גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

באוצר חושדים: מאוחדת הסתירה גירעון של מאות מיליוני שקלים

הגירעון היכה בתדהמה את משרדי הבריאות והאוצר, ואת מנכ"לית הקופה הנכנסת • ל"גלובס" נודע, כי חודש לפני שדיווחה על הגירעון, חתמה מאוחדת על הסכמים מול האוצר לצורך קבלת תמיכות, והתחייבה שהיא עומדת ביעדים התקציביים • גורם בממשלה: "ככל שהדבר נכון - נפעל למיצוי הדין עם המעורבים" • זאב וורמברנד, המנכ"ל בתקופת הדיווח: "הגירעון התגלה כשסגרו את דוחות 2018"

זאב וורמברנד/  צילום: איל יצהר
זאב וורמברנד/ צילום: איל יצהר

קופת חולים מאוחדת, הקופה השלישית בגודלה בישראל, סיימה את 2018 בגירעון עצום של 440 מיליון שקל - הגדול ביותר שידעה מעודה. כך נודע ל"גלובס". מאוחדת דיווחה על הגירעון בתחילת השנה והוא היכה בתדהמה את אנשי משרדי האוצר והבריאות. מדובר בחריגה של 160 מיליון שקל מיעד הגירעון שסוכם עם האוצר. החריגה לשלוש שנים (2019-2017), תהיה של כחצי מיליארד שקל.

גם מנכ"לית קופת חולים מאוחדת מאז פברואר, סיגל רגב רוזנברג, מספרת שגילתה על הגירעון רק כאשר נכנסה לתפקיד. את 2017 סיימה מאוחדת דווקא בגירעון נמוך - למעשה, הנמוך ביותר מבין ארבע קופות החולים - 67 מיליון שקל בלבד.

2018: הגירעון הגדול אי פעם במאוחדת

גילוי הגירעון מעורר תרעומת במשרדי האוצר והבריאות, בעיקר נוכח העובדה שרק חודש קודם לכן, בדצמבר, חתמו במאוחדת - בהובלת המנכ"ל דאז, זאב וורמברנד - על הסכמים מול האוצר ("הסכמי ייצוב") לקבלת תמיכות לכיסוי גירעונות. מדובר בתמיכות בגובה 540 מיליון שקל לשלוש שנים, 2017-2019, תוך התחייבות לכך שהקופה תהיה מאוזנת תקציבית; כלומר - עומדת בהסכמים. על ההסכם חתם גם דירקטוריון הקופה, שבראשו עומד אייל גבאי, לשעבר מנכ"ל משרד ראש הממשלה ומנהל רשות החברות הממשלתיות.

האוצר דרש ממאוחדת לחתום על הסכמי הייצוב, כתנאי לקבלת ההיתר לרכישת 40% מרשת בתי החולים הפרטית נ.א.ר.א - רכישה שנחתמה סופית בפברואר השנה. כעת חושדים באוצר, שמאוחדת דיווחה על עמידה בהסכמים, למרות שידעה על הגירעון האסטרונומי, כדי לקבל את ההיתר לרכישת נ.א.ר.א. "ככל שהדבר אכן נכון, נראה שמדובר בעבירות פליליות ונפעל למיצוי הדין עם כלל המעורבים: המנכ"ל (וורמברנד), ההנהלה והדירקטוריון", אמר גורם בממשלה בתגובה לדברים. הגורם הוסיף, כי במקרה שהדברים נעשו בידיעה, הרי שייתכן שמדובר ברישום כוזב במסמכי תאגיד.

גם המשמעות התקציבית חמורה: בלי החייאה כספית מיידית למאוחדת, היא לא תוכל לשלם לספקים (בתי חולים) החל מהקיץ. מאוחדת זקוקה ל-300 מיליון שקל בטווח המיידי, כדי שתוכל להמשיך ולתפקד. גם הגירעון ב-2019 - וכן בשנים שלאחר מכן - צפוי להיות בסדר הגודל של 2018: 440-550 מיליון שקל. משמעות הדברים היא הזרמה של עוד מאות מיליוני שקלים למאוחדת, מעבר למה שהיה צפוי עבור השנים הקרובות. מדובר בסוגיה לא פשוטה, בהתחשב בגירעון העמוק בתקציב המדינה.

