גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

ראש הלשכה ששלט במינוי שופטים מאבד את זה?

שנה רעה עוברת על עו"ד אפי נוה, והדבר המדאיג הוא שיכול להיות שהרע עוד לפניו

אפי נוה ואיילת שקד / צילום: פוטו מרסלו
אפי נוה ואיילת שקד / צילום: פוטו מרסלו

מחול השדים שמתחולל בימים האחרונים סביב יו"ר לשכת עורכי הדין, עו"ד אפי נוה, הוא עוד שיא שלילי בשנה רעה שממילא עוברת על נוה, גם ברמה האישית וגם ברמה הציבורית. והדבר המדאיג מבחינתו של נוה הוא שיכול להיות שהרע אולי עוד לפניו.

עד הימים האחרונים, נוה ואוהדיו הרבים היו משוכנעים שהוא ישרוד את העמדתו לדין פלילי בפרשת הברחת הגבולות' ויוכל להמשיך לכהן כיו"ר הלשכה למרות העמדתו לדין פלילי. בדומה למקרים אחרים שאנחנו מכירים של אנשי ציבור אחרים שחשודים בפלילים, במקום לקחת אחריות על מעשיו - כיאה למנהיג של ציבור גדול שאמור לשמש דוגמה - נוה יצא במסע תקשורתי שמטרתו להמעיט מחומרת המעשים עד כדי ביטול מוחלט שלהם. 

נוה אמנם הודה כי סייע לזוגתו לצאת ולהיכנס מהארץ ללא אישור, אך טען כי מדובר במקרה פעוט וחסר חשיבות. נוה גם יצא במתקפה חסרת תקדים על פרקליט המדינה, עו"ד שי ניצן. בראיון לעמרי אסנהיים ב"עובדה", נוה האשים את ניצן כי הוא הגיש את כתב האישום נגדו בפרשת הברחת הגבולות כדי למנוע מנוה להמשיך לכהן כראש הלשכה. זאת, מחשש שנוה עלול למנוע את מינויו של ניצן לשופט בבית המשפט העליון.

אולם עוד קודם להגשת כתב האישום נגד נוה, היו סממנים לא מעטים לכך שמשהו רקוב בממלכת לשכת עורכי הדין - שראש הלשכה האהוד ורב-העוצמה שהצליח לכרות ברית עם שרת המשפטים איילת שקד, ובאמצעותה לשלוט במינויים של שופטים, הולך רחוק מדי, שהוא מאבד את זה, שהוא "משתין מהמקפצה".

בובות של נוה בוועדה

ב-27 באפריל 2018, כתב הח"מ כי "כמו דדלוס, שהגביה עוף למרומים עם כנפי הנוצות והדונג שלו בהתעלמו מהסכנה, גם נוה לוקה לעתים בהיבריס (חטא הגאווה) ואינו מבין את האחריות הציבורית הנגזרת מהתפקידים הבכירים שאותם הוא ממלא ואת הסכנות שבפעולותיו".

זה בא לביטוי, למשל, באופן שבו נוה פעל למינוי ולקידום שופטים. למרות שהוא לא כיהן עד ספטמבר 2017 בוועדה לבחירת שופטים, פעלו שני נציגי לשכת עורכי הדין בוועדה כמעט כבובות של נוה ועשו כמצוותו. נוה גם הודה בכך באותו תחקיר מפורסם של "עובדה". הדבר הביא לתלות גדולה מאוד וגדולה מדי של השופטים בנוה. שופטים שונים מצאו לעצמם תירוצים משונים כדי לא להתעמת עם נוה, שגורלם המקצועי היה תלוי בו.

כך, למשל, באפריל 2018 השופט גלעד הס פסל את עצמו מלדון בתביעת הדיבה שהגיש נוה נגד שרון שפורר, בנימוק המוזר שלפיו "המניעות נוצרה בשל שינוי נסיבות שאירע לאחרונה, שבו הצטרפה בת זוגי, עו"ד שרון לובצקי-הס, כשותפה במשרד עורכי הדין עמית-פולק-מטלון, אשר לחלק משותפיו קשר עם נוה".

אולם מאוחר יותר קיבל בית המשפט העליון את ערעורה של שפורר על החלטת השופט לפסול את עצמו בנסיבות הללו, וכפה עליו לדון בתביעת נוה ולשכת עורכי הדין. נשיאת העליון, השופטת אסתר חיות, פסקה כי העובדה שבת זוגו של השופט הס עובדת כשותפה במשרד שבו אחד השותפים מקיים קשרי חברות עם עו"ד נוה - "אין די בה כדי להצביע ולו מבחינת מראית פני הדברים על חשש המצדיק את פסילת המותב".

