גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

הידוק האחיזה של בייג'ינג בהונג קונג מוביל לגל הגירה

הונג קונג מתמודדת עם גל הגירה חדש: מאז שעברה לשליטת סין ב–1997, הקפיד השלטון בבייג'נג להעניק לתושבי הונג קונג מידה רבה של אוטונומיה שאפשרה לכלכלה להמשיך ולשגשג • אלא שבשנים האחרונות מהדקים הסינים את שליטתם באזור, ותושבים רבים מנסים להגר למדינות המערב ואפילו לטייוואן ולמלזיה

הגשר בין מקאו להונג קונג/ צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב
הגשר בין מקאו להונג קונג/ צילום: Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

לפני שחזרה הונג קונג לשליטתה של סין ב-1997, נטשו מאות אלפי תושבים את העיר לאחר שנחרדו מהאופן שבו דיכאה בייג'ינג את מחאת הסטודנטים בכיכר טיין-אן-מן. התושבים חששו שהשלטון הסיני ירמוס גם את זכויות האזרח שלהם.

הם עברו לקנדה, ארה"ב, אוסטרליה ומקומות נוספים כדי לפתוח בחיים חדשים, או כדי להשיג דרכון שני כפוליסת ביטוח למקרה שבו ירצו להימלט מהונג קונג. מכיוון שלאחר העברת הריבונות כמעט שלא היו סימנים לכך שבייג'ינג מתכוונת להשתמש לרעה בכוחה, רבים מילידי הונג קונג שבו לעיר.

כעת יש סימנים מוקדמים להיווצרותו של גל הגירה חדש בשל החששות הגוברים לחירויות האזרח, רמת החיים ואיכות החיים. לאחר שב-2014 הכניעה בייג'ינג את המפגינים שדרשו להרחיב את הדמוקרטיה בהונג קונג, החניקו מנהיגי העיר את האופוזיציה במושבה הבריטית לשעבר. התחושה השוררת בקרב התושבים, למעט הפעילים הנלהבים ביותר, היא שההתנגדות חסרת תוחלת.

קשה לעקוב אחר מספרם המדויק של הנוטשים, מכיוון שמספר כה רב של תושבים כבר השיגו דרכונים זרים לפני עשרים שנה או יותר, אך בסקר שערכה אשתקד אחת האוניברסיטאות המקומיות השיבו שליש מהמשתתפים - כולל קרוב למחצית מבוגרי הקולג' והצעירים בגילאי 18-30 מבין המשתתפים - כי יהגרו אם תהיה להם ההזדמנות. 13% מהם כבר ביצעו הכנות מעשיות לעזיבה.

יועצי רילוקיישן בעיר מדווחים על עלייה חדה בעסקיהם בשנים האחרונות. אנשים שהיגרו מהונג קונג מפיצים ביוטיוב עשרות סרטוני וידאו שממליצים על מקומות קרובים וזולים יותר למגורים, כמו מלזיה וטייוואן, שההגירה אליהם הוכפלה ב-12 החודשים האחרונים. גם ההגירה לקנדה הוכפלה בעשר השנים האחרונות ומספרן של קבוצות הפייסבוק העוסקות בסוגיות אלה הולך ומתרבה.

"לפני 1997 אנשים היו מודאגים מחוסר הוודאות סביב העברת הריבונות. היום הם עוזבים בגלל הוודאות", אומר פול ייפ, איש אקדמיה באוניברסיטת הונג קונג שמתמחה בחקר אוכלוסייה. הוא מוסיף כי המהגרים מתוסכלים מהשינוי באווירה הפוליטית של העיר, או מיואשים מכיוון שהגאות הכלכלית שנרשמה בהונג קונג פסחה על תושבים רבים.

"המצב נהיה רע יותר כל יום"

נוכחותה הגוברת של סין מורגשת בכל מקום. חנויות ספרים נמנעות באופן גובר ממכירת ספרים שמכעיסים את השלטון בסין. חברות סיניות חולשות על בורסת המניות של הונג קונג, והשימוש בניב המנדריני מתחיל לשחוק את הדומיננטיות של הניב הקנטוני. מ-1997 עברו לעיר בת 7.4 מיליון התושבים קרוב למיליון אנשים מסין היבשתית, לפי אחד האומדנים.

