גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

למרות האבטלה הגבוהה: יוון וספרד מעלות את שכר המינימום

בשתי המדינות, הממשלות שנוטות לשמאל, ונמצאות לקראת בחירות, מהמרות שהצעד יועיל לצמיחה ולתעסוקה, וגם לתמיכת הבוחרים בהן. עם זאת, שתי הכלכלות נמצאות עדיין במצב שברירי אחרי משבר החובות באירופה, והצעד עלול לסכן את התאוששותן

סניף בנק פופולר בספרד / צילום: רויטרס
סניף בנק פופולר בספרד / צילום: רויטרס

יוון, ושותפתה למטבע האירו ספרד, החליטו השנה להעלות בשיעור חד את שכר המינימום, למרות המורשת של אבטלה גבוהה שהותיר משבר החובות הממושך באירופה. בשתי המדינות, הממשלות שנוטות לשמאל מהמרות - בניגוד לאורתודוקסיה הכלכלית - שהעלאה כזו תועיל לצמיחה ולתעסוקה, וגם לתמיכת הבוחרים בהן.

העלאת שכר המינימום ביוון, שהייתה הראשונה זה כמעט עשור, מגדילה את השכר החודשי המינימלי מ-586 אירו ל-650 אירו, עלייה בשיעור של 11%. בספרד עומדת ההעלאה על שיעור של 22%, מ-736 אירו ל-900 אירו.

המבקרים אומרים ששכר מינימום גבוה יותר הוא הדבר האחרון שהכלכלות האלה זקוקות לו, כשמיליונים מתקשים עדיין למצוא עבודה אחרי המיתון הכלכלי. שיעור האבטלה יורד לאחרונה, אבל הוא נשאר 14.1% בספרד ו-18.5% ביוון, מול 3.2% בגרמניה ו-3.6% בהולנד, לפי נתוני ינואר 2019 של אירוסטט, שירות הסטטיסטיקה האירופי. ממוצע האבטלה בגוש האירו הוא 7.8%, ובאיחוד האירופי (כולל בריטניה לפי שעה) הוא 6.5%. 

ההימור של מדינות הדרום

סיכונים פוטנציאליים

"העלאה פתאומית של שכר המינימום עלולה לעצור ואולי אפילו להעביר להילוך אחורי את מגמת הירידה באבטלה. זה עלול לגרום להתרחבות תופעת העבודה הלא מוצהרת (הכלכלה השחורה), להזיק לכושר התחרות של המדינה, ולפגוע בגידול ביצוא שנחוץ מאוד", אמר פאנוס צקלוגלו, פרופסור לכלכלה באוניברסיטת אתונה. כל עלייה בהוצאה הצרכנית עלולה להיות זמנית, לדבריו.

כלכלנים אחרים רואים את ההעלאה באור חיובי יותר. "שכר גבוה יותר הוא הוצאה גדולה יותר, שיכולה להיות לה השלכה חיובית על הכלכלה ועל יצירת מקומות עבודה", אמר ריימונד טורס, כלכלן במכון המחקר Funcas במדריד. לדעתו, מוטב שהעלאת שכר תהיה מדורגת יותר, אבל מאחר ששכר המינימום נשאר מתחת ל-60% מהשכר האמצעי (חציוני) בשתי המדינות, הכלכלות שלהן יכולות לספוג את ההעלאה.

כלכלת יוון מטפסת לאיטה משמונה שנים מפרכות של חילוץ על ידי קרן המטבע הבינלאומית, שהסתיים באוגוסט האחרון. היא נשארה הכלכלה השברירית ביותר בגוש האירו. ספרד, שגם היא סבלה ממשבר פיננסי חריף ונזקקה לתמיכת גוש האירו כדי למנוע קריסה של המגזר הבנקאי ושוק האג"ח שלה, מבריאה בקצב בריא יותר.

כלכלת יוון התכווצה ב-0.1% ברבעון האחרון של 2018 אחרי עלייה בתשעת הרבעונים הקודמים. במבט על כל שנת 2018, נרשמה צמיחה של 1.9%, מעט מתחת לתחזיות המקוריות. הכלכלה נותרה על תוואי חיובי, אבל ההתרחבות מגמגמת בשביל כלכלה שהתכווצה ביותר מרבע בעשור האחרון.

ספרד היא אחת הכלכלות שרשמו את הצמיחה המהירה ביותר בגוש האירו בשנים האחרונות, למרות אי הוודאות הפוליטית. היא רשמה שלוש שנים רצופות, 2015-2017, של צמיחה מעל 3%, וצמחה לפי הערכה ב-2.5% בשנה שעברה.

