גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

גברים ונשים יכולים לאכול יחד או לא? החוקים החברתיים החדשים מבלבלים את הסעודים

הצעירים בודקים את גבולות המותר והאסור בממלכה שבה יורש העצר מוביל רפורמות חברתיות, אבל השמרנים דוחפים להותרת המנהגים המסורתיים על כנם

נשים וגברים צופים יחד בהופעה בריאד \ צילום: רויטרס
נשים וגברים צופים יחד בהופעה בריאד \ צילום: רויטרס

קפה Alert Specialty בג'דה, סעודיה, סימל את השינוי התרבותי בממלכה כשהוא נפתח בערך לפני שנה וחצי. באריסטות מקומיים בג'ינס צמודים הכינו קפה לאטה, כאשר ברקע התנגנה מוזיקת ריקודים, וגברים ונשים בילו יחד בלי חשש.

ואז, באוקטובר, הרשות מקומית סגרה את הקפה, בהאשמה שנתפסת בעיני כמה מקומיים כמיושנת בעיר הליברלית יחסית הזו שעל חוף הים האדום: אי הפרדה בין גברים לנשים. Alert נפתח שוב לפני כחודשיים תחת החוק הלא כתוב שהגברים הבודדים יושבים בקומה התחתונה, והנשים והמשפחות יושבות בקומה העליונה, אומר הבעלים.

קפה Alert הוא דוגמה בולטת לבני אדם ועסקים בסעודיה שנענשים בגלל פעילות חברתית ודיבורים שהם הניחו שכבר הפכו למקובלים.

נסיך הכתר מוחמד בן סלמן, בן 33, טיפח את הרושם שהוא מוביל רפורמות חברתיות, כאשר הוא התיר קונצרטים מוזיקליים פומביים, כניסת תיירים, פתיחה מחדש של בתי קולנוע ומתן זכות נהיגה לנשים.

אבל הרשויות מטפלות באלו שהזלזול שלהם במסורת מעורר תגובות זעם במדיה החברתית, שבה השמרנים יכולים לגנות התנהגות שרבים כאן חושבים שהיא עדיין אסורה.

הנסיך מוחמד ניסה לרכך את הדרך לשינוי חברתי על-ידי כליאת כוהני דת שמרניים קולניים, ושלילת סמכות לביצוע מעצרים של חייאה, המשטרה הדתית. אבל בהעדר אכיפה של קודים מוסריים כתובים או לא כתובים, השמרנים, שבמקרים רבים מפרסמים תגובות אנונימיות באינטרנט, מעוררים זעם ציבורי כלפי מגמות כמו אכילה משותפת של גברים ונשים שאינם קרובי משפחה, השתתפות של נשים באירועי ספורט וריקודים פומביים. 

ממלכה של צעירים - סעודיה

הרשויות נאלצו לפעול

כך נאלצו הרשויות לפעול, ויש בקרב הסעודים כאלה התוהים מהי באמת מחויבות הממשלה לשינוי החברתי. "אנשים מבולבלים בנוגע למה שנכון ומה שלא נכון, והיכן עובר הקו האדום", אמר איימן אלחוסיין, סעודי שהוא עמית מחקר במועצה אירופית ליחסי חוץ.

בשנה האחרונה נעצר עובד מלון בג'דה אחרי פרסום קטע וידאו שהפך לוויראלי, שבו הוא נראה אוכל ארוחת בוקר עם עובדת עמיתה. מכון כושר בריאד נסגר בעקבות צילומים של מאמנת כושר במכנסי ספורט הדוקים וחזיית אימונים. בינואר אולץ קומיקאי להתנצל על חיקוי של המשטרה הדתית.

כל המקרים האלו טופלו לפי חוקי ה"הגינות הציבורית", שמאפשרים לרשויות שיקול דעת רחב בקביעת מה שמותר ואסור.

המעצרים הללו מסייעים לנסיך הכתר למנוע יתר פעפוע של הזעם השמרני כשהוא בודק את הגבולות התרבותיים של סדר היום שלו, אמר עלי שיהאבי, מייסד מכון המחקר ערביה פאונדיישן בוושינגטון, שתומך במדיניות של הנסיך מוחמד.