ב-24 החודשים האחרונים הדיחו הרשויות מסיבות פרוצדורליות כמה מחוקקים פרו-דמוקרטיים מהמועצה המחוקקת של העיר, והוציאו אל מחוץ לחוק מפלגה פוליטית בגין קידום עצמאותה של הונג קונג. עיתונאי מערבי גורש לאחר שאירח תוכנית שבה השתתף מנהיג אותה המפלגה. בינתיים ממשיכות הדירות להיות יקרות מדי במרבית חלקי העיר, שנמנית עם הערים היקרות ביותר בעולם במונחי מחיר הנדל"ן.

"הונג קונג נהיית גרועה יותר כל יום", אומר גאווין לי, שעזב את סין היבשתית ב-1994 כדי להימלט מהמשטר האוטוריטרי במדינה. "אני יכול לזכור כשהונג קונג הייתה עדיין מקום מיוחד, לא רק אחת מהערים הרבות הנשלטות בידי בייג'ינג. זה השתנה".

השנה טס לי לדרום ארה"ב עם אשתו ושתי בנותיו הצעירות. בתום שבועיים של טיולים וביקורים משפחתיים, שבו בני הזוג לי להונג קונג ללא הילדות בנות השבע והתשע, לאחר שחתמו על מסמכים שבהם נתנו את הסכמתם לאימוץ הבנות. קרובים אמריקאים התחייבו לבצע את ההליך המשפטי לאימוצן לאחר תום תקופת המגורים המנדטורית בת ששת החודשים.

לי, מעצב פנים בן 38, אומר שהוא רוצה שבנותיו יחיו במקום שבו אפשר לדמיין עתיד טוב יותר. הוא מציין שלקח לו שנתיים לשכנע את אשתו, מוכרת תכשיטים, לבצע את המהלך. הם שקלו להגר כמשפחה, אך החליטו לשלוח במקום זאת את הבנות בשל תהליך הבקשה הממושך - אשתו כמעט שאינה דוברת אנגלית - והצורך לטפל בהוריהם בהונג קונג.

"אני משלם את המחיר של זה מדי יום ביומו", אומר לי, שנוהג לשוחח עם בנותיו פעם בשבוע באמצעות יישום ווידיאו בסמרטפון. "חסר לי להחזיק אותן בזרועותיי".

"את מי אמורה הממשלה לשרת?"

ההגירה לארה"ב מהונג קונג ירדה בשנים האחרונות, מכיוון שהרשויות בארה"ב החמירו את התקנות. מספר האנשים שעוברים לקנדה ולטייוואן קטן, אך נמצא במגמת עלייה, לפי ניתוח נתונים שערך הוול סטריט ג'ורנל.

בשנים 2007-2017, גדל מספר המהגרים מהונג קונג לקנדה מ-674 ל-1,360, ומספר המהגרים מהונג קונג ומהאי מקאו לטייוואן זינק מ-484 ל-1,251.

לאדמונד לאם, איש פיננסים בן 38, יש דרכון קנדי מכיוון שהוריו עברו עמו לאלברטה ב-1997 כדי להעניק לו חינוך טוב יותר. הוא שב להונג קונג ב-2005, כשכלכלת העיר שגשגה יחד עם כלכלת סין היבשתית, ותכנן להרוויח היטב ובסופו של דבר לפרוש לקנדה. ב-2015, עשרים שנים לפני המועד המתוכנן, שב לאם לקנדה.

לאחר שספג קיצוץ שכר בעבודתו בבנקאות קמעונית באדמונטון, אמר לאם כי בעבר היה אדם לא-פוליטי אך הוא מתחיל להתאכזב מכך שהממשלה מתעלמת מדעותיהם של אנשים שמבקשים להשפיע יותר."זה גרם לי לחשוב הרבה על הסוגיה את מי צריכה הממשלה לשרת. זה לא צריך להיות הציבור?" אומר לאם.

מתיו צ'אונג, מזכ"ל ממשלת הונג קונג, כתב בתשובה לשאלות שהוצגו לו, כי החששות לגבי החירויות האזרחיות, ההזדמנויות, וחוסר השוויון "אינם מוצדקים, חסרי בסיס ונטולי הוכחה". הוא ציין כי לפי אומדני הממשלה, ירדה ההגירה בעשר השנים האחרונות, אך הממשלה מודה שנתונים אלה לוקים בחסר אלה מכיוון שהיא אינה עוקבת באופן ישיר אחר תנועותיהם של התושבים.

