גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

ממשלה קפריזית: נשיא ארה"ב מסיר את הכפפות מול מרכז אמריקה

48 שעות לאחר ששרת ביטחון הפנים שלו הכריזה על "הסכם היסטורי" עם מדינות מרכז אמריקה למאבק נגד הגירה לא חוקית, הנשיא טראמפ החליט להטיל עליהן סנקציות ● שבוע אחר זיכויו מחשד של קשר עם הביון הרוסי, נשיא ארה"ב משיל את העכבות, מתעלם משריו ומיועציו ויורה לכל הכיוונים

השרה לביטחון פנים של ארה”ב ונשיא הונדורס/  צילום: רויטרס, Jorge Cabrera
השרה לביטחון פנים של ארה”ב ונשיא הונדורס/ צילום: רויטרס, Jorge Cabrera

ב-28 במרץ 2019, לפני הרבה מאוד שנים, או בעצם בסוף השבוע שעבר, השרה לביטחון פנים בממשל טראמפ נסעה לטגוסיגאלפה בירת הונדורס. היא הסבה שם עם עמיתיה, שרי הביטחון של הונדורס, של גוואטמלה ושל אל סלוודור. אלה המדינות המכונות 'המשולש הצפוני' של אמריקה המרכזית (אמריקה המרכזית מתחילה בגבולה הצפוני של גוואטמלה עם מקסיקו ומסתיימת בגבולה הדרומי של קוסטה ריקה עם פנמה).

השרה, קירסטן נילסן, הביעה הכרת טובה לעמיתיה "על שיתוף הפעולה הנמשך ועל השותפות של ארצות אמריקה המרכזית במאמץ לבלום את זרם ההגירה הלא-מוסדרת, ולפתח גישה אזורית לטיפול במצב החירום האנושי והביטחוני" בגבול ארה"ב-מקסיקו.

על פי אתר הרשת של המשרד לביטחון פנים, השרה הכריזה כי לארה"ב ולארצות אמריקה המרכזית "יש עניין משותף במילוי המשימות האלה". היא הוסיפה, שהיא "מייחלת למימוש ההסכם ההיסטורי הזה ולמאמץ משותף עם עמיתיי מן 'המשולש הצפוני' להבטיח את ביטחונן של ארצותינו ולסיים את המשבר האנושי והביטחוני הפוקד אותנו".

כדי להפגין את ידידותה ואת רצונה הטוב, השרה סעדה על שולחנם של נשיא הונדורס ושל רעייתו, והטעימה את "התחייבותה לעשות יד אחת עם הונדורס במאמץ המשותף", וכן הלאה וכן הלאה.

המשולש הצפוני של אמריקה המרכזית

רפובליקות הבננה

זה היה כאמור ביום חמישי שעבר. ביום שבת אחה"צ, זאת אומרת אתמול, הנשיא טראמפ הודיע על ביטול כל הסיוע האמריקאי למדינות 'המשולש הצפוני', חצי מיליארד דולר בשנה. הן עניות מרודות, מן העניות בעולם; חצי מיליארד דולר הם הרבה מאוד כסף בשבילן.

הן סמוכות מימים ימימה על שולחנה של השכנה העשירה מן הצפון. היא התעשרה במידה לא מבוטלת על חשבונן, ויש לה היסטוריה ארוכה של ניצול כלכלי ופוליטי. מן הניצול ההוא צמח המושג "רפובליקת בננה" (מפני שתאגידים אמריקאיים רבי השפעה הפכו את השלוש למטעי בננות ענקיים). הן נחשבות בדרך כלל לבעלות ברית קרובות. בארה"ב יש קהילות מהגרים ניכרות מכל השלוש.

טראמפ החליט להענישן על סירובן לעשות בדיוק את כל מה שהשרה לביטחון פנים בממשלתו הודתה להן על נכונותן לעשות. האם הן הספיקו לאכזב אותו בתוך פחות מ-48 שעות במידה שחייבה עונש דרקוני מן המין שאמריקה מטילה על איראן? או על צפון קוריאה?

אכן, מקומה של הקפריזה בהתנהלות אמריקה מעולם לא היה ברור יותר. נשיא ארה"ב אינו זקוק לקבינט, אינו זקוק ליועצים, בוודאי אינו זקוק לקונטקסט ולהיסטוריה.

