גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

כבר לא נגד רגולציה? צוקרברג קורא לפרטיות ולטוהר הבחירות

בעיצומן של החקירות בפרשת קיימברידג' אנליטיקה, פרסם אתמול צוקרברג טור ב"וושינגטון פוסט", בו הוא קורא לממשלות ולרגולטורים להיות יותר פעילים ביצירת סטנדרטים משותפים לאינטרנט ● צוקרברג מבקש להסיט את הדיון מפייסבוק ומהמחדלים הרבים שהיא נקשרה בהם, ולהפוך אותו לדיון רחב בשאלות הקשורות לגבולות חופש הביטוי ולכוחן של כל ענקיות הטכנולוגיה

מנכ“ל ומייסד פייסבוק, מארק צוקרברג / צילום: רויטרס Aaron P. Bernstein
מנכ“ל ומייסד פייסבוק, מארק צוקרברג / צילום: רויטרס Aaron P. Bernstein

בטור דעה שפרסם אמש ה"וושינגטון פוסט", העיתון בבעלותו של מנכ"ל ומייסד אמזון ג'ף בזוס, ובאתר החדשות האירי Independent.ie, מארק צוקרברג, מייסד ומנכ"ל פייסבוק, קרא לממשלות ולרגולטורים להיות יותר פעילים ביצירת סטנדרטים משותפים לאינטרנט. את הסטנדרטים הללו הוא קרא לקבוע בארבעה תחומים הנוגעים לחירויות האזרחיות ולשמירה על המערכת הדמוקרטית: תוכן פוגעני, טוהר הבחירות, פרטיות וניידות נתונים.

צוקרברג כתב את הפוסט תוך שפייסבוק נמצאת בעיצומן של חקירות הנוגעות להפרות שביצעה בתחום הפרטיות כשהעבירה מידע אישי של משתמשים לצדדים שלישיים, במקרים רבים מבלי לקבל את הסכמת המשתמשים לכך. בשנה האחרונה החברה התמודדה עם ביקורת רבה בתחום שמירה על הפרטיות ועל המידע של משתמשיה, ועם שורה של חשיפות ושערוריות בנושא שהחלה עם הפרסום כי מידע על 87 מיליון משתמשיה דלף לחברת הייעוץ הפוליטי קיימברידג' אנליטיקה.

בנוסף, פייסבוק נמצאת כרגע גם תחת חקירה של רשות הסחר הפדרלית (FTC) שעלולה להסתיים בקנס של מיליארד דולר עבור חברת הענק; ותחת חקירות נוספות של הוועדה לניירות ערך ובורסות (SEC) ושל יחידת ההונאות של מחלקת המשפטים בארה"ב.

בכך שפרסם פוסט בו הוא קורא להגברת הרגולציה על האינטרנט כולו, צוקרברג מבקש להסיט את הדיון מפייסבוק ומהמחדלים הרבים שהיא נקשרה בהם, ולהפוך אותו לדיון רחב בשאלות הקשורות לגבולות חופש הביטוי ולכוחן של כל ענקיות הטכנולוגיה. בנוסף, הוא ממצב כך את פייסבוק מחדש מול הרגולטורים, במקום כחשודה הנמצאת תחת חקירה - כשותפה ואף כמובילה של מהלך פוליטי גלובלי.

לפני כשנה, בתגובה לפרסומים אודות ביקורת מצד רגולטורים על הדרך בה פייסבוק התמודדה עם פרשת קיימברידג' אנליטיקה, צוקרברג אמר למספר גופי תקשורת, בהם "ניו-יורק טיימס", Recode, ואחרים, כי הוא מרגיש שתפקיד הרגולטורים צריך להיות כזה שיתמקד ברגולציה ה"נכונה": כזו שתתבסס על קווים מנחים ולא שתקבע כללים לתהליכים מסויימים. כעת, צוקרברג ממשיך את הקו הזה עם מאמר מפורט הקורא לביסוס של קווים מנחים גלובליים ואחידים בארבעה תחומים מרכזיים.