אבל מעצרי ההגינות הציבורית באים על רקע דיכוי רחב יותר של מתנגדי משטר. לפני שהנסיך מוחמד התיר לנשים לנהוג מכוניות, הממשלה כלאה כמה פעילות למען זכויות נשים שניהלו קמפיינים בעד הזכות הזו, ורבות מהן עמדו למשפט. הממשלה עצרה גם אנשי עסקים, פקידים שלה, נסיכים אחרים וראשי שבטים שפקפקו באג'נדה של נסיך הכתר, או היוו איום עליו. סוכני ממשלה נעצרו גם בקשר לרצח העיתונאי ג'מאל חשוקג'י, שמתח ביקורת על הנסיך.

התוכנית הורדה מהאוויר

הדיון על מה שמותר בסעודיה של הנסיך מוחמד עלה על פני השטח במארס, כאשר תוכנית ראיונות חדשה בטלוויזיה על השינוי החברתי בהגשת אחד העיתונאים הידועים בממלכה הורדה מהאוויר אחרי שישה פרקים בלבד.

התוכנית והמגיש שלה, דאוד אל שיריאן, עוררו ביקורת כי הם היו פלטפורמה נדירה בטלוויזיה הסעודית לביקורת על היחס לנשים בחברה הסעודית ועבור מבקשי מקלט סעודים בחו"ל. השטאג בשם "עצרו את דאוד שיריאן" הופיע בטוויטר במשך כמה ימים.

התוכנית חזרה לשידור כעבור שבוע עם נושאים מרוסנים יותר, כולל שירי עם דתיים, דיון על חשבונות חשמל ודיון על תוכניות הנסיך בתחום העצמת נשים.

שיריאן אמר שהוא הפסיק את התוכנית למשך שבוע בתגובה ל"מסע התנגדות ענק במדיה החברתית". לדבריו, הקמפיין הזה היה גם של שמרנים וגם של ליברלים שהגיבו לתכנים השליליים בתוכנית, ולכן הוא החליט לשנות את התמהיל של החומרים, ולכלול גם אמנות, תרבות וסיפורי הצלחה סעודיים.

לכמה סעודים צורמים מקרים כאלו של תגובה שמרנית. בקפה בג'דה שבו כמה נשים לא לבושות בעבאייה, כיסוי הגוף שכל הנשים הסעודיות לובשות מסורתית, עבדאללה וואדי אמר שמוזיקה, אמנות ודיון פוליטי חופשי הם דברים שזמנם בהחלט הגיע במדינה ש-60% מאזרחיה הם מתחת לגיל 30.

"השינויים מהירים"

"השינויים האלו מהירים, לעתים הם קורים כמעט בן לילה", אמר וואדי, יליד ג'דה, בן 20 ומשהו. "אבל כולם צריכים לקבל אותם. חצינו סף".

סעודים אחרים מתנגדים לשינויים של הנסיך מוחמד. "רוב החברה נגד השינוי", אמרה אישה בת 27 בג'דה שלדעתה מופעי המוזיקה האחרונים שהיו בממלכה, כמו הקונצרטים של מריה קרי ואנריקו איגלסיאס, נגדו את ערכי הדת הסעודיים.

"זה חטא", היא אמרה על השירה ועל הריקודים. "ולהיות כה פומבי עם זה, זה רק מדגיש את החטאים שלך".

פקיד ממשלתי סעודי אמר שההנהגה מחפשת איזון בין המסורתיים לליברלים, במטרה לשפר את איכות החיים.

"במדינה בגודל של סעודיה, חייבים להיות חילוקי דעות בנושאים רבים", אמר הפקיד. "לא קל לבדר מגזר אחד של החברה הסעודית בלי לפגוע ברגישויות של מגזר אחר".

ההזדמנויות חדשות למוזיקה, לאמנות ולספורט הן פופולריות מאוד באופן כללי, אמר הפקיד, והוסיף שאתרי העסקים והבידור חייבים להיות "ערים ורגישים למסורת ולערכים של סעודיה, שלא השתנו".

התוכנית של הנסיך

היוזמות החברתיות של הנסיך מוחמד הן חלק מתוכנית רחבה יותר למשוך כסף בינלאומי ולאתחל תשתיות חדשות כדי לגוון את כלכלתה תלוית-הנפט של הממלכה. זהו הימור גדול יותר שהנסיך לוקח על עצמו.

