גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

"הישראלי הממוצע סולד משוויון אמיתי ואף נלחם בו" | הכנסת נפרדת מחנין זועבי

חנין זועבי היא חברת הכנסת שמועררת הכי הרבה אמוציות וכעס בקרב רוב חברי הכנסת, אבל זה לא עוצר אותה להמשיך להתגאות בפעילותה למען עצמאות הפלסטינים, כולל בהשתתפות במשט המרמרה ● בקרוב היא תיפרד מהכנסת לאחר 10 שנים, ולא נראה שהיא תתגעגע: "חייתי ונשמתי אווירה מסיתה וגזענית"

חנין זועבי / צילום: רויטרס
חנין זועבי / צילום: רויטרס

רגע לפני שהיא עוזבת את הכנסת אחרי 10 שנים, לחנין זועבי (50) יש הרבה מה לומר על הכנסת הנוכחית ועל הכנסת הבאה.

ראש הממשלה הבא

"נתניהו. בחברה שבה כוחנות, אגרסיביות ודמוניזציה של הפלסטינים הם הערכים ההגמוניים והמכריעים, נתניהו ימשיך לכהן וכל הקשת תלך יותר ויותר ימינה. זו מגמה חדה שהתחילה לפני 15 שנה".

שר האוצר הבא

"המדיניות היא הקובעת ולא האדם שממלא את התפקיד. מבחינת מדינת ישראל, זה בסדר לתת העדפה ליהודים. לכן היא תמשיך להפקיע אדמות מהאזרחים הערבים, ובמקביל תבנה ליהודים בתים, שכונות, ישובים, אזורי תעשייה, פארקים, ספריות ומרכזי תעסוקה. כל זה בזמן שאנחנו, האזרחים הערבים, נמשיך להיאבק על הזכויות הבסיסיות".

תופעות פסולות בכנסת

"לאורך 10 שנות הפעילות הפרלמנטרית שלי, חייתי ונשמתי אווירה מסיתה וגזענית. זה הגיע גם מח"כים שנחשבים לליברליים ונאורים. זה מלמד עד כמה קשה לישראלי הממוצע להכיר ולהתייחס לאזרחים הערבים במלוא הזהות והגאווה שלהם. הם לא מסוגלים להכיל את הדרישות של הפלסטינים. קשה ליהודים לראות פלסטיני, יליד, חלק מעם שגורש על מנת לכונן מדינה יהודית. קשה להם שאנחנו דורשים שוויון אזרחי ולאומי מלא".

"הישראלי הממוצע סולד משוויון אמיתי ונלחם בו. שוויון אמיתי זה קודם כל עניין של זהות ולא רק שירותים אזרחיים. אני מדברת על הישראלי הממוצע, לא רק על הימין הפאשיסטי".

הדברים שקידמת בכנסת

"קידמתי שורה של דברים כמו קרן לעסקים קטנים לנשים ערביות, ועסקתי רבות בסוגיית התעסוקה של נשים ערביות וסוגיית האלימות והפשיעה בחברה הערבית. בין השאר, מסרתי דוח מקיף למבקר המדינה עם טענות מסוכנות וחמורות כלפי המשטרה, שמחזקת את ארגוני הפשיעה בחברה הערבית, לא פחות. בעקבות זאת מבקר המדינה החליט לפרסם דוח בנדון".

האפשרות להשפיע כח"כ

"זה תלוי. כל עוד אתה אומר מה שיש לך, פועל לפי העקרונות שלך ומציב אלטרנטיבה דמוקרטית וצודקת לכל העוולות שנמצאות מסביבך, זה אפשרי. אסור לתת לסבל המחיה היומיומי לשלול את זהותך. אסור גם לזנוח בכנסת את הגאווה הלאומית ואת הזהות שלנו לטובת הישגים נקודתיים. הכנסת לא תהפוך עולמות. רק מאבק עממי והעמדת ישראל למשפט בינלאומי יעשו את זה".

בעיה כלכלית-חברתית בוערת

"הזכויות של הפלסטינים תושבי ישראל. צריך להנהיג שכר מינימום הוגן יותר ולהקים אזורי תעשייה ותעסוקה לאזרחים הפלסטינים. הבעיה היא שזה לא מעניין אפילו את 'הליברלים' הישראלים שנאבקים למען צדק כלכלי. בשבילם המדינה היא מדינה יהודית, ולכן היא צריכה לדאוג קודם כל למעמד הביניים היהודי, אחר כך לעניים היהודים וזהו".