ריצה לעבר תביעות דיבה

ביטוי נוסף להתנהלות של נוה היה הקושי שלו לקבל ביקורת ובנטייה שלו לרוץ ולהגיש תביעות לשון הרע נגד מי שמבקר אותו. כל אדם רשאי לשמור ולהגן על שמו הטוב, אבל מראש לשכת עורכי הדין מצופה היה שיהיה יותר זהיר בנקיטת הליכים משפטיים נגד מבקריו, ושיבין שעם האחריות באה גם ביקורת. אגב, שתיים מהתביעות הגיש נוה נגד "גלובס" גם בעקבות פרסומים בעיתון על התנהלות הלשכה בראשותו.

נוה הלך רחוק מדי גם כשבחר לתקוף בסגנון משתלח את המפקחת על הביטוח לשעבר, דורית סלינגר, באומרו כי היא המפקחת "הגרועה שהייתה מאז ומעולם". מבלי להיכנס לדיון העקרוני ביחס לטיב ההחלטות של סלינגר, נוה צריך היה להימנע מלנצל את כוחו לרעה ולתקוף את סלינגר בכובעו כראש הלשכה, שכן בכובעו הפרטי הוא מתפרנס מייצוג של חברות ביטוח; ואם נוה כבר החליט לבטא עמדה ביקורתית כל-כך נגד סלינגר, מוטב היה אם היה בוחר בסגנון אחר, פוגעני פחות, מנומס ומכבד יותר. אבל זה לא הסגנון של נוה.

אז נכון, נוה הוא בסופו של דבר פוליטיקאי, ובפוליטיקה יש כידוע גם הרבה לכלוך. המשורר נתן אלתרמן הזהיר פעם מפני זלזול של הציבור ממקרים שהם לכאורה פעוטי-ערך. "גַּם בִּקְטַנּוֹת חוֹבָה לִנְגֹעַ לִפְרָקִים. וְאַל נֹאמַר שֶׁהַמִּקְרֶה הוּא מִיקְרוֹסְקופִּי... בַּמִיקְרוֹסְקוֹפּ, אַחַי, נִגְלִים הַחַיְדַּקִּים", כתב אלתרמן ("מקרה פעוט", דבר, 17 באוגוסט 1945). וכשהחיידקים מתפשטים, לעתים זה כבר מאוחר מדי מכדי למנוע את התפרצות המחלה.

למרות הכול, יש לקוות שהשמועות האחרונות, שמציפות את הרשתות החברתיות בעניינו של נוה, יתבררו כלא נכונות. כי אם הן יתבררו כנכונות - אמון הציבור במערכת המשפט והחוק, שממילא נמצא בשפל, יגיע לשפל חדש. 

ובנוסף, לגבי השמועות, צריך לזכור גם היום שפעמים לא מעטות בעבר, פרשות שהתפוצצו בקול גדול הסתיימו בקול ענות חלושה. יש לקוות לטובתו של נוה כי כך יקרה גם הפעם ".

*** חזקת החפות: ההליך המשפטי הפלילי נגד עו"ד אפי נוה עודנו בעיצומו. נוה לא הורשע בכל עבירה, ועל כן הוא זכאי ליהנות מחזקת החפות.

עוד כתבות

גדעון סער / צילום: טל שניידר, גלובס

גדעון סער: בבלפור מפיצים עליי עלילות קונספירציה מופרכות והזויות

סער התייחס לחשבון הטוויטר של יאיר נתניהו ובו ציוץ מחדש לתזה שהופצה הבוקר על ידי בעל הטור גדי טאוב, לפיה סער ימשוך שליש סיעת ליכוד איתו כדי לכונן ממשלה עם כחול לבן

מטריקס / צילום: איל יצהר

מכפילי הרווח של חברות ה-IT מעוררים מחשבה: האם זה הזמן לדלל החזקות?

מניותיהן של ארבע החברות הישראליות הגדולות בסקטור טכנולוגיות המידע - מלם-תים, חילן, וואן ומטריקס - נסקו במאות אחוזים בחמש השנים האחרונות ● האם יש הצדקה מלאה להתארכות מכפילי הרווח במגזר?