סימן הקריאה במקור

ב-21 במרץ, שר האוצר של טראמפ, סטיב מנושין, הודיע על הענשת שתי חברות ספנות סיניות, העוזרות לצפון קוריאה לעקוף את הסנקציות הבינלאומיות. "ארה"ב ושותפותיה עומדות בכוונתן להשיג פירוז מלא של צפון קוריאה מנשק גרעיני", אמר מנושין. "הן מאמינות כי לתכלית הזו יש להחיל במלואם את עיצומי מועצת הביטחון של האו"ם". זמן קצר לאחר הודעת מנושין חזר עליה גם יועץ הנשיא לביטחון לאומי, ג'ון בולטון, בחשבון הטוויטר שלו. "פעולות חשובות של משרד האוצר", נפתח ציוצו של בולטון.

זה היה כאמור יום חמישי, 21 במרץ, בין 2 ל-3 אחה"צ. שנים רבות אחר כך, זאת אומרת ביום שישי, 22 במרץ, ב-1:22 אחה"צ, דונלד טראמפ הודיע כלאחר יד, בציוץ: "היום הוריתי על ביטול הסנקציות הנוספות ההן!", סימן הקריאה במקור.

שתי הפרשות המתוארות כאן נוטות לאשר כמעט בהגזמה את הקריקטורה הגסה, שמשתדלים לצייר יריבי טראמפ: עריץ קפריזי, הבז לסדר התקין, מתעלם ממסורת דיפלומטית רבת שנים, מוכן להשפיל את עוזריו בפומבי, ומסתמך יותר ויותר על האינטואיציות של עצמו. הנטייה הזו הייתה כמובן ידועה זה כבר. אבל בתחילת נשיאותו השתרר הרושם שטראמפ מינה די אנשים כבדי-משקל לקבינט שלו ולחוג יועציו כדי לתקן ולאזן.

עצות הימין הרדיקלי

רוב האנשים האלה כבר אינם סביבו. השניים המתוארים כיום כבעלי ההשפעה הגדולה ביותר עליו הם ראש המטה שלו, מיק מאלווייני, ומזכיר המדינה שלו, מייק פומפיאו. שניהם צירי קונגרס לשעבר, מן האגף הימני הרדיקלי של המפלגה הרפובליקאית. לא זו בלבד שהם אינם ממתנים את נטיותיו הטבעיות של הנשיא, אלא אדרבא, נראה שהם מחזקים אותן.

למאלוויני מיוחסת החלטת הנשיא לפני שבוע, נגד דעת בכירי יועציו, לחתור לביטול מלא של 'ביטוח אובמה'. זו רפורמת הבריאות המקיפה, שהנשיא לשעבר חתם לפני שמונה שנים, והרפובליקאים הבטיחו מיד לנסות ולבטל לכשיגיעו לשלטון. הם לא הצליחו בשתי שנות טראמפ הראשונות, אף כי שלטו בשני בתי הקונגרס.

הדעה הפחות או יותר כללית היא שבהתעקשותו על ביטול מלא, הנשיא חותה את הגחלים בשביל הדמוקרטים. הם עשו שימוש אפקטיבי בביטוח הבריאות בבחירות של אמצע-הקדנציה, בנובמבר שעבר. הם ישמחו לחזור ולהשתמש בעניין נגד טראמפ בבחירות לנשיאות, בעוד קצת יותר משנה וחצי.

"הוא יתנהג כחיה טורפת"

ההחלטה להעניש את הרפובליקות המרכז אמריקאיות הקטנות והחלושות קשורה בהחמרה ממשית של המצב לאורך גבול מקסיקו. גואה מספר המהגרים, המתדפקים על דלתות ארה"ב או מנסים לפרוץ אותן. משטרת ההגירה האמריקאית (הידועה בראשי התיבות האנגליים ICE) עצרה בחודש פברואר בלבד 76,000 מהגרים חסרי אשרות כניסה. אפשר שבחודש מרץ המספר הגיע עד 100,000. מאחר שאין עוד מקום בבתי המעצר, מספר גדל של מהגרים משוחררים אל תוך ארה"ב, בציפייה שהם יידרשו להופיע בבתי משפט להגירה.

המהגרים האלה מגיעים ברובם הגדול מן 'המשולש הצפוני'. הנשיא טראמפ הכריז אתמול, "אני אינני משתעשע במשחקים. סיימתי את התשלומים... כסף לא ילך לשם עוד... שילמנו להם סכומי כסף עצומים ואנחנו לא משלמים עוד מפני שהם לא עשו שום דבר בשבילנו".

