גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

ינואר בתיקי ההשקעות: פרס ניחומים על 2018 - או סימן ל-2019 כולה?

המשקיעים כואבים את הפסדי 2018 הצורבים, ולקוחות רבים שומרים על פסימיות ● רבים חוששים כי אנו עומדים לפני נפילה נוספת בעתיד הקרוב, וכי אנו בעיצומה של "מלכודת דובים" ● במצבים אלה קשה להודות כי בחלקים המשפיעים יותר על שוקי ההון - או במילה אחת, ארה"ב - מצב הכלכלה טוב, ואין סיבות לירידות ● האם 2019 צפויה להיות שנת השקעות מצוינת?

השקעות / צילום: Shutterstock
השקעות / צילום: Shutterstock

תקופת סוף השנה בשוקי ההון היא תקופה מיוחדת ורוויית אירועים ושינויים. כתוצאה מכך, לא פעם ביצועי השווקים בחודשים דצמבר וינואר הם קיצוניים יותר, לטוב ולרע. בתפר בין שנת 2018 לשנת 2019 זה היה קיצוני, קודם לרע ולאחר מכן לטוב. כפי שהשווקים נפלו בקיצוניות בדצמבר האחרון, כך הם עלות בקיצוניות בינואר.

למרות זאת, התשואות שהצטברו במדדי תיק האג"ח בשני החודשים האחרונים, דצמבר וינואר, היו חיוביות. במדדי תיקי המניות הן עדיין עמוק בטריטוריה השלילית. במילים אחרות, תיקי האג"ח תיקנו בינואר את הנפילות של דצמבר, ואף פיצו את המשקיעים, אולם שוקי המניות רחוקים עדיין מלהחזיר את הפסדי דצמבר. למרות זאת, מדדי תיק המניות הצליחו להחזיר את הפסדי שנת 2018 כולה, בעוד שלמדדי תיק האג"ח נותרה עוד דרך לעלות כדי לפצות על הפסדי השנה הקודמת.

מדדי אג'יו מבוססים על נתונים מבתי השקעות שונים רבים ומגוונים, בהם פסגות, אלטשולר שחם, פעילים, מגדל שוקי הון, אקסלנס, איי.בי.איי, מיטב דש, הראל, תפנית דיסקונט, UNIQUE, הלמן אלדובי, אלומות ואנליסט. המדדים מתקבלים מהגופים המנהלים מעל 80% מתיקי ההשקעות של הציבור, פרטיים, קיבוצים, מוסדות וארגונים. המדדים הנבנים מנתונים אלו עוקבים אחר "תיק ההשקעות המצרפי" של הציבור, והתשואות המחושבות מהוות מדדי השוואה לביצועי תיקים בעלי פרופיל דומה.

אז מה היה לנו בינואר?

תיקי ההשקעות של הציבור נהנו מעליות חדות על פי מדדי אג'יו לתיקים המנוהלים, ונעו החל מ- 1.23% במדדי תיק האג"ח, דרך 1.6% במדד תיק ה-20:80, עבור ל-1.7% בתיק המכיל עד 30% מניות וכלה ב-2.82% בתיק המנייתי.

העליות בתיקי ההשקעות התבססו על עלייה רבתי, בכל אפיקי השוק, מניות ואג"ח. מדדי המניות על פי הרכבם במדדי התיקים עלו בשיעור העולה על 6.2%, מדדי האג"ח הקונצרניות עלו בשיעורים שבין 1.3% ל-1.5%, והאג"ח הממשלתיות עלו גם הן, בשיעורים ההולכים וגדלים מכ-0.1% באג"ח הקצרות, ועד לשיעורים הגבוהים מ-2% בארוכות.

עליות השערים החדות אפיינו גם את השוק האמריקאי, אשר מהווה את עיקר ההשקעה בחו"ל בתיקי ההשקעות הישראליים. מדדי המניות והאג"ח בארה"ב עלו בשיעורים שקליים של כ-5.1% וכ-1.2% בהתאמה, למרות ייסוף בשיעור של כ-2.8% בשערו של השקל ביחס לדולר.

