גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

ליברמן: "מוכנים ללכת לבחירות חדשות אם לא יאושר חוק גיוס"

יו"ר מפלגת ישראל ביתנו אביגדור ליברמן אומר כי הוא מוכן ללכת לאופוזיציה או לבחירות חדשות רק כדי לא לוותר על חוק הגיוס ● אמר כי ימליץ על נתניהו לראשות הממשלה

אביגדור ליברמן במסיבת העיתונאים / צילום: שלומי יוסף
אביגדור ליברמן במסיבת העיתונאים / צילום: שלומי יוסף

יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן הודיע הערב כי מפלגתו תמליץ לנשיא על בנימין נתניהו לראשות הממשלה, אבל הכניסה לקואליציה מותנית ללא פשרה בהעברת חוק הגיוס בקריאה שניה ושלישית ללא שום שינוי בנוסחו. לדברי ליברמן, מדובר בתנאי בל יעבור ואם לא תתקבל דרישה זו יהיה מוכן להישאר באופוזיציה או אפילו להביא לבחירות חדשות. ליברמן הציב תנאים נוספים אך נראה כי סוגיית חוק הגיוס תהיה התנאי שעימו ילך עד הסוף ולא יוותר בו. בעניינים האחרים יהיה ניתן כנראה להגיע עימו לפשרות.

ליברמן אמר כי ייפגש עם נתניהו מחר או מחרתיים, ויעלה בפניו את דרישותיו הקואליציוניות. לדבריו "אני יזמתי את החוק, ומי שניסח אותה זו מערכת הביטחון בהתאם לצרכיה, חוק ממלכתי ומאוזן. החוק עבר קריאה ראשונה ביולי 2018 ולכן חל עליו דין רציפות, ואפשר להמשיך בהצבעות הבאות בכנסת הבאה. החרדים לא פרשו מהקואליציה בגללו, הם מחו על פניו אבל החוק עבר. אנחנו לא מכניסים עיזים למו"מ הקואליציוני, זה לא חדש, לא נסכים לדרישות החרדים לרוקן את החוק מתוכן, לא נוותר לא על פסיק ולא על נקודה, נדרוש שהחוק יעבור באותו הנוסח בלי שום שינוי. יש לחרדים שכרון כוח וחטא היוהרה שבגינו הם מייצרים כעת משבר". לא נאפשר לחרדים המגובים בחרדלים לעשות כאן מדינת הלכה, אמר ליברמן.

לדבריו "הבוחר אמר את דברו, התוצאות ברורות, הימין ניצח 65-55 אבל לצערי הפלג החרדי והחרד"לי בימין גדל ל 21 מנדטים - זה איום לכל הערכים של התנועה הרויזיוניסטית ותורת ז'בוטינסקי. אנחנו נמליץ על נתניהו כמועמד לראשות הממשלה", אמר ליברמן, ופסל את האפשרות לממשלת אחדות באמרו כי "כל מי שתקף אותנו בתקשורת קודם - פתאום קורא לממשלת אחדות. לגבי אחדות זה אפשר להקים סביב נושא מסוים, כלכלי או בטחוני. סתם להקים ממשלת אחדות זו תהיה ממשלת שיתוק ואנחנו לא רוצים ממשלת שיתוק". הוא גיחך על הפרסומים אודות פגישה לכאורה עם יאיר לפיד בווינה. "לפיד בדרך לפאריס צנח בווינה, לא ידעתי שכל כך הבה עיתונאים הצביעו לפייגלין וזהות".

ליברמן הוסיף כי יאבק גם בהיבטים אחרים של כפיה דתית. "אנחנו מכבדים את הערכים היהודיים אבל מתנגדים לכפיה הדתית. וכך מתווה הכותל התקבל כבר בינואר 2016 ביוזמת מי שהיה מזכיר הממשלה מנדלבליט. ביטולו מהווה פגיעה נוראית בקשר בין מדינת ישראל לעם היהודי בתפוצות. זו לא מלחמה שלי ולא המצאה שלי. אלחם גם ביתר דרישות חרדיות, ביטול עבודות חיוניות בשבת ברכבת והתחבורה ככלל. אני בעד קדושת השבת אבל קדושת החיים חשובה לא פחות".

