גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

בג"ץ לא קיבל את עמדת המדינה: הורה לחשוף מסמכים על המאגר הביומטרי

התנועה לזכויות דיגיטליות הגישה עתירה לבג"ץ בטענה כי המדינה לא נקטה צעדים מספקים כדי לוודא את נחיצות המאגר ● בית המשפט קבע על המדינה להעביר לעותרים חומרים שטענה שהם חסויים בתוך חודש וחצי

מאגר ביומטרי / צילום: שאטרסטוק
מאגר ביומטרי / צילום: שאטרסטוק

שופטי בג"ץ דנו היום (ד') בעתירה המתנגדת למאגר הביומטרי וקבעו כי על המדינה להעביר לעותרים חומרים שטענה כי חסויים. בג"ץ קיבל את טענת העותרת, התנועה לזכויות דיגיטליות, והורה לממשלה להעביר לידי מתנגדי המאגר הביומטרי את מרבית החומרים בתוך חודש וחצי.

העתירה הוגשה לפני כשנה ונוגעת לעצם נחיצות המאגר הביומטרי. בעתירה נטען כי בפיילוט שנערך, המדינה לא נקטה צעדים מספקים כדי לוודא את נחיצותו.

הממשלה הגישה תגובתה לעתירה, אך ביקשה מבית המשפט העליון להציג במעמד צד אחד את החומרים הקשורים להליכי קבלת ההחלטות מאחורי המאגר הביומטרי, בטענה כי הם חסויים.

הדיון התקיים בפני שופטי בית המשפט העליון ניל הנדל, יצחק עמית ויוסף אלרון. בנוסף נחשפו אי-הסכמות חמורות בין גורמים שונים בממשלה בשאלה האם יש צורך ממשי לאסוף במאגר טביעות אצבע או שדי בתמונות פנים בלבד. לאחר שהמדינה הציגה תקציר של חומרים אלה לתנועה לזכויות דיגיטליות, הגיבה התנועה בטענה כי חומרים אלה אינם חסויים, ולמעשה חובה לפרסם חלק מהם על-פי חוק. בדיון שהתקיים היום, בית המשפט העליון קיבל את טענת התנועה.

"העתירה שהגשנו לפני מעט יותר משנה, עוסקת בשאלת הנחיצות של המאגר. אחרי שאלת הנחיצות אפשר לשאול האם התכלית היא ראויה, ורק אחר-כך איך ראוי ליישם. הטענה המרכזית שלנו היא שהמאגר לא נחוץ, ולראיה - לא בדקו בפיילוט כל מיני דברים שהכרחיים כדי לוודא את נחיצות המאגר", אמר ל"גלובס" אחד העותרים, דורון אופק, מנהל אבטחת מידע ומנהל SUSE ישראל.

לאחר דיון במעמד צד אחד, אמר השופט הנדל לעותרים: "בית המשפט קיים דיון ארוך במעמד צד אחד עם המשיבים ונציגיהם, אמרנו את דעתנו שחלק מהחומר אין שום סיבה שיהיה חסוי. היו מספר נקודות יותר רגישות שאנו חושבים שיש לכם זכות לדעת מידע מסוים מתוכן, ולשם כך המדינה תגיש הודעה בתוך חודש וחצי, ואתם תקבלו הזדמנות להתייחס לחומר החדש שקיבלתם".

"המאגר הביומטרי נועד כדי ששוטרים ופקידי ממשלה יוכלו להשוות טביעות-אצבע של אדם לטביעות במאגר, כדי לוודא את זהותו של אותו האדם. בפיילוט לא הייתה בכלל תוכנת השוואה שמאפשרת לעשות זאת", הוסיף אופק.

דוגמה נוספת שהציגו העותרים מתייחסת לאחת מטענות הממשלה בדבר נחיצות המאגר, שגורסת כי ישנן אלפי ניסיונות לגניבת זהות ולהתחזות, אשר המאגר יכול לעזור לסכל. במהלך הדיון התברר כי לאורך הפיילוט התרחשו 3 מקרים של התחזות לכל היותר. לדברי העותרים, המסקנה המתבקשת היא שעצם הסכנה הנשקפת מזיוף המוני של זהויות אזרחים, אינה קיימת.

בנוסף, בדיון הוגשה חוות-דעת של ראש מערך הסייבר בנוגע למאגר הביומטרי. חוות-הדעת חושפת אי-הסכמות בנוגע למאגר הביומטרי בין הממונה על היישומים הביומטריים במשרד ראש הממשלה ובין הרשות הביומטרית במשרד הפנים. חוות-הדעת נוגעת לתכולת המאגר הביומטרי, כאשר השאלה העומדת לדיון היא האם יש צורך באיסוף טביעות-אצבע במאגר, או שהאמצעים הטכנולוגיים הקיימים מאפשרים זיהוי ביומטרי מספיק על בסיס תמונות פנים בלבד.

