גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

הנאמן חושף: אנשי-הקש והנכסים המוסתרים של אליעזר פישמן בחו"ל

בקשות שהוגשו לביהמ"ש באנגליה לאחרונה, הקשורות לתיק פשיטת הרגל והפירוק של אליעזר פישמן, חושפות טענות של הנאמן, עו"ד יוסי בנקל, שלפיהן איש העסקים הסתיר ממנו את העובדה שהוא מחזיק נכסים באנגליה ● כך למשל, נטען כי צעירה בראשית שנות ה-30 לחייה, שעומדת בראש שרשרת חברות מסתוריות שבבעלותן מעל 100 נכסים באירופה בשווי מיליוני אירו, היא בפועל אשת-קש של פישמן

אליעזר פישמן / צילום: אלון רון
אליעזר פישמן / צילום: אלון רון

בשקט-בשקט, מתחת לרדאר, בזמן שהצדדים בתיק פשיטת הרגל של איש העסקים אליעזר פישמן נמצאים בימים אלה בעיצומו של הליך גישור, ובשעה שהליך מימוש הנכסים הידועים שלו קרב לסיומו, ממשיך הנאמן על נכסיו של פישמן לחפש הברחות נכסים ברחבי העולם.

בקשות שהוגשו לבית המשפט באנגליה לאחרונה הקשורות לתיק פשיטת הרגל והפירוק של פישמן, חושפות את העבודה שעושה הנאמן, עו"ד יוסי בנקל, בחו"ל, ובין היתר צווים שונים שקיבל בבית המשפט באנגליה, שבמסגרתם טען כי פישמן הסתיר ממנו את העובדה שהוא מחזיק נכסים באנגליה. הנאמן גילה, לטענתו, מספר נכסים, ואולם לפי ההליכים המתקיימים באנגליה הוא טוען לקיומם של נכסים רבים נוספים.

בין היתר, הצהיר הנאמן בבית המשפט באנגליה כי הוא מבקש צווים ביחס לנכסים שהוא מאמין שפישמן הסתיר ממנו ומנושיו, וזאת מתוך חשש להברחת הנכסים מעבר להישג ידו של הנאמן. עוד הצהיר עו"ד בנקל - באמצעות משרד עורכי הדין האנגלי Fieldfisher המייצג אותו שם - כי עד כה הצליח לאתר חשבון בבנק לאומי (אנגליה) עם יתרה של 28,334.35 דולר וזכויות בחברת "איסט ווסט אנגליה". לטענת הנאמן, הגם שהחשבון והזכויות בחברה אינם רשומים על-שם פישמן, הם מוחזקים עבורו בנאמנות. 

קריסת פישמן

אנשי-קש להחזקת נכסים

במסגרת ההליך העיקרי המתנהל באנגליה נגד מספר תושבי חוץ, טוען הנאמן כי אלה מסתירים נכסים עבור פישמן. לדבריו מדובר בשורת אנשי-קש שמכהנים במשרות לכאורה, בשרשרת חברות שהקים פישמן ובשורה התחתונה מחזיקים עבורו נכסים מוברחים.

לטענת הנאמן, אחת מאותם אנשי-קש לכאורה היא צעירה המכהנת לכאורה, על פי הרישום, כדירקטורית מנהלת בחברת "איסט ווסט אנגליה". הצעירה, מירלה ילנה הלבט, בראשית שנות ה-30 לחייה, עומדת בראש שרשרת חברות מסתוריות, שבבעלותן מעל 100 נכסים באירופה בשווי מיליוני אירו. לגבי הלבט שעל פניו לא קשורה בקשר ישיר אל פישמן או בני משפחתו, טוען הנאמן כי הגם שהיא רשומה כבעלת זכויות בחברה, מדובר באשת-קש של פישמן. כך גם נטען לגבי אדם נוסף הרשום כבעל תפקיד בחברה על-פי הרישומים הרשמיים.

עוד מפנה בנקל, באמצעות משרד עורכי דין גרמני הפעם, טענות דומות כלפי אדם בשם מרכוס ריס (markus rese), שהוא חבר של בני משפחת פישמן. לטענת הנאמן, ריס מחזיק נכסים בנאמנות עבור פישמן, הגם שריס מכחיש בפני הנאמן את הטענות הללו.

את בקשותיו נגד אותם נתינים זרים - שנטען כלפיהם כי הם אנשי-קש של פישמן - מבסס עו" בנקל על מקור מידע סודי, שטרם נחשף בפני בית המשפט באנגליה.

