גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

ינואר בתיקי ההשקעות: פרס ניחומים על 2018 - או סימן ל-2019 כולה?

המשקיעים כואבים את הפסדי 2018 הצורבים, ולקוחות רבים שומרים על פסימיות ● רבים חוששים כי אנו עומדים לפני נפילה נוספת בעתיד הקרוב, וכי אנו בעיצומה של "מלכודת דובים" ● במצבים אלה קשה להודות כי בחלקים המשפיעים יותר על שוקי ההון - או במילה אחת, ארה"ב - מצב הכלכלה טוב, ואין סיבות לירידות ● האם 2019 צפויה להיות שנת השקעות מצוינת?

השקעות / צילום: Shutterstock
השקעות / צילום: Shutterstock

תקופת סוף השנה בשוקי ההון היא תקופה מיוחדת ורוויית אירועים ושינויים. כתוצאה מכך, לא פעם ביצועי השווקים בחודשים דצמבר וינואר הם קיצוניים יותר, לטוב ולרע. בתפר בין שנת 2018 לשנת 2019 זה היה קיצוני, קודם לרע ולאחר מכן לטוב. כפי שהשווקים נפלו בקיצוניות בדצמבר האחרון, כך הם עלות בקיצוניות בינואר.

למרות זאת, התשואות שהצטברו במדדי תיק האג"ח בשני החודשים האחרונים, דצמבר וינואר, היו חיוביות. במדדי תיקי המניות הן עדיין עמוק בטריטוריה השלילית. במילים אחרות, תיקי האג"ח תיקנו בינואר את הנפילות של דצמבר, ואף פיצו את המשקיעים, אולם שוקי המניות רחוקים עדיין מלהחזיר את הפסדי דצמבר. למרות זאת, מדדי תיק המניות הצליחו להחזיר את הפסדי שנת 2018 כולה, בעוד שלמדדי תיק האג"ח נותרה עוד דרך לעלות כדי לפצות על הפסדי השנה הקודמת.

מדדי אג'יו מבוססים על נתונים מבתי השקעות שונים רבים ומגוונים, בהם פסגות, אלטשולר שחם, פעילים, מגדל שוקי הון, אקסלנס, איי.בי.איי, מיטב דש, הראל, תפנית דיסקונט, UNIQUE, הלמן אלדובי, אלומות ואנליסט. המדדים מתקבלים מהגופים המנהלים מעל 80% מתיקי ההשקעות של הציבור, פרטיים, קיבוצים, מוסדות וארגונים. המדדים הנבנים מנתונים אלו עוקבים אחר "תיק ההשקעות המצרפי" של הציבור, והתשואות המחושבות מהוות מדדי השוואה לביצועי תיקים בעלי פרופיל דומה.

אז מה היה לנו בינואר?

תיקי ההשקעות של הציבור נהנו מעליות חדות על פי מדדי אג'יו לתיקים המנוהלים, ונעו החל מ- 1.23% במדדי תיק האג"ח, דרך 1.6% במדד תיק ה-20:80, עבור ל-1.7% בתיק המכיל עד 30% מניות וכלה ב-2.82% בתיק המנייתי.

העליות בתיקי ההשקעות התבססו על עלייה רבתי, בכל אפיקי השוק, מניות ואג"ח. מדדי המניות על פי הרכבם במדדי התיקים עלו בשיעור העולה על 6.2%, מדדי האג"ח הקונצרניות עלו בשיעורים שבין 1.3% ל-1.5%, והאג"ח הממשלתיות עלו גם הן, בשיעורים ההולכים וגדלים מכ-0.1% באג"ח הקצרות, ועד לשיעורים הגבוהים מ-2% בארוכות.

עליות השערים החדות אפיינו גם את השוק האמריקאי, אשר מהווה את עיקר ההשקעה בחו"ל בתיקי ההשקעות הישראליים. מדדי המניות והאג"ח בארה"ב עלו בשיעורים שקליים של כ-5.1% וכ-1.2% בהתאמה, למרות ייסוף בשיעור של כ-2.8% בשערו של השקל ביחס לדולר.

מדדי התיקים המבוססים על אג"ח הצליחו להפוך את המינוס של דצמבר לפלוס בינואר, אולם במדדי התיקים המכילים מניות, המשימה לא עברה בהצלחה, כלומר הפסדי דצמבר טרם כוסו בעליות שערים בינואר. כמו כן, הנפילות של דצמבר 2018 הראו פאניקה יוצאת דופן, ומשקיעים עדיין חשים חוסר ביטחון ניכר בנוגע ללקיחת סיכונים ולתשואות בתיקים בשנה הקרובה.