השינויים החברתיים עזרו פעם לצחצח את הדימוי של הנסיך במערב, אך כעת הוא ניצב מול ביקורת על עינוי לכאורה של פעילי זכויות אדם, על המלחמה בתימן שיזמה סעודיה ועל רצח חשוקג'י.

מעמד הנסיך עלול להישחק עוד יותר על-ידי תגובות ציבוריות נגד פעילות שנראית מתאימה לרוח השינויים החברתיים שלו.

באוקטובר, כאמור, סגרו הרשויות את קפה Alert בג'דה בעקבות סרטון וידאו שבו נראו גברים ונשים נעים לצלילי מוזיקת ריקודים במסיבה לחגיגת יום השנה הראשון של הקפה. לפי אנשים שנכחו בקפה, כאשר החוקרים הגיעו, סוכני הממשלה הרחיבו את שאלותיהם גם לנושא הישיבה המשותפת בקפה.

ישיבה כזו בפומבי היא במוקד השינויים בחיי היומיום בממלכה. החוק הסעודי מחייב בתי אירוח לספק אגפי ישיבה נפרדים לגברים ול"משפחות", אך גברים ונשים יושבים יחד באגף המשפחות מאז שמשטרת הדת כבר אינה יכולה לעצור אנשים.

כמה מסעדות ביטלו לחלוטין את אזורי המשפחה, ויצרו בכך נורמה חדשה של חיי חברה.

"זה מחזה רגיל כעת לראות בנים ובנות יושבים אלו ליד אלה", אמר מנאד סאמי, בן 24, מבקר קבוע בקפה Alert. 

עוד כתבות

מלך תאילנד ובת הלוויה שהודחה מתפקידה / צילום: Royal Household Bureau, רויטרס

מלך תאילנד הדיח את בת הלוויה שלו בשל "חוסר נאמנות"

מלך תאילנד מאהה וצ'יראלונגקון שלל מבת הלוויה שלו סינינט וונגווג'ירפקדי את הדרגות ואת התארים שלה ● בהודעה רשמית מטעם המלוכה נכתב כי סינינט ניסתה "לרומם את עצמה לאותו מעמד כמו המלכה"

דוכן של אינטל בסין / צילום: China Stringer Network, רויטרס

שבבים של תשואה: למה כדאי לשמור על חשיפה למניות שבבים

במהלך חמש השנים האחרונות הניבו מניות השבבים תשואת יתר משמעותית על מדד ה–S&P 500 ● גם במבט קדימה חברות הסקטור צפויות לבלוט בזכות חסמי כניסה גבוהים, חשיבות אסטרטגית, הערכות שווי הוגנות ורמות שווי נמוכות יחסית

פרויקט תמ"א 38 בראשל"צ / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

צריך לתת לתמ"א 38 למות בכבוד

ההחלטה להאריך את תוקף תוכנית תמ"א 38 לשלוש שנים נוספות אמורה להביא לתקופה של ודאות תכנונית ● עם זאת, התנגדות חלק מהעיריות, ובראשן עיריית ת"א, מסמנת כי יהיה קשה לשמור על התוכנית בחיים ● דעה

ראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון / צילום: Simon Dawson, רויטרס

מכה לג'ונסון: הפרלמנט עיכב הליך אישור הסכם ה"ברקזיט"

הפרלמנט הצביע, לראשונה אי פעם, בעד הסכם "ברקזיט" כלשהו, אך דחה את דרישת הממשלה לאשר אותו בחקיקת בזק ● המשמעות: ככל הנראה מועד ה"ברקזיט" יידחה אחרי ה-31 באוקטובר ●  הליש"ט ירדה ב-0.7% מול הדולר לאחר ההפסד בהצבעת לוח הזמנים

טכנולוגיות רכב / צילום: שאטרסטוק, א.ס.א.פ קריאייטיב

קרן חדשה בהיקף של 30 מיליון דולר תשקיע בתחום הרכב העתידי והתחבורה החכמה

קרן 'Mobilion' מייסודם של אבי פלדמן, קבוצת זבידה וקבוצת NEXUS הבינלאומית מבטיחה לקצר את הנגישות של חברות סטארטאפ לספקי החלפים הבין לאומיים

