הנקראות ביותר

הכדור ברשת (הבלוקצ'יין): כך משתלב הקריפטו בעולם הספורט

לאט-לאט הקריפטו הולך וחודר לתחומים שונים בחיינו לרבות לעולם הספורט •  מי הקבוצה שהקימה מרכז לכריית ביטקוין, אילו מועדוני כדורגל מפוארים מתכננים להנפיק מטבעות דיגיטליים, ואיך אופ"א משתמשת בטכנולוגיית בלוקצ'יין

כריסטיאנו רונאלדו, יובנטוס/צילום: רויטרס
כריסטיאנו רונאלדו, יובנטוס/צילום: רויטרס

הכתבה בשיתוף BT360

ב-11 באפריל 1990, כשהכדורגלן הישראלי רוני רוזנטל כבש שלושער בהופעת הבכורה האגדית שלו במדי ליברפול, לא היה אוהד כדורגל אחד בארץ הקודש שלא נשטף בגל של גאווה. תחושות דומות עוררו בנו הרגעים הגדולים של אייל ברקוביץ' בסאות'המפטון, ושל חיים רביבו בסלטה ויגו. כן, הדשא היה פעם ירוק יותר, הרומנטיקה שלטה, וקבוצות הספורט שאהדנו לא התמקדו בשורות הרווח והפסד של דוחות כספיים.

אלא שהדבר הזה נעלם עם פרוץ מהפכת האינטרנט וכניסת הכסף הגדול לענפי הכדור הפופולריים. היום יודעים שקבוצת ספורט היא קודם כול עסק. ספורט בכללותו הוא "תעשייה" וכמו כל תעשייה הוא נוטה לאמץ טכנולוגיות חדשות. למשל, את הבלוקצ'יין והמטבעות הקריפטוגרפיים. נציג כאן ארבע דוגמאות של שימוש בקריפטו בענפי ספורט שונים.

יצירת מטבע ייחודי

תשכחו ממניות, בקרוב תוכלו לרכוש נתח מסוים מקבוצתכם האהודה במטבעות דיגיטליים. זאת, אם אכן אתם אוהדי קבוצות הכדורגל של פריז סאן ז'רמן או יובנטוס. בספטמבר 2018, הודיעו שני מועדוני הפאר האירופיים על כוונתם להשיק מטבע דיגיטלי ייחודי. יובנטוס האיטלקית, שבשורותיה משחק העונה כריסטיאנו רונאלדו, אף הכריזה על הרבעון הראשון של 2019 כיעד להשקת המטבע.

הרעיון המרכזי של השימוש במטבע דיגיטלי ייחודי הוא לאפשר לאוהדים להשפיע על ההחלטות הניהוליות של קבוצתם. זאת, באמצעות ההצבעה, כאשר רמת ההשפעה נקבעת בהתאם לכמות האסימונים המוחזקים בידי כל אוהד. כך, למשל, לאוהד המחזיק 10 אסימונים של המטבע הייחודי של פריז סאן ז'רמן יהיה משקל גדול יותר בהצבעה מאשר לאוהד המחזיק אסימון בודד. מערכת מעין זו צריכה להיות מווסתת על-מנת למנוע מאוהדים עשירים במיוחד להשתלט על רוב המטבעות, ולפגוע בחזון הדמוקרטי של חלוקת ההשפעה.

יתרון משמעותי נוסף של יוזמת המטבעות הוא השקיפות המתאפשרת הודות להיותה מבוססת על שרשרת הבלוקים (בלוקצ'יין). זאת, מאחר שהטכנולוגיה שעומדת בבסיס המטבעות הקריפטוגרפיים נגישה לכולם, ובלתי ניתנת לשינוי. השימוש בבסיס נתונים דיגיטלי מבוזר מבטיח למעשה, שהנהלת המועדון תאפשר לאוהדים לבחון את ספרי הניהול של הקבוצה, ולא תוכל להציג מספרים כוזבים או לשנות נתונים בדיעבד.

ניתן לומר, כי במידה מסוימת הבלוקצ'יין כבר חדר ללב-ליבו של הכדורגל העולמי: החל מאוגוסט 2018, איגוד הכדורגל האירופי, אופ"א, החל בהטמעת הטכנולוגיה במערכת הזמנות הכרטיסים שלה, בדיוק מהסיבות של שקיפות ופומביות שהבלוקצ'יין מאפשר, וגם לשם מלחמה בספסרים. הארגון אף ערך ניסוי של מכירת כרטיסים באפליקציה מבוססת בלוקצ'יין.

*** הכתבה המלאה תופיע במגזין Crypto 360 בהפקת המחלקה המסחרית של גלובס, שיצורף לעיתון ב-19.3.19 

לאתר BT360 הקליקו כאן>>

רוצה להשאר מעודכן/ת בנושא הסיפורים הגדולים של השבוע?
אני מאשר/ת קבלת תוכן פירסומי מגלובס
נושאים נוספים בהם תוכל/י להתעדכן
נדל"ן
גלובס טק
נתוני מסחר
שוק ההון
נתח שוק
דין וחשבון
מטבעות דיגיטליים
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
עקבו אחרינו ברשתות