גוש האירו דרש רפורמות

בתמורה לתמיכה הפיננסית ביוון, בספרד ובעוד כמה מדינות שנפגעו במשבר, רשויות גוש האירו דרשו רפורמות כלכליות שכללו הקלה של הפיקוח על שוק העבודה. המטרה הייתה להגדיל את היצוא ולעודד שכירת עובדים על ידי הנמכה של השכר, בתהליך שהכלכלנים מכנים "פיחות פנימי". אבל המדיניות הזו פגעה גם בצריכה המקומית והייתה מאוד לא פופולרית בקרב ציבור השכירים הכללי.

הסוציאליסטים בספרד שמרכיבים את הממשלה, וניצבים בפני בחירות כלליות ב-28 באפריל, רוצים להקל חלק מהקשיים של אחרי המשבר. ביוון, מפלגת השלטון סיריזה, שגם היא ניצבת בפני בחירות באוקטובר, רוצה גם היא להזכיר לציבור את תמיכתה המסורתית בשכירים/פועלים. הסקרים מראים שהיא מפגרת ב-14% אחרי מפלגת הימין הדמוקרטיה החדשה.

ספרד העלתה את שכר המינימום ב-4% בשנה שעברה, וב-8% ב-2017, וזה לא מנע את המשך הירידה באבטלה. מרקו ברטולומה, בעלים של שלושה בתי קפה בברצלונה, משלם לעובדיו מעל שכר המינימום, והוא מעריך שהעלאתו תועיל לעסקיו.

"איכות החיים תשתפר להרבה אנשים", הוא אמר. "אנשים עם 22% יותר כסף בכיס הם אנשים שמחים יותר, שירצו להוציא יותר על קפה טוב או ארוחה טובה".

מחקרים כלכליים רבים ממדינות כמו ארה"ב ובריטניה מצאו שהעלאות מתונות בשכר המינימום, בסביבה כלכלית חזקה יחסית, לא פוגעות משמעותית בתעסוקה. הנהגת שכר מינימום בגרמניה ב-2014 לא האטה את הגידול בתעסוקה. אבל ההשפעה תלויה ברמת שכר המינימום ובנסיבות הכלכליות, אומרים כלכלנים רבים.

כמה עסקים יווניים אומרים שהם לא יכולים להרשות לעצמם העלאות שכר. וסיליס ונילוזקיס, יועץ לעסקים וגם בעלים של מסעדת פלאפל, אומר שיותר ממחצית מ-20 עובדיו בשני העסקים הללו ייהנו מההעלאה.

"לא נעלה את המחירים על השירותים שלנו, אבל ההעלאה תהיה שקולה למשרה הנוספת שרציתי לפרסם במסעדה, וכעת אני אוותר עליה", הוא אמר.

מרינה ודי, טבחית בת 20 במסעדת הפלאפל, אמרה שהעלאת השכר תעזור לה מאוד.

"אני יכולה להשתמש בזה לכרטיס האוטובוס לביקור אצל ההורים שלי, שמתגוררים בצפון יוון", היא אמרה. "אתונה כל כך מלאה תיירים שאני לא חושבת שאנשי העסקים כאן יתקשו לממן לעובדיהם את התוספת הזו. למרות זאת, אם ההעלאה לא הייתה חובה חוקית, הם לא היו יוזמים אותה בעצמם", היא אמרה.

הבנק המרכזי בספרד מעריך ש-125,000 משרות עלולות ללכת לאיבוד השנה כתוצאה מתוספת שכר המינימום. הנגיד היווני יאניס סטורנרס אמר לאחרונה ששכר המינימום יעלה רק בקצב עליית פריון העבודה.

"קבוצות מוחלשות יתקשו יותר למצוא עבודה או לשמור על מקום העבודה", אמר מרסל ינסן, כלכלן שוק עבודה במכון המחקר Fedea במדריד. ההעלאה לא תשפיע על עובדים מבוגרים בעלי השכלה מספיקה, אבל הבעיות יהיו של העובדים בתחתית הסולם, כולל הצעירים. 