התמכרות למשככי כאבים  / צילומים: shutterstock, אילוסטרציה: טלי בוגדנובסקי

כך התמכרה האומה האמריקאית למשככי כאבים. ואיך הסתבכה גם טבע הישראלית בפרשה

מספרי מקרי המוות בארה"ב משימוש בתרופות אופיואידות עלה ב-2018 לכ-70 אלף איש בשנה, לעומת כ-8,000 בסוף שנות ה-90 • מדוע התרחש הזינוק במספר מקרי המוות, מי אשם במגפת ההתמכרות ואיך הסתבכה חברת טבע הישראלית? • גלובס מאמ;לק

בני גנץ בבאר שבע, יום ג׳ 3 בספטמבר / צילום: אבישי פינקלשטיין, יח"צ

הזדמנות וחשש בצידה: המנדט עבר לבני גנץ. מה צפוי לו בימים הקרובים?

אחרי שלא הצליח להרכיב ממשלה, בנימין נתניהו החזיר אתמול את המנדט לנשיא המדינה בצעד נדיר ● האם יו"ר כחול לבן בני גנץ יכול להצליח?

חיים כצמן, מבעלי גזית גלוב ועמוס לוזון, בעלי קבוצת א.דורי  / צילומים: תמר מצפי

כבר לא עסקת חייו: השיעור שקיבל עמוס לוזון מההשקעה בדורי בנייה

מי שהייתה אחת מחברות הבנייה הבולטות בארץ עשתה בשבוע שעבר עוד צעד לקראת סופה עם הגשת בקשה להקפאת הליכים ● מה שנראה כעסקת חייו של עמוס לוזון, לנוכח זינוק 1,000% במניה לאחר שהשתלט על קבוצת א.דורי, נראה כעת פחות זוהר: המניה צנחה ב-70% מהשיא, ותשואות האג"ח קפצו

אסדות קידוח נפט / צילום: shutterstock

משחקי הנפט: מהפכת הפצלים בארה"ב שטרפה את הקלפים

תמו הימים של מונופול אופ"ק על ייצור נפט ותלות של ארה"ב בזהב השחור של המזרח התיכון ● במקום העולם הישן קם עולם חסר יציבות של מלחמת כל בכל על שוקי היצוא לנפט ● הסנקציות על איראן מוציאות אותה ממשחק הנפט העולמי, והתמשכותן משרתת את כל יתר השחקנים בזירה

שרון בן צבי / צילום: גלי חרמון

ליאורה עופר ממנה סמנכ"לית שיווק חדשה בעופר השקעות

חברת עופר השקעות הודיעה על מינויה של שרון בן צבי, עד לאחרונה סמנכ"לית השיווק בקבוצת משולם לוינשטין, לתפקיד סמנכ"לית השיווק והנכסים בחברה ● וגם: חברת נטו של דודי עזרא תסתפק בתשלום מופחת מהחברה-הבת

רכבים חדשים / צילום: shutterstock

"יצרניות הרכב מחממות את תעשיית האוטו-טק בישראל, יש כאן הרבה כישרון"

ג'ו הייר, האחראי על תחום האוטו-טק בבנק ההשקעות קרדיט סוויס, מסביר בראיון ל"גלובס" מה הבעיה של יצרניות הרכב, נותן עצות לסטארט-אפים הישראליים ("צריכים משקיעים עם סבלנות"), וצופה לאן תתפתח התעשייה העולמית ("הרבה כסף יופנה לפיתוח מערכות הפעלה לרכב וסוללות")

ונציה/ צילום:רויטרס

חוששים? בואו לפה. כך מדינות אירופה מנצלות את סחבת הברקזיט כדי לפתות את עשירי בריטניה

איטליה ומדינות אחרות באירופה חותכות מסים ומציעות תמריצים כדי לשכנע את העשירים לעבור לגור אצלן ● האי ודאות סביב פרישת בריטניה מהאיחוד האירופי והחשש שמא ממשלה סוציאליסטית תחליף את השמרנים מחזקים את הפיתוי

אורי רוזן, מנכ"ל מאקו / צילום: שלומי יוסף, גלובס

"העולם הוא לא רק דיווחים על פוליטיקה והפצצות בסוריה"