הנאמן אינו חושף את שיטות העבודה שלו במרדפו אחר נכסים של משפחת פישמן שהוברחו לטענתו ברחבי העולם, ואולם ל"גלובס" נודע כי במשרדו של עו"ד בנקל הצטברו הררי חומרים על קשרים עסקיים וחברתיים של בני המשפחה, והוא פועל כל העת לחבר את הפאזל העסקי והאישי המורכב שמפוזר ברחבי הגלובוס. בין היתר, מעסיק הנאמן "מידענית" במשרה מלאה שאוספת כל העת שמות של חברות, כתובות, פרטים של אנשים שהיו בקשרים עם פישמן במעגלים חברתיים ועסקיים שונים, סורקת את כל המידע ומצליבה נתונים בין מאגרים מרובים.

קריסת פישמן

השארת כרית ליום סגריר

האם השיטה שנחשפת לכאורה במסגרת הטענות של בנקל כלפי פישמן - בהם החזקת נכסים על-ידי אנשי-קש, שאינם בני משפחה או מקורבים -נפוצה בקרב אנשי עסקים רבים? לדברי רו"ח עופר אלקלעי ממשרד אלקלעי-מונרוב, המתמחה בביקורת חקירתית, חקירה ומניעת מעילות, מדובר במקרים נדירים בעולם העסקי, הואיל ואותם טייקונים ובעלי הון מתקשים לסמוך על אנשים מחוץ למעגל הקרוב אליהם.

לדבריו, "שימוש באנשי-קש שיחזיקו עבורך נכסים, נפוץ בפשיטות רגל. זה נפוץ שיש הברחה של נכסים לחו"ל בתקופה שסמוכה לקריסה הכלכלית הטוטאלית, כי אנשים שפושטים רגל משאירים כרית ליום סגריר. רואים את זה הרבה לפני גירושים, לפני פירוקים ופשיטות רגל, שנותנים מתנות או שמוכרים את העסק או הנכס למקורב, ואחרי שהתיק נגמר הנכס חוזר, כי הוא היה רק בנאמנות".

עם זאת, הוא אומר כי "להשתמש באדם זר לחלוטין יותר נדיר, כי אתה צריך לסמוך על אותו אדם בעיניים עצומות, כי אותו אדם יכול יום למחרת לממש את הנכס שהעברת לו במחיר מלא, ולעשות מה שהוא רוצה איתו, ואתה לא יכולה לדרוש ממנו דבר כי אתה בחקירות יכולת כלכלית, וכי אתה יודע שהעלמת נכסים זו עבירה שאפשר לשבת עליה בכלא".

לכן, מסביר אלקלעי, לרוב מבריחים נכסים אל בני משפחה ואנשים שסומכים עליהם. "צריכים להיות יחסים מאוד קרובים עם אותו אדם שצריך לשמור לך על הנכסים עד שייגמר ההליך", הוא מציין. "לרוב זה דרך שותפים עסקיים, עורכי דין ונאמנים במקלטי מס בעולם שמקימים חברות פיקטיביות, או בני משפחה, אבל ראינו בחקירות גם שימוש באנשי-קש זרים, שמתוגמלים היטב או שהם זרים רק על הנייר, אבל בפועל יש איזשהו קשר או מערכת יחסים".

מחברים פיסה אחר פיסה

רו"ח שי מדינה, מנהל מחלקת הביקורת החקירתית בחברת פאהן קנה ניהול בקרה Grant Thornton Israel, מוסיף כי "בתיקי פירוק/כינוס זה מאוד פופולרי להשתמש באנשי-קש ובנאמנים לא רשמיים להברחת נכסים וגם בתיקי גירושים. בסופו של דבר זו אותה שיטה בכל המקרים. יש הברחות נכסים גם במגזר העסקי כל הזמן, ולא רק לקראת קריסה כלכלית".

איך מאתרים אנשי-קש שמחזיקים נכסים עבור טייקונים ברחבי העולם?
מדינה: "במקרה של תיקי פירוק, המפרקים מבצעים חקירה משולבת, שכוללת בדרך כלל ביקורת חקירתית בשיתוף עם חוקרים פרטיים שבמצעים מעקבים וחקירות בשטח. בודקים את כל הקשרים של מושא החקירה ברחבי העולם, מבצעים סקירה של כמות אדירה של נכסים פוטנציאליים, מתחקים אחר כל הפעילויות העסקיות והאישיות של אותו גורם לדורותיהם, כולל כל המעגלים המקיפים אותו.

