גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

הדולר: השאלה אינה האם להיחשף - אלא איך

אחרי שזינק ב-2018 והיה לנכס הטוב ביותר בתיקי ההשקעות, הדולר הוא אחד הנכסים שהניבו השנה את התשואה הנמוכה ביותר ● האם היחלשות המטבע האמריקאי היא הזדמנות קנייה עבור המשקיע הישראלי שפספס אותו בשנה שעברה?

דולר / צילום: Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב
דולר / צילום: Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

התיקון החיובי בשווקים הפיננסיים מאז חג המולד כלל את מרבית הנכסים שירדו בצורה חדה בדצמבר. בעוד שבשוקי המניות המקומיים והגלובליים נרשמו עליות חדות, וגם שוקי האג"ח והסחורות הגיבו באופטימיות, הדולר - שהיה הנכס המצטיין של שנת 2018 - דווקא נחלש מול סל המטבעות העולמי ב-0.3%, ומול השקל הוא ירד ביותר מ-4%. האם נוצרה הזדמנות קנייה עבור משקיע ישראלי שפספס את מהלך העליות של הדולר ב-2018?

בשנה החולפת הדולר היה אחת ההשקעות המוצלחות. בעוד שרוב הנכסים הפיננסיים, כולל המניות והאג"ח, ירדו, הדולר התחזק מול סל המטבעות העולמי בכ-4% ומול השקל בכ-8%, ודרבן יותר ויותר משקיעים להגדיל מחדש חשיפה למטבע האמריקאי - ישירות או דרך אג"ח, מניות וכו' - וזאת לאחר שבמשך שנים העדיפו הישראלים להיחשף לנכסים דולריים בנטרול המטבע.

התחזקות הדולר בשנה החולפת באה על רקע שלל גורמים, בראשם עליית הריבית הדולרית ופתיחת פער ריביות משמעותי מול כל המטבעות המפותחים. ב-2018 העלה הבנק המרכזי בארה"ב את הריבית הדולרית ארבע פעמים - קצב העלייה המהיר ביותר מאז שהחלו העלאות הריבית בארה"ב לפני כארבע שנים.

להתחזקות המטבע תרם גם השיפור המתמשך בכלכלת ארה"ב, התוצאות המצוינות של החברות וירידה במחירי הסחורות, ובמיוחד הנפט. הנתח של הדולר מהסחר העולמי כיום עדיין גבוה מ-80%, וכל הסחורות והמוצרים נקובים בדולרים - כך שירידה במחיריהם מובילה להתחזקות של המטבע.

התחזקות הדולר בשנה החולפת חידדה מחדש אצל משקיעים רבים בישראל את חשיבות החזקת המט"ח בתיק ההשקעות כרכיב לגיטימי המאזן את תיק ההשקעות. מובן שגם השקת המדד החדש בבורסה, תל בונד דולר, העוקב אחר אג"ח צמודות דולר שהנפיקו חברות ישראליות, והעלייה בהיקפי ההנפקות של האג"ח האלה, תרמו למגמה הזו, בעיקר מאחר שהראו למשקיעים הישראלים כי התשואות הדולריות באג"ח גבוהות באופן ניכר מהתשואות באג"ח השקליות.

הדולר עולה

המשקיעים המוסדיים מגדילים חשיפה לדולר

כך קרה שבשנה האחרונה הגדילו המשקיעים המוסדיים בישראל חשיפה למט"ח באופן משמעותי. שיעור החשיפה הכולל למט"ח של המשקיעים המוסדיים גדל מ-22.8% בדצמבר 2017 ל-25.5% בדצמבר 2018, לפי נתונים של בנק ישראל.

אגב, גם אם נבחן את שיעור החשיפה למט"ח אחרי הגידור שמבצעים המוסדיים, נראה כי חל גידול ניכר בחשיפה - מ-15.1% ל-16.2%. העלייה הזו בולטת היטב גם אם נבחן פריזמה רחבה יותר של תיק הנכסים הכולל של הציבור, שמציג עלייה בחשיפה למט"ח מ-11.8% ל-12.6% במהלך השנה האחרונה. חלק גדול מהגידול בחשיפה לטווח קצר בשנה האחרונה היה באמצעות קרנות כספיות דולריות, אשר גייסו מעל 5 מיליארד שקל מהציבור.