הונג קונג מבצעת השקעות כבדות בשיפור הדיור והחינוך, ותושבי העיר ממשיכים ליהנות מחופש ההתאגדות והביטוי, אך לא בלי מגבלות, לדברי צ'אונג. החוקים אוסרים את קיומם של ארגונים שפוגעים "באינטרסים של הביטחון הלאומי, הביטחון הציבורי, הסדר הציבורי וההגנה על זכויותיהם וחירויותיהם של אנשים אחרים", לדבריו.

בשנים האחרונות הצהירה ממשלת הונג קונג כי בסופו של דבר תחוקק חוק נגד הסתה - מהלך שבו מעוניינת בייג'ינג זה זמן רב - שיצמצם עוד יותר את חופש הדיון בסוגיות פוליטיות.

סירובה של הממשלה לבצע ויתורים בתקופת פעולות המחאה של 2014 - שבמהלכן ישנו סטודנטים ברחוב, שרו שירי מחאה וערכו התקהלויות המוניות - הייתה אחת הסיבות לכך שאמן הקרמיקה כריס לו הגיש בקשת הגירה לטייוואן. הוא התגורר בהונג קונג כל חייו, והוא נזכר כיצד השתתף בהפגנות של 1989 כשיותר ממיליון בני אדם בעיר צעדו לאות הזדהות עם המפגינים בכיכר טיין-אן-מן.

"המפלגה הקומוניסטית הסינית נראתה אז רחוקה מאוד", אמר לו, שמתכונן להגר ב-2019. "בשנים האחרונות, כל פרק מוביל לאותו הסוף. בייג'ינג הולכת ומתקרבת, והתקווה הולכת ונמוגה". 

עוד כתבות

ישיבת הממשלה הראשונה של ממשלת האחדות / צילום:  Abir Sultan, רויטרס

השרים יאשרו הבוקר לעצמם - יועץ, נהג ואנשי לשכה. על חשבונכם

לאחר הישיבה היום יוכלו כל השרים שמונו להוסיף לצוותיהם יועצים, נהגים, אנשי לשכה ושאר אנשי צוות ● כדי לבצע את המהלך תחליט היום הממשלה על קיצוץ רוחבי של 1.5% בתקציבי המשרדים

מפגין מול בית עסק להחלפת צ'קים שעולה באש ביום שישי במינאפוליס, העיר שבה נרצח ג'ורג' פלויד בן ה-46  / צילום: John Minchillo, AP

פרשנות: רצח ג'ורג' פלויד הוא הניצוץ שמצית מחדש מלחמת מעמדות בארה"ב

האלימות ברחובות והביזה של החנויות שבהן לוקחים חלק עשרות אלפי מפגינים זועמים אינן רק תוצאה של מחאה נגד יחס המשטרה לקהילה השחורה או לגזענות ארוכת השנים נגדה, אלא גם ביטוי לאי השוויון הכלכלי בין שחורים ללבנים בארה"ב

דוד פתאל / צילום: איל יצהר

הקורונה פגעה באימפריית המלונאות של דוד פתאל. ואז הגיע השיעור הקשה מכולם

האיש שעד לאחרונה נחשב לכוכב עולה בשוק ההון, נתקל לראשונה באופוזיציה פחות ידידותית כשנקלע לעימות מול מחזיקי האג"ח של קבוצת המלונות שלו ● איך זה ייגמר?

