גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

נת"י תקדם את הפרויקט להקמת המסילה החמישית והשישית באיילון

על פי הערכות מנכ"ל נתיבי ישראל ניסים פרץ, תקציב הפרויקט יעמוד על כ-35 מיליארד שקל ● החברה מתכננת להקים מפרדות קשיחות במקטע הדרומי של כביש 90

נתיבי איילון / צילום: איל יצהר
נתיבי איילון / צילום: איל יצהר

מנכ"ל נתיבי ישראל, ניסים פרץ, הציג היום (ג') את תוכנית העבודה של החברה לשנה הקרובה בתדרוך העיתונאים שהתקיים במשרדי החברה באור-יהודה. פרץ חשף כי בשבוע שעבר שר התחבורה ושר האוצר נתנו אור ירוק לנתיבי ישראל לצאת לדרך בקידום המסילות החמישית והשישית באיילון - אחד ממיזמי התחבורה הגדולים בישראל שעד היום היו לא קודם באופן רשמי. על פי הערכת של מנכ"ל נת"י, תקציב שתי המסילות יעמוד על כ-35 מיליארד שקל. מדובר באחד הפרויקטים המורכבים לביצוע נוכח העובדה שמרביתו המוחלט יבוצע באמצעות מינהור - משפיים בצפון ועד תחנת תל-אביב ההגנה בדרום. מועד סיום של פרויקט שאפתני זה שאמור לפתור את "פקק הרכבות" באזור המרכז טרם נקבע, אך על פי הערכות מדובר על שנת 2030.

בנוסף, פרץ דיבר באופן נרחב על כביש 90 אשר עלה לאחרונה לכותרות והוגדר כ"כביש הדמים" נוכח שתי תאונות קטלניות תוך שבוע אחד אשר גבו את חייהם של 17 אנשים. פרץ הציג היום את המסקנות של הוועדה המקצועית שהוקמה בהנחיית שר התחבורה והמודיעין ישראל כ"ץ לאחר התאונות הקשות.

על פי פרץ, סל הפתרונות המיידי יכלול "שינון" קו ההפרדה בין הנתיבים שיסב את תשומת ליבם של הנהגים שיסטו מהנתיבים - דבר שמסתיים בהרבה מקרים באובדן חיי אדם בכביש זה. בנוסף בטווח המיידי יורחבו השוליים במקומות שניתן מבחינה סטטוטורית.

בטווח הבינוני בכוונת החברה להקים מפרדה קשיחה בין הנתיבים בשיטת פריסה של "5-3" , כלומר, במקטע הדרומי של הכביש יוקמו מפרדות קשיחות לאורך 5 קילומטר ואחרי זה 3 ק"מ יהיו ללא מעקות על מנת לאפשר עקיפות נוכח התנועה המאסיבית של המשאיות בכביש. הפתרון המלא אשר כולל שידרוג של כל הכביש והפיכתו לכביש בעל שני נתיבים לכל כיוון והפרדה קשיחה לכל אורכו, על פי פרץ, מוערך בתקציב של כ-15 מיליארד שקל.

פרץ הדגיש כי מיום כניסתו לתפקיד החברה שמה דגש על הטיפול ב"כבישים אדומים", בהתאם לכך נפתח אגף חדש שתפקידו איתור מוקדי סיכון בדגש על פניות שמאלה הנחשבות למסוכנות. לדברי פרץ, עד היום החברה טיפלה ביותר מ-80 פרויקטים אותם הגדירה כמוקדי סיכון, וישנם עוד כ-40 פרויקטים פתוחים. "מבחינתנו כל כביש שיש בו תאונה עם הרוגים הופך למוקד סיכון", אמר.

33 פרויקטים של נתיבי תחבורה ציבורית וחיבור של מסילת השרון

לדברי פרץ על מנת לייצר מענה לגודש בכבישי ישראל החברה מקדמת בימים אלה 33 פרויקטי נתיבי תחבורה ציבורית לאורך 260 ק"מ - רובם במרכז הארץ. פרץ הציג נתון לפיו נכון להיום בשעות העמוס ברכב פרטי ממוצע ישנם 1.2 נוסעים ובעיית הפקקים תיפתר כאשר מספר זה יעלה ל-1.5. לתפיסת פרץ, על מנת לפתור את בעיית הגודש בכבישים וכן להילחם בתאונות הדרכים, החברה צריכה לעבור מהגישה של "בקרת התנועה" לגישת "ניהול התנועה".