יואל בר אל / צילום: איל יצהר, גלובס

"זה עולם קשה, קר ואכזר": הכירו את היזם שמלמד את רשתות השיווק מה קורה בחנויות שלהן

חברת Trax מלמדת ספקים וקמעונאיות מה מתרחש בחנויות - ממלאי המוצרים ועד אופטימיזציה של המדפים ● יואל בר־אל, מייסד-שותף, מספר ל"גלובס" על העבודה מול הקמעונאיות ועל החברה שהצליח להציל מפירוק ● האזינו לפודקאסט ההייטק "רוד שואו" 

שאול שני / צלם: תמר מצפי / צילום: תמר מצפי

לאחר שנכשל בניסיון להנפיק בלונדון: שאול שני מוכר את ECI בשליש מהשווי שלפיו נרכשה ב-2007

הרוכשת האמריקאית ריבון תשלם 450 מיליון דולר עבור חברת ציוד התקשורת למודת המשברים ● משקיעי ריבון לא אהבו את העסקה, ומניית הרוכשת איבדה כשליש מערכה בתוך יומיים - גם על רקע עזיבת המנכ"ל וגיוס חוב מתוכנן של חצי מיליארד דולר למימון הרכישה ופרעון חובות ECI ● הערכות: לא צפויים פיטורים מאסיביים ב-ECI בעקבות הרכישה

סמי תותח, יו"ר ומנכ"ל זמני של מטומי / צילום: יח"צ

אג"ח מטומי מזנקת: דיווחה על הסכם למכירת החברה הבת טים אינטרנט ב-46 מיליון אירו

אם המכירה תצא לפועל, תוכל החברה החבוטה לפרוע את מלוא החוב שלה למחזיקי האג"ח ● מטומי מחזיקה ב-90% ממניות טים אינטרנט, שהיא למעשה פעילותה היחידה ● כ-19.1 מיליון אירו מהסכום יועבר ל-Rainmaker, מייסדי טים אינטרנט שמכרו למטומי את ה-90%

בני גנץ / קרדיט צילום: שריה דיאמנט

התוכנית שהקפיצה את נתניהו: 4 ימים לתום המנדט זה מה שמתכנן בני גנץ

ערב פגישתו עם נשיא המדינה, יו"ר כחול לבן מתכנן לקיים מו"מ להרכבת ממשלה צרה שתתבסס על מיעוט בכנסת, תוך תמיכת הרשימה המשותפת מבחוץ ● פנה לנתניהו ברשתות החברתיות: "אעשה הכול כדי למנוע ממך לגרור את אזרחי ישראל למערכת בחירות בפעם השלישית"

מייסד חברת מיקרוסופט ביל גייטס / צילום: Sandrine THESILLAT, רויטרס

שוב האיש העשיר בעולם: ביל גייטס עקף את ג'ף בזוס

עפ"י דיווח ב"בלומברג", ביל גייטס הוא שוב האיש העשיר בעולם ● הונו מוערך ב-110 מיליארד דולר, בעוד שג'ף בזוס במקום השני מוערך ב-108.7 מיליארד דולר

קונים בדיזנגוף סנטר/ צילום: שלומי יוסף

נתוני צמיחה מפתיעים לטובה: התוצר של המשק הישראלי זינק ב-4.1% ברבעון השלישי

כך לפי האומדן הראשון של הלמ"ס ● נתון הצמיחה מקטין את ההסתברות להורדת ריבית בסוף החודש ● העלייה מיוחסת בעיקר לצריכה הפרטית

מלחמת סחר / צילום: שאטרסטוק

לקראת השבוע בשווקים: חדשות משיחת הסחר יטו את הכף; "הסיכון מפני אירועים משבשים גדול מהסיכוי להמשך עליות"

המדדים בוול סטריט בשיא כל הזמנים, המשקיעים דרוכים לקראת עדכונים על יחסי סין-ארה"ב; יניב חברון: "שלב ראשון להסכם מגולם בשוק" ● עונת הדוחות מגיעה לישורת האחרונה ● השבוע יפורסמו פרוטוקולי הפד מישיבתו האחרונה ● התחזית השבועית של "גלובס"

קובי הבר, מנכ"ל ביטוח ישיר / צילום: כפיר סיון

כיוון חדש לביטוח ישיר: תמכור פוליסות חיסכון בדמי ניהול נמוכים

איי.די.איי ביטוח, שמחפשת מנועי צמיחה חדשים, תשווק פוליסות בדמי ניהול בגובה 0.55% מהצבירה, נמוך בהרבה ביחס למקובל בחסכונות קטנים  ● המינימום לפתיחת פוליסה - הפקדה חד–פעמית של 5,000 שקל או הפקדה חודשית של לפחות 200 שקל

גיל שרון / צילום: תמר מצפי

הכנסות גולן טלקום ברבעון השלישי צמחו ב-5.6% ל-136 מיליון שקל

חברת הסלולר דיווחה על כ-923 אלפי מנויים פעילים ברבעון, גידול של כ-17,000 מנויים מהרבעון הקודם