צוקרברג כתב כי כיום, לחברות טכנולוגיה כמו פייסבוק יש הרבה כוח, והן מקבלות החלטות כמו איזה התבטאויות הן פוגעניות, מה נחשב לפרסום פוליטי, ואיך למנוע מתקפות סייבר מתוחכמות. לדבריו, סטנדרטים רגולטוריים יאפשרו לשמר את מה שטוב באינטרנט - חופש ביטוי לאנשים וחופש ליזמים לבנות דברים חדשים - ובאותו הזמן, להגן על החברה מפני פגיעות רחבות.

בנוגע לתוכן פוגעני, צוקרברג הזכיר את דוחות השקיפות של פייסבוק, בהם היא מפרסמת את פעילותה בתחום הסרת התכנים הפוגעניים, וכתב כי הם חשובים בדיוק כמו דוחות כספיים. הוא כתב כי נכון לדרוש מחברות כמו פייסבוק לקחת אחריות על תכנים שעולים בפלטפורמה שלה, אך במקום בו קיימות עשרות פלטפורמות שונות, כל אחת עם כללים משלה, יש בעיניו מקום לגישה אחידה יותר.

"רעיון אחד הוא שגופי צד שלישי יקבעו סטנדרטים להפצה של תוכן פוגעני ולמדידה של חברות אל מול הסטנדרטים הללו", הוא כתב, אך לא הסביר מי הם אותם צדדים שלישיים, למרות שלאחר מכן סיפק רמז לכך. "הרגולציה יכולה לספק בסיס למה אסור ולדרוש מחברות לבנות מערכות שתפקידה לשמור את התוכן הפוגעני במינימום", הוסיף.

צוקרברג התייחס לתפקידה של פייסבוק בהסרת תכנים פוגעניים ותעמולה התומכת בטרור, תוך שהיא מחליטה מה נחשב כגבולותיו הלגיטימיים של חופש הביטוי. "מחוקקים אומרים לי לעיתים קרובות שיש לפייסבוק יותר מדי כוח בכל הנוגע לחופש הביטוי, ואני בכנות מסכים", הוא כתב. הפתרון שהציג, עשוי להיות דוגמה לאותם "צדדים שלישיים": הוא כתב שפייסבוק עובדת על יצירה של גוף עצמאי שיאפשר לאנשים לערער על ההחלטות שהיא מקבלת. כיצד פייסבוק מתכוונת להקים גוף שגם יצליח להיות עצמאי ממנה? על השאלה הזו הוא לא סיפק תשובה.

נושא שני אליו התייחס הוא הגנה על הבחירות. הוא סיפר על שינויים שפייסבוק ערכה במדיניות המודעות הפוליטיות שלה. המדיניות החדשה נכנסה לתוקף החודש, והיא מחייבת את מפרסמי המודעות לחשוף את זהותם המלאה בפני פייסבוק באמצעות אמצעי זיהוי רשמי הכולל תמונה. בישראל, הרגולציה נכנסה לתוקף כחודש לפני מועד הבחירות לכנסת, ובמסגרתה, פייסבוק מאפשרת רק לאזרחים ישראלים לעבור את תהליך האישור ולפרסם מודעות פוליטיות. גם במקרה הזה, צוקרברג טוען כי המערכת של פייסבוק תהיה אפקטיביות יותר אם הרגולציה תקבע סטנדרט אחיד לפרסום של מודעות פוליטיות, שיחול על פרסומים מסוג זה כל השנה, ולא רק לקראת בחירות.

שלישית, צוקרברג טען שהגנה יעילה על פרטיות דורשת מסגרת עבודה גלובלית, והביע תמיכה בקריאה לרגולציה עולמית שתישען על חוקי הפרטיות של האיחוד האירופי, ה-GDPR. לטענתו, האחידות הרגולטורית תאפשר לאינטרנט להיות אחיד, וכך תקל על יזמים לפתח מוצרים ושירותים שיהיו רלוונטיים לקהל הגלובלי.