למאוחדת, המבטחת כמיליון ומאתיים אלף אנשים ותקציבה השנתי 6.5 מיליארד שקל, גם עבר של אי-סדרים. דוח מבקר המדינה מ-2010 האשים את הנהלת הקופה במעשי שחיתות חמורים, בין היתר ניצול כספי הקופה לצורך סידור הטבות למקורבים. שנתיים לאחר פרסום הדוח פוטר המנכ"ל שהובא במקומו של המנכ"ל הקודם (שמואל מועלם), פרופ' אשר אלחיאני, שוב בשל טענות לאי-סדרים.

"גירעון שילווה אותי שנים קדימה"

מה קרה במאוחדת בשנים האחרונות שהוליד את הגירעון העצום? רגב רוזנברג הייתה סמנכ"לית הכספים של הקופה עד יוני, ובמשך חמש שנים. אחר כך עזבה לקופת חולים כללית לכמה חודשים, ושבה למאוחדת כמנכ"לית בתחילת השנה. לכל אורך שנותיה כסמנכ"לית כספים לצד וורמברנד כמנכ"ל, מאוחדת עמדה תמיד בהסכמי הייצוב, והגירעון שלה לא עלה על 200 מיליון שקל.

ב-2018 הגירעון החל לתפוח, בשל כמה סיבות עיקריות: חתימה על הסכם קיבוצי מול העובדים (100 מיליון שקל בשנה); מערכות טכנולוגיות חדשות שהוטמעו (40 מיליון שקל בשנה); והסטת פעילות ל-נ.א.ר.א ב-60 מיליון שקל לצורך קיצור תורים לניתוחים, כשבמקביל לא צומצם הרכש בשאר בתי החולים. הוצאות חריגות נוספות נובעות בשל רכש מבית החולים אסותא-אשדוד (הקופות לא קונות בו בהנחות) והוצאות גבוהות על טיפולים המוצעים דרך הביטוח המשלים. העובדה שוורמברנד היה בשנתו האחרונה כמנכ"ל, יחד עם חילופי סמנכ"לי הכספים - את רגב רוזנברג החליף רועי בן משה, שבאחרונה הוחלף על-ידי עופר מרגלית, לשעבר סגן ראש אגף התקציבים במשרד האוצר - תרמו, כך נראה, גם להתרופפות הניהולית.

"אף אחד לא מקנא בי בימים האלה", אומרת רגב רוזנברג בתגובה לגילוי הגירעון במאוחדת, שהוסתר גם ממנה. "(כשנכנסתי לתפקיד) הייתי בשוק. כעסתי. אני לא מכירה מספרים כאלה. כבר ברבעון הראשון של 2018 ראינו שמתחילה מגמה של גירעון. נדרשה תוכנית התייעלות די מיידית. ההנהלה חשבה שתוכל להשתלט על הגירעון, וזה לא קרה. זה לא גירעון של שנה אחת. עכשיו הוא יילך אתי עוד שנים קדימה".

וורמברנד: הגירעון דווח מיד לאוצר

ומה אומר וורמברנד בעניין? איך יכול להיות שטען לאיזון תקציבי בדצמבר, ובינואר כבר דיווח לאוצר על גירעון עתק? לדבריו, הוא וסמנכ"ל הכספים רועי בן משה חשבו שהגירעון ב-2018 לא יחרוג מ-360 מיליון שקל - ועם זה יוכלו להסתדר. הסיבה לכך, לטענתו, היא שההסכם מכסה 180 מיליון שקל בשנה, ויחד עם יתרה של 100 מיליון מ-2017 ועוד כ-80 מיליון שקל שיגיעו, למשל, ממכירת נכסים - יצליחו, אף אם בדוחק, לעמוד בהסכם.

"בפועל, הגירעון היה גבוה בעוד 80 מיליון שקל ממה שחשבנו", אומר וורמברנד. "הפער הזה התגלה רק כאשר סגרו את הדוחות. מרגע שהגירעון החריג התגלה, הוא דווח מיידית לאוצר. מעולם לא חתמתי על הסכם שידעתי ברגע החתימה שלא אוכל לעמוד בו".