בנוסף, פרץ אמר כי במסגרת פרויקט המסילה המזרחית, שמתוקצב ביותר מ-10 מיליארד שקל, נתיבי ישראל תבצע את החיבור בין המסילה המזרחית למסילת השרון ודרכה לתחנות בתל-אביב. פרויקט מסילת השרון שהושלם בשנה שעברה טרם חובר למסילת החוף ובכך מהווה מעין "פיל לבן" של הרכבות. המשמעות היא שכיום הנוסעים ברכבת מהתחנות ברעננה נאלצים לבזבז יותר מחצי שעה על מנת להגיע לתחנת תל-אביב ואילו לאחר חיבור המסילות שיתבצע השנה באמצעות רכבת ישראל זמן זה יתקצר בחצי.

בהמשך פרץ התייחס לפרויקט החשימול של הרכבת שבחלקו יבוצע על ידי החברה: "אמרתי לשר: הרכבת צריכה לעסוק בהפעלת הרכבת, לעסוק במתן שירות". בהתייחסו לקו המהיר לירושלים שהשקתו לוותה בתקלות רבות פרץ אמר: "מותר שיהיו תקלות. אבל לקחת רק חברה אחת (חברת סמי הספרדית - ס.ג.) לביצוע הפרויקט זה היה שיקול מוטעה. הייתי רוצה לראות כמה חברות בינלאומיות ולעשות תחרות. החברה שהיא לא טובה צריכה ללכת הביתה".

התקציב לחומש הנוכחי - 57.4 מיליארד שקל

תכנית העבודה של החברה מחולקת לחומשים, כאשר התקציב של החומש הנוכחי שיסתיים ב-2021, עומד על 57.4 מיליארד שקל. מתוך סכום זה 11.6 מיליארד שקל - פרויקטים המשכיים מהחומשים הקודמים (כמו, למשל כביש 531), 17.5 מיליארד שקל מוקדש לפרויקטים חדשים ו-5.5 מיליארד שקל לפרויקטי התחבורה הציבורית. במהלך 2019 החברה תפרסם 23 מכרזים בהיקף כולל של 5.5 מיליארד שקל ( 13 מכרזי כבישים, 6 רכבות 4 הרחבות).

על פי דוח הבקרה של מטעם משרד האוצר שהציג מנכ"ל החברה הממשלתית, מתוך 15 פרויקטים שנבדקו, עליהם אמונה נתיבי ישראל, 4 פרויקטים אינם עומדים בלוחות הזמנים, 3 פרויקטים יקדימו את מועדם, ו-8 פרויקטים צפויים להיפתח במועד המתוכנן. מבחינת התקציב על פי אותו הדוח שהוצג "החברה עומדת ביעד התקציב ב-28 פרויקטים מתוך ה-29 פרויקטים שבביצוע ו-8 מתוכם בחיסכון ביחס לדוח המוכנות למכרז".

לדברי עודד שמיר, יושב ראש הדירקטוריון של נתיבי ישראל, "כשהגעתי לחברה הייתה כאן תקופה של מבוכה אחרי הפיטורים של המנכ"ל הקודם. לא ידעתי לאן אני נכנס, ונפלתי ישר לתוך חקירות המשטרה והבנתי שחייב להיות כאן שינוי בחברה. בחרנו את המנכ"ל מתוך עשרות מועמדים והחלטנו לשנות את פני החברה. והחברה הזאת לפי התפיסה שלי השתנתה לגמרי. גם מבחינת יכולת הביצוע וגם חזר האימון של מוסדות המדינה - שר התחבורה, משרד האוצר החשכ"ל. ורק לפני כמה שנים שקלו לסגור את החברה בכלל".

"החברה עומדת היום ב-100% ממשימותיה. קיבלה את כמה משימות שלא היו ברורות מאליהן כמו הקמת שני שדות התעופה, המסילה הרביעית, החמישית והשישית באיילון. ניתן לומר שהחברה היא הטובה ביותר בתחום התשתיות. היא זוכה באימון גם של רה"מ וגם של שרים אחרים", סיכם שמיר.

עוד כתבות

משרד המקרקעין נגד האוצר - 7 כתבות הנדל"ן שעשו את השבוע / צילומים: איל יצהר, אלכס קולומויסקי, ידיעות אחרונות. עיבוד: טלי בוגדנובסקי

דמרי מפתיע, בלמ"ס מחביאים נתונים והקרב על החול. כותרות הנדל"ן

יגאל דמרי הפתיע את השוק כשהודיע השבוע על מגעים לרכישת חברת הנדל"ן אחים דוניץ ● ברשות המסים מזכירים שההחלטה על העלאת מס הרכישה ל-8% מסתיימת בסוף השנה, ואיזה ראש עיר אישר להרוס את בניין העירייה של עצמו

חברות פרויקט הדירקטוריות התאגידיות (CWDI) הבינלאומי פותחות את המסחר  בבורסה במדרידתת ייצוג עולמי / צילום: רויטרס

בבנקים, בקופות החולים ובהייטק: באיזה ענף יש הכי מעט נשים בדירקטוריונים?

