גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

ענקיות ההייטק מתדלקות את העליות בשווקים

בחודשים האחרונים של 2018 מחקו מניות טכנולוגיה שווי של טריליוני דולרים משוק המניות העולמי ● עכשיו הן מפצות את המשקיעים, ומתחילת השנה עלו מניות כמו פייסבוק, נטפליקס ועליבאבא ביותר מ-25% - הרבה מעבר לעליות מדדי המניות שלהן

חוגגים עליות ב-NYSE  / צילום: רויטרס
חוגגים עליות ב-NYSE / צילום: רויטרס

תנופת רווחים מציתה גאות חדשה במניות טכנולוגיות, מניו יורק עד הונג קונג, מסייעת להעלות את שוקי המניות הרחבים ומדגימה את כוח המשיכה של חברות צמיחה מהירה - גם כשהכלכלה העולמית מאיטה את הצמיחה שלה.

מניות כמו פייסבוק, נטפליקס, עליבאבא גרופ וראקוטן עלו ביותר מ-25% מתחילת השנה, הרבה מעבר לעליות מדדי המניות שלהן. העליות הללו הן מפנה ברור מהחודשים האחרונים של 2018, שבהם צניחת מניות טכנולוגיה מחקה שווי של טריליוני דולרים משוק המניות העולמי.

מנהלי קרנות מייחסים חלק מההתקדמות של המניות הללו ליצירת רווחים בריאים, ובמקרים רבים רווחי שיא, על-ידי קבוצת החברות הזו, גם כאשר צמיחת הרווחים בשוק המניות הכללי הצטננה. המניות בכללותן קיבלו דחיפה מהמעבר של הפדרל ריזרב מאיתות על העלאות ריבית נוספות לשמירה על ריביות באתנחתה, על רקע ההאטה בכלכלה העולמית, ומתיחויות הסחר בין ממשל טראמפ לשאר העולם.

הבנק העולמי וקרן המטבע הבינלאומית קיצצו בחודשים האחרונים את תחזיות הצמיחה שלהם לשנים 2019 ו-2020, בנימוק של סיכונים כמו חולשה בייצור התעשייתי, פוטנציאל לברקזיט ללא עסקה בין בריטניה לבין האירופים והצטננות צמיחת רווחי חברות.

חששות מהאטה עולמית שיגרו ביום שישי האחרון את מדדי המניות בארה"ב, באירופה ובשנחאי לירידה השבועית החדה ביותר מאז דצמבר' אם כי כל שלושת השווקים הללו נשארו בעלייה של 9% לפחות מתחילת השנה.

מניות הטכנולוגיה בעולם עולות

משקיעים שמחפשים צמיחה הלכו על ענקיות הטק, שרווחיהן ממשיכים לעלות. פייסבוק סיפקה את הרווח הגדול ביותר בתולדותיה ברבעון האחרון, שהראה למשקיעים שהמפרסמים ממשיכים לנהור לפלטפורמה שלה, למרות תשומת הלב הציבורית לטיפול של החברה בפרטיות המשתמשים.

ענקית המסחר האלקטרוני הסינית עליבאבא העלתה את המכירות ב-41%, ואת הרווח ב-37% ברבעון האחרון שלה, וחברת המדיה והאינטרנט Naspers, החברה הבורסאית הגדולה ביותר באפריקה, רשמה עלייה של 39% ברווחים, לאחר שיחידת המודעות הקטנות שלה (classifieds) עברה לראשונה לרווח.

"הטק הגדול נראה כעת מעניין יותר מבכל נקודה אחרת בשנה האחרונה", אמר ג'ים טירני, מנהל ההשקעות הראשי במניות צמיחה בארה"ב בחברת אליאנס ברנסטין, שמחזיקה מניות של אלפאבית, החברה האם של גוגל, ושל מיקרוסופט. כאשר תחזית הצמיחה הכלכלית העולמית הופכת מטושטשת יותר, "מי שיכול למצוא חברות שצומחות הרבה יותר מהר, יודע שהן אטרקטיביות", לדבריו.

ארבע מניות טק אמריקאיות - מיקרוסופט, פייסבוק, אפל ואמזון - תרמו בערך 12% מסך ההתקדמות של מדד 500 S&P בינואר-פברואר השנה, לפי חברת מדדי S&P דאו ג'ונס. הן היו חמש התורמות הגדולות ביותר למדד הזה בחודשיים הללו, יחד עם מניית בואינג.

ועדיין, גם אחרי העלייה הזו מתחילת השנה, כמה מניות טכנולוגיה גדולות טרם חזרו לרמת השיא שלהן. מדד תעודות הסל של מניות הטק העולמיות של iShares עלה השנה ב-12%, לקראת הרבעון הטוב ביותר שלו מאז 2012, אבל הוא עדיין מתחת לשיא שלו מ-2018.