"לעמדת הממונה, קיימים היום אמצעים טכנולוגיים לזיהוי פנים המאפשרים התבססות של המאגר הביומטרי על ביומטריה זו בלבד, וכי ניתן יהיה לספק מענה נאות למטרה העיקרית של החוק - הנפקת מסמכי זיהוי", נכתב בחוות-הדעת שהוגשה.

עוד צוין כי עמדת הממונה מבוססת על שיח שניהל עם מספר מדינות המנהלות פרויקטים לאומיים להנפקת תיעוד הנשענים על מאגר ביומטרי מבוסס תמונות פנים. עם זאת, "לעמד, ראש הרשות, לא קיימים כיום אמצעים טכנולוגיים מספקים המאפשרים התבססות על זיהוי פנים בלבד, באופן העומד בשיעורי השגיאות שנקבעו בזמנו בצו אשר על-פיו נוהלה 'תקופת המבחן'".

חוות-הדעת של ראש מערך הסייבר היא כי "נוכח חילוקי הדעות המקצועיים בין ראש הרשות לממונה... יש לקיים לימוד הדדי של הדוחות; לבצע בדיקה משמעותית, בפועל, של אמצעים טכנולוגיים לזיהוי פנים, כדי להגיע להחלטה מושכלת; ולהגיע להסכמה על מדדים אמפיריים לבדיקה". היעד שנקבע לסיום הבדיקות הוא החציון הראשון של 2019 - קרוב לשנתיים לאחר החל לפעול המאגר באופן רשמי, ו-8 שנים לאחר סיום הפיילוט.

"זה לא נראה טוב. התמונה שמצטיירת היא שמשרד הפנים הקים מאגר, בלי שבדק את זה עד הסוף", אומר אופק. "בנוסף, עשו כל מיני טעויות כמו לשים את כל הגיבוי של המאגר בחברה חיצונית - הם לא אומרים את הדברים האלה, אבל לפני חודשיים יצא מכרז לשירותים עבור המאגר הביומטרי, שבו המדינה כתבה שהגיבוי של המאגר צריך לזוז מהחווה של בזק לחווה ממשלתית בבאר-שבע. פתאום אתה אומר 'אוקיי, הגיוני שזה יזוז לבאר-שבע, אבל מה זה עשה בבזק מלכתחילה?'".

מרשות האוכלוסין נמסר כי "בית המשפט עיין במסמך החסוי שהוגש מטעם המדינה והציע לחשוף חלק מינורי ממנו,. המדינה לא התנגדה, וכך ייעשה תוך 45 ימים, כפי שהציע בית המשפט. המסמך עוסק בנושאים רגישים שחשיפתם עשויה לפגוע בביטחון המידע, ועל כן ביקשה המדינה להציגו בדלתיים סגורות. יש הסכמה כי המאגר נחוץ, ויש חוות-דעת מקצועיות שונות לגבי היקף המידע שיש לשמור בו. על כל פנים, ראש מערך הסייבר הגיש לשר הפנים לאחרונה חוות-דעת כפי שנדרש בתיקון לחוק מפברואר 2017. בחוות-דעתו המליץ ראש מערך הסייבר לשר הפנים שלא לשנות בשלב זה מהמתכונת שנקבעה בחוק, וכמו כן המליץ לקיים בדיקות בעניין זה לצורך חוות-דעת נוספת שתוגש בהתאם לחוק בעוד כשנה וחצי".

עוד כתבות

אביחי מנדלבליט, בכנס לשכת עורכי הדין / צילום: ליאב פלד

מנדלבליט מגיב לראשונה על ההחלטה להאשים את נתניהו בשוחד: "קיבלתי את ההחלטה בלב כבד אך בלב שלם"

באופן נדיר נושא הערב היועמ"ש דברים לאחרת ההחלטה להגיש כתב אישום נגד ראש הממשלה נתניהו ● "הוא ניצל את כוחו ומעמדו כדי להיטיב עימו אישית, לכן החלטתי להעמיד את ראש הממשלה לדין בעבירה של הפרת אמונים"

נוני מוזס / צילום: ברני ארדוב, וואלה! NEWS

מועצת העיתונות: על מו"ל ידיעות אחרונות נוני מוזס להשעות את עצמו על רקע אישום השוחד נגדו

זאת עד לסיום ההליך המשפטי נגדו ● עוד ציינה המועצה כי היא "מביעה זעזוע מן הפגיעה בחופש העיתונות בארץ העולה מכתבי האישום נגד ראש ממשלת ישראל, אשר שב ותקף את התקשורת בהכללה גם בנאום התגובה שלו"