התשואה לפדיון באג"ח שקליות מתחילת 2018

האם שנת ההשקעות 2019 תפתיע לטובה?

חוסר ביטחון זה מגיע לאחר שנים של תיאבון מוגבר לסיכונים, והוא מלמד על חיבור חלש יחסית בין הכלכלה והמציאות הכלכלית, העומדת בבסיס השווקים והמחירים, לבין ביצועי השוק. מה שאפשר ללמוד מהתנודות החדות שראינו לאחרונה הוא, כי למשקיעים ולשווקים אין הבנה ויכולת טובה בכדי לתמחר נכון את שווי הנכסים ואת פרמיות הסיכון. החיפוש אחר רמת המחירים ה"נכונה" הוא הסיבה לנפילות חדות בדצמבר כמו גם לעליות חדות בינואר.

בואו נתאר בקצרה שני היבטים הקשורים ליכולת השווקים לספק למשקיעים תמורה חיובית לסיכון שייקחו על עצמם בהשקעות בנכסים סחירים ב-2019. אין זו התמונה המלאה, אך יש בה כדי לאותת על יכולת לחרוג ולעלות על התשואה הממוצעת של תיקי ההשקעות בחמש השנים האחרונות. ממוצע זה נע בין 1.94% במדדי תיק האג"ח, 2.15% בתיקי ה-20:80 ו- 2.71% בלבד בתיקי המניות.

מדדי אג'יו לתיקים המנוהלים

בצד האג"ח, התשואות עלו עם נפילות המחירים בדצמבר, והגיעו לרמה של כ-3.66% בשיאן, בשבוע הרביעי של דצמבר. חלק עיקרי בעלייה זו נובע מעלייה במרווחי הסיכון ביחס לאג"ח הממשלתיות, שהגיע ל-2.27% בשיאן של הנפילות בשוק זה, וחלקה הקטן נובע מהציפיות לעליית ריבית בנק ישראל בשנה הקרובה. עלייה זו יצרה תשואות סבירות יותר, אשר יכולות להיות בסיס נוח לתשואת תיקי ההשקעות, שחלקן כבר התרחשו בינואר. חשוב להזכיר את מדיניות הריבית ולציין כי סיכון הריבית עודנו קיים, אך לפי שעה נראה כי נוצרה התמתנות הן בנחישות הנגיד האמריקאי להעלות את הריבית, והן בצורך בהעלאת הריבית בישראל עקב יציבות המחירים אשר עדיין קיימת כאן.

באשר למדדי המניות, הנחת העבודה היא ששוקי המניות בארה"ב ובישראל עשויים ליהנות משנה חיובית למדי. התיקונים של סוף השנה הרגיעו במעט את החששות ואת התחושה כי בכל רגע השווקים יכולים להתמוטט, פשוט מכיוון שהם עשו את זה.

אז ראשית, כתוצאה מהנפילות, מכפילי הרווח ירדו באופן מורגש. שנית, הבסיס הכלכלי שעליו עומדת כלכלת ארה"ב ממשיך להיות איתן, וכך גם בישראל - שני משקים כלכליים הנהנים מהצמיחה בענפי הטכנולוגיה לסוגיה. צמיחה זו מסייעת מאוד לצמיחה ולשיעור האבטלה הנמוך גם בארה"ב וגם בישראל, והיא חסרה, למשל, באירופה.

זהו אחד ההסברים האפשריים לצמיחה הנמוכה ולשיעור האבטלה הגבוה הקיים בה. זה המקום להזכיר את הסיכונים המאיימים על השווקים, שניהם כרוכים האחד בשני: האטת קצב הצמיחה בסין ומלחמת הסחר. הראשון עלול להציף את בועת החוב בכלכלה השנייה בגודלה בעולם והשני עשוי להחריף את הראשון. עם זאת, גם זו הופכת להיות כותרת שחוקה למדי והיא נשמעת כהד מתרחק, או במילים אחרות, השפעתה על האווירה בשווקים הולכת ופוחתת. את מקומה של כותרת הסיכונים שבים ותופסים נתונים כלכליים בארה"ב, בהם עלייה במספר המשרות, צמיחה יציבה ואינפלציה ששבה וירדה אל מתחת לסביבת המטרה בארה"ב, מתחת ל-2%.