משקיעים רבים אומרים שהראלי (גאות) האחרון היה משכנע יותר מקודמיו, שאותם מגדירים כמה מהמשקיעים כמלאכותיים - בגלל עליות מהירות במחירי מניות, בעיקר כתוצאה מהחשש להישאר מחוץ לתמונת הרווחים, ופחות בגלל אמון ברווחיות החברה. הראלי הנוכחי גם בא על רקע ירידה במכפילי הרווח של כמה ענקיות טק מהשיאים האחרונים שלהן, בגלל שילוב של רווחים משופרים ומפולת המניות בעולם של סוף 2018.

פייסבוק, למשל, נסחר כעת במכפיל של כ-22 לרווחיה ב-12 החודשים האחרונים, הרבה מתחת לרמה של 34 בתחילת 2018, לפי FactSet. טנסנט הסינית משנזן נסחרת במכפיל של 32 מול 55 בתחילת השנה שעברה. חברת המוליכים למחצה ההולנדית ASML נסחרת במכפיל רווחי עבר של 26 לעומת 31 בתחילת 2018.

אבל גם מכפילי הנחה אינם מספיקים כדי לשכנע את כל המשקיעים. חברות כמו RBC שוקי הון ומורגן סטנלי מייעצות השנה ללקוחותיהן להגביל את חשיפתם לטכנולוגיה, בנימוק של פוטנציאל לצמיחה מאכזבת בהמשך הדרך, וגם סיכונים רגולטוריים שעלולים לכרסם ברווחים.

זהו תרחיש שכבר החל להתממש בסין, שבה גורלן של שתי ענקיות אינטרנט התפצל בחודשים האחרונים. מניות עליבאבא עלו השנה ב-28%, יותר מפי שניים מהעלייה במניות טנסנט.

לפי אנליסטים, הסיבה לפער הזה היא ההתעניינות המוגברת של הרשויות בתעשיית משחקי הווידיאו, מקור מפתח של הכנסות לטנסנט. הפקידים מאשרים משחקים חדשים בקצב איטי יותר, והם מעניקים אור ירוק לפחות כותרים בפרופיל גבוה שעשויים להיות יצרני כספים גדולים. כך לדברי דייויד דאי, אנליסט בכיר בברנסטין בהונג קונג.

מצד שני, כמה משקיעים סבורים שהפוטנציאל של מניות הטק עולה בהרבה על הסיכונים שלהן, לפי שעה. חברות טק רבות נשארו בשלב מוקדם יחסית במחזור הצמיחה שלהן, וזהו פוטנציאל לעוד כמה שנים של תשואות טובות, לפני שהן יגיעו לשלבים המתקדמים של המחזור הזה.

"משקיעים צריכים להסתכל על מניות טק סיניות, לא מפני שיש להן 'סין' או 'טק' בשמות, אלא מפני שהן מציעות אפסייד (פוטנציאל עלייה) לטווח ארוך", אמר בין שי, ראש יחידת המניות הסיניות ב-UBS ניהול נכסים. הוא מאמין שהתמחור (מכפילים) של הקבוצה הזו עדיין סביר.

מנהלי קרנות השקעה גם מרוצים מכך שמניות הטכנולוגיה לא הפכו למסחר צפוף מדי - מצב שמשקיעים חושבים שהוא פגיע מדי לתהפוכות פתאומיות חדות.

משקיעים שנסקרו על-ידי בנק אוף אמריקה דירגו את מניות הטק העולמיות כמסחר הצפוף ביותר בשווקים רבים במשך עשרה חודשים רצופים עד סוף נובמבר. מאז, מגזרים אחרים של מניות ונכסים אחרים הפכו צפופים יותר, כמו ההימורים על עליית הדולר האמריקאי וההימורים על שווקים מתעוררים. 

עוד כתבות

אילוסטרציה: shutterstock

וול סטריט נסוגה מהשיא בצל הדיווח כי "השלב הראשון" של הסכם סחר לא יקרה השנה

המדדים המובילים בניו יורק נסוגו מהשיא בצל הדיווח שמאפיל על הציפייה להשגת הסכם בין סין לארה"ב ● בסנאט הועברה הצעת חוק התומכת במפגינים בהונג קונג, מה שהוביל את סין להאשים את ארה"ב בהתערבות בענייני פנים ● בורסות אירופה ננעלו בירידות ● הנפט קפץ

הון שחור לא טוב לחברות סגורות / צילום: shutterstock

האם הגיע הסוף למקלטי המס - ואיך זה קשור לעומר אדם?