חלק מהמזכרות הנאציות שנמכרו אתמול במינכן / צילום: רויטרס

פריטים נאציים במכירה פומבית: כך הפכו השבוע היטלר והרייך השלישי לעסק משתלם

כמעט 200 פריטים נאציים נמכרו אתמול במכירה פומבית במינכן ● בתי מכירות, אספנים יהודים ומוזיאונים חדשים מתדלקים את המסחר בחפצים שקשורים לשואה, אך קשה למנוע את הגעתם לגורמים ניאו-נאציים ● מיכל פרידלנדר מהמוזיאון היהודי של ברלין: "הימין הקיצוני פחות מתבייש"

אביחי מנדלבליט ובנימין נתניהו / צילום: רויטרס ואיל יצהר, גלובס

סערה בזירה הפוליטית לאחר החלטת היועמ"ש להגיש כתב אישום נגד רה"מ

פוליטיקאים וחברי כנסת מגיבים להחלטת היועמ"ש להגיש כתב אישום נגד רה"מ נתניהו בגין עבירות של שוחד, מרמה והפרת אמונים ● ח"כ ניצן הורוביץ: "אסור שנתניהו יכהן ולו רגע אחד נוסף. מדובר בשפל היסטורי" ● ח"כ מיקי זוהר: "עצב גדול. כואב לי על רה"מ, איזו מתנה 'נהדרת' העניקה לו המדינה על כך שנתן את מיטב שנותיו למעננו"

סשה ברון כהן / צילום: רויטרס

סשה ברון כהן נגד צוקרברג: בשנות ה-30 היה מאפשר לפרסם מודעות להיטלר על "הבעיה היהודית"

בנאום שנערך בוועידת Never Is Now של הליגה נגד השמצה תקף השחקן והקומיקאי את מייסד פייסבוק ● "אם אתה משלם להם מספיק, פייסבוק תריץ כל מודעה 'פוליטית' שתרצה, גם אם מדובר במודעה שקרית"

Mee Too / איור: שירי אלגור

מהפכה במשרד: תנועת #MeToo משנה מבפנים את מקומות העבודה אבל יש עוד דרך רבה לעשות

אחרי ששינתה את העולם, תנועת MeToo# מחוללת תמורות גם במקומות העבודה ● כיצד מצליחים במקומות העבודה להתמודד עם התופעה, ועד כמה הם באמת מבינים אותה?

רנדי צוקרברג / צילום: Andrew Kelly, רויטרס

רנדי צוקרברג תתחיל להשקיע בסטארט-אפים בתחום המדיה בישראל

צוקרברג מצטרפת כשותפה כללית לקרן חדשה בשם סבבה ונצ'רס ● לפי הודעת הקרן, היא מבקשת לגייס 35 מיליון דולר להשקעות

ברק שפגע במטוס בשדה התעופה בניו זילנד / צילום: רויטרס

תפס את הרגע: המטוס שנקלע לסערה בניו זילנד ויצא ללא פגע

המטוס המתין לפני המראה בנמל התעופה כרייסצ'רץ' בניו זילנד, אלא שמזג האוויר הסוער באזור, שכלל סערת ברד, גשמים וברקים לא איפשר את תנועת המטוסים בשדה התעופה ובסביבתו ● איש מהנוסעים או מהצוות נפגע מהברק, והתוצאה מסתכמת בתמונה המרהיבה

נוני מוזס / צילום: יוסי כהן

ארגון העיתונאים מצטרף לקריאה לנוני מוזס: השעה את עצמך

ארגון העיתונאים: "אנחנו קוראים לכל עיתונאי שחש על בשרו לחצים פסולים או נחשף לצעדים בלתי לגיטימיים לפנות אלינו ולקבל ייעוץ משפטי ואת כל הגב שלו הוא יזדקק"

אייל טריבר/צילום: יחצ

מיטרוניקס ממשיכה לצמוח בשיעור דו ספרתי והמניה דוהרת; קיבוץ יזרעאל מחזיק מניות בשווי 2 מיליארד שקל

יצרנית הרובוטים לניקוי בריכות שחייה דיווחה על הכנסות של כ-165 מיליון שקל ברבעון השלישי, צמיחה של 14% לעומת הרבעון המקביל אשתקד ● "העונה בחצי הכדור הצפוני התארכה לתוך הרבעון השלישי, שהתאפיין בהמשך ביקושים חזקים בארה"ב ופתיחה מרשימה של העונה באוסטרליה"

ראש הממשלה בנימין נתניהו / צילום: תמר מצפי

ה"לא יהיה כלום כי אין כלום", הפך ל"יהיה הרבה כי יש הרבה"

