גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

למה מחירי הטיסות בישראל עדיין תקועים על דולרים?

מה הסיבה שענף הטיסות מתומחר עדיין בדולרים, ומה עדיף? תלוי את מי שואלים ● סוכן נסיעות ותיק אמר ל"גלובס" שכמו שבשעתו עשו "דולריזציה" לענף לאור האינפלציה שהכבידה, יש לשקול כעת מעבר ל"שקליזציה" ● מנגד, יש מי שחושב שהענף הישראלי צריך להמשיך ולהתנהל בדולרים

דולר-שקל / צילום: שאטרסטוק, א.ס.א.פ קריאייטיב
דולר-שקל / צילום: שאטרסטוק, א.ס.א.פ קריאייטיב

בשנת 2002 נכנס לתוקף החוק שחייב נותני שירותים לציין את המחיר בשקלים בלבד. בנוסח המקורי נכלל גם תשלום שכר הדירה שהוצג עד אז בדולרים, אולם הסעיף הזה נמחק בהמשך בטענה כי הכנסת אינה יכולה להתערב בעסקאות פרטיות. העוסקים בנדל"ן המשיכו להשתמש בתמחור דולרי, וכשהשקל צנח בהדרגה לרמה של 4 שקלים, נאלץ הענף לעבור למטבע ישראלי (למעט כשמדובר בתושבי חוץ). המשמעות היא שענף התעופה הוא כנראה השריד האחרון שמתנהל עדיין בדולרים ושהרגיל את הצרכנים הישראלים לקבל הצעות מחיר עבור טיסות בינלאומיות במטבע זר.

על-פי החוק, כשטיסה מוצגת במטבע זר - דולר, אירו או ליש"ט - ההמרה לשקלים תיעשה לפי שער המחאות גבוה של היום שקדם לעסקה - שאותו כל בנק מתמחר אחרת. כך למשל, נכון לאתמול עמד שער ההמחאות הגבוה של בנק הפועלים על 3.65 שקלים, זאת לעומת שער יציג של 3.62 שקלים.

אז מה הסיבה שהענף מתומחר עדיין בדולרים? ומה עדיף? תלוי את מי שואלים.

למה כדאי

סוכן נסיעות ותיק אמר ל"גלובס" שכמו שבשעתו עשו "דולריזציה" לענף לאור האינפלציה שהכבידה במיוחד על אל על שקנתה את הדלקים שלה בדולרים, יש לשקול כעת מעבר ל"שקליזציה". לדבריו, "באלבניה או במרוקו התושבים קונים כרטיס טיסה בכסף מקומי, ורק ישראל נתקעה על דולרים. כשהדולר נשחק אל מול השקל, אנחנו סופגים את זה, למרות שיש מי שיגידו שזה מתאזן כשיש הפרשי שערים שהם רווחיים. להשקפתי, זה בבחינת שכרנו בהפסדנו". 

מנגד, יש מי שחושב שהענף הישראלי צריך להמשיך ולהתנהל במטבע דולרי. גלעד ארדיטי, מבעלי מנוע חיפוש הטיסות Alice, אומר כי למרות שהם מאפשרים לגולש לבחור באיזה מטבע יוצג לו המחיר של הטיסה, "99.9% מהלקוחות בוחרים את המחיר בדולרים כדי להשוות לאתרים בינלאומיים. אחרי שהלקוח מכניס את הפרטים שלו ועוד לפני החיוב, הוא יראה את המחיר הסופי בשקלים".

גם חני סובול, מנכ"לית התאחדות משרדי הנסיעות, סבורה כי יש להשאיר את המצב על כנו, כלומר בהצגת המחיר במט"ח. "ענף התיירות מתנהל בזירה הבינלאומית, שהיא כידוע סביבה מט"חית. גם אתרי התיירות הישראלים שואבים את המחירים שלהם במט"ח, ובוודאי שאתרי השוואת מחירים מתנהלים במט"ח. מאידך, השינויים בשערי המטבע חושפים את סוכני הנסיעות ואת האתרים הישראלים להפרשי שערים. אין ספק שבעידן הטכנולוגי שבו זירת התיירות מתנהלת באתרים, ושסוכני הנסיעות מקבלים את המחירים אונליין במט"ח, אין ברירה אלא להישאר בשיטה הקיימת". 