מדדי התיקים המבוססים על אג"ח הצליחו להפוך את המינוס של דצמבר לפלוס בינואר, אולם במדדי התיקים המכילים מניות, המשימה לא עברה בהצלחה, כלומר הפסדי דצמבר טרם כוסו בעליות שערים בינואר. כמו כן, הנפילות של דצמבר 2018 הראו פאניקה יוצאת דופן, ומשקיעים עדיין חשים חוסר ביטחון ניכר בנוגע ללקיחת סיכונים ולתשואות בתיקים בשנה הקרובה.

התשואה לפדיון באג"ח שקליות מתחילת 2018

האם שנת ההשקעות 2019 תפתיע לטובה?

חוסר ביטחון זה מגיע לאחר שנים של תיאבון מוגבר לסיכונים, והוא מלמד על חיבור חלש יחסית בין הכלכלה והמציאות הכלכלית, העומדת בבסיס השווקים והמחירים, לבין ביצועי השוק. מה שאפשר ללמוד מהתנודות החדות שראינו לאחרונה הוא, כי למשקיעים ולשווקים אין הבנה ויכולת טובה בכדי לתמחר נכון את שווי הנכסים ואת פרמיות הסיכון. החיפוש אחר רמת המחירים ה"נכונה" הוא הסיבה לנפילות חדות בדצמבר כמו גם לעליות חדות בינואר.

בואו נתאר בקצרה שני היבטים הקשורים ליכולת השווקים לספק למשקיעים תמורה חיובית לסיכון שייקחו על עצמם בהשקעות בנכסים סחירים ב-2019. אין זו התמונה המלאה, אך יש בה כדי לאותת על יכולת לחרוג ולעלות על התשואה הממוצעת של תיקי ההשקעות בחמש השנים האחרונות. ממוצע זה נע בין 1.94% במדדי תיק האג"ח, 2.15% בתיקי ה-20:80 ו- 2.71% בלבד בתיקי המניות.

מדדי אג'יו לתיקים המנוהלים

בצד האג"ח, התשואות עלו עם נפילות המחירים בדצמבר, והגיעו לרמה של כ-3.66% בשיאן, בשבוע הרביעי של דצמבר. חלק עיקרי בעלייה זו נובע מעלייה במרווחי הסיכון ביחס לאג"ח הממשלתיות, שהגיע ל-2.27% בשיאן של הנפילות בשוק זה, וחלקה הקטן נובע מהציפיות לעליית ריבית בנק ישראל בשנה הקרובה. עלייה זו יצרה תשואות סבירות יותר, אשר יכולות להיות בסיס נוח לתשואת תיקי ההשקעות, שחלקן כבר התרחשו בינואר. חשוב להזכיר את מדיניות הריבית ולציין כי סיכון הריבית עודנו קיים, אך לפי שעה נראה כי נוצרה התמתנות הן בנחישות הנגיד האמריקאי להעלות את הריבית, והן בצורך בהעלאת הריבית בישראל עקב יציבות המחירים אשר עדיין קיימת כאן.

באשר למדדי המניות, הנחת העבודה היא ששוקי המניות בארה"ב ובישראל עשויים ליהנות משנה חיובית למדי. התיקונים של סוף השנה הרגיעו במעט את החששות ואת התחושה כי בכל רגע השווקים יכולים להתמוטט, פשוט מכיוון שהם עשו את זה.

אז ראשית, כתוצאה מהנפילות, מכפילי הרווח ירדו באופן מורגש. שנית, הבסיס הכלכלי שעליו עומדת כלכלת ארה"ב ממשיך להיות איתן, וכך גם בישראל - שני משקים כלכליים הנהנים מהצמיחה בענפי הטכנולוגיה לסוגיה. צמיחה זו מסייעת מאוד לצמיחה ולשיעור האבטלה הנמוך גם בארה"ב וגם בישראל, והיא חסרה, למשל, באירופה.