הנשיא מאיים גם לסגור את הגבול עם מקסיקו למעבר חוקי, כולל סחר, אם מקסיקו לא תפסיק מיד את הגעת המהגרים אל הגבול. מקסיקו, תחת ממשלה שמאלית פופוליסטית, כבר הודיעה שהיא אינה נכנעת לאיומים.

כל זה מתרחש שבוע אחד לאחר ההודעה, שדוח החוקר המיוחד רוברט מולר לא הניב כל ראיות על שיתוף פעולה בין מטה הבחירות של טראמפ ב-2016 לרוסיה. התגובה האופורית הייתה מובנת בהחלט, אבל עכשיו נראה שהאופוריה משילה את העכבות האחרונות מטראמפ.

הנשיא שש אלי קרב, ובטוח בניצחונו. הוא מאמין שרטוריקה של קיטוב העלתה אותו לשלטון, וקיטוב ישאיר אותו בשלטון. סטיב באנון, שהיה יו"ר מטה הבחירות של טראמפ ואחר כך, זמן קצר, 'האסטרטג הראשי' שלו, התנבא בתחילת השבוע שעבר, כי לאחר דוח מולר טראמפ "יתנהג כחיה טורפת" (go full animal). נראה שהוא צדק, וייתכן בהחלט שלא ראינו בינתיים אלא חלק קטנטן של מלתעותיו. 

רשימות קודמות ב-yoavkarny.com וב-https://tinyurl.com/karny-globes

ציוצים (באנגלית) ב-twitter.com/YoavKarny

עוד כתבות

חממה לגידול קנאביס/ צילום: shutterstock א.ס.פ.קריאייטיב

איבדו אמון? למה משקיעי הקנאביס בתל אביב לא מתרגשים מקבלת אישור הייצוא המיוחל אחרי שנה וחצי

המניות שקפצו עם אישור הייצוא על ידי משרד הכלכלה לפני שבועיים, מחקו את רוב העליות ● הסיבות: עדיין דרושים אישורי משרד הבריאות, האיחוד האירופי והמדינות המייבאות ● כעת השוק מחכה לראות אם המשלוחים ממריאים בפועל

הדיון בבית המשפט המחוזי בירושלים. מימין: נוני מוזס, בנימין נתניהו ועורך דינו של רה"מ מיכה פטמן. בחזית האיור שלושת שופטי ההרכב. משמאל: התובעת עו"ד ליאת בן-ארי / איור: גיל ג'יבלי, גלובס

הדיון הראשון במשפט נתניהו הסתיים; רה"מ: "במערכת המשפט חברו לעיתונאים ולגורמי שמאל כדי להפיל אותי"

נתניהו, בני הזוג אלוביץ' ומוזס הגיעו לביהמ"ש המחוזי בירושלים להקראת כתב האישום נגדם ● סנגוריהם ביקשו לקבוע את מועד ההוכחות בעוד כחצי שנה, וכעת צריכים השופטים להחליט מה יהיה לוח הזמנים ● איור מיוחד מביהמ"ש: גיל ג'יבלי

יפעת קריב, מנכ"לית קנביט / צילום: איל יצהר, גלובס

חדשות הקנאביס: השקעת מוסדיים בשיח; קנביט חתמה על הסכם ההפצה בגרמניה

כשבועיים עברו מאז האישור הרשמי של יצוא הקנאביס, החברות מצטיידות במזומנים, חותמות על הסכמים ונערכות עם מלאי, ובמקביל פועלות לקבל את ההכרה גם מהצד השני של הגבול

רועי מן וערן זינמן / צילום: איל יצהר, גלובס

השווי זינק פי חמישה בשנתיים: מה עומד מאחורי הנסיקה של מאנדיי הישראלית?

בעלי מניות במאנדיי, שמפתחת מערכת לניהול פרויקטים, מכרו מניות בעשרות מיליוני דולרים לפי שווי של 2.7 מיליארד דולר ● אמנם חלק מהלקוחות הפסיקו את פעילותם, אך מגפת הקורונה דווקא המריצה את החברה ● המייסד והמנכ”ל רועי מן: "בתוך השינוי הזה יש מלא הזדמנויות"

 ג'יבלי מאייר את משפט נתניהו / צילום: חן מענית, גלובס

כך תופסים את הרגע הנכון: מאייר "גלובס" גיל ג'יבלי בטור מיוחד

במעל שלושים שנות עבודה ב"גלובס", המאייר גיל ג'יבלי זכה לאייר מהשטח את המשפטים הגדולים של השנים האחרונות ● איך מתכוננים למשפט, מה החששות הכי גדולים ומי ביקש את האיור שלו מבית המשפט?