כתב האישום חושף מציאות עגומה, שבה האיש החזק במדינה מביא כמעט לחורבן של חלקים בתקשורת החופשית ● היום מנדלבליט הוכיח שרוב הביקורת נגדו הייתה חסרת תוקף - מי שתקף אותו בבוטות, חייב לו התנצלות ● פרשנות

יצחק בן ישראל  / צילום: איל יצהר

גורמים בממשלה נגד המלצות הוועדה לקידום בינה מלאכותית שנחשפו ב"גלובס"

בעקבות חשיפת חלקים מטיוטת דוח ההמלצות של ועדת ההיגוי הממשלתית ב"גלובס" שלחו גורמים בכירים בות"ת, ברשות החדשנות ובאוצר, מכתב שבו התבטאו נגד הכוונה להקים במשרד רה"מ גוף שירכז את הטיפול בקידום התוכנית הלאומית לקידום טכנולוגיות בינה מלאכותית: "מסקנה שגויה" 

ישי דוידי / צילום: איל יצהר

קרן פימי נכנסת לביומד: רוכשת 12% ממניות חברת קמהדע תמורת כ-30 מיליון דולר

פימי רוכשת החזקות מקרן ברוש ליאון רקנאטי ויונתן האן ● העסקה נעשתה במחיר שוק המשקף לחברה שווי של כ-240 מיליון דולר

וול סטריט / צילום: רויטרס

טראמפ אמר כי ארה"ב וסין קרובות מאוד להסכמות; ה-S&P 500 צפוי לסגור שבוע ראשון של ירידות מזה חודש

כלכלת גרמניה נמנעה מגלישה למיתון ברבעון השלישי ● המשקיעים בכל העולם ממשיכים לעקוב אחרי החדשות בנוגע להסכם סחר אפשרי בין ארה"ב לסין

קורקינטים של חברת BIRD / צילום: יח"צ

מקורקינטים להרכבת ממשלה - כמה אתם שולטים בחדשות?

איזו מניה תרמה כמעט מחצית מעליית דאו ג'ונס ב-1,000 נקודות, מה צפוי לקרות לתעריף החשמל ואיזה נסיך בריטי פורש מפעילות ציבורית? 10 שאלות שיבחנו עד כמה אתם מעודכנים

שי ניצן/ צילום: איל יצהר

פרקליט המדינה שי ניצן בשיחות סגורות: נתניהו לא יכול לקבל מנדט להקים ממשלה תחת כתב האישום

על פי גורמים במשרד המשפטים, פרקליט המדינה שהיה אחד הגורמים הדומיננטיים בהליכים המשפטיים טען בשיחות כי נתניהו לא יוכל להרכיב ממשלה משום שעליו לקבל מנדט להרכיבה ודבר זה איננו אפשרי תחת כתב אישום

בני דרייפוס / צילום: כדיה לוי

"הגיע הזמן שמדינת ישראל תמסד את העיקרון של דיור בהישג יד, ולא רק כתגובה למשבר"

מנכ"ל משרד השיכון בני דרייפוס עושה בראיון ל"גלובס" חשבון נפש מקיף על התוכנית הלאומית לסיוע למחוסרי דיור • "מחיר למשתכן הוכיחה שהמדינה יכולה להשפיע אם היא רוצה"

ראש הממשלה בנימין נתניהו והיועמ"ש אביחי מנדלבליט / צילומים: תמר מצפי, איל יצהר, עיבוד תמונה: טלי בוגדנובסקי

ההחלטה להגיש כתב אישום נגד נתניהו טיפסה לכותרות בעולם

ערוצי החדשות הבינלאומיים דיווחו בשידורים חיים מירושלים, וכמה כלי תקשורת אירופיים הקדישו להודעת היועץ המשפטי את הכותרות הראשיות שלהם

טלי דביר לבנת / צילום: סתיו עזר

"להקים משרד ממשלתי לעסקים קטנים ובינוניים"

טלי דביר לבנת (39) היא מנהלת משרד פרסום ● "החוק לא דואג לתנאים הסוציאליים של העצמאיים בהמון נושאים" ● עצמאים? "גלובס" רוצה לשמוע מכם מה מטריד אתכם. צרו קשר במייל ATZMAIM@globes.co.il

כיצד יתמודדו חברות עם השלכות האוטומציה שלהן? / צילום: Shutterstock א.ס.א.פ קריאייטיב

BigPanda גייסה 50 מיליון דולר בהובלת Insight partners

את הגיוס הובילה קרן Insight partners, שהשקיעה גם בוויקס הישראלית ובטוויטר, והשתתפו בו גם המשקיעים הקיימים בחברה Sequoia, Battery Ventures ו- Mayfield