץ משני הצדדים ● דעה

בני גנץ נואם לאחר פרסום תוצאות המדגם / צילום: כדיה לוי, גלובס

גנץ השיב בשלילה להצעת נתניהו: החזר את המנדט, המתווה שלך לא כולל התייחסות לטוהר המידות

גנץ ציין כי במתווה של נתניהו אין התייחסות לנושא טוהר המידות וכי ההצעה היא "דרך לחסינות"

ריד הייסטינגס, מנכ"ל נטפליקס, וטד סרנדוס, מנכ"ל התוכן / צילום: Kim Hong-Ji, רויטרס

רבעון אחרון לפני כניסת המתחרות החדשות: נטפליקס היכתה את התחזיות

6.8 מיליון מנויים חדשים בתשלום הצטרפו לנטפליקס ברבעון השלישי; החברה עצמה חזתה שיצטרפו אליה 7 מיליון משתמשים, ופספסה במעט את ציפיותיה ● הרווח למניה ברבעון של 1.47 דולר - מעל ציפיות האנליסטים ל-1.04 דולר

סניף של ארומה ת"א / צילום: יח"צ

בעקבות ההרעלות: ירידה של עשרות אחוזים במכירת מוצרי טונה במסעדות ובבתי קפה

מנכ"ל איגוד המסעדות, שי ברמן: "באירועים הכוללים אשפוז והשלכות בריאותיות חמורות, מרגישים את זה מיידית. מניסיון העבר, אני מניחה שאחרי כמה ימים זה ייעצר"

יהודית ריכטר / צילום: שלומי יוסף, גלובס

במעמד שני נשיאים אמריקאים: יהודית ריכטר קיבלה פרס על פריצת דרך מ-MIT

במעמד שני נשיאים אמריקאים לשעבר קיבלה ד"ר ריכטר פרס על פריצת הדרך שחוללה בחיבור צעירים פלסטינים, ירדנים וישראלים דרך תוכנית "ניר - ביה"ס של הלב"

תיירים צופים בציור קיר של אירועי "בלאדי סאנדיי". הגבולות בין צפון אירלנד ואירלנד שוב במוקד המחלוקת   / צילום: Clodagh Kilcoyne, רויטרס

כשהאדמה הבריטית רועדת תחת רגלי הנמר הקלטי

אחרי שהכלכלה האירית התרסקה כתוצאה משילוב של המשבר העולמי ומשבר פנימי, היא חווה צמיחה גבוהה במיוחד בעשור האחרון ● אבל לא בפעם הראשונה בהיסטוריה אירלנד לומדת שגורלה שזור בזה של בריטניה, ובמקרה של ברקזיט ללא הסכם, היא עלולה להינזק אף יותר ממנה

בנימין נתניהו / צילום: רויטרס

בנימין נתניהו פרסם מתווה לממשלת אחדות

נתניהו פנה לח"כ בני גנץ והציע בין השאר הקפאת הסטטוס קוו בנושאי דת ומדינה ואימוץ מתווה אטיס לחוק הגיוס

מערבל בטון של שפיר הנדסה. סיום הפרויקט בכביש 6 השפיע על התוצאות / צילום: אתר החברה

ארבעת האחים שפירא מבקשים לשדרג את שכרם בשפיר הנדסה לעד 5.5 מיליון שקל בשנה כל אחד

כל אחד מהארבעה צפוי ליהנות משכר חודשי של 135 אלף שקל, לצד הטבות נוספות, בעלות שנתית מוערכת של כ-2.5 מיליון שקל ● זאת בנוסף למענק שנתי בסכום מקסימום של 3 מיליון שקל

בית מרקחת / צילום: בריאן וולסטון, רויטרס

על מה בעצם משלמת טבע כל כך הרבה כסף

הטענות הן שהחברות התעלמו מהידע הרפואי הנצבר לגבי סכנות המוצרים, והעלימו עין מכמויות התרופות העצומות שזרמו לשוק

ברקזיט/  צילום: רויטרס

פוחתים הסיכויים להסכמה היום על הברקזיט: הצפון-אירים מתנגדים

המפלגה הדמוקרטית הצפון-אירית הודיעה הבוקר כי אינה יכולה לתמוך במתווה הברקזיט החדש שגובש בשל ההצעה הנוגעת לחוקי המכס בצפון אירלנד ● התנגדות המפלגה מצמצמת את הסיכוי לאשר אותו בבריטניה ובאיחוד האירופי

בנימין נתניהו / צילום: Ronen Zvulun, רויטרס

מה יקרה ב-48 השעות האחרונות לפני פקיעת המנדט והאם נתניהו ישלוף עוד שפן?