שדרה מרכזית בשטוקהולם, שבדיה. חנויות פתוחות והמון אנשים בחוץ, עסקים כרגיל. / צילום: David Keyton, Associated Press

דווקא בזמן מיתון: האם המודל הסקנדינבי יציל את כלכלות העולם?

בתקופה שברחבי העולם שכירים רבים הפכו מובטלים, ועצמאיים נמצאים בקשיים גדולים, נשאלת השאלה האם הגיע זמנה של הכלכלה לאמץ את הסוציאל-דמוקרטי של סקנדינביה ● האזינו

אריק יוגב/ צילום: איל יצהר

ההתייעלות בשל משבר הקורונה ממשיכה להשפיע על ענף הביטוח: איילון מפטרת כ-4.5% מעובדיה

ל"גלובס" נודע כי לאחר שבעיצומו של משבר הקורונה הוצאו לחל"ת כ-15% מעובדי החברה, היום הודיעו על פיטורי כ-50 עובדים ● על פי הערכות, החברה צפויה לחסוך למעלה מ-30 מיליון שקל בהוצאותיה ב-2020 בעקבות הצעדים שננקטו על ידה

מאיר שטרית / צילום: איל יצהר, גלובס

דעה: מאבק חסידי נתניהו במערכת המשפט פוגע בו בראש ובראשונה

"נתניהו צריך להיות הראשון לומר כי הוא מכבד את בית המשפט ומאמין בשופטים שלו ובמערכת החוק, ואני מאחל לו שיצליח להוכיח את חפותו. רבים ישמחו אם אומנם יוכח כי הוא לא עבר על החוק" ● שר המשפטים לשעבר מאיר שטרית בטור מיוחד ל"גלובס"

עופר בלוך / צלם: רוני שיצר

ביקושים גבוהים גם בזמן משבר: חברת החשמל גייסה כמיליארד שקל

בהודעת חברת החשמל לא נמסרו פרטים לגבי זהות הרוכשים, אך צויין כי היא עוררה ביקושים ערים בשוק ההון המקומי וכי היקף הביקושים הגיע לכ-2.2 מיליארדי שקל

סניף איקאה חדש באשתאול / צילום: יח"צ

למרות משבר הקורונה: איקאה פותחת חנות שישית בישראל

היקף ההשקעה בהקמת חנות איקאה באשתאול נאמד ב-390 מיליון שקל, והיא תשתרע על כ-25 אלף מ"ר

בני שטיינמץ /צילום: אביב חופי

אנרג'יאן משיבה לשטיינמץ: "לא היה לו חלק בעסקת מאגרי הגז – מהלך תאב בצע"

חברת האנרגיה אנרג'יאן ומנכ"לה מתיוס ריגאס הגישו כתב הגנה לתביעתה של שותפות צבר של שטיינמץ, שדרשה ממנה יותר מחצי מיליארד שקל, בטענה כי אנרג'יאן וריגאס עשקו אותה כשדחקו אותה מהבעלות על "כריש" ו"תנין" • "שטיינמץ ביקש לרתום את החברה לשטות במדינה"

הבורסה בת"א / צילום: שלומי יוסף, גלובס

דעה: היתה מפולת? פניית הפרסה של האג"ח הקונצרניות

כמו שוק המניות, גם שוק האג"ח הקונצרניות חווה התרסקות עם התפשטות מגפת הקורונה, ומיד לאחריה התאוששות - שתיקנה כשני שלישים מהירידות ● האם השוק יחזור לנקודת השיא שלו? ומה הסיכון העיקרי במשבר?

