גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

ההסתדרות הפכה לנטל על הציבור הרחב

אנשים לא מטומטמים. גם כשאינם מתגוררים בצפון תל אביב, רחביה ואחוזה. אנשים מבינים שההסתדרות, כמייצגת-על של מי שמכנים את עצמם "חברתיים" – בגדה בהם ● אם לא תהפוך לארגון הגנה על זכויות עובדים ולא עוד מוסד שמנצל לרעה ובציניות את כוחו המונופוליסטי, כדי לסחוט עוד ועוד כספי ציבור – תתחסל. וחבל

בנימין נתניהו ומשה כחלון/ צילום:  אלכס קולומויסקי-ידיעות אחרונות
בנימין נתניהו ומשה כחלון/ צילום: אלכס קולומויסקי-ידיעות אחרונות

1.

העם אמר את דברו: ההסתדרות הפכה לנטל על הציבור הרחב. אם לא תהפוך לארגון הגנה על זכויות עובדים ולא עוד מוסד שמנצל לרעה ובציניות את כוחו המונופוליסטי, כדי לסחוט עוד ועוד כספי ציבור - תתחסל. וחבל. באמת חבל.

2.

תוצאת הבחירות קבעו: משה כחלון, כולנו, שאימץ וכפה על המדינה את האינטרסים של ההסתדרות - אפילו את התוכנית הכל כך משמחת לארבעה סופי שבוע ארוכים בשנה הוא קבר רק בגלל שניסנקורן דרש, לטובת ועדי העובדים הגדולים - התרסק מעשרה מנדטים לארבעה בלבד. מפלגת העבודה, שהתהדרה בחברות וחברי כנסת "חברתיים" ש"עיקר דאגתם לעובדים", קרסה. שישה מנדטים בסך הכל. אפילו צמד המילים "סוציאל דמוקרטיה" לא עזר.

אבי ניסנקורן, יו"ר הסתדרות היוצא, שהביא בעזרת שר האוצר - את כל ההטבות והעלאות השכר האפשריות לבוחריו, קיפץ בסערה לכחול לבן - אבל תוך זמן קצר אולץ להסתתר לאחר שהתברר שהוא מייצר נזק אלקטורלי.

אורלי לוי אבקסיס, למרות יכולת מוכחת בכנסת ושורת מועמדים חברתית-באמת, הצטיירה יותר מדי כתומכת אידיאולוגיה-הסתדרותית - ומפלגתה גשר לא עברה את אחוז החסימה.

עוד הוכחה? בנימין נתניהו, שמתנגדיו לא פסקו בעשור האחרון לכנות את המדיניות שלו כ"קפיטליזם חזירי" - לקח 36 מנדטים. יותר מזה: רוב רובם של בוחרי הליכוד באים מהפריפריה הגיאוגרפית והחברתית.

3.

אנשים לא מטומטמים. גם כשאינם מתגוררים בצפון תל אביב, רחביה ואחוזה. אנשים מבינים שההסתדרות, כמייצגת-על של מי שמכנים את עצמם "חברתיים" - בגדה בהם. היא כוחנית, צינית, דואגת לעצמה, דואגת לוועדים החזקים בעלי פריבילגיות השכר, התנאים, החופשות והקביעות. הרשימה כוללת את משרדי הממשלה, רשויות, חברות ממשלתיות, בתי ספר, אקדמיה, צבא, משטרה ובנקים. ההסתדרות כופה איומים, עיצומים ושביתות, כדי להוכיח את יכולת הסחיטה הכי גבוהה בארץ הקודש. כל זה על חשבון הציבור הרחב.

בכלל המשק 3.67 מיליון מועסקים, 567,000 מהם חברי הסתדרות, 250,000 מתוכם הם חברי קבוצות הכוח. הדוגמא המובהקת ביותר היא רכבת ישראל. עובדי חברה ממשלתית, עם תנאי ההעסקה מהטובים שיש, גורמים לנזק מתמשך, ארוך זמן ובלתי פוסק. להסתדרות היה נוח להראות מעורבות. היא הדיחה בזמנו את יושבת ראש הוועד, שעשתה בדיוק מה שעשו ועושים בחסות ההסתדרות כל ראשי הוועדים הגדולים - אבל עשתה את זה מהמקפצה.