עם זאת", אומרת סובול, "נכון לבחון מה הוא שער החליפין הנכון לפיו יש לתרגם את העסקאות, ובמיוחד לבחון את האתרים הבינלאומיים, שגם בעניין זה אינם מכבדים את חוק הגנת הצרכן הישראלי". הכוונה לכך שהמחיר השקלי המוצג משקף שער המרה נמוך יותר (שמתברר לצרכן במעמד החיוב), שכן הוא לפי השער היציג ולא לפי שער ההמחאות הגבוה שעל-פיו נעשית ההמרה, כאמור.

הבחירה צריכה להישאר אצל הצרכן 

בדיקה שערכנו העלתה כי חלק מהאתרים, ביניהם זה של אל על, מציגים עדיין את המחיר בדולרים; באיסתא, למשל, מוצג מחיר דולרי לכל אורך התהליך, ורק בבקשה יזומה לפירוט התשלום מוצג המחיר השקלי; ודמי הטיפול באתר גוליבר בסך 35 דולר מוצגים במטבע זר (באותיות הקטנות מצוין כי ההזמנה תחויב בשקלים על-פי שער העברות והמחאות גבוה, כפי שנקבע ביום העסקים שקדם ליום ביצוע ההזמנה). לעומת זאת, באשת טורס המחיר השקלי מופיע בסוגריים לצד המחיר הדולרי מבלי שצריך להכניס את פרטי הנוסעים (וכך גם צריך להיות). אירוני למדי שבאתרים בינלאומיים דוגמת Gotogate מוצגים מחירים שקליים כברירת מחדל כאשר מדובר בגולשים ישראלים.

לדברי עו"ד נסים מזרחי מהמועצה לצרכנות, "כל המחירים והשירותים הניתנים בישראל צריכים להיות מוצגים במטבע שקלי ולהציג את המחיר הסופי לצרכן. החריג מתייחס למכירה של שירות או של נכס שניתן כולו בחו"ל, למשל מלון, השכרת רכב, או חבילת נופש משולבת".

כך שאם הולכים לפי הרציונל הזה, הרי שטיסה שממריאה מישראל צריכה להינקב במטבע שקלי.

החברות והסוכנים מפרים את החוק?

"המחירים בפלטפורמות המקומיות צריכים להיות מוצגים שקלית, אלא שיש נוהג להציג מחיר דולרי ולא רק בישראל. אמנם נוהג לא יכול לגבור על חקיקה, אבל המחוקק חייב להסתכל על מה שקורה בעולם ולקבוע את הדרך הנכונה שבה ישתקף לצרכן המחיר השקלי הסופי עוד לפני החיוב בפועל".

ראש הרשות להגנת הצרכן ולסחר הוגן, עו"ד מיכאל אטלן, מחדד ומסביר כי "ההסדר בחוק מושתת על הנחה מיושנת, לפיה בנקים מפרסמים את השערים בעיתונים יומיים, ולכן אפשר לגבות דולרית, שכן הצרכן יכול להסתמך על הפרסום ולחשב את ההפרש לבד. כשהחוק נחקק, היה בו רציונל למי ששילם בצ'קים או במזומן. היום אנחנו מבינים שמדובר בחוק אנכרוניסטי, ואנחנו מחפשים לו הסדר חלופי שיאפשר לצרכן לדעת מראש מה המחיר הסופי, ושעדיין תהיה לו את היכולת להשוות מחירים מול אתרים בינלאומיים. הנושא יטופל בחודשים הקרובים מול בנק ישראל שכבר פנינו אליו".