ליברמן הביע התנגדות לדרישה החרדית לחוקק חוק יסוד לומדי התורה, ואמר: "העסקנים החרדים עוסקים בעבודה זרה ולא להיפך. מי קבע שאסור לחרדי לומד תורה לעבוד. הרמב"ם למשל היה למדן תורה גדול ועבד במשרה מלאה. והצבא. דוד המלך לא היה לוחם, ויהושוע בין נון לא היה לוחם? מי שיתעקש על כך אחראי לזה שהממשלה לא תקום. אנחנו מוכנים ללכת לבחירות חדשות אם לא יאושר חוק גיוס בני הישיבות. אנחנו בעד פסקת ההתגברות אבל רק אחרי חקיקת חוק גיוס בני הישיבות. גם החתימה על ההסכם הקואליציוני לפני שאראה את ההסכם עם המפלגות החרדיות", הדגיש ליברמן.

ליברמן מינה צוות משא ומתן בראשות חבר הכנסת עודד פורר לדיונים מול הצוות של הליכוד, אם כי את המשא ומתן על הסוגיות העיקריות ינהל ליברמן עצמו מול נתניהו ואיש אמונו מנכ"ל משרד ראה"מ יואב הורוביץ.

הנאום הדגיש כי המכשול העיקרי העומד בפני הקמת הקואליציה הוא חילוקי הדעות בין ליברמן וישראל ביתנו, לבין המפלגות החרדיות שיזכו לשת"פ גם מהחרד"לים באיחוד מפלגות הימין, בסוגיות דת ומדינה. בראש חוק הגיוס לצה"ל בגיבוי ליברמן כשר בטחון הכינו, ועבר בממשלה ובקריאה ראשונה בכנסת. יעקב ליצמן מאגודת ישראל התנגד לכולו, משה גפני מדגל התורה ואריה דרעי מש"ס קיבלו את רובו, אבל במהלך מערכת הבחירות גם הם הקצינו קמעה, וכעת בגיבוי העלייה במספר המנדטים החרדיים המשותפים מ-13 ל-16 (לא סופי) צפוי שלא יסכימו לקבל את החוק כלשונו ובמקומו ידרשו את פסקת ההתגברות שתמנע את התערבות בג"צ. ליברמן הודיע שתנאי לקואליציה הוא קבלת חוק הגיוס כלשונו. ואין זו המחלוקת היחידה, חוק הגיור שדורשים החרדים, חוק המרכולים שליברמן מבקש לעקר, ועוד ועוד. ועם זה אם מישהו יכול לרבע את המעגל הזה הרי הוא הפוליטיקאי נתניהו. אבל גם אם אכן יצליח, הקואליציה הזו תעבור לא מעט משברים בימי כהונתה.

בנאומו מתח ליברמן ביקורת קשה על הניסיונות לחסל את מפלגתו בכלים לא כשרים, כדבריו: "קואליציה מקיר אל קיר ניסתה לחסל אותנו במרחב הדיגיטלי באמצעות פייק סקרים, באמצעות בוטים לא נתקלתי מעולם בכזו עוצמה נגדנו. חוק הכנסת חוקק ב-1958 ואינו מתאים למרחב המקוון ואחת ממטרותינו בכנסת הקרובה נחוקק חוק כנסת חדש שיבטיח שקיפות מוחלטת במרחב המקוון וכולל מי עומד מאחורי מימון של חברות הסקרים. בתאגיד השידור "כאן" ששידר במשך חודש שלם כי אנחנו מקבלים 0 מנדטים. זה פגע בנו בבוחרים שלנו. התאגיד שמתלונן תמיד על התנכלויות פוליטיקאים חתם חוזה עם חברת דיירקט פולז (חוזה שנחשף על ידי טל שניידר ב"גלובס"). מה שלא כתוב בחוזה לדיירקט פולז הוא שיש להם גם חוזה עם הימין החדש שכנראה שילמו לו הרבה מאוד כסף והוא השתמש בפלטפורמה של התאגיד לשדר את הנתון המדהים שאנחנו לא עוברים את אחוז החסימה. זו הטעיה מכוונת של הציבור ודעת הקהל. וכך בסקרים רבים אחרים לא הופיעה כלל ישראל ביתנו ברשימת המפלגות. מי מסתתר אחרי אותם סקרי אנונימים? מרצ ומפלגת העבודה, ה"תמימים". הגשנו תלונה למבקר המדינה עם שאלות בעניין ומקווה שנקבל תשובה. והיו גם כתבי חצר שהשתלחו והשמיצו את ישראל ביתנו מזכיר את מתי טוכפלד מישראל היום ושמעון ריקלין. ואיך פייגלין קיבל כל כך הרבה בסקרים והימין החדש ועוד. זה אומר שימוש לרעה בתקשורת בסקרים ובדעת הקהל".