"תסתכלו על מודל המדינות הנורדיות, שוודיה, נורבגיה, דנמרק, פינלנד - ותראו מה זה כוח מאורגן". זה מה שאנשי ההסתדרות 'דופקים' לכולנו בראש. רק שמדובר בהטעיה, שנובעת מבורות ואולי מכוונה רעה. במדינת הללו אכן יש ארגוני עובדים חזקים - אבל המטרה שלהם היא קודם כל כלכלה חזקה, מדינה בעלת משק יציב, יעיל וצומח שמאפשר לעובדים ליהנות משכר ותנאים נאים. השכר שם עולה רק כאשר המשק יכול להרשות לעצמו - ולא כאשר הדרישה באה מכוח מאורגן. הארגונים הנורדיים שותפים לכל רפורמה לטובת הציבור ותומכים ואף מובילים אותה. בישראל, בחסות ההסתדרות, רפורמות הן עילה לשביתה כללית, כי אסור לשנות מצבים כושלים, אסור ליישם תוכניות מועילות לציבור - אלא רק לאנשי שלומנו.

5.

חוק בוררות חובה יפסיק את השתוללות העיצומים והשביתות. החוק יחייב ועדים וארגוני עובדים במונופולים גדולים בתחום התשתית, בהם חשמל, מים, נמלי ים ואוויר, תחבורה, משטרה, רפואה ופקידות ממשלתית - להשתתף בהליך בוררות. גם המדינה וגם ארגון העובדים יציגו את עמדתם בפני מוסד בוררות ממלכתי שיוקם, בראשות שופט ונציגי ציבור, שאת הכרעתו תהיה חובה לקבל. אגב, לא רק ההסתדרות מתנגדת לבוררות חובה, גם פקידי ממשלה בכירים חוששים מהחלשת כוחם.

מאי 2015. הפעם, תחת סחיטה של שר האוצר הכאילו-חברתי כחלון, שכבר אז הפנים את איומי ההסתדרות - שוב קבר ראש הממשלה בנימין נתניהו את חוק בוררות חובה, עליו הצהיר שוב ושוב. הוא הוציא אותו מההסכם הקואליציוני. אפריל 2019. אתמול הודיע שר התחבורה ישראל כץ שיגיש "הצעת חוק בוררות חובה בשירותים חיוניים". מאי 2019. האם נתניהו שוב ייכנע, לא חשוב למי, ושוב יקבור את חוק בוררות חובה או יעשה צעד גדול לטובת הציבור?

עוד כתבות

זירת התאונה ביבנה/ צילום: ג'וזף

מחדלי תאונות הבנייה: מינוי ראש מינהל הבטיחות מתעכב כבר למעלה מחצי שנה

עדיין לא מונה מחליף לראש מינהל הבטיחות במשרד העבודה אף שעברו כשמונה חודשים מאז התפטר ארז מימון מהתפקיד, בטענה כי התנהלות המשרד בתחום גובלת בחוסר אחריות ופוגעת באינטרס המרכזי של שלום הציבור • משרד העבודה: "נדרשנו לאישורים מיוחדים בעקבות הבחירות לכנסת"

ג'ראד קושנר/ צילום: רויטרס

קושנר במענה לשאלות "גלובס": לעם הפלסטיני מגיע עתיד של כבוד והזדמנות לחיים טובים יותר

יועצו המיוחד של הנשיא טראמפ אמר כי האמריקאים "אסירי תודה לבחריין על ההזמנה לארח את הסדנה בשיתוף פעולה" ● קושנר מצפה לפעילות אל מול מנהיגים עסקיים באיזור

דירת 5 חדרים בחריש / צילום: רימקס

דירת 5 חדרים בחריש נמכרה ב-1.27 מיליון שקל

הדירה, בקומת הקרקע של בניין בן חמש קומות, נמכרה בתוך שלושה חודשים

העבודות על תוואי הקו האדום של הרכבת / צילום: איל יצהר

חמש חברות סיניות יתמודדו על כריית מנהרות הקו הירוק בת"א

בשונה ממכרזים קודמים, החברות הסיניות יגשו למכרז לבדן וללא שותפות עם חברות בנייה ישראליות ● המכרז שפרסמה נת"ע כולל תכנון מפורט, כריית המנהרות ואף דאגה להסדרי תנועה ● כיוון שתנאי הסף כוללים את כל פרטי ביצוע המנהרות, התחרות המכרזית בין המציעות תהיה על המחיר

קורקינטים להשכרה בתל אביב/ צילום: שלומי יוסף

המלחמה על המדרכות בת"א: מובייק מאיימת לקנוס משתמשים

על רקע הניסיונות של עיריית תל אביב להסדיר את תנועת כלי הרכב הדו-גלגליים להשכרה, מובייק הודיעה כי תקנוס משתמשים שמשאירים את האופניים במקומות שמפריעים למרחב הציבורי ● תל אופן שלחה מכתב התראה לליים בטענה כי הקורקינטים חוסמים את תחנות ההשכרה של האופניים

דורון מלר, ארנה ברי, ויני אלשטיין ומאשה ניב / צילום: ברונו שרביט

מי דיברו על חקלאות מתקדמת ועל מדידת האושר של עכברים?