3 ישראלים נעצרו השבוע בחו"ל, כיוון שלא דיווחו כראוי לרשות המסים על הכנסותיהם ● במקביל נקבעו כללים חדשים במקלטי מס רבים בעולם שעלולים להבריח את החברות שהתאגדו אצלם ● המלחמה הגלובלית בכסף השחור עולה מדרגה, והפעם הרשויות לא מרפות ● האזינו 

סמסונג סאני / צילום: יחצ

ההסתדרות נערכת להחרפת המאבק בסאני; פנתה לנשיא סמסונג

לדברי ההסתדרות, המשבר בסאני-סמסונג נגרם נוכח גרירת הרגליים של ההנהלה במו"מ להסכם קיבוצי ראשון בחברה, תוך ביזוי מתמשך של נציגות העובדים וניסיונות להכשיל את התאגדותם בהסתדרות, וללא נכונות לקיום דיאלוג אמיתי בין הצדדים

דוד ביטן, הליכוד / צילום: איל יצהר, גלובס

האם בלי בדר ועופר הליכוד הייתה גדולה כמו כחול לבן?

ח"כ דוד ביטן מאשים הסכם עודפים כושל בכך שהליכוד קטנה מכחול לבן. הזיכרון בוגד בו ● המשרוקית של גלובס

הנסיך אנדרו / צילום: רויטרס

הנסיך אנדרו פורש מפעילות ציבורית בשל פרשת אפשטיין: "מתחרט על הקשר עמו"

בנה של המלכה אליזבת השנייה, שספג ביקורת לאחר ששמו נקשר עם עבריין המין והמיליארדר האמריקאי ג'פרי אפשטיין, אמר כי הפרשה גרמה נזק לעבודת משפחת המלוכה בבריטניה ● אנדרו, שמכחיש כי נפגש עם נערה בת 17 לפני שני עשורים, אמר בהודעתו כי יסייע לרשויות שיחקרו את הפרשה

מנכ"ל גוגל, סונדאר פיצ'אי / צילום: רויטרס, STEPHEN LAM

כך מתכוונת גוגל לבלום את הפייק ניוז

יכולות ה"טרגוט" של מפרסמי מודעות פוליטיות יצומצמו משמעותית ● המהלך ייכנס לתוקף בבריטניה עוד שבוע מהיום, לפני הבחירות ב-12 בדצמבר ● במדינות האיחוד האירופי המהלך ייכנס לתוקף החל מסוף השנה הנוכחית, וביתר העולם ב-6 בינואר

שלמה פילבר / צילום:  שלומי יוסף

פילבר על המניע להפוך לעד מדינה: "יכולתי לצאת זכאי, אבל אין לי 3 שנים מיותרות ולא 2 מיליון שקל מיותרים"

שלמה פילבר, לשעבר מנכ"ל משרד התקשורת, הוא עד מפתח בניסיון של הפרקליטות להוכיח את יחסי השוחד בין נתניהו לאלוביץ' ● אלא שפילבר טוען כי על אף שהונחה ע"י רה"מ לטפל בענייני בזק, הוא פעל באופן תקין

גיימרית / צילום: Shutterstock

גוגל השיקה את הפרויקט השאפתני של גיימינג בענן ומפתחת 450 משחקים

מעתה יוכלו גיימרים לשחק במשחקים באיכות גבוהה בדפדפן כרום ובמכשירי פיקסל, ללא צורך בחומרה יקרה ומתקדמת ● השירות טרם זמין בישראל

מאות מפגינים מחוץ לישיבת הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה בירושלים נגד הפקת פצלי שמן בעדולם, 2014 / מגמה ירוקה

מדוע בעידן משבר האקלים ישראל עדיין מקדמת חיפוש של דלקים מזהמים?

עם כל הכבוד לחלום ישן נושן למציאת נפט כחול-לבן, האם מדינת ישראל צריכה לפתח מאגרי דלקים פוסיליים כשהמגמה העולמית היא מעבר לאנרגיות נקיות?

טרמינל 1 - צילום לפני אירוע פתיחה/ צילום: סיוון פרג'

טסים לחו"ל? טרמינל 1 בנתב"ג יהיה סגור מחר עד השעה 13:00

בעקבות תרגיל של חטיבת הביטחון בנתב"ג, בין השעות 08:00 ל-13:00 מחר כל הפעילות של טרמינל 1 תיעצר, והנוסעים יופנו להמראות מטרמינל 3

ירי רקטות לעבר מישראל לאחר חיסולו של בהאא אבו על-עטא / צילום: רויטרס

אין ולא תהיה דרך למגן את כל הבתים בארץ מהתקפות הרקטות

הגיע הזמן לומר לאזרחים ביושר: אין ולא תהיה דרך להוסיף לכל הבתים הישנים בישראל מקלט שאפשר להגיע אליו בשניות ● דעה