נשים בדירקטוריון מעמיקות יותר, מנוסות ומאזנות את תאוות הסיכון של עמיתיהן הגברים ● שורה של מחקרים מצביעים כבר שנים על התועלת, אז למה הייצוג עדיין חסר

נפגעי הקורקינטים והאופניים החשמליים - 19 בפברואר

אתמול באיכילוב: 5 נפגעים בתאונות קורקינט ואופניים חשמליים

מדי יום "גלובס" ובית החולים איכילוב מדווחים על מספר הנפגעים מתאונות שבהן מעורבים כלי רכב חשמליים: אופניים וקורקינטים

המנות של מסעדת שיינע / צילום: אפיק גבאי

בשיינע, האווירה לא באה על חשבון האוכל

במסעדת הגורמה שיינע האווירה רומנטית והאוכל מפואר ועדין - לפעמים יותר מדי

היקב של בראד פיט ואנג'לינה ג'ולי / צילום: יחצ

רוזה בחורף: מסתבר שזה המשקה האולטימטיבי לעונה

זה הזמן להחזיר למרכז הבמה את יינות הרוזה - הכיף הגדול של עולם היין והמשקה האולטימטיבי לעונה

איילת שקד / צילום: כדיה לוי

מפלגת ימינה ניסתה לעשות צחוק ממשבר האקלים וחטפה מהגולשים

מפלגת ימינה העלתה סרטון הלועג למשבר האקלים, וחטפה ביקורת מהגולשים, וגם מפעילי המפלגה ופעילי סביבה בציונות הדתית ● עידו בוכמן, מנהל הפורום הסביבתי בבית היהודי: "אילו זה היה תלוי בי הייתי גונז אותו כבר היום. מישהו במחלקת ה"קופירייט" עשה טעות חמורה"

מונית גט טקסי / צילום: : רונן בוידק

בקשה לתביעה ייצוגית של 150 מיליון שקל נגד גט ישראל: "לא רוצים ערבים"

לטענת התובעים, האפליקציה נותנת ללקוחות אפשרות להבטיח שהם לא יקבלו נהג ערבי ● "הם נותנים לזה משמעות דתית. אבל למעשה, מדובר בתוקף לשירות גזעני" ● מגט נמסר: "החברה מתנגדת באופן נחרץ לכל סוג של אפליה"

טראמפ ופוטין / צילום: רויטרס - Kevin Lamarque

המודיעין בארה"ב: רוסיה שוב מתערבת בבחירות 2020 לטובת טראמפ

ההערכה הושמעה בתדרוך מודיעיני לצירי בית-הנבחרים ● טראמפ זועם על החשיפה: "מספקת תחמושת לדמוקרטים" ● פיטר את ראש המערך המודיעין הלאומי והחליפו באחד מנאמניו, שאין לו שום ניסיון בעבודה מודיעינית

כלב ברחבת הוותיקן / צילום: Andrew Medichini, AP

מהקורונה ועד הודו: 10 תמונות מהעולם שעשו לנו את השבוע

סוף השבוע הגיע וזה זמן טוב להעיף מבט אחורה על אירועי העולם ● התמונות שאספנו עבורכם פותחות צוהר לאירועים גדולים וקטנים מסביב לגלובוס ● הם לאו דווקא האירועים הכי חשובים בעולם, אלא רגעים מיוחדים שנלכדו בעדשת המצלמה ● שבוע טוב

תצפית מלמעלה - נווה אילן ירושלים / יח"צ

האם הסכסוך בין ועד החדשות 13 להנהלת הערוץ בדרך להסלמה?

ועד החדשות 13 הודיע כי כניסת של נציגי רשת למשא ומתן הביאה להגדלת הפערים בין הצדדים ● עוד אמר הוועד כי אם לא תהיה התקדמות בשיחות, יורה הוועד כבר ביום שני הקרוב על נקיטת צעדים ארגוניים

מרכז קניות בטייוואן בסוף ינואר, לאחר התפרצות וירוס קורונה בסין / צילום: AP

"אוניית הקורונה משולה לכדור הארץ - כולנו כרגע על הסיפון שלה"

"את הדילמות שראינו על הספינה נראה בעוד ועוד מקומות" אומר פרופ' חגי לוין מומחה בבריאות הציבור: "חשוב מאוד שישראל תיערך למגפה עולמית שעלולה לשנות את כל החיים שלנו" ● מדוע בכל זאת הוא מודאג בעיקר מדברים אחרים? ● האזינו לפודקאסט "הצוללת"

המאבק של קנזו / צילום :  באדיבות נטפליקס

בינג' אין ג'פאן - על הסדרה "המאבק של קנזו" ("גירי/האג'י")