בשבוע שעבר בכנס החדשנות החקלאית ברחובות דנו בחידושים האחרונים בנושאים שונים מעולם החקלאות, בהם: הצורך להאכיל את אוכלוסיות העולם הגדלה, פיתוח תרופות מקאנביס, פיתוחי מזון חקלאי שלא יעורר אלרגיות, השפעת אריזות הפלסטיק על המזון, ואפילו על הדרך למדוד אושר ואישיות בקרב בעלי חיים

יאיר לפיד ובני גנץ / צילום: שלומי יוסף

גנץ ולפיד בישיבת הסיעה: נתניהו הופך את ישראל לטורקיה

סיעת כחול לבן התכנסה היום לישיבה לקראת ההצבעה הערב על חוק יסוד: הממשלה, שירחיב את מספר השרים שתוכל הממשלה החדשה למנות ● גנץ: "אני מוטרד מ'שתיקת הכבשים' של בכירי הליכוד" ● לפיד: "לא יכול להיות שאין בקואליציה הזו חמישה אנשים הגונים. זה כל מה שצריך. חמישה אנשים הגונים"

גרי פטחוב, עמוס שטרן, אלון כהן / צילום: Siemplify

הסטארט-אפ סימפליפיי גייס 30 מיליון דולר

החברה מפתחת תוכנת אבטחה בתחום האוטומציה של תהליכי אבטחה ותגובה ● זהו סבב הגיוס השלישי שלה, כשעד היום גייסה 58 מיליון דולר ● עמוס שטרן, מייסד משותף ומנכ"ל החברה: "כל תחום ה-SOAR התחיל לצמוח מאוד מהר, והיו תנועות שונות בשוק ורכישות בתחום"

שאול מרידור, משה כחלון / צילום: איל יצהר, עיבוד: טלי בוגדנובסקי

לקראת קדנציה נוספת יחד? כחלון והממונה על התקציבים באוצר ערכו פגישת פיוס

שר האוצר משה כחלון והממונה על התקציבים במשרד, שאול מרידור, שיקמו לאחרונה את מערכת היחסים ביניהם • המשבר בין השניים נולד בזמן מערכת הבחירות, על רקע דיווחים שמרידור נפגש עם בני גנץ • מנגד, המנכ"ל שי באב"ד צפוי לפרוש מתפקידו כבר בחודש הבא

תביעה, אילוסטרציה \ צילום: שאטרסטוק

"הניסיון של קבוצה מקושרת לדבר בשם כלל עורכי הדין - ראוי לגינוי"

לא כולם מסכימים עם דרך המאבק של עורכי הדין שמתנגדים לחוק החסינות והתאחדו יחדו כדי נגד יוזמות חקיקה של הממשלה הנכנסת ● עו"ד נדב העצני: "אני סבור שדווקא ההגנה על הדמוקרטיה מחייבת לעשות רפורמה יסודית במערכת המשפט"

יובל יועז / צילום: איל יצהר

עו"ד יובל יועז: "הדלפות זה חלק מהמשחק הדמוקרטי, זה לא דבר שצריך להפחיד את בית המשפט"

את הדברים אמר עו"ד יועז בשם עמותת "חוזה חדש" בדיון שהתקיים היום בבית משפט השלום בת"א, ובו נדונה בקשת העמותה להסיר או לכל הפחות לצמצם את צו איסור הפרסום הגורף שניתן בתיק 4000, בו חשוד רה"מ בנימין נתניהו (בכפוף לשימוע) בקבלת שוחד

פניציה ירוחם / צילום: שלומי יוסף

משרד הכלכלה מגבש תוכנית סנקציות נגד משתתפי החרם החרדי על פניציה

יוטלו על חברות ויקבים שמשתפים פעולה עם החרם החרדי, שמאיים על המשך פעילותה של החברה g בכיר במשרד הכלכלה: “החברות יצטרכו להבין שהחרם הוא תגובה לא מידתית על סוגיה שולית, שכן אין מפעל זכוכית אחד בעולם שמסוגל לעצור את פעילותו פעם בשבוע”