עובדי חברת החשמל / צילום: שאטרסטוק, א.ס.א.פ קריאייטיב

חברת החשמל רשמה רווח של 1.45 מיליארד שקל ב-9 החודשים הראשונים של השנה

את 9 החודשים הראשונים של 2019 סיימה חברת החשמל עם עלייה של 1 מיליארד שקל בהכנסות לעומת התקופה המקבילה ב-2018 ● החלטת הממשלה בדבר השינויים המבניים במשק החברה הביאו לרישום הוצאה בסך של כ-681 מיליון שקל

נשיא המדינה, ראובן ריבלין / צילום: מארק נוימן, לע"מ

החברה להגנת הטבע ביקשה, ובית הנשיא וחברת אינטל מפסיקים להשתמש בפלסטיק

בית הנשיא וחברת אינטל נענו לפניית החברה להגנת הטבע והארגונים הירוקים, והחליטו להפסיק את השימוש בכלי פלסטיק חד-פעמיים • לעומתם, מרבית הגופים האחרים אליהם נעשתה פנייה לקראת ועידת האקלים הישראלית לא השיבו, ומקצתם טענו כי ייבחנו את הבקשה

בורסת הונג קונג. / צילום: Shutterstock

ירידות באירופה על רקע המתיחות בין ארה"ב לסין סביב הסחר והונג קונג

בייג'ין מגנה את הצעת החוק שעברה בשני הבתים בארה"ב, שתומכת במתנגדים הפרו-דמוקרטים בהונג קונג ● לפי הדיווחים, הסכם סחר "שלב 1" בין ארה"ב ובין סין כנראה לא ייחתם ב-2019 ● בורסת הונג קונג צנחה ב-1.6%

ברני סנדרס/  צילום: רויטרס

ברני סנדרס בעימות הדמוקרטי: "אני פרו-ישראלי, אך אנו צריכים לדאוג לפלסטינים"

הסכסוך הישראלי-פלסטיני פרץ (בקצרה) לעימות הדמוקרטי אמש ● הסנאטור ברני סנדרס העלה ביוזמתו את הנושא: "שוב אין זה מספיק טוב להיות פרו-ישראלי" ● זכה בתשואות ● התקפה על הילארי קלינטון

בני גנץ / צילום: אמיר מאירי, גלובס

המנדט חזר לנשיא; גנץ: "לא נאפשר לנתניהו להצית מלחמת אחים"

(עדכונים שוטפים) - גנץ: "בכוונתי לנהל מו"מ ענייני מהיר ותואם לתוצאות כדי לכונן ממשלה שתוציא את ישראל מן השיתוק שכפו עלינו בוני הבלוקים" ● נתניהו לגנץ: "מוכן עוד הערב, ללא תנאים מוקדמים, להיכנס למו"מ להקמת ממשלת אחדות" ● ליברמן: "כל מה שקורה מוביל לבחירות"

אסנת רונן / צילום: איל יצהר, גלובס

פרטנר מינתה את אסנת רונן כיו"ר הדירקטוריון במקום אדם צ'זנוף

רונן היא דירקטורית בלתי תלויה בפרטנר כבר מספר שנים

הבניין ברחוב יהודה עמיחי 6 בתל אביב / צילום: כדיה לוי

חברה בקבוצת רכישה ניצלה את מעמדה - ותפצה את שאר חברי הקבוצה ב-2.2 מיליון שקל

בעלת פנטהאוז בבניין בגוש הגדול בצפון ת"א חויבה לשלם לחברי קבוצת הרכישה פיצוי, לאחר שקיבלה תוספת ניכרת של שטחי גג מבלי ששילמה עבורן ● כמו כן, נקבע כי בעלה ניצל את היותו פעיל בקבוצה כדי להשיג הטבות כלכליות על חשבון יתר החברים

מערב העיר הרצליה / צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

הותמ"ל אישרה היום את תוכנית קריית שחקים בהרצליה

התוכנית כוללת 1,650 יח"ד שייבנו ב-7 מגדלים בני 22-60 קומות, שטחי תעסוקה ומסחר ומרכז תחבורה מטרופוליני ● ראש עיריית הרצליה משה פדלון: "העירייה תגיב בכל הכלים העומדים לרשותה ולא תאפשר בנייה ללא מענה הולם של תשתיות"

יצחק תשובה/ צילום: איל יצהר

ישראמקו ותמר פטרוליום פנו לממונה על התחרות בגלל סירוב שותפותיהן ב"תמר" לאשר עסקה עם חברת החשמל

ישראמקו, תמר פטרוליום, דור גז ואוורסט תשתיות, המחזיקות יחדיו ב-53% מהזכויות במאגר, טוענות כי שותפותיהן למאגר, דלק קידוחים ונובל אנרג'י, מונעות תיקון הסכם לאספקת גז בין תמר לחברת החשמל בשל האינטרסים שלהן במאגר המתחרה לוויתן