גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

ראשי המגזר העסקי גיבשו המלצות למצע כלכלי. איזו מפלגה תרים את הכפפה?

סיום הקדנציה של משה כחלון באוצר הביאה את ראשי המגזר העסקי להציג תוכנית שתוביל לטענתם לצמיחה של 24 מיליארד שקל בשנה • מעיקרי התוכנית שהגיעה לידי "גלובס" ותוצג לראשי המפלגות: הפחתת מע"מ על מזון ל-7% וביטול הפטור ממע"מ לפירות וירקות, השקעה של חצי מיליארד שקל בשנה בהכשרה טכנולוגית ועד רפורמה בפנסיית חובה

שרגא ברוש/ צילום: התאחדות התעשייינים
שרגא ברוש/ צילום: התאחדות התעשייינים

הפחתת רגולציה, חיזוק החינוך הטכנולוגי, הגבלת חקיקה פרטית פופוליסטית, הפחתת המע"מ ל-7% למוצרי מזון, רפורמה בפנסיה חובה - אלה עיקרי המצע הכלכלי שיציגו המעסיקים לראשי המפלגות בכנס שייערך ביום חמישי השבוע. כך עולה ממסמך שהגיע לידי "גלובס".

מדובר בתוכנית שמטרתה לעודד את הצמיחה במשק ואת הסקטור היצרני, שנמצא כיום בקיפאון. לדברי יוזמי התוכנית, יישומה יביא לתוספת צמיחה של 1.5% אחוז לתמ"ג של המשק, שהם כ-24 מיליארד שקל, ותגדיל את התוצר לנפש ב-2,800 שקל. "אנו ממליצים כי מסמך זה יהווה חלק ממצע המפלגות וכן יהווה כיוון ודרך לממשלה הבאה שתקום לאחר הבחירות", נכתב בשורה התחתונה של התוכנית.

כל ראשי המפלגות המתמודדות בבחירות לכנסת כבר הבטיחו את השתתפותם באירוע להצגת התוכנית, למעט שר האוצר וראש תנועת כולנו משה כחלון. ראש הממשלה ומנהיג הליכוד בנימין נתניהו הודיע כי לא יוכל להשתתף באירוע, בשל מפגש מדיני עם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין.

מדוע התוכנית הזאת תוצג דווקא בעיתוי הזה? ראשי המגזר העסקי חשים שנושאים כלכליים נעדרים לחלוטין ממערכת הבחירות, ועיון במצעי המפלגיות ובאמירות של פוליטיקאים לא מגלה שום סימן לקידום נושאים אלו מבחינתם. בעוד שמשר האוצר הנוכחי משה כחלון כבר אין ציפיות, ראשי המגזר העסקי מכוונים כבר למחליפו העתידי, ואף מסמנים חשש מהגעה של יורשים קיצוניים יותר משר האוצר הנוכחי בהתייחסותם למגזר העסקי.

ההצעות המוצגות בתוכנית הן ריאליות מבחינה תקציבית. העלות המרכזית המוזכרת בתוכנית היא רפורמה בהכשרה המקצועית, בעלות של חצי מיליארד שקל בשנה, בעוד ששאר היוזמות - כמו הפחתת מע"מ על מוצרי מזון - אמורים להיות מאוזנים על ידי ביטול פטורים ממס.   

על התוכנית חתומה נשיאות המגזר העסקי בישראל - גוף הכולל 13 ארגונים, ביניהם התאחדות התעשיינים בישראל, איגוד הבנקים בישראל, התאחדות תעשייני היהלומים, התאחדות המלונות בישראל ועוד. בין מובילי התוכנית נמצא יו"ר התאחדות התעשיינים שרגא ברוש, יו"ר איגוד חברות הביטוח גיא רוטקופף, וראש התאחדות המלונות אמיר חייק.  

"איפה נשמע ששר אוצר יוצא נגד גופים עסקיים? אומר נשיא התאחדות התעשיינים שרגא ברוש ממובילי המהלך. "מה זה הדיבורים האלה על רווח חזירי ואנשים חזיריים? מאיפה מממנים את ה'כחלון הנחות' - לא מהגופים העסקיים?". לדברי ברוש, "הפופוליזם זה לא חוכמה. מחלקים לציבור ובסוף המוצרים מתייקרים אי אפשר יהיה להמשיך בלי להעלות מסים. זה נורא נחמד להוסיף חמישה ימי חופש - אבל בסוף זה נופל על מישהו, ואז המוצרים מתייקרים. בשולחן עגול יש איזונים ובלמים. הממשלה מבינה שהפופוליזם לא יכול לנצח, ואנחנו מבינים שאי אפשר לשלם לעובדים שכר מינימום של 4,000 שקל".