כך, בהנחה שטראמפ הצליח לרסן את יו"ר ה'פד', ג'רום פאואל, ולהוריד את נחישותו להעלות את הריבית, נראה כאמור כי לשוקי ההון יכולת לספק ב-2019 תשואה שתתרחק ותעלה באופן מורגש מעל לרמת ה-2%, ממוצע החומש שאותו הזכרנו.

מלחמות הסחר כבר לא מרגשות

אם כך, נראה כי נותרה נקודת סיכון פתוחה וראויה להתייחסות, הלא היא "מלחמת הסחר" שעליה מדובר רבות בחדשים האחרונים. אז ככה, מדובר במערכה כלכלית ממושכת שהתחילה זה מכבר ולמעשה נמשכת כבר כחמש שנים. במהלכן, היקף הסחר העולמי הלך והצטמצם ביחס להיקף הסחר שהיה בעולם בעשור הקודם, ומגמת הצמצום התחזקה החל משנת 2016, עוד טרם נבחר טראמפ לנשיא.

הדבר קיבל ביטוי בכמה מדדים: מדד ההובלה הימית של חומרי הגלם, מדד הסחר של ה-UNCTAD, ארגון האו"ם לסחר ופיתוח ועוד. הסובלות העיקריות הן סין ומדינות מתפתחות קטנות יותר, אשר הופכות להיות תלויות בהחלטות של הגדולות, בעיקר ארה"ב.

מדד ההובלה הימית של חומרי הגלם

הנשיא טראמפ החריף את המלחמה הכלכלית וזו, לא צפויה להסתיים גם אם תהיה התחממות ביחסים בין סין לארה"ב בקרוב. אחד הביטויים שלה הוא ירידה ביצוא של גרמניה, כמו גם שינויים ביבוא של אירופה ושל סין עקב לחץ של ארה"ב. המלחמה הכלכלית לא עשויה להביא לסחרחורת כלכלית בעולם, אלא היא יוצרת שינויים בזרימה, ובתוך כך ארה"ב מתחזקת. היא מתחזקת ביבוא ובעיקר ביצוא, הן לאירופה והן לסין ולמדינות מתפתחות אחרות. גם אלו בסופו של דבר חדשות טובות - אולי לא לכל שותפות הסחר של ארה"ב, אך בוודאי לרווחיות החברות האמריקאיות, ובעקבות כך גם לשוק המניות שלה. גם חדשות אלו יכולות לתמוך בתחזיות חיוביות לגבי תיקי ההשקעות של הציבור ב- 2019. 

הכותב הוא מנכ"ל אג'יו ניהול סיכונים והחלטות פיננסיות, המלווה ארגונים ומשפחות בניהול נכסיהם הפיננסיים, ייסדה לאחרונה את פעילות אג'יו פרסונל. אין לראות בסקירה ובאמור בה תחליף לייעוץ השקעות כהגדרתו בחוק. 

עוד כתבות

התקפות סייבר. לא צריך להיות מומחה כדי לגנוב מידע/צילום: Shutterstock / א.ס.א.פ קרייטיב

מערך הסייבר הזהיר מפרצת אבטחה ב-VPN, הארגונים התעלמו, ועשרות נפרצו

מערך הסייבר הלאומי מתריע כי ארגונים רבים בישראל נמנעים עדיין מלטפל בפירצת אבטחה חמורה שהתגלתה כבר לפני שנה בטכנולוגיה המשמשת בין היתר לצורך עבודה מהבית ● עשרות ארגונים ספגו בשל כך מתקפות כופרה ו"גניבת נרחבות" ● דבר קיומה של הפירצה פורסם ע"י המערך וע"י הסוכנות לביטחון לאומי של ארה"ב

מסע קריאטיבי לעמותות / צילום: מתוך מודעת הקמפיין

באים בטוב: עמותת "נירים" יוצאת בקמפיין בהפקת "גלובס"

פרויקט חדש של "גלובס" רותם את מיטב אנשי הקריאייטיב בישראל כדי לייצר קמפיינים שיסייעו לעמותות לקדם את מטרותיהן ● העמותה הראשונה היא "נירים", המעניקה לנוער בסיכון הזדמנות נוספת

בנימין נתניהו ובני גנץ / צילום: יהונתן סמייה, דוברות הכנסת

גנץ בהצהרה מיוחדת: "ההחלטה על פתיחת המשק הייתה מהירה מדי"