"מתחילים בנחקר אישית, במשפחה הקרובה שלו, במשפחה המורחבת, מכרים שהוא עבד אתם, שותפים עסקיים לאורך שנים, ומכל אחד מוציאים מה החברות שלו, מה הפעילויות שעשה, אילו נכסים יש לו, איפה הוא פעל, באיזה מדינות ומה הקשרים שלו שעשויים להיות רלוונטיים. מבצעים סריקה של כל הנכסים או החברות בכל המעגלים שסובבים את הנחקר".

איך מאתרים אנשי-קש זרים, שלכאורה אין להם שום קשר לנחקר?
"הם במקרים רבים נתפסים באחד המעגלים. בודקים את ההיסטוריה התעסוקתית או העסקית שלהם למשל, קשרים בין חברות שבהן הנחקר היה מעורב ומחברים פיסה אחר פיסה. מצב מורכב יותר שבו הברחות נכסים קצת יותר מתקדמות, מתרחש כאשר ההברחה באמת מבוצעת עם צדדים שלישיים, שאין ביניהם לבין הנחקר קשרי דם, אבל איכשהו הם הגיעו למעמד של אנשי אמון.

"כדי לאתר את הקשרים הללו צריך לעשות עבודה בלשית. לפעמים החוקר יכול לאתר אינדיקציות או אמירות או רכילויות אפילו, על זה שיש לאדם, למשל, מאהבת או עוד קשרים עם מישהו במקום מסוים בעולם, שלא היה עולה בערוצים הרשמיים. אגב, חלק גדול מהאינפורמציה הזאת מגיע מסכסוכים, וזה אחד ממקורות המידע הכי טובים, כי לאנשי עסקים כבדים יש מן הסתם גם הרבה אויבים, ודרך האויבים אפשר לאתר נכסים".

בשורה התחתונה אומר מדינה, "ברוב המקרים נשארים עקבות להברחה, כי הקשר מבוסס על יחסי אמון. אתה לא תפקיד מיליונים בידי אדם שמחר יברח לך עם הרכוש". 

פשיטת רגל בגין חובות של 4 מיליארד שקל

איש העסקים אליעזר פישמן, שנחשב בעבר לאחד מעשירי ישראל, הוכרז כפושט רגל ביוני 2016, בגין חובות של 4 מיליארד שקל. בעקבות זאת, מונה נאמן על נכסיו בפשיטת הרגל. מהדוחות שהוגשו בעניינו עולה כי פישמן גלגל את חובותיו שהלכו וצמחו למיליארדים במשך שנים רבות, כמעט באין מפריע. לפי הערכות, גם של פישמן עצמו, לאחר מימוש הנכסים של איש העסקים, ייוותר עדיין חוב עצום המוערך ב-1.5 מיליארד שקל.

בשנתיים האחרונות בוצעו מימושים של נכסים וקרקעות של קבוצת החברות שהחזיק פישמן, בהיקפים של מאות מיליוני שקלים על-מנת להחזיר את החובות לחלק מהנושים.

ברקע התנהלו כל העת מאבקים קשים בין בני משפחת פישמן לעו"ד יוסי בנקל, המשמש כנאמן בתיק, מאבקים שכללו חילופי האשמות בין הצדדים, במסגרת הסאגה המכונה "פרשת פישמן".

לב המחלוקת סובב סביב שורה של בקשות שהגיש הנאמן לאחרונה לבית המשפט לביטול "מתנות" ו"הענקות" שהעניק פישמן-האב לרעייתו, לבנותיו ולבנו. לטענת הנאמן בנקל, מדובר למעשה בהברחת נכסים מתוכננת לאורך שנים ארוכות. חלק מהנכסים הועברו לילדים בעודם קטינים.

מנגד, המשפחה (הפישמנים) זועמת וטוענת כי הבקשות לביטול ההענקות סותרות את החוק, וכי עו"ד בנקל מתיימר ליצור עבור משפחת פישמן "מערכת חוקים מפלנטה אחרת". בין היתר, מדובר בבקשה לבטל העברת ארבע וילות בסביון לבני המשפחה, בקשות לביטול העברת מניות לבני המשפחה, וכן בקשה להורות על שיתוף בחובות ובנכסים בין אליעזר פישמן לרעייתו טובה.