הסירוב לתפקיד מנכ"ל חדשות 13 ● ההתחממות על הקווים במגרש מול ynet ● החשש מפני ענקיות האינטרנט הבינ"ל ● ולמה לא תמיד צריך אג'נדה גאה ● מנכ"ל מאקו אורי רוזן סוגר למעלה מ-6 שנים באתר, ומבחינתו – שרק יהיו עוד כאלה ● "אוף דה רקורד"

ארומה תל אביב / צילום: מתוך ערוץ היוטיוב של ארומה

לקראת תביעה ראשונה במשבר הטונה: ויליגר נגד ארומה ת"א

ויליגר מאיימת לתבוע את רשת בתי הקפה וטוענת לירידה במכירות ולנזקים כספיים כבדים שנגרמו לה בעקבות אזכור שמה בפרשה, ובעיקר אחרי שממצאי הבדיקות הוכיחו כי ארומה ת"א היא שאחראית לליקויים בטונה שמכרה ללקוחות

פרויקט תמ"א 38./ צילום: איל יצהר

הולנת"ע: סמכויות הוועדות המקומיות יורחבו והן יוכלו לאשר תוכניות לחיזוק מבנים ללא צורך בהיתר בנייה

הוועדה המליצה למועצה הארצית לתכנון ולבנייה לסיים את תמ"א 38 בעוד שלוש שנים, שבמהלכן בקשות להיתרים יטופלו כרגיל

העמוד של קפה עלית באמזון / צילום: צילום מסך

שטראוס החלה למכור קפסולות קפה באמזון ישראל

החנות המקוונת של שטראוס לשוק המקומי עלתה תחת השם "עלית", ולפי שעה ניתן למצוא בה רק מארזי קפסולות קפה תואמות נספרסו שמייצרת שטראוס, ולא מוצרים נוספים של החברה

הנשיא טראמפ ונתניהו / צילום: רויטרס Carlos Barria

"אתה אדיר!" טראמפ מברך את נתניהו ליום הולדתו ה-70

נשיא ארה"ב חתם בסוף הברכה לנתניהו בכתב ידו והוסיף: "אתה אדיר" ● אמש קיבל נתניהו גם שיחת טלפון אישית מהנשיא פוטין

בניין טבע בכפר סבא / צילום: סיון פרג'

טבע בדרך לסלק איום קיומי? "ההסדר המתגבש בפרשת האופיואידים - תרחיש טוב בהרבה מזה שהשוק ציפה לו"

עפ"י ההסדר המתגבש בפרשת משככי הכאבים, טבע תשלם 250 מיליון דולר במזומן ובעיקר תספק את התרופה נגד השפעת האופיואידים, בשווי של כ-23 מיליארד דולר, במשך עשור ● בלידר שוקי הון מסבירים כי "עלות הייצור עבור טבע היא 1.5-3 מיליארד דולר, סכום שהיא תמצא בקלות בתזרים המזומנים שלה" ● בפייפר ג'פרי אופטימיים פחות

אנשים ממלאים את דיזנגוף סנטר ביום הבחירות לעיריות 2018 / צילום: שני מוזס

פדיונות הקניונים לא התרוממו בספטמבר: ראש השנה והבחירות לא הצליחו לעורר את ענף האופנה

יום השבתון בבחירות האחרונות לא הביא עמו בשורה למרכזי הקניות ונרשמה בו ירידה של כ-5% לעומת הבחירות הקודמות באפריל ● הפדיון היומי בספטמבר מציג ירידה של 0.7% ואילו בתקופת ראש השנה נרשמה ירידה של כ-4% בימים שקדמו לחג ביחס לשנה שעברה

רומן זדורוב / צילום: חגי אהרון

למרות התחייבות שרת המשפטים, הפרקליטות סירבה לאשר בדיקות DNA נוספות על גופה של תאיר ראדה בזירת הרצח

מפרקליטות המדינה נמסר בתגובה ל"גלובס" כי "עד כה בוצעו מספר בדיקות ומעבר להן לא נמצא צורך בביצוע בדיקות נוספות" ● משרת המשפטים לשעבר, ח"כ איילת שקד, נמסר: "כל בדיקה שיכולה לשפוך אור ולתת מידע חדש צריכה להיעשות, מבלי לחסוך בכסף או בכוח אדם"