לקראת הסגר שייכנס מחר לתוקף ושיימשך עד לשמחת תורה, ב-11 באוקטובר, ינאמו הערב ראש הממשלה נתניהו, יו"ר כחול לבן גנץ ויו"ר האופוזיציה לפיד ● במקביל לנאומים יימשך בכנסת הליך תיקון חוק הקורונה הגדול והתקנות החדשות שצפויות לתת את המסגרת לסגר

דוד אמסלם / צילום: יוסי זמיר

הסכמות היסטוריות: הנפקת התעשייה האווירית יוצאת לדרך

ועדת השרים להפרטה צפויה לאשר להנפיק עד 35% מהתעשייה האווירית, לאחר שהושגו הסכמות עם הממונה על השכר ועם גורמי ביטחון • העובדים לא יידרשו להחזיר כסף בשל חריגות שכר, והאינטרסים החיוניים של המדינה יוגנו בכנסת

נתב"ג, הבוקר. אלפי ישראלים לא מחכים והם ממהרים לצאת מהארץ / צילום: רש"ת, יח"צ

בדרך לסגר: ענף התעופה מחכה להחלטה על הפעילות בנתב"ג

פחות מ-24 שעות לכניסתה של ישראל לסגר מלא ועדיין לא ברור אם נתב"ג יפעל במשך הסגר, ואם כן באיזו צורה ● האם חוסר ההחלטיות של מקבלי ההחלטות בישראל יבריח חברות זרות מפעילות בישראל?

אריה דרעי ובנימין נתניהו / צילום: אמיל סלמן-הארץ

החלטות הממשלה משקפות את הוויכוח הפוליטי יותר משהן נוגעות לקורונה

ההתחלה דווקא נראתה טוב - דיונים ענייניים, אבל עם הזמן הכול התיישר, כרגיל, לפי הקווים הפוליטיים ● המשוואה של הפגנות - תפילות השתלטה על השיח ופרופ' גמזו כמעט שלא נשמע ● בינתיים זה עושה טוב לפוליטיקאים שמתנגדים להחלטות הממשלה

שכונת נחלת עלית מבט ממערב הדניה / הדמיה: אדר' דוד קנפו

מסלול ייחודי של פינוי-בינוי יאפשר את התחדשות שכונת רמת אליהו בראשל"צ

הופקדה תוכנית שכונת נחלת עילית בראשון לציון, שצפויה לתת מענה לפרויקט בינוי-פינוי-בינוי המתנהל בשכונת רמת אליהו ● כחלק מהפרויקט, 714 משפחות מרמת אליהו יעברו לנחלת עילית עוד לפני הריסת המבנים הישנים

גל גדות בפרסומת של הוט / צילום: יח"צ

הנה בא עוד גל גדות: הפרסומת של HOT - הזכורה ביותר

גיאוקרטוגרפיה: הפרסומת לבזק אינטרנט היא האהובה ביותר השבוע ● הקמפיין של משרד הבריאות הוא המושקע ביותר מבחינה תקציבית

מטוס של אל על / צילום: יח"צ

הקטטה שאינה נגמרת: כנפי נשרים של אלי רוזנברג בהאשמות לדירקטוריון אל על

אחרי שבאל על טענו כי אלי רוזנברג הוא בסך הכל איש קש של אביו, קני רוזנברג שהוא עצמו תושב חוץ, היום מגיעה התשובה של כנפי נשרים, החברה של אלי רוזנברג: "נראה כי קבוצת בורוביץ' עושה שימוש שלא כדין בשמה של אל על למטרותיה שלה שאינן עולות בקנה אחד עם מטרות אל על"

תא"ל יורם לרדו / צילום: דובר צה"ל

תא"ל יורם לרדו יעמוד בראש רשות החירום הלאומית

תא"ל לרדו זכה במכרז לאחר שלפני כשנה פרש תא"ל זאב צוק רם מהתפקיד, על רקע חילוקי דעות בנוגע לפיזור סמכויות הרשות ● הרשות הייתה אמורה להיות הגוף שמתמודד עם משבר הקורונה, אך בשנים האחרונות תקציבה קוצץ בצורה משמעותית וכך גם כוח האדם שלה

עירן טאוס, מנכ"ל נובולוג / צילום: סיון פרג'

מכונת רכישות: נובולוג מוסיפה את סאלוס לסל מוצריה בתחום הרפואה תמורת כ-9 מיליון שקל