רגע מרגש במיוחד בקדנציה

"הרגע בו נאמתי את נאומי הראשון אחרי חטיפת הספינה 'מאווי מרמרה' ורצח האזרחים התורכים. אני מרגישה ששם נתתי לגאווה האינדיבידואלית והלאומית שלי להוביל אותי מול גל של תגובות ברבריות ואנטי-אנושיות".

מה הייתי עושה עם 100 מיליון שקל

"יש כמה אפשרויות. ראשית הייתי משקיעה אותם בפרויקט של עיתון ערבי-יומי חופשי שאני אהיה בתפקיד העורכת הראשית. הייתי משקיעה גם בבית ספר ובמרכז נוער ותרבות בתוך נצרת. את היתר הייתי תורמת לפעילות הנוער בתוך המפלגה שלי".

סיבה טובה לחרוג מהמשמעת הקואליציונית

"מפלגת בל"ד היא מפלגה מאוד אידיאולוגית, מאוד עקבית וחסרת פשרות. לא הייתי תומכת בשום עמדה אחרת".

מקור לגאווה בפעילות הפרלמנטרית

"השתתפותי במשט שבירת המצור על עזה - 'מאווי מרמרה'. אני גם מאוד גאה בכל מלה ובכל רגע שבהם הבעתי עמדה ברורה נגד הצבא הישראלי וחייליו, נגד הפרויקט הקולוניאלי שהקים מדינה על האדמות שלי ונגד הצביעות של הליברליות הציונית".

הגבלת כהונה לראש הממשלה

"כן. אני חושבת שזה מהלך נכון".

פעולות לקידום נשים

"ראיתי את עצמי כנציגת הנשים המודרות ונציגת אלה שמסכימים איתי על הגדרות בסיסיות של צדק ושל כבוד הדדי. לא ראיתי את עצמי כנציגת הנשים שרוצות להתחרות בגברים על גודל העושק שהם תורמים לעולם. כמו שאמרתי קודם, עסקתי הרבה בנושאים שקשורים לתעסוקת נשים ובזכויות של נפגעות תקיפה מינית.

"קידמתי גם נושאים שקשורים לייצוג נשים בפוליטיקה. אבל צריך לומר ביושר - מספר הנשים בכנסת לא רלוונטי, כל עוד הן מאמצות אידיאולוגיה גברית, כוחנית ומתנשאת".

העתיד הפוליטי

"תראו אותי במקומות אחרים לא פחות חשובים מהכנסת, אולי יותר".

לוביסטים, יחצ"נים ואנשים מטעם

"למדתי שחברי הכנסת לא יותר ישרים, הגונים וכנים מהממוצע".

עמידה ביעדים

"עמדתי בציפיות של עצמי, אני מאוד לא אוהבת לאכזב את עצמי".

אחרי 9 באפריל

"תמצאו אותי במשרדי המפלגה".

ציפיות לשוב לכנסת

"אני לא חושבת". 

עוד כתבות

אמנון שעשוע/ צילום: אינטל Walden Kirsch

הדרך אל האקזיט כבר לא עוברת דרך הרכב האוטונומי

טרנד המכוניות ללא נהג נדחה למועד לא ידוע, אך 3 אירועים שנערכו בשבועות האחרונים מפזרים חלק מהערפל מעל עתיד התחום • מה גרם ליו"ר סקודה להתלהב בת"א, אילו מסרים היו חבויים בכנס המשקיעים של מובילאיי, והאם הענף בחר צד בסכסוך בין המעצמות?

מוצרי קנדוק / צילום: אתר קנדוק

אינטרקיור החלה בניסוי קליני לטיפול בקנאביס בילדים על הספקטרום האוטיסטי

בניסוי ישתתפו 100 מטופלים, והוא יימשך 24 חודשים - אחד המחקרים ארוכי-הטווח בתחום עד היום

רהט / צלם: ברנדייס

אושרה תוכנית ותמ"ל להקמת שכונת מגורים חדשה ברהט

התוכנית כוללת 2,400 יח"ד במבני מגורים בני 3-10 קומות, 19,000 מ"ר עבור שטחי מסחר ותעסוקה, 140 דונם עבור מבני ציבור ו-134 דונם לשטחים ציבוריים פתוחים ● ראש עיריית רהט: "לתוכנית יש צוואר בקבוק. עדיין לא הצליחו להגיע להסדר עם התושבים"