בענייני הביטחון אמר כי הוא חלוק עם ראש הממשלה ההולך בגישת ההסדרה עם חמאס אשר הופך לחיזבאללה מדרום. כל תוספת חשמל לרצועה הולכת לדברי ליברמן קודם כל למחרטות ליצור רקטות, והחומרים הדו שימושיים שישראל מתעתדת להסכים להכנסתם לרצועה, הולכים ליצור רקטות היכולות להגיע עד חדרה. מאות רקטות בשנה. ליברמן אמר כאן כי הוא מקווה שגם בנושא מדיניות הביטחון יגיע להסכמות עם ראש הממשלה.

ליברמן הקדיש תודות בין השאר לשרה היוצאת סופה לנדבר ולחבר הכנסת רוברט אילטוב שלפי החלטת ליברמן לא יכהנו בכנסת הבאה. וגם לחמד עמאר מספר 6 שהשיג תוצאות יפות במגזר הדרוזי למרות חוק הלאום.

עוד כתבות

קופ"ח מכבי / צילום: תמר מצפי

חשש להתנהלות והתבטאויות גזעניות בקרב עובדי קופ"ח מכבי

מכתב של היחידה הממשלתית לתיאום המאבק בגזענות שהופנה למנכ"ל "מכבי שירותי בריאות" מעלה חשש לבעיה רוחבית בהתנהלות קרב עובדי קופת החולים כלפי אוכלוסיות ממגזרים שונים. היחידה: מבקשים מהקופה לבצע "בירור מקיף ומעמיק באשר להתנהלות אנשי הצוות המתוארת"

זירת התאונה ביבנה/ צילום: ג'וזף

לא גזרה משמיים: אחרי עוד יום קטלני בענף הבנייה, כך ניתן לעצור את מכת תאונות העבודה

יום קטלני ביבנה הסתיים עם ארבעה עובדים הרוגים באתר בנייה בעקבות קריסת עגורן • מתחילת השנה נהרגו 20 עובדים באתרי בנייה • "גלובס" מציע פתרונות למכת תאונות העבודה: מהקמת רשות לבטיחות, מציאת דרכים להגשת כתבי אישום נגד קבלנים, ועד מתן סמכויות לעיריות למנוע מקבלנים לגשת למכרזים בשטחן

אבי ברזילי, מנכ"ל אפריקה נכסים / צילום: אירנה קוסטינסקי

לאחר שהפכה לחברה ללא גרעין שליטה: אפריקה נכסים מבקשת לשנות את שמה ל"אפי נכסים"

בד בבד מבקשת חברת הנדל"ן המניב לאשר חבילת שכר בעלות של עד 4.4 מיליון שקל בשנה למנכ"ל אבי ברזילי ● הרווח ברבעון הראשון - 40 מיליון שקל, צמיחה של כ-58% לעומת הרבעון המקביל אשתקד ● הרווח הגולמי מפעילות השכרה וניהול של נכסים מניבים (NOI) גדל ב-9% ל-105.5 מיליון שקל

הארכת מעצר/ צילום אילוסטרציה: איל יצהר

במקום זינזאנה: המדינה תקדם דיוני מעצר בשיחות ועידה בווידאו

באוצר מעריכים כי "בכל יום נעים כמעט שני בתי כל על הכבישים ברחבי הארץ" ● איילת שקד הביעה תמיכה במהלך והשאלה הגדולה היא האם שר המשפטים הבא יתמוך ביוזמה ● הדיונים באמצעות "וידיאו קונפרנס" ינוהלו בכפוף להסכמת העצורים וסנגוריהם

ח"כ בצלאל סמוטריץ' / צילום: אוריה תדמור

נתניהו על המו"מ הקואליציוני: "לצערי המפלגות עדיין נמצאות על צמרות העצים"

הסיעה שמסתמנת שוב כאחת מהבעייתיות לסגירה היא איחוד מפלגות הימין, שהחליטה להיאבק ביתר שאת על תפקיד שר המשפטים לבצלאל סמוטריץ', לצד תפקיד שר החינוך שכבר הובטח לרפי פרץ ● עילת המאבק הזה היא בין השאר חוק החסינות שאותו יוזם סמוטריץ'