ההיחלשות של הדולר מול השקל מתחילת 2019 נראית מהירה למדי. במבט קדימה, נראה כי לא מעט מהגורמים שתמכו בהתחזקות הדולר ממשיכים להתקיים גם בטווח הנראה לעין. אמנם נראה כי הריבית בארה"ב כבר לא תעלה השנה, או לכל היותר תעלה בקצב הרבה יותר איטי מאשר ב-2018, אך לנוכח המצב הכלכלי בעולם נראה כי באף מדינה מפותחת אחרת היא לא תעלה - כך שפער הריביות הגדול מול שאר המטבעות יישאר.

באירופה מדברים באחרונה מחדש על אפשרויות לחידוש תוכנית ההרחבה הכמותית, ובישראל הריבית אמנם עלתה פעם אחת, אך מהתבטאויות של בנק ישראל נראה כי היא לא צפויה לעלות שוב בקרוב.

בניגוד לשנים האחרונות, הגדלת החשיפה לחו"ל על-ידי משקיעים ישראלים בשנה החולפת הייתה גם לדולר עצמו, כלומר ללא גידור החשיפה המטבעית כפי שנהגו בשנים האחרונות. אחת הסיבות להפחתת היקף גידור המט"ח היא התייקרות משמעותית של עלויות הגידור בשנה האחרונה, אך באחרונה החלה זו שוב לרדת.

בהשקעה בדולר עצמו, יכול משקיע ישראלי להרוויח משני כיוונים. מצד אחד, אם יתחזק הדולר בכל העולם וגם מול השקל, הרי שהוא ירשום רווח על השקעתו. מצד שני, מאחר שהסיכון המרכזי לעלייה משמעותית באינפלציה בישראל הוא גורם המט"ח, הרי שחשיפה לדולר עשויה לספק למשקיע גם הגנה מפני אפשרות להפתעה אינפלציונית.

שיעור החשיפה

לא האם להשקיע בדולר, אלא איך

כל הערכה לאן פני הדולר מול השקל בטווח הקצר שקולה להימור. אם יימשכו העליות החדות בשווקים, אנו צפויים לראות נכונות גדולה יותר של משקיעים לקחת סיכונים גדולים יותר - מה שצפוי להחליש את המטבע האמריקאי, המשמש כחוף מבטחים. מנגד, אם נראה ירידות בשווקים וחששות גדולים, הרי שנראה מחדש נהירה לדולר.

עם זאת, עקב הערכתנו כי בשנה הקרובה נראה תנודתיות גדולה, כלומר נהיה עדים לשני התרחישים האלה במהלך תקופות קצרות, הרי שמי שיחזיק חשיפה לדולר, צפוי למתן את תנודתיות תיק ההשקעות.

דווקא לאור התחזית הזו, נראה שהשאלה שצריך לשאול עצמו כל משקיע היא לא האם להחזיק מט"ח בתיקים (כי התשובה על השאלה הזו ברורה), אלא איך נכון יותר להיחשף למט"ח? למסקנה הזו יכול המשקיע להגיע רק אם יבין מה תפקיד הדולר בתיק.

התפקיד המרכזי של המטבע האמריקאי בתיק ההשקעות הוא לספק הגנה ממשבר - בדיוק כפי שהוא עשה בירידות החדות של דצמבר, כאשר הוא רשם עלייה בעוד שרוב הנכסים ירדו בצורה חדה. מי שיבחן את התנהגות הדולר בעולם בכל הירידות בשווקים במהלך השנה האחרונה, יגלה כי הוא סיפק בדיוק את הצורך הזה. במובן זה, תפקידו של הדולר בתיק ההשקעות לא השתנה, ולכן השאלה האם שער הדולר אטרקטיבי לרכישה או למכירה היא פחות רלוונטית.

במובן הפסיכולוגי, ברור כי לכל משקיע קשה יותר להחזיק לאורך זמן בנכס שמחירו יורד, בשעה שנכסים אחרים עולים. אחת הטעויות הנפוצות של משקיעים היא שהם ממהרים למכור את מה שירד ולהגדיל את הנכסים שעלו. תהליך זה יוצר תיק השקעות מאוזן פחות ומותאם פחות לתקופות כאלה, כי בלתי אפשרי ליצור תיק מפוזר שבו כל הנכסים עולים כל הזמן. האתגר הוא להצליח לשמור בתיק גם את החשיפה למרכיבים שהפסידו, אבל שיש להם תפקיד חשוב בתמהיל התיק. לכן תיק מפוזר לאפיקי השקעה שונים, שלרוב יש ביניהם קורלציה נמוכה (אם בכלל), עשוי לספק פתרון נכון בתקופה של תנודתיות.