זהו אחד ההסברים האפשריים לצמיחה הנמוכה ולשיעור האבטלה הגבוה הקיים בה. זה המקום להזכיר את הסיכונים המאיימים על השווקים, שניהם כרוכים האחד בשני: האטת קצב הצמיחה בסין ומלחמת הסחר. הראשון עלול להציף את בועת החוב בכלכלה השנייה בגודלה בעולם והשני עשוי להחריף את הראשון. עם זאת, גם זו הופכת להיות כותרת שחוקה למדי והיא נשמעת כהד מתרחק, או במילים אחרות, השפעתה על האווירה בשווקים הולכת ופוחתת. את מקומה של כותרת הסיכונים שבים ותופסים נתונים כלכליים בארה"ב, בהם עלייה במספר המשרות, צמיחה יציבה ואינפלציה ששבה וירדה אל מתחת לסביבת המטרה בארה"ב, מתחת ל-2%.

כך, בהנחה שטראמפ הצליח לרסן את יו"ר ה'פד', ג'רום פאואל, ולהוריד את נחישותו להעלות את הריבית, נראה כאמור כי לשוקי ההון יכולת לספק ב-2019 תשואה שתתרחק ותעלה באופן מורגש מעל לרמת ה-2%, ממוצע החומש שאותו הזכרנו.

מלחמות הסחר כבר לא מרגשות

אם כך, נראה כי נותרה נקודת סיכון פתוחה וראויה להתייחסות, הלא היא "מלחמת הסחר" שעליה מדובר רבות בחדשים האחרונים. אז ככה, מדובר במערכה כלכלית ממושכת שהתחילה זה מכבר ולמעשה נמשכת כבר כחמש שנים. במהלכן, היקף הסחר העולמי הלך והצטמצם ביחס להיקף הסחר שהיה בעולם בעשור הקודם, ומגמת הצמצום התחזקה החל משנת 2016, עוד טרם נבחר טראמפ לנשיא.

הדבר קיבל ביטוי בכמה מדדים: מדד ההובלה הימית של חומרי הגלם, מדד הסחר של ה-UNCTAD, ארגון האו"ם לסחר ופיתוח ועוד. הסובלות העיקריות הן סין ומדינות מתפתחות קטנות יותר, אשר הופכות להיות תלויות בהחלטות של הגדולות, בעיקר ארה"ב.

מדד ההובלה הימית של חומרי הגלם

הנשיא טראמפ החריף את המלחמה הכלכלית וזו, לא צפויה להסתיים גם אם תהיה התחממות ביחסים בין סין לארה"ב בקרוב. אחד הביטויים שלה הוא ירידה ביצוא של גרמניה, כמו גם שינויים ביבוא של אירופה ושל סין עקב לחץ של ארה"ב. המלחמה הכלכלית לא עשויה להביא לסחרחורת כלכלית בעולם, אלא היא יוצרת שינויים בזרימה, ובתוך כך ארה"ב מתחזקת. היא מתחזקת ביבוא ובעיקר ביצוא, הן לאירופה והן לסין ולמדינות מתפתחות אחרות. גם אלו בסופו של דבר חדשות טובות - אולי לא לכל שותפות הסחר של ארה"ב, אך בוודאי לרווחיות החברות האמריקאיות, ובעקבות כך גם לשוק המניות שלה. גם חדשות אלו יכולות לתמוך בתחזיות חיוביות לגבי תיקי ההשקעות של הציבור ב- 2019. 

הכותב הוא מנכ"ל אג'יו ניהול סיכונים והחלטות פיננסיות, המלווה ארגונים ומשפחות בניהול נכסיהם הפיננסיים, ייסדה לאחרונה את פעילות אג'יו פרסונל. אין לראות בסקירה ובאמור בה תחליף לייעוץ השקעות כהגדרתו בחוק. 