כל הבקשות הללו התנקזו אל אולמו של הנשיא איתן אורנשטיין, אשר המליץ לצדדים, זה מכבר, ללכת להליך גישור. משאלה נעתרו להמלצה, מינה אורנשטיין את נשיא בית המשפט העליון בדימוס, השופט אשר גרוניס, למגשר בין הצדדים, בהסכמתם.

בחודשים החולפים התקיימו בפני גרוניס מספר ישיבות בנוכחות שני הצדדים - בני משפחת פישמן מחד, והנאמן מנגד - ועם כל צד בנפרד.

בשלב זה, לא ברור אם הגישור יניב פירות, ועד שיסתיים ההליך, לא יוכרעו הבקשות לביטול "המתנות" שהעניק פישמן לבני משפחתו. אולם הגישור אינו עוצר את המשך מימוש הנכסים בתיק פשיטת הרגל, או את שאר ההליכים והחקירות שמנהל הנאמן לאיתור נכסיהם של בני משפחת פישמן בעולם. כך, הולידו ההליכים באנגליה את הבקשה שהגישה המשפחה כעת לבית המשפט.

גילוי מלא:

איש העסקים, אליעזר פישמן, הוא בעל השליטה הקודם בחברת "מוניטין", המחזיקה (100%) בעיתון "גלובס". פישמן ואלונה בר און מבעלי השליטה הנוכחיים בחברה מצויים בסכסוך משפטי עסקי ואישי מתמשך.

עוד כתבות

בנימין נתניהו / צילום: יוסי זמיר

בהמשך להחלטת ועדת ההיתרים, היועמ"ש מורה לנתניהו להחזיר 300 אלף דולר שקיבל ממיליקובסקי

(עדכון) ● ועדת ההיתרים של מבקר המדינה דחתה היום באופן סופי את בקשת רה"מ לקבל סיוע במימון הוצאותיו המשפטיות בתיקים 1000, 2000 ו-4000 מאנשי עסקים זרים  - ולכן נתניהו צריך להחזיר את הכספים שקיבל מבן דודו ● ההחלטה התקבלה לאחר שנתניהו לא מילא אחר בקשת הוועדה להעביר לידיה פרטים מלאים על נכסיו והונו

עמירם ברקת / צילום: חן אסרף

מורה נבוכים לגירעון: מה הבעיה והאם צריך לדאוג?

בטח שמעתם על הגירעון החמור שמסתמן בשנת 2020, בגובה 4% מהתוצר ● מה הסיפור ומה זה בעצם אומר? ● "גלובס" עושה סדר

מימין: דרור פלדהיים ויואל בר-אל, מייסדי טראקס / צילום: יח"צ

טראקס רוכשת את שופקיק תמורת 200 מיליון דולר במזומן

מפתחת טכנולוגית ניהול המלאי בחנויות רכשה את שופקיק האמריקאית המפתחת פלטפורמת הטבות ללקוחות ● טראסק מתכננת להגדיל את צוות העובדים בישראל מ-250 ל-350 עובדים בשנה הקרובה

עסקה / צילום: Shutterstock

מגה אור של צחי נחמיאס מכרה מרכז לוגיסטי לרמי אונגר

אונגר ירכוש את המכרז ב-470 מיליון שקל ● המכירה צפויה להניב למגה אור רווח של 116 מיליון שקל לאחר מס ותזרים מזומנים חופשי בהיקף של כ-410 מיליון שקל ● בווליו בייס טוענים שהעסקה "מדהימה" וכי זו "התשואה הנמוכה ביותר אי פעם שבה מימשה חברה ציבורית בישראל נכס מניב

ארנון בר–דוד/ צילום: תמר מצפי

יו"ר ההסתדרות לרה"מ: המעורבות שלך נחוצה למניעת סגירת שדה דב

יו"ר ההסתדרות שלח מכתב דחוף לראש הממשלה במטרה לעצור את סגירת שדה דב, שאמורה להתבצע שבוע הבא ● "שעת האפס שקרבה מאמתת אותנו עם ההשלכות ההרסניות שעשויות להיות למהלך"

בורסת תל אביב  / צילום: רויטרס - Baz Ratner

נעילה מעורבת בבורסה בת"א: טבע איבדה 3.2%, בית שמש זינקה בכ-7%

היום צפויה להתקיים הצבעה נוספת באג"ח סדרה ג' של בי קומיוניקיישנס, שם צפוי רוב שיאפשר לנאמן האג"ח לאשר להנהלת החברה לחתום על העסקה ● הנציבות האירופית פתחה בחקירה נגד חברה בת של שפיר הנדסה ● כלכלי הראל: "בהסתכלות קדימה לשנים הבאות נראה שקיימים יתרונות בולטים לשוק המניות הישראלי"