פרופ' אמיר ירון, נגיד בנק ישראל / צילום: איל יצהר, גלובס

הכלכלה לא מחכה לממשלה: למה לא כדאי להתלהב מנתון הצמיחה הגבוה של הרבעון השלישי

אומדני הלמ"ס שדיווחו על צמיחה של 4.1% ברבעון השלישי של 2019 הפתיעו את השווקים שציפו למספר נמוך הרבה יותר • אלא שמבט עומק לתוך רכיבי הצמיחה מגלה כי השמחה הייתה מוקדמת מדי, והאפשרות להורדת ריבית בשבועות הקרובים עדיין על הפרק

מטוס איירבוס / צילום: רויטרס

מטוס איירבוס שאינו מוחכר יסב לגלובל כנפיים הפסד של 6 מיליון דולר ברבעון השלישי

גלובל כנפיים עדכנה בחודש ספטמבר, בעקבות קריסתה של תומאס קוק, כי היא מחכירה לה מטוס איירבוס 330-300, וכי יתרת דמי החכירה העתידיים להם היא זכאית ממנו עומדת על יותר מ-9 מיליון דולר

טל קדם / צילום: תמר מצפי

לא רק ניהול קרנות נאמנות: הראל פיננסים תשיק עוד קרן לנכסים אלטרנטיביים

בית ההשקעות של קבוצת הביטוח הראל יוצא לדרך עם קרן שמתמחה בהשקעה בחוב בארה"ב בגיבוי בטוחות נדל"ן ● היקף הגיוס המתוכנן בקרן החדשה - 350 מיליון שקל

מנסור עבאס, יו"ר רע"ם / צילום: דוברות הכנסת

יו"ר רע"ם: הצוות של נתניהו ניהל איתי מו"מ לתמיכה בממשלת 60 ח"כים

ח"כ ד"ר מנסור עבאס סיפר הבוקר בגל"צ כי בין סוף אפריל למאי 2019 הוא ניהל מו"מ עם ח"כ מיקי זהר, נתן אשל ושר בכיר בליכוד ● ההצעה הפוליטית כללה תמיכה עקיפה בממשלת 60 ח"כים בראשות נתניהו, תוך הסכמת רע"ם שלא להצביע נגד הממשלה

קק"ל / צילום: איל יצהר

אלו חמשת משרדי הפרסום שמתמודדים על תקציב קק"ל

ל"גלובס" נודע כי משרדי הפרסום באומן-בר-ריבנאי, אדלר-חומסקי, יהושע TBWA, בלנקו וגל-אורן עלו לשלב הסופי ● לפי מסמכי המכרז, תקציב הפרסום של קק"ל עומד על 7 מיליון שקל

נתניהו בכנס "חירום" בגני התערוכה / צילום: שלומי יוסף, גלובס

"עם הרשימה המשותפת אתה הולך להקים ממשלה? מה עובר לכם במוח?"

כך אמר ראש הממשלה נתניהו הערב ב"כנס חירום" שערך בגני התערוכה ● נתניהו הוסיף כי "בכל זאת, בזמן שהאזרחים שלנו הותקפו בטילים, באותו זמן בדיוק אתם מנהלים משא ומתן עם חברי כנסת התומכים בארגוני הטרור ורוצים להשמיד את המדינה"

מתקן הפקת נפט של ארמקו./ צילום: רויטרס

ארמקו תנפיק מניותיה לפי שווי של 1.7 מיליארד דולר, פחות מהצפוי

ארמקו תנפיק ב-IPO כ-3 מיליון מניות בכ-8 דולרים ליחידה ● הנסיך הסעודי בן סלמאן קיווה להנפיק 1.5% ממניותיה של חברת הנפט הסעודית לפי שווי של 2 מיליארד דולר

הראל ויזל, מנכ"ל ובעלים קבוצת פוקס  / צילום: שוקה כהן, יח"צ

הנשר נחת: איחוד תוצאות אמריקן איגל הקפיץ את רווחי פוקס ברבעון, למרות ירידה במכירות חנויות זהות

קבוצת האופנה סיימה את הרבעון השלישי ברווח של 116 מיליון שקל, עיקרו בגין מעבר להחזקת שליטה באמריקן איגל ● דיווחה על עלייה בפעילות במותגים החדשים ושיפור בפעילות אתר טרמינל איקס ומועדון כרטיס האשראי ● מניית פוקס קרובה לשיא ומשקפת לה שווי של כ-2 מיליארד שקל

מפעל זהר דליה בקיבוץ דליה / צילום: דוברות המשרד להגנת הסביבה

קנס של 1.1 מיליון שקל למפעל בקיבוץ דליה בגין זיהום אוויר

לפי המשרד להגנת הסביבה, מפעל "זהר דליה", המייצר חומרי גלם למוצרי ניקוי וטואלטיקה, פלט מזהמי אוויר בריכוז גבוה מהמותר ועבר על חוק אוויר נקי