עוד כתבות

בניין הבורסה של ניו יורק בוול סטריט / צילום: רויטרס, Mike Segar

התמתנו העליות בוול סטריט; עקום התשואות שוב רושם היפוך

הפד הזרים גם היום 75 מיליארד דולר לשוק האשראי לטווח קצר בארה"ב (repo) ● מכירות הבתים הקיימים בארה"ב עלו ב-1.3% בחודש אוגוסט ● תביעות האבטלה הראשוניות בארה"ב בשבוע החולף עלו ב-2,000 ל-208 אלף ● הבנק הבריטי הותיר את הריבית ללא שינוי בצל אי-ודאות בנוגע לברקזיט ● מיקרוסופט הודיעה על הקצאה של 40 מיליארד דולר לרכישה חוזרת של מניות, והעלאת הדיבידנד הרבעוני ב-5 סנט למניה

פרופ' רונית סצ'י פאינרו / צילום: אריק סולטן

50 המשפיעות של ליידי גלובס: אשת השנה היא פרופ׳ רונית סצ׳י פאינרו, שפיתחה "טיל מונחה" לטיפול בסרטן

דרמת הפרישה של מנכ"ליות הבנקים הגדולים ומנכ"ליות תאגידי הענק, הפמיניזציה של ניהול בתי החולים, מדעניות מובילות • רשימת המשפיעות החדשה כוללת 23 נשים חדשות, ומציגה כרוניקה של שינוי

יולי אדלשטיין / צילום: דוברות הכנסת

כחול לבן מסמנת מטרה ראשונה לפתיחת הכנסת: החלפת היו"ר יולי אדלשטיין

ל"גלובס" נודע שהתכנית של רשימת כחול לבן היא להחליף את יו"ר הכנסת, הבכיר בליכוד, כבר בישיבת הפתיחה ב-3 באוקטובר ● האם מדובר בפעולה בת ביצוע והאם לבני גנץ יש את הרוב הדרוש לכך? ● פרשנות

התחלות בנייה בפתלח תקווה / צילום: גיא ליברמן

הלמ"ס: נמשכת הירידה בהיקפי התחלות הבנייה מאז 2017

ברבעון האחרון של 2018 נרשם אומנם מספר חריג של התחלות בנייה, ואולם מאז 2017 מתחוללת ירידה בהיקפן

טכנולוגיות רכב / צילום: שאטרסטוק, א.ס.א.פ קריאייטיב

ענקית סחר הרכב האמריקאית COX AUTOMOTIVE נכנסת לפעילות בישראל

החברה, שמובילה את תחום סחר המשומשות בארצות הברית, נכנסת כשותפת השקעה במאיץ האוטו-טק "דרייב" של קבוצת מאיר

ניצן הורוביץ, סתיו שפיר ואהוד ברק / המחנה הדמוקרטי / צילום: המחנה הדמוקרטי

"אין לנו אג'נדה": הטעויות שהובילו לנפילת מפלגות השמאל

תוצאות הבחירות מציגות תמונה עגומה לגוש המשאל, שלמרות התחזקות במנדט, נותרו מצומק עם 11 מנדטים בלבד ● ליאת רון אירחה באולפן "גלובסטוק" את חה"כ לשעבר איתן כבל ואת ד"ר מוטי גיגי, ראש ביה"ס לתקשורת במכללת ספיר, כדי לנתח את הטעויות שהובילו את אזרחי ישראל לעזוב את המפלגות שהיו בעבר שחקניות מרכזיות בפוליטיקה הישראלית ● האזינו

קבוצות רכישה / צילום: Shutterstock

החלת חוק מכר דירות על קבוצות רכישה – לא נכון ולא חוקי

הממונה על חוק המכר שואף להחיל את החובות שבחוק המכר על מארגני קבוצות רכישה, אולם הצעת החוק בעניין הקבוצות מעלה מנגנון נכון וצודק יותר ● דעה

האדריכל מידד גנדלר, משרד V5, / צילום: מוריה כהן

איך משווים את כמות העוסקים בספורט בישראל לרמת שאר העולם?

האדריכל מידד גנדלר ממשרד V5 אדריכלים חושב שצריך להגדיל דרמטית את היצע מתקני הספורט בארץ ● "הנושא של תרבות הפנאי, הספורט והפעילות הגופנית הוא שווה-ערך בעיניי לשעת לימוד של ילד"

רותם סלע בקמפיין קסטרו / צילום: מתוך ערוץ היוטיוב של קסטרו

סקר הפרסומות: קסטרו הכי זכורה השבוע, 9 מיליון הכי אהובה

גיאוקרטוגרפיה: הקמפיין של קסטרו "Do whatever you please", באמצעות אדלר-חומסקי ובכיכובה של רותם סלע, הוא המושקע ביותר מבחינה תקציבית גם השבוע עם כ-1.3 מיליון שקל

שכונה ל’, צפון תל אביב / צילום: קלר וויליאמס

בכמה נמכרה דירת ארבעה חדרים בשיכון ל' בתל אביב?

הדירה, בשטח 103 מ"ר, בקומה 7 מתוך 8, עם מעלית וחניה בטאבו, נמכרה ב-3.1 מיליון שקל ● ועוד עסקאות נדל"ן מרחבי הארץ

העובדים שמניעים את תכנון והנדסת העיר / אילוסטרציה: shutterstock, שאטרסטוק

למה מחלקות ההנדסה בעיריות ננטשות ומתרוקנות מעובדים?