לשאלה איך כדאי להשקיע בדולר יש כמה תשובות אפשריות, אך הן בעיקר תלויות בציפיות המשקיע לשנה הקרובה. מי שמעריך כי הריבית בארה"ב כבר לא תעלה, אך גם שהכלכלה האמריקאית לא קרובה למיתון - יגלה שניתן כיום למצוא תשואות אטרקטיביות באג"ח דולריות בדירוגים גבוהים לתקופות של עד ארבע שנים, בתשואות לפדיון של 3.5%-3.7% לשנה.

ואולם, מי שצופה תנודתיות, או מי שבכלל לא רוצה לנסות ולהעריך לאן הולכים השווקים, אלא רק ליהנות מתשואה שוטפת אטרקטיבית, יכול כיום לקבל ריבית גבוהה על יתרות דולריות לטווח קצר, דרך קרנות כספיות דולריות, אג"ח קצרצרות או פיקדונות. ריבית זו יכולה להגיע לתשואה של עד 2.75% ברמת סיכון אשראי נמוכה במיוחד - הזדמנות שלא הייתה קיימת בעשור האחרון. 

הכותב הוא סמנכ"ל פיתוח עסקי בהראל פיננסים. הכותב ו/או חברות בקבוצת הראל ו/או בעלי עניין בהן ו/או בעלי השליטה בקבוצה, עשויים להחזיק ו/או לסחור, בעבור עצמם ו/או בעבור אחרים, בניירות הערך והנכסים הפיננסיים המצוינים בכתבה זו. אין לראות בכתבה משום שיווק השקעות או תחליף לשיווק השקעות המתחשב בצרכיו האישיים והמיוחדים של כל משקיע

עוד כתבות

הפשע מתחיל במוחי / איור: יזהר כהן

מהעם שהפסיק לטוס ועד הפרופסור שגילה שהוא פסיכופת: 10 הכתבות המומלצות של מגזין G

מה השבדים עושים לאנשים שטסים יותר מדי, ואיזו מדינה ניצחה את פוטין בקרב על הפייק ניוז? ● יום חופש באמצע השבוע זה זמן מצוין להשלים כתבות מרתקות שלא הספקתם לקרוא ● עורכת מגזין G אספה בשבילכם את הטובות ביותר מהחודשים האחרונים

בנימין נתניהו / צילום: רויטרס

נתניהו תקף בשידור החי בעמוד הפייסבוק - את פייסבוק

(עדכון) ● בתגובה לצעד החריג של פייסבוק נתניהו בשידור חי בעמוד הפייסבוק שלו: פייסבוק לא עומדת בלחץ של השמאל, זה קרה רק כי זה הליכוד ● יותר מוקדם הפר נתניהו את חוקי הבחירות כאשר עלה לשידורים בתחנת הרדיו קול חי, של הציבור החרדי ● מלצר פרסם הבהרה כי לאור התחייבות של הליכוד שזה לא יקרה שוב פעם הוא מתיר את הפעלת הצ'ט בוט

בנימין נתניהו / צילום: יוסי זמיר

יו"ר ועדת הבחירות נגד הצ'ט בוט של נתניהו: לא לפרסם סקרים

בעתירה שהוגשה לחנן מלצר נטען כי רה"מ מפיץ נתוני סקרים במסגרת הצ'ט בוט בפייסבוק - זאת על אף שהחוק אוסר זאת במהלך חמישה הימים האחרונים של הבחירות ● מלצר קבע: הפרסומים עומדים בניגוד לחוק דרכי תעמולה

אביחי מנדלבליט ובנימין נתניהו/ צילום: אוהד צויגנברג ידיעות אחרונות

איך תיראה מערכת המשפט אחרי הבחירות?