כל מי שמכיר את רה"מ יודע שהוא נוהג לשלוף שפנים מהכובע כשאף אחד לא מוכן • בהנחה שלא יקדים להחזיר את המנדט להרכבת הממשלה, גם הפעם כדאי להיות דרוכים עד הרגע האחרון • ומה הותיר נתניהו במשרד החוץ ● פרשנות

שלט של כריסטיאן דיור על קניון בסין / צילום: Darley Shen, רויטרס

מכבדת את עיקרון סין האחת: דיור מתנצלת על השמטת טייוואן משטח המעצמה

מותג האופנה כריסטיאן דיור קיים מצגת באוניברסיטה שכללה מפה של סין ללא טייוואן, שסין רואה בה מחוז סיני מורד - מה ששם את החברה במרכז שערורייה פוליטית שהובילה להתנצלותה

שכונת בית הכרם / צילום: shutterstock

100 דירות ייבנו על עתודת הקרקע האחרונה של בית הכרם

הדירות ייבנו בשני בניינים בגובה 14 קומות ● תושבים: "מדובר במחטף, שיתוף ציבור לא נעשה פה"

מאיר שמגר / צילום: איל יצהר, גלובס

מאיר שמגר, נשיא בית המשפט העליון לשעבר, נפטר

נשיא בית המשפט העליון לשעבר נפטר הבוקר, והוא בן 94 שנה ● שמגר כיהן במשך 11 שנה כנשיא בית המשפט העליון וסך הכל כיהן 20 שנה בערכאה זו ● בכהונתו כשופט בבית המשפט העליון, הניח שמגר את התשתית המשפטית והרעיונית לאקטיביזם השיפוטי

קאר שולץ, מנכ"ל טבע / צילום: שלומי יוסף

בדרך לפשרה: שופט זימן את מנכ"לי טבע וחברות התרופות האחרות לדיון לפני המשפט

שופט פדרלי זימן בכירים מהחברות על מנת לדון בפיצויים שהחברות מציעות ● טבע תשלם 29 מיליארד דולר, כחלק מהסכם הפשרה, בתרופות ובשירותי הפצה - כך על פי מקורבים לעסקה

אופניים ברכבת ישראל / צילום: רכבת ישראל

אופניים אאוט, קורקינטים אין: הכללים החדשים של רכבת ישראל

החל מה-1 בדצמבר תוגבל העלאת אופניים שאינם מתקפלים לרכבות בשעות השיא בבוקר ואחה"צ ● המגבלה לא תחול על אופניים מתקפלים שארוזים בתיק נשיאה ייעודי ועל קורקינטים

ראש הנציבות האירופית ז'אן-קלוד וראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון / צילום: Yves Herman, רויטרס

כל מה שצריך לדעת על ההתקדמות החדשה בהסכם הברקזיט

ראש ממשלת בריטניה הודיע היום כי הגיע להסכם חדש עם האיחוד האירופי ● מה בדיוק חדש בהסכם והאם זה אומר שהברקזיט יוצא לפועל? ● "גלובס" עושה סדר

משה יעלון ומשה כחלון / צילום: אמיל סלמן-הארץ

ערעור לבית המשפט העליון: חשפו את הסכם כחלון-יעלון

מדובר בנספחים להסכם שנחתם בנובמבר 2015 בין שר האוצר משה כחלון לשר הביטחון משה יעלון שאותם סרב משרד הביטחון לחשוף במסגרת פנייה לפי חוק חופש המידע ● המידע בנספחים החסויים הוא בעיקרו תחשיבי שכר וגמלאות לאנשי הקבע בצה"ל אך במשרד הביטחון טענו כי נתונים אלה מאפשרים ללמוד על סדרי הכוחות בהווה בעתיד

הבורסה בתל אביב / צילום: רויטרס

הבורסה ננעלה בשינויים קלים אחרי יומיים חיוביים; שיכון ובינוי וטבע נחלשו

לאחר שאתמול זינקה טבע ב-9% בת"א, הירידות נמחקו בוול סטריט והיא חזרה עם פער שלילי ● מדד ת"א 35 קפץ אתמול ב-1.2% ● טבע רשמה עלייה של יותר מ-9% בעקבות דיווחים על כך שהחברה הציעה פשרה בפרשת משככי הכאבים ● המסחר בניו יורק ננעל אמש בירידות קלות