צביקה לבנת \ צילום: עינת לברון

לאומי פרטנרס והפניקס ירכשו 40% מתעבורה לפי שווי של 1.25 מיליארד שקל

משפחת לבנת, המחזיקה 50% בתעבורה, תרכוש מנשר עוד 10% מהמניות בפרמיה של כ-100 מיליון שקל על המחיר ששילמו המוסדיים ● העסקה תשקף שווי של 1.4 מיליארד שקל לתעבורה

סבסטיאן קורץ / צילום: רויטרס Leonhard Foeger

שרי מפלגת החירות האוסטרית הודיעו הערב על התפטרות קולקטיבית

בכך הגיע הקץ לקואליציה עם מפלגת העם האוסטרית בראשות הקאנצלר סבסטיאן קורץ ● הצעד עשוי להקשות על פעילות הממשלה בחודשים הקרובים, בעוד אוסטריה נערכת לבחירות שצפויות להתקיים רק בספטמבר הקרוב

מפעל נייר חדרה / צילום: שלומי יוסף

צניחה ברווחי נייר חדרה ברבעון הראשון: "התוצאות הושפעו ממגמות עולמיות"

הרווח הנקי של יצרנית מוצרי הנייר והקרטון ירד ב-42% לעומת הרבעון המקביל אשתקד והסתכם ב-13.4 מיליון שקל בלבד ● הרווח הגולמי נשחק ברבעון ב-17%, והרווח התפעולי נחתך ב-24% ● המניה הגיבה בירידה חדה של כ-7%

בנימין נתניהו / צילום: יוסי זמיר

ברגע האחרון: נתניהו הסיר את מועמדותה של רוזנבוים למבקרת המדינה

במקום עו"ד מיכל רוזנבוים, מועמדת הנתמכת על ידי יהדות התורה וש"ס, הודיע דובר הליכוד כי "סוכם על ידי כל מפלגות הקואליציה כי מועמד הקואליציה לתפקיד מבקר המדינה הוא רו"ח מתניהו אנגלמן, מנכ"ל ול"ג מת"ת ולשעבר מנכ"ל הטכניון"

שכונת וילאר הירוקה בנהריה / צילום: מצגת החברה

הענק השקט מהצפון: וילאר מתקרבת לשווי של 2 מיליארד שקל - עיקרו בידי הבעלים שלמה טיסר

לדברי חברת S&P מעלות, "יחסי הכיסוי של החברה נותרו חזקים מאוד והמינוף נשאר נמוך במיוחד; פרופיל הסיכון של החברה נתמך על ידי יתרונותיה התחרותיים במיוחד במגזרי הנדל"ן המניב והארכיבאות, וניצול הסינרגיות הגלומות בתחומים אלה"

ענת גואטה יור רשות ניירות ערך / צילום: שלומי יוסף

מנסה להקל ברגולציה: רשות ני"ע מציעה להתיר ייעוץ השקעות דיגיטלי לציבור ללא רישיון ייעוץ

הרשות פרסמה הצעת תיקון לחוק הייעוץ, שלפיה עיסוק בייעוץ השקעות כללי לא ידרוש קבלת רישיון, תוך שהיא מבקשת להקל גם על האנליסטים בשוק ● לדברי יו"ר הרשות, ענת גואטה, "המטרה היא לצמצם פערי חקיקה שאינם תואמים את המציאות של ימינו. הנפגעים העיקריים הם המשקיעים ושוק הון, שקופא על שמריו"

איתי בן זאב / צילום: איל יצהר

העימות בין הנהלת הבורסה לעובדים מחריף: ההנהלה השעתה שלושה חברי ועד

בתגובה כינסו הבוקר ועד עובדי הבורסה וההסתדרות אסיפת עובדים, וטענו ל"פגיעה בשירות שנגרמת ללקוחות כתוצאה מהחלטותיו החד צדדיות של המנכ"ל בן זאב"

בנימין נתניהו, אביחי מנדלבליט / צילום: איל יצהר, אלכס קולומויסקי-ידיעות אחרונות

השימוע הולך ומתרחק: נתניהו מבקש דחייה של השימוע בשנה שלימה

זאת בנימוק כי דרוש זמן על-מנת להתכונן להליך כיאות ● נתניהו: "ועדת ההיתרים מונעת ממני מימון ומדליפה מידע באופן הפוגע בפרטיותי" ● היועמ"ש וסנגורו של נתניהו החלו במגעים בניסיון להגיע למועד מוסכם לעריכת השימוע