רונית גדיש / צילום: איל יצהר

המופרכות, הנדירות והנפוצות: הבכירה באקדמיה ללשון חושבת שהעברית היא שפה סקס-מניאקית

המילים שהציבור סירב לאמץ, המילים המופרכות שהציעו, המילים הנדירות שהפכו לנפוצות והמילה שמשתמשים בה הכי הרבה ● רגע של עברית עם רונית גדיש, ראשת המזכירות המדעית של האקדמיה ללשון העברית ● אוצר מילים, פרויקט מיוחד 

חוזרים לעבודה / אילוסטרציה: shtterstock, Reuters

יוצאים לשוק: המדריך המלא לעובדים ומעסיקים שרוצים לצלוח את המשבר

בשבועות האחרונים, במסגרת שידורי הלייב "תוכנית עבודה" בשיתוף מיקרוסופט, דיברנו עם עשרות מומחים על הטלטלה שחווה שוק העבודה בעקבות משבר הקורונה ועל מה שצפוי לו בעתיד • ריכזנו כאן, על קצה המזלג, כמה מהעצות שלהם למעסיקים ולעובדים שנאלצים לנווט בתנאי חוסר ודאות

בנימין נתניהו ובני גנץ בהשבעת הכנסת ה-35 / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

הגבלת תנועה והפגנות: בממשלה לא בטוחים שהקורונה מאחורינו ודורשים סמכויות מרחיקות לכת

רגע לפני כניסת החג הופץ להערות תזכיר חוק שיקנה לממשלה לקבל סמכויות מרחיקות לכת, בהכרזה פשוטה אחת: מצב חירום קורונה

יגאל דמרי / צילום: כדיה לוי, גלובס

"לא התחתנתי עם כלום": הצצה למסע הקניות של יגאל דמרי

כ-7 חודשים אחרי שנסוג מרכישת אפריקה ישראל ודוניץ, נכנס יגאל דמרי, בעיצומה של הקורונה ובתוך חודש אחד, לסדרת רכישות בהיקף של יותר מחצי מיליארד שקל ● בראיון ל"גלובס" מספר היזם על העצה שקיבל מאביו כשהתמודד על אפריקה, ומסביר מדוע אסור להתאהב בנכס

דפני ליף / צילום: אלעד מלכה

אוצר מלים: דפני ליף בטוחה שאפשר בדרך אחרת, מיטיבה

דפני ליף מסבירה מדוע היא כל-כך אוהבת את המילה "אפשר" ● מתוך פרויקט "אוצר מילים" – מאה ישראלים בוחרים את המילה האהובה עליהם ביותר בעברית

אנשי משרד הבריאות / צילום: משרד הבריאות

מדוע אמר בר סימן טוב כי החלפת מסכות היא "חסרת משמעות"?

במסיבת עיתונאים שנערכה אמש, צולם מנכ"ל משרד הבריאות היוצא אומר: "אני מקווה שלא התבלבלנו במסכות", ומפטיר "ממילא זה חסר משמעות" ● משרד הבריאות: "בר סימן טוב התכוון בבדיחות הדעת כי אם המסכות התבלבלו בינו לבין סיגל או איתמר זה חסר משמעות כי הם נמצאים כל הזמן יחד"

ישראל כ"ץ / צילום: אמיל סלמן-הארץ

7,500 שקל על כל עובד שחוזר מחל"ת: המודל השנוי במחלוקת מגיע לממשלה ומאחורי הקלעים נחשפים

הממשלה תצביע על תוכנית המענקים למעסיקים בהיקף של 6 מיליארד שקל. מדוע פסל כ"ץ את המודל שהוצג לו, למה מתעכב נושא המענקים מאז סוף חודש מרץ ואיך כל זה קשור ליועץ המשפטי לממשלה

טראמפ, השבוע / צילום: רויטרס - Yuri Gripas

טראמפ הודיע כי ארה״ב מסיימת את יחסיה עם ארגון הבריאות העולמי

בשנתיים האחרונות ארה״ב העבירה כ-900 מיליון דולר לארגון אלא שמערכת היחסים בין הארגון לנשיא טראמפ התערערו לאחר שהוא טען כי הארגון הינו פרו-סיני ולא פעל נכון לחיסול נגיף הקורונה, תוך הסתרת הסיבות להתפרצות

עיבוד מחשב: ורד שדמי שלמה

תוצר, צמיחה, שיוויון, גירעון: מי מרוויח מהמלים שמרכיבות את השיח הכלכלי?