"המאבק של קנזו"- קופרודוקציה של "נטפליקס", ה-BBC והטלוויזיה היפנית - היא סדרה ראויה ומותחת, אך מוחמצת

האישה היחידה בחדר / צילום: יעל שינקר, גלובס

140 חברות ישראליות, רק 24% נשים בדירקטוריונים: הרשימה המלאה

מה משותף לצ'ק פוינט, בזן, הבנק הבינלאומי, שיכון ובינוי וסלקום? בדירקטוריון שלהן יושבת אישה אחת בלבד ● "גלובס" יצא למסע בעקבות ייצוג הנשים בדירקטוריונים וחזר עם ממצאים מדאיגים ● מהחברות הסבירות ועד המביכות - הנה הרשימה המלאה

פרנץ ליבנספצר, מנהל תחום אריזות ואיכות הסביבה של קבוצת נסטלה העולמית / צילום: איל יצהר, גלובס

האחראי על איכות הסביבה בנסטלה העולמית בטוח: "אנחנו בדרך לשינוי היסטורי"

פרנץ ליבנספצר, מנהל אריזות ואיכות הסביבה של ענקית המזון נסטלה, הגיע לבקר בחברת אסם שבבעלות הקבוצה, ויש לו הרבה מה לומר על אריזות המזון המזהמות • לדבריו, בחברה עדיין מחפשים תחליף מזהם פחות לשקיות החטיפים ומעדיפים למכור מוצרים בתפזורת וללא עטיפה

רנו גרנד סניק/ צילום: יחצ

שימושיות לפני סטטוס: רנו גרנד סניק החדש שומר על המורשת הארוכה

רנו גרנד סניק החדש מחצין נוכחות כביש מרשימה, תא נוסעים רב-תכליתי, מנוע נמרץ וחסכוני ואבזור תקני מקיף מאוד ביחס למחיר ● אבל הוא יוצא לפלח הולך ודועך, שלקוחותיו נוטשים בהמוניהם לכיוון דגמי הקרוס-אובר

בנימין נתניהו ויעקב ליצמן מבקרים במרכז הרפואי שפתחו לחולי קורונה בשיב"א / צילום: Heidi Levine, Associated Press

הקורונה בארץ: אחת הנוסעות שהוחזרו מספינה ביפן אובחנה בנגיף

משרד הבריאות הודיע כי אישה אחת מתוך 11 הישראלים שהועברו למתקן שהוקם עבורם בשיבא אובחנה בווירוס, והבהיר כי היא נמצאת בבידוד והשגחה ● תוצאות הבדיקות של יתר הנוסעים יצאו תקינות, והם סיפרו על השמחה לשוב ארצה והגעגועים למשפחה: "תודה לאל שחזרנו"

השופט עוזי פוגלמן / צילום: ליאור מזרחי

ביהמ"ש העליון ביטל פסיקה שקבעה כי חוקר תוכנית ותמ"ל פעל מתוך ניגוד עניינים

דוח חקירה של אדיב נקאש נפסל בבית המשפט לעניינים מינהליים, מחשש שהחוקר, שהועסק בעבר ע"י מינהל התכנון עמד במצב של ניגוד עניינים ● שלושה שופטי העליון פסלו את האבחנה הזו ואת הפסיקה לפסול את החוקר

ניכור הורי / אילוסטרציה: שאטרסטוק

דעה: ניכור הורי איננו טרנד - זאת מציאות קשה וכואבת

לא פעם עולה השאלה - האם בכל פעם שיש קטין אשר אינו רוצה לראות את הוריו - זהו ניכור הורי? ● יש צורך להגדיר את הכלים העומדים לרשות מערכת המשפט ולמערכת הרווחה והמטפלים, במטרה למגר את התופעה הנוראית של ניתוק הקשר

שבוע האופנה מילאנו / צילום: Gettyimages ישראל

צבעוניות נועזת ועור במקום ג’ינס: המראות החמים ברחובות מילאנו בשבוע האופנה

שילובי הדפסים שמכריזים על קיומם וטוויסט לחליפה המחויטת ● בבירת האופנה הבינו כבר מזמן שהמראות המעניינים נמצאים בכלל מחוץ למסלול

ריאן מואנד / צילום: יונתן בלום

מכפר ברא לכפר שמריהו: הכירו את האיש שעומד מאחורי החברה הערבית היחידה בבורסה של תל אביב

בגיל 42 הפך ריאן מואנד לבעלים של חברת אשראי חוץ בנקאי שהנפיקה לאחרונה אג"ח בבורסה בת"א ● עכשיו הוא מספר על הפוטנציאל הלא ממומש של בעלי העסקים והצרכנים במגזר, ועל הדרך שעשה מכפר ברא לכפר שמריהו