עוד כתבות

תושבים תופסים מחסה בזמן אזעקות באשקלון / צילום: Ronen Zvulun, רויטרס

בעקבות האירועים הביטחוניים: פיצוי לעסקים בענפי האירועים והמסעדות ביישובי ספר

ועדת הכספים אישרה תקנות הכוללות מתווה פיצויים לעסקים בענפי האירועים והמסעדות ביישובי ספר בגין ביטול אירועים עקב הנחיות פיקוד העורף וקלקול חומרי גלם ● עפ"י המתווה, העסקים יוכלו לדרוש פיצויים בגין נזקים אחרים שנגרמו להם בשל הפסקת פעילות של 24 שעות

דורי סגל וחיים כצמן / צילומים: תמר מצפי, איל יצהר

דורי סגל עושה עסקים עם גזית גלוב: ישקיעו יחד מעל רבע מיליארד שקל בנדל"ן מניב בקנדה

גזית השיקה שותפות חדשה להשקעות בנדל"ן עם דורי סגל, שותפו של חיים כצמן לייסוד החברה, שגם שימש בעבר כמנכ"ל ● סגל יפרוש מחברותו רבת השנים בדירקטוריונים של גזית גלוב ושל חלק מהחברות הבנות

דנה עזריאלי.  "אני לומדת מכולם"  / צילום: איל יצהר

בחמישייה הפותחת של הבורסה: קבוצת הנדל"ן עזריאלי כבר בשווי של 32 מיליארד שקל, לאחר עוד דוח חזק

הרווח הנקי צמח ברבעון השלישי ב-9% ל-289 מיליון שקל ● מתחילת השנה רשמה הקבוצה שיערוכי נכסים ב-175 מיליון שקל, בעיקר מפעילות המשרדים, שתרמו לזינוק של 30% ברווח בתקופה זו ל-990 מיליון שקל

אילן ישועה וניר חפץ / צילום: איל יצהר, עיבוד תמונה: טלי בוגדנובסקי

ההצעה של מנכ"ל וואלה לניר חפץ: "שים אצלי 700 אלף שקל - ותקבל עד חצי המלכות"

בתמלילי שיחות וואטסאפ שנחשפות כאן לראשונה, אילן ישועה מציע לעד המדינה, שבאותו זמן עבד כראש מטה ההסברה של הליכוד, שהליכוד יוציא את כספי מימון המפלגות שלו על פרסום בוואלה ● ידיעה זו שונתה לאחר פרסומה מכיוון שהתברר לנו שנפלה בה טעות וכי הקמפיין הפרסומי לא הותנה בסיקור חיובי, בניגוד לנכתב במקור (ראו תיקון)

הנשיא מעניק את המנדט להרכבת הממשלה לבני גנץ / צילום: חיים צח, לע"מ

ליברמן: נתוני הגירעון יחד עם הרקטות מעזה והמצב בסוריה מחייבים ממשלת אחדות.

(עדכונים שוטפים) - בחצות יפקע המנדט של גנץ להרכבת הממשלה ● ליברמן ימסור בכנסת הצהרה בשעה 13:00 ● נתניהו: "ליברמן אמר שילך עם הצד שלא יסרב. עכשיו נותר רק לראות אם הוא יעמוד בהתחייבויותיו"

גבול ישראל-סוריה ברמת הגולן / צילום: איל יצהר

האיראנים אחראים לירי מסוריה אבל נזהרים שלא להיגרר למהלך רחב

ארבע הרקטות שנורו הבוקר משטח סוריה אל צפון רמת הגולן הן, לפי הערכות גורמי הביטחון, ירי של אחת מהמיליציות שמחזיקה איראן בסוריה ● על מה הגיבו האיראנים?

בריאן מויניהן, מנכ"ל בנק אוף אמריקה / צילום: SHANNON STAPLETON, רויטרס

אולי הגיע הזמן להפסיק לפחד מהבנקים?