קבוצת שירותי הבריאות והלוגיסטיקה רוכשת 51% מהחברה, המפעילה מערך מומחים לשירותי רפואה מותאמת אישית ● נובולוג נסחרת לפי שווי של 1.3 מיליארד שקל לאחר זינוק שנתי של 85% במניה

נתב"ג, הבוקר. אלפי ישראלים לא מחכים והם ממהרים לצאת מהארץ / צילום: רש"ת, יח"צ

לא מחכים להנחיות הממשלה: אלפי ישראלים ממריאים לנופש בחו"ל

טרם נתקבלה החלטה בנוגע להתנהלות נתב"ג בזמן הסגר ● במידה ופעילות נמל התעופה תוגבל רק לטיסות נכנסות סביר שהחברות התעופה יצמצמו את קווי נסיעה שלהן

עו”ד אמיר עסלי / צילום: איל יצהר

מגמת "ההצעה הלא אחידה" בהנפקות - פה כדי להישאר

ההצעה הלא אחידה מספקת וודאות גבוהה יותר, הן לחברה ביחס להצלחת ההנפקה והן למשקיעים המוסדיים ● הנפקות ראשוניות בהצעה לא אחידה יכולות לתרום לשוק משוכלל יותר, פעיל יותר ובריא יותר

בנימין נתניהו כשהודיע על הסגר השני / צילום: via Pool , רויטרס

עשרות ישראלים מתים מדי יום, וממשלת "האחדות הלאומית" מתעסקת במגזריות

ההתמקדות של רה"מ בנימין נתניהו בהפגנות הייתה מלאכת הסטת דיון אחרי ישיבות הקבינט וישיבות הממשלה ● כעת כולם מאשימים אותו בכך שבניגוד לעמדת הפרויקטור, משרד האוצר ונגיד בנק ישראל הוא גרר את המשק הישראלי לסגר כולל, רק כדי לדכא את המחאה

משרדי לייבפרסון / צילום: תמר מצפי

לייבפרסון תובעת את מגדל רוגובין תדהר על חילוט ערבויות לא כחוק

חברת ההייטק לייבפרסון הגישה תביעה בסך כ-4.6 מיליון שקל נגד בעלות הנכס אותו שכרה לייבפרסון במשך כעשור באיזור התעשייה ברעננה

פרופ’ יורם לס / צילום: איל יצהר, גלובס

השפעת עדיין מחכה: פרופ' לס מודה ששגה ומתנצל בפני אלן דרשוביץ

הפרופ' הפרובוקטיבי יורם לס חזר בו מטענותיו החמורות נגד פרופ' אלן דרשוביץ' ● "הדברים התבססו על טעות שלי, צר לי מאוד אם נגרמה לו עוגמת נפש"

 

 

אבי פרידמן / צילום: יח"צ

מנכ"ל יונייטד בישראל אבי פרידמן פורש אחרי 21 שנה

ב-1 באוקטובר יועברו מושכות ניהול השלוחה הישראלית של החברה ליעל ברזילי, מנהלת המכירות האיזורית ● פרידמן יוסיף לשמש כיועץ לחברה

החיים זה לא הכל / צילום: יוני המנחם, יח"צ

הסיטקום הוותיק "החיים זה לא הכל" נמכר לערוץ יווני

וגם: מאבקים וריבים בחברת נקסטג'ן ● השיחה

בנקאות בימי קורונה - דירוג אשראי / עיצוב: טלי בוגדנובסקי , גלובס

הקפאתם משכנתה? יכול להיות שדירוג האשראי שלכם ירד מבלי שידעתם

דירוג אשראי משקף את הסיכוי שנוכל להחזיר הלוואה במועד • למרות שמ-2019 לכל ישראלי יש דירוג "רשמי", הבנקים עדיין לא סומכים עליו • האם הקפאת משכנתה מורידה את הדירוג, מה לגבי צ'קים חוזרים, וכיצד משפיעה הקורונה? • כתבה שלישית בסדרה

בניין הבורסה לניירות ערך בתל אביב / צילום: Baz Ratner , רויטרס

הירידות בבורסה בת"א התמתנו בסיום; אורמת קפצה ב-5.7%

מחזור המסחר הסתכם בכ-2.85 מיליארד שקל ● ירידות חדות נרשמו במניות אלקטריאון, קומפיוג'ן, גזית גלוב, אפריקה מגורים ואבוג'ן ● בסיכום שבועי רשם מדד ת"א 35 ירידה של כ-3.7%, ומתחילת השנה ירד ב-24.2%