מוצרי הנייר של חברת שניב / צילום: מצגת החברה,

שניב תרשום רווח הון של כ-10 מיליון שקל ממכירת נדל"ן

יצרנית מוצרי הנייר חתמה על הסכם למכירת מחסן ההפצה שלה באופקים, המשמש גם כמשרדי ההנהלה, תמורת כ-18.5 מיליון שקל ● החברה מקימה באופקים מבנה חדש בשטח של כ-12 אלף מ"ר אליו תועבר פעילות הייצור, האחסנה וההפצה, בהשקעה מוערכת של כ-60 מיליון שקל

מריו דראגי./ צילום:  רויטרס Vincent Kessler

מי יחליף את מריו דראגי? משחק הפוקר האירופי מתקרב לנקודת הכרעה

בתחילת השבוע הבא יתכנסו מנהיגי האיחוד האירופי כדי להחליט על שורת מינויים, ביניהם מחליפו של נשיא הבנק האירופי המרכזי, אשר יפרוש מתפקידו ב-1 באוקטובר ● הבחירה נעשית מאחורי דלתות סגורות, בעסקאות רבות אינטרסים ורוויות פוליטיקה ● שישה מועמדים בולטים, ואף לא אישה אחת, ניצבים נכון לעכשיו על קו הזינוק

זמי אברמן / צילום: איל יצהר, גלובס

סוף עידן בפלוריסטם: אברמן פורש מתפקיד המנכ"ל וימונה ליו"ר

זמי אברמן כיהן בתפקיד מאז 2005 ● בשנתיים האחרונות חלק אברמן את ניהול החברה עם יקי ינאי, אשר ישאר כעת מנכ"ל יחיד בחברה

דוד פורר / צילום: רפי דלויה	,

העסקה למכירת מניות השליטה בביקום צפויה להיחתם בשעות הקרובות

מוקדם יותר היום אישרו מחזיקי אג"ח ג' של ביקום את העסקה ברוב גדול ● קודם לכן נתנו את הסכמתם גם נאמן אגח ב' של ביקום ונאמני שתי סדרות האג"ח של חברת האם אינטרנט זהב ● סה"כ צפויים הרוכשים להשקיעה כ-485 מיליון שקל ברכישת השליטה בביקום

מסוק קרב נוחת על סיפון נושאת המטוסים האמריקאית אברהם לינקולן שבמפרץ הפרסי / צילום: רויטרס

האצבע הרועדת על ההדק: טראמפ הוא נשיא של אינטואיציות

לא רע אם מתעורר ספק אצל נשיא אמריקאי לפני שהוא מורה על מהלך צבאי עם פוטנציאל הרסני ● אבל אם הספק מייצג התכחשות להיסטוריה של מנהיגות ושל מעורבות, הוא צריך להדאיג את בעלי בריתה של ארה"ב ● הנשיא טראמפ מייצג אינסטינקט בדלני, ש"150 איראנים" הם רק ביטוי מקרי שלו ● פרשנות

ד”ר שלומית ווגמן–רטנר / צילום: רן יחזקאל

הכוח הבינלאומי למאבק בהלבנת הון מהדק את הפיקוח על מטבעות הקריפטו

ברשות לאיסור הלבנת הון, שהשתתפה בשבוע שעבר במליאת הארגון הבינלאומי FATF בפלורידה, אומרים כי יש צורך דחוף בהתקנת צו איסור הלבנת הון בישראל שיחול על נותני השירותים במטבעות דיגיטליים, "על-מנת לאפשר את צמיחת הסקטור, תוך עמידה בכללים הבינלאומיים"

חגיגות הניצחון של תומכי אקרם איממוגלו באיסטנבול / צילום: Kemal Aslan, רויטרס

סימני דמוקרטיה בטורקיה: מה אפשר ללמוד מהתבוסה של ארדואן באיסטנבול

אקרם איממוגלו, ממפלגת האופוזיציה (CHP), זכה אתמול בראשות העיר הגדולה והחשובה במדינה ● המכה הפוליטית באיסטנבול היא איתות אזהרה לארדואן שעליו לרסן את שלטונו הסמכותני, אבל הוא מעולם לא לקח בקלות תבוסות פוליטיות או אחרות ● הלירה הטורקית מזנקת בכ-1% מול הדולר ● פרשנות