בראיון ל"גלובס" מנובמבר, לקראת סיום הקדנציה שלו, הצהיר וורמברנד ש"מנכ"ל קופת חולים שלא עמד בהסכם הייצוב - צריך לסיים את תפקידו... אני מאמין בהסכמי ייצוב ובהתחייבות לעמוד בהם". גם כעת הוא טוען שהוא עומד מאחורי האמירות האלה. "אני מאמין בהסכמי ייצוב, הם דבר נכון", הוא אומר ל"גלובס". "לכן האוצר צריך להיכנס למו"מ מול מאוחדת, לתקן את הסכם הייצוב ל-2019, ולחתום על הסכמים חדשים שמביאים בחשבון את הסטייה שנוצרה".

ממשרד האוצר נמסר: "קופת חולים מאוחדת חתמה על הסכמי ייצוב לפני פחות מחצי שנה, הקובעים את תמיכת המדינה בקופה תוך התחייבות הקופה לעמוד ביעדי התייעלות ועמידה בגירעון. נכון ליום זה לא הועברה למשרד האוצר הודעה ממאוחדת על כוונה לא לכבד את ההסכם שנחתם. ככל שהקופה לא תעמוד בהסכם שעליו חתמה - יופעלו עליה, בין היתר, הסנקציות המנויות בהסכם".

קופת חולים מאוחדת: כרוניקה של אי-סדרים

2010:

מבקר המדינה מצא שהקופה, אז בניהולו של שמואל מועלם, העניקה לעובדיה ולבכיריה הטבות כספיות ניכרות וחריגות, ודיווחה עליהן באופן חלקי בלבד לממונה על השכר. משרד המבקר הגדיר את הדוח “אחד החמורים של מבקר המדינה מאז ומעולם”. מועלם התפטר בעקבות הדברים.

2013:

משרד הבריאות פיטר את מנכ”ל הקופה, פרופ' אשר אלחיאני, על רקע טענות נגדו מצד דירקטוריון מאוחדת למינויי בכירים מאחורי גבו, מינויי מקורבים ואי-סדרים נוספים - טענות שאלחיאני הכחיש.

2018:

משרדי האוצר והבריאות חושדים שמנכ”ל מאוחדת היוצא, זאב וורמברנד, דיווח בדצמבר במסגרת “הסכמי ייצוב” על יכולתו לעמוד בהסכם, על אף שידע שגירעון הקופה לא יאפשר זאת. וורמברנד מכחיש שידע. הגירעון שעימו סיימה את השנה: 440 מיליון שקל, פי 6.5 לעומת הגירעון ב-2017.

עוד כתבות

נתי סיידוף / צילום: אבשלום ששוני

יוסטון יש לנו בעיה: שו"ב צופה הפסד של 16-12 מיליון דולר מעיכוב בפרויקט הקמת נתיבי אגרה

החברה הודיעה כי השותפות הקבלנית המקימה את כבישי האגרה, שבה מחזיקה שו"ב 21.6%, הודיעה לה כי העיכוב נגרם "מגורמים שונים שחלקם אינם בשליטת החברה, ובכלל כך מספר אירועי מזג אוויר"

בנימין נתניהו / צילום: רויטרס

בנימין נתניהו פרסם מתווה לממשלת אחדות

נתניהו פנה לח"כ בני גנץ והציע בין השאר הקפאת הסטטוס קוו בנושאי דת ומדינה ואימוץ מתווה אטיס לחוק הגיוס

המכונית האוטונומית של גוגל /צילום: רויטרס

מה יקרה לרכבי המיני והאם הג'יפונים כאן כדי להישאר? כך ייראה שוק הרכב ב-2020

חלק מהסיבות לשינויים הן פנימיות, כמו פגיעה בשוק ההיברידיות כתוצאה מעדכון המס הירוק, וחלקן נובעות מתהליכים גלובליים בשוק • מה שלא משתנה הוא החיבה של הישראלים לג'יפונים שלהם

ברקזיט/  צילום: רויטרס

פוחתים הסיכויים להסכמה היום על הברקזיט: הצפון-אירים מתנגדים

המפלגה הדמוקרטית הצפון-אירית הודיעה הבוקר כי אינה יכולה לתמוך במתווה הברקזיט החדש שגובש בשל ההצעה הנוגעת לחוקי המכס בצפון אירלנד ● התנגדות המפלגה מצמצמת את הסיכוי לאשר אותו בבריטניה ובאיחוד האירופי