דאנקן לורנס, הזוכה באירוויזיון 2019 / צילום: REUTERS/Ronen Zvulun

ביום שאחרי האירוויזיון: בתאגיד "כאן" יחזרו למציאות מורכבת

אחרי הפקת הענק שזכתה לתשבוחות, התאגיד צפוי לחזור ולהתמודד עם שאלות קשות, ביניהן איום הקיצוץ בתקציב, החזר ההלוואה למדינה והחובות בסך 100 מיליון שקל ● מי ישלם את המחיר? תעשיית התוכן והפקות המקור ● בתוך כך, ל"גלובס" נודע כי המפיקה הראשית של האירוויזיון צפויה להתמנות לסמנכ"לית התוכן ברשת 13

קריסת המנוף ביבנה / קרדיט צילום: מדא

ארבעה הרוגים בקריסת עגורן צריח באתר בנייה ביבנה

(עדכון) - תאונות הבניין ממשיכות לגבות מחיר כבד: הבוקר קרס חלק מעגורן צריח ברחוב ז'בוטינסקי ביבנה והביא למותם של 4 פועלים ● 8 אנשים עוכבו לחקירה ● ראובן בן שמעון, מייסד הפורום למניעת תאונות עבודה: "הקבלנים בונים דירות יוקרה על גופות של פועלים, והרגולטור נותן יד להפקרות"

סניף UBS  בהונג קונג /צילום: רויטרס Bobby Yip

אישום: עובדת סוציאלית גזלה מאות אלפי דולרים מקרן נאמנות

עינת רט-ארדמן מואשמת כי גזלה מאות אלפי דולרים מקרן הנאמנות של פרד זייגר ז"ל שאותה ניהלה, והעבירה אותם לחשבון בנק בבעלותה בבנק UBS השוויצרי ובהמשך לחשבון בנק שלה ושל בעלה בארה"ב

ג'ראד קושנר/ צילום: רויטרס

בכיר בממשל טרמאפ: כל תכנית כלכלית לעזה תלויה בהפסקת אש קבועה

אנליסטים מביעים פסימיות לגבי סיכויי ההצלחה של הכנס הכלכלי בבחריין: "לו ארה"ב היתה יכולה לקנות שלום במזה"ת באמצעות פיתוח כלכלי, היא היתה עושה זאת בעבר" ● "תכנית קושנר דומה למכירת דירות בגורד-שחקים בשעה שאין אפילו תכניות ארכיטקטוניות לבניין"

אמיר ירון / צילום: יח"צ

לקראת השבוע בשווקים: כוננות ספיגה לציוצי טראמפ בטוויטר וציפייה להודעת הריבית בישראל

בנק ישראל יפרסם מחר את גובה הריבית, לאחר נתוני צמיחה חזקים שפורסמו בשבוע שעבר ● נגידי הבנקים המרכזיים צפויים לנאום השבוע ● בוול סטריט נמשכת עונת הדוחות הכספיים לרבעון הראשון ● עיני השוק נשואות לציוצי הנשיא טראמפ סביב מלחמת הסחר ● תחזית השווקים השבועית של "גלובס"

בנימין נתניהו, אביחי מנדלבליט / צילום: איל יצהר, אלכס קולומויסקי-ידיעות אחרונות

סנגורי נתניהו יבקשו בימים הקרובים את דחיית מועד השימוע; מנדלבליט צפוי לקבל את בקשתם

לפי ההערכות סנגורי נתניהו יבקשו לדחות את השימוע בחצי שנה או יותר בנימוק כי הם זקוקים לזמן על מנת להתכונן להליך כיאות ● נתניהו: "ועדת ההיתרים מונעת ממני מימון ומדליפה מידע באופן הפוגע בפרטיותי"

רוברט אנטוקול ואנריקה איגלסיאס צילום: לנס הפקות

חגיגה בינלאומית גם באיביזה: פלייטיקה הטיסה את 2,500 עובדיה לסופ"ש באי

וגם: יצחק תשובה חוגג עם עו"ד יעקב וקסלר ומודה לו על החזון? ● הרשת החברתית

הבורסה בת"א/ צילום: בז רתנר, רויטרס

המסחר בת"א ייפתח על רקע נעילה מעורבת אתמול

נעילה שלילית בבורסות וול סטריט בסוף השבוע ● המסחר בבורסות אסיה מתנהל במגמה מעורבת עם ירידות בבורסות שנחאי והונג קונג, בורסת טוקיו רושמת עליות ● מניות הקנאביס זינקו אתמול על רקע הדיווח לפיו ליצמן שוקל להוציא את הקנאביס מפקודת הסמים המסוכנים