מאחורי המילים הנייטרליות שמרכיבות את האסכולה המדעית והרציונלית שנקראת כלכלה, מסתתרים הנחות יסוד שנויות במחלוקת, תפיסות עולם סובייקטיביות, וכן - גם לא מעט אינטרסים ● מי מרוויח מזה ומי מפסיד? בדיוק מי שחשבתם ● אוצר מילים, פרויקט מיוחד 

חמי פרס  / צילום: ענבל מרמרי

אוצר מלים: חמי פרס מספר שאביו עודד אותם לא לפחד לחלום

חמי פרס, מנכ"ל קרן ההון פינטנגו ובנו של שמעון פרס ז"ל, מסביר מדוע הוא כל-כך אוהב את המילה "חלום" ● מתוך פרויקט "אוצר מילים" – מאה ישראלים בוחרים את המילה האהובה עליהם ביותר בעברית

מרב מיכאלי / צילום: רון קדמי

מרב מיכאלי יודעת שמפחיד להיקרא שמאלן ובוגד

ח"כ מרב מיכאלי (העבודה) מסבירה מדוע היא כל-כך אוהבת את המילה "שמאל" ● מתוך פרויקט "אוצר מילים" – מאה ישראלים בוחרים את המילה האהובה עליהם ביותר בעברית

משרדי חברת הטכנולוגיה נייס ברעננה. צומחת בזכות פעילות הענן
צילום: רויטרס, Ronen Zvulun

הקטר של המשק הישראלי מוביל גם את הבורסה

תיק ההשקעות הטיפוסי של המשקיע הממוצע בבורסת תל אביב עתיר במניות בנקים ונדל"ן ● ואולם, הביצועים של סקטור הטכנולוגיה המקומי, והמגמות בעולם, מעידים כי יש צורך בשינוי

זהבה גלאון / צילום: ענבל מרמרי

אוצר מלים: זהבה גלאון חושבת שאנחנו רוצים ריבונות רזה, זוהרת

זהבה גלאון, לשעבר יו"רית מרצ, מסבירה מדוע היא כל-כך אוהבת את המילה "ריבונות" ● מתוך פרויקט "אוצר מילים" – מאה ישראלים בוחרים את המילה האהובה עליהם ביותר בעברית

איור: Shutterstock | א.ס.א.פ קריאייטיב / עיבוד מחשב: ורד שדמי שלמה

אל תגידו: המילים שאסור לומר, ומה קרה להן לאורך השנים

כוחה המאגי של מילה חרג מזמן מגבולות הדת, המיסטיקה והפולקלור ● גם בעולם המודרני, החילוני בהגדרה, הולכת ומתארכת רשימת המילים שאסור לומר, ובמקומן נעשה שימוש בביטויים מכובסים ותקינים פוליטית ● זה משפיע עלינו יותר ממה שאנחנו חושבים ● אוצר מילים, פרויקט מיוחד 

רכבת קלה רח' יפו ירושלים / צילום: איל יצהר

שיא במקרי ההידבקות היומיים למאי; אלה הערים המובילות

ירושלים מובילה עם גידול של 98 מקרי קורונה חדשים בשלושת הימים האחרונים, אחריה תל אביב עם תוספת של 10 מקרים ● בבית הספר הגימנסיה בבירה אותרו עד כה 78 מקרי קורונה מתוך 700 בדיקות שבוצעו

מנכ"ל ומייסד טוויטר ג'ק דורסי / צילום: לוקס ג'קסון, רויטרס

החזון של סופטבנק בסכנה והנתון שמראה מי המרוויח הגדול מהקורונה: השבוע בהייטק

מנכ"ל טוויטר ג'ק דורסי יצא לעימות גורלי עם נשיא ארה"ב: למה טראמפ צודק והאם יש סכנה לאינטרנט כפי שאנחנו מכירים אותו ● מה אפשר ללמוד מהטלפון בתקופת השפעת הספרדית, והבכיר בצ'ק פוינט שעוזב לאחר 27 שנה ● השבוע בהייטק

יבין גילמור, איתן זינגר, עידן מדרוני / צילום: עינת לברון, דרור כץ

"כמו משקפי רנטגן לנדל"ן": כך תבצעו חקר שוק נדל"ני מהספה בסלון

היסטוריית מחירים, מידע תכנוני על השכונה, ומחשבוני מחירים: מהפיכת המידע והנגישות הדיגיטלית מאפשרים דווקא בתקופת הקורונה לדעת הרבה על נכסים שעליהם שמנו עין, מבלי לצאת מהבית ● אבל לא בטוח שזה מספיק ● האזינו לפודקאסט "כסף בקיר"