בצלאל סמוטריץ' / צילום: שלומי יוסף

סמוטריץ': "נסגור אחת ממסילות הרכבת בנתיבי איילון למשך שישה שבועות"

זאת לצורך ביצוע עבודות חשמול הרכבת ● עוד אמר סמוטריץ' ש"אם נעבוד רק בלילות, ייקח שנה וחצי לסיים את הפרויקט" ● "אנחנו נערכים לכך שיהיו רכבות שיבוטלו. תהיה התקוממות. לי יש את האומץ ואני אצטרך ואבקש את הגיבוי שלכם" ● כשנשאל לגבי עבודות בשבת אמר "אם אפשר שלא - אז לא"

טילי ספייק בשימוש חיילים גרמנים / צילום: רפאל

רפאל תמכור לגרמניה אלפי טילים נגד טנקים בכ-200 מיליון אירו

את העסקה בגרמניה הובילה חברת הבת של רפאל באירופה, Eurospike והיא נחתמה באחרונה ● במסגרת העסקה, במהלך השנים הקרובות רפאל תספק לצבא גרמניה אלפי טילי ספייק על דגמיהם השונים ועוד מאות משגרים מותאמים מסוג ICLU

משלחת תלמידים לאושוויץ/ צילום: רויטרס

המכרז שחושף: משרד החינוך משאיר דלת פתוחה לנאשמים ב"קרטל המסעות לפולין"

כ-40 אלף בני נוער ייצאו ב-2020 לסיור במחנות בפולין • אף שנגד החברות הפועלות בתחום עומדים כתבי אישום בגין "מסחרה" ותיאום מחירים - המכרז מעמיד תנאי סף שמאפשרים בעיקר להן להתמודד • משרד החינוך: מעמידים לעצמנו זכות לפסול מתמודדים

הבריכה במגדלי זיו, שבה התחשמל איתמר יוסף פוקס ז"ל / צילום: ניב אהרונסון, וואלה! חדשות

כשהרוח הופכת לסכנה ממשית: מי אמור לשמור על הבטיחות שלנו ברחוב

ילד נופל מערימת סלעים, אדם נכנס לבריכת נוי ומתחשמל, אישה מועדת על מדרכה שבורה ונפצעת קשה • מי אמור לשמור עלינו בחופים, בפארקים וברחובות - והאם זה בכלל אפשרי

אילן רביב, מנכ"ל מיטב דש / צילום: ישראל הדרי

בעקבות בית ההשקעות פסגות, גם מיטב דש מפטר עשרות עובדים: "מתאימים את ההוצאות למבנה ההכנסות"

מיטב דש, שמעסיק כיום כ-1,000 עובדים, צפוי להוציא בקרוב לפועל מהלך פיטורים של כמה עשרות מעובדיו ● בחודש שעבר הודיע פסגות כי יקצץ כ-7% מכוח האדם, המונה כ-800 עובדים

מתקנים של ארמקו הסעודית./ צילום: רויטרס Ahmed Jadallah

לקראת ההנפקה המדוברת: ארמקו ביטלה את הרוד שואו שתכננה בלונדון

החברה כבר החליטה שלא למכור מניות בארה"ב, בקנדה או ביפן ● ההנפקה תסתמך כעת בעיקר על משפחות סעודיות עשירות ומשקיעים מקומיים ● הודיעה אתמול כי תנפיק 1.5% ממניותיה לפי שווי של עד 1.7 טריליון דולר

אדוארדו אלשטיין / צילום: איל יצהר

לא פוחדים מאלשטיין: אי.די.בי השלימה גיוס של 236 מיליון שקל באג"ח חדשות

במסגרת המכרז המוסדי שהתקיי ם אתמול, לאחר סיום המסחר בבורסה, נרשם ביקוש בהיקף כולל של 665 מיליון שקל, מתוכו נענתה החברה להצעות בהיקף המקסימלי האפשרי ● במסגרת המכרז נקבע כי הריבית שתשלם סדרת האג"ח תעמוד על 4.7%

תוכנית ההתחדשות של קריית חיים / צילום: אירית צרף נתניהו

עם הפנים לים: פורסמה תוכנית ההתחדשות העירונית של קריית חיים המערבית

תוכנית ההתחדשות העירונית של קריית חיים המערבית מציעה בניית "חזית ים" ותוספת של 4,500 יחידות דיור ● האדרריכלית פרופ' אירית צרף נתניהו: "שלא כמו ביישובים אחרים שלוקחים את קו החוף - כאן נותנים אותו לציבור"

נתניהו בכנס "חירום" בגני התערוכה / צילום: שלומי יוסף, גלובס

"עם הרשימה המשותפת אתה הולך להקים ממשלה? מה עובר לכם במוח?"