חשיפתו המסורתית לגורמי המאקרו, הרגולציה המחמירה שמאפיינת אותו וכמובן משבר 2008 מרחיקים את ציבור המשקיעים מסקטור הבנקאות בארה"ב ● אבל לאור התוצאות הטובות בשנים האחרונות, המהלכים להורדת הסיכון והתמחור הנמוך, ראוי לשקול את הגדלת ההשקעה בכמה מהבנקים

הנשיא טראמפ ומושל קליפורניה, גאווין ניוסום/ צילום: רויטרס

כך נאבקת קליפורניה בטראמפ וגוררת לקלחת את ענקיות הרכב העולמיות

המדינה הודיעה כי תעצור רכישות כלי רכב מחברות שתומכות בממשל, המבקש לשלול ממדינות ארה"ב את הסמכות לפקח על פליטות מנועי רכב

ליהיא פינטו–פריימן  / צילום: איליה מלניקוב, יח"צ

"יכולנו להתאבל ולהגיד, שיט, הכול ירד לטמיון. אבל החלטנו לראות בזה הזדמנות"

הרעיון נולד אצל ליהיא פינטו-פריימן בערב התרמה בלונדון, כשרצתה לדעת איפה אפשר לקנות שמלה שראתה ● כדי לפתח את הטכנולוגיה היא גייסה מדען מפרויקט מאיץ החלקיקים בשווייץ, והצליחה להעמיד את SYTE, השזאם של האופנה ● עכשיו, אחרי שסגרה גיוס של 30 מיליון דולר, היא מסבירה ל"ליידי גלובס" מה אנחנו לא מבינים על השפה של דור ה–Z

רצים למרחב המוגן / צילום: רויטרס

שוב ירי מסוריה, ומה עם תוכנית הממשלה להשקיע 5 מיליארד שקל במיגון הצפון?

מטח הרקטות לגליל ולגולן העלה שוב את הפערים בין המיגון הקיים ביישובי הצפון לבין זה הנדרש לאור האיומים העדכניים בזירה • תוכנית "מגן לצפון", שיצאה לדרך השנה והבטיחה בנייה של מרחבים ממוגנים ושיפוץ מקלטים על פני עשור, נותרה כמעט כולה על הנייר ותמתין לממשלה הבאה

בית קולנוע בארה”ב/ צילום: רויטרס

משרד המשפטים האמריקאי מטלטל את תעשיית הפצת הסרטים בארה"ב

משרד המשפטים האמריקאי פועל לביטול צווים שנגעו לתעשיית הקולנוע מאז סוף שנות ה-40, במהלך שעשוי להיות בעל השלכות רחבות על הפצת סרטים, והתנאים שבהם הם מוקרנים על המסך הגדול

טילים מעל בתי דמשק/  צילום: רויטרס, SANA

בתגובה לירי על רמת הגולן: צה"ל תקף מטרות איראניות בסוריה

חיל האוויר תקף עשרות מטרות צבאיות השייכות לכוח קודס האיראני ולצבא הסורי ● דובר צה"ל: התקיפה - תגובה לשיגור הרקטות על רמת הגולן ● לפי דיווחים בסוריה, בתקיפות נהרגו 11 בני אדם, מהם 8 איראנים ● אשכנזי: "רואים באסד אחראי לנעשה בשטחו"

עוזי דנינו / צילום: איל יצהר, גלובס

עוזי דנינו לשעבר מנכ"ל אקסלנס מונה ליו"ר קרן הגשמה

אליו יצטרף רונן טורם, לשעבר מנכ"ל מגדל שוקי הון, כמנכ"ל הגשמה ● המינויים מגיעים על רקע כוונתה של החברה לבסס את הקשר מול המוסדיים, בצל תקופה מאתגרת וחקירה של רשות ניירות ערך

אילן ארד קשת (מימין), מנכ"ל יצירה, וגיא ניסנזון, יו"ר ובעלים  / צילום: SHANNON STAPLETON, רויטרס

"יש בארץ בתי השקעות גדולים שיכולים להיכנס לבעיה רצינית במקרה של משבר וגל פדיונות"