ראש הממשלה בנימין נתניהו / צילום: חיים צח, לע"מ

האישומים, השופטים, עורכי הדין והעדים: כל מה שצריך לדעת על משפטם של נתניהו, אלוביץ' ומוזס

לראשונה בתולדות ישראל ראש ממשלה מכהן יעמוד לדין, כשלצידו שאול אלוביץ', בעלי בזק לשעבר, ומו"ל "ידיעות אחרונות" נוני מוזס • "גלובס" חוזר לכתבי האישום ומשרטט את הצלעות המרכזיות שיעמדו במוקד סדר היום - העדים, צוותי ההגנה והתביעה והרכב השופטים שיידרש להכרעה הדרמטית

נתניהו משדר עסקים כרגיל, אולם בית המשפט / צילום: עמית שאבי, ידיעות אחרונות

דעה: קמפיין הדה-לגיטימציה של נתניהו נכשל

מאז הגשת כתב האישום בתיקי האלפים, התחלנו לשמוע את בנימין נתניהו, בעיקר דרך כוחות פרוקסי, מפליא בביקורות על בית המשפט ועל הרכב השופטים שדן בעניינו ● רק לפני חצי שנה נתניהו התגאה שאין לו שום ביקורת על מערכת המשפט ● מה שהשתנה הוא מצבו המשפטי של נתניהו

שער הניו יורק טיימס / צילום: צילום מסך

"אובדן בלתי ניתן לחישוב": השער יוצא הדופן של "ניו יורק טיימס"

"ניו יורק טיימס" נחשב לעיתון המזוהה עם לוגיקה ועובדות, אולם הבוקר הוקדש כל השער הראשי שלו לפריטה על נימי הרגש: על השער הודפסו שמותיהם של כ-1,000 אנשים שמתו מקורונה בארה"ב, כשבכותרת המשנה נכתב: "הם לא היו רק שמות ברשימה, הם היו אנחנו"

ישיבת הממשלה הראשונה של ממשלת האחדות / צילום:  Abir Sultan, רויטרס

רק על הפיל הגדול שבחדר אף אחד בישיבת הממשלה לא העז לדבר

בישיבת העבודה הראשונה של הממשלה היו ברכות, הוזכר האיום האיראני, עיד אל-פיטר אבל כמעט כל השרים והנוכחים התעלמו מהמשפט של ראש הממשלה שהחל כמה שעות מאוחר יותר ● גם מזכיר הממשלה צחי ברוורמן הונחה לחתוך כל אפשרות לשאלות בנושא

נגיד בנק ישראל, פרופ' אמיר ירון/ צילום: רפי קוץ

נגיד בנק ישראל: לא להעלאת מסים השנה; כן להפעלה מיידית של תכניות הסיוע

בישיבת הממשלה בה אושרה הצעת החוק לתקציב חירום נוסף של 14 מיליארד שקל אמר הנגיד פרופ' אמיר ירון כי אין מקום לצעדים הפוגעים בפעילות הכלכלית עד שהמשק ישוב לפסים של צמיחה. בנוסף טען כי אין לעכב את התכנית למענקים לעידוד התעסוקה בגלל ויכוחים על פגמים בה

סוכנות של חברת הרץ בדנבר, בסוף השבוע. קשיים כלכליים עוד מלפני המגפה / צילום: David Zalubowski, Associated Press

פרשנות - פשיטת הרגל של הרץ: כרוניקה של פעילות ממונפת

קצב ההתאוששות של ענף השכרת הרכב והליסינג, והסיכוי של החברות בענף לשרוד, תלוי במידה רבה במועד ובקצב שבו תחזור התעופה האזרחית לתקנה ובסינכרון בין המועד הזה לתקופת ההתאוששות שדרושה של תעשיית הרכב

שכונת אגמים בדרום העיר אשקלון / הדמיה: דני שמש Ddesign3

קרן הריט אזורים ליווינג זכתה במכרז דירה להשכיר באשקלון

אזורים תשלם על הקרקע, כולל הפיתוח, סך של 31 מיליון שקל ● עלות הבנייה מוערכת בכ-200 מיליון שקל ● בפרויקט ייבנו כ-200 דירות, מחציתן לשכירות ארוכת טווח

דוד פתאל / צילום: איל יצהר

רוב בלי אישור: פתאל לא קיבלה אישור לדחיית ההתניות הפיננסיות

כ-96% ממחזיקי סדרה ג' ו-61% מהמחזיקים בסדרה ב' הצביעו בעד דחיית הפעלת הקובננטים שקשורים לרווחיות ● דוד פתאל: "בימים הקרובים נקיים שיחות עם המשקיעים ונתאם הצבעה נוספת שאותה אני מקווה יאשרו ברוב קולות. ניצנים של התאוששות כבר נראים במרבית המדינות בהן אנו פועלים. בישראל לדוגמא צפוי לנו חג שבועות מוצלח מאוד ובחודש יוני מלונות הנופש שלנו צפויים לתפוסות של למעלה מ-60%"