ייבחר או ילך לאופוזיציה ● ייפרד מהאישומים בשימוע - או ימשיך לכהן תחת כתב אישום ● איך ישפיעו תוצאות הבחירות על יחסי הגומלין בין הפוליטיקאים למערכת המשפטית, ואילו אתגרים צפויים לה לנוכח החוקים שצפוי נתניהו לקדם - אם ייבחר - כדי לא לעמוד לדין? ● ניתוח

השר ישראל כ"ץ מצביע / צילום: יח"צ

מלצר הוציא צו מניעה זמני ל'זזים' בעקבות בקשת הליכוד

(עדכון) ● המפלגה הגישה בקשה בהולה ליו"ר ועדת הבחירות חנן מלצר וביקשה ממנו להוציא צו האוסר על עמותת "זזים" לפעול להסעת 15 אלף מצביעים לקלפי היום ● מלצר הוציא צו ארעי האוסר על "זזים או מי מטעמה, לפעול בניגוד לצו המניעה שהוצא, במישרין או בעקיפין"

דורון בהר / צילום: יפית שקרלו

הסטארט-אפ שיעזור לכם לשמור על הבריאות בעזרת בדיקה גנטית

אייג'נטיפי מציעה ייעוץ גנטי דיגיטלי במקום או בנוסף לייעוץ מפי הרופא, שיאפשר לפרש ולפשט את הבדיקות הגנטיות שאתם צפויים לעבור

מכונית אוטונומית ניסויית של מובילאיי / צילום: רויטרס

מובילאיי מאיצה את ההכנות לקראת שירותי "מוניות רובוטיות" בגוש דן החל מ-2022

במסגרת הפרויקט מונה החודש מנהל בכיר לשעבר מקבוצת פולקסווגן בתור נשיא פעילות התחבורה-כשירות (MAAS) של מובילאיי

זהבה אנגל דורני, והנכד (ושכנה) / צילום: טל שניידר, גלובס

בתוך מערך הסעות המצביעים לקלפיות: הליכוד הולכים על הראש של ליברמן

במערכת הבחירות הזו, מועד ב', הוחלט בליכוד "ללכת על הראש" של אביגדור ליברמן ולא לתת לו להיות בעל מערך ההסעות הבלעדי מחוץ לבתי האבות, דבר שהיה מקובל ב"בייס" שלו בעבר

אביגדור ליברמן במסיבת העיתונאים היום / צילום: שלומי יוסף

ליברמן: "יש רק אופציה אחת, ממשלה לאומית ליברלית רחבה המורכבת מישראל ביתנו, ליכוד וכחול לבן"

"יש לשתי המפלגות הגדולות יותר מ-60 ביחד, גם אם הם יקימו ממשלת אחדות בלעדינו, זה עדיף מאשר דשדוש במשא ומתנים", כך אמר הלילה יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן בנאום סיכום הבחירות שלו

איימן עודה נגד נתניהו / צילום: דוברות הכנסת

העובדות מאחורי טענות נתניהו לזיופים בבחירות הקודמות

באחרונה טענו רה"מ נתניהו ואחרים כי ישנו חשד שהבחירות הקודמות בחודש אפריל זויפו, ומשום כך גוש הימין לא זכה ל-61 מנדטים שהיו נחוצים להרכיב את ממשלתו ● מה הבסיס לטענות? ● האזינו לפודקאסט "המשרוקית" - פרק בחירות אחרון לעונה

הנשיא טראמפ. / צילום: רויטרס Kevin Lamarque

טראמפ: איראן כנראה אשמה, אבל איני רוצה מלחמה עם אף אחד

נשיא ארה"ב מסרב לקבוע חד-משמעית שאיראן אחראית להפצצת מתקני הנפט בסעודיה ● הפנטגון קורא לבית הלבן לנהוג באיפוק ● הנשיא מעביר את הכדור לסעודיה

המוסד/ צילום: עידו ברלד באדיבות סרטי יונייטד קינג

5 הסרטים שהכי שווה לראות היום, בקולנוע או על הספה בסלון

שני ישראלים, שני אמריקאים ודרום קוריאני אחד • חמישה סרטים מעולים שיעבירו לכם את יום החופש הכי בכיף שאפשר ● אבל רק אחרי שהצבעתם כמובן

דפנה מורביץ, 8400 / צילום: יח"צ

המובחרים לביומד: "מועדון העילית" של תעשיית הבריאות מציג שלושה פרויקטים חדשים

בחודשים האחרונים החלו לצאת אל הפועל שלושה פרויקטים שנולדו בתוך ארגון 8400, שפעילותו נחשפה כאן לראשונה ● שילוב בוגרי יחידות מובחרות של צה"ל בתעשיית הביומד; סטאז' של רופאים צעירים בחברות סטארט-אפ; והקמת מאגר מידע לשימוש בציוד מחקרי