הנושא הרביעי אליו התייחס צוקרברג, הוא עקרון ניידות הנתונים. לדבריו, אדם ששיתף מידע עם שירות אחד, צריך להיות מסוגל להעביר אותו לשירות אחר - הן על מנת לאפשר לו עצמו את חופש הבחירה, והן על מנת לעודד תחרות בין השירותים השונים. כמו בנושאים האחרים, גם בעניין זה צוקרברג קרא לסטנדרט רגולטורי אחיד, והודיע כי פייסבוק תומכת במאמצים רגולטוריים בנושא ובפרויקט הקוד הפתוח "Data Transfer Project".

אך שיתוף המידע שצוקרברג קורא לו, נשאר במסגרת השליטה של פייסבוק: "ניידות נתונים אמיתית, צריכה להראות יותר כמו הדרך בה אנשים משתמשים בפלטפורמה שלנו כדי להרשם לאפליקציות, מאשר הדרכים הקיימות בהן ניתן להוריד ארכיון של המידע שלך", הוא כתב. אך הדרך הזו להעביר מידע, הובילה לא פעם לדליפה של מידע אישי מחשבונות פייסבוק, דרך צדדים שלישיים איתם משתמשים שיתפו מידע כדי להתחבר אליהם דרך חשבון הפייסבוק שלהם.

הפוסט הנוכחי מגיע לאחר פוסט שפרסם צוקרברג בתחילת החודש, בו פירט חזון חדש לחברה שנגע למיקוד בצורות תקשורת פרטיות ומוצפנות. החזון הזה הגיע לאחר הכרזה על האיחוד בין הפלטפורמות בבעלות פייסבוק, וואטסאפ, אינסטגרם ופייסבוק מסנג׳ר. הדיווח עורר דאגות בנוגע להשפעה הרבה של פייסבוק על אנשים ועל המידע שהם מפרסמים ונחשפים אליו, ועורר קריאות של מחוקקים וגופי תקשורת לפרק את החברה.

צוקרברג פרסם אז פוסט שביקש להדגיש את המהלך של איחוד הפלטפורמות ככזה שנועד לשמור על פרטיות המשתמשים, ולתת להם יותר חופש בחירה. כעת, בפוסט נוסף, הוא מנסה להגדיר מהי רגולציה לגיטימית - כזו שתמצב אותו כמגן הפרטיות ולא כאיום עליה.

עוד כתבות

קורקינט ליאו / צילום: ליאו, יח"צ

אחרי אילת, ים המלח וירושלים: הקורקינטים השיתופיים מגיעים לחיפה

החל ממחר יוצבו 150 קורקינטים שיתופיים להשכרה של LEO ברחבי העיר ● מחיר ההשכרה בחיפה יהיה זהה לזה שמשלמים בכל חלקי הארץ

סייברארק / צילום: מתוך אתר החברה

גיוס מוצלח לסייברארק: הנפיקה אג"ח להמרה ב-500 מיליון דולר בריבית אפסית

ספקית פתרונות אבטחת הסייבר לארגונים הנפיקה למוסדיים אג"ח המיועדות לפירעון בנובמבר 2024 ● היקף הגיוס עשוי לגדול בעוד 75 מיליון דולר

טל קדם / צילום: תמר מצפי

לא רק ניהול קרנות נאמנות: הראל פיננסים תשיק עוד קרן לנכסים אלטרנטיביים

בית ההשקעות של קבוצת הביטוח הראל יוצא לדרך עם קרן שמתמחה בהשקעה בחוב בארה"ב בגיבוי בטוחות נדל"ן ● היקף הגיוס המתוכנן בקרן החדשה - 350 מיליון שקל

קק"ל / צילום: איל יצהר

אלו חמשת משרדי הפרסום שמתמודדים על תקציב קק"ל

ל"גלובס" נודע כי משרדי הפרסום באומן-בר-ריבנאי, אדלר-חומסקי, יהושע TBWA, בלנקו וגל-אורן עלו לשלב הסופי ● לפי מסמכי המכרז, תקציב הפרסום של קק"ל עומד על 7 מיליון שקל