הפחת רגולציה והגבלת הצעות חוק פרטיות

הרקע לתוכנית הוא הטענה של המעסיקים כי צמיחת המגזר היצרני בישראל נעצרה, בגלל חסמים כמו נטל הביורוקרטיה והרגולציה. בהקשר זה, טוען ברוש, כי להצהרות ראש הממשלה נתניהו על מאבק ברגולציה אין עדיין תוצאות בשטח. "הבטיחו לנו לחתוך ברגולציה עם מצ'טה, ולא קרה כלום. נכון שמשרד ראש הממשלה מנסה ונכון שהייתה הצלחה בנושא כיבוי אש, אבל עדיין נטל הרגולציה הוא הכבד ביותר שהיה אי-פעם".

כדי לצמצם את נטל הרגולציה מעלים המעסיקים שורת הצעות, ובהן אימוץ מדיניות חד-משמעית להפחתת הרגולציה בכלל יחידות הממשלה והאכיפה, מינוי שר ויחידה ממשלתית עצמאית ובעלת סמכויות להפחתת הרגולציה במגזר העסקי, הצעה ל-One stop shop לרישוי עסקים, מהלך שנועד להבטיח קיצור משמעותי במשך הזמן הנדרש לצורך רישוי עסקים, בדגש על קיצור תהליכים בכל הנדרש על אישורים של גורמים סביבתיים- יוזמה שהחשב הכללי באוצר רוני חזקיהו הבטיח לקדם, אך עד כה ללא תוצאות.

בנוסף, מציעים המעסיקים להרחיב את חובת ה-RIA (בדיקת כדאיות כלכלית על חקיקה ורגולציה חדשה) גם על חקיקה פרטית. "היום מי שרוצה לקדם חקיקה פופוליסטית ויודע שבמערכת הממשלתית זה לא עובר את ה- RIA, לוקח חבר כנסת מהסיעה של השר הרלוונטי, מוביל את הצעת החוק ובדקה ה-99 מחברים את הצעת החוק הפרטית להצעה ממשלתית והנה דרך לעקוף את ה- RIA" אומר ברוש. "בשולחן עגול השרים לא יהיו במתח הפוליטי הזה".

הכשרות מקצועיות: 500 מיליון ש' בשנה

בתחום הגדלת פריון העבודה בישראל מציעים המעסיקים הקמת המועצה להשכלה טכנולוגית ומקצועית, ברוח המלצות ועדת 2030 של פרופ' צבי אקשטיין שיוגשו בקרוב לשר העבודה חיים כץ. המועצה תכלול נציגים מהתעשייה, מהאקדמיה, נציגות ממשרד האוצר ומשרד החינוך, נציגות בתי ספר מקצועיים ומטרותיה יהיו להתוות מדיניות וכיוונים אסטרטגיים בתחום ההכשרה המקצועית וההשכלה הטכנולוגית; לפקח על התאמת תכני הלימוד בהכשרות המקצועיות לצרכים הרלוונטיים במשק; לייצר אחידות בין הגופים המכשירים השונים ולאפשר תוכנית לימודים אחידה במוסדות השונים, שתתאם את הצרכים במשק בכל פרק זמן נתון. התוכנית מציעה לעדכן את מסלולי הלימודים כך שיכללו גם תקופת סטאז' משמעויות, כמקובל למשל בהכשרות המקצועיות בגרמניה.

"מסלולי ההכשרה יכללו פרק של התמחות והתנסות בחברות, כחלק מובנה ממסלול הלימודים", נכתב בתוכנית. "ההתמחות תתאפשר בחברות עצמן והן יזכו את המתמחים בשכר עבור עבודתם כמתמחים. החברות שייקחו חלק בפרויקט ויעסיקו מתמחים יזכו בכוח עבודה הרלוונטי לצורכי המעסיק, ואלו יוכלו להיות מועסקים עם סיום הכשרתם. בנוסף, יש לספק תמריצים כלכליים מהמדינה לחברות אשר בוחרות להעסיק מתמחים בהכשרה מקצועית. כמו כן, מלבד הקניית מקצוע ספציפי, חשוב לספק לתלמידים בהכשרה מקצועית סט של מיומנויות למידה הכולל בין היתר רכישת שפות זרות (בעיקר אנגלית)".