אז מה נכון לצרכן? עד שתוסדר חקיקה שמתאימה לעידן של היום, הבחירה צריכה להישאר בידי הצרכן דרך מתן אלטרנטיבה למטבע הרצוי שישקף את המחיר בעת החיפוש. בכל מקרה, בשלב שלפני החיוב ועוד לפני הכנסת הפרטים האישיים לצורך הקנייה, יש להציג את המחיר השקלי שישולם בפועל - בלי הפתעות.

עוד כתבות

אורן הוד, מנכ"ל אפריקה מגורים / צילום:  איל יצהר

מנכ"ל אפריקה מגורים: "מי שקונים דירות במחיר למשתכן בגליל ים הם בעלי וולוו ולקסוס"

כך אמר הבוקר מנכ"ל אפריקה מגורים אורן הוד בכנס הנדל"ן השנתי של ארנסט אנד יאנג ומשרד עוה"ד שטיינמץ הרינג גורמן ושות' ● מנכ"ל קבוצת לוינשטיין שאולי לוטן: "לא ברור למה החליטו שאדם שגר בעפולה יזכה בדירה בדימונה, ואדם שגר בדימונה יזכה בעפולה. זה טימטום"

לוגו באליגם / צילום: יח"צ

המועצה לצרכנות ללקוחות באליגם: "זכאים לפנות לכונסי הנכסים"

מפעילת אתר המכירות המקוונות באליגם הגישה אתמול בקשה למינוי כונס נכסים בשל חובות בסך 22 מיליון שקל ● במועצה לצרכנות מזהירים כי ספק אם חברות האשראי יוכלו להתערב ולבטל את העסקאות שנעשו עם האתר

תל אביב, ישראל / צילום: shutterstock

מנכ"ל פורום ה-15: "אנשים מוכנים לגור בערים צפופות, אם באותן ערים יש איכויות נוספות"

אף שהדרך לאישור השינויים בתמ"א 35, שיגדילו בצורה משמעותית את הצפיפות הערים, עוד ארוכה - הם כבר מעוררים תגובות עזות בענף ● איתן עטיה: "הממשלה צריכה לעשות שינוי דרמטי ולהגדיל במאות אחוזים את ההשקעות בשירותים האזרחיים"

רחוב וול סטריט / צילום: ברנדנ מקדרמיד, רויטרס

עליות בוול סטריט: סותביס מזנקת 60%; לופטנזה צנחה 11% וגררה את סקטור התעופה באירופה לירידות

מדד הנאסד"ק מטפס ב-0.7%, הדאו ג'ונס עולה ב-0.2% ● מדד האמפייר-סטייט נפל לטריטוריה שלילית, מה שמצביע על התכווצות הפעילות הכלכלית ● איש העסקים פטריק דרהי רוכש את סותביס תמורת 3.7 מיליארד דולר - פרמייה של 61% על מחיר השוק ● טבע נסחרת בצל הורדת מחיר יעד מסיטי ● דריכות לקראת הודעת הריבית של הפד ביום רביעי הקרוב

אליקה מרחבי / צילום: יוסי צווקר

ישראייר יעבדו עם זרמון גרופ

ההתקשרות מתייחסת לשירותי סטודיו וחלק מהקריאייטיב באוף-ליין ובדיגיטל ● תקציב הפרסום של ישראייר נאמד במיליוני שקלים בודדים

מוחמד מורסי / צילום: רויטרס

נשיא מצרים לשעבר מוחמד מורסי מת במהלך דיון בביהמ"ש

הנשיא האסלאמיסטי שהודח בהפיכה צבאית בשנת 2013 התעלף במהלך דיון בבית משפט במדינה ומת מאוחר יותר ● איש האחים המוסלמים היה הראשון שנבחר בבחירות דמוקרטיות לנשיאות ב-2012 אולם הודח שנה לאחר מכן על ידי א-סיסי