שריל סנדברג / צילום: רויטרס

שריל סנדברג: "פירוק פייסבוק לא יפתור את הבעיות. צריך רגולציה"

סמנכ"לית התפעול של פייסבוק ומספר שתיים בחברה הביעה התנגדות לרעיון הפירוק של הרשת החברתית, על רקע קריאות לפירוקה שהשמיעו מספר מועמדים דמוקרטיים לנשיאות ארה"ב

דונלד טראמפ / צילום: רויטרס

תוכנית השלום של טראמפ יוצאת לדרך: "את הכסף שמשקיעים בכדורי רובים אפשר להשקיע בתשתיות"

בסוף יוני יתקיים בבחריין סמינר על החלק הכלכלי ב"תוכנית המאה" של הממשל האמריקאי - התוכנית לפתרון הסכסוך הישראלי-פלסטיני ● החלק הכלכלי, שיעסוק, בין השאר, בעידוד השקעות בגדה המערבית ובעזה, עשוי להתפרסם כבר הלילה ולהקשות על המו"מ הקואליציוני של נתניהו

גלי עטרי ונבחרת הזמרים בגמר האירוויזיון / צילום: REUTERS/Ronen Zvulun

מסתבר שמדונה רק קילקלה את הערב: מסכמים אירוויזיון ברשת

חגיגות אירוויזיון 2019 הגיעו לסופן עם זכייה צפויה יחסית של הולנד ● איך התקבלו השירים של חמש הגדולות? ● למה נזכרו לתרגם את השיר של סלובניה לאנגלית רק בערב האחרון? ● למה גלי עטרי ריגשה את הצופים, ואיך מדונה קילקלה את המופע? ● ברשת מסכמים את תחרות השירה הגדולה באירופה

יאיר לפיד / צילום: שריה דיאמנט

הממשלה אישרה את שינוי חוק יסוד הממשלה; לפיד בתגובה: "שחיתות"

הממשלה אישרה הבוקר את הצעת החוק לשינוי חוק יסוד הממשלה, עם הסעיף המגביל את מספר השרים ל-19 וסגני השרים ל-4 ● ח"כ יאיר לפיד: "זה הדבר הכי דחוף להם. רק הג'ובים שלהם, רק הכיבודים שלהם, רק השוחד הפוליטי שלהם בתמורה לכרטיס היציאה של נתניהו מהכלא. שוחד פוליטי על חשבון הציבור"

ישיבת העבודה / צילום: דוברות עמיר פרץ

במפלגת העבודה מנסים להחליט בין פריימריז לבחירות פנימיות

ח"כ עמיר פרץ, לשעבר יו"ר מפלגת העבודה ושר הבטחון כינס הבוקר מפגש של בכירי מפלגה לשעבר והציג בפניהם את התכנית שלו לרפורמה במפלגה אחרי ההפסד הכבד בבחירות ● פרץ, שאינו מעוניין בפריימריז מלאים בחודש נובמבר, מתכנן לשכנע את ועידת המפלגה לפנות למהלך בחירות פנימי שלא יקיף את כל המתפקדים

אלכס ספיר / צילום: יח"צ

אלכס ספיר מביא מהבית 32 מיליון דולר לפירעון מוקדם של אג"ח ספיר קורפ

חברת הנדל"ן ספיר קורפ, הפועלת בארה"ב, תפדה את סדרת האג"ח ד', שיתרתה 115 מיליון שקל ● לדברי החברה, היא "בחנה חלופות שונות שיאפשרו לה להעמיד אמצעים נזילים מספקים לתשלום יתרת קרן סדרה ד'"

העובדים שהעסיקה חברת אדר שירותים / צילום: ההסתדרות

חברה שסיפקה שירותי ניקיון לאמדוקס תפורק בשל חוב לעובדים

לחברת אדר שירותים לאבטחה יש חוב בהיקף 1.2 מיליון שקל ל-32 עובדי ניקיון, שהעסיקה כקבלנית משנה בחברת אמדוקס ישראל ● בכוונת העובדים להמשיך במיצוי זכויותיהם הן מול החברה הקבלנית והן מול אמדוקס