התוכנית קוראת לממשלה להקצות 500 מיליון שקל לשנה לפחות לרפורמה בהכשרות המקצועיות, ולהקים בתי ספר להכשרה מקצועית בתחומי המלונאות ומקצועות התעשייה. בנוסף סבורים המעסיקים כי יש מקום להכשרת עובדים קיימים ("לימוד לאורך כל החיים") וכן יש להשיק תוכנית שיווקית מתוקצבת לשיפור תדמית ולמיתוג מקצועות טכנולוגיים לרבות תפקיד המאייסטר - העובד המקצועי והטכנולוגי המתמחה. "אנו מציעים להקצות סכום שלא יפחת מ-500 מיליון שקל בשנה לטובת הכשרות לשיפור הפריון".

יוקר המחיה: הפחתת מע"מ על מזון ל-7%

בנושא הורדת יוקר המחיה מציעים המעסיקים לעבור לשיטת מע"מ דיפרנציאלי, שתהיה מבוססת על שתי מדרגות: מע"מ בשיעור מופחת של 7% על מוצרי מזון וככל הנראה גם על תרופות ומע"מ בשיעור רגיל על יתר המוצרים והשירותים. "ברוב העולם המערבי המע"מ על מזון הוא בין אפס ל-7%, המשמעות היא הקטנת העלות לכל משפחה ב-10%". ברוש אומר כי התוכנית אמורה להיות מאוזנת תקציבית - הורדת המע"מ על מוצרי מזון ותרופות תמומן באמצעות ביטול הפטורים ממע"מ על פירות וירקות והפטור באילת - ואם ביטולי הפטורים לא יספיקו הוא אינו פסול העלאת המע"מ המירבי ל-18%.

נושא אחר שבו מציעים המעסיקים שינוי משמעותי הוא בתחום הפרשות המעסיק לפנסיה חובה. בדברי ההסבר לתוכנית נאמר, כי "אחת ההוצאות הכבדות ביותר עבור מעסיקים הוא התשלום הגבוה למערך הפנסיה חובה בישראל. שיעורי ההפרשה של מעסיקים לקרנות פנסיה פרטיות בישראל הוא השני בגובהו בקרב מדינות ה-OECD (אחרי הולנד), וכמעט וכפול מהממוצע בקרב מדינות ה-OECD. מוצע ליצור מנגנון שיוריד את הנטל הקיים היום בקרב מעסיקים באמצעות חיזוק הרובד הפנסיוני האוניברסלי. זאת, באמצעות הסטת התשלומים שהמעסיקים משלמים כיום לקרנות הפנסיה הפרטיות לביטוח הלאומי, בכדי לחזק את רכיב הפנסיה האוניברסלי בישראל.

"לצד חיזוק הרכיב האוניברסלי מומלץ לבטל את שיעור ההפרשה שמעסיקים משלמים היום לקופות גמל, לצד חיזוק החלק של השתתפות המדינה בפנסיות המועסקים, כפי שנהוג במדינות מתקדמות רבות". 

דרישות המגזר העסקי למפלגות

המלצות מרכזיות של נשיאות המגזר העסקי

1. הפחתת הרגולציה והבירוקרטיה בישראל:
מינוי שר ויחידה ממשלתית עצמאית להפחתת הרגולציה במגזר העסקי

2. הגברת פריון העבודה:
להקצות לפחות 500 מיליון ש' בשנה לטובת הכשרות לשיפור הפריון

3. הפחתת יוקר עשיית העסקים בישראל:
להפחית באופן מיידי את המע"מ על מוצרי המזון ל-8%

4. עצמאים ועסקים קטנים:
שינוי והרחבת הגדרת עוסק פטור

5. ענף הבנייה והתשתית:
להגדיל את ההשקעה בתשתיות ובבניה ציבורית שלא למגורים אף מעבר לתוכניות המתוקצבות היום. הקמת 2-3 ישובים אורבניים חדשים בצפיפות מינימלית של 10 יחידות לדונם

6. משאבי אנוש וכוח-אדם:
תקופת ההעסקה למגזרים ואוכלוסיות חלשות תאפשר עד לתקופה של 18-24 חודשים

7. ענף החקלאות:
ביטול רפורמת החלב

8. ענף המלונאות:
יצירת אופציות לשמור על הכשרות - ללא תוספות עלויות על התיירים ועל המלונאים