יו"ר איגוד מהנדסי הערים היוצא, אבנר אקרמן, מתריע מפני פרישה נרחבת של בעלי מקצוע ותיקים ובעלי ניסיון

מובטלים בלשכת התעסוקה / צילום: איל יצהר

עלייה בשיעור האבטלה במשק: עמד בחודש אוגוסט על 3.8%

זאת לעומת לעומת 3.7% בחודש יולי - כך עולה מנתוני סקר כוח-האדם שמפרסמת היום הלמ"ס ● בנוסף, הנתונים מצביעים על ירידה במספר המועסקים בהיקף מלא ועלייה במספר העובדים במשרה חלקית

בניין ה-OECD בפריז / צילום: עמירם ברקת

ה-OECD פסימי: צופה האטה נוספת בקצב הצמיחה של הכלכלה העולמית

ארגון המדינות המפותחות צופה התכווצות בסחר העולמי ברבעון השלישי של השנה, לראשונה מאז 2016 ● מזהיר: מלחמת הסחר בין ארה"ב ובין סין גרמה עצירה בגידול בייצור ובהשקעות

בנימין נתניהו, משה כחלון, בני גנץ / צילום: איל יצהר, שלומי יוסף, עיבוד: טלי בוגדנובסקי

טוב גם לכלכלה: ממשלת אחדות יציבה היא החלום של משרד האוצר

ממשלה חזקה, שתטיל את מרותה על הכנסת, יכולה לסלול את הדרך להעביר החלטות ורפורמות חשובות למשק, כמו העלאת גיל הפרישה לנשים או ביטול פטורים ממס • מדובר גם בבשורה טובה לתומכים בהגדלת תקציב הביטחון • אחרי שנים של עימותים בין פקידים ורגולטורים לח"כים - מאזן הכוחות עשוי להשתנות

שי ניצן ואביחי מנדלבליט/ צילום: איל יצהר

בפרקליטות פתוחים לניהול מו"מ לעסקת טיעון עם סנגוריו של ראש הממשלה

מדוע שכר ראש הממשלה את שירותיו של עו”ד רם כספי, המומחה דווקא בתפירת עסקאות מסחריות, אחרי פרישתו מהייצוג של ראש מחלקת צווארון לבן במשרדו, עו"ד נבות תל צור • במה יתמקדו עורכי דינו של רה"מ בשימוע בעוד שבועיים • ומה חברי הכנסת הנוכחית לא הבינו

נחושת במפעל סיני / צילום: רויטרס

מתכות עם הבנה כלכלית: מה אפשר ללמוד משוק הסחורות?

לשוק הסחורות יצא מוניטין של שוק ספקולטיבי ותנודתי במיוחד אשר קשה להסיק ממנו מסקנות ברורות ● אלא שמבט עליו יכול לספק לנו מידע רב ערך על הכלכלה הריאלית ולאן פניה, כל עוד נתבונן עליו בכלים הנכונים

ראובן ריבלין/ צילום: שלומי יוסף

ההתייעצויות להרכבת הממשלה יחלו ביום ראשון

הנשיא קיבל את ההחלטה לאחר שיחת תיאום בנושא עם יו"ר ועדת הבחירות, השופט חנן מלצר לאחר שקיבל את הסכמתו לכך

פרופ’ דפנה קריבן/ צילום: שלומי יוסף

עלייתו של השכיר היזם: בעל חזון ולא מתכוון לפתוח עסק משלו

פרופ' דפנה קריב, החוקרת אקוסיסטם של יזמות, מצביעה על תופעה חדשה: יזמות פנים-ארגונית, שמאפשרת גם לשכירים לממש את הלהט היזמי שלהם ● בראיון ל"גלובס" היא מסבירה מדוע כדאי לחברה להעמיד לרשות עובדיה סוללה של מנטורים ולשתף פעולה עם אקסלרטורים

גיל דון, מנכ”ל ספליטיט / צילום:  כדיה לוי

"גיל עשה עבודה מצוינת": מייסד חברת הפינטק ספליטיט יעזוב את תפקיד המנכ"ל

מניית ספליטיט עלתה ב-153% מאז הונפקה באוסטרליה בתחילת השנה ● המנג"ל הפורש גיל דון ימונה למנהל אזור

גר צדק,  תל אביב–יפו / הדמיה: מאירה מור

רחוב גר צדק ביפו: תמ"א 38 בשלושה בניינים סמוכים

בכל בניין יש 24 דירות קיימות, ויתווספו עוד 2.5 קומות שבהן סה"כ 13 דירות חדשות