מבקר המדינה יוסף שפירא, ועידת ישראל לנדלן / צילום: איל יצהר

המסקנה העגומה והמתבקשת שעולה מדוח מבקר המדינה: מישהו משקר לנו

שבועיים בלבד אחרי שהגורמים המקצועיים של המשרד להגנת הסביבה פרסמו שרמת הזיהום במפרץ ירדה באופן משביע רצון, מגיע דוח מבקר המדינה וקובע: אזור המפרץ הוא ממוקדי הזיהום הסביבתי הבולטים בישראל, ומתאפיין בתחלואה עודפת של מבוגרים בסרטן ובהחמרה של אסתמה אצל ילדים ● אין דרך אחרת להגיד את זה: מישהו כאן מסבן אותנו ● פרשנות

בניין הבורסה של ניו יורק בוול סטריט / צילום: רויטרס, Mike Segar

יציבות בוול סטריט; הזהב דוהר לשיא של 6 חודשים

המדדים המובילים בארה"ב נסחרים ללא שינוי מהותי בציפייה לפסגת ה-G20 בהמשך השבוע ● המיזוג בין בריסטול מאיירס לסלג'ן מתעכב ברקע לדרישות רגולטוריות ● הבורסה באיסטנבול עלתה ב-1.2% ברקע לתבוסה של ארדואן ● נעילה מעורבת באירופה, הדאקס איבד 0.6% ● הנפט מעל ל-58 דולרים לחבית

משה כחלון ורוני חזקיהו / צילומים: כדיה לוי, איל יצהר, עיבוד: טלי בוגדנובסקי

הממשלה אישרה קיצוץ רוחבי במשרדי הממשלה בפעם ה-15: לאן הולכים מכאן?

ברקע הגירעון התופח וחרף התנגדותם של השרים גלעד ארדן וחיים כץ, הממשלה אישרה קיצוץ רוחבי נוסף - כ–1.2 מיליארד שקל - שיפגע בכל משרדי הממשלה ● נגיד בנק ישראל טוען שלממשלה הבאה לא יהיה מנוס מהעלאת מסים והטלת גזירות על הציבור ● האם אנחנו במשבר עמוק או בעוד ירידה קלה בדרך לעלייה?● שתי דעות

שוחד / צילום: שאטרסטוק

כתב אישום נגד אב ובנו שחשודים במתן שוחד לבכירים בתע"א

על פי החשד, שלום אחרק ובנו עומר להט נתנו שוחד לבכירים בתע"א בתמורה לקידום זכייתם במכרזים ● לפי כתב האישום, השניים נתנו לראש תחום רכש וקבלנות משנה במל"מ שוחד בסך כמאה אלף שקל במזומן, וכן הציעו אחוזים מכל הזמנת עבודה שתועבר לחברה ● עובדי התע"א דיווחו על הצעות השוחד למשטרה

שרי רייט־פילו, דבי קנדל, מליסה בינפלד ונעמי מרילס / צילום: טל שפירא,

מיועצים משפטיים למותג רשת: מי למדו לשפר את הרושם הדיגיטלי

וגם: עו"ד פנינת ינאי מונתה ליועצת המשפטית של לשכת המסחר ישראל-אפריקה

בנימין נתניהו בקלפי / צילום: חיים צח-לעמ"

חוסר השקיפות של נתניהו מול ועדת ההיתרים: מה יש לו להסתיר?

ועדת ההיתרים לא יכלה להסתפק בהצהרות ההון שנתניהו העביר למבקר המדינה, כי לדבריה, הן אינן שלמות ● התנהלותו של רה"מ מול ועדת היתרים לאורך כל הדרך נגועה בחוסר שקיפות, שמעלה חשש שלנתניהו יש מה להסתיר ● פרשנות

דלית זילבר / צילום: ניב קנטור	,

מנכ"לית מינהל התכנון: "תמ"א 38 מסיימת את הדרך"

את הדברים אמרה דלית זילבר בפאנל בנושא דיור בו חשפה כי מינהל התכנון יחל לתכנן שכונות שלמות בערים, תכנון שיחליף את התמ"א הנקודתית ● מנהל רשות מקרקע ישראל עדיאל שמרון הבהיר לממשלה: "הכנסות רמ"י תלויות בפינוי שדה דב" , הוא גם קרא להמשיך את תוכנית מחיר למשתכן