קאר שולץ מנכ"ל טבע / צילום: שלומי יוסף

החלטת בית המשפט באוקלהומה מקפיצה את מניית טבע

בית המשפט באוקלהומה החליט להפחית קנס על חברת ג'ונסון אנד ג'ונסון בהליך האופיואידים ● ברקשייר האת'וויי צמצמה במידה מסוימת את ההפסד שלה "על הנייר" מרכישת מניות טבע

רובי שמיר, לילך אשר טופילסקי, דני גילרמן, דני דיין, עזי שפר וגיא פרנקלין פותחים את המסחר / צילום: שחר עזרן

רגע לפני פרישתה של לילך אשר טופילסקי: הנהלת דיסקונט פתחה את המסחר במנהטן

בבורסה בני יורק ציינו בשבוע שעבר את יום ישראל, באירוע אותו ערכו הליגה לידידות אמריקה-ישראל (AIFL) ומתחמי היזמות SOSA

הבורסה בהונג-קונג / צילום: שאטרסטוק

מגמה מעורבת בשוקי אסיה; ממשיכים לעקוב אחר חזית הסחר

בסין דווח בסוף השבוע על שיחת טלפון חיובית בין סגן הנשיא הסיני ובין שר האוצר האמריקאי בנוגע להסכם סחר "שלב 1" ● ביום שישי חצה הדאו ג'ונס לראשונה רף של 28,000 נקודות, לאחר שהיועץ הכלכלי לבית הלבן לארי קודלו אמר כי שתי המעצמות "מתקרבות" לעסקה

קנאביס / צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

אינטרקיור החלה בניסוי קליני לטיפול בקנאביס בילדים על הספקטרום האוטיסטי

בניסוי ישתתפו 100 מטופלים והוא ימשך 24 חודשים - אחד המחקרים ארוכי הטווח בתחום עד היום

צביקה שווימר, מנכ"ל אמ"צ / צילום: יחצ

רווח חד-פעמי "בגין ביטול התחייבות חוזה מכביד" הקפיץ את רווחי גולן טלקום ואלקטרה צריכה

החברה רשמה רווח הנקי הרבעוני של אמ"צ לכ-127 מיליון שקל, אחרי רווח נקי כ-14 מיליון שקל ברבעון המקביל אשתקד

ברק כהן / שלומי יוסף

העונש של ברק כהן, מוביל מחאת "באים לבנקאים": מאסר על-תנאי וצו הרחקה מרוסק-עמינח

על כהן, שהורשע בפגיעה בפרטיותה של מנכ"לית בנק לאומי לשעבר לאחר שהפרקליטות נסוגה מהאישומים היותר קשים נגדו במסגרת הסדר טיעון, נגזר גם קנס של 20 אלף שקל ● ביהמ"ש: "גרם לזילות חופש הביטוי" ● כהן: "היה שווה - הבנקאים הורתעו"

שרון נדב/ צילום:ת מונה פרטית

"כשארצה ללדת, לא אקבל את הזכויות שתקבל יולדת שהיא שכירה"

שרון נדב (25) היא מאמנת כושר עצמאית בשדרות וביישובי עוטף עזה ● "אין לי את הפריבילגיה שיש לעובד שכיר להישאר בבית כשהוא חולה" ● עצמאים? "גלובס" רוצה לשמוע מכם מה מטריד אתכם. צרו קשר במייל ATZMAIM@globes.co.il

מפגין יורה בחץ וקשת במחאה בהונג קונג / צילום: Athit Perawongmetha, רויטרס

חץ וקשת ובקבוקי תבערה: המחאה נגד השלטון מתלהטת

האלימות במחאות נגד השלטון בהונג קונג, שמתקיימת ברציפות מיוני האחרון, מסלימה, וההתנגשויות בין האזרחים למשטרה הופכים לקשים יותר ויותר ● צפו בתמונות