אילן ארד-קשת, מנכ"ל בית ההשקעות יצירה, מעריך כי "המגמה החיובית בשוקי ההון בארה"ב צפויה להימשך לתוך 2020" ● בית ההשקעות הצעיר, שהוקם לפני כשנתיים וחצי, הגדיל מאז את היקף הנכסים בקרנות הנאמנות שהוא מנהל ליותר מ-200 מיליון שקל

פרופ' דפנה ברק ארז, שופטת עליון / צילום: שלומי יוסף

בג"ץ: העסקת רואי חשבון חיצוניים כמבקרי פנים ע"י החברות הממשלתיות מגבירה ניגודי עניינים

בפסק דין עקרוני המצדיק את יוזמת רשות החברות הממשלתיות לצמצם העסקת רואי חשבון חיצוניים כמבקרי פנים, מגדירה שופטת העליון דפנה ברק-ארז כללים להתערבות רשות החברות בניהול החברות הממשלתיות, ודוחה את העתירות שהגישו נגדה רואי החשבון

איתן יוחננוף, מנכ"ל החברה / צילום: תמר מצפי

בלי אונליין ומותג פרטי: רשת המזון של משפחת יוחננוף הצטרפה לבורסה בסטייל עם ביקושים של 1.5 מיליארד שקל

(עדכון) - יוחננוף גייסה 462 מיליון שקל ותחל להיסחר בשווי של 2.3 מיליארד שקל - הרשת השלישית בגודלה בבורסה ● לאחר שנים של צמיחה בפעילותן: שווי השוק המצרפי של שש הרשתות הציבוריות מגיע לכ-13 מיליארד שקל, כמעט מחצית ממנו מיוחסת לשופרסל

פקקי תנועה באיילון/ צילום: איל יצהר

לא מצליחים לשרוד בפקקים? תוך עשור יעלו על הכבישים עוד 1.8 מיליון כלי רכב

הגידול באוכלוסייה והצמיחה בתמ"ג יהפכו את הכבישים ב-2030 לגיהנום ● מחקר חדש טוען כי מספר כלי הרכב בכבישים יזנק ל-5.2 מיליון ● השקעות העתק בתחבורה הציבורית והפנטזיות על רכב ללא נהג ישפרו את המצב אבל לא ימנעו קטסטרופה

נפגעי הקורקינטים - 19 בנובמבר 2019

לראשונה בישראל: "גלובס" ובית החולים איכילוב מפרסמים את מספר הנפגעים היומי בתאונות כלי תחבורה ממונעים

7 פצועים בתאונות קורקינט או אופניים חשמליים הגיעו למיון איכילוב רק אתמול ● בקצב הזה, במהלך השנה יגיעו 2,555 איש שייפצעו בתאונות דומות לביה"ח איכילוב בתל אביב לבדו ● השנה נהרגו כבר לפחות 12 איש ● מהיום ובכל יום, "גלובס" עוקב אחרי מספר הנפגעים

משטרת ישראל / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

המחוזי: המשטרה תורשה לבצע חיפוש בטלפונים של יועצי רה"מ עופר גולן ויונתן אוריך

זאת לצורך חקירת פרשת הטרדת עד המדינה שלמה פילבר ● עופר גולן ויונתן אוריך בתגובה: "במקום שבית המשפט ייתן למשטרה סטירה על שהפרה במתכוון את זכויות היסוד שלנו - הוא נותן לה סוכריה. אבסורד"

הבורסה בלונדון / צילום: בלייק עזרא

ירידות באירופה על רקע האיום של טראמפ בהעלאת תעריפי המכס

בורסות אסיה ננעלו בירידות לאחר שנשיא ארה"ב אמר אתמול כי הוא "פשוט יעלה את המכס אפילו גבוה יותר" אם לא יושג הסכם עם סין ● נתוני יצוא מאכזבים ביפן באוקטובר ● צניחה במגזר הפיננסים באוסטרליה