להיות רלוונטיים, רגע לפני שר האוצר הבא | פרשנות

יוזמת המגזר העסקי היא ניסיון להישאר רלוונטיים ולייצר אג'נדה כלכלית של כלכלה חופשית, רגע לפני שבסיס התמיכה המסורתי נשמט מתחת לרגליים. בסך הכל לא מדובר בהצעות קיצוניות. אין כאן הפחתות מסים או הטבות לבעלי ההון - מלבד הצעה לא-ברורה להעברת הפרשות המעסיקים לפנסיה לביטוח הלאומי. יש כאן ניסיון להתחבר למפלגות שלא מחפשות את קרבתם של ראשי המשק.

הכל כבר נאמר על היעלמות השמאל מהשיח הציבורי ועל הפיכת המלה שמאלני לכינוי שכל פוליטיקאי תאב ניצחון מנסה לברוח ממנו כמו מאש. תהליך מעניין לא פחות עובר על הכינוי קפיטליסט, שפעם היה מוקצה רק בשמאל ובשבועות האחרונים הפך כמעט לכינוי גנאי בקרב מפלגות המרכז. הבית החם המסורתי של חסידי הכלכלה החופשית - כבר אינו כזה. מפלגת כולנו של כחלון משלמת אמנם מס שפתיים לכלכלת השוק, אך בפועל מצטיירת כבעלת בריתם של ההסתדרות והוועדים הגדולים. מפלגתה של אורלי לוי, גשר, לא סובלת מעמימות של כחלון ומציגה גישה אידיאולוגית אנטי-קפיטליסטית. אבל רעידת האדמה האמיתית היא הרומן המתפתח בין הכוכב העולה בני גנץ לתפישות עולם חברתיות סוציאליסטיות. זה התחיל עם מצע חברתי, נעדר מלים כמו צמיחה או תחרות והמשיך עם נאום שיצא כולו נגד המונופולים ויוקר המחיה וקיבל גושפנקא חצי רשמית עם הצטרפותו של יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן כשותף לדרך וכנכס אלקטורלי.

מעניינת לא פחות מהכרזתו של ניסנקורן היא שתיקתו הרועמת של נושא הלפיד של המורשת הליברלית, הלא הוא יאיר לפיד. מי שאמור להזדעזע מריצה משותפת עם יו"ר ההסתדרות שוקל בעצמו להתאחד עם מפלגת חוסן לישראל.

כך שהליכוד היא כנראה המפלגה האחרונה משמאל למפלגת הימין החדש של בנט ושקד שבה יכולים חסידי השוק החופשי עדיין לתלות תקוות. בהנחה שנתניהו - אחרי קדנציה של האבסת האיש השמן - מסוגל לחזור להיות מה שהיה ב-2003. 

עוד כתבות

סקר הסקרים

סקר ראשון אחרי פיזור הכנסת: כחול לבן שומרת על פער של 3 מנדטים מהליכוד

מדינת ישראל הולכת לבחירות בפעם השלישית בתוך שנה ● סקר הסקרים בודק מי מתחזק, מי נחלש, ומי מתנדנד סביב אחוז החסימה ● כל הסקרים מכל כלי התקשורת ● "גלובס" עושה סדר ומביא את המספרים העדכניים ביותר של מערכת הבחירות הסוערת

טקס השבעת חברי הכנסת ה־22 / צילום: רפי קוץ

פרשנות: גם ביום האחרון של הכנסת הח"כים דאגו בעיקר לעצמם. ישראל בוחרת, שוב. כך זה נראה מאחורי הקלעים

הפעם הראשונה שישראל הלכה לבחירות הייתה סבירה, הפעם השנייה הייתה טירוף, הפעם השלישית נראית כמעשה אובדני ● ככה לא מתנהלת מדינה מודרנית

דניאלה פיק בקמפיין החדש של Yes / צילום: רותם לבל

הפרסומת של yes עם דניאלה פיק - הזכורה ביותר השבוע

גיאוקרטוגרפיה: הפרסומת של yes היא גם המושקעת ביותר בשבוע החולף, עם השקעה יוצאת דופן שעומדת עפ"י נתוני יפעת בקרת פרסום על כ-1.9 מיליון שקל ● הפרסומת האהובה ביותר השבוע - תאגיד מיחזור האריזות תמיר

תחזיות לשווקים ב- 2020 / צילומים: shutterstock, עיבוד תמונה: טלי בוגדנובסקי

תחזית מידרוג: קצב מכירת הדירות יגבר ב-2020, והמחירים יעלו; הריבית תמשיך להכביד על חברות הביטוח