קמפיינים של כחול לבן והליכוד על גשר / צילום: טל שניידר, גלובס

הפילוג המגזרי לא מגיע רק מקמפיינים פוליטיים, גם לנו בתקשורת יש אחריות אדירה

קל מאוד לנטוע שנאה - בלי שהקוראים שמים לב - דרך בחירת הכתבות, המיקום שלהן, בחירת המילים בכותרות, ההקשר המוצג בכתבה, התמונות שבהן או אפילו תמהיל הכתבות המתפרסמות ● אנחנו, בתקשורת הממסדית, יכולים לעצור את זה ● פרשנות

בני גנץ, בנימין נתניהו. צופים העלאת מסים / צילומים: אמיר המאירי, תמר מצפי, אילוסטרציה: טלי בוגדנובסקי

לא משנה מי יהיה ראש הממשלה הבא, הוא יהיה מוכרח להעלות מסים

למרות הכרזות הפוליטיקאים שלא יעלו מסים, התרחיש הסביר מצביע על מהלך קלאסי של העלאת מס הכנסה, מע"מ ומס חברות ב-1%, שיכניס למדינה 11 מיליארד שקל ● ההבדלים בין הקואליציות יתבטאו רק בשולי התקציב, למשל מיסוי משקאות ממותקים או צמצום משרדי ממשלה ● ניתוח "גלובס"

השקת קמפיין מפלגת הימין המאוחד / צילום: כדיה לוי

ימינה הגישה בקשה להתפצל בחזרה לשלוש מפלגות

את המו"מ הקואליציוני יבצעו בימינה, כגוף אחד, אך לצורכי מימון בחירות ופעילות סיעתית, הם יתפצלו לשתי קבוצות: איילת שקד ונפתלי בנט עם הימין החדש והרב רפי פרץ ובצלאל סמוטריץ עם סיעת הבית היהודי-האיחוד הלאומי

מליאת הכנסת / צילום: איל יצהר

תובנות של ח"כ בדימוס: יהודה גליק, איתן כבל, נחמן שי ומירב בן-ארי כותבים במיוחד ליום הבחירות

רגע לפני קו הסיום של המרוץ פנינו לארבעה חברי-כנסת לשעבר, שאינם רצים עוד לכנסת ה-22, והלכו היום לקלפי  ● ביקשנו מהם שיכתבו לנו על התחושות שלהם

תורים בקלפיות בת"א / צילום: שני אשכנזי, גלובס

"כמעט ולא הצבעתי מרוב ייאוש. בסוף באתי לכאן כי הבת שלי הכריחה אותי"

התחבורה הציבורית לא ערוכה ליום הבוחר, עם תחנות אוטובוס עמוסות בתושבים שמבקשים להגיע ליעדם ● ובעוד שהקניונים מלאים, בתי הקפה דווקא מדווחים על פחות לקוחות מהבחירות באפריל ● אך נראה שהמקום הכי שומם בבחירות האלה הוא בכלל הקלפיות

בני גנץ, בנימין נתניהו / צילום: איל יצהר, תמר מצפי

תוצאות המדגמים: קרב צמוד בין הליכוד וכחול לבן; לנתניהו אין 61 מנדטים, עוצמה יהודית בחוץ

מדגמי הבחירות של תאגיד השידור כאן, חדשות 12 וחדשות 13 מצביעים על תוצאות קרובות בין הליכוד וכחול לבן  ● המחנה הדמוקרטי והעבודה-גשר עוברים את אחוז החסימה ● במהלך הלילה תתבצע ספירת תוצאות האמת באמצעות מחשבים, אך לא צפויה הודעה רשמית לפני מחר בצהריים

הנשיא טראמפ  / צילום: Hannah Schroeder, רויטרס

טראמפ: לנתניהו סיכוי טוב לזכות, אבל הסקרים טועים לעיתים קרובות

אמר במסיבת עיתונאים: "לפי הסקרים, אלה יהיו בחירות צמודות מאוד... אבל הסקרים טועים לעתים קרובות" ● "עדיין מוקדם לדבר על סיפוח ההתנחלויות" ● בתגובה לשאלה האם אתה מעודד את ישראל וסעודיה לפעול יחדיו נגד איראן, השיב נשיא ארה"ב: "תמיד. אני מעודד כל אחד"