סניף של ארומה ת"א / צילום: יח"צ

בעקבות ההרעלות: ירידה של עשרות אחוזים במכירת מוצרי טונה במסעדות ובבתי קפה

מנכ"ל איגוד המסעדות, שי ברמן: "באירועים הכוללים אשפוז והשלכות בריאותיות חמורות, מרגישים את זה מיידית. מניסיון העבר, אני מניחה שאחרי כמה ימים זה ייעצר"

שליחים של וולט ותן ביס/ צילום: שלומי יוסף

בלי סכו"ם בבקשה: כך תהפכו את משלוח האוכל שלכם לקצת פחות מזהם

לפריחה בתחום משלוחי האוכל יש מחיר כבד - באיחוד האירופי נזרקים מיליארד קופסאות חד-פעמיות מזהמות לפח מדי שנה, ובישראל אלפי שליחים מדי יום מעבירים ארוחות ארוזות במוצרים לא מתכלים לבתי עסק ● רוב החברות אפילו לא מציעות ללקוחות להימנע מלקחת מוצרים מזהמים

ראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון / צילום: Simon Dawson, רויטרס

ג'ונסון: "יש הסכם ברקזיט"; הליש"ט עברה לירידות על רקע התנגדות בפרלמנט

ההסכם עדיין טעון אישור של הפרלמנט הבריטי, ולא ברור אם יש לו רוב בעקבות הודעת המפלגת הדמוקרטית הצפון-אירית הבוקר כי אינה מקבלת אותו "במתכונתו הנוכחית" ● אחרי שעלתה בעד 0.9% מול הדולר, הליש"ט עברה לירידות

מורט מנדל / צילום: קרן מורט מנדל

המיליארדר והפילנתרופ מורטון ל' מנדל, מייסד קרן מנדל, הלך לעולמו

מנדל, ציוני נלהב, בן 98 במותו, תרם למוסדות שונים בישראל למעלה מחצי מיליארד דולר

בנימין נתניהו / צילום: Ronen Zvulun, רויטרס

מה יקרה ב-48 השעות האחרונות לפני פקיעת המנדט והאם נתניהו ישלוף עוד שפן?

כל מי שמכיר את רה"מ יודע שהוא נוהג לשלוף שפנים מהכובע כשאף אחד לא מוכן • בהנחה שלא יקדים להחזיר את המנדט להרכבת הממשלה, גם הפעם כדאי להיות דרוכים עד הרגע האחרון • ומה הותיר נתניהו במשרד החוץ ● פרשנות

7 כתבות הנדל"ן שעשו את השבוע / צילום: שלומי יוסף

דורי נכנעת, פלס נחשפת, אברהמי רוכשת. כותרות הנדל"ן לסוכות

בית המשפט אישר סופית למכור מגרש ברחוב הירקון לחברת יוסי אברהמי תמורת רבע מיליארד שקל, כיצד קרסה חברת דורי בנייה, באיזה עיר בנו הכי הרבה בתקופת כחלון כשר אוצר, והבתים שרכש אדם נוימן מייסד WeWork

מרגרט וסטגר / צילום: רויטרס, Francois Lenoir

האישה שקנסה את גוגל ואפל במיליארדים: "הקנסות - לא הפתרון הנכון"

מרגרט וסטגר, הממונה על ההגבלים העסקיים באירופה: "צריך להצליח למנוע את הבעיות מראש"

בורסת הונג קונג. / צילום: Shutterstock

פתיחה אדומה באירופה; רנו צוללת ב-14%

בורסות וול סטריט ננעלו אתמול בעליות על רקע המשך עונת הדוחות לרבעון השלישי ● מניית טבע זינקה ב-11.8% ● הזהב ננעל ברמת שיא של שבוע, ומחיר הנפט עלה ב-1.2% כשברקע ציפייה להצבעה על הסכם הברקזיט בפרלמנט הבריטי