2019 עומדת להסתיים כששני אפיקי ההשקעה המרכזיים בשוקי ההון בארץ ובעולם – מניות ואג"ח – הניבו למשקיעים תשואות מרשימות ● במבט קדימה, במידרוג מעריכים בסבירות גבוהה שגם השנה הקרובה תהיה חיובית ● אלה התחזיות של מידרוג לסקטורים המרכזיים בבורסה בת"א

זאב רוטשטיין / צילום: תמר מצפי

בכיר במשרד הבריאות: "אין מישהו במערכת שיכול להחליף את רוטשטיין"

אינסידנט שהתרחש באירוע התרמה להדסה בארה"ב הביא למכתב דרישה של ארגון נשות הדסה, שבו הן דורשות להדיח את רוטשטיין ● גורמים במשרד הבריאות ציינו כי לא בטוח שלמכתב יש תוקף משפטי כלשהו, לאור העובדה שהארכת הכהונה כבר אושרה

בוריס ג'ונסון, פדרו סנצ'ז, סבסטיאן קורץ / צילום: רויטרס

הדמוקרטיה הכי פחות יציבה במערב? גם במדינות האלה הממשלות נופלות חדשות לבקרים

3 מערכות בחירות בבריטניה בתוך 4 שנים, 4 בספרד בתוך 4 שנים, 61 ממשלות באיטליה מאז תום מלחמת העולם השנייה ושתי מערכות בחירות בשנתיים באוסטריה - הן חלק מהסיפור של הדמוקרטיות המודרניות ● "גלובס" מביא את הלקחים העיקריים שניתן ללמוד מהעשור האחרון באירופה

בנימין נתניהו, גדעון סער / צילום: הליכוד

מבקר הליכוד מזהיר את נתניהו וסער: לא לעשות שימוש בנכסי המפלגה ועובדי המפלגה בקמפיין

מבקר הליכוד עו"ד שי גלילי שלח הבוקר מכתב אזהרה למועמדים בפריימריז על ראשות הליכוד, נתניהו וסער, שלא לעשות שימוש בנכסי המפלגה ועובדי המפלגה בקמפיין ● למעשה, האזהרה מופנית בעיקר כלפי נתניהו, השולט כיום במנגנון המפלגתי ובנכסי התנועה

בנימין נתניהו / צילום: חיים צח לעמ

נתניהו הודיע לבג"ץ: אתפטר מכל תפקידיי כשר עד סוף השנה

הודעת נתניהו מגיעה כמענה לעתירה שהגישה התנועה לאיכות השלטון נגד נתניהו והיועמ"ש, בה היא דורשת את התפטרות נתניהו מתפקידיו כשר ואת יציאתו לנבצרות מתפקידו כראש הממשלה בעקבות כתב האישום שהוגש נגדו

רג'פ טאיפ ארדואן והמט דבוטאולו / צילום: Umit Bektas, רויטרס

ההתנגדות לארדואן גוברת: ראש ממשלת טורקיה לשעבר יציג מחר את מפלגתו

משלחת נציגים מטעם מפלגת השלטון ניסתה להניא את אהמט דבוטאולו מהחלטתו ● בעקבות הסירוב הגביר ארדואן את ביקורתו נגד עריקי המפלגה

הארווי ווינסטיין / צילום: אנדרו קלי, רויטרס

הארווי ויינשטיין הגיע להסדר תביעות אזרחי בגובה 47 מיליון דולר עם הנפגעות והנושים

לפי תנאי ההסכם, ויינשטיין ושותפיו לשעבר, בהם חברי מועצת המנהלים של אולפן ההפקות שלו לשעבר, לא הודו בביצוע עבירות

הבורסה בת"א / צילום: איל יצהר

ת"א צמצמה את הירידות בנעילה לאחר הציוץ של טראמפ

המדדים המובילים ננעלו בטריטוריה הירוקה לאחר יום אדמדם ● טראמפ צייץ כי ארה"ב וסין קרובות ל"הסכם סחר גדול" ● לאומי פרטנרס במגעים לרכוש 20% מחברה בת של פוקס, מנייתה של חברת האופנה זינקה ביותר מ-7%

הנשיא טראמפ עם נשיא סין שי ג'ינגפינג / צילום: רויטרס

רגע לפני הדד-ליין: האם מלחמת הסחר נמצאת על סף פיצוץ?