רון חולדאי במסיבת העיתונאים היום על שדה דב / צילום: שלומי יוסף

חולדאי לנתניהו: "המשך הפעלת שדה דב לא יעכב את ביצוע עבודות הקו הירוק של הרכבת הקלה"

במכתב ששלח הבוקר לנתניהו, התייחס ראש עיריית ת"א לטענות כי מתן ארכה לפינוי שדה דב יביא לקשיים בביצוע עבודות הקו הירוק של הרכבת הקלה: "החלופות המוצעות אינן גורמות לאף קושי בביצוע עבודות הקו הירוק" ● נת"ע: "מדובר במעקף של הקו הירוק שלא משנה מהותית את מתווה הקו"

עוז רן  / צילום: איל יצהר, גלובס

האתגרים של רן עוז במגדל: להסתדר עם בעל השליטה ועם היו"ר, ולהחזיר לקבוצה את הובלת השוק שאבדה

מגדל בחרה ביו”ר כאל רן עוז למנכ"ל החברה ● עוז מגיע לתפקיד ללא ניסיון בביטוח, וניצב בפני אתגר כפול: לנווט בין בעל השליטה ויו”ר הנחשבים לדומיננטיים, ולהצעיד את החברה, שבשנים האחרונות הדרדר מצבה, בחזרה לצמרת קבוצות הביטוח ● היתרונות: היקף נכסים מנוהל גבוה והיכרות מקרוב עם תחום האשראי שסומן כמנוע הצמיחה של החברה ● ניתוח "גלובס"

מאיר יצחק הלוי ראש העיר אילת  / צילום: תמר  מצפי

מנהלי הגוש הגדול לראש העיר אילת: "גלה מנהיגות אמיתית"

היום אחה"צ מתוכננת הפגנה נגד סגירת שדה דב ● לקראת ההפגנה פרסמו מנהלי הגוש הגדול בת"א מכתב גלוי לראש עיריית אילת, מאיר יצחק הלוי, בו כתבו: "ניסיונך למצוא תירוץ ביטחוני להמשך פעולתו של שדה דב קרס. האחריות והמנהיגות מחייבים כי תדאג לתושביך ולא תנהל מאבק עקר"

דן בודנר, מנכ"ל ורינט / צילום: איל יצהר

אלן מוריה מורינט מכר מניות החברה בהיקף של כ-922 אלף דולר

מוריה, שמכהן כנשיא החטיבה האזרחית בורינט, מכר את המניות לאורך שלושה ימי מסחר ובמחירים שנעו בין 56.19-57.22 דולר למניה

פריסת סיבים אופטיים ותשתיות תקשורת / צילום: shutterstock

ההחלטה הרגישה של שר התקשורת החדש: רישיונות לפעילות הטלוויזיה והסיבים של פרטנר וסלקום

בכיר במשרד התקשורת: אין שאלה האם פעילות הטלוויזיה והסיבים של פרטנר וסלקום יוסדרו ברישיון - השאלה היא מתי

פטריק דרהי / צילום: רמי זרנגר

איש העסקים הישראלי-צרפתי פטריק דרהי רוכש את סותביס תמורת 3.7 מיליארד דולר - פרמייה של 61%

בית המכירות הפומביות מהגדולים בעולם האמנות, יירכש על ידי חברת BidFair USA, שבבעלות איש העסקים הישראלי-צרפתי לפי מחיר של 57 דולרים למניה, הרבה מעל למחיר השוק ● דרהי: "כמשתמש ותיק ומעריץ של החברה, אני רוכש את סותבי'ס יחד עם משפחתי" ● המניה מזנקת בכ-60% בפתיחת המסחר בניו יורק

חסן רוחאני / צילום: דניש סידיקי, רויטרס

איראן: תוך 10 ימים נחרוג מהמגבלות הבינ"ל על מלאי האורניום

מהלך זה עלול להחריף עוד יותר את המתח הרב ביחסי איראן עם וושינגטון ● עם זאת, איראן הוסיפה כי למדינות אירופה עדיין יש זמן להציל את הסכם הגרעין