הנשיא טראמפ / צילום: רויטרס

ההסכם עם ארדואן: ממשל טראמפ תקע סכין נוספת בגב הכורדים

ההתקפלות של טראמפ לפני ארדואן היא מהלומת קטלנית על שאיפת הכורדים לבית לאומי ומנציחה את דריסת הרגל הטורקית בסוריה ● מיט רומני: "האם ארה"ב כל כך חלשה עד שטורקיה הצליחה לכופף לה את היד?"  ● האם הנדל"ן של טראמפ בטורקיה שימש אמצעי לחץ בידי ארדואן? ● פרשנות

ג'ראד קושנר ובנימין נתניהו / צילום: קובי גדעון/לע"מ

ג'ארד קושנר מגיע לישראל לדון על תכנית השלום

על פי דיווח באמצעי תקשורת אמריקאים, יבחן קושנר את האווירה הפוליטית בישראל בעקבות הבחירות האחרונות ● קושנר מתכנן לתת פומבי לתכנית השלום בין ישראל לפלסטינים

נתיבי איילון, הנחל ומסילת הרכבת לפני ההרחבה / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

המקטע השלישי של פרויקט הנתיבים המהירים יוצא לדרך

במסגרת העבודות ייסלל נתיב נסיעה נוסף ממחלף קק"ל ועד למחלף שבעת הכוכבים בשני הכיוונים ● כמו כן ייבנו שני גשרים המחברים ישירות את הנתיב המהיר בכביש 20 לנתיב המהיר בכביש 5 ● הפרויקט צפוי להסתיים בשנת 2025

 אוהד סנדלר, רמי לוי ואדם פרידלר./ צילום: שלומי יוסף, גלובס

"אם לא נגיע לשווי של מיליארד שקל, עשינו טעות": מה מחפש רמי לוי ב"גוד-פארם" ומי מחפש עליו חומר מכפיש

מפגש ייחודי בין רמי לוי לאדם פרידלר ואוהד סנדלר הוליד שותפות ברשת הטואלטיקה "גוד פארם" שמונה כבר 18 סניפים ● בראיון משותף ראשון הם מספרים על התוכנית להנפיק, על הקשיים מול הקניונים ועל החיבור בין "הילדים הטובים" מתל אביב לקמעונאי הוותיק מירושלים

הבורסה בתל אביב / צילום: רויטרס

הבורסה ננעלה בשינויים קלים אחרי יומיים חיוביים; שיכון ובינוי וטבע נחלשו

לאחר שאתמול זינקה טבע ב-9% בת"א, הירידות נמחקו בוול סטריט והיא חזרה עם פער שלילי ● מדד ת"א 35 קפץ אתמול ב-1.2% ● טבע רשמה עלייה של יותר מ-9% בעקבות דיווחים על כך שהחברה הציעה פשרה בפרשת משככי הכאבים ● המסחר בניו יורק ננעל אמש בירידות קלות

מארק צוקרברג / צילום: צילום מסך מפייסבוק

מארק צוקרברג: "לפייסבוק תפקיד חשוב במניעת תוכן שגורם לקיטוב"

מנכ"ל פייסבוק נאם בשידור חי ופרש את משנתו בנושא חופש הביטוי ● בפוסט שפרסם יממה קודם לשידור הנאום כתב צוקרברג כי יתייחס לאיומים המרכזיים על חופש הביטוי, וכי הנאום הוא זיקוק של כל הדברים שלמד על הנושא בשנים האחרונות

ספוטיפיי / שאטרסטוק

פרטנר תאפשר ללקוחות הטלוויזיה להשתמש בספוטיפיי

בפרטנר אומרים כי שירותי מוזיקה בטלוויזיה הופכים להיות יותר ויותר מבוקשים ● ההטמעה של אפליקציית ספוטיפיי בממירי פרטנר תהיה אוטומטית

אלי לוי, מור בית השקעות \ צילום: איל יצהר

זינוק של 60% במדד הנדל"ן מתחילת השנה לא הרתיע את מור השקעות מרכישת מניות אדגר וחג'ג'

חרף מחירי השיא שבהן נסחרות רבות מחברות הנדל"ן בת"א, מנהלי השקעות עדיין רואים בהן הזדמנות קנייה ● כבר בימים שמיד לאחר העסקאות, מור מורווח בשיעור דו-ספרתי על ההשקעות באדגר ובחג'ג' נדל"ן ● ילין לפידות השקיע 40 מיליון שקל במניות מגה אור, גם לאחר שהכפילו את מחירן ב-2019