ביום א' יפוג הדד-ליין שהציבה ארה"ב לממשל הסיני, וייכנסו לתוקף מכסים אמריקאים נוספים על מוצרים תוצרת סין ● מה האינטרס של טראמפ לענות לבקשת הסינים לפטור ממכסים, ומה יש להם להפסיד? ● כך מלחמת הסחר בין ארה"ב וסין הגיעה לסף פיצוץ, שלב אחר שלב ● האזינו

יורם נוה, מנכ"ל כלל ביטוח / צילום: כדיה לוי

המכרז המוסדי בהנפקת המניות של כלל ביטוח: ביקוש ער שמוביל לדילול של 22% של בעלי מניות קיימים

במכרז המוסדי של הנפקת המניות החדשות של כלל ביטוח התקבלו ביקושים ערים בהיקף 900 מיליון שקל והחברה תגייס 650 מיליון שקל ● כלל תגייס עוד עד 868 מיליון שקל בכתבי התחייבויות נדחים

ד"ר נורית הראל / צילום: יח"צ

יו"רית ד"ר פישר חוברת לדונרשטיין במרוץ לנשיאות התאחדות התעשיינים

אם שמואל דונרשטיין ייבחר לתפקיד הנשיא הבא של התאחדות התעשיינים, ד"ר נורית הראל תכהן כסגניתו

מארק צוקרברג/ צילום: שאטרסטוק

הרגולטורים בארה"ב נגד פייסבוק: חקירה נגד הרשת החברתית בחשד לטקטיקות המסכלות תחרות

רגולטורים בוושינגטון ביניהם רשות הסחר הפדרלית (FTC) שוקלים לפתוח בחקירה נגד פייסבוק על רקע הריכוזיות הרבה שיש לחברה בחלק מהפלטפורמות שלה והמוצרים שהחברה מציעה, כך לפי גורמים המעורים בפרטים בתחקיר של ה"וול סטריט ג'ורנל" ● בעקבות הדיווח, מניית הרשת החברתית מאבדת כעת כ-2.5% במסחר בוול סטריט

מחשוב ענן \ צילום: שאטרסטוק

אחרי שגייסה 70 מיליון דולר: חברת סטרטוסקייל של אריאל מייסלוס נסגרת

החברה שפעלה בתחום הענן גייסה מהקרנות בסמר ואנטרה והקרנות של סיסקו, קוואלקום ואינטל ● החברה נסגרת לאחר שעסקה למכירתה לא יצאה אל הפועל

זאב ביילסקי / צילום: משה מילנר - לע"מ

נפתר זמנית משבר מכוני הבקרה בענף הבנייה

בשעות שלפני פיזור הכנסת אמש ניסו ראש מטה הדיור זאב ביילסקי וסגן שר האוצר איציק כהן, להכניס סעיף לצד פיזור הכנסת שיאריך את הפטור מביקורת במכוני בקרה, מעבר לינואר 2020 ● לבסוף נקבע שוועדה זמנית שתוקם תטפל בנושא

נתי כהן/  צילום: כדיה לוי

בעקבות העתירה נגד מכרז הדור החמישי בסלולר: נדחו הגשת ההצעות בחודש

משרד התקשורת החליט לדחות את הגשת ההצעות המשותפות שתוכננו ליום ראשון בחודש, זאת על-מנת להתארגן ולהגיש תגובה מנומקת לבית המשפט לעתירות שהוגשו לדחיית המכרז

אביגדור ליברמן  / צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת

ליברמן: אתמוך בחנינה לנתניהו תמורת פרישתו - אך לא בחסינות

לדברי ליברמן, אמש ניסו שרים בליכוד, ובהם יריב לוין, לשכנע את נתניהו לוותר על חסינותו כדי להקים ממשלת אחדות ● "נתניהו הפך לנטל. אף אחד לא רוצה לראות אותו בכלא, אבל אף אחד גם לא רוצה לראותו במערכת הפוליטית, וכולם מוכנים לתת לו לצאת בכבוד"

זהר גנדלר, ניזאר מישעאל, תמר קידר הריס, כאיד אבו עייאש וגארי ג'ייקובס  / צילום: הבא טורעאני

מדעי החיים האמיתיים: מי הגיעו למפגש של הקרן היהודית-ערבית NGT3

וגם: היו"ר וידמן והמנכ"ל פרשר ממזגים מחלקות בבנק מזרחי טפחות