ארז ענתבי / צילום: איל יצהר

אלוט מרחיבה את פעילותה ומתכננת לגייס עשרות עובדים חדשים בישראל עד סוף השנה

בסוף 2018, החברה שהייתה עד לא מזמן במשבר, העסיקה בישראל כ-300 עובדים מתוך מצבת כוח אדם של כ-520 עובדים ● כיום בארץ ובעולם 550 עובדים ● שווי השוק הנוכחי של אלוט בנאסד"ק ובת"א הוא 238 מיליון דולר

ירון יצהרי/ צילום: יוסי זמיר

אחרי שרכשה את מזור, מדטרוניק מסתערת על הסכמי שיווק עם חברות ישראליות

ל"גלובס" נודע כי ענקית המכשור הרפואי חתמה על הסכם שיווק עם CathWorks מכפר סבא, המייצרת טכנולוגיה להדמיית עורקי הלב ● זהו ההסכם השלישי של מדטרוניק בישראל מתחילת השנה, והוא מבטא את נכונותה להעמיק את שיתוף הפעולה עם התעשייה המקומית – גם אם תשלם יותר על רכישות עתידיות

משה ליכטמן וחיים שני / צילום: ענבל מרמרי

קרן IGP של ליכטמן ושני מובילה השקעה של 110 מיליון דולר בסלברייט

חברת סלברייט, שמפתחת פתרונות מודיעין דיגיטלי, נמצאת בשליטה של תאגיד סאן היפני ● ל-IGP הצטרפו בהשקעה בעלי המניות המרכזיים של הקרן עצמה

קפה ג'ו  / צילום: איל יצהר

תמכור קפסולות לאמריקאים? קפה ג'ו נכנסת לאונליין ולרשתות מזון בארה"ב

רשת בתי הקפה הישראלית השיקה פלטפורמה מקוונת שתמכור מוצרי קפה בהשקעה של כ-100 אלף דולר ● במקביל החלה קפה ג'ו במכירה של מוצרים ביניהם קפסולות תואמות נספרסו ומוצרי קפה נוספים בכ-10 חנויות מזון בארה"ב

ליאור נעמן, סמנכ"ל קראייטיב Powered by / צילום: דנה מורנו

"ידיעות אחרונות" - בין המועמדות הסופיות בתחרות Digiday

זרוע התוכן הממותג של קבוצת "ידיעות אחרונות" נבחרה להיות אחת מחמש המועמדות הסופיות בתחרות Digiday Awards בקטגוריית "העיצוב הטוב ביותר" עם קמפיין למותג הרכב מיני קאנטרימן

איילת שקד /צילום: איל יצהר

איחוד מפלגות הימין: סמוטריץ' ופרץ רוצים את שקד במקום השני

עדיין אין הסכמה על הרכב הרשימה, אך ישנן הסכמות על נושאים אחרים והצפי הוא בלוק טכני שיאפשר פירוק לאחר הבחירות למפלגות עצמאיות ● ח"כ מוטי יוגב התנצל על דבריו כלפי בנט ● לפי בכירים בבית היהודי, יש תמיכה רחבה במפלגה להציב אותה במקום השני ברשימה אחרי רפי פרץ ● בסביבת שקד אומרים כי היא איננה חלק מהמגעים המדוברים וכי המסרים שיוצאים אינם על דעתה

סדרת BMW 2019 / צילום: יח"צ

מאפס למאה ב-6 שניות ובמחיר מיליון שקל: מתקפת דגמים של ב.מ.וו

החברה משיקה בישראל בו זמנית חמישה דגמים, כולל סדרה 3 חדשה לגמרי, סדרה 7 מחודשת, ג'יפ-על חדש ושתי ספורטיביות