כך אמר הערב רה"מ ב"כנס חירום" שערך בגני התערוכה ● נתניהו הוסיף כי "בכל זאת, בזמן שהאזרחים שלנו הותקפו בטילים, באותו זמן בדיוק אתם מנהלים מו"מ עם חברי כנסת התומכים בארגוני הטרור ורוצים להשמיד את המדינה"

דוד אמסלם / צילום: יצחק הררי דוברות הכנסת

סלקום, גולן טלקום ו-WE4G מתכננות לעתור לבג"ץ בניסיון לדחות את מכרז הדור חמישי

החברות מבקשות הקלות מהמדינה כדי לבצע מהפכה בשירות שמקבלים ישראלים כיום עקב אי-ודאות שעולה מהמכרז ● הוט מובייל העלתה טענות דומות אך מכחישה כי בכוונתה לעתור ● בכירים בחברות ל"גלובס": לא הגיוני שעשרות בקשות להבהרות נדחו ללא הסבר

ערן ניר / צילום: יח"צ

מנהל הקריאייטיב הראשי בגיתם, ערן ניר, פורש מתפקידו

זאת פחות משנה לאחר שקודם לתפקיד ● פרישתו מגיעה במקביל לשינוי ארגוני שנערך במשרד הפרסום ● בשלב הזה לא ימונה לו מחליף

שרון גל / צילום: דור מלכה

תחקיר הליסטריה של "תוכנית חיסכון" פגע ברייטינג של שרון גל

תוכנית ההשקה של "שווה כסף" בהגשת שרון גל הביאה לרשת 13 רייטינג של 5.4% - לעומת 15.4% ל"תוכנית חיסכון" ששודרה ממול בקשת 12 וחשפה כי נמצאו חיידקי ליסטריה בארומה ת"א ובלנדוור בקניון עזריאלי

עו"ד ארז רוזנבוך / צילום:שלומי יוסף

בונה על מוסדיים: מגוריט גייסה כ-410 מיליון שקל בדיסקאונט של 12% על מחיר השוק

בקרן הריט מתכננים להשתמש בכסף שגויס לרכישת דירות ברחבי הארץ ● מאז החלה להיסחר בבורסה לפני כשלוש שנים, איבדה המניה 16% ● סך הגיוסים שלה במניות ובאג"ח בבורסה מסתכם מאז, וביחד עם הגיוס הנוכחי, ביותר ממיליארד שקל

בנימין נתניהו ואביגדור ליברמן / צילום: לע"מ, קובי גדעון

שינו את הטון: לאחר פגישה בין ליברמן לרה"מ, בליכוד התחילו לפרגן

לאחר שהפגישה בין ליברמן לראש הממשלה הסתיימה בצורה חיובית, דיברו הבוקר מספר שרי ליכוד בכלי התקשורת ופרגנו לראש ישראל ביתנו במילים חמות ● ליברמן, כך מסתמן, מתפקד כמתווך בין נתניהו לגנץ

קאר שולץ מנכ"ל טבע / צילום: שלומי יוסף

החלטת בית המשפט באוקלהומה מקפיצה את מניית טבע

בית המשפט באוקלהומה החליט להפחית קנס על חברת ג'ונסון אנד ג'ונסון בהליך האופיואידים ● ברקשייר האת'וויי צמצמה במידה מסוימת את ההפסד שלה "על הנייר" מרכישת מניות טבע

נחום ביתן/ צילום: תמר מצפי

שלוש וחצי שנים אחרי הרכישה: המיזוג של מגה ויינות ביתן יוצא לדרך

במסגרת המהלך עליו מדווחת היום קבוצת יינות ביתן, היא תאחד תחת מערך ניהולי אחד את כל סניפי מגה ויינות ביתן, והמבנה הארגוני ישתנה

פרוייקט מחיר למשתכן בירושלים/ צילום:רפי קוץ

התפרסמה רשימת זוכי ההגרלה התשיעית ב"מחיר למשתכן"

משרד הבינוי והשיכון פרסם הבוקר את רשימת הזוכים בהגרלה האחרונה של מסלול "מחיר למשתכן" ● יותר מ-20 אלף משקי בית השתתפו בהגרלת מחיר למשתכן שפורסמה בספטמבר, מתוכם יש 3,316 זוכים