בני גנץ / קרדיט צילום: שריה דיאמנט

התוכנית שהקפיצה את נתניהו: 4 ימים לתום המנדט זה מה שמתכנן בני גנץ

ערב פגישתו עם נשיא המדינה, יו"ר כחול לבן מתכנן לקיים מו"מ להרכבת ממשלה צרה שתתבסס על מיעוט בכנסת, תוך תמיכת הרשימה המשותפת מבחוץ ● פנה לנתניהו ברשתות החברתיות: "אעשה הכול כדי למנוע ממך לגרור את אזרחי ישראל למערכת בחירות בפעם השלישית"

קונים בדיזנגוף סנטר/ צילום: שלומי יוסף

נתוני צמיחה מפתיעים לטובה: התוצר של המשק הישראלי זינק ב-4.1% ברבעון השלישי

כך לפי האומדן הראשון של הלמ"ס ● נתון הצמיחה מקטין את ההסתברות להורדת ריבית בסוף החודש ● העלייה מיוחסת בעיקר לצריכה הפרטית

יעקב ברדוגו וירון דקל / צילומים: תמר מצפי, יונתן בלום

בין ברדוגו לדקל: האם האג'נדה התאימה את עצמה לקומבינה?

הדי פרשת 4000 מתדפקים על דלתות גלי צה"ל - האם תיפתח בדיקה על הקשרים בין מפקדי התחנה דקל ואלקבץ לבין סביבת נתניהו? ● ומדוע מרבית עיתונאי גל"צ שותקים? ● פרשנות

נתניהו בכנס "חירום" בגני התערוכה / צילום: שלומי יוסף, גלובס

"עם הרשימה המשותפת אתה הולך להקים ממשלה? מה עובר לכם במוח?"

כך אמר ראש הממשלה נתניהו הערב ב"כנס חירום" שערך בגני התערוכה ● נתניהו הוסיף כי "בכל זאת, בזמן שהאזרחים שלנו הותקפו בטילים, באותו זמן בדיוק אתם מנהלים משא ומתן עם חברי כנסת התומכים בארגוני הטרור ורוצים להשמיד את המדינה"

יובל תמיר / צולם במרכז מיחזור, צבי כהן ואחיו, נתניה צילום: יונתן בלום

אינפימר של יובל תמיר בצרות: הודיעה על תוכנית צמצומים והתייעלות

יצרנית חומרי הגלם עדכנה כי אין לה את היכולת להמשיך את פעילותה במתכונתה הקיימת וכי תידרש לאתר מקורות נוספים כגון השקעה בהון או מקורות אחרים ● נפרדה ממרבית עובדיה וקיצצה בשכר הבכירים

איילת שקד / צילום: כדיה לוי, גלובס

האם ההתנחלויות הן השטח הכבוש היחיד שהאירופים דורשים לסמן את תוצרתו?

איילת שקד טענה כי סימון מוצרים משטח כבוש חשוב לאירופים רק כשמדובר בישראל ● בדקנו אם זה נכון ● המשרוקית של גלובס

בודנהיימר 2 פינת פנקס 43 תל אביב/ צילום: איל יצהר

ההר ממשיך להוליד עכבר: ת"א דרשה היטל השבחה של 22 מיליון שקל – ותקבל 30% בלבד

מכה נוספת לעיריית ת"א, שמנסה באחרונה לגבות היטלי השבחה ברובעים 3 ו-4 בעיר, ופעם אחר פעם מתגלה כי בחלק גדול מהמקרים היא דורשת סכומים מופקעים • מאז שיצאה לדרך תוכנית הרובעים לפני כשנה וחצי, הוגשו כ-300 עררים על היטלי השבחה - רובם התקבל

ד"ר מטאנס שחאדה, יו"ר מפלגת בל"ד / צילום: איל יצהר, גלובס

המשותפת בתגובה לכנס החירום של הליכוד: חוששים שהסתה תביא לפגיעה באוכלוסייה הערבית

קודם לכן ח"כ איימן עודה לקצין הכנסת, למשטרת ישראל ולשר לביטחון הפנים בבקשה להצמיד לו אבטחה בעקבות איומים על חייו ופרסום תמונתו במדי הג'יהאד האיסלמי ● בפנייתו כתב: "ההיסטוריה לימדה אותנו שבכוחן של תמונות